Mongoli i Džingis Kan

Bilo je Mongola hrišćana. Majka Kublaj kana bila je nestorijanska hrišćanka kao i jedan od Huleguovih (Dzingisov unuk ) generala pri napadu na Bagdad-Kitbuka. Zato su Bagdadski hrišćani uglavnom pošteđeni za razliku od muslimana.
 
A jesu li Mongoli ikada kročili na teritoriju današnje Srbije? To sam naleteo pre neki dan u nekoj knjizi uzgred.
Nešto nisam čitao mnogo na temu Mongoli i Srbija....

Kako ja znam kralj Milutin je imao jednu bitku protiv Tatara.

Ali nisam siguran sta znam da su Mongoli medjuotalom i Dubrovnik opljackali, bolje receno mongolska vojka, posto u Evropi ta vojska vec bila samo malim delom mongolska.
 
Kako ja znam kralj Milutin je imao jednu bitku protiv Tatara.
Ali nisam siguran sta znam da su Mongoli medjuotalom i Dubrovnik opljackali, bolje receno mongolska vojka, posto u Evropi ta vojska vec bila samo malim delom mongolska.

Pitanje je da li su mongoli i Tatari isti narod?
Do Dzinkisa su bili vekovni neprijatelji. Čak se i fizički razlikuju. Mongoli su pljunuti severnoamerički Indijanci(a što je i logično, s obzirom na migraciju sibirskih naroda preko Beringovog moreuza) a Tatari su svetlije puti i živeli su poprilično zpadnije od Mongola.
 
Pitanje je da li su mongoli i Tatari isti narod?
Do Dzinkisa su bili vekovni neprijatelji. Čak se i fizički razlikuju. Mongoli su pljunuti severnoamerički Indijanci(a što je i logično, s obzirom na migraciju sibirskih naroda preko Beringovog moreuza) a Tatari su svetlije puti i živeli su poprilično zpadnije od Mongola.
Ја сам то до скоро сматрао за исто.Међутим испаде на нису ови Татари припадају туркијским племенима док Монголи то нису.
Наравно и једни и други су конгломерат разних народа.
 
Upravo tako, Mongoli i Tatari su dva naroda, pri cemu su Tatari tursko pleme. U mongolskim vojskama koje su napale na Evropu upravo su Tatari cinili najvazniji deo posto se mongolska vojska dobrim delom sastojala od kontigenata pokorenih naroda. Usled toga su za Evropljane Mongoli i Tatari postali sinonim iako su originalno dva razlicita i cak suprotstavljan naorda, cak sta vise ako se dobeo secam Tatari su bili krvni neprijatelji Mongola, ubili su Dzingisovog dedu ili tako nesto. Da bude jos komplikovanije kada su dosli u kaspijsko-pontijske stepe Mongoli su pokorili drugo tursko pleme - Kumane ili Kipcake koji su u narednom periodu postali glavni deo Zlatne horde, a svi su oni djuture nazivani Tatarima.
 
Ti Tatari koji su ziveli u Mongoli i Tatari koje se spominju u evropi su dve razliciti stvari jedni su ziveli u Mongoliji drugi su turski narodi u Ukrajini i kavkazu.

Ti Tatari nikada nisu živeli u Mongoliji, dakle istočno od Altajskih planina već su tamo dolazili radi pljačke i slično... Kinezi su organizovali Mongole protiv Tatara da bi ih držali što dalje od svojih granica(posle im se to obilo o glavu). Tatari su Tatari. Doduše danas su kao i Mongoli(a i pre hiljadu godina) rasuti na ogromnom prostoru. Mongol ima u Kini, Rusiji, Mongoliji, Pakistanu i Avganistanu(?) ...
 
Ја сам то до скоро сматрао за исто.Међутим испаде на нису ови Татари припадају туркијским племенима док Монголи то нису.
Наравно и једни и други су конгломерат разних народа.

Postoji mnogo toga sto se naziva i sto se nazivalo Tatarima i nijedno nema veze sa Mongolima. Inace su razna pokorena plemena cinila veci deo mongolske vojske. Negde sam davno procitao da su Mongoli cinili desetinu vojnika, ali nisam mogao naci potvrdu na netu.
 
Jedan od najbrutalinijih,najsadistickijih i najnemilosrdnijih vojskovodja i osvajaca u Istoriji Covecanstva,istovremeno i jedan od najvecih.Po brutalnosti su cak Napoleon i Hitler zajedno bile male bebe za njega.Sve u svemu nemam lepo misljenje o njemu i njegovom narodu iz mnogo,mnogo razloga,pre svega ljudskih.
 

Back
Top