mama na posao, malena u plac

mama modesty

Zainteresovan član
Poruka
132
Pre desetak dana sam se vratila sa porodiljskog na posao i svako jutro ista prica - moja Masa (11 meseci) se probudi bas kad treba da krenem na posao i nece ni kod tate, ni kod bake, nego bas kod mene. I kad je nekako uspem odlepiti od sebe, pocinje da place najstrasnije. Place ona a ja...da vam ne pricam kako se osecam. Sad je jos pocela cesto da se budi nocu, trazi da je uzmem u narucje. Uff i uffff i uffffffff! Svaki savet je dobrodosao!
 
A ti uzmi u naručje ,cijelim svojim bičem prenesi joj toplinu i ljubav,prvenstveno pričajući joj mnogo,neka ti sluša glas.A što se ostalog tiče,to ti je draga moja život,borba.Stisni srce,jer sve što radiš je normalno i za opšte dobro i vjeruj u to.
Mislim da se te scene dječici ne urezuju u srce ,onako kako to izgleda po njihovom ponašanju niti ostavlja traume.TI moraš biti hrabra i to prenjeti na nju,jer dijete če spontano vjerovati tvojim reakcijama ma kako ponašanje demonstrirali.
Ipak mislim da ta odvajanje teže podnosiš ti kao majka nego to maleno pile.Zato stisni zube,glavu gore i ona če se več navići kroz povjerenje.
 
Da i ja mislim da je jako bitno kakvu poruku ti šalješ. Deca osećaju našu radost, sreću, strepnju, tugu..............bar mi se čini da je to moj slučaj. Svakako, neće to ići brzo i lako, ali je vrlo bitno da ti raskrstiš sa svojim osećanjima, jer ako je tebi teško, ona to oseća i samim tim stvaraš dodatnu tenziju. Bitno je da ti osećaš da je to što ideš na posao u redu, ali ne samo da se smeškaš, nego i da osećaš tako, da ona shvati da će se mama vratiti, i da je to što ide negde normalna stvar.
Ja sam imala sličan problem kada je Ana krenula u vrtić,tj. bila sam svesna toga, pa sam probala da ga predupredim, i prvih nedelju dana smo išli zajedno (muž i ja), a onda je nekih mesec dana vodio on sam. Tada sam se i ja opustila i sad (ima 3 godine), da živim preko puta vrtića, čini mi se da bi sama išla.
Kako kaže naša vaspitačica, držiš dete u naručju i smeškaš se, kao vrtić je super, a srce ti se sve vreme steže, ništa nisi uradio, jer ona oseća i ništa joj ne znači tvoje lice i osmeh.
Izvinjavam se na opširnosti, probala sam da skratim što je moguće više, pa je možda malo konfuzno, ali se nadam da si shvatila poentu. :wink:
 
I moj sin je pravio takve scene kad sam ga sa godinu dana upisala u vrtic.Bilo je strasno,dranje,vristanje,otimanje,nismo mogle da ga savladamo.Srce mi se cepalo!Stojim pored vratima i slusam kako place pa i ja placem.To su za njega bila potpuno nepoznata lica i jos mnogo nepoznate dece.Citavih mesec dana je to trajalo,bio je jako dugo uporan da me "nagovori" da odustanem od te ideje.Na kraju je to prihvatio kao nesto normalno i okrenuo se svojim vrsnjacima, kasnije i kad sam imala slobodne dane ili godisnji pa nisam morala da ga vodim u vrtic on je sam trazio da ide.Eto to su deca!
 
Joj kad mi se srce cepa, nikako ne mogu da prikrijem tugu, preliva se iz mene. Znala sam da ce biti tesko prvih dana i sve sam sebe kurazila time da ne moram niti da je budim u cik zore, niti da je negde vodim, da je ovo idealna varijanta (baka je cuva) ali dzabe. I jasno mi je da ce se vremenom privici ali (opet to ali)...
U maju ce joj rodjendan. Sta ste vi vasim klincima poklonili za prvi rodjendan?
 

Kada je moja supruga pocela da radi nas klinac se budio tacno onog momenta kada ona okrene kljuc u vratima i ode (a nije pravila nikakvu buku). I to tako mesec dana. Jednostavno se probudi i nastavlja normalno da funkcionise.
Medjutim kada smo se vracali sa posla meni se kao i obicno smejao i leteo u zagrljaj a nju je docekivao okrenute glave.
Nije bilo placa, histerije, vriske samo tihi bojkot i ljutnja - zato sto ga ostavlja svakog dana.

Sve je to stvar navike. Kao sto je od prvog dana navikao da tata radi i da ga nema pola dana kod kuce tako ce se navici i na novu situaciju sa mamom.
Nema razloga da se sekirate. A tesko jeste, kida vam srce i mislite da ce dete prepuci od tuge za vama - ali nece, budite bez brige...

Pozdrav.
 
Joj samo bi mi trebalo da pocne jos da me bojkotuje. Ne bi me iznenadilo da se sad veze vise za baku nego za mene. Provodi vise vremena sa njom nego sa mnom. Odem ujutru a dodjem kuci u 16,30. Ceo dan-kao vecnost dug. Bogu hvala VIKEND dolazi. Tri puta ura za vikend. URA, URA i URAAA
 
Ama opusti se, zeno draga - ako ti budes ovako panicila i slamala se i dete ce sve to traumaticnije nego sto je potrebno doziveti. A to da ce se vezati za baku - ne brini se ti : nece vise voleti baku nego mamu. A ako se i naljuti na tebe pa odluci da te bojkotuje, to moze da traje dan ili dva, neko vreme pa ce da shvati da od toga vajde nema jer svako jutro sve jedno odlazis. Zato kad se vratis uvek joj kazi da si se vratila, i da ces sutra opet ici na posao i da moras da ides da radis ali da ces se opet vratiti. Deca shvate poruke, posebno one kada sa mirom i mudroscu prihvatas stvari koje se moraju, stalozeno i bez drame - od toga sto place nista joj nece biti, to nije tuga nego ljutnja, koja je nece ubiti, nikakve traume zbog toga nece imati, i zato - samo opusteno i bez nepotrebnog stvaranja tenzije i tebi i detetu.

Pozdrav!
 
Jedan savet neka ti dete ne provodi puno vremena sa bakama i dekama,vec vise sa svojim vrsnjacima,mislim posle nekog vremena pravo u vrtic.To je moj savet znam mnogo losih iskustava majki cija su deca ,uslovno receno" odrastala sa bakama(nebitno cijim majkama). To je moj savet.
 
mama modesty:
Joj kad mi se srce cepa, nikako ne mogu da prikrijem tugu, preliva se iz mene. Znala sam da ce biti tesko prvih dana i sve sam sebe kurazila time da ne moram niti da je budim u cik zore, niti da je negde vodim, da je ovo idealna varijanta (baka je cuva) ali dzabe. I jasno mi je da ce se vremenom privici ali (opet to ali)...
U maju ce joj rodjendan. Sta ste vi vasim klincima poklonili za prvi rodjendan?
Crpi snagu iz činjenice da češ svojom snagom pomoći djetetu.Nije li motiv dovoljno jak i stimulativan?
 
I planirala sam da ide u vrtic, da se druzi sa vrsnjacima. Naravno kad dodje vreme za to. Sada je jos mali prdavac (u maju joj je prvi rodjendan). Jutros se ponovo probudila sa placem i to par minuta pre nego sto je sat zazvoni. Uzela sam je u narucje, malo je mazila i uspela sam da je uspavam i vratim u krevetic. Napredujemo!
 
Bravo !
Inace, i moj sin je imao slicne "napade" kad sam ja pocela da radim, kacio se za mene, zagrli me rukicama i obuhvati nogicama, i ne pusta...a ja onda na poslu samo gledam u sat i cmizdrurim "sad je 9, jel' zasp'o ponovo nakon sto sam otisla, sad je 10, ako je zaspao onda se do sad probudio, pita gdje je mama, joj, 12, jel' jeo ista do sada...)
Bilo, pa proslo....
Vama zelim srecu...
 
WithdrawnWater:
gane011:
Najbolje resenje je kada nebi morala da radis. To bi bilo kvalitetno resenje i za dete i za tebe (a sigurno i za supruga).
Ja sam to svojevremeno i predlagao mojoj supruzi a ona me umalo ne izbaci kroz prozor... :wink:

Dete je godinu dana staro - sto tata ne bi prestao da radi? :shock: Sad vise ne mora da doji!! :wink: :lol:

Znao sam da ce reakcija na ovaj predlog biti zacudjujuce odbojna... nije valjda da su vam deca dosadna? :shock:
 
gane, sad ides u krajnost, naravno da nam djeca nisu dosadna, ali, citav dan, hej, citav dan, 24 sata, sedam dana u sedmici, i tako godinama....kao sto rece WW sto muskarci ne prestanu raditi pa da budu s' djecom?
I sto malo ne razmislis o ideji, prije nego sto krenes kontranapad sa "jesu li vam djeca dosadna?"
A jesu li vama dosadna?
 
mammy:
gane, sad ides u krajnost, naravno da nam djeca nisu dosadna, ali, citav dan, hej, citav dan, 24 sata, sedam dana u sedmici, i tako godinama....kao sto rece WW sto muskarci ne prestanu raditi pa da budu s' djecom?
I sto malo ne razmislis o ideji, prije nego sto krenes kontranapad sa "jesu li vam djeca dosadna?"
A jesu li vama dosadna?

A sto se sad vi ljutite na mene? To ovde radi samo WW i to redovno kada sam u pravu :shock: :lol: :lol: :lol:

Sto se tice ideje o tome da muskarci ne rade mislim da ih ima dosta koji bi vrlo rado trampili svoj nacin zivota (citaj - jurcanje da bi obezbedili egzistenciju porodici) za malo mira i vremena provedenog pored svoje dece...

Pozdrav.
 
gane011:
mammy:
gane, sad ides u krajnost, naravno da nam djeca nisu dosadna, ali, citav dan, hej, citav dan, 24 sata, sedam dana u sedmici, i tako godinama....kao sto rece WW sto muskarci ne prestanu raditi pa da budu s' djecom?
I sto malo ne razmislis o ideji, prije nego sto krenes kontranapad sa "jesu li vam djeca dosadna?"
A jesu li vama dosadna?

A sto se sad vi ljutite na mene? To ovde radi samo WW i to redovno kada sam u pravu :shock: :lol: :lol: :lol:

Sto se tice ideje o tome da muskarci ne rade mislim da ih ima dosta koji bi vrlo rado trampili svoj nacin zivota (citaj - jurcanje da bi obezbedili egzistenciju porodici) za malo mira i vremena provedenog pored svoje dece...

Pozdrav.



8) "Kad sam u pravu?" - hocete reci da ima i onih puta kad niste u pravu?! :shock: HAHAHAHAHAHAHAHAH! Dobra fora! Pa gde ja da se ljutim na Vas, taman posla, pa vi ste mi najverniji sledbenik mojih ideja!!!! :lol: :lol: :lol:
 
WithdrawnWater:
8) "Kad sam u pravu?" - hocete reci da ima i onih puta kad niste u pravu?! :shock: HAHAHAHAHAHAHAHAH! Dobra fora! Pa gde ja da se ljutim na Vas, taman posla, pa vi ste mi najverniji sledbenik mojih ideja!!!! :lol: :lol: :lol:

Naravno da ima, jer kad god vi niste u pravu ja kao SLEDBENIK VASIH IDEJA odmah se nadjem u cudu i automatski pogresim... :shock:

Pozdrav,
Gane verni WithdrawnWater-eista
 

Back
Top