Malta

Pozdrav svima

planiram da se za stalno preselim na Maltu. Po struci sam turisticki vodic ali trenutno radim na grafickom i web dizajnu. E sad da li sa srpskim pasosem moogu da se zaposlim u IT industriji i da li neko zna koliko se krecu plate. Za pocetak bih mogla da ponesem oko 5000 evra u gotovini, da li je to dovoljno za recimo 6 meseci da se iznajmi stan i kupuje klopa :) Najradije bih za prvo vreme da nadjem par cimera da ove parice rastegnem sto duze mogu :)

Inace govorim engleski, italijanski i ruski a trenutno ucim malteski i arapski. Sve diplome koje imam su prevedene na engleski i vecina nosi oznaku EU.
 
Evo ovako. Otisao sam juce na sajt malta park. Nasao sam par firmi sto nude poslove u mojoj struci(gipsani radovi itd). Poslao sam svoj cv, nemacki knauf sertifikat. Isto tako sam naglasio da imam samo srpsko drzavljanstvo i sta sam do sada radio u tom polju. Vec jutros sam dobio odgovor. Odgovor je sledeci. Citiram: Pozdrav itd. Posaljite nam vase slike radova i jos neke dokumente su trazili. Ako nam budemo zadovoljni, problem dolaska i radna dozvola nisu problem, samo treba da javite kada mozete da dodjete u slucaju da nam odgovarate.. E sad, ja sam to vise slao zbog probe da vidim ako odem kolko tesko bih nasao posao, nisam se uopste nadao odgovoru. Danas prevodim sve dokumente od takmicenja,pohvalnice, diplome itd. Pa cemo videti dalje. Ugl msm da jako lako moze da se dodje do posla za nas gipsare, molere itd. Ako mi pozitivno odgovore, vrv putujem vec sledeci mesec, ili u avgustu. Tkd ako neko hoce da putuje u julu ili avgust da delimo troskove itd neka se javi na mail gipsart@outlook.com.
 
Pozdrav svima! Imam jedno prakticno pitanje: kakva je uobicajena praksa kod objave godisnje plate u oglasima za posao na Malti, da li je iskazana bruto ili neto* Buni me sto obicno na zapadu objave bruto platu pa se nema regularna info o stvarnoj plati "na ruke"... Molim one koji znaju, ako je i na Malti praksa da se objavi bruto plata u konkursu, da pojasne kolika su poreska davanja iz plate, odnosno koliko je realno iz bruto plate da ostaje za neto isplatu? Hvala!
 
E ovako....da li mi neko moze reci par stvari me zanima.
1: Treniram fudbal igram u prvoj ligi srbije kakvo je stanje fudbala na malti i da li nekako moze tamo doci da se trenira i radi istovremeno?
2: Da li je procedura oko papira ista?
 
Pozdrav svima,da li neko imao iskustvo da putuje sa Malte sa plavim papirom?Znam da nije validan za povratak,a to mi ni ne treba,zanima me samo da li je validan za prolaz kroz granice,posto moram hitno natrag za Srbiju.
 
Kada sam se vracao za srb neki lik je bio sa plavim papirom i prilozio ga je uz pasos kada su trazili tj na madj granici. Mozes da putujes sa pl papirom ali samo ako je vazeci,ali jednom kada izadjes vise ti ne vazi i moras sve ispocetka
 
Hvala na korisnoj informaciji.Papir je validan,ja sam na Malti sedam godina,ali prosto ovaj put ne mogu da cekam ID.Ranije je to bilo regulisano po hitnom postupku ali zbog guzve i haosa,prestali su to da rade.Bitno je da imam prolaz☺
 
Traže li Maltežani prilikom ulaska na Maltu da im se pokaže 1000e?
Ne trazi ti niko nista,ali ako dodje situacija da traze,tu uglavnom nema spasa,vracaju kojiko god da imas,pisali su ljudi o ovome na ranijim stranama.
Ali ne znam gde bi se uputio sa manje od 1000e,osim ako te ne ceka smestaj i posao da otprilike odmah pocnes
Generalno smatram da su svi koji su krenuli ove godine na Maltu zakasnili,u smislu da je trebalo davno pre doci,sad se sve promenilo,nema tu vise nesto ni posla ni para,bolje je nego u srb,ali pare su bukvalno dzeparac,naravno pricamo o sezonskim i poslovima koje nasi ljudi uglavnom rade
 
Pozdrav svima! Imam jedno prakticno pitanje: kakva je uobicajena praksa kod objave godisnje plate u oglasima za posao na Malti, da li je iskazana bruto ili neto* Buni me sto obicno na zapadu objave bruto platu pa se nema regularna info o stvarnoj plati "na ruke"... Molim one koji znaju, ako je i na Malti praksa da se objavi bruto plata u konkursu, da pojasne kolika su poreska davanja iz plate, odnosno koliko je realno iz bruto plate da ostaje za neto isplatu? Hvala!

Plate su, bilo gde u Evropi (i svetu), u 99.999% slučajeva bruto.

Zašto? Pa, odbici koje radnik ima od svoje plate se razlikuju od radnika do radnika, ponegde i drastično. Uvek postoje određeni manje ili više fiksni odbici, koji predstavljaju x% bruto plate. Ali su ostali odbici individualni, i poslodavci nemaju nikakve veze sa tim, to je između radnika i države. Recimo, neoženjen/neudata bez dece će imati daleko veće odbitke nego oženjen/udata sa x dece. Negde će vlasnik nekretnine imati drugačije odbitke od onog koji renta stan, negde drugde godine života igraju dodatnu ulogu.

Zato niko i ne može reći "koliko odbijaju" ili "koliko neto od bruto" tačno za tebe, ni za Maltu, ni za Nemačku ni za USA ni za Švedsku, jer to nije paušalno, nego zavisi od poreskog sistema zemlje, često i od poreskog sistema provincije, grada ili opštine i pre svega od mnogih personalnih faktora. Ali, kao neka gruba osnovica za računanje, na Netu sam pronašao da su socijalna davanja za Maltu oko 10% od bruto plate, a porezi se kreću od 15% do 35%, zavisno od bračnog stanja, dece, itd, bez posedovanja nekretnina.

Dakle, odbici od bruto plate se kreću od 25% do 45%, otprilike.
 
pozdrav svima!
planiram uskoro otici na Malltu pa ako zna neko-u kom gradu je najlakse naci posao na gradjevini gde se najvise gradi? takodje ako neko zna u poslu sa suvenirima,ili popravka camaca da li je moguce naci posao?
da li ima inspekcija I sl.?
 
ja sam u septembru bio na malti (turisticki) , pa bih isao opet,ali da pokusam da nadjem posao...ako neko ima iste planove u periodu posle zime,neka se javi...svakako je lakse ici sa nekim,a ne sam.zbog deljenja troskova,i u svakom ostalom pogledu...
 
pozdrav jana...da li si na malti?ja sam bio u septembru turisticki,pa bih se vratio,ali da pokusam i da najdem neki posao...usput trazim nekoga za stan,da se podele troskovi i slicno...ako imas slicne ideje javi..pozzz
 
Ja sam bio na Malti ove godine,ali sam iz nekih licnih razloga morao da se vratim ranije nego sto sam planirao.Na prolece idem opet,ali ne pre aprila,raspolozen sam da napravimo neku ekipicu da podelimo troskove,mozda je jos rano za dogovore,ali eto cisto da imamo o cemu da razmisljamo :-) Samo da kazem odmah da u obzir dolaze svi ljudi koji tamo idu da RADE bez obzira da li su musko ili zensko,znaci oni sto ce da se zezaju i da posle mesec dana idu kuci jer su pukli sve pare,neka ni ne razmisljaju. Ovo pisem zato sto sam se svega nagledao i svaka slaba karika utice na kolektiv.
 
Ne ići na Maltu do trećeg Decembra. Izašli su privremeno iz Šengena i pojačali kontrolu na ulasku 300%. Ima neki EU samit i komplet evropska bulumenta je dole. Za par dana im dolazi i engleska kraljica. Žuraja se završava 03.12. I sve se vraća na staro...
 
Ja sam bio na Malti ove godine,ali sam iz nekih licnih razloga morao da se vratim ranije nego sto sam planirao.Na prolece idem opet,ali ne pre aprila,raspolozen sam da napravimo neku ekipicu da podelimo troskove,mozda je jos rano za dogovore,ali eto cisto da imamo o cemu da razmisljamo :-) Samo da kazem odmah da u obzir dolaze svi ljudi koji tamo idu da RADE bez obzira da li su musko ili zensko,znaci oni sto ce da se zezaju i da posle mesec dana idu kuci jer su pukli sve pare,neka ni ne razmisljaju. Ovo pisem zato sto sam se svega nagledao i svaka slaba karika utice na kolektiv.

ja sam zainteresovan za ovu ideju...pa mozemo porazgovarati u vezi toga,sta gde kako i slicno...pozdrav
 

Back
Top