Malta

Hrvatsko drzavljanstvo je isto kao i srpsko sto se zaposlenja tice, osim ukoliko 1.7.2015 ne ukinu zabranu zaposljavanja za hrvatske gradjane. Ne zamerite ali ko ima pasos EU (madjarska ili hrvatima ako ukinu zabrane) vi mozete i bolje od Malte, ali opet vas izbor. Nisu neke velike pare ovde za obicne balkanske sljakere,cisto da se prezivi. Na Malti se moze pokrenuti sopstveni biznis kao i svugde,cak sam i ja ucestvovao u jednom pokusaju toga i bilo je dosta dobro ali u startu su vam potrebne ogromne kolicine novca,zavisi sta ste mislili pod tim iznajmljivanjem kafica.
 
Hrvatsko drzavljanstvo je isto kao i srpsko sto se zaposlenja tice, osim ukoliko 1.7.2015 ne ukinu zabranu zaposljavanja za hrvatske gradjane. Ne zamerite ali ko ima pasos EU (madjarska ili hrvatima ako ukinu zabrane) vi mozete i bolje od Malte, ali opet vas izbor. Nisu neke velike pare ovde za obicne balkanske sljakere,cisto da se prezivi. Na Malti se moze pokrenuti sopstveni biznis kao i svugde,cak sam i ja ucestvovao u jednom pokusaju toga i bilo je dosta dobro ali u startu su vam potrebne ogromne kolicine novca,zavisi sta ste mislili pod tim iznajmljivanjem kafica.

Pozdrav,i hvala na odgovoru. Ovako, razmišljam o zakupu kafića ili bara na plaži kakva je procedura pošto nisam iz EU, koliko bi zakup koštao i kakva papirologija je potrebna. I još jedno pitanje: da li je džudo popularan na Malti, i kakve su šanse da neko ko ima licencu za trenera džudoa pronađe posao u toj struci?
 
Pozdrav,i hvala na odgovoru. Ovako, razmišljam o zakupu kafića ili bara na plaži kakva je procedura pošto nisam iz EU, koliko bi zakup koštao i kakva papirologija je potrebna. I još jedno pitanje: da li je džudo popularan na Malti, i kakve su šanse da neko ko ima licencu za trenera džudoa pronađe posao u toj struci?

Procedura je sledeca ako nisi iz EU:
In respect of third country nationals, an employment licence is required and is only granted in exceptional cases. In order to qualify for self-employed status, a third country national must meet one or more of the following criteria:

a) Invest in Malta capital expenditure of at least Eur 100,000 within 6 months from the date on which the ETC licence is issued. Capital expenditure shall solely consist of fixed assets (such as immovable property, plant and machinery) used for the business purposes as reflected in the business plan submitted with the application. Rental contracts do not qualify. Such expenditure needs to be supported by receipts in the TCN’s name. The application also needs to be accompanied by a letter of reference in respect of the TCN, from a reputable Maltese bank that certifies that the TCN has the facility to raise such capital;

b) Highly skilled innovators with a sound business plan - to be submitted with application - who commit to recruiting at least three EEA/Swiss/Maltese nationals within eighteen months of establishment;

c) Sole representative of an overseas company (with a sound reputation and established for at least three years abroad) wishing to open a branch in Malta - evidence of representation is required;

d) A person leading a project that has been formally approved by Malta Enterprise and formally notified by the latter to ETC.

e) Applications containing a firm commitment re the engagement of EEA/Swiss/Maltese nationals as part of the staff complement will assist in the favorable consideration of an application.
Tako da od papira ti je za pocetak potrebno 100 000 eura.
Inace koliko sam cula u zadnjih par nedelja mnogi iz Srbije imaju problema sa zaposljavanjem na Malti (to verovatno ima veze sa tim da je u zadnje vreme gomila njih uhvacen sa falsifikovanim pecatom u pasosu) tako da je jako tesko dobiti posao,cak sam pre neki dan nacula razgovor grupe momaka iz Makedonije,pricali su da su imali problema u agenciji za zaposljavanje jer su mislili da su iz Srbije.
 
Procedura je sledeca ako nisi iz EU:
In respect of third country nationals, an employment licence is required and is only granted in exceptional cases. In order to qualify for self-employed status, a third country national must meet one or more of the following criteria:

a) Invest in Malta capital expenditure of at least Eur 100,000 within 6 months from the date on which the ETC licence is issued. Capital expenditure shall solely consist of fixed assets (such as immovable property, plant and machinery) used for the business purposes as reflected in the business plan submitted with the application. Rental contracts do not qualify. Such expenditure needs to be supported by receipts in the TCN’s name. The application also needs to be accompanied by a letter of reference in respect of the TCN, from a reputable Maltese bank that certifies that the TCN has the facility to raise such capital;

b) Highly skilled innovators with a sound business plan - to be submitted with application - who commit to recruiting at least three EEA/Swiss/Maltese nationals within eighteen months of establishment;

c) Sole representative of an overseas company (with a sound reputation and established for at least three years abroad) wishing to open a branch in Malta - evidence of representation is required;

d) A person leading a project that has been formally approved by Malta Enterprise and formally notified by the latter to ETC.

e) Applications containing a firm commitment re the engagement of EEA/Swiss/Maltese nationals as part of the staff complement will assist in the favorable consideration of an application.
Tako da od papira ti je za pocetak potrebno 100 000 eura.
Inace koliko sam cula u zadnjih par nedelja mnogi iz Srbije imaju problema sa zaposljavanjem na Malti (to verovatno ima veze sa tim da je u zadnje vreme gomila njih uhvacen sa falsifikovanim pecatom u pasosu) tako da je jako tesko dobiti posao,cak sam pre neki dan nacula razgovor grupe momaka iz Makedonije,pricali su da su imali problema u agenciji za zaposljavanje jer su mislili da su iz Srbije.



Thank you for your response Emily
 
ISKUSTVO DOLASKA NA MALTU 10. MAJA 2015.

Put iz Sofije sa avionom punim Srba i Makedonaca sa malo Bugara. Povratna karta obavezna i ako je niste kupili kupicete je odmah na aerodromu po malo skupljoj ceni. Nas desetoro je vraceno sa aerodroma bez konkretnog razloga. Ja sam imao 600e i povratnu kartu za 7 dana. Rekoše da nemam dovoljno para za taj boravak te me nateraše da podignem s bankomata još 400e. Nisam imao toliko... Devojka jedna je imala 800e i takodje je nisu pustili. Obavezno pitaju i za rezervisan hotel. Kontam da sam imao 1000e to mi ne bi trebalo. Jedan stariji čovek je sa potvrdom o zdravstvenom osiguranju, potvrdom o radnom odnosu, sa 500e i sa sestrom koja ga je sa mužem i detetom čekala da on stigne, nije prošao. Htela je da ona doda pare za njega. Jednostavno su rekli NE (Le) Drugari koji su bili prošle godine i koji su se vratili uredno nakon 3 meseca nisu pušteni da udju. Nas desetoro je, kao da smo ovce, sprovedeno bez objašnjenja i konkretnog razloga do aviona koji nas je čekao pola sata i njime smo vraćeni nazad BEZ PRTLJAGA! Čekali smo prtljag u Sifiji 1 dan. Trodnevno iskustvo u Sofiji u hostelu "Hostel-Mostel" je uspelo da učini da ta tri dana zaboravimo šta smo doživeli i ako nekad idete u Sofiju, obavezno "Hostel Mostel! Za 9e noćenje dorucak i vecera. Neverovatna gostoljubivost samog hostela i ljudi u njemu.
Ako mogu nekako da pomognem, slobodno pitajte!
SREĆNO

P.S. Bugarska nije u šengen zoni pa mislimo da je zato razlog one "rigorozne" kontrole na Malti. Ja nisam odustao i probaću za 2-3-4 nedelje ponova ali nikako iz Bugarske!
 
Jel je ista procedura bila za sve putnike ili su vas desetoro nekako slucajno, nesrecno odabrali? :/

Putnicu koju su imali EU pasoš su bili prosledjeni na poseban punkt samo za njih. Mi ostali smo imali odvojen punkt. Hvala Bogu, neki su uspeli da prodju a ja i ovi jadni ljudi na žalost nismo. Ukoliko nemate da ponesete sa sobom mnogo keša, kao što je bio moj slučaj, obavezno probajte da nekako rezervišete tamo neki smeštaj i imate dokaz za to. Dva drugara, iz ove priče, koji su prošle godine putovali iz Madjarske, kažu da ovi punktovi nisu postojali. Nije mi jasno zašto nismo prošli, izgleda da smo bili oni nesretnici koji moraju da budu odbijeni a možda i zato što je primetan porast Srba na Malti, nemam pojma...

- - - - - - - - - -

osnovno pravilo kad se nesto muti je ne ici avionom

Znaš li neku šemu za trajakt?
 
Evo da vam kratko ilustrujem koliko nas ovde ima i koliko ljudi dolaze. Moj gazda postavio bio oglas da trazi radnika u gradjevini. Trebali su nam mozda jedan ili 2 coveka koji znaju nesto, a ne neko ko nije drzao alat u ruci u zivotu. Nebitno. Pokazuje on meni telefon sa porukama ljudi koji su se javili za posao, znate koliko sam srba sam video? Pa recimo da je bilo 3 srba pa neki stranac, 3 srba pa neki stranac. A to je bilo pre godinu dana. Sada se verovatno javlja po 5 srba na svaki oglas pa onda neki maltez ili stranac. Eto takva je situacija ovde, pa vi sami zakljucite. A znate sta je najcrnje? Sto je sad sve teze i teze doci do radne dozvole cak i ako nadjete posao, a na kraju ako se sve ovo ovako nastavi verovatno nam nece ni izdavati vise, osim za neke fakultetlije koji rade dobro placene poslove(IT).
 
Raspitao sam se malo vezano za otvaranje sopstvenog biznisa ali s prakticne strane, koliko je moguce, kako bi islo poslovanje, i kakva su iskustva i moram reci da nisu bas dobra. Uz pocetni ogroman kapital koji je potreban samo za papirologiju, trebace vam mnoge licence cije se izdavanje mnogo komplikuje ako ste stranac (citaj Srbenda). Znaci za neki kafic uz obalu nemate teoretske sanse jer praznih lokala uz obalu koji se izdaju jednostavno nema ili makar ja nisam video. Da bi sagradili tamo nesto o tome ne zelim ni da razglabam jer je kolicina novca basnoslovna, ko ima tolike pare u srbiji taj na Maltu ici nece. Vece su vam sanse da otvorite zanatsku radnju ili nesto sto je tamo stvarno potrebno i za to vas nece puno maltretirati jer to oni ne zele i ne znaju da rade, u turizmu ne daju tek tako da se stranci sire. Ima nasih sa picerijama,restoranima kaficima, ali to je otvoreno pre dosta godina. Na stranu losa iskustva sa inspekcijama koja ce samo traziti dlaku u jajetu ili razne koverte ispod stola da vas ostave na miru plus losa iskustva sa zastitom prava Srba na Malti zbog nedostatka nase ambasade mi smo jednostavno odustali od upustanja u te price o otvaranju svog biznisa. Treba gledati i sa trece strane, nisam zeleo da ulazem neke velike pare, da prodajem imovinu da tamo nesto otvaram jer im je buducnost veoma neizvesna zbog ovih silnih islamista i terorista kojima je Malta prva stanica i ujedno na meti. NE kazem da ce da ih napadnu u skorije vreme ali treba i to uzeti u obzir.. Tako da ko ima 200 000 eura nek pokusa da ih obrne u srbiji.
 
1. Kojom si avio kompanijom išao na Maltu, koliki su troškovi puta, i da li si uzeo povratnu kartu?
2. Da li si lako našao smeštaj, i koje su cene?
3. Kolika je satnica za posao, ima li posla uopšte, i da li se može raditi bez radne dozvole?
Pozz...
 
1. Kojom si avio kompanijom išao na Maltu, koliki su troškovi puta, i da li si uzeo povratnu kartu?
2. Da li si lako našao smeštaj, i koje su cene?
3. Kolika je satnica za posao, ima li posla uopšte, i da li se može raditi bez radne dozvole?
Pozz...

1.Karte sam kupio na sajtu air srbija preko neta(125e sam platio),beograd-bec air austrija bec-malta air malta i nisam uzeo povratnu.
2.Smestaj sam nasao posle 3 dana jer nas je 2 pa je malo teze bilo(sto vas je vise manje placate pa je lakse,uglavnom smestaja ima) za cene kucaj na google maltapark property long let.
3.Posla generalno ima ako si uporan najvise treba(konobar,sef kuhinje,barmen,kuvar) bez dozvole moze 3 meseca ali ako upadnes na dobro mesto i lepo se pokazes gazda ce ti opusteno napraviti papire.
Nadam se da sam pomogao.
 
Da li je neko putovao Air Malta-om ili Lufthansa-om i kakva su iskustva. Nadjoh iz Budimpešte povratne a da su jeftiniji od Wizz air-a. JA bih trebao da stignem oko 5. juna. Ako nekome treba cimer...
 
I htedoh da pitam, da li neko zna, u Beogradu, agenciju gde bih mogao da završim one "kao " rezervacije??? Da rezervišem hotel, odštampam rezervaciju a rezervaciju otkazem! :D Čitao sam na forumima da postoji takva mogućnost ali kad sam zva jednu agenciju umalo me nisu poslali u k....! :D Čisto ako me neko smara, da imam papir... I da li neko ima iskustva s' tim?!
 
@ Dundjer
Da li si imao priliku da pogledas ili da slucajno primetis epassport gates na aerodromu na Malti?

e gates 02.jpg


e gates 01.jpg


Pitam te zato sto drzavljani EU koji imaju biometrijski pasos ne moraju ici na proveru pasosa kod sluzbenika, vec prolaze na ovom prolazu gde se vrsi elektronska kontrola pasosa i skeniranje putnika.

Meni je ovo vazno da ne bih morao da stojim u redu i cekam da se izvrsi kontrola pasosa.
 
Poslednja izmena:
Poz svima.
Imam jedno bitno pitanje-nedoumicu,ne samo za mene,nego uopste,pa molim da mi odgovori neko ko zaista zna,hvala unapred
Ukratko,vratio sam se sa Malte prosle nedelje,imao sam nekih licnih stvari da zavrsim u srb i sad me zanima kada mogu da se vratim?
Cuo sam da postoji varijanta da izadjes ranije (pre isteka 90 dana) i da mozes da se vratis bukvalno za 3 dana i da ti kao onda opet tece novih 90 dana?
Meni licno to ne zvuci realno,jer koliko sam upoznat imamo 90 dana u 180 dana,sto bi znacilo da mogu da se vratim tek u septembru,ali to mi naravno ne odgovara
Hocu jos da dodam da je meni ostalo jos 10 dana (od onih "cuvenih" 90) i da ne bih ostajao na crno
 
Pozdrav. Nov sam na forumu. Hteo bih da se zaposlim na malti, pa me interesuje par stvari. Ovaako posedujem Knauf Nemacki sertifikat( zavrsio sam za Montera Suve Gradnje skolu) imam dosta iskustva u tom poslu i znam dosta dobro eng. ali trenutno radim u jeednoj auto industriji i ne svidja mi se plata ni ugovori od po mesec dana itd. Hteo bih da odem na Maltu, pa me interesuje dali neko zna koke firme tamo rade gips, kolke su satnice rada i da li daju radne vize? Poseedujem Srpski pasos, imam puno pravo i na Madj. Ali nee znam jezik. I interesuje me kolko bi mi para odpr trebalo za prvih mesec dana ako bih nasao posao, znaci karta, stan, hrana itd?
 
@ dadosrb94
Vrati se par strana unazad to je vec nekoliko puta objasnjavano. E sada, ako se nadje neko voljan da ti ponovo objasnjava onda dobro.

zadnje tri strane su komentari (skoro identicni) novo registrovanih clanova, to i nije cudno jer je sezona polazaka na put pa su se svi "nakostresili", medjutim mene odusevljava jedna veoma primetna pojava, kako ko dodje nema nameru da cita sta je neko pre toga pisao, nema teorije. Regisruje se, postavlja pitanje i ocekuje brzi odgovor. Bas me interesuje koja ce budala da odgovara po deseti put na ista pitanja samo zato sto nekoga mrzi da odvoji dva sata i procita sta je sve na forumu pisano unazad godinu ili dve (ne mora vise).
 
Poslednja izmena:
Citam ovaj forum vec neka tri meseca, vrv i vise i nigde nisam nasao konkretne odgovore na moja pitanja. Pisao sam u nadi da ce se vec neko javiti ko je tamo i u toj vrsti zanata ili neko ko moze detaljnije da me posavetuje i iznese konkretne odgovore, cak sto vise mozda i da pomogne raspita se oko toga itd. Procitati cu jos jednom par strana u nazad, mozda mi je nesto promaklo. Ugl voleo bih da odem na sto sigurnije. Vrv bih pristao i neki drugi manje placen posao za pocetak, jer mislim da bih se kasnije lako sam snasao. Ako slucajno se nadje neko ko je voljan da pomogne itd a mrzi ga da pise evo moj skype pa neka me add: Tot9487. Hvala unapred.
 

Back
Top