Makedonci muslimanske veroispovesti

verovatno u sklopu lakseg dobijanja njihovoh pasosa.

imas link?

Nekoliko godina nakon sukoba,na Gori je formirano Udruženje Bugara muhamedana koje nastoji da razvije osećaj da su oni islamizirani Bugari, a uz izjavu o bugarskoj etničkoj pripadnosti, ljudi koji se na to odluče dobijaju državljanstvo i bugarski pasoš. Društvo bugarskih muhamedana obezbeđuje stipendije i šalje studente u Sofiju na školovanje.

http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Lov-na-goranske-duse.lt.html
 
pa to sto sam i reko, drzavljanstvo koje je znacilo pristojan boravak u eu, znaci nema, izbeglickih kampova, dugi procesi resavanja izbeglickog slucaja itd..itd da ne nabrajm.

sa bugarskim pasosem se sve to izbegavalo, direktno se islo na posao.
jos jednom ( moje misljenje ) ne treba mesati nacionalna previranja sa zeljom za bolji zivot
 
ruku na srce ( a znas moje stavove ) mislim da najbolje prolaze u beogradu, sta li je da je tako u odnosu na sarajeveo, ne znam? dal sto je beograd ipak veliki grad, gde vlada po malo i kosmopolitski duh, ne znam.

ne postoji jaz medju obicnim narodom, vise stvaraju politicari takvu iluziju iz sebicnih razloga, dok narod ko narod

То је тачно, а и Србија им је матична држава, где год они живели. Сем тога, у Србији је њихов статус званично регулисан и признати су као етничка заједница.
 
pa to sto sam i reko, drzavljanstvo koje je znacilo pristojan boravak u eu, znaci nema, izbeglickih kampova, dugi procesi resavanja izbeglickog slucaja itd..itd da ne nabrajm.

sa bugarskim pasosem se sve to izbegavalo, direktno se islo na posao.
jos jednom ( moje misljenje ) ne treba mesati nacionalna previranja sa zeljom za bolji zivot

Pored toga da niko vise iz Balkana nemoze da dobije status izbeglice.

Posto je rat zavrsen.
 
То је тачно, а и Србија им је матична држава, где год они живели. Сем тога, у Србији је њихов статус званично регулисан и признати су као етничка заједница.

srbija treba da bude, drzava svih njenih gradjana bez obzira na etnicku i versku pripadnost, nadam se da ce se naci neki pametan i promeniti taj deo ustava koji je mlohavi zassrao
 
po ustavu je drzava srba i ostalih ako se nevaram?

Država Srba i svih ostalih građana bez obzira na etničku i vjersku pripadnost... to je mnogo prikladnije u našim uslovima i omogućava da se uvede pozitivna diskriminacija nacionalnim manjinama... samo totalni laik može da misli da je " država građana" nekakav ideal i vrhunac ljudskih prava i demokratije... baš obrnuto, takva država maksimalnu guši posebne identitete i vrši asimilaciju manjina...
 
Država Srba i svih ostalih građana bez obzira na etničku i vjersku pripadnost... to je mnogo prikladnije u našim uslovima i omogućava da se uvede pozitivna diskriminacija nacionalnim manjinama... samo totalni laik može da misli da je " država građana" nekakav ideal i vrhunac ljudskih prava i demokratije... baš obrnuto, takva država maksimalnu guši posebne identitete i vrši asimilaciju manjina...

mozda si u pravu, sve zavisi ig kog ugla gledas na to.

ja bi te pitao, zasto je potrebna pozitivna diskriminacija manjinama, pricamo o ljudima koji zive na tim prostorima..prosto receno..odavno?
 
mozda si u pravu, sve zavisi ig kog ugla gledas na to.

ja bi te pitao, zasto je potrebna pozitivna diskriminacija manjinama, pricamo o ljudima koji zive na tim prostorima..prosto receno..odavno?

pa odgovorio sam ti na to u prethodnom postu... kako bi se zaštitila nacionalna, vjerska, kulturna i svaka druga posebnost tih naroda ili grupa... evo npr. Romi su ti pravi primjer, naravno da njih treba posebno tretirati kroz npr. mjere države za njihovo zapošljavanje, posebne programe za školovanje, doškolovavanje starijih isl. ...
 
pa odgovorio sam ti na to u prethodnom postu... kako bi se zaštitila nacionalna, vjerska, kulturna i svaka druga posebnost tih naroda ili grupa... evo npr. Romi su ti pravi primjer, naravno da njih treba posebno tretirati kroz npr. mjere države za njihovo zapošljavanje, posebne programe za školovanje, doškolovavanje starijih isl. ...

sve to ili srbija je drzava svih njienih gradjana bez obzira na nacionalnu ili versku pripadnost, pa da se izbegnu razne pozitivne diskriminacije..i sto je najvaznije potrebe da se takav termin koristi i sporovodi, kako tebi zvuci?
 
mozda si u pravu, sve zavisi ig kog ugla gledas na to.

ja bi te pitao, zasto je potrebna pozitivna diskriminacija manjinama, pricamo o ljudima koji zive na tim prostorima..prosto receno..odavno?

колега је потпуно у праву. држава која је уређена потпуно као грађанска, познаје само политички концепт нације и не признаје никакве етничке већине и мањине, него само грађане. то би довело до претапање и губитка идентитета мањина- не би се могли позивати ни на каква мањинска права, јер грађанска држава нема мањине. разумеш?
 
Država Srba i svih ostalih građana bez obzira na etničku i vjersku pripadnost... to je mnogo prikladnije u našim uslovima i omogućava da se uvede pozitivna diskriminacija nacionalnim manjinama... samo totalni laik može da misli da je " država građana" nekakav ideal i vrhunac ljudskih prava i demokratije... baš obrnuto, takva država maksimalnu guši posebne identitete i vrši asimilaciju manjina...

Najbolji prikazatelj je Francuska gde i nema vise jezika nacionalnih manjina.
 
Najbolji prikazatelj je Francuska gde i nema vise jezika nacionalnih manjina.

нити има мањина. сви су Французи, без обзира на порекло, боју коже или веру. и свима је језик само француски.
одатле и проблеми са Корзиком, јер неки Корзиканци не желе да буду само Французи.
 
srbija treba da bude, drzava svih njenih gradjana bez obzira na etnicku i versku pripadnost, nadam se da ce se naci neki pametan i promeniti taj deo ustava koji je mlohavi zassrao

Шта Србија треба да буде, о томе можемо расправљати нашироко. У сваком случају, по Уставу: "Република Србија је држава српског народа и свих грађана који у њој живе...". Да нагласим, пошто су сви погрешно цитирали: не "осталих", већ свих грађана. Разлика је битна.

Иначе, у савременим тзв. демократским уставима, народ је носилац суверенитета, државности. А да би било тако како ти кажеш, онда би морао да постоји само један народ у држави - Срби или евентуално Србијанци, што би можда и било боље, али то код нас тешко да ће да може :maramica:

Najbolji prikazatelj je Francuska gde i nema vise jezika nacionalnih manjina.
Нема језика националних мањина, јер мањине не постоје, али постоје "регионални језици" и неких од њих су признати (неколико њих у последњих десетак година). Мада је питање какав им је статус и шта то заиста подразумева.

нити има мањина. сви су Французи, без обзира на порекло, боју коже или веру. и свима је језик само француски.
одатле и проблеми са Корзиком, јер неки Корзиканци не желе да буду само Французи.

Није свима језик само француски, али је једино француски службени језик. Корзикански је међу тим признатим регионалним језицима.
Иначе, ја мислим да мање-више сви Корзиканци не желе да буду само Французи, а неки не желе уопште да буду Французи, па ту настају проблеми :think:
 
Poslednja izmena:
http://www.youblisher.com/p/964582-Sadik-Idrizi-Aljabak-Starobalkanska-toponimija-i-patronimija/

Sadik Idrizi Aljabak -- "Starobalkanska Toponimija i Antroponimija Gore", Prizren 2014.

Str. 4 i 5:

"U Gori je i nakon slavizacije (misli se na jezik), koja je izvrsena tokom bugarske i srpske vladavine (X - XIV vijek), ocuvana stara toponimija i patronimija, koja je pretezno romanska, tj. vlaska."

"Slicnog je misljenja i Radivoje Mladenovic, koji istice da su balkanske strukturne promjene u goranskom govoru i okolnim slavenskim govorima nastale najvjerovatnije slavizacijom dijela romanskog stanovnistva, mozda djelimicno i Albanaca, prije XIV vijeka."
 
Poslednja izmena:
Шта Србија треба да буде, о томе можемо расправљати нашироко. У сваком случају, по Уставу: "Република Србија је држава српског народа и свих грађана који у њој живе...". Да нагласим, пошто су сви погрешно цитирали: не "осталих", већ свих грађана. Разлика је битна.

Иначе, у савременим тзв. демократским уставима, народ је носилац суверенитета, државности. А да би било тако како ти кажеш, онда би морао да постоји само један народ у држави - Срби или евентуално Србијанци, што би можда и било боље, али то код нас тешко да ће да може :maramica:


Нема језика националних мањина, јер мањине не постоје, али постоје "регионални језици" и неких од њих су признати (неколико њих у последњих десетак година). Мада је питање какав им је статус и шта то заиста подразумева.



Није свима језик само француски, али је једино француски службени језик. Корзикански је међу тим признатим регионалним језицима.
Иначе, ја мислим да мање-више сви Корзиканци не желе да буду само Французи, а неки не желе уопште да буду Французи, па ту настају проблеми :think:

Увек ми је био необичан онај музичар који је 2006. г. гостовао код Оље и говорио како га је Србија на тај начин и тада свела у грађане другог реда...нажалост никада нисам после успео да пронађем емисију (поводом усвајања новог устава баш је била) да бих се подсетио о коме је конкретно реч. Мислим да су били на ти, тј. да се знају од раније.
 

Back
Top