Makedonci muslimanske veroispovesti

Ne svojatam ih, vec kazem da sam imala priliku da pricam sa nekima od njih i da pogledam dokumenta.
Taj tvoj Torbes, neka se obrati Svabama sto nas ovde tako uce i vodecim svetskim istoricarima ;)

Promenljiva si...u trenucima (blitz strategija).

Zivis u Evropi (Austrija) a tu istu EU cesto zoves EUrupa...dok se ovamo pozivas na njihove historicare... khm :think:
 
Promenljiva si...u trenucima (blitz strategija).

Zivis u Evropi (Austrija) a tu istu EU cesto zoves EUrupa...dok se ovamo pozivas na njihove historicare... khm :think:

Nisam promenljiva, vec objektivna ;)
Postoje jednostavno stvari, koje je veoma tesko flasirati, a i logicne su.
Takodje, misljenja sam da nikome ne treba niko odredjivati, kako ce se izjasniti, ali malo objektivnosti u vezi porekla, mora postojati, Mrdasine moj dragi.
P.S. I da ti skrenem paznju na pravilnik foruma, da je zabranjeno iznosenje detalja iz privatnog zivota, drugih korisnika :manikir:

A, sada ako se slazes, da se vratimo na temu :)
 
ТОРБЕШИ..

Некада Погрдно име за Македонце који су примили ислам....Продали су веру за Торбу брашна - Стога их назвали Торбеши...

ja sam cuo drugu verziju nastanka termina torbes:

prilikom islamizacije, kada bi se oni koji je radili vracali u bazu, na pitanje "sefa" koliko? (mislici koliko su familija uspeli da islamiziraju) odgovor bi bio dor-besh sto bi bilo 5-6 (na turskom) pa iz tog razloga nastao termin torbes....
 
A i tema je upm. samo se potencira to kako Makedonci muslimani nisu ustvari Makedonci nego Goranci, Bosnjaci i ko zna sta jos.
U pravu je Gjole sto se tice pitanja, i ja se to pitam.

zanimljiva je stvar da kod skopja ima par sela u kojima zive muslimani (bosnjaci?!?!) koji su dosli uglavnom iz sandzaka posle WWII. pricaju i dalje jekavicom sve u 16 :) :) bio licno i uverio se u to.... cak ih i lokalni makedonci zovu bosancima :) selo se zove batinci i izmedju je draceva i markove susice....
 
Najaci su Bugari, standardna prica svi su Bugari u Makedoniji pa tako i muslimani torbesi ;)

Торбеши — название на българите мюсюлмани в Западна Македония, в района на Шар планина, Скопско и Дебърско. Названието торбеши е най-старо от всички екзоними на помаците. То произхожда от времето преди потурчването и е давано на павликяните и богомилите еретици, които най-лесно приемат исляма. Павликяните и богомилите често носят торба на рамо за просия и затова българите ги наричат торбеши, а гърците фундаити (от фунда, торба). Названието се запазва и след потурчването.[7]
 
Ma ljudi, i Goranci i Torbeši i Prizrenci muslimani i svi ostali slovenski muslimani na Kosovu i u Makedoniji su kako vjetar duva... dok je bila srpska vlast na Kosovu, u Dragašu su svi Goranci odreda bili Srbende k'o fol poštuju i pravoslavnu vjeru... sad su se sjetili da su neki Bošnjaci... a ako im treba pasoš Bugarske onda su Bugari... :roll:

Nisi u pravu za Gorance.
 
На прошлом попису су се изјаснили да им је Македонски језик Матерњи језик...

Иначе познајем два торбеша...Македонци су до коске...али уче Турски језик у слободно време..
Воле Турке
јер су им "дали" веру...

шта рећи а не насмејати се :lol:
Македонци су до коске, а уче турски и воле Турке :roll:
 
Срби не воле Русе..не уче Руски? Нису Срби?

ти си изгледа заборавио да сте под Турцима робовали преко 500 година- дуже него сви околни народи. да сте за то време од најбогатије, средишње и културно најнапредније области Балкана постали најзаосталија и најсиромашнија. заборавио си против кога сте подигли Илинденски устанак, и ко је тај човек у потпису на твом профилу.. и онда мирне савести кажеш- Македнонац до коске је онај који воли Турску :lol:

како те није срамота!
 
ти си изгледа заборавио да сте под Турцима робовали преко 500 година- дуже него сви околни народи. да сте за то време од најбогатије, средишње и културно најнапредније области Балкана постали најзаосталија и најсиромашнија. заборавио си против кога сте подигли Илинденски устанак, и ко је тај човек у потпису на твом профилу.. и онда мирне савести кажеш- Македнонац до коске је онај који воли Турску :lol:

како те није срамота!

Pa, nemogu protivu svojih gena...pogledaj prosečnog Slovena iz bilo koje slovenske države i Slovena iz FYROM....biće ti jasno čiji su oni, u stvari preci...
 
ти си изгледа заборавио да сте под Турцима робовали преко 500 година- дуже него сви околни народи. да сте за то време од најбогатије, средишње и културно најнапредније области Балкана постали најзаосталија и најсиромашнија. заборавио си против кога сте подигли Илинденски устанак, и ко је тај човек у потпису на твом профилу.. и онда мирне савести кажеш- Македнонац до коске је онај који воли Турску :lol:

како те није срамота!

Мене да је срамота? Па воле их људи њих нису дирали турци у то време чим су примили ислам..
 

Back
Top