Ljajić: Žene i dalje u podređenom položaju

Па управо о томе и јесте реч. Зашто жене имају у просеку толико нижу квалификацију од мушкараца? ''Сина ћемо школовати - а ћерку ћемо удати!'' Тако се и дан данас размишља у многим крајевима.
Da malo zalazite po tim krajevima koje tako rado spominjete uvidele bi da je situacija upravo obrnuta. Ili možda neko veruje da kad u medijima navode sva ona sela sa viškom neoženjenih muškaraca da se u istim nisu rađala ženska deca.

Нико нигде није споемнуо да су искључиво мушкарци ти који врше дискриминацију. Врши га ДРУШТВО. То што ће трудну жену отпустити с посла друга жена - и даље је потврда да дискриминација постоји и да жене нису равноправне ни у свести жена ни у свести мушкараца.
Da, ali ne vrše opisanu diskriminaciju prema njoj kao ženi, već čoveku. Za primer trudnoće jeste specifično da samo žena može da dospe u tu situaciju, i nerazumno je to što im se čini, ali će isto tako i muškarac izgubiti taj posao ako se nađe u situaciji da privremeno nije u mogućnosti da ga obavlja, hoću da kažem, podjednako smo nezaštićeni pred poslodavcima.
 
Da malo zalazite po tim krajevima koje tako rado spominjete uvidele bi da je situacija upravo obrnuta. Ili možda neko veruje da kad u medijima navode sva ona sela sa viškom neoženjenih muškaraca da se u istim nisu rađala ženska deca.

Хоћеш да кажеш да су све те што су отишле са села - отишле да студирају и да буду директори фирми?
 
Па управо о томе и јесте реч. Зашто жене имају у просеку толико нижу квалификацију од мушкараца? ''Сина ћемо школовати - а ћерку ћемо удати!'' Тако се и дан данас размишља у многим крајевима.
A kako ja to mogu da znam. Znam ne pitas mene nego onako uopsteno. Nista ja posebno nisam tvrdila, osim da ako vec hocemo da prikazemo nepravdu, ajde to malo ozbiljnije. Navedena statistika je smesna, neprofesionalna i ne govori nista. Zasto su manje kvalifikovane? Mozda zbog onog momenta o nepismenosti zena. Mozda zato sto ih ne interesuje obrazovanje, mozda zato sto su odabrale takvu profesiju koja ne vodi ka sefovanju. Zasto jedini odgovor mora da bude diskriminacija i podredjen polozaj zena? To je samo jedan od odgovora. Je l sad odjednom odgoj kriv za sve? A na nekoj drugoj temi smo slobodna bica koja sama sebi kreiraju zivot. Je l onda nas omiljeni zubar potpuno opravdan sad? Ocemo sad svi da krivimo svoje vaspitanje za sve neuspehe u zivotu? I da mu prebacimo zaslugu za sve postignuto? I dalje je predmet rasprave kod onih koji se time bave sta i u kojoj meri igra ulogu, a do trenutka odgovora se tvrdi da je podjednako. Prosto je najmanja mogucnost greske u proceni.


Нико нигде није споемнуо да су искључиво мушкарци ти који врше дискриминацију. Врши га ДРУШТВО. То што ће трудну жену отпустити с посла друга жена - и даље је потврда да дискриминација постоји и да жене нису равноправне ни у свести жена ни у свести мушкараца.
Pa dobro drustvo diskriminise.
Svim vlasnicima firmi je u interesu iskljucivo sto veci profit i eto imaju pravo da eliminisu sve sto ih na tom putu koci, pa i trudna zena. Da mi se to dogodi, psovala bi sve u 16, ali se ne bih osecala diskriminisano, nego da i dalje zivim u zemlji kojoj treba mnogo vremena da stane na noge da bi bila u stanju da dovoljno dobro funkcionise da istovremeno brani interes nataliteta i profita. Trenutno jako tesko uskladivo. I to ne samo ovde.
ps. tim otpustanjem sigurno ne bi bila pogodjena samo zena, nego i otac deteta.
 
A ti si kao htela da kažeš da ih u grad šalju da se pre svega udaju? Pošto se sklapa sve manje brakova, ne bih rekao. Možda se nisam ponajbolje izrazio, u stvari, nisam se dobro izrazio i primer je neadekvatan, ali gledajući neke primere imam razloga da verujem da u ovim vremenima se roditelji više trude oko dobrobiti i želja svoje ženske dece nego što je jedna forumašica spremna da prizna. A i da kad im čine nažao iz nekih diskutabilnih roditeljskih razloga, da to nije na način na koji ti opisuješ.
 
A ti si kao htela da kažeš da ih u grad šalju da se pre svega udaju? Pošto se sklapa sve manje brakova, ne bih rekao. Možda se nisam ponajbolje izrazio, u stvari, nisam se dobro izrazio i primer je neadekvatan, ali gledajući neke primere imam razloga da verujem da u ovim vremenima se roditelji više trude oko dobrobiti i želja svoje ženske dece nego što je jedna forumašica spremna da prizna.


Није Мирослав Илић случајно заволео девојку из града.
 
Sto neko pomenu deltu i milku f..nadam se kad se vec hvata za nju da zna..da je napredovala preko kreveta gosn miskovica..sto se tice zena na polozajima takodje znam dosta primera gde se zene slome na totalno besmislenim stvarima..tipa oduzeto parking mesto..uskraceno dobijanje vizit kartica..neko ima stampac u boji neko crno-beli..itd itd..znaci to su pocetni najnizi polozaji a na zalost napreduje se preko kres kombinacija pre nego strucnosti.
 
u odgoju je kljuc
stvari se moraju mijenjati jos u kuci preko vrtica pa do fakulteta
cisto sumnjam da cu imati djecu,
ali ako se to ipak desi postupicu kao i moji roditelji;
reci cu svojoj kceri ; " da sine mozes igrati fudbal/postati astronaut/predsednik/automehanicar..."
a onda cemo, ako se ipak nista ne promijeni, zajedno lupati glavom o zid
neka!

btw akonto izvinjenja - ha ha ha...

Evo Vragane, zene ass-tronauta

ti sićo od...covjeka (misha?) prestani da lazes ove fine ljude -
skloni tu macku iz afatara i metni miša, najmanjeg kojeg uspijes pronaci...
red je da ih na vrijeme upozoris s kakvom duhovnom/moralnom/intelektualnom "veličinom" imaju posla...:mrgreen:
 
Sto neko pomenu deltu i milku f..nadam se kad se vec hvata za nju da zna..da je napredovala preko kreveta gosn miskovica..sto se tice zena na polozajima takodje znam dosta primera gde se zene slome na totalno besmislenim stvarima..tipa oduzeto parking mesto..uskraceno dobijanje vizit kartica..neko ima stampac u boji neko crno-beli..itd itd..znaci to su pocetni najnizi polozaji a na zalost napreduje se preko kres kombinacija pre nego strucnosti.

a ti to naravno ono...pouzdano znas, svojim ocim a vido i tako to...:|

btw napreduje se preko kres kombinacija...? evo, i ja se cudim...:roll:
 
Jesu, u podređenom su položaju... al ni ja to nisam shvatala ranije, nego tek kad sam ostala u drugom stanju... Kao da se svet promenio od tada...

Evo, da ti kažem u čemu je moj problem trenutno - nemam prava da upišem malu u taj hebeni vrtić, jer su prioriteti i ovi i oni i ovi i oni.... a meni je pradeda rođen ovde i ja nemam to pravo... Elem, čuva je ovaj i onaj i sve se svodi na to da ja moram da trčim s posla kući i nemam vremena nizašta. A dobro znaš da se sve bitne stvari vezane za posao, dogovor i razgovori o istom, obično dešavaju posle radnog vremena u lokalnom kafiću, kafani, poslastičarnici.....

Dobro me je i posao dočekao, ženu od mog brata su otpustili u 8. mesecu trudnoće - istekao ugovor - to ranije nije moglo ali sada može. I to je radila u Ministarstvu poljoprivrede. Dok te prime na neodređeno, obnavljaju ti sto puta ugovor na tri meseca, na godinu i sl.... pa ti radiš 5 godina na jednom mestu, i tako te odhebu zato što čekaš bebu.... strašno. Biro joj daje neku pomoć, al to je malo i neredovno...
Dok mene na poslu ispod oka gledaju i direktno mi kažu da ne mogu da se oslone na mene kao ranije jer imam bebu kući i ne mogu oni da misle na to da li će da se razboli ili ne, da li ću kasniti na posao ili ne, da li ću uopšte doći ili otvoriti bolovanje... ili ću nedaj bože uzeti još jedno porodiljsko odsustvo.......

I te njegove žene o kojima priča, nisu žene nego babe.


e, ovo cujem bar jednom mjesecno...a vi ne? hmmm...
gdje li ja zivim, zadnji put kad sam provjeravala bilo je u Beogradu...:think:
 
Niko ziv to nije video svojim ocima..a mogu ti pricati o takvim delta kombinacijama danima..takodje nesto sam te pitao na prvoj strani.

evo ja nagadjam za razliku od tebe koji znas
da ni Forcan ni Miskovic to nisu vidjel; em zato sto su zivi (a nitko ziv to nije vidio svojim ocima...:mrgreen:), em zato sto postoji realna mogucnost da se to nije ni dogodilo...

ono sto, izgleda, ne postoji kao mogucnost je da zena na takvom polozaju ne bude zrtva takvih GLASINA...:roll:
 
evo ja nagadjam za razliku od tebe koji znas
da ni Forcan ni Miskovic to nisu vidjel; em zato sto su zivi (a nitko ziv to nije vidio svojim ocima...:mrgreen:), em zato sto postoji realna mogucnost da se to nije ni dogodilo...
ono sto, izgleda, ne postoji kao mogucnost je da zena na takvom polozaju ne bude zrtva takvih GLASINA...:roll:

Opet ti..nije rec o glasinama..ako meni ne verujes raspitaj se kod nekoga ko radi u delti..otpustice 10 dobrih radnika zarad jedne kres kombinacije koja ce napredovati brzinom svetlosti.
 
Opet ti..nije rec o glasinama..ako meni ne verujes raspitaj se kod nekoga ko radi u delti..otpustice 10 dobrih radnika zarad jedne kres kombinacije koja ce napredovati brzinom svetlosti.

vazi, ja recimo poznajem neke ljude koji rade u Delti...
i prvi put cujem ove price
naravno, ne znaci da toga u Delti, kao i u bilo kojoj drugoj velikoj kompaniji nema,
ali ovako iznositi nesto takvo...kao da si se (al zamalo...) osobno u to uvjerio je - sta? :roll:
 
Drug mm razgovara s njim o nekom novom biznisu....sjedala sam tu i normalno komentarisala,ali sam rekla neke negativnosti tog posla...reci cu da je ovaj imao ideju a mm novac....mislite li da se taj okrenuo na moj komentar,kao da nisam tu...onda sam pukla i rekla sta sam imala....gdje je ovaj samo rekao ali ovo su muski razgovori...............:evil:Sta bre...rekoh... muski razgovori,i moj novac je u pitanju....da saradjujem s nekim(a planirano je da ja radim po njegovom,bez mog pitanja)ko me ne postuje....ali dalje nisam morala da reagujem,mm je rekao dovidjenja tom liku......


Zato jeste sve do vaspitanja,ali ne samo zenske djece vec i muske.....
 
vazi, ja recimo poznajem neke ljude koji rade u Delti...
i prvi put cujem ove price
naravno, ne znaci da toga u Delti, kao i u bilo kojoj drugoj velikoj kompaniji nema,
ali ovako iznositi nesto takvo...kao da si se (al zamalo...) osobno u to uvjerio je - sta? :roll:

Ti bas zivis u bajci..niko ti nece reci ni koliku platu ima..znaci moras biti blizak s tom osobom..sto se mene tice treba sve izaci u javnost sta se tamo desava..a izaci ce kad tad..samo su problem politicari koji moraju za njega staviti glavu u torbu..posto sva njihova bliza i dalja rodbina radi tamo.
 
A kako ja to mogu da znam. Znam ne pitas mene nego onako uopsteno. Nista ja posebno nisam tvrdila, osim da ako vec hocemo da prikazemo nepravdu, ajde to malo ozbiljnije. Navedena statistika je smesna, neprofesionalna i ne govori nista. Zasto su manje kvalifikovane? Mozda zbog onog momenta o nepismenosti zena. Mozda zato sto ih ne interesuje obrazovanje, mozda zato sto su odabrale takvu profesiju koja ne vodi ka sefovanju. Zasto jedini odgovor mora da bude diskriminacija i podredjen polozaj zena? To je samo jedan od odgovora. Je l sad odjednom odgoj kriv za sve? A na nekoj drugoj temi smo slobodna bica koja sama sebi kreiraju zivot. Je l onda nas omiljeni zubar potpuno opravdan sad? Ocemo sad svi da krivimo svoje vaspitanje za sve neuspehe u zivotu? I da mu prebacimo zaslugu za sve postignuto? I dalje je predmet rasprave kod onih koji se time bave sta i u kojoj meri igra ulogu, a do trenutka odgovora se tvrdi da je podjednako. Prosto je najmanja mogucnost greske u proceni.



Pa dobro drustvo diskriminise.
Svim vlasnicima firmi je u interesu iskljucivo sto veci profit i eto imaju pravo da eliminisu sve sto ih na tom putu koci, pa i trudna zena. Da mi se to dogodi, psovala bi sve u 16, ali se ne bih osecala diskriminisano, nego da i dalje zivim u zemlji kojoj treba mnogo vremena da stane na noge da bi bila u stanju da dovoljno dobro funkcionise da istovremeno brani interes nataliteta i profita. Trenutno jako tesko uskladivo. I to ne samo ovde.
ps. tim otpustanjem sigurno ne bi bila pogodjena samo zena, nego i otac deteta.

Види, и ја сам размишљала као ти...док нисам прошла један јако добар семинар о родној равноправности, после којег сам увидела да сам односе у друштву посматрала искључиво из својих ципела: образована градска девојка из савремене породице. Мени је лако да се изборим за све што пожелим и ниједан дискриминатор ми не може стајати на путу јер знам своја права, знам како и којим путем могу да их оствари, знам коме се могу обратити.
Проблем је управо у едукацији.
Сад ће Јулиан да се најежи кад почнем да спомињем девојке из Дрлупе Доње које одрастају у патријархалним породицама и срединама и које су научене да морају да ћуте, трпе, раде и рађају и да им је то једнини ''посао'' у животу само зато што су се родиле као жене.
Да се разумемо, не мислим ја и нико не каже да све жене треба да теже томе да буду образоване, да граде каријере и да буду политичари или руководиоци, суштина је у томе само да им се створе подједнаки услови и подједнаке могућности, а нека оне саме одаберу свој пут.
А да би се до тога дошло мора да се промени наша свест, свест свих жена и свих мушкараца.
А опет, да би се изменила свест не смемо затварати очи само зато што ми лично немамо таквих проблема.
 
Ti bas zivis u bajci..niko ti nece reci ni koliku platu ima..znaci moras biti blizak s tom osobom..sto se mene tice treba sve izaci u javnost sta se tamo desava..a izaci ce kad tad..samo su problem politicari koji moraju za njega staviti glavu u torbu..posto sva njihova bliza i dalja rodbina radi tamo.

aham...znaci, tako ti to sve...znas ?
ako nista drugo george...ponekad me nasmijes...hvala. :mrgreen:

btw ovo ipak nije tema o Delti...
 
Иначе, наведена статистика није ''смешна'', ни најмање.
Ја имам код себе извештај ''Положај жена у Србији'' који је рађен за Комитет УН за елиминисање дискриминације жена (CEDAW).
Аутор је Биљана Бранковић, извештај је рађен 2002.
 
Drug mm razgovara s njim o nekom novom biznisu....sjedala sam tu i normalno komentarisala,ali sam rekla neke negativnosti tog posla...reci cu da je ovaj imao ideju a mm novac....mislite li da se taj okrenuo na moj komentar,kao da nisam tu...onda sam pukla i rekla sta sam imala....gdje je ovaj samo rekao ali ovo su muski razgovori...............:evil:Sta bre...rekoh... muski razgovori,i moj novac je u pitanju....da saradjujem s nekim(a planirano je da ja radim po njegovom,bez mog pitanja)ko me ne postuje....ali dalje nisam morala da reagujem,mm je rekao dovidjenja tom liku......


Zato jeste sve do vaspitanja,ali ne samo zenske djece vec i muske.....
Cini mi se da si ovu pricu vec pricala. To te je ono bas pogodilo kao najizrazitiji primer diskriminacije koji se moze doziveti i koji ziv covek ne moze da istrpi.

Mada, sama si rekla da je to drug tvog muza i logicno je da je dosao s njim da pregovara o poslu, a ne sa tobom.
Da ja pregovaram o poslu sa nekom drugaricom, a da tu upada nesto njen muz - reagovao bih isto. Pitao bih je ko joj je sad ovaj i sta hoce... i rekao bih mu da se smiri jer sam dosao da razgovaram sa njegovom zenom. Neka se posle njih dvoje dogovore sta ce i kako ce.
E jedino, ako ste se vi za ovaj poslovni sastanak najavili kao dvoclana delegacija - onda nije u redu ono sto je drugar rekao.

@georgejune
Kakve veze ima ova prica o napredovanju na poslu sa bilo cim iz ove teme?
Mislim, sad razvlacimo Milku po Forumu kao da je ona primer... cega?
Na sta treba da nam ukaze njena navodna afera, sve i ako je tacna?
Da li treba da zakljucimo da se vecina zena sluzi istim stvarima? Da li je to dokaz neravnopravnog polozaja zena u drustvu, ili bi, naprotiv, mogli da zakljucimo da su povlastene? Da li ovo pokazuje da zene svojim atributima diskriminisu muskarce, ili da muskarci vrse diskriminaciju seksualno iskoristavajuci zene, dajuci im polozaj za uzvrat.

Sto se mene tice, ceo ovaj slucaj nema nikakve veze sa polozajem zena u drustvu, a u vezi sa problemima iznesenim u vesti s pocetka teme.
 
@georgejune
Kakve veze ima ova prica o napredovanju na poslu sa bilo cim iz ove teme?
Mislim, sad razvlacimo Milku po Forumu kao da je ona primer... cega?
Na sta treba da nam ukaze njena navodna afera, sve i ako je tacna?
Da li treba da zakljucimo da se vecina zena sluzi istim stvarima? Da li je to dokaz neravnopravnog polozaja zena u drustvu, ili bi, naprotiv, mogli da zakljucimo da su povlastene? Da li ovo pokazuje da zene svojim atributima diskriminisu muskarce, ili da muskarci vrse diskriminaciju seksualno iskoristavajuci zene, dajuci im polozaj za uzvrat.

Sto se mene tice, ceo ovaj slucaj nema nikakve veze sa polozajem zena u drustvu, a u vezi sa problemima iznesenim u vesti s pocetka teme.

Ja sam se samo nadovezao na pomem milke f.kao sposobne zene koja se izdvaja svojom ''strucnoscu''..takodje sam postavio pitanje vragani..na koje nije dala odgovor pa smo sa zavukli u pricu o delti..odnosilo se na to da trebamo zazmuriti zbog jednog sefa objekta..muskarca..i pod njim bezbroj zena..znaci prodavacice u svim prehrabenim objektima..prodavnicama garderobe..na kasama..itd..to su sve zene..nema mesta i posla za muskarce..i nije samo taj slucaj napredovanja u pitanju..ima ih dosta..muskarac na taj nacin ne vidim da moze napredovati iz razloga sto navodno nema zena na visim pozicijama jel.
 
Da tako znam..imam bliske ljude tamo..radio sam..i pljuvao ih i pre i posle toga..sarkasticna si a nemas blage veze o zivotu i realnosti.

nisam sarkasticna (javicu ti kad i ako budem, "ne brini"...)
samo zelim reci da su neprovjerene informacije ove vrste zapravo najobicnija kleveta
(dok se ne dokazu sudski...:mrgreen:) i da gotovo ne postoji zena na nekom (bilo kakvom...) polozaju u ovoj zemlji
o kojoj se u nekom trenutku ne pricaju ovakve price...

ono sto mene zanima npr., posto si eto - radio u Delti, je da cujem
npr. kakav je sef Milka Forcan, kako obavlja svoj posao...
za promjenu od "standardnog" kresnula se s tim i tim da bi dobila poziciju...
e, to si "propustio" reci jer tebe (tipicno...hmmm) vise zanima njen privatni zivot nego njene kvalifikacije+sposobnost...

btw eeeee...s kim li se Borka Vucic kresala da postane onakva lisica od bankara...bas me zanima... :mrgreen:

zaboravih da ti odgovorim na ono pitanje o muskarcima sa SSS - otkud ja znam gdje mozete da se zaposlite, ja nisam u vasoj kozi... :mrgreen:
 

Back
Top