Kriza morala ili moral krize?

Nedavno sam u razgovoru sa mojom kćerkom o svemu i svačemu došli i na temu morala u društvu i ja joj tada rekoh: - Kad sve svoje napore i u životu saberem, nisam vam stekao bog zna šta. Ali mislim da će ti posle mene, ako ništa drugo ostati to, da možeš čistog obraza svakome pogledati u oči. Možda će neko ponekad, upreti prst u tebe i reći: - eno ono je kćerka onog čestitog i poštenog čoveka.- Na to mi ona odgovori: - Ma pusti to ćale, ja bih danas najviše volela da imam vilu na moru ili Dedinju i da gradom protutnjim u besnom autu, makar mi svi psovali oca i majku lopovsku.-
Misliš li da je kriza morala dovela do toga da je materijalno bogatstvo, bez obzira na način njegovog sticanja, merilo vrednosti ljudi ili je pak kriza u društvu oblikovala "novi moral" u kome je nemoralno i nenormalno biti pošten i pogotovu siromašan.

Po nekima je merilo vrednosti i dalje samo bogatstvo,novac i moc...Meni je mnogo vaznije,da su moji roditelji dobri i posteni ljudi,radni,vredni i da su nas vaspitali da je porodica najvaznija,da treba da se pomazemo,da sve radimo na posten nacin,da uvek pomognem i koliko mogu..Jednostavno da treba biti dobar,posten i vredan.Posto je kriza donela,sto je donela,moralo je doci i do krize u onim stvarima koje imaju neprolaznu vrednost..danas ako si dobar,posten,nisi interesantan,ako si doktor nauka i nacitan,ne smes naglas da kazes,da te neko ne ismeje,danas devojka koja nije na fensi mestima i normalno se ponasa,i drzi do sebe,ne moze da nadje momka koji ce da je prati.mladi se druze samo iz koristi..Ali to je samo kratkotrajno.Prave vrednosti ce uvek isijavati jace.Ja mojim roditeljima isam nikada tako nesto rekla.Normalno da sam i sama nailazila na situacije,gde sam zbog svog vasptanja normalnog,nekada ispastala,ali u dubini duse,znam da su nas dobro vaspitali i da su od nas napravili ljude...obrazovane i kulturne,saosecajne i postene.Jednom prilikom se islo na matursku ekskurziju.Jedino nas tri devojke,ciji roditelji rade u drzavnim firmama,nisu imali da plate basnoslovno skupu matursku ekskurziju.Ja nisam bila na maturskoj.Moji roditelji nisu imali da plate.U razredu nas je bilo 38.ja nikada njima nisam rekla:"Kako niste imali da mi platite,scva deca su isla?"ja znam da moji roditelji su u to vreme jako lose stakjali sa platama i da su neke druge stvari bile vaznije da se obezbede i urade..Umem da cenim sve sto su uradili za nas.dali su nam obrazovanjea,a to je danas najvaznije,pogotoo za zensku decu.Zamilsi da sam ja to njima rekla tako? TO bi ih jako povredilo,i ja znam da su dali sve od sebe da skoro odem,ali kada smo sve sabrali,da nije moglo.Cenim sto su me naucili da postujem dinar i ljude oko sebe.Cast mi je sto imam takve roditelje,sto nisu nikoga unesrecili,sto su svakome pomogli ako su iole mogli,sto su nas naucili svemu..mama i tata,hvala Vam...Svaki dan mogu da prodjem ulicom uzdignuta cela i da ne crvenim,jer su moji roditelji dobri ljudi.TO je najvaznije,a ne kuca,vile i ostalo...:)
 
Ne znam doista odakle i na osnovu čega izvlačiš ovako nakaradne zaključke. Verovatno iz razloga lične mržnje prema hrišćanstvu.
Toje pravo i lična sloboda je tvoje opredeljenje. Možeš biti agnostik, gnostik, teista ili ateista ali ne greši dušu ovozemaljski čoveče.:zag:

Hriscanstvo nicemu ne sluzi. Nema nijedne prakticne stvari u njemu i sve sto je recemo je u najbolju ruku ARBITRARNO, dakle, neupotrebljivo, i zato se o njemu vjecno arbitrira i ne mrda iz mjesta.

Dok je Isus (ili oni koji su tvrdili da je to Isus govorio) rekao da ce hriscansku crkvu izgraditi na Petru (ime je u prevodu "kamen"), dakle, to je crkva koja je dovoljno mala da stane na Petra i dovoljno kratkotrajna... mislim da je i tebi do za*ebancije, kao i "Isusu"!

U svakom slucaju, ako vas nista ne sprecava da izgradite novi moral, dakle "moral krize", onda se bacite na posao. Nema od blebetanja nista u ovako ozbiljnoj situaciji!
 
Poslednja izmena:
A ti svoje opredjeljenje izvlacis iz Pavla ili iz ciste gluposti i ignorancije.

Dok je Isus (ili oni koji su tvrdili da je to Isus govorio) rekao da ce hriscansku crkvu izgraditi na Petru (ime je u prevodu "kamen"), dakle, to je crkva koja je dovoljno mala da stane na Petra i dovoljno kratkotrajna... mislim da je i tebi do za*ebancije, kao i "Isusu"!

U svakom slucaju, ako vas nista ne sprecava da izgradite novi moral, dakle "moral krize", onda se bacite na posao. Nema od blebetanja nista u ovako ozbiljnoj situaciji!

Radi tvoje informacije samo da ti kažem Petra je grad u Jordanu. U pravu si petra na arapskom znači kamen.
 
Onda niko ne treba da se "cudi" sto je poslije svih tih za*ebancija i samo Carstvo nebesko obicna za*ebancija! Ne rece li Isus razbojniku (bas fino vaspitano drustvo!) "Ako to osjecas ti si onda u Carstvu bozjem"? - Znaci, to je nesto sto je nastupilo istog onog momenta! I sta ti cekas sad?
 
Hriscanstvo nicemu ne sluzi. Nema nijedne prakticne stvari u njemu i sve sto je recemo je u najbolju ruku ARBITRARNO, dakle, neupotrebljivo, i zato se o njemu vjecno arbitrira i ne mrda iz mjesta.

Dok je Isus (ili oni koji su tvrdili da je to Isus govorio) rekao da ce hriscansku crkvu izgraditi na Petru (ime je u prevodu "kamen"), dakle, to je crkva koja je dovoljno mala da stane na Petra i dovoljno kratkotrajna... mislim da je i tebi do za*ebancije, kao i "Isusu"!

U svakom slucaju, ako vas nista ne sprecava da izgradite novi moral, dakle "moral krize", onda se bacite na posao. Nema od blebetanja nista u ovako ozbiljnoj situaciji!

Tragično po tebe ako ovo što pričaš nije tvoja zaebancija. Sažaljevam slučaj, tebe ni Alah više ne može spasiti.:lol: Evo pomoliću se za tebe.:worth:
 
Nema veze Arhimede, ti si k'o suncokret...

"160

Isus ide pravo glavnoj stvari, "carstvu božjem" u srcu, i ne nalazi sredstva za to u jevrejskoj crkvi; on čak ni u šta ne računa stvarnost judejstva (njegovu potrebu da se održi); njega se tiče samo unutrašnji čovek.

Tako isto on malo uzima u obzir sve grube formule u odnosu s Bogom: on se protivi čitavom učenju o pokajanju i iskupljenju; on ukazuje kako čovek treba da živi, da se oseća "obožen" - i kako se kajanjem i pokajništvom ne može postići takav život: njegovo je glavno stanovište da se "greh ne računa ni u šta".

Greh, kajanje, oproštaj - sve to ne pripada Hristu... to je judaizam koji se tu umešao, ili paganizam.


161

Carstvo nebesko je stanje srca (za decu je kazano "jer je njihovo carstvo nebesko"): to nije ništa što bi bilo nadzemaljsko. Carstvo božje ne "dolazi" hronološki i istorijski, ne prema kalendaru; kao nešto što je bilo rečenoga dana, a pre toga nije ga bilo: to je "promena osećanja u pojedincu", nešto što uvek može doći i uvek ga može još tu ne biti...


162

Razbojnik na krstu: - kada sam razbojnik koji podnosi tešku smrt kaže: "Ovako kako ovaj Isus strada i umire, bez pogovora i bez bune ili neprijateljstva, dobroćudno, pokorno, tako jedino valja mreti", on time usvaja evanđelje: i time je u raju..."



Necemo jos i tebe da zamaramo i moralom tako starog i pokvarenog Berluskonija!
 
Poslednja izmena:
Nema veze Arhimede, ti si k'o suncokret...

"160

Isus ide pravo glavnoj stvari, "carstvu božjem" u srcu, i ne nalazi sredstva za to u jevrejskoj crkvi; on čak ni u šta ne računa stvarnost judejstva (njegovu potrebu da se održi); njega se tiče samo unutrašnji čovek.

Tako isto on malo uzima u obzir sve grube formule u odnosu s Bogom: on se protivi čitavom učenju o pokajanju i iskupljenju; on ukazuje kako čovek treba da živi, da se oseća "obožen" - i kako se kajanjem i pokajništvom ne može postići takav život: njegovo je glavno stanovište da se "greh ne računa ni u šta".

Greh, kajanje, oproštaj - sve to ne pripada Hristu... to je judaizam koji se tu umešao, ili paganizam.


161

Carstvo nebesko je stanje srca (za decu je kazano "jer je njihovo carstvo nebesko"): to nije ništa što bi bilo nadzemaljsko. Carstvo božje ne "dolazi" hronološki i istorijski, ne prema kalendaru; kao nešto što je bilo rečenoga dana, a pre toga nije ga bilo: to je "promena osećanja u pojedincu", nešto što uvek može doći i uvek ga može još tu ne biti..."

Necemo jos i tebe da zamaramo i moralom tako starog i pokvarenog Berluskonija!
Ne diraj Berluskonija, njemu hrišćanstvo za malo i praktično da dodje glave.:lol:
 
Plutarh ok je imati DRUGAČIJE mišljenje samo je važno ne terati druge da veruju u njega.Mišljenje nije dogma i može se menjati u zavisnosti od iskustva...Mnoga mišljenja koja sam imao pre par godina,prošle godine,bacio sam u smeće,jer ne valjaju,nisu za mene, ja hoću slobodu i neću da me bilo šta vezuje:)
 
Plutarh ok je imati DRUGAČIJE mišljenje samo je važno ne terati druge da veruju u njega.Mišljenje nije dogma i može se menjati u zavisnosti od iskustva...Mnoga mišljenja koja sam imao pre par godina,prošle godine,bacio sam u smeće,jer ne valjaju,nisu za mene, ja hoću slobodu i neću da me bilo šta vezuje:)


Nekako si ti meni premek, ili premlad, sta ja znam. I to ime je vise za domaceg ljubimca, ali eto, sta cemo sad.

"Slobodan covjek je ratnik" - Nietzsche

A ako hoces pobjedu u ratu, onda u bitku svi moraju ici s jednom mislju. Vojskovodja im mora dici moral jednim govorom, a ne svako svojim.
A to sto si ti odbacio nisu "misli", tesko tebi! Nego ubjedjenja!

E sad, drugo je sto Arhimed vise nema misli... ostarilo se.
Ali zanimljivo je to, mozes mu reci misao vrijednu milione, ali ih on nece primiti... zabava ipo!
 
Ma brale poštedi me tih mačo tričarija...Većina ljudi koje sam upoznao da imaju tu spiku su prilične kukavice u Real Life-u,ali su na netu lafovi.To što imam taj nick ne znači da sam mek,nije sve u očiglednom,ono što je iza velova je važnije.:cool:
 
Ja se predugo bavim sposobnim ljudima, i ne primijetih da se nesto kriju iza "velova".

Inace, Platon smatra da ne treba oponasati ni stvari, ni bica ili zvukove iz prirode, niti nedostojne ljude, npr. zene ili djecu. To su bila stara tvrda vremena. Svi mi cinimo greske, jer smo najvise popili televizijskih "mudrosti".
A najgore je ako te odgoje, kao mene, da budes istinoljubiv i objektivan, a onda te zaspu optuzbe i sumnje da si bas suprotno od toga.

Covjek danas mora istaknuti nove cvrste ideale, statue od tvrdog mramora ili bronze. Dosta je leprsavih, gnjecavih, ljigavih zaebancija, makar i dijamant bio iza.
 
Ja se predugo bavim sposobnim ljudima, i ne primijetih da se nesto kriju iza "velova".

Inace, Platon smatra da ne treba oponasati ni stvari, ni bica ili zvukove iz prirode, niti nedostojne ljude, npr. zene ili djecu.
To su bila stara tvrda vremena. Svi mi cinimo greske, jer smo najvise popili televizijskih "mudrosti".
A najgore je ako te odgoje, kao mene, da budes istinoljubiv i objektivan, a onda te zaspu optuzbe i sumnje da si bas suprotno od toga.

Covjek danas mora istaknuti nove cvrste ideale, statue od tvrdog mramora ili bronze. Dosta je leprsavih, gnjecavih, ljigavih zaebancija, makar i dijamant bio iza.
Glupo je ovo...Pa i ti si bio dete, imao majku...Nije te otac rodio...Ipak moraš malo da koriguješ svoje mišljenje ovde:neutral:
 
Ti si ko white noise u sred nekog razgovora telefonom...Stalno se ubacuješ:roll::eek:
Уајт нојз :lol:
Добро 'ајд, нећу више да се убацујем. :roll:
Но, остаћу ускраћен зашто се људима увек саветује да са речи пређу на дела када чак ни не размишљају уопште (о икаквим делима).
 
Ja sam covjek starog kova. Smatram da je lose za dijete da ne dobije potrebnu paznju, a da dobije bespotrebnu slobodu. A kao covjek starog kova zastupam i polozaj zene starog kova.
Ne treba nikog da vrijedja to sto sam drukciji, jer niti vi sta gubite na taj nacin, niti ja dobijam.

Ukratko, lose je ako muskarac raspolaze istim sistemom misli kao zena ili dijete, a jedino mu to moze biti motiv da ih oponasa. Dakle, otprilike ako se svi obrazuju zajedno pred televizorom.
 
Уајт нојз :lol:
Добро 'ајд, нећу више да се убацујем. :roll:
Но, остаћу ускраћен зашто се људима увек саветује да са речи пређу на дела када чак ни не размишљају уопште (о икаквим делима).
Ma ne neg si dosadan a misliš da si zanimljiv i uvek izabereš mene:mrgreen:...Pozadinska buka;)
 
Ja se predugo bavim sposobnim ljudima, i ne primijetih da se nesto kriju iza "velova".

Inace, Platon smatra da ne treba oponasati ni stvari, ni bica ili zvukove iz prirode, niti nedostojne ljude, npr. zene ili djecu. To su bila stara tvrda vremena. Svi mi cinimo greske, jer smo najvise popili televizijskih "mudrosti".
A najgore je ako te odgoje, kao mene, da budes istinoljubiv i objektivan, a onda te zaspu optuzbe i sumnje da si bas suprotno od toga.

Covjek danas mora istaknuti nove cvrste ideale, statue od tvrdog mramora ili bronze. Dosta je leprsavih, gnjecavih, ljigavih zaebancija, makar i dijamant bio iza.

Objektivan si sa svoje tacke gledista. :)

Inace kriminalci, oni opasni, veliki i vazni su sposobni ljudi, sposobniji od postenih gradjana.
 
Objektivan si sa svoje tacke gledista. :)

Inace kriminalci, oni opasni, veliki i vazni su sposobni ljudi, sposobniji od postenih gradjana.

To bi otprilike trebalo da kaze o tebi sta nazivas "sposobnoscu"?

A stari filozofi su jasno razdvajali "mocnike" od sposobnih, i korupciju od postenja.

Inace, Platon kaze da su zene nastale od :-))) nepravednih i kukavickih muskaraca.

I uvijek neka od njih izgleda mora da istrci da to i demonstrira.

Of the men who came into the world, those who were cowards or led unrighteous lives may with reason be supposed to have changed into the nature of women in the second generation.
 
To bi otprilike trebalo da kaze o tebi sta nazivas "sposobnoscu"?

A stari filozofi su jasno razdvajali "mocnike" od sposobnih, i korupciju od postenja.

Inace, Platon kaze da su zene nastale od :-))) nepravednih i kukavickih muskaraca.

I uvijek neka od njih izgleda mora da istrci da to i demonstrira.

Da li bi ti bio spreman i sposoban da organizujes ljude, nametnes im se kao vodja, zivis sa mogucnoscu da ti moze odleteti glava i jos svasta nesto? Razmisli sta sve treba da posedujes da bi uspeo u tome, koje karakterne osobine. Nakon uzdizanja se treba odrzati na polozaju.

Moral je osmisljen da bi slabije jedinke imale opravdanje za ono sto nisu postigle u zivotu, slabije jedinke kukaju na danasnji moral krize, pri cemu je i danasnji moral jedna vrsta morala, jer moral nikada nije nesto fixno, sto vazi za sva vremena. I naravno da bi oni sposobniji te iste slabije jedinke koristili za ostvarenje svojih ciljeva.

Jednu stvar su stari filozofi zaboravili, da bi covek bio mocan, da bi dostigao poziciju on mora posedovati odredjene karakterne osobine koje ce ga dovesti do pozicije mocnika.

Kazi sta je sposobnost za tebe, svojim recima, konkretno, posto svo vreme postujes tudja misljenja.:roll:

Svaki covek koji postane predsednik je sposoban na neki nacin, jer je posedovao osobine koje su mu omogucile da bude to sto jeste, sta god raja pricala.

A sta je sa muskarcima koji imaju i sinove i cerke? :mrgreen: Napravili su cerke u trenutku slabosti? :zcepanje:

Samim tim sto ti smeta danasnji moral krize ti pokazujes koliko si nesposoban, jer ne znas se prilagodis postojecim uslovima. U toku evolucije opstajali su oni koji su umeli da se prilagode sredini u kojoj zive.
 

Back
Top