Korisne duhovne pouke II

Kakvim se mislima bavimo takvog smo i raspoloženja pa nam je i ceo život takav. Ako se bavimo nemirnim mislima, ako stalno brinemo šta će da se desi umesto da učinimo šta možemo i prepustimo se Božijoj ruci, onda će i život da nam bude jedna sekiracija i na ljude ćemo prenositi takvo raspoloženje.
A ukoliko se trudimo da svim svojim bićem pa i mislima predamo sebe Bogu onda ćemo živeti radujući se. I ceo život će nam proći više u radosti nego u ”bedaku”.Sveti Oci kažu: ako se odbaci predlog duhova zlobe, pobeda je dobijena bez borbe. Oni su to iz iskustva govorili.

Sveti otac Tadej
 
Jedna od najkorisnijih životnih veština je sposobnost brzog zaboravljanja svega lošeg: ne zadržavajte se na nevoljama,
ne živite s ljutnjom, ne uživajte u iritaciji, ne gajite ljutnju. Ne uvlačite razno smeće u svoju dušu.

Buda
 
Budite među onima čije prisustvo vam pomaže da razvijete savršene kvalitete. Ostavite one koji povećavaju vaše nedostatke.
Ne istražujte tuđe slabosti, već vodite računa o svojim. Nemojte se vezati ni za šta, jer vezanost je izvor neslobode.
Dok ne smirite svoj um, ne možete doživjeti sreću.

Padmasambhava
 
Beše jednom neki starac koji se neprekidno žalio na bol i umor na kraju dana.
Prijatelj ga upita zašto se toliko žali, a starac odgovori: “Svakog dana imam tako mnogo da uradim. Imam dva sokola da ukrotim,
dva zeca da sačuvam da ne pobegnu, dva jastreba da savladam, zmiju da zatvorim, lava da okujem, i bolesnog čoveka da pazim i služim.”

“Zašto? Mora biti da se šališ”, reče mu prijatelj.
“Ni jedan čovek zasigurno ne mora da radi sve to odjednom.”

“Zaista se ne šalim”, reče mu starac, “ali ono što sam ti rekao je tužna, sušta istina. Dva sokola su moje oči, koje marljivo moram da čuvam; dva zeca su moja stopala koja moram da pazim da ne krenu stazom greha; dva jastreba su moje ruke koje moram naučiti da rade da bih mogao da izdržavam sebe i braću u nevolji; zmija je moj jezik, koji uvek zauzdavam da ne bi govorio što je neprikladno; lav je moje srce, sa kojim se neprekidno borim da ne bi zle stvari iz njega izašle; a bolesnik je celo moje telo kome uvek treba moja briga i nega. Sav taj svakodnevni rad iscrpi mi snagu.”

Nije lako vladati sobom. To zahteva disciplinu, uzdržavanje, samoodricanje. Zahteva da kažemo “ne” našim telesnim instinktima i apetitima.
Izvanredni učitelji savetuju nam da na sebe preuzmemo po neku malu stvar koja je neprijatna, tako da uvek zadržimo vlast nad svojim porivima.
A Pravoslavna Crkva nas ohrabruje da baš to činimo, preporučujući post.
 
1794699_1544529052543381_6920815555238199552_n.jpg
 
Pravoslavlje je staro dvije hiljade godina i tu je vjeru propovjedao, ni sveštenik, ni anđeo, niti čovjek, nego bogočovjek Gospod Isus Hristos. On to predade apostolima, apostoli dalje i ostade nepromjenjiva vjera, hvala Bogu, do dana današnjeg. I kad bi ovaj nesrećni zaluđeni narod na ovoj planeti prihvatio ovu životvornu, spasonosnu vjeru, na zemlji bi nastao mir, nastala bi ljubav, nestalo bi granica, sve bi bilo naše zajedničko i čitava planeta bi živjela u ljubavi i slozi. Ali 1054. godine odstupiše od istočne crkve i odvoji se Rim i od tada su počeli ratovi i užasi i mržnje i proganjanja i ubijanja i traju do današnjeg dana. Tako da se rimokatolici zavaravaju strašno što se ne vrate u pravu vjeru, jer oni nemaju blagodat Svetoga Duha, imaju samo jednog anđela čuvara koji te narode čuva da ne dođe do haosa i čeka da oni svojom slobodnom voljom pređu u pravoslavlje. I to su Božiji stvorovi i među njima ima dobrih ljudi, ali je nesreća što žive na teritoriji gdje je jeres. Ipak, Bog čini da ti ljudi koji imaju dobro srce dođu do poznanja istine i da se krštavaju. Mnogi Njemci odlaze u Grčku, a u Australiji ne samo da ima ogroman broj krštenih, nego čak i njihovi sveštenici prelaze u pravoslavlje. I daj Bože, da sva omladina i svi ljudi spoznaju pravu istinu i da se vrate u svoju otačku vjeru.

Otac Joli
 
Sveti Jovan Kronštatski
"Kad su mu neki prigovorili što oko sebe trpi rđave ljude, on je odgovorio: "Kada Spasitelj nije terao od Sebe preljubočince i grešnike i pored Sebe trpeo Judu izdajnika, zar ja nedostojni da ne sledujem Njegovom primeru. Ja sam isto tako grešan čovek, kao i vi. Grešim sam i kajem se. .. Čuvajte se gordosti
 
Mitropolit Atanasije Limasolski

Briga je užasna stvar za duhovni život. Ona je ogroman otrov koji ubija ljude. Ne samo duhovni život, već i svetovni život, i ljudske odnose.
Vidite kako se porodice raspadaju? Ali zašto?
Otac je preokupiran hiljadama stvari. I majka je preokupirana hiljadama drugih stvari.
Kako ovi ljudi komuniciraju jedni sa drugima? Stalno se čuje:

"Ne mogu sad! Imam posao da uradim !

Dete dođe da razgovara sa majkom :
"Mama želim nešto da ti kažem."
- Skolni se! Trenutno radim nešto!
- A kad to nećeš imati posla?

I čovek se zapita:
"Kada nećeš imati posla? "
Brige, brige, brige - ubijaju čoveka.
I na kraju ostaješ bez ičega...

Duhovan čovek mora da zna meru.
Daj sebi limit.
Reci : što je dosta je ! Dosta za danas! Ne nastavljaj, stani, zaustavi se!
Stigao si kući - isključi telefone, ostavljaj druge brige po strani, sad si kod kuće, provodi vreme sa porodicom, sa sobom i sa Bogom.
 
Postoji stara priča u kojoj je rabina upitao jedan od njegovih učenika: „Zašto je Bog stvorio ateista?“
Posle duge pauze, rabin je konačno odgovorio tihim, ali iskrenim glasom. „Bog je stvorio ateista“, rekao je,
„da nas nauči najvažnijoj lekciji od svih njih – lekciji istinskog saosećanja.

Vidite, kada ateista čini delo milosrđa, posećuje nekoga ko je bolestan, pomaže nekome u nevolji i brine o svetu, on to ne čini zbog nekog verskog učenja.
On ne veruje da mu je Bog zapovedio da izvrši ovaj čin. U stvari, on uopšte ne veruje u Boga, pa se njegovi postupci zasnivaju na njegovom moralnom osećanju.

Pogledajte kakvu ljubaznost poklanja drugima samo zato što smatra da je to ispravno.
Kada vam se neko obrati za pomoć, nikada ne treba da kažete ’Moliću se da vam Bog pomogne.‘
Umesto toga, u tom trenutku treba da postanete ateista – zamislite da nema Boga koji bi mogao da vam pomogne i recite ’ja ću vam pomoći‘.

Iz knjige Martina Bubera „Priče o hasidima“
 
Živeći na zemlji, naučili su se ljubavi Božijoj od Duha Svetog. Ko je tu ljubav stekao još na zemlji, sa njom prelazi u večni život, u Carstvo nebesko gde se ljubav umnožava i postaje savršena. Ljubav na zemlji ne može da zaboravi ni jednog jedinog brata. Utoliko pre svetitelji ne zaboravljaju ljude, nego se mole za nas.

Mnogima se čini da su svetitelji daleko od nas. No, oni su daleko samo od onih koji su se sami udaljili od njih, dok su sasvim blizu onih koji ispunjavaju zapovesti Hristove i imaju blagodat Duha Svetoga.

Na nebu se živi i kreće Duhom Svetim. Ali, taj isti Duh Sveti je i na zemlji. On živi u našoj Crkvi. On živi u Svetim Tajnama. On je u Svetom Pismu, kao i u dušama onih koji veruju. Duh Sveti nas sve sjedinjuje i zato su nam i svetitelji bliski. Oni nas Duhom Svetim čuju kada im se molimo i duša oseća da se i oni mole za nas.

Svetitelji slušaju naše molitve i imaju moći da nam isprose pomoć od Boga. Ovo znaju svi hrištćani.

Otac Roman, sin oca Dositeja, pričao mi je da je, za vreme detinjstva u svetu, trebalo na saonicama da pređe preko zaleđene reke. Odjednom mu je konj upao u otvor na ledu i povukao za sobom i sanke. Mališan je povikao: „Sveti oče Nikolaje, pomozi mi da izvučem konjića.“ Povukavši uzde nekako je uspeo da srećno izvuče životinju i saonice.

Otac Matej je bio iz istog sela kao i ja. Dok je bio dete on je, slično proroku Davidu, pasao ovce svoga oca. Rastom nije bio viši od svojih ovaca, Njegov stariji brat je radio na drugom kraju velike livade. Odjednom je video kako se nekoliko vukova uputilo prema malom Miši (tako se u svetu zvao otac Matej). Miša je samo povikao: „Sveti oče Nikolaje, pomozi.“ Tek što je ovo izgovorio, vukovi pobegoše natrag ne nanevši nikakvo zlo ni njemu ni stadu. Zbog ovog događaja su se u našem selu smejali i govorili: „Miša se strašno uplašio vukova, ali ga je sveti Nikola spasao.“

Znam još mnogo slučajeva u kojima su svetitelji odmah priskakali u pomoć čim bi ih prizivali. Iz ovoga je očigledno da čitavo nebo sluša naše molitve.

Svetitelji su bili ljudi kao i svi mi. Mnogi od njih su čak bili i veliki grešnici, ali su pokajanjem došli do Carstva nebeskog. I svi koji dolaze tamo, dolaze kroz pokajanje koje nam je darovao milostivi Gospod Svojim stradanjem.

Prizivajte sa verom Majku Božiju i svetitelje i molite im se. Oni čuju naše molitve i znaju čak i naše misli. Ne čudite se tome. Čitavo nebo svetih živi Duhom Svetim, a od Duha Svetog ništa na celom svetu nije skriveno. Ranije ni ja nisam razumeo kako to sveti nebožitelji mogu videti naš život, ali kada me je Mati Božija ukorila za moje grehe, uvideo sam da nas Duhom Svetim oni vide i da znaju čitav naš život.

Kako je to velika sreća za pravoslavne hrišćane što nam je Gospod dao život u Duhu Svetom koji veseli dušu. Duha Svetog treba mudro čuvati, jer On i za jednu jedinu rđavu misao napušta dušu. Tada se ljubav Božija udaljuje od nas, smelost u molitvi se gubi i nestaje čvrste nade da ćemo primiti ono za što se molimo.

Starac Siluan
 
Jednom je neki Amerikanac posetio keliju gde je boravio sveti Porfirije Kavsokalivit i rekao mu da je došao do zaključka da Bog ne postoji.
Sveti Porfirije je na ovo odgovorio ne logičkim argumentima, već sa božanskim nadahnućem na sledeći način:
„Nedavno ste kupili zemljište u Kaliforniji. Kada se vratite u domovinu, idite na istočnu stranu vašeg placa i iskopajte rupu duboku oko jedan i po metar. Tamo ćete naći amforu i veliki broj španskih zlatnika iz te i te godine! Idi kući i uradi šta ti kažem, a onda se vrati i ti i ja ćemo nastaviti naš razgovor o postojanju Boga…“

Amerikanac nije verovao rečima svetog Porfirija. No, kada se vratio u domovinu, obuzela ga je jaka radoznalost: šta ako je ovo istina?
Otišao je na svoj plac i počeo da kopa na mestu za koje mu je rekao starac. I zaista, on je tu iskopao jednu staru amforu, u kojoj je ležalo tačno
onoliko novčića koliko mu je sveti Porfirije rekao. Čak je i datum na novčićima bio isti! Amerikanac je bio šokiran!

Sledećeg leta ponovo je otišao kod svetog Porfirija i sve mu ispričao.

Starac ga je pažljivo saslušao i sa ljubaznim osmehom odgovorio:
„Dete, ako ne znaš ni šta je u tvom dvorištu, kako možeš da rasuđuješ o onome što je na nebu?“
 
Ovo je beseda Njegove Svetosti Patrijarha srpskog Porfirija na Nedelju Pravoslavlja, 24. marta 2024. godine, u hramu Svetog Save na Vračaru.

U ime Oca i Sina i Svetoga Duha! Braćo i sestre, prošla je prva nedelja posta, a sama nedelja koju danas proslavljamo zove se Nedelja Pravoslavlja. Prva nedelja Vaskršnjeg posta je uspomena na događaj koji je nazvan Pobedom Pravvoslavlja, pobedom nad svim jeresima, a to znači nad lažnim, pogrešnim, izvitoperenim učenjem Crkve, učenjem koja su suprotna reči Hristovoj, propovedi Svetih apostola, iskustvu Svetih otaca i istinama vere koja su formulisane na Sedmom vaseljenskom saboru. Sve to zajedno nije ništa drugo nego iskustvo Otkrovenja Božjeg, otkrivene istine o tome ko je Bog u kojeg verujemo i ko je i kakav čovek koga treba da izgrađujemo u sebi, tj. ko je i kakvo je poreklo i naznačenje čovekovo.

U prvu nedelju posta 842. godine, koja se naziva Nedelja Pravoslavlja, potvrđena je pobeda Crkve nad ikonoborcima. Potvrđena je vera u to da mi možemo da izobražavamo lik Hristov na ikonama, kao i likove svetitelja Božjih. Sporovi i potresi koji su trajali vezani za to da li treba ili ne treba poštovati ikone, klanjati im se i izobražavati lik Božji, lik Sina Božjeg i svetitelja, trajali su 120 godina i više. Međutim, taj događaj, koga se danas sećamo kao pobede nad ikonoborcima, znači mnogo više od onoga što nam se na prvi pogled može učiniti, jer u činjenici da možemo izobražavati lik Sina Božjeg na ikonama i klanjati se tom liku, kao i da možemo izobražavati ikone Božje, tj. ljude-svetitelje Božje i klanjati im se, otkriva se osnovna istina naše vere, a to je istina da je Logos postao telo, kako beleži Sveti Jovan Jevanđelist. To je istina da je Sin Božji postao čovek. U toj istini otkriva se još jedna istina, a to je da se u ličnosti Hristovoj sjedinjuje ljudska priroda sa božanskom i nama ljudima je data mogućnost da čovek po blagodati može biti obožen, da može postati Bog, ne po svojoj prirodi, nego po blagodati Božjoj i po naznačenju koje je Bog postavio čoveku kao cilj njegovog postojanja.

To oboženje nije ništa drugo nego upotrebiti darove koje smo dobili od Boga u skladu sa našom prirodom i naznačenjem Božjim, u skladu sa voljom naše prirode, jer kako kaže Sveti Maksim Ispovednik: Postoji i prirodna volja našega bića. Ta prirodna volja nije nita drugo nego apetit, sposobnost da učestvijemo u svemu onome što je božansko. To kako možemo ići putem oboženja, kako možemo učestvovati u onome što je božansko, otriveno je nama Sinom Božjim i zabeleženo u svetom Jevanđelju. Ono što je volja Božja i ono što je naša prirodna volja u skladu sa voljom Božjom otkrilo nam se u Jevanđelju Hristovom. Otkrilo nam se šta je to ličnost, šta je to zajednica, koje su mogućnosti ličnosti i koje su mogućnosti zajednice, šta je to porodica i mnogo onoga što nam je odavno jasno Jevanđeljem a o čemu se pita moderan čovek: šta je to sloboda, da li je sloboda da činim u odnosu onoga što mi je dato, dušom i telom, ono što ja hoću, jer je to moje vlasništvo, da li smo mi zaista suštinski vlasnici bilo čega, pa i svoga bića, ili nam je sve dato i zadato da svoju volju i svoju slobodu upodobimo volji Božjoj. Zato, braćo i sestre, postoji podvig. Nije dovoljno reći Bog je ljubav, On sve prašta i sve prihvata. To jeste istina, ali da bismo ljubav Božju usvojili i da bismo je pre svega bili svesni, treba se truditi. Treba živeti u podvigu, u saradnji sa blagodaću Božjom, treba čistiti svoj um i srce i tako nam telo postaje čisto. Budite savršeni, budite sveti, to je reč Hristova.

Podvig posta na koji smo pozvani, braćo i sestre, služi nam da bismo izgrađivali poverenje u reč Hristovu, u reč Jevanđelja, jer samo onda kada imamo poverenje u Hrista i Njegovu reč onda Jevanđelje može postati naš zakon. U tom poverenju u reč Hristovu stičemo i međusobno poverenje i postajemo zajednica. Poverenjem u Gospoda i Njegovu reč izgrađujemo zajednicu sa Njim, a kroz Njega sa drugima, a to je Crkva. Otuda podvig, svaki podvig pa i podvig posta, znači poverenje u reč Crkve koja je telo Hristovo u saborni um Svetih Otaca. Nismo mi tu da ispitujemo, istražujemo i proveravamo reč Hristovu i da proveravamo reč Svetih Otaca zabeleženih u sedam Vaseljenskih sabora i koje su potvrđeni u Nedelji Pravoslavlja. Nismo tu da dodajemo i oduzimamo, nego da dođemo i vidimo kako nas poziva današnje Jevanđelje rečima apostola Filipa, koji poziva Natanaila da vidi Hrista, da dođemo i vidimo ne samo svojim telesnim očima, nego da postanemo učesnici događaja koji se zove Hristos i da sve ono što jeste predanje, živeći predanje, osadašnjujemo. Predanje nije istorija, nije prošlost, nego je u Crkvi predanje aktuelno, jer je reč o istini koja je večna.

Zato, braćo i sestre, danas slaveći svih sedam Vaseljenskih sabora, slaveći Nedelju Pravoslavlja, slavimo i činjenicu da je Sin Božji postao čovek da i mi možemo biti spaseni, da smo stvoreni za večnost i da možemo učestvovati u onome što je Božje, da možemo biti oboženi. To slavimo danas i to nas poziva na veru, na poverenje, na preobražavanje našeg bića u crkveno biće, u blagodano u saborno biće, kako bismo onda u Nedelju Pravoslavlja stali da branimo učenje Crkve, zato što hoćemo da nam život bude crkven i zato što naš život potvrđuje učenje Crkve. Tu ne postoji nikakva šizofrenija niti podela, jedno te isto je naša vera kao učenje, kao teorija, kao viđenje i život kao potvrda onoga u šta vrerujemo i u isto vreme kao put koji nas vodi u sozercanje onoga u šta verujemo.

Neka bi Gospod dao da uvek budemo pravoslavni i verom svojom i životom svojim, jer onda nećemo imati straha i frustracija, nećemo biti isključivi, nego će ljubav kao lestvica kojom živimo u njenom podnožju ovde i sada biti lestvica koja nas vodi u Carstvo nebesko, gde je Jedan u Trojici Bog, Otac i Sin i Sveti Duh, kome je slava u vekove vekova. Amin!
(baštabalkana)
 
Grožđe ljubavi – poučna priča

Ova poučna duhovna priča potiče iz vremena oca Makarija Egipatskog, koji je jednom na poklon dobio korpu punu grožđa, kog je potom nazvao grožđe ljubavi – evo zašto!

Oko 330. godine po Hristu, nastanio se u skitu sveti Makarije Egipatski.
Malo po malo, oko svetog Makarija okupile su se hiljade monaha koji su prihvatali njegove savete i njegove reči. Ali i mnogi obični ljudi dolazili su iz celog sveta ovome svetitelju da bi primili plodove njegove ljubavi. Njegova slava se širila po celoj zemlji.

Jednoga dana su došli neki poklonici da vide avu Makarija. I kao poklon su mu doneli korpu punu grožđa. Sedeli su kod starca prilično dugo, čuli njegove duhovne savete i duševno obogaćeni krenuli su nazad u grad.
– Ovo je za tebe, Avo – rekoše mu odlazeći. – Znamo da mnogo voliš grožđe. Uzmi ga, molimo te.

Ava Makarije zahvali poklonicima i isprati ih sa osmehom. Posred neugledne kolibice nalazila se jedna korpa prepuna divnog mirišljavog grožđa. Redak dar budući da u tom kraju nije bilo ničeg sličnog. Sigurno će biti veoma slatko, pomisli ava Makarije i krenu da ga proba. No, kako se saže, ugleda kroz prozorčić kolibice druge podvižnike i oseti krivicu.
– Nije pravo da ja zadržim grožđe. Ostali oci uopšte ga nisu probali. Odneću do ave Petra, on je star i sigurno će mu se mnogo dopasti.

Uze, dakle, grožđe i začas ga odnese do ave Petra koji je bio najstariji u skitu.
– Avo, doneli su mi ovo grožđe pa pomislih da će se tebi dopasti. Hteo bih da mi učiniš ljubav i da ga zadržiš – ljubazno reče ava Makarije.
– Hvala ti avo, Bog te blagoslovio – odvrati starac.

I ava Makarije ode svojoj kolibici. A ava Petar uze grožđe i krenu da ga proba.
– Ma stani malo – pomisli – drugi oci nisu uopšte ni probali. Znam da ava Isidor mnogo voli grožđe.

I bez mnogo razmišljanja uze korpu i odnese mu je.
– Starče, doneli su mi ovo grožđe. Učini mi ljubav i zadrži ga. Znam da ti se mnogo sviđa – reče ava Petar nudeći svoj dar avi Isidoru.
– Bog te blagoslovio – odvrati ovaj i uze ga.

Ali ni treći ava ne zadrža željeno grožđe.
– Nije pravo da ga ja zadržim – reče ava Isidor i odnese ga sledećem bratu. A ovaj sledećem. Do smiraja dana korpa sa grožđem prošla je kroz sve oskudne kolibice i niko je ne zadrža misleći da je potrebnija onom drugom. Kada grožđe stiže u poslednju kolibicu, monah koji je u njoj živeo pomisli: „Greh je da ja zadržim ovo grožđe. Ono se mnogo sviđa avi Makariju“. I uputi se prema njegovoj kolibi.
– Avo, oprosti mi, ali znam da ti se ovo grožđe sviđa. Učini mi ljubav pa ga uzmi.

Tada ava Makarije, gledajući korpu punu grožđa netaknutu, onakvu kakvu je početkom dana primio, proslavi Boga što skit ima takve monahe
koje odlikuje tolika ljubav i saosećanje.
U tom trenutku neki monasi iz daleka dođoše da uzmu blagoslov od starca, a on im sa radošću na licu reče:
– Jedite, deco moja, od ovog grožđa ljubavi. To je najslađe grožđe na svetu.

I tada im ispriča celu priču.
 
“Episkop valjevski Milutin (71) preminuo je kao žrtva koronavirusa”
😁

."Pričešće je životvorna sila. Kad se svi pričestite, najmlađi sveštenik popije preostalo iz putira. I niko se nikada ničim nije zarazio! Kao mlad jeromonah sam to činio i u vreme kad je narod bio u strahu od Variole vere. Naučeni smo od Svetih otaca da se čovek ne može razboleti, ako ima vere da telo i krv Hristova mogu pobediti svaku bolest. Pričešće nas i danas može štiti i spasavati..."

91711088_611517332766834_6953203623002112000_n.jpg
 
Patrijarh Pavle gimnaziju je pohađao u Tuzli. Gojku Stojčeviću (njegovo kršteno ime) drug iz klupe bio je pisac Meša Selimović. Slavni pisac jeste bio 4 godine stariji, ali u to vreme godište učenika istog razreda dosta je variralo – bilo je razlika i po par godina. Patrijarh Pavle je jednom izjavio:

"Ja sam sedeo u prvoj klupi, sa desne mi je strane bio musliman Meša, a sa leve jedan Hrvat i ja sam bio u sredini. Tako da smo živeli, što se kaže, kao braća, kao svoji. Tada se to nije tako osećalo jer se videlo da su vremena teška i da idu još gora pa su te razlike i nacionalne i ove druge bile neprimećujuće. Sad se to suviše ističe ponekada, i nacionalnost i vera. A onda je to bilo, bili smo evo drugovi školski, u istoj klupi smo sedeli Srbin, Hrvat, musliman. Među svim ljudima, svim nacionalnostima ima i ljudi i neljudi. Ali to zavisi od svakog čoveka, da li će on biti čovek ili nečovek. Ne mogu ljudi da nas uguraju u neljude, a ne mogu ni neljudi da nas uguraju u neljude. To zavisi od nas ako mi pristanemo da nas uguraju u neljude..."

47685051_2051396158302638_4456046277750161408_n.jpg
 
Među vukovima opstati ovci je teško, ali nije nemoguće, jer nam Gospod kaže na koji način mi možemo i među vukovima opstati kao ovce NJegove. A to je: da budemo mudri kao zmije i bezazleni kao golubovi. Mudrost će nas sačuvati da ne postanemo plen, da nas vuci ne raskinu, odnosno da nas neprijatelji ne onemoguće. A bezazlenost i dobrota će nas sačuvati da mi ne postanemo vuci.

Treba imati, dakle, mudrost. Razvijati mudrost Bogom danu, sve više i više, a paralelno sa tim razvijati i dobrotu. Jer, mudrost bez dobrote prelazi u zloću, a bezazlenost bez mudrosti prelazi u glupost. Ni jedno ni drugo više, nego da budemo ”mudri kao zmije, a bezazleni kao golubovi”.

”I mene su gonili, i vas će goniti”, govori Gospod. S tim moramo biti načisto i pripremiti se da i pri tom ostanemo onako kako treba, kakvi su i preci naši bili: ljudi Božiji, narod Božiji. I onda, kad dođe kraj života našega, ući ćemo u radost blaženstva Carstva Nebeskoga. To i jeste smisao i cilj našeg života. Bog vas blagoslovio!

Patrijarh Srpski G. Pavle
 

Back
Top