Korisne duhovne pouke II

Iz knjige - „Starac Pajsije vaš duhovnik"

Božiji supermarket
Pre nekog vremena šetao sam bulevarom života. Jednoga dana video sam natpis na kome je pisalo: „Božiji supermarket". Iznenadio sam se. Kada sam prišao, vrata su se otvorila i ja sam se našao unutra.

Zaposleni su mi pošli u susret. Čekalo me iznenađenje. Oni su bili anđeli. Jedan od njih mi je prišao nasmejana lica i dao mi je nekakvu korpu. „Kupuj razumno što god želiš", reče mi.

Tamo je bilo svega. Kao prvo stavio sam u korpu priličnu količinu trpljenja, zatim dragocenu ljubav i razumevanje. Mislio sam: sve to ti treba svuda kud god da ideš. Potom sam uzeo jednu kesu mudrosti i dve kese vere. Sveti Duh je bio svuda. Udisao sam ga.

Na kratko sam zastao, ali sam malo dalje ugledao snagu, a ona mi je bila toliko potrebna u podvizavanju. Moja korpa je ubrzo bila puna. Bio mi je, međutim, potreban blagoslov i smirenoumlje, kao i blagodarnost, mislio sam. Pa sam onda i njih nabavio.

Na kraju sam prišao kasi da platim. Ali dok sam prilazio, ugledao sam molitvu i uzdržanje. Svakako mi je i jedno i drugo bilo potrebno, zato što sam znao da ću, čim iziđem odatle, sresti greh. Mir i radost, kao i slavoslovlje bili su na poslednjoj polici.

Prišao sam, dakle, kasi i upitao anđela.
Koliko sam dužan?
Anđeo se nasmeši i upita me:
Jesi li uzeo sve što ti je bilo potrebno? Jesam - rekoh mu. - Koliko dugujem?
On se ponovo nasmeši i reče:
Tvoj račun je već u mnogome plaćen. To ti je obezbedio Hristos, Vaploćeni, Raspeti, Vaskrsli.
 
Ako se odrekneš svoje volje, pobedio si đavola i kao nagradu primićeš mir od Boga.
Ako si samovoljan, pobedio te je zao duh i uninije (bezvoljnost, čamotinja, mrzovolja) će ti mučiti dušu.

Siluan Atonski
 
  • Voli
Reactions: Tea
Čitanje Jevandjelja

U vrijeme ono, dođe Isus u Kapernaum, i kad bješe u kući zapita ih: Šta se prepiraste putem među sobom? A oni ćutahu; jer se putem prepirahu među sobom ko je najveći. I pošto sjede dozva Dvanaestoricu i reče im: Koji hoće da bude prvi neka bude posljednji od sviju i svima sluga. I uzevši dijete, metnu ga među njih i zagrlivši ga reče im: Ko jedno od ovakve djece primi u ime moje, mene prima; a ko mene primi, ne prima mene nego Onoga koji je mene poslao. Odgovori mu Jovan govoreći: Učitelju, vidjesmo jednoga koji ne ide za nama; a tvojim imenom izgoni demone; i zabranismo mu, jer ne ide za nama. A Isus reče: Ne branite mu; jer nema nikoga koji bi imenom mojim čudo činio i mogao odmah zlo govoriti o meni. Jer ko nije protiv vas s vama je. Jer ko vas napoji čašom vode u ime moje, zato što ste Hristovi, zaista vam kažem: neće izgubiti platu svoju. (Mk. 9:33-41)
 
  • Voli
Reactions: Tea
7.jpg
 
РЕЦИ БАР ЈЕДНОМ - ХВАЛА!
Престани да ропћеш! Престани да си стално незадовољан, престани се жалити, преживљавати "неправду" и понашати се као да ти је неко крив. Знаш ли колико људи тренутно страда, баш овог момента? Kолико је болесних који с мукама умиру у болницама… То је страшно. Недавно ми је позвонио један човек и рекао: Сутра ујутро идем у болницу, ћерку ће да ми оперишу. Да ли си ти некад седела у болници у исчекивању новости о стању блиског човека? Мимо тебе пролазе доктори, сестре, а ти седиш и с ума силазиш од узнемирености… А ти ми ту причаш да имаш проблем. Молим те, хајде да будемо озбиљнији, јер ми често бивамо просто неблагодарни. Реци бар једном Хвала!
- Архимандрит Андреј Конанос
Pogledajte prijevod
Opis fotografije nije dostupan.

 
Saosećaj sa onim, ko nema. Ne osuđuj ga za ono, što nema, što je grešan, zao, lukavi, brbljiv, lopov, bludnik i lažov.
Čak ako vidiš da smrtno greši, odmah govori: „Nema on, Hriste moj, Tvoje blagodati, zato greši. Ako Ti odeš i od mene, ja ću uraditi još gore
 
  • Voli
Reactions: Tea
Sveti prorok Jelisej i jedno čudesno isceljenje

Kada je Gospod uputio svetoga proroka Iliju da ide u Damaštansku pustinju, naredio mu je da pomaže jednoga čoveka koji će mu biti ne samo pomoćnik, već i njegov naslednik. Taj čovek se zvao Jelisej.Izvesno vreme, Jelisej je kao učenik svetoga Ilije pratio svoga učitelja, ali je došlo vreme da sveti Ilija bude uzet na nebo.

Jednom prilikom, obojica su krenuli na jedan od svojih dužih putovanja, koja je sveti Ilija preduzimao kroz celu zemlju. Sveti Ilija je dobro znao da je njegov kraj blizu. Jelisej je takođe to znao, ali, čuvajući svoj mir, ništa nije govorio.
Kada je, jednom prilikom, sveti Ilija izrazio želju da pođe iz mesta koje se zove Gilgal, zaželeo je da Jelisej tu ostane, a on sam da nastavi put. Međutim, Jelisej je prvi put odbio da se pokori naređenju svoga učitelja i rekao mu: „Živ je Gospod i živa je duša tvoja! Neću te ostaviti“.

Pošto su prešli reku Jordan, koji se pokorio svetom Iliji i na dodir njegovog plašta razdelio se nadvoje pa obojica pređoše suvim putem, sveti Ilija reče Jeliseju: „Išti šta hoćeš da ti učinim, dokle ne budem uzet od tebe“.

Jelisej zatraži da njemu budu dva dela Ilijinog duha. Sveti Ilija mu odgovori: „Ti tražiš tešku stvar. Ali ako me vidiš kad se uzmem od tebe, biće ti i to; ako li ne, neće biti“.

Odgovor je zaista bio čudnovat, ali već istoga dana Jelisej je video kraj svetoga Ilije, koji obično ljudi nemaju prilike da vide. Dok su oni išli i govorili, Jelisej vide ognjena kola sa ognjenim konjima, koji ih rastaviše i sveti Ilija se u vihoru uze na nebo. Jelisej, pak, gledaše i vikaše: „Oče moj, oče moj! Kola Izrailjeva i konjanici njegovi!“ I ne vide ga više.

Jelisej je nastavio delo svoga učitelja. Objavljivao je volju Gospodnju kraljevima svoga vremena i pokušavao da uputi narod da živi po zakonu Božijem.
Proroci toga veka bili su od akcije. Oni nisu pisali knjige, ali njihova dela i njihove reči zapisane su od strane drugih. Veći deo događaja u vezi sa njima i onim što su oni učinili, zapamćeno je i zapisano.

Jedan od najzanimljivijih događaja u vreme Jelisejeve delatnosti, vezan je za čoveka po imenu Neman, koji je bolovao od gube (lepre). Ovu bolest niko nije poznavao, još manje lečio. Neman je bio vojvoda u vojsci sirskoga kralja. Cela njegova porodica je bila nesrećna zbog bolesti koja je bila tako teška i neuzlečiva. Međutim, jedna devojčica iz Izrailja, služavka Nemanove žene, rekla je svojoj gospodarici:

„Kad bi moj gospodar otišao proroku u Samariju, on bi ga izlečio od gube…“

Nemanova supruga je to prenela svome mužu, a Neman saopšti to sirskome kralju. Kralj je napisao jedno pismo izrailjskom kralju i saopštio da mu šalje Nemana, sa bogatim darovima, da bi se izlečio od gube.

Kada je izrailjski kralj pročitao ovo pismo, vrlo potresen reče: „Zar sam ja Bog da mogu da činim da neko umre ili da neko živi, pa šalje k meni čoveka da ga izlečim od gube. Znajte dakle i razumite da on traži zađevice sa mnom“.

Kada je Jelisej čuo da se kralj uplašio, on mu je poslao poruku u kojoj je rekao: „Neka bolestan čovek dođe k meni, da pozna da ima prorok u Izrailju“.
Tada Neman dođe k Jelisejevoj kući, ostavi kola i konje kraj njegovih vrata, a Jelisej mu posla poruku rekavši: „Idi, okupaj se sedam puta u Jordanu i ozdraviće tvoje telo i bićeš čist“.

Neman se rasrdi i pođe govoreći: „Gle, ja sam mislio, on će izići k meni, i staće i prizvaće ime Gospoda Boga svojega, i metnuti ruku svoju na mesto, i očistiti gubu“.

I okrenuvši se otide gnevan.
Ali njegove sluge pristupiše k njemu i rekoše mu: „Oče, da ti je prorok tražio nešto teško ne bi li to učinio? Pa zašto onda ne bi učinio kad ti samo reče: Okupaj se, pa ćeš biti čist“.

Tada Neman, slomivši svoj ponos, siđe i zaroni u Jordan sedam puta. I kad iziđe, beše isceljen i telo njegovo posta čisto kao telo maloga deteta.
Neman je sa sobom doneo bogate darove svoga kralja, koje je hteo da preda Jeliseju, ali Jelisej nije hteo da ih primi.

Neman tada reče: „Kad nećeš, onda neka se sluzi tvome da ove zemlje koliko mogu poneti dve mazge. Jer sluga tvoj neće više prinositi žrtava paljenica ni drugih žrtava drugim bogovima, nego Gospodu“, a Jelisej mu reče: „Idi s mirom“.
 
  • Voli
Reactions: Tea
Pismo svetog Save igumanu studeničkom Spiridonu

Ovo pismo je jedino koje je ostalo sačuvano od privatnih pisama iz srednjeg veka.
(teksta pisma preveden sa srpskoslovenskog na savremeni srpski jezik.)

BLAGODAT VAM I MIR od Gospoda Boga i Spasa našeg Isusa Hrista. U Gospodu Bogu prevazljubljeni moj božanstveni sine, jeromonaše Spiridone, igumane velike lavre svetoga Simeona, arhimandrite! Mada sam i grešan, molim Spasa moga da budeš sačuvan dušom i telom i sve božanstveno stado.

Ako hoćete da znate o meni grešnom, to s milošću Božjom i vašom svetom molitvom zdravo i veselo dođosmo do svetog grada Jerusalima. Poklonismo se presvetom i blaženome grobu i njegovim svetim mestima. Prvo postavismo poklon za vaše spominjanje u svetim (mestima), obiđosmo sveta mesta. Kada svršismo sve ovo, tada se, pošto nas stiže putni trud, svi razbolesmo, i ostavljamo život naš i smrt našu na Božije rasuđivanje, i ko od nas bude živ, neka se vrati k vama, a koga smrt ustreba, molitva vaša neka ostane s njim.

A ti čoveče ravne duše, vladiko moj, poznaniče moj, koji se zajedno nasladismo u domu Božijem, čedo moje slatko, Spiridone, moli Boga za nas, ne bih li tvojim molitvama dobio oproštaj grehova. Mir ti božanstveni, a mir i tvome božanstvenom domu, a mir i svima onima koji su (tamo) i koji rade u domu svetoga Simeona, a mir i svima igumanima tvojim udeoničarima, i poklonjenje im činim preko tebe, čedo svoje. Mir Božiji neka se izlije u srca vaša, i blagosiljam onoga koji vas blagosilja, a proklinjem one koji vam zlo čine, da ne bude na njima milost Božija, ni na njihovim domovima, ni moja molitva, i da poginu kao bezumni Arije. A blagodat Gospoda našega Isusa Hrista i ljubav Boga Oca i zajednica Svetoga Duha neka bude svagda sa svima vama, amin!

Pisa milošću Božijom prvi arhiepiskop sve srpske zemlje, Sava Grešni.

I evo što se u ovom mestu nađe, na blagoslov dajem ti krstić, da mi ga nosiš na spomen, i pojasić, jer sam ga polagao na grob. S tim krstićem da se moliš, nosi mi ga vazda o vratu, makar da imaš i drugu ikonicu, no njega vazda nosi. A pojasićem se opaši, da je vazda o bedrima tvojima, jer sam ga polagao na grob, krstić i pojasić. I takvu sam molitvu učinio, da bi dao Bog da bi se tako svaki Hrišćanin molio za mene. I dajem ti ubruščić, što su mi ga ovde darovali, a ja ga tebi darujem, da ti bude na blagoslov duše i tela. I kamičak, što sam (ga) našao, da ti bude na mnoge potrebe, i da ga nosiš pri sebi. I modi se za nas, služitelju Hristov, da nas Bog ukrepi i sačuva, da bismo opet k vama došli. I ako mi Bog da i malu moć, ići ću u Aleksandriju k patrijarhu, da se poklonim svetome Marku. I otuda ću u Sinajsku Goru, i kada se vratim, ako budem u životu i Bog dade, do proleća ću biti kod Vas.

Čuvaj, čedo moje slatko, da ne iziđeš iz nekog mog zaveta. Da, ako č0vek i ceo svet dobije, a dušu svoju izgubi, koja je korist? (Mat. 16: 26; Mar. 8: 36). Ako je pop grešan, no molitva njegova nije grešna, i njegova veza je sila od višnje blagodati. Da, ako će se ko sablazniti, no ti se ne sablazni, jer doći će Gospod i neće zakasniti, i da čuješ onaj glas: „Dobri i verni slugo, u malom si mi bio veran, postaviću te nad mnogim, uđi u radost Gospoda svoga“ (Mat. 25:21).

Sava, prvi arhiepiskop

(baštabalkana)
 
Свештеномученик Гермоген Тобољски

СветиГермоген.jpg


Одломци из тумачења Откровења св. Јована Богослова

У прво време главни отпор хришћана се састојао у одбијању идолопоклонства, док су се закони и власт поштовали. Али у антихристовско време, власти ће захтевати да се поклони њој, не дирајући религију. Они који јој се поклоне сматраће се следбеницима Антихриста. Тада ће доћи до поделе по вољи Божјој, добрих и злих: следбеника Христових и следбеника Антихристових. Господ ће одвојити овце од коза. Тада ће њихов заједнички живот постати немогућ. Прави хришћани који ће бити верни Господу Исусу Христу биће издавани и мучени, и то не због свог верског опредељења, већ као државни преступници који не поштују законе.

У предантихристово време и у дане владавине антихриста, истински хришћани неће испуњавати грађанске обавезе, јер ће тада већ сам Сатана и антихрист бити на власти. У то време на власти ће бити љути непријатељи нашег Господа Исуса Христа; зато ће закони које они донесу бити уперени против Бога и Цркве. А онај ко их послуша, чак и невољно, без обзира на то, постаће саучесник Антихриста и биће одбачен од Бога

Последњи хришћани неће пристати да се поклоне сатанској власти. Многи ће се објединити у засебне дружине и живеће засебно од поклоника антихриста. Доћи ће до посебног и потпуног одвајања последњих хришћана од антихришћанског друштва, што се никада у историји није догодило.

Истински хришћани последњих времена буквално ће одбацити све грађанске законе и неће поштовати власти. Код њих ће остати само унутрашња припадност к Небеском Отачаству. Они ће имати сведочанство Исуса Христа, за Кога ће пролити своју крв.

Антихристовска власт ће имати Сатанин ум. Она ће деловати политички, невезано од религије или вероисповести. Даће једнака права свакој вери и секти, али ће истовремено побијати све религије и отворено ће пропагирати да нема Бога. Све вере ће имати право да отворено врше службе, под условом да не крше самодисциплину и државне законе.

Све државне структуре антихристовска власт ће узети под своју нарочиту контролу и руководиће њима. И људи ће служити не Исусу Христу, већ антихристу. Слепи хришћани ово неће приметити. Власт ће знати све истинске хришћане зато што ће све бити стављено под државну контролу – даће свакоме индетификациони знак и веома ревносно ће обављати њихову проверу. Властима ће бити познато, ко у чему учествује, а ко – не. Али у почетку неће забранити веру. То ће се десити тек када све утерају у ограду греховног Вавилона и када се Божији гнев приближи. Тада ће се издати указ: да се искорене сви који се противе законима, но ни тада не откривено због вере, него као државни непријатељи.

«Тумачење Откровења св. Јована Богослова», свештеномученик Гермоген Тобољски, “Голос Церкви“, Москва, 1917.
 
svako vidi, ono sto zeli da vidi, a to je ono u sta veruje. tako hindu vidi krishnu, hriscanin, isusa ili mariju,
budisti se javlja buda, musliman veroatno muhameda, nekom ko veruje u neko drugo bozanstvo,
to neko drugo bozanstvo. sve su to iluzije ega, koji projektuje ono sto zelimo da vidimo...
 
O manastirskom životu pisao je Toma Kempijski u svom najpoznatijem delu „O ugledanju na Hrista“.

Ako hoćeš da sa drugima živiš u miru i u slozi, treba da naučiš savladati sebe u mnogim stvarima.
Nije mala stvar živeti u manastiru ili u bratstvu, a nikad ne dati povoda tužbi, i istrajati verno do smrti.
Blago onome ko tu sveto poživi i srećno skonča!
Ako hoćeš da se učvrstiš i da napreduješ u dobru, smatraj se izgnanikom i strancem na zemlji.
Ako hoćeš da živiš kao monah, moraš postati nerazuman u očima sveta, Hrista radi! (1 Kor. 4 : 10).
Rasa i postrižena glava malo znače; promena života i potpuno umrtvljenje strasti čine pravog monaha.
Onaj koji traži što drugo, a ne samo Boga i spasenje svoje duše, naći će samo muku i tugu.
Ni onaj neće moći dugo ostati u miru, koji se ne potrudi da bude poslednji od svih i potčinjen svima.
Došao si da služiš, a ne da gospodariš; znaj da si pozvan da trpiš i da radiš, a ne da lenstvuješ ili da provodiš prazne razgovore.
Ovde se ljudi kušaju kao zlato u vatri.
Ovde niko ne može živeti, ako se ne pokori svim srcem, Boga radi.
 
Sve dok sudimo sebe putem ljudskih poređenja, ima mnogo mesta za samozadovoljstvo, a samozadovoljstvo ubija veru, jer vera se rađa iz osećanja potrebe. Ali kada uporedimo sebe sa Isusom Hristom, i kroz Njega, s Bogom, bivamo poniženi do praha, i tada se rađa vera, jer ne ostaje ništa drugo do da se uzdamo u Božju milost.

Vilijam Berkli
 
Sveti Teofan Zatvornik ostavio nam je jednu metaforičnu priču o tome ko i kako odlazi u raj ili pakao, odnosno šta čovek treba da radi da bi zaslužio jedno ili drugo.

Jedan starac, godinama živeći u samoći u pustinji, pao je u duhovnu malaksalost i mnoštvo pomisli počelo je da muči dušu njegovu, ulivajući mu sumnju da li on ide pravim putem i da li postoji nada da će trudovi njegovi najzad biti krunisani uspehom.

Starac je sedeo oborene glave. Srce je tištalo, a oči nisu puštale suze. Suva tuga mučila ga. Dok se on tako mučio u svome jadu, javio mu se anđeo Božiji i rekao mu: „Šta se plašiš i zašto takve pomisli ulaze u srce tvoje? Nisi ti ni prvi ni poslednji koji ide tim putem. Mnogi su već prošli njime, mnogi idu i mnogi će proći njime i ući u svetle obitelji Raja. Pođi sa mnom, ja ću ti pokazati razne puteve kojima idu sinovi ljudski, kao i to kuda odvode ovi putevi. Gledaj – i pouči se!“

Starac se povinova naređenju anđela, ustao je i pošao. No, tek što je učinio nekoliko koraka napred, on kao da se obreo nekoliko koraka van sebe i pogružio se u posmatranje čudnog viđenja koje se otkrilo njegovim duhovnim očima. On je video, levo od sebe, gusti mrak, kao neprobojni zid, iza koga su se čuli šum, larma i metež. Zagledavši se pažljivije u mrak on je video široku reku po kojoj su se valjali talasi, napred i nazad, levo i desno sa ljudima u njima i kad god bi se pojavio neki talas pred njegovim očima, do njegovih ušiju dopirao bi neki tajanstveni glas koji mu je objašnjavao:

„To je talas neverovanja, bezbrižnosti, hladnoće; a to je nemilosrda, razvrata, otimanja; a to je zabave, zavisti i razdora; a to je pijanstva, nečistote, lenjosti, nevernosti u braku…“ i tako dalje i tako dalje.

Svaki talas nosio je u sebi mnoštvo ljudi i čas ih podizao uvis, čas ih je bacao u dubinu. U užasu starac je zavapio: „Gospode, da li će svi ovi da poginu, zar nema nade da će se spasti?“

Anđeo mu je odgovorio: „Pazi dalje i videćeš milost i pravdu Božiju.“

Starac je bolje pogledao reku i spazio na celoj njenoj površini mnogo malih lađa u kojima su sedeli svetli mladići sa svakovrsnim oruđima za spasavanje utopljenika. Oni su ih sve prizivali k sebi, jednima su pružali ruke, drugima su spuštali daske i letve, trećima su bacali užad, a ponekad su u dubinu spuštali kuke i čaklje da bi se uhvatio neko za njih. Ali su odzivi na njihove pozive bili retki, a još manje je bilo onih koji su se koristili pruženim oruđima spasenja. Većina njih odbijali su ih sa prezrenjem i kao sa nekom divljom nasladom, pogružavali se u ovu reku, koja je isparavala dim, smrad i gar. Starac je podigao svoj pogled dalje i tamo spazi bezdan u koji se reka survavala.

Mnogobrojni mladići su plivali u lađama pored same ivice bezdana i brižno nudili pomoć svakome utopljeniku, ali odziv je bio veoma slab i hiljade nesrećnika survavalo se u bezdan iz koga su se čuli očajni krici i škrgut zuba. Starac je pokrio lice rukama i zaplakao.

U tome je začuo glas sa neba: „Gorko, ali ko je kriv? Reci mi šta bih ja mogao da učinim za njihovo spasenje, a šta nisam učinio. Ali oni sa ogorčenjem odbijaju svaku pruženu im pomoć. Oni će me odbiti ako im siđem i u najžalosnija mesta njihova stradanja.“

Pošto se malo umirio starac okrenu pogled na desnu stranu, ka svetlom Istoku, i bio je utešen radosnim viđenjem. Oni koji su se odazvali pozivu svetih mladića, pružili im ruku, ili se hvatali za bilo koje oruđe spasenja, bili su izvlačeni na desnu obalu reke. Ovde su ih prihvatala druga lica, uvodili ih u nevelika divna zdanja rasuta u velikom broju po čitavoj obali reke, tamo su ih umivali čistom vodom, oblačili u čiste haljine, opasivali, obuvali, davali štap u ruke, potkrepljivali ih hranom i odašiljali ih na put, dalje na Istok, da idu bez zadržavanja, pažljivo gledajući pred noge, da usput ne propuste ući u svako zdanje koje ih sretne na putu, da se u svakom zdanju okrepe hranom i savetom čuvara ovih zdanja.

Starac je preleteo pogledom po obali reke i video kako duž nje izbavljeni iz reke idu ukazanim putem. Na njihovom licu jasno se odražavala radost i oduševljenje. Videlo se da su osećali osobitu lakoću i silu – i kao na krilima žurili su napred putem, posutim divnim cvećem. Starac je skrenuo svoj pogled dalje na Istok i evo šta je spazio. Prijatna livada se prostirala nedaleko od obale. Dalje iza nje započinjao je lanac planina sa brdima, od kojih su neka bila gola, a neka pokrivena većom ili manjom šumom, a između brda videli su se klanci i dubodoline. Po svima njima bili su putnici. Neki su se penjali uzbrdo, neki su sedeli umorni, neki su stajali kolebajući se, neki su se borili sa zverima i zmijama. Jedan je išao pravo Istoku, drugi je okolišao, a treći je presecao popreko puteve drugih. Svi su bili u trudu i znoju, borbi i naprezanju, i duševnih i telesnih sila.

Retko su bili putnici koji su uvek videli put: često se on gubio ili delio u raskršća; negde su bili magla i mrak, negde ga je presecao ambis ili strma litica; negde su put pregrađivali zveri iz šume ili otrovni insekti iz pećina. Ali gle čuda! Svuda po brdima bila su rasejana sjajna zdanja slična onima na obali reke, u koja su prihvatani utopljenici koji su spaseni iz reke. Čim bi putnik ušao u ova zdanja, kako mu je zapoveđeno na početku puta, ma kako umoran bio, izlazio je iz njih bodar i pun snage. Tada ni zveri ni insekti nisu mogli da gledaju na njega nego su bežali; nikakva prepona nije ga mogla zadržati, i on je brzo i lako nalazio skriveni put po ukazanjima koja je u zdanjima dobijao. Čim bi koju preponu na putu savladao ili nekog neprijatelja pobedio, on je bivao sve veći, snažniji i lepši; što se više kretao ka vrhu, bio je sve bolji i svetliji. Vrh planine bio je ravan i sav u cveću. Ko dospe do vrha, uđe u svetli oblak i više se ne vidi.

Starac je podigao pogled iznad onog oblaka i iza njega spazio čudnu svetlost, neopisive lepote, iz koje su do njegovih ušiju dopirali umilni zvuci „Svat, svjat, svjat Gospod Savaot!“

Starac je u umiljenju pao na zemlju i tada je iznad sebe čuo reč Gospodnju: „Tako trčite da postignete“ (I Kor. 9,24). Kada je ustao na noge, starac je video kako se sa raznih mesta i visina planine veliki broj putnika vraća natrag ka reci, neki ćuteći, neki sa krikom i hulnim psovkama. Svakoga od njih pozivao je sa svih strana glasom: „Stani, stani!“, ali gonjeni od nekih malih tamnolikih bića, oni nisu obraćali pažnju na opomene i ponovo su se pogružavali u smrdljivu reku.

Tada je starac u čuđenju uzviknuo: „Gospode, šta je ovo ?“
I čuo je odgovor: „To je plod samovolje i nepokoravanje poretku koje je Bog ustanovio!“
Time se viđenje završilo. Posle završenog viđenja, anđeo je zapitao starca: „Jesi li se utešio?“
Umesto odgovora, starac mu se pokloni do zemlje.

Reka je svet, pogruženi u njoj su ljudi koji žive po duhu ovoga sveta, u strastima, porocima i gresima; svetli mladići u lađama su anđeli i uopšte blagodat Božija koja priziva spasenje; bezdan u koji se survava reka sa ljudima jeste propast; krasno zdanje na desnoj obali reke jeste Crkva, u kojoj se kroz tajnu krštenja i pokajanja obraćeni grešnici umivaju od greha, oblače u haljine opravdanja, opasuju se silom nebeskom i postavljaju na put spasenja; ulazak na goru sa raznim teškoćama – to su razni napori za očišćenje srca od strasti; zveri i insekti – to su neprijatelji čovekovog spasenja; ravna površina na brdu – to je umirenje srca; svetli oblak koji sakriva putnike – to je spokojna smrt; svetlost poviše gore – to je raj blaženi; zdanja rasejana po gori – hramovi Božiji.

Ko ulazi u ova zdanja na putu, tj. prima svete tajne i učestvuje u crkvenim bogosluženjima i molitvama Crkve, koristi se savetima i rukovodstvima pastira – taj lako savladava sve prepreke i brzo dostiže savršenstvo. A ko ovo dobrovoljno odbacuje, ne potčinjava se zapovestima crkvenih pastira, taj brzo pada i duh ovoga sveta ponovo ga privlači.

(baštabalkana)
 
Слажем се. Ове речи Светог Владике могу се применити и на садашње стање и наводну ,,колаборацију" српског власти са непријатељима.
Није тај временски контекст који циљаш... Он је причо за своје време, не натежи апологију
 
Није тај временски контекст који циљаш... Он је причо за своје време, не натежи апологију
Исти је контекст, друже Зилоте, само се теби ме свиђа аналогија, што не значи да она није на месту.

Но, нећемо даље о томе на овој теми. :)
 
Sretenje je, kao praznik koji se već vekovima slavi u Crkvi Hristovoj, uvek izazivalo egzegetsku pažnju. Sretenje je praznovano od samih početaka, ali je toržestveno praznovanje ovoga važnog dana ustanovljeno oko 544. godine, u doba vladavine Svetog cara Justinijana. Kompleksnost događaja koji se slave u ovom prazniku doprinosi raznovrsnom tumačenju, kako ličnosti tako i ideja u samom prazniku.

Sveto Pismo kaže kako je u četrdeseti dan po Rođenju Hristovom, Presveta Djeva donela svog Sina u jerusalimski hram da ga, u skladu sa Zakonom, posveti Bogu i očisti sebe (Levit 12, 2-7; Izlazak 12, 2). Iako ni jedno, ni drugo nije bilo potrebno, jer dete beše – Bog, a majka – Bogorodica, ipak Tvorac nije želeo da se ogreši o Zakon, koji je On dao kroz svog slugu i proroka Mojsija. Ispunjenje zaveta spasenja izvire iz ove početne situacije u prazniku Sretenje. Dakle, sve što je napisano treba da se desi.

Kako se sve u ovom prazniku desilo? Tog dana bio je red da u hramu služi prvosveštenik Zaharija, otac Jovana Preteče i Krstitelja, tako da je on postavio Djevu Mariju ne na mesto za žene, nego na mesto za devojke u hramu. I u ovom naizgled nebitnom potezu ogleda se važnost prepoznavanja delovanja Boga u istoriji. Prilikom ovog događaja, u istom hramu, pojavile su se dve čudne ličnosti: starac Simeon i Ana, kći Fanuilova. Ovde ističemo Simeona. Pravedni starac uzeo je na svoje ruke Mesiju i izgovorio: „Sad otpuštaš u miru slugu svojega, Gospode, po reči svojoj, s mirom; jer oči moje videše spasenje tvoje; spasenje koje si pripremio pred svim narodima, svetlost da obasja neznabošce, i slavu naroda tvoga Izrailja.“ Ova ispovedna rečenica ukazuje na važnost Simeonovog života, a uzor je za ono što bi trebalo da svaki čovek izgovori prilikom prelaska iz smrti u život. Paradoksalnost se ogleda u svakoj reči starca koji je dugo čekao končinu. Zašto? Na ovo pitanje vrlo je važno dati odgovor.

U vreme egipatskog cara Ptolemeja Filadelfa (309. pre Hrista – 246. pre Hrista), Simeon je izabran kao jedan od sedamdesetorice, kojima je poveren posao prevođenja Svetog Pisma sa jevrejskog na grčki jezik. Kada je prevodio knjigu proroka Isaije, i došao do proročanstva: „Evo Djeva će zatrudneti i rodiće Sina“, Simeon se zbunio, i želeo da nožem izbriše reč „Djeva“ i zameni je rečju „devojka“, te je tako i prevede na grčki. Međutim, u tom trenutku, javio mu se anđeo Božji i zadržao ga da ne uradi ono što je namerio, uz reči da je proročanstvo istinito, i da je ispravno i smisleno zapisano. Uz to mu je vesnik Božji prorokovao da neće umreti dok ne vidi Mesiju rođenoga od Djeve. I tako je i bilo… Dakle, iz Simeonovog neznanja dolazi do istinskog bogopoznanja, iz prirode običnog čoveka rađa se mogućnost prepoznavanja ličnosti Bogočoveka. Simeon ispoveda da je on Božji sluga, jer je sada video spasenje za sve narode i svetlost koja sve obasjava. Tako svaki čovek od svog detinjstva traga za za svojim Tvorcem, za Onim koji je stvorio svet, traga za Bogom, a kada Ga spozna i prepozna, dolazi do bogopoznanja koje se otkriva u Crkvi, u učestvovanju u Svetoj Evharistiji, u blagodarenju Bogu za sva dobra, ali i u prepoznavanju Božijem u Svetoj Čaši, odnosno u Pričešću.

Kada je mladenca Isusa Djeva Marija donela u hram jerusalimski, Duh Božji je to javio Simeonu. Simeon je odmah otišao u hram i tamo je prepoznao i Djevu i Mladenca po svetlosti koja je zračila oko njihovih glava kao oreol, a zatim i spoznao Boga. Radostan starac uzeo je malog Hrista na ruke svoje i rekao za Hrista Mladenca: „Gle, ovaj leži da mnoge obori i podigne u Izrailju, i da bude znak protiv koga će se govoriti“ (Lk 2, 29 i 34). Svedok ovog događaja bila je proročica Ana, kći Fanuilova, koja i sama poznade Mesiju i objavi Ga narodu. Ani je tada bilo osamdeset četiri godine. Uskoro po tom prestavi se u Gospodu Simeon Bogoprimac. Ana, koja je od mladosti služila Bogu u hramu postom i molitvama, proslavi Boga i objavi Jerusalimljanima dolazak Mesije, koga je čekao i Simeon i izrailjski narod. Dakle, Simeon i Ana su bili bogotražitelji koji su u događaju Sretenja našli svoje lično, i prorokovali Spasenje svih ljudi, izabranog naroda izrailjskog, odnosno naroda u Crkvi Hristovoj koji očekuje Drugi Hristov dolazak i spasenje u Carstvu Nebeskom.

Kroz ovaj praznik, Bog i Crkva svakom čoveku daju jasnu poruku – iz neznanja, kada se čovek pokaje i bude iskrenog srca, dolazi do bogopoznanja, koje svakom čoveku pomaže da učestvuje u Svetoj Liturgiji i tako dosegne spasenje u Carstvu Božijem i susretne se (Sretenje) licem k licu sa Bogom Živim.
 
Šta znači dobiti blagoslov od sveštenika za neki poduhvat?

Teoretski, kada čovek smisli nešto dobro, on se obraća svešteniku kako bi ovaj prizvao Božiju blagodat na izvršenje plana. Faktički, sam Gospod, pri blagoslovu, silazi s Nebesa u srce čoveka, usmeravajući ga ka dobromu.

U današnje vreme taj običaj praktično trpi različite mutacije. Neko teži da razume blagoslov kao određenu vrstu magije: ako ga dobiješ, sve će se zbiti, a ako ga ne dobiješ, piši propalo. Kao kod zlatne ribice. Samo je mnogo teže uhvatiti zlatnu ribicu nego popa.
– Oče, blagoslovi me da prodam vikendicu!
– A? Molim? Bog te blagoslovio! – u trku odgovara pastir, šuškajući mantijom.

A više mu ni ne treba. Ako «proradi» blagoslov, i on proda vikendicu, znači da je sveštenik silan, možeš da mu se obraćaš za važne poslove. Ipak, ako ne «proradi», znači da nema dovoljno snage niti smelosti pred Bogom. Uzgred, to još ne znači da je sveštenik sasvim beskoristan. Njega možeš iskoristiti u onim slučajevima, kada ni ne računaš na dobar ishod.

«Kako to?» – pitate. A evo kako:
– Blagoslovite me oče da se pomirim sa svekrvom!

A u stvarnosti njoj do te svekrve uopšte nije stalo, bila ona dobra, ili zla. Do pomirenja nije došlo jer je izostao trud od strane čoveka. Zato te savest ne muči. Bog nije poslušao popa, tu nema moje krivice. Kad bi se taj molio usrdnije i pustio dužu bradu, onda bi rezultat bio potpuno drugačiji.
A sveštenici su razni. Neki blagosiljaju na sve strane, ni ne saslušavši do kraja, a neki mogu svu dušu da ti izvuku pitanjima šta i kako. I povrh toga još može da mu padne na pamet da te ne blagoslovi. Šta? Može biti i gore. Tako morate posmatrati dok vam ne bude jasno kada, kako i kome je najbolje da se obratite.
Jedna sestra zamoli drugu da joj pričuva decu na par dana, dok ona neguje svog muža posle operacije. Neće ti se, oh, kako ti se neće. Ali ako odbiješ ispašćeš loša. Prema tome, ček sestro, prvo moram da tražim blagoslov od sveštenika za to. A za ovu priliku ne odgovara bilo koji sveštenik, bolje dođe neki monah. Najbolje iguman ili arhimandrit, i to slavni. Taman celo pre podne ne možeš da ga uhvatiš, ostatak dana on provede moleći se i misleći o odgovoru, a dotad će sestra već naći drugu dadilju za svoju dečurliju.

A biva i ovako:
– Dragi naš crkveni dobrotvore i bogatune! Naš đakon piše tako lepe duhovne pesme, samo da ih čuješ! On bi da ih snimi, ali nema dobru gitaru. Pomoći ćeš nam, zar ne? Tebi to nije teško.

A dobrotvor odgovara:
– Moram da pitam svog duhovnog oca. Ako da blagoslov, kupiću tvom đakonu gitaru.

Ali duhovni otac nije blagoslovio. Prođe nekoliko godina i đakon skupi pare i sam kupi gitaru sa šest žica. Samo je do tog trenutka izgubio glas i nije uspeo da snimi svoje kompozicije.

– A kažite mi oče kako da se postavim: unuka me moli da se prijavi na moju adresu i da živi sa mnom za vreme školovanja na fakultetu. Mala je nevernica, dabome. S teškom naravi. Dajete li mi blagoslov ili ne?

– To jest, vi hoćete da kažete, – čudim se ja, – da ako vas ne blagoslovim, vi ćete čiste savesti odbiti svoju unuku?
Žena se zbunila, spazivši moje nezadovoljstvo.
– Iz kog razloga vi smatrate da ja imam moralno pravo da odlučim kako vi treba da postupate sa svojom unukom?

A moralno pravo ljudi prenose na sveštenika, kako bi sa sebe skinuli odgovornost. Pedeset-pedest posto su šanse da ćete dobiti odgovor koji vam odgovara. I onda neće biti trke po policijskoj stanici za prijavu adrese. I neće biti još jednog čoveka koga treba da izdržavate. A možete i izmanipulisati popa, kako biste dobili željeni odgovor.

– Oče, meni su tražili da se molim za jednu ženu, a ja se kolebam da li da se molim ili ne. Kako vi blagoslovite?
«O, teško meni!» – mislim ja, a naglas pitam:
– A šta o tome govori apostol Pavle?

Hvala Bogu, parohijanka čita Sveto Pismo i razume šta imam u vidu.
– On govori: molite se jedni za druge, – odgovara ona.
– A da li tamo ima nekih dodataka: avaj, za tu i tu ženu nemojte se moliti?
– Nema, oče.
– A zašto ste onda rešili da se oslonite na moje mišljenje? A šta ako ja iznenada siđem sa uma i zabranim vam da se molite, uprkos rečima apostola? Koga od nas dvojice ćete poslušati?
I žena odlazi, još ne naučivši kako da živi po Jevanđelju bez ljudskih saveta ili uputstava staraca.

– Blagoslovite me oče, odvezao sam u sirotište gajbu svežih jabuka!
– Bog vas blagoslovio!
– Blagoslovite me, odlučio sam da se pomirim sa ženom i sačuvam porodicu!
– Blagosloven Gospod!
– Blagoslovite me za predstojeći dan!
– Bog vam pomogao!

I ulazi Bog u nečije srce, a da iz drugog nikuda nije ni odlazio. U drugo srce će On rado ući, ali ono je već davno zauzeto, iako je pred vratima okačena lepa tabla: «Dobrodošli!»

Zapisao protojerej Sergej Adodin
 

Back
Top