Korisne duhovne pouke II

У наше време, време најужаснијег моралног, наравственог и сваког разврата, хришћанин нарочито треба да памти, ради тога да би се супротставио свој тој трулежи, нечистоти и невероватној распуштености које ми сада видимо у свету, и да се не би заразио том скверни, он треба, пре свега, да тврдо стоји на основи црквених догмата и црквених, свештених, заповеђених нам Црквом и Оцима, канона и правила.
Сада је време много ужасније и опасније. Сада се развратио хришћански свет. Њему се већ нема шта проповедати, не може се просвећивати. Он има Христову истину али ју је изгазио својим животом, својом хладноћом и равнодушношћу а некада и свесним одрицањем.

RZC.jpg


И зато – “ко хоће да се спаси, нека чува своју душу“, како су говорили подвижници последњег времена.
Ето зашто ми треба да се на сваки могући начин бринемо о томе да се светим црквеним правилима, уставима (типицима) и учењем оградимо од све те погубне заразе. Још је св. Јован Кронштатски стално говорио: “Старајте се да увек поштујете правила и црквене уставе; тада ћете пребивати унутар црквене ограде и бићете ван опасности“. А ван тог заклона је – ужас, разврат и погибао!
Памти то, душо хришћанска , и свим силама се брини о томе, да се не би нашла ван црквене ограде.

Св. ФИЛАРЕТ Вознесенски Исповедник, Митрополит Њујоркшки
 
У наше време, време најужаснијег моралног, наравственог и сваког разврата, хришћанин нарочито треба да памти, ради тога да би се супротставио свој тој трулежи, нечистоти и невероватној распуштености које ми сада видимо у свету, и да се не би заразио том скверни, он треба, пре свега, да тврдо стоји на основи црквених догмата и црквених, свештених, заповеђених нам Црквом и Оцима, канона и правила.
Сада је време много ужасније и опасније. Сада се развратио хришћански свет. Њему се већ нема шта проповедати, не може се просвећивати. Он има Христову истину али ју је изгазио својим животом, својом хладноћом и равнодушношћу а некада и свесним одрицањем.

Pogledajte prilog 1501065

И зато – “ко хоће да се спаси, нека чува своју душу“, како су говорили подвижници последњег времена.
Ето зашто ми треба да се на сваки могући начин бринемо о томе да се светим црквеним правилима, уставима (типицима) и учењем оградимо од све те погубне заразе. Још је св. Јован Кронштатски стално говорио: “Старајте се да увек поштујете правила и црквене уставе; тада ћете пребивати унутар црквене ограде и бићете ван опасности“. А ван тог заклона је – ужас, разврат и погибао!
Памти то, душо хришћанска , и свим силама се брини о томе, да се не би нашла ван црквене ограде.

Св. ФИЛАРЕТ Вознесенски Исповедник, Митрополит Њујоркшки
Нетљени.
 
Човек који живи у прошлости, исто као да је мртав. Наиван је свако ко живи у будућности, односно у својој фантазији (или машти), зато што будућност искључиво припада Богу. Христова радост се налази једино у садашњости, у вечној Божијој садашњости. Само су потребне три ствари. Прво: Љубав. Друго: Љубав. Треће: Љубав.
- Мати Гаврила Папајанис
 
Питам чулног човека: ко си ти?
А он одговара: ја сам ја.
И мисли на своје тело.
Питам мисаоног човека: ко си ти?
А он одговара: два странца видим у себи, и ја се пробијам између њих, гостујући час у једног час у другог.
И мисли на инстиктивну и свесну душу своју.
Питам духовног човека: ко си ти?
А он одговара: има Неко у дну душе моје; пружам руке да Га дохватим, но видим, да би ми за то требале руке дуже од васионе.
Питај Њега ко сам ја…Владика Николај
 
Savet Dalaj Lame kako da srećni započnete dan

Tokom jednog intervjua, Dalaj Lamu su pitali šta ga najviše iznenađuje na ovom svetu i šta je suština života na šta je odgovorio
Jutro je deo dana u kom je potrebno da sebe ispunimo pozitivnom energijom, saosećanjem, ljubavlju, empatijpom, srećom…
Kako vam započne jutro, takav može biti ceo dan.

Ukoliko želite da vam se šanse pojavljuju, vrata otvaraju, da imate uspeha, potrebno je da ujutru sebi postavite jasan plan i osvestite šta je ono što je najvažnije.Kada opušteni, radosti i ispunjeni novom energijom krenete u novi dan, on postaje jedan predivan trenutak života koji doživljavate kao dar i prihvatate kao blagoslov.

Kako započeti srećno jutro , Dalaj Lama ističe da treba da izgovorite sledeće rečenice:
"Ujutru kada se probudite, započnite dan ovim mislima: „Danas sam zahvalan – probudio sam se. Živ sam, imam ovaj ljudski život, i neću ga trošiti.
Svu energiju usmeravam na razvoj, da otvorim svoje srce drugima I da napredujem za dobrobit svih. Ja ću gajiti dobre misli za druge.
Neću se ljutiti, niti misliti loše o njima. Daću sve od sebe da pomognem drugima".

Kroz ove reči jačate empatiju, duh zajedništva, ali vežbate i zahvalnost što ste tu, što se baš vama ova prilika nudi.
Zahvalan čovek je srećan čovek, onaj koji raste – budite i vi taj izvor dobrote i radosti.
 
Знате ли шта је вера?
Вера је пузати од умора, а ипак наставити да се бориш.
Вера је изгубити свет око себе, рећи да је све готово, а ипак се надати.
Вера значи пасти и устати. Вера значи бити повређен, а ипак остати миран у себи.
Вера није тражити да ставиш прст на рану. Вера је гледати смрт у очи и рећи јој: „Христос васкрсе!”
Елефтериадис Г. Елефтериос
 
Bog je rekao Ne

Zamolio sam Boga da me izbavi od gordosti, ali mi je Bog rekao “Ne”. Rekao mi je da ne treba On da me od nje izbavlja, nego da treba sâm da se odreknem svoje gordosti.
Zamolio sam Boga da izleči moje bolesno dete, ali mi je Bog rekao “Ne”. Rekao mi je da je njegov duh zdrav, a da njegovo telo živi samo privremeno.
Zamolio sam Boga da mi podari trpljenje, ali mi je Bog rekao “Ne”. Rekao mi je da je trpljenje rezultat stradanja i da ono zato nije nešto što se daje, nego da se kroz stradanje stiče.

Zamolio sam Boga da mi podari sreću, ali mi je Bog rekao “Ne”. Rekao mi je da mi daje Svoj blagoslov, a da moja sreća zavisi od mene samoga.
Zamolio sam Boga da me izbavi od bola, ali mi je Bog rekao “Ne”. Rekao mi je da me bolesti udaljavaju od zemnih briga i da me k NJemu približavaju.
Zamolio sam Boga da duhovno uzrastem, ali mi je Bog rekao “Ne”. Rekao mi je da treba samostalno da uzrastam a da će on ukloniti sve ono što je suvišno i što ometa moje duhovno uzrastanje.

Upitao sam Boga da li me voli i Bog mi je rekao “Da”. Rekao mi je da mi je dao Sina Svoga, jedinoga i ljubljenoga, Koji je umro za mene i da ću jednoga dana biti u Nebeskim naseljima zato što verujem.

Zamolio sam Boga da mi pomogne da druge volim onako kako On mene voli i Bog mi je rekao: “Eh, konačno si shvatio šta od tebe želim…”
 

Back
Top