Korelativnost subjekta i objekta

eto ja sam jutros sanjao jednu crnku, stajali smo pored jednog kreveta i razgovarali o njegovom dizajnu...i upravo kada je razgovor poceo da biva zanimljiviji telefon me je probudio...sto nikako nije slucajnost.
Još ako te supruga nazvala...Ozi bi rekao-sinhronizacija!:mrgreen:
Ja kad legnem da knjavam,isključim telifon,a imam jedan old s nekom karticom švedskom koji me budi...
A inače moja veca ne dira lava dok spava!:mrgreen::hahaha:
 
Imao sam jedno interesantno iskustvo u sedmom i osmom razredu osnovne škole.U tim godinama učiš hemiju,biologiju,fiziku,učiš anatomiju,učiš o mozgu.Sve sam ja to sažvakao,i atome i brzinu i poprečno-prugaste mišiće i silu,ali,nikako nisam mogao da svarim priču o našoj svesti.Knjiga kaže:to je samo rad nervnih ćelija.Čekaj,bre,svest je samo struja koja prolazi kroz smeše ugljenika,kiselina,šta već???Kako može mrtva materija da tvori nešto ovako živo,neprostorno,nemerljivo?Ili,kada sam čitao o nekom japancu koji tvrdi da mu robot ima svest,meni to nije imalo smisla,jer tamo mora postojati NEKO KO GLEDA SVE,svest ne može biti ta struja što protiče kroz kablove.Tek kasnije,kad sam stekao ono malo znanja iz filozofije što imam,shvatio sam da je to još pre 300 godina otkriveno.
 
Imao sam jedno interesantno iskustvo u sedmom i osmom razredu osnovne škole.U tim godinama učiš hemiju,biologiju,fiziku,učiš anatomiju,učiš o mozgu.Sve sam ja to sažvakao,i atome i brzinu i poprečno-prugaste mišiće i silu,ali,nikako nisam mogao da svarim priču o našoj svesti.Knjiga kaže:to je samo rad nervnih ćelija.Čekaj,bre,svest je samo struja koja prolazi kroz smeše ugljenika,kiselina,šta već???Kako može mrtva materija da tvori nešto ovako živo,neprostorno,nemerljivo?Ili,kada sam čitao o nekom japancu koji tvrdi da mu robot ima svest,meni to nije imalo smisla,jer tamo mora postojati NEKO KO GLEDA SVE,svest ne može biti ta struja što protiče kroz kablove.Tek kasnije,kad sam stekao ono malo znanja iz filozofije što imam,shvatio sam da je to još pre 300 godina otkriveno.
Samo nisi shvatio da je to otkriće tople vode...:hahaha::rotf::mrgreen:
 
Kakve veze imaju misli s predmetima...
Ne može ti misao da se nalepi na predmet!
A ne može ni predmet-trokrilni orman da ti se smesti u klempu...
I kako ćeš onda da misliš taj jebeni predmet?
Napraviš sebi predstavu? Bidneš i scenarista i scenograf,režiser,rekviziter i onaj drkađija sporedni glumac?
Ajd ne seri da možeš sve to? Ako možeš,ajd dođeš kod nas u NS u SNP-treba nam jedan takav da smanjimo
malo taj jebeni platni spisak-ubišmo se raspodelom...:hahaha::mrgreen:
 
Imao sam jedno interesantno iskustvo u sedmom i osmom razredu osnovne škole.U tim godinama učiš hemiju,biologiju,fiziku,učiš anatomiju,učiš o mozgu.Sve sam ja to sažvakao,i atome i brzinu i poprečno-prugaste mišiće i silu,ali,nikako nisam mogao da svarim priču o našoj svesti.Knjiga kaže:to je samo rad nervnih ćelija.Čekaj,bre,svest je samo struja koja prolazi kroz smeše ugljenika,kiselina,šta već???Kako može mrtva materija da tvori nešto ovako živo,neprostorno,nemerljivo?Ili,kada sam čitao o nekom japancu koji tvrdi da mu robot ima svest,meni to nije imalo smisla,jer tamo mora postojati NEKO KO GLEDA SVE,svest ne može biti ta struja što protiče kroz kablove.Tek kasnije,kad sam stekao ono malo znanja iz filozofije što imam,shvatio sam da je to još pre 300 godina otkriveno.

Да. Давно откривено и пружено свима. И то не као хипотеза него као наједноставнија чињеница.

Као што каже Шопенхауер:

"Jer to da je objektivno postojanje stvari uslovljeno jednim predstavljajucim subjektom, i da, prema tome, objektivni svet postoji samo kao predstava, nije nikakva hipoteza, a još manje odluka bez opoziva, ili cak nekakav paradokson uzet radi diskusije, vec je to najsigurnija i najednostavnija istina, cije je saznanje otezano samo time što je ona cak i suvise jednostavna, a svi ljudi nisu dovoljno razboriti da bi posli od prvih elemenata svoje svesti o stvarima."
Шопенхауер

И уместо да је то постало за ових 300 година од Барклија темељ , органон људског знања, већина за то ни не зна, а када чује гледа бело.

У то се можеш и сам уверити како на овом форуму тако и у животу уопште.
 
Да. Давно откривено и пружено свима. И то не као хипотеза него као наједноставнија чињеница.

Као што каже Шопенхауер:



И уместо да је то постало за ових 300 година од Барклија темељ , органон људског знања, већина за то ни не зна, а када чује гледа бело.

У то се можеш и сам уверити како на овом форуму тако и у животу уопште.
Otkriće tople vode...
Pa niko živ ne misli da ima trokrilne ormane u glavi već slike tih ormana...O bože...
Misli,misli su ti u glavi-glavo glavasta...:mrgreen:
Pa ovo i deca znaju...
Pa jeste...Ima nešto infatilnog u tom Berkliju i Šopiju...:manikir:
 
Otkriće tople vode...
Pa niko živ ne misli da ima trokrilne ormane u glavi već slike tih ormana...O bože...
Misli,misli su ti u glavi-glavo glavasta...:mrgreen:
Pa ovo i deca znaju...

Могуће да то сви знају, али оно што не знају и у чему је "клик" јесте непосредан увид да то што се приказује као скуп слика у нашој свести само по себи није слика. Само по себи није појава већ нешто сасвим друге суштине од начина на који се указује. Да изван опажајуће свести нема објективног света као таквог већ ствари по себи. То је оно што многи не знају.

Ali najzad se filozofija novijeg doba, pogotovo zahvaljujući radovima Berklija i Kanta, dosetila da je, ipak, sav svet samo psihicki fenomen i da je povezan s tako važnim, mnogobrojnim i različitim subjektivnim uslovima da njegova tobožnja apsolutna realnost iščezava prepuštajući mesto jednom sasvim drugačijem poretku sveta, poretku koji leži u osnovi tog fenomena, drugim recima: koji se odnosi prema njemu kao stvar po sebi prema pukoj pojavi. Ili drugacije receno „Svet je moja predstava"

Artur Sopenhaeur
 
Ma idi u kilenc...Mogo je isto tako reči da se taj fenomen misli odnosi kao šarenilo misli prema grmljavilu...:hahaha:
Doduše ,ima i bole,a da bi bio čuven filozof...Mogao je o postojanju da kaže da je to pun amfiteatar buba švaba koje
slušaju kao spiralna krila imaginacije krljaju sebi san iz koga nema povratka...
Vidi,kad je mogao u ona vremena da se nalupava...
U ova...e malo teže...:manikir:
 
Da li možeš malo usredsredjenije da govoriš,jer kad čitam ovo što pišeš,imam osećaj kao kad onaj čiča na youtubeu kaže ,,ja to tvrdim i demantujem,, A to da li se nalupavao ili ne,možeš čak proveriti bez muke na jedan indirektan,ali istorijom dokazan način,gde je njegovo mesto u svetu,jer vazda je sve loše bilo većinski prihvatano.
 
Pa to ti je atrakcija kao što je svojevremeno bila Basarina "Fama o biciklistima" kao prvi
postmoderni roman kod nas...
Za istoričare filozofije je interesantno da zabeleže te solipsiste koji su u svom vremenu izvršili kulturni uticaj
na civilizaciju...Naravno da su Šopenhauer ,Niče,Hegel i još nekoliko njih u tom vremenu bili najupečatljivije
figure umnosti i prosvećenja...
Na talasima Hegelovih opservacija iz Fenomenologije duha (tako mrske Šopiju,a pitam se što...:mrgreen:)
nastaje posvećenost čistom umu! Velik trijumf razuma potkrepljen dostignućima industrijske revolucije i afirmacije
USA...Posebno je Niče zaglavio kapije stadiona na kom se igrala civilizacijska utakmica...
Vama,,solipsistima,izgleda fale ti solidni,sociološki potkrepljeni,časovi istorije filozofije...Nije moguće da su samo Berkli,
Kant i Šopenhauer biuli mudri,a ostali glupaci...Pre će biti nešto drugo...Da su to bili veoma sujetni ljudi!
Kojima slava bila najveće dostignuće...:kez:
 
Pa to ti je atrakcija kao što je svojevremeno bila Basarina "Fama o biciklistima" kao prvi
postmoderni roman kod nas...
Za istoričare filozofije je interesantno da zabeleže te solipsiste koji su u svom vremenu izvršili kulturni uticaj
na civilizaciju...Naravno da su Šopenhauer ,Niče,Hegel i još nekoliko njih u tom vremenu bili najupečatljivije
figure umnosti i prosvećenja...
Na talasima Hegelovih opservacija iz Fenomenologije duha (tako mrske Šopiju,a pitam se što...:mrgreen:)
nastaje posvećenost čistom umu! Velik trijumf razuma potkrepljen dostignućima industrijske revolucije i afirmacije
USA...Posebno je Niče zaglavio kapije stadiona na kom se igrala civilizacijska utakmica...
Vama,,solipsistima,izgleda fale ti solidni,sociološki potkrepljeni,časovi istorije filozofije...Nije moguće da su samo Berkli,
Kant i Šopenhauer biuli mudri,a ostali glupaci...Pre će biti nešto drugo...Da su to bili veoma sujetni ljudi!
Kojima slava bila najveće dostignuće...:kez:

Ко се овде позива на ауторитет Шопенхауера, Канта, Барклија итд.

Они су дошли до знања о идеалитету опажајног света и због тога им припада сва слава и хвала, али и то је све. То знање даље говори за себе само. Јер опет ти понављам да се не ради о хипотези него о наједноставнијој чињеници.

Позивати се на нечији ауторитет када је то знање у питању исто је као када би се професор математике позивао на ауторитет Еуклида као доказа истинитости закључка да је најкраћи пут између две тачке у равни права линија.
 
Na talasima Hegelovih opservacija iz Fenomenologije duha (tako mrske Šopiju,a pitam se što...:mrgreen:)
nastaje posvećenost čistom umu! Velik trijumf razuma potkrepljen dostignućima industrijske revolucije i afirmacije
USA...Posebno je Niče zaglavio kapije stadiona na kom se igrala civilizacijska utakmica...
Vama,,solipsistima,izgleda fale ti solidni,sociološki potkrepljeni,časovi istorije filozofije...Nije moguće da su samo Berkli,
Kant i Šopenhauer biuli mudri,a ostali glupaci...Pre će biti nešto drugo...Da su to bili veoma sujetni ljudi!
Kojima slava bila najveće dostignuće...:kez:

,,Veliki trijumf razuma,, olako koristiš razum,pored uvida u njegovu prirodu i njegovu ograničenost,to deluje vrlo neozbiljno.Ovo je naširoko poznat paket:razum+industrijska revolucija+USA,nije mi baš prijatno kad vidim ovo,jednu totalitarističku zemlju,mašinizacija ljudi što kao svoju produženu ruku ima i suvu logiku.

Svakako je bilo još ljudi koji su otkrili velike istine,poput Zenona,ali,sve to su ovi razradili,čak otišli još dalje,kao piramida,oni su izrasli na temeljima starina,ali su oni došli do vrha,te je u njihovim delima sve to sažeto,da nema više dalje.
 
,,Veliki trijumf razuma,, olako koristiš razum,pored uvida u njegovu prirodu i njegovu ograničenost,to deluje vrlo neozbiljno.Ovo je naširoko poznat paket:razum+industrijska revolucija+USA,nije mi baš prijatno kad vidim ovo,jednu totalitarističku zemlju,mašinizacija ljudi što kao svoju produženu ruku ima i suvu logiku.

Svakako je bilo još ljudi koji su otkrili velike istine,poput Zenona,ali,sve to su ovi razradili,čak otišli još dalje,kao piramida,oni su izrasli na temeljima starina,ali su oni došli do vrha,te je u njihovim delima sve to sažeto,da nema više dalje.
Slabost tvog uma je što ne razaznaješ istorijski opis od mog mišljenja...Moje je mišljenje,a to je na ovom forumu poznato,da je
Hegel bio veliki cinik od genija i da se žešće narugao ljudima,ljudskoj civilizaciji...E sad što su se pomodari primili na njegovo vozdignuće
razuma u nebeske visine-to je problem s budalama-sve bukvalno shvataju...Da su shvatili deus ex mahina njegove doktrine,smejali bi se ko ludi!
Naime,Fenomenologijom je pokazao da inteligentni um i od misli može da napravi savršeni vez...:mrgreen:Tu je njegova prevara ljudi!
No ,briga mene za tog "vrhunskog idealistu"...Vi idealisti i nemate dalje-samo da vezete kroz tu njegovu Fenomenologiju jer je um tamo
alfa i omega,a više slova nemate! Šopenhauer je na to i popizdio jer je Hegel čisu umnost doveo do kraja! Umnost bez empirije!
E ali posle dolaze Hajdeger,pa Huserl s fenomenologijom i zakucavanje sa Sartrom! ! !
Ta priča o svetu kao predstavi je mačije govance za priče koje pričaju ovi giganti filozofija...Ostao Šopi u senci prvo
nadobudnog Ničea...Ničeizam je kao zaraza držao svet početkom prošlog veka u nekoj vitalističkoj groznici...To nisi znao?
Pa Hitlerovo kapitalno delo je zadojeno tim vitalizmom zbog kojeg su crkve opustele posle Ekce Homo...
Kakav Šopi...:manikir:
 
citat Sopenhauer


Ovo je toliko prosto da je neverovatno koliko malo ljudi mogu korelativnost subjekta i objekta razumeti . Prvi je na svetlo dana ovo zapazanje izneo Dzordz Berkli da bi ga ljudi odmah zaboravili . Subjekat i objekat su korelati. Uklonimo subjekat, ono sto ostaje nije vise objekat kakvim smo ga videli vec nesto sasvim drugacije ,transcedentno, nedostupno ljudskom saznanju, stvar po sebi.

"If I behold some object such as a view and think to myself that, if at this moment my head were chopped off, I know that the object would still be there Unmoved and undisturbed, then this implies fundamentally and at bottom that I too would still exist. This will be obvious to a few, but let it be said for these."

Dakle korelativnost subjekta i objekta nije hipoteza niti tema za raspravu , vec cinjenica. Najprostiji uvid koji se tice odnosa JA I SPOLJNI svet oko mene. Ovde nije pitanje da li je ovo tacno vec kako je moguce da nesto tako prosto ljudi hiljadama godina sve do Berklija i kasnije Sopenhauera nisu uvideli niti uvidaju i dan danas cak i kada im se to kaze.

Znaci razmislite o ovome i mozda cete, ako imate srece, doziveti osnovni filozofski uvid (koji je po Sopenhuaeru i uslov filozofiranja uopste)a koji poput nekog otkrovenja pokazuje idealnost pojave.



jedino što je ovde transcedentno je upravo korelativnost subjekta i objekta, ironično
 
Znaci razmislite o ovome i mozda cete, ako imate srece, doziveti osnovni filozofski uvid (koji je po Sopenhuaeru i uslov filozofiranja uopste)a koji poput nekog otkrovenja pokazuje idealnost pojave.
Koji je metafizički status subjekta?

Da li je on čisti subjekat ('will-less') ili je prvi stepen objektivacije volje?

Ako kaže "uklonite subjekat, i ostaje nešto transcedentno", to znači da je subjekat takođe objektivacija volje?
 
Koji je metafizički status subjekta?

Da li je on čisti subjekat ('will-less') ili je prvi stepen objektivacije volje?

Ako kaže "uklonite subjekat, i ostaje nešto transcedentno", to znači da je subjekat takođe objektivacija volje?

Субјекат заједно са својим корелатом, објектом, јесте објективација воље. Воља као "ствар по себи" не познаје ни једно, ни друго.
Она обоје ствара за своје потребе креирајући на тај начин представу, која садржи и субјекaт, и објекат заједно, и неодвојиво.

Шопенхауер је то објаснио овако:
Ja najpre dakle postavljam volju, stvar po sebi, potpuno prvobitnu, kao drugo, njenu čistu vidljivost, objektivaciju, telo; a kao treće, saznanje, kao čistu funkciju jednog dela tela. Taj deo je i sam objektivizirano, postalo predstavom, hteti saznati, pri čemu je volji za njen cilj potrebno saznanje. Ova funkcija opet uslovljava ceo svet kao predstavu, samim tim i samo telo, ukoliko je ono opažljiv objekat, materija uopšte, kao kakva postoji samo u predstavi. Jer objektivan svet, bez subjekta u čijoj svesti on postoji, jeste nešto apsolutno nezamislivo. Saznanje i materija, subjekt i objekt, samo su relativno tu jedno za drugo i čine pojavu.

Citat iz dela "O volji u prirodi".

Чисти субјекат сазнања такође је део представе уз ту разлику што он сазнаје идеје (у Платоновом смислу) тако да можемо рећи да је он први степен објeктивације воље.
 
Субјекат заједно са својим корелатом, објектом, јесте објективација воље. Воља као "ствар по себи" не познаје ни једно, ни друго.
Она обоје ствара за своје потребе креирајући на тај начин представу, која садржи и субјекaт, и објекат заједно, и неодвојиво.

Чисти субјекат сазнања такође је део представе уз ту разлику што он сазнаје идеје (у Платоновом смислу) тако да можемо рећи да је он први степен објeктивације воље.

Hvala. Šta bi bili sledeći stepeni objektivacije volje, Platonove ideje, pa? Nije mi najjasnija hijerarhija objektivacija.

Što se Platonovih ideja tiče, da li postoji ideja za svako živo biće, ili opšta ideja za najoptimalniji životni oblik (vrstu), koja se onda pokušava realizovati kroz beskonačno konkretnih životnih oblika? Iako ovo drugo deluje verovatnije iz perspektive slepe volje, meni posmatranjem deluje kao da ne samo svaki čovek ima svoj specifičan karakter, već i životinja.
 
jeste baš smrdljiva životinja ima karakter,nezna dese nalazi

Nije tačno. U komšiluku ima jedna mačka i dva njena mačeta koje hranim svaki dan. Jedno je veselo, skakuće, ispoljava zdravu agresiju (gricka i grebe), drugo trči u žbunje čim čuje nečiji korak i sklupčava se prestravljeno. Ista majka, isto vreme rođenja, isto okruženje i uslovi života.

Ne kažem da je to karakter na nivou kompleksnih osobina kao kod čoveka, ali neke specifičnosti postoje.
 

Back
Top