Koliko knjiga ste u poslednjih mesec dana pročitali?

Citam vise eseje, radove iz strucnih casopisa, mada ima i knjiga...

Ovih dana:

Andricevi eseji o Vuku
Josip Matasovic - Fojnicka regesta
Tadeusz Lewitski - Jevrejski izvori za proslost Juznih Slavena
Nekoliko brojeva Praxis casopisa
Iliri i Albanci, Zbornik SANU, 1989.
Martin Segon - Sjecanja
Ivsic Stjepan - Jezik Hrvata kajkavaca
Radoje Simic - O nezamenjenom jatu.... kritika rada Slobodana Remetica (Juz. filolog, 1983)
Sava Damjanov - Apokrifna istorija
Pjesme Manojla Ervacanina, Iliro Serba iz Hrvatske (19. v).
Bosanska aljamiado knjizevnost... Asim Peco.
Ziva Antika casopis, 1963 - Ovidije u ljepoti prolaznosti
Muhamed Hadzijahic - Od tradicije do identiteta (tematika: Bosnjaci)
Rajko Veselinovic - Umetnost Srba u severnoj Dalmaciji
Eve Levin - Sex and Society in the World of the Orthodox Slavs.
Jelena Erdeljan - Stari Ras
Cvito Fiskovic- Dubrovacki zlatari
Mehmed Begovic - Nastanak i razvitak serijatskog prava
Nada Klaic - Uz problem doseljavanja Hrvata... Konst. Porfirogenit (Rasprave, 1966)
Ante Birin - Bosansko-humski krstjani u pravoslavnim grckim i slavenskim vrelima
Radoslav Katicic - O jeziku i narodnosti starih Makedonaca
Pavle Popovic - Dositej Obradovic u Engleskoj
T. P. Vukanovic - Terminologija plemenskog drustva u CG, Nosnje balkanskih Slovena u srednjem veku
Itd, itd.
 
Ljudi koji, pored posla i obaveza, za mesec dana uspevaju da pročitaju desetak knjiga verovatno čitaju slikovnice tipa "Marica uči da piški", "Miško i kuca" i sl.

Podsećate me na one debele američke turiste koji jure kroz Luvr i škljocaju aparatom fotografišući remek dela, umesto da zastanu pored desetak slika i polako ih analiziraju.

Po mom mišljenju ljudi koji rade ili studiraju mesečno mogu pročitati dve, eventualno tri ozbiljne knjige (Kafka, Hese), a da ih pri tome shvate.

PS. Epska fantastika je teški kič, nema u sebi trunke umetnosti, lako se čita, nema dublje značenje, ja sam jadnu takvu "knjižurdu" od 450 strana pročitao za dva dana, a Heseovog Demijana od 150 strana sam čitao desetak dana i kada sam je pročitao shvatio sam da mogu još hijadu puta da je pročitam i da ću svaki put naći neko novo, drugačije tumačenje.

Ovde prisutnim forumašima bih poručio da se fokusiraju na kvalitet, a ne kvantitet, čitajte da biste naučili, a ne da biste se hvalili.
 
Citam vise eseje, radove iz strucnih casopisa, mada ima i knjiga...

Ovih dana:

Andricevi eseji o Vuku
Josip Matasovic - Fojnicka regesta
Tadeusz Lewitski - Jevrejski izvori za proslost Juznih Slavena
Nekoliko brojeva Praxis casopisa
Iliri i Albanci, Zbornik SANU, 1989.
Martin Segon - Sjecanja
Ivsic Stjepan - Jezik Hrvata kajkavaca
Radoje Simic - O nezamenjenom jatu.... kritika rada Slobodana Remetica (Juz. filolog, 1983)
Sava Damjanov - Apokrifna istorija
Pjesme Manojla Ervacanina, Iliro Serba iz Hrvatske (19. v).
Bosanska aljamiado knjizevnost... Asim Peco.
Ziva Antika casopis, 1963 - Ovidije u ljepoti prolaznosti
Muhamed Hadzijahic - Od tradicije do identiteta (tematika: Bosnjaci)
Rajko Veselinovic - Umetnost Srba u severnoj Dalmaciji
Eve Levin - Sex and Society in the World of the Orthodox Slavs.
Jelena Erdeljan - Stari Ras
Cvito Fiskovic- Dubrovacki zlatari
Mehmed Begovic - Nastanak i razvitak serijatskog prava
Nada Klaic - Uz problem doseljavanja Hrvata... Konst. Porfirogenit (Rasprave, 1966)
Ante Birin - Bosansko-humski krstjani u pravoslavnim grckim i slavenskim vrelima
Radoslav Katicic - O jeziku i narodnosti starih Makedonaca
Pavle Popovic - Dositej Obradovic u Engleskoj
T. P. Vukanovic - Terminologija plemenskog drustva u CG, Nosnje balkanskih Slovena u srednjem veku
Itd, itd.

Pobogu čoveče... :lol:
 
Koja je poenta da se ljudi hvale koliko su pročitali?!

Pitanja bi mogla da glase i ovako:
Koja je poenta da se:
- nose makserice?
- voze skupa kola?
-neko hvali koliko piva može da popije za veče?
-hvali sa koliko je žena spavao?
...
Pustite decu, neka se hvale, samo neka čitaju.
Pitanje je postavljeno, možete ga ignorisati ili odgovoriti. Zašto u svemu vidimo samo negativno.
Raspust je. Možda je neko zaista u dokolici (ja, recimo). Moja deca nikako da se skinu s računara. Jedva ih rasteram par puta dnevno po desetak minuta da me puste malo na Krstu. Moja ćera čita samo kad mora. Sin studira, uči, ponekad čita poeziju. Suprug, kad dođe s posla bukvalno konjoše jer ne zna šta će sa sobom, a ne voli da čita.
Eto...
 
Je l to ono , a secam se tek pocetka, kad je on najpre u neko vezi sa ceskom/poljskom(ne drzi me za rec) kelnericom, ona se zarko zaljubi u njega, razboli se, on je neguje, ozeni je ? Je l to to?

Unikatno dosadna knjiga, mada sam zapisala nekoliko redova odatle. A mozda se i varam, ali mislim da jesam.

Franc, Tereza i Sabrina sa svojim cilindrom i karenjin, koji je u nečijem snu rodio dve kifle i jednu pčelu...
Dosada je subjektibna i relativna (ufff...što mrzim da koristim ovakve reči)
 
Ljudi koji, pored posla i obaveza, za mesec dana uspevaju da pročitaju desetak knjiga verovatno čitaju slikovnice tipa "Marica uči da piški", "Miško i kuca" i sl.

Podsećate me na one debele američke turiste koji jure kroz Luvr i škljocaju aparatom fotografišući remek dela, umesto da zastanu pored desetak slika i polako ih analiziraju.

Po mom mišljenju ljudi koji rade ili studiraju mesečno mogu pročitati dve, eventualno tri ozbiljne knjige (Kafka, Hese), a da ih pri tome shvate.

PS. Epska fantastika je teški kič, nema u sebi trunke umetnosti, lako se čita, nema dublje značenje, ja sam jadnu takvu "knjižurdu" od 450 strana pročitao za dva dana, a Heseovog Demijana od 150 strana sam čitao desetak dana i kada sam je pročitao shvatio sam da mogu još hijadu puta da je pročitam i da ću svaki put naći neko novo, drugačije tumačenje.

Ovde prisutnim forumašima bih poručio da se fokusiraju na kvalitet, a ne kvantitet, čitajte da biste naučili, a ne da biste se hvalili.

Preskoci temu.Mozda neko nema mnogo obaveza,pa koristi ove vrele dane za citanje.
Zaboravljas da ne vole svi Kafku,Hesea,epsku fantastiku...

Eto,npr ja u zivotu ne bi citala epsku fantastiku,ali ne bih nikad ni nekom prebacila zbog toga sto cita to...:confused:

I sta se koga tice da li neko cita jednu ili 15 knjiga mesecno...:roll:
 
Ljudi koji, pored posla i obaveza, za mesec dana uspevaju da pročitaju desetak knjiga verovatno čitaju slikovnice tipa "Marica uči da piški", "Miško i kuca" i sl.

Podsećate me na one debele američke turiste koji jure kroz Luvr i škljocaju aparatom fotografišući remek dela, umesto da zastanu pored desetak slika i polako ih analiziraju.

Po mom mišljenju ljudi koji rade ili studiraju mesečno mogu pročitati dve, eventualno tri ozbiljne knjige (Kafka, Hese), a da ih pri tome shvate.

PS. Epska fantastika je teški kič, nema u sebi trunke umetnosti, lako se čita, nema dublje značenje, ja sam jadnu takvu "knjižurdu" od 450 strana pročitao za dva dana, a Heseovog Demijana od 150 strana sam čitao desetak dana i kada sam je pročitao shvatio sam da mogu još hijadu puta da je pročitam i da ću svaki put naći neko novo, drugačije tumačenje.

Ovde prisutnim forumašima bih poručio da se fokusiraju na kvalitet, a ne kvantitet, čitajte da biste naučili, a ne da biste se hvalili.

Što si ti ovako besan ili šta već, ne znam.
Preporučujem ti "Miška i kucu". :D
 
Poslednja izmena:
Ljudi koji, pored posla i obaveza, za mesec dana uspevaju da pročitaju desetak knjiga verovatno čitaju slikovnice tipa "Marica uči da piški", "Miško i kuca" i sl.

Podsećate me na one debele američke turiste koji jure kroz Luvr i škljocaju aparatom fotografišući remek dela, umesto da zastanu pored desetak slika i polako ih analiziraju.

Po mom mišljenju ljudi koji rade ili studiraju mesečno mogu pročitati dve, eventualno tri ozbiljne knjige (Kafka, Hese), a da ih pri tome shvate.

PS. Epska fantastika je teški kič, nema u sebi trunke umetnosti, lako se čita, nema dublje značenje, ja sam jadnu takvu "knjižurdu" od 450 strana pročitao za dva dana, a Heseovog Demijana od 150 strana sam čitao desetak dana i kada sam je pročitao shvatio sam da mogu još hijadu puta da je pročitam i da ću svaki put naći neko novo, drugačije tumačenje.

Ovde prisutnim forumašima bih poručio da se fokusiraju na kvalitet, a ne kvantitet, čitajte da biste naučili, a ne da biste se hvalili.

O brate...ovo je totalno glupo....pa ja ne shvatam kakve to vama analize i shvatanja trebaju...knjiga se konta u hodu.
A što se tiče epske fantastike lupaš.....a shvatam i zašto takav stav imaš bar ako obratimo pažnju na prethodne rečenice....
Pa svako čita ono što mu odgovara...ja napr. prezirem knjige tipa Kupoholičarka i ekipa i čitam stvarno što bi neki rekli "tešku" literaturu...ali ovaj tvoj post je apsurdan.
 
Poslednja izmena:
šta je 'teška' literatura. Evo izdanje 'Uliksa' koje imam teži sigurno kilo i dvesta. Uostalom, čitam ga po drugi put, ali ovaj put s mnogo više pažnje, close reading, i to traje već treći mesec. Prevod je Paunovićev, ali čiji god da je “Sandy shrivelled smell he seems to have. Shrunken skull.” ne može da se izvede bolje od "Miriše mi nekako kao na pesak i sparušenost. Usahla lobanja." (potpuno odsustvo aliteracija). Treći put znači - u originalu. A pročitao sam pored toga Borhesov 'Alef' i 'Peščanu knjigu', Rob-Grijeovo "Sastajalište", Peljevina ... i valjda još nešto, ne sećam se.
 
Čitanje je privatna stvar! Ne možemo jedni drugima da govorimo kako ćemo i koliko čitati.

Ja sam dao prijateljski savet, nikome nisam naredio kako i koliko da čita.

Preskoci temu.Mozda neko nema mnogo obaveza,pa koristi ove vrele dane za citanje.
Zaboravljas da ne vole svi Kafku,Hesea,epsku fantastiku...

Eto,npr ja u zivotu ne bi citala epsku fantastiku,ali ne bih nikad ni nekom prebacila zbog toga sto cita to...:confused:

I sta se koga tice da li neko cita jednu ili 15 knjiga mesecno...:roll:

Pfff, ti ćeš da mi kažeš da li da preskočim temu.

Ja sam rekao "ozbiljna knjiga", Kafka i Hese su bili samo primer. Imam pravo da zauzmem kritičko stanovište prema određenim krivičnim pravcima, Tolkin je jedini koji je unosio UMETNOST u epsku fantastiku, svi posle njega (odnosno posle filmske adaptacije Gospodara prstenova) su pisali samo sa jednim ciljem- da zarade novac.

Pa devojka koja je započela temu je pitala koliko smo pročitali knjiga, njoj prevrći očima, ne meni.

Što si ti ovako besan ili šta već, ne znam.
Preporučujem ti "Miška i kucu". :D

Nisam besan, samo me nerviraju ljudi koji me dovedu do svoje police knjiga i kažu kako su sve te knjige oni pročitali, očekujući da ću pasti na kolena pred njima, a na policama "Intervju sa vampirom" i ostale gluposti En Rajs (pročitao sam neka njena dela i slobodno mogu da kažem da su glupost), Twilight serijal i ostala "moderna književnost", bez i jedne jedine knjige u kojoj se može pročitati prava umetnost.

O brate...ovo je totalno glupo....pa ja ne shvatam kakve to vama analize i shvatanja trebaju...knjiga se konta u hodu.
A što se tiče epske fantastike lupaš.....a shvatam i zašto takav stav imaš bar ako obratimo pažnju na prethodne rečenice....
Pa svako čita ono što mu odgovara...ja napr. prezirem knjige tipa Kupoholičarka i ekipa i čitam stvarno što bi neki rekli "tešku" literaturu...ali ovaj tvoj post je apsurdan.

Knjiga se "konta" u hodu? Pa to sasvim dovoljno govori o tome kako ti (ne)kontaš knjige, jer da ih kontaš ne bi pisala ovako. Pavića možeš pročitati pedeset puta i uvek ćeš naći nešto novo u njegovim delima, neko novo "kontanje".

Ne lupam, navedi mi jedno delo epske fantastike posle Tolkina koje je larpurlarističko, a ne napisano sa ciljem da zgrne što više novca za što kraće vreme.

Apurdno je ovo što se može pročitati na forumu. Neću ja vama da naređujem šta da čitate, niti koliko da čitate, ja pokušavam da vam otvorim oči, da vam ukažem na pravu, istinsku umetnost, ali slepcu uzaludno otvariti oči.

Pročitate knjigu i zaboravite na nju, a ja i posle četiri godine još uvek znam da citiram Heseovog Demijana. Meni knjige menjaju život, a vi ih "kontate u hodu"...
 
Ljudi koji, pored posla i obaveza, za mesec dana uspevaju da pročitaju desetak knjiga verovatno čitaju slikovnice tipa "Marica uči da piški", "Miško i kuca" i sl.

Podsećate me na one debele američke turiste koji jure kroz Luvr i škljocaju aparatom fotografišući remek dela, umesto da zastanu pored desetak slika i polako ih analiziraju.

Po mom mišljenju ljudi koji rade ili studiraju mesečno mogu pročitati dve, eventualno tri ozbiljne knjige (Kafka, Hese), a da ih pri tome shvate.

PS. Epska fantastika je teški kič, nema u sebi trunke umetnosti, lako se čita, nema dublje značenje, ja sam jadnu takvu "knjižurdu" od 450 strana pročitao za dva dana, a Heseovog Demijana od 150 strana sam čitao desetak dana i kada sam je pročitao shvatio sam da mogu još hijadu puta da je pročitam i da ću svaki put naći neko novo, drugačije tumačenje.

Ovde prisutnim forumašima bih poručio da se fokusiraju na kvalitet, a ne kvantitet, čitajte da biste naučili, a ne da biste se hvalili.

Ovde cujem glas onih ljudi koji se toliko ponose cinjenicom da citaju,tesku literaturu,e(!),a zalosno je da ne shvataju sustinu same knjizevnosti,i samih knjiga-svaki zanr ima svoju svrhu.
Epska i naucna fantastika su tu da jedno dosadno,smuseno popodne, pretvore u uzbudljivo putovanje,na onaj nacin na koji film nikada nece moci(barem u mojim ocima).
Tinejdzerske knjige su tu da klincima u tim godinama osvetle tu cudnu promenu kroz koju prolaze,da znaju da im i drugih koji mucaju kad vide simpatiju itd.
Jos,naucne studije pokazuju da citanje knjiga povecava socijalnu inteligenciju,jer iz tudjih postupaka lakse uvidjamo svoje greske.
Instancan citalacki ukus je nesto sto dolazi sa godinama citanja,i samo pocevsi od krsa moze covek razluciti sta valja,a sta ne valja.
Tako da,da bi se doslo do kvaliteta,mora da se podje od kvaniteta.
Sad,nzm kako ti tacno mozes da se uzivis u neku knjigu,ako procitas 15 stranica dnevno,a pritom je Hese dosta razumljiv,naravno,zavisi od licnog iskustva.
 
Poslednja izmena:
Ovde cujem glas onih ljudi koji se toliko ponose cinjenicom da citaju,tesku literaturu,e(!),a zalosno je da ne shvataju sustinu same knjizevnosti,i samih knjiga-svaki zanr ima svoju svrhu.
Epska i naucna fantastika su tu da jedno dosadno,smuseno popodne, pretvore u uzbudljivo putovanje,na onaj nacin na koji film nikada nece moci(barem u mojim ocima).
Tinejdzerske knjige su tu da klincima u tim godinama osvetle tu cudnu promenu kroz koju prolaze,da znaju da im i drugih koji mucaju kad vide simpatiju itd.
Jos,naucne studije pokazuju da citanje knjiga povecava socijalnu inteligenciju,jer iz tudjih postupaka lakse uvidjamo svoje greske.
Instancan citalacki ukus je nesto sto dolazi sa godinama citanja,i samo pocevsi od krsa moze covek razluciti sta valja,a sta ne valja.
Tako da,da bi se doslo do kvaliteta,mora da se podje od kvaniteta.
Sad,nzm kako ti tacno mozes da se uzivis u neku knjigu,ako procitas 15 stranica dnevno,a pritom je Hese dosta razumljiv,naravno,zavisi od licnog iskustva.


Vidi, nemam ja nameru da ovde iznosim nekakav ponos, ja poštujem umetnost, a ne tešku literaturu. U današnje vreme se jedva može naći moderno delo u kojem ima umetnosti. Književnost je postala biznis i odavno raskrstila sa umetnošću.

Ali bitno je i šta se čita, ako čitaš Adel Perkins socijalna inteligencija će ti se svoditi na ispijanje martinija, nošenje Gucci štikli i flertovanje sa muškarcima.

Naravno da ne čitam 15 strana dnevno, nekada čitam 50, nekada 200 strana dnevno. Hese razumljiv? E vidiš to je lepota njegovih dela, svako ga razume na svoj način. Neko Sidartu pročita za jedan dan, a neko je godinu dana nanovo iščitava da bi pronikao u piščev um.
 
Vidi, nemam ja nameru da ovde iznosim nekakav ponos, ja poštujem umetnost, a ne tešku literaturu. U današnje vreme se jedva može naći moderno delo u kojem ima umetnosti. Književnost je postala biznis i odavno raskrstila sa umetnošću.

Ali bitno je i šta se čita, ako čitaš Adel Perkins socijalna inteligencija će ti se svoditi na ispijanje martinija, nošenje Gucci štikli i flertovanje sa muškarcima.

Naravno da ne čitam 15 strana dnevno, nekada čitam 50, nekada 200 strana dnevno. Hese razumljiv? E vidiš to je lepota njegovih dela, svako ga razume na svoj način. Neko Sidartu pročita za jedan dan, a neko je godinu dana nanovo iščitava da bi pronikao u piščev um.
Pa iznosis ga,svojih bahatim stavom.
Nek cita ko sta hoce da cita,tvoje sirenja prsa i bledi sarkazam nece nekome promeniti misljenje,pogotovo zato sto nisi u pravu-ljudi se ne radjaju sa ukusom za kvalitet u knjizevnosti,sami ga grade,i na taj nacin uce da razlikuju zito od kukulja,i mislim da samo takvi citaoci,koji su svesni i losih knjiga i kvazi pisaca umeju istinski da cene kvalitet.

Za doticnu nikad cula,ali ti ili ne shvatas zaista bit citanja i posmetranja stvari iz drugog,objektivnog ugla,ili radis na razvoju svog sarkazma(nadam se da je ovo potonje)

Kao sto sam rekla,to zavisi od licnog iskustva coveka,knjigu istinski razumes ukoliko se mozes poistovetiti na vise polja sa radnjom,nosecim likovima i samom poentom,sustinom koju knjiga nosi,a ne ako podrazumevas-to je onda... citanje radi citanja.
 
Pa devojka koja je započela temu je pitala koliko smo pročitali knjiga, njoj prevrći očima, ne meni.

Ma, zašto bi iko prevrtao očima?
Hoćeš - odgovoriš, nećeš - ne moraš.

Nisam besan, samo me nerviraju ljudi koji me dovedu do svoje police knjiga i kažu kako su sve te knjige oni pročitali, očekujući da ću pasti na kolena pred njima, a na policama "Intervju sa vampirom" i ostale gluposti En Rajs (pročitao sam neka njena dela i slobodno mogu da kažem da su glupost), Twilight serijal i ostala "moderna književnost", bez i jedne jedine knjige u kojoj se može pročitati prava umetnost.

A zašto te nerviraju? :confused:
Mislim, stvarno ne kapiram.
Šta tebe briga da li neko čita knjige lišene umetnosti, ili ne? :confused: Još, naopako, saznanje da neko čita to i to da te vodi u sekiraciju? :confused:

Pročitate knjigu i zaboravite na nju, a ja i posle četiri godine još uvek znam da citiram Heseovog Demijana. Meni knjige menjaju život, a vi ih "kontate u hodu"...

Ovo ti se sve... javlja, je li? :lol:
 
Vidi, nemam ja nameru da ovde iznosim nekakav ponos, ja poštujem umetnost, a ne tešku literaturu. U današnje vreme se jedva može naći moderno delo u kojem ima umetnosti. Književnost je postala biznis i odavno raskrstila sa umetnošću.

Ali bitno je i šta se čita, ako čitaš Adel Perkins socijalna inteligencija će ti se svoditi na ispijanje martinija, nošenje Gucci štikli i flertovanje sa muškarcima.

Naravno da ne čitam 15 strana dnevno, nekada čitam 50, nekada 200 strana dnevno. Hese razumljiv? E vidiš to je lepota njegovih dela, svako ga razume na svoj način. Neko Sidartu pročita za jedan dan, a neko je godinu dana nanovo iščitava da bi pronikao u piščev um.

Demantuješ samog sebe tvrdeći ovo, jer, ili si mnogo gluposti iščitao, ili nisi uboo pravu modernu stvar.;) Inače, kako znaš da si u pravu?
 
Dakle, koliko ste knjiga u poslednjih mesec dana pročitali? Da li volite da čitate knjige i koju vrstu knjiga volite da čitate?

Ja sam pročitala 9 knjiga u poslednjih mesec dana!:D:zper: Inače mogu da kažem da veoma volim da čitam knjige!:D

Pa samo skokni do teme " Sta ste procitali i sta trenutno citate " i tu ces naci sve sto smo procitali i kada, uz sve to imas datume , pa ako te ne mrzi sedni i sracunaj ko je u kom mesecu najvise knjiga procitao ...mislim ako je to od tolike vaznosti, naravno.;)
 

Back
Top