Kanada - iskustvo iz prve ruke, Britanska Kolumbija

slavkogolic.bc

Početnik
Poruka
21
Pozdrav svima na forumu. Moje ime je Slavko Golic, zivim i radim u Kanadi (New Westminster, BC) od 2013. Za prvih 10 godina mogu samo da kazem da nije bilo dosadno, sada se vec privikavamo na stabilnost. Svima koji zele da iskorace u neku drugaciju buducnost zelim srecu, mir, strpljenje i hrabrost. Svako putovanje pocinje prvim korakom. Procedura za dobijanje vize (radna, studentska, iseljenicka) zahteva odredjenu dokumentaciju, uslove, poznavanje jezika i jos ponesto. Postoje desetine programa za imigraciju i svaki slucaj je poseban, posto su zivotne okolnosti svakog od nas drugacije. Kanada je mlada drzava u povoju, ima svega 36mil stanovnika od kojih su 80% njih naseljeni u pojasu od 100km od granice sa SAD. Na obali Pacifika retko vidimo grtal'cu, ali to je samo 50km od okeana. Ja bih da otvorim ovu temu i ako mogu nekome da pomognem rado cu to uciniti. Zbog ogranicenog vremena ne verujem da cu moci da se bavim necijim esejima i specificnom problematikom, budite jasni, koncizni i dobronamerni. Hvala i vidimo se ovde.
 
Pozdrav svima na forumu. Moje ime je Slavko Golic, zivim i radim u Kanadi (New Westminster, BC) od 2013. Za prvih 10 godina mogu samo da kazem da nije bilo dosadno, sada se vec privikavamo na stabilnost. Svima koji zele da iskorace u neku drugaciju buducnost zelim srecu, mir, strpljenje i hrabrost. Svako putovanje pocinje prvim korakom. Procedura za dobijanje vize (radna, studentska, iseljenicka) zahteva odredjenu dokumentaciju, uslove, poznavanje jezika i jos ponesto. Postoje desetine programa za imigraciju i svaki slucaj je poseban, posto su zivotne okolnosti svakog od nas drugacije. Kanada je mlada drzava u povoju, ima svega 36mil stanovnika od kojih su 80% njih naseljeni u pojasu od 100km od granice sa SAD. Na obali Pacifika retko vidimo grtal'cu, ali to je samo 50km od okeana. Ja bih da otvorim ovu temu i ako mogu nekome da pomognem rado cu to uciniti. Zbog ogranicenog vremena ne verujem da cu moci da se bavim necijim esejima i specificnom problematikom, budite jasni, koncizni i dobronamerni. Hvala i vidimo se ovde.
ajde pomozi meni.
 
bio i ja preko grane, qurchio se ko da sam svevisnji, ko da svakom mogu pomoci ............a posle izvesnog vremena ukapirao da je meni tamo pomoc vise potrebna nego ovima ovde.
Kad sagoris javi se da ti pomognemo.
Hvala Milune na savetu. Ja se kao prvo ne qurcim niti smatram za sebe da sam svevisnji i da mogu svima da pomognem. Mislim da imam dovoljno zivotnog iskustva i nekakvog znanja i informacija koje mogu nekome da promene zivot na bolje. Hvala na ponudi :) imam sredstva za gasenje. Ako ti ne treba nista od ovoga sto sam ponudio, mislim da si na pogresnom mestu.
 
Hvala Milune na savetu. Ja se kao prvo ne qurcim niti smatram za sebe da sam svevisnji i da mogu svima da pomognem. Mislim da imam dovoljno zivotnog iskustva i nekakvog znanja i informacija koje mogu nekome da promene zivot na bolje. Hvala na ponudi :) imam sredstva za gasenje. Ako ti ne treba nista od ovoga sto sam ponudio, mislim da si na pogresnom mestu.
Kao prvo dobrodosao na forum. Hvala ti na pomoci koju nudis. Iako mi nije potrebna ugodno mi je procitati da jos ima ljudi koji su spremni pomoci drugim ljudima, korisnim savjetima ili na bilo koji drugi nacin.
Sretno i pozdrav

P.S, Zanemari ove bombase.
 
Hvala Milune na savetu. Ja se kao prvo ne qurcim niti smatram za sebe da sam svevisnji i da mogu svima da pomognem. Mislim da imam dovoljno zivotnog iskustva i nekakvog znanja i informacija koje mogu nekome da promene zivot na bolje. Hvala na ponudi :) imam sredstva za gasenje. Ako ti ne treba nista od ovoga sto sam ponudio, mislim da si na pogresnom mestu.
sto se tice komentara, posto si guster, mora da prodjes kroz vatreno krstenje.
dobrodoso.
 
Pozdrav svima. Malo cu da nacnem diskusiju sa opstim stvarima kao sto su troskovi zivota, mogucnost zarade i nacin za dolazak. Ako nekog interesuje nesto specificno odgovoricu ako znam.
Rentanje stanova: Konkretno ovde u okolini Vankuvera se stanovi mogu pronaci od 1300-2500$, zavisi od velicine stana i lokacije.
Lokalni tranzit je ok, kombinacija autobusa, trolejbusa i brzih vozova (sky train).
Osiguranje auta mesecno kosta od 130-300$ zavisi u kojoj ste kategoriji osiguranja i da li ste rizican vozac ili ne.
Hrana: hrana je poskupela u poslednjih par godina sto zbog globalne krize sa virusima, sto zbog konstantne inflacije. Pored rentanja, hrana je najveci izdatak (logicno)
Komunikacije: telefon najjeftiniji tel paket je oko 45$ mesecno, ako vam treba internet u stanu i to je dodatnih 40-60$. Kablovsku televiziju ne koristimo i ne placamo, posto je smece. Fiksni telefon nismo nikada imali ovde, nepotrebno je placati.
Struja: placa se dvodvomesecno, oko 70-80$. Za obracune i tarife ne mogu da objasnjavam ovde.
Topla voda, grejanje, iznosenje smeca: uglavnom pokriveno kada se renta stan.

Stan se moze pronaci na vise nacina, sada su najzgodniji FB Marketplace i Craigslist.
 
Mesecna primanja: Minimalna zarada koja je zagarantovana zakonom je $16.75 na sat. Ovakvu platu imaju uglavnom cistaci, kuhinjsko osoblje i serveri, radnici na osnovnim poslovima.
Znanje jezika, vas stav prema poslu i znanje vas mogu za kratko vreme (6-8meseci) dovesti do 25-30$, posle ovoga ide usavrsavanje naravno veca primanja. Sve vrste zanimanja mozete naci na sajtu Canada.ca, tabela pod imenom National Occupation Classification (takozvani NOC).
 
Kako napraviti prvi korak?
Treba da odlucite sta hocete sa sobom. Da li krenuti ili ne? Ako je konacan odgovor da onda napravite plan. Hocete da studirate (work and study)? Hocete da radite privremeno (temporary work) ili da se odselite za stalno (immigrate permanently)? Ima razlike.
Study visa: potrebno je da se nadje institucija i program koji vam odgovara. Veoma bitno: da pronadjete koledz ili fakultet koji vam omogucava ostanak posle zavrsetka (post graduate work permit) u duzini koliko ste studirali. Kada imate study vizu mozete da radite 20 sati nedeljno (ovo se menja, treba proveriti informaciju).
Temporary work permit: u zavisnosti koje zanimanje je u pitanju potrebno vam je odredjeno znanje engleskog ESL, IELTS. Potrebna vam je ponuda za posao. Bitna stvar ako koristite "recruitment agency" je to sto British Columbia izricito zabranjuje da se radniku naplacuje usluga za recruitment. To placa poslodavac koji vas angazuje. Poslovi se traze na web sajtu indeed.com i slicno.
Permanent immigration: neki od programa iz grupe express entry.
Za druge specificne programe (ima ih oko 80) treba se pozabaviti i posvetiti vreme.
 
Pravna podrska u imigracionim postupku, (immigration consultancy). Imigracioni konsultanti ili imigracioni advokati su profesionalni pruzaoci uluga u imigracionom postupku. Svaki legalni imigracioni konsultant ima svoj registracioni broj i podlezu Zakonu i pravilima "Immigration, Refugees and Citizenship Canada" u okviru Federalne Vlade.
Da bi neko mogao da vas zastupa u imigracionom postupku mora biti u registru.
Link za registar licenciranih konsultanata: https://college-ic.ca/protecting-the-public/find-an-immigration-consultant

Da li moze da podnese aplikaciju samostalno? Da, ali...
Vecina programa za imigraciju postaju sve zahtevniji i komplikovaniji. Zbog neznanja ili nedovoljno informacija aplikant moze biti odbijen, cak i vracen (deportovan) ako se utvrdi da su izostavljeni podaci (slucajno ili namerno). Nedavno (Mart 2023) je preko 700 studenata iz Indije dobilo nalog za napustanje Kanade zbog neslaganja u prijemnim dokumentima sa fakulteta. Falsifikovanje dokumenata se pripisuje divljem (nelicenciranom) konsultantu.
U ovom postu ne reklamiram odredjenog imigracionog konsultanta, samo ukazujem na potrebu da proverite legalni status vaseg predstavnika, ukoliko ga budete koristili.
 
Pozdrav svima koji citaju, prate ili su slucajno zakacili temu. Danas je 11. Maj, prolece u punom jeku, za vikend najavljuju 26-28° Celzijusa.

Danasnja tema je priprema, ili o cemu sve treba voditi racuna.
Vazenje pasosa: pasos mora biti sveze obnovljen, najbolje na 10 godina. Promena broja pasosa u aplikaciji vam definitivno produzava proces.
Licne prilike: ukoliko planirate prosirenje porodice, vencanje i slicno najbolje je da to prvo resite pa potom pristupite apliciranju.
Dokumentacija i prevodi: izvodi iz maticne knjige rodjenih (vencanih), uverenje o nekaznjavanju, evidencija o prethodnim putovanjima van zemlje prebivalista. Najbolje je imati skenirana dokumenta.
Novac na deviznom racunu: za neke iseljenicke programe traze dokaz o depozitu. Za svaku provinciju postoji minimum po clanu porodice.

Napomena: Svaka vasa aplikacija ostaje trajno u sistemu. Dolazite prvi put u posetu, popunjava se aplikacija za "visitor" vizu. Recimo da vam se svidelo i da zelite da dodjete da studirate. Ukoliko je u aplikaciji nesto ukrasavano, dodato ili drugacije prikazano, to moze da bude osnov za neprihvatanje vase aplikacije (misrepresentation).

Podobnost za ulazak u Kanadu (admissibility) je provera aplikanta da li je prihvatljiv za ulazak. Lica sa kriminalnim dosijeom ili postupkom u toku se vrlo verovatno nece kvalifikovati za sledeci korak. Postoji mogucnost da neko ima postupak u drugoj drzavi ili zabranu ulaska u neke zemlje i ovo ce imati implikacije na "admissibility".
 
Kako pronaci posao?
Postoji milion nacina, web sajtova i ja cu navesti neke: Job bank, indeed.ca
Jedan od administrativnih zahteva za zaposljavanje je procena uticaja na trziste rada (Labour Market impact assessment) koji poslodavci moraju da pribave da bi zaposlili stranog radnika.
Odabirom kandidata se bave i agencije za zaposljavanje (recruitment agencies). Svaki agent koji zaposljava strane drzavljane mora da ima licencu. Ako nema licencu onda je prevarant. Svaka provincija ima svoj registar licenciranih agenata za zaposljavanje stranaca.
Ja sam nedavno poceo da se bavim tim poslom. Mozete kontaktirati za web adresu, prosledicu svakome ko je zainteresovan.
Jedna bitna stvar kod zaposljavanja preko recruitera: za aplikanta je po Zakonu trazenje posla besplatno. Troskove snosi poslodavac.
Na koji nacin mozete da radite?
Temporary Working Permit: max 24 meseca, treba LMIA za vecinu zanimanja. Proces nije dugacak (nekoliko meseci, ukoliko je sva dokumentacija ok).
Express entry program: ponuda za posao vam daje ekstra bodove u Express Entry programu, kao i zanimanje, nivo Engleskog...
Study permit: daje vam mogucnost da radite (po aktuelnim propisima) 40 sati nedeljno, sto je puno radno vreme. Kada se aplicira za study permit treba da trazite instituciju (koledz ili fakultet) koji ima post graduate work permit, tj. daje vam mogucnost da radite onoliko vremena koliko ste studirali.

Ako vam sve ovo zvuci zanimljivo obratite se komentarima. Hvala i ziveli
 
Kako pronaci posao?
Postoji milion nacina, web sajtova i ja cu navesti neke: Job bank, indeed.ca
Jedan od administrativnih zahteva za zaposljavanje je procena uticaja na trziste rada (Labour Market impact assessment) koji poslodavci moraju da pribave da bi zaposlili stranog radnika.
Odabirom kandidata se bave i agencije za zaposljavanje (recruitment agencies). Svaki agent koji zaposljava strane drzavljane mora da ima licencu. Ako nema licencu onda je prevarant. Svaka provincija ima svoj registar licenciranih agenata za zaposljavanje stranaca.
Ja sam nedavno poceo da se bavim tim poslom. Mozete kontaktirati za web adresu, prosledicu svakome ko je zainteresovan.
Jedna bitna stvar kod zaposljavanja preko recruitera: za aplikanta je po Zakonu trazenje posla besplatno. Troskove snosi poslodavac.
Na koji nacin mozete da radite?
Temporary Working Permit: max 24 meseca, treba LMIA za vecinu zanimanja. Proces nije dugacak (nekoliko meseci, ukoliko je sva dokumentacija ok).
Express entry program: ponuda za posao vam daje ekstra bodove u Express Entry programu, kao i zanimanje, nivo Engleskog...
Study permit: daje vam mogucnost da radite (po aktuelnim propisima) 40 sati nedeljno, sto je puno radno vreme. Kada se aplicira za study permit treba da trazite instituciju (koledz ili fakultet) koji ima post graduate work permit, tj. daje vam mogucnost da radite onoliko vremena koliko ste studirali.

Ako vam sve ovo zvuci zanimljivo obratite se komentarima. Hvala i ziveli
Samo da dopunim, sa linkom:
Svaka provincija ima svoj registar licenciranih agenata za zaposljavanje stranaca. https://services.labour.gov.bc.ca/licensing/TFW_IssuancePublication
 
Evo malo novosti o tome sta se planira na provincijskom nivou Britanske Kolumbije (BC). Red Seal (licencirani) poslovi i radnici koji poseduju Red Seal su bolje placeni, trazeni i imaju vise opcija kada je posao u pitanju. Primera radi, u elektro struci radnik sa Red Seal licencom zaradjuje izmedju $35 i $45/sat. Skolovanje se isplati. U narednih 10 godina BC treba da uposli 85.000 Red Seal radnika. Evo teksta, evo i linka za Skilled Trades BC. Trade se prevodi kao zanat, ja to nisam znao kada sam stigao ovde, pa evo da podelim sa vama. Nece da skodi.

https://skilledtradesbc.ca/find-your-trade

We have an expanded mandate as SkilledTradesBC to ensure that British Columbia has the skilled workforce to meet the demand for 85,000 more tradespeople over the next ten years. Part of this mandate includes implementing Skilled Trades Certification which will continue to build a diversified and sustainable skilled labour force through certification.
On December 1, 2022, Skilled Trades Certification was legislated in B.C., making it mandatory to be a registered apprentice or fully certified to work in specific trades, starting with the implementation of seven electrical and mechanical trades later this year. Three automotive trades will be introduced as Skilled Trades Certification trades in 2024.

Kuvari, auto mehanicari, bravari, varioci, elektricari, vodoinstalateri, instalateri klima uredjaja, limari, tesari...
 
NOC (National Occupational Classification)

Sta treba znati o NOC-u? Prva stvar koju treba imati u vidu je da se Kanadska klasifikacija zanimanja/radnih mesta razlikuje od drugih. Kada se trazi posao treba da vidite koje zanimanje i pod kojom sifrom najvise odgovara onome sta ste radili i za sta imate kvalifikacije. Svoju poslovnu biografiju treba da koncipirate tako da bude prihvatljiva za poslodavca. Ako niste vesti sa recima i na planu licne promocije postoje usluge za "sminkanje" rezimea. Moze da pomogne da dodjete do svog cilja, ali ako se dovoljno potrudite mozete to i sami.
 
E pa Slavko ziv nam i zdrav bio, napokon da neko krene temu a da je sveza, da nije iz 2010....
E ovako, zelim da se iselim iz Srbije u Kanadu... Porodican sam covek, ozenjen, dvoje dce, sin i cerka 13 i 11 godina, ja sam imam 36, supruga 39.
Ja sam po zanimanju kuvar, bavim se time vec 17 (i duze) godina, sto na crno sto regularno (Srbija...). Radio sam na dobrim mestima, dobrim hotelima restoranima, recnik kruzerima (kroz Evropu), dobro baratam Engleskim jezikom, supruga takodje, deca ko deca, uporedo sa Srpskim progovaraju i Engleski.
Naime, imam ideju da konkurisem preko SafeCruise agencije za posao u kanadi, srdjuju sve, papire, posao, imamo sad uskoro intervju kako bi prosli neka pitanja. U pitanju je British Columbia, jos uvek ne znam koji je grad u pitanju, znam da je neki lanac restorana.
Pitanja prema tebi jesu sledeca, procitao sam gore na nekom od postova, da je satnica za radnike u kuhinje 16,75.. Da li je tako i za dosta iskusnog kuvara ili si mislio na pomocne radnike u kuhinji? Vodio sam kuhinje u restoranima i hotelima, HACCP admistrator sam takodje.
Kakvi su uslovi za zivot za aporodicu koja tek dodje?
Skolstvo?
Rentiranje stana?
Da li je neophodno imati povecu svotu novca kad dolazis?
Cena troskova (okvirno na mesecnom nivou)?
Hvala ti unapred na izdvojenmom vremenu i na odgovoru.
Srdadacan pozdrav!
 
Evo da ti odgovorim ja, 14 godina u bc, canada.
Posle vrlo kratkog vremena bi dobio znacajno vecu platu kao kuvar sa iskustvom koji zna svoj posao!
Budi samouveren, ponesi sve papire i sertifikate i preporuke. Nastupi samouvereno, pokazi sta znas i skoro da sam siguran da ides na duplu satnicu u kratkom roku. Ne pravi nikakve kompromise idi u najbolje hotele u downtownu jer oni mogu da te plate dobro. Uradi dobar CV.
Sto se tice porodice, tu su stvari dosta kompleksne i mislim da je teze sada nego ranije, ali je svuda tako.
Ja imam kucu i iznajmljujem ljudima stan u kuci u prizemlju, veliki po povrsini ali skroman i sa jednom spavacom sobom (1-bedroom) sa svim utilities ukljucenim za 1500$ i to je neki minimum koji se placa, vrlo tesko da nadjes nesto ispod te cene ne trzistu.
Mislim da ce vam trebati nesto sto je blize cifri od bar 2000$ ako ne i vise.
Hrana, ja imam troje dece i mi trosimo mesecno 2500$ na hranu. Mozda ce ti neko reci da je to preterivanje ili slicno ali je to istina. Mislim da cetvoroclana porodica ne moze proci ispod 1200$ ni teoretski (po meni minimum 1500$ pa do realnih 1800-2000$) jer je sve uzasno poskupelo posle korone. Gornje granice nema jer je organic hrana uzasno skupa.
Dva telefona sa planom bar 45$ po broju, kola osiguranje za tebe u pocetku 200$ mesecno + cena auta, mesecna karta za gradski je 130$ cini mi se.
Dobices nesto novca za decu mesecno, zavisno od prihoda, u pocetku vise (ja dobijam 700$ mesecno za troje ali su mi prihodi veci) mozda dobijes 1000$ ili vise za dvoje dece mesecno od drzave. Kako prihodi rastu, pomoc opada i posle 18-godine prestaje. Takodje i sto je dete starije, pomoc opada.
Skola, to je kompletno poseban svet i ne znam sta da ti kazem osim nadgledajte decu svaki dan. Moja zena je teacher u public skoli i imamo uvid sta se desava pored nase troje dece koji idu u skolu.
-Ukoliko nemate ambicija i vremena i znanja da se posvetite deci i skoli nece nauciti dovoljno i nece biti spremni za univerzitet i zivot, skola ih sama po sebi nece tome nauciti. Sistem je napravljen tako da je skola srecna da deca dolaze svaki dan i da nisu na ulici i da roditelji imaju vremena da rade i to je osnovni zadatak skole u kanadi. U skoli nece steci radne navike jer je skola servilna i za njih su deca customers i tako je u ovom drustvu. Postoje izuzeci i talentovana i vredna deca koja znaju sta hoce ali je to 1%.
Ponesite novac za pocetak svakako, sto vise to bolje.
Moja procena je da ce vam u pocetku mesecno trebati 5000 CAD mesecno ti bi brzo dosao do 3500-4000 CAD mesecno neto ako si dobar kuvar kao sto kazes a mozda i vise. 1000 CAD od drzave mesecno za decu i onda polako gurajte.
Ja vam zelim svaku srecu i sve najbolje i cuvajte decu jer ima mnogo izazova.
Dejan
 
Evo da ti odgovorim ja, 14 godina u bc, canada.
Posle vrlo kratkog vremena bi dobio znacajno vecu platu kao kuvar sa iskustvom koji zna svoj posao!
Budi samouveren, ponesi sve papire i sertifikate i preporuke. Nastupi samouvereno, pokazi sta znas i skoro da sam siguran da ides na duplu satnicu u kratkom roku. Ne pravi nikakve kompromise idi u najbolje hotele u downtownu jer oni mogu da te plate dobro. Uradi dobar CV.
Sto se tice porodice, tu su stvari dosta kompleksne i mislim da je teze sada nego ranije, ali je svuda tako.
Ja imam kucu i iznajmljujem ljudima stan u kuci u prizemlju, veliki po povrsini ali skroman i sa jednom spavacom sobom (1-bedroom) sa svim utilities ukljucenim za 1500$ i to je neki minimum koji se placa, vrlo tesko da nadjes nesto ispod te cene ne trzistu.
Mislim da ce vam trebati nesto sto je blize cifri od bar 2000$ ako ne i vise.
Hrana, ja imam troje dece i mi trosimo mesecno 2500$ na hranu. Mozda ce ti neko reci da je to preterivanje ili slicno ali je to istina. Mislim da cetvoroclana porodica ne moze proci ispod 1200$ ni teoretski (po meni minimum 1500$ pa do realnih 1800-2000$) jer je sve uzasno poskupelo posle korone. Gornje granice nema jer je organic hrana uzasno skupa.
Dva telefona sa planom bar 45$ po broju, kola osiguranje za tebe u pocetku 200$ mesecno + cena auta, mesecna karta za gradski je 130$ cini mi se.
Dobices nesto novca za decu mesecno, zavisno od prihoda, u pocetku vise (ja dobijam 700$ mesecno za troje ali su mi prihodi veci) mozda dobijes 1000$ ili vise za dvoje dece mesecno od drzave. Kako prihodi rastu, pomoc opada i posle 18-godine prestaje. Takodje i sto je dete starije, pomoc opada.
Skola, to je kompletno poseban svet i ne znam sta da ti kazem osim nadgledajte decu svaki dan. Moja zena je teacher u public skoli i imamo uvid sta se desava pored nase troje dece koji idu u skolu.
-Ukoliko nemate ambicija i vremena i znanja da se posvetite deci i skoli nece nauciti dovoljno i nece biti spremni za univerzitet i zivot, skola ih sama po sebi nece tome nauciti. Sistem je napravljen tako da je skola srecna da deca dolaze svaki dan i da nisu na ulici i da roditelji imaju vremena da rade i to je osnovni zadatak skole u kanadi. U skoli nece steci radne navike jer je skola servilna i za njih su deca customers i tako je u ovom drustvu. Postoje izuzeci i talentovana i vredna deca koja znaju sta hoce ali je to 1%.
Ponesite novac za pocetak svakako, sto vise to bolje.
Moja procena je da ce vam u pocetku mesecno trebati 5000 CAD mesecno ti bi brzo dosao do 3500-4000 CAD mesecno neto ako si dobar kuvar kao sto kazes a mozda i vise. 1000 CAD od drzave mesecno za decu i onda polako gurajte.
Ja vam zelim svaku srecu i sve najbolje i cuvajte decu jer ima mnogo izazova.
Dejan
Pozdrav moj suprug takođe je u procesu za BC, hteo je odmah svi da predamo ali su mu savetovali da prvo ode on pa onda mi da predamo..Konkretno je dobio posao u malom mestu Surrey
 
Pozdrav svima na forumu. Moje ime je Slavko Golic, zivim i radim u Kanadi (New Westminster, BC) od 2013. Za prvih 10 godina mogu samo da kazem da nije bilo dosadno, sada se vec privikavamo na stabilnost. Svima koji zele da iskorace u neku drugaciju buducnost zelim srecu, mir, strpljenje i hrabrost. Svako putovanje pocinje prvim korakom. Procedura za dobijanje vize (radna, studentska, iseljenicka) zahteva odredjenu dokumentaciju, uslove, poznavanje jezika i jos ponesto. Postoje desetine programa za imigraciju i svaki slucaj je poseban, posto su zivotne okolnosti svakog od nas drugacije. Kanada je mlada drzava u povoju, ima svega 36mil stanovnika od kojih su 80% njih naseljeni u pojasu od 100km od granice sa SAD. Na obali Pacifika retko vidimo grtal'cu, ali to je samo 50km od okeana. Ja bih da otvorim ovu temu i ako mogu nekome da pomognem rado cu to uciniti. Zbog ogranicenog vremena ne verujem da cu moci da se bavim necijim esejima i specificnom problematikom, budite jasni, koncizni i dobronamerni. Hvala i vidimo se ovde.
Pozdrav Slavko... Koliko dugo se čeka ako ja i dete naknadno predamo papire nakon supruga? Nama su savetovali da ne predajemo svi odjednom nego prvo on da ode. Unapred hvala
 

Back
Top