Kalasnjikov vs Nato takmaci

Nekako, ti i ja nikako da se razumemo ko o cemu prica.
Tema je: Kalasnjikon vs Nato takmaci.
Mozda to spada u ono sto si napisao da sam te pogresno procenio, ali ja stalno pokusavam da ukazem na neke stvari, a ti se oglusujes o sustinu teme.
Prva je da posmatrati samo pusku,a ne razmatrari i metak je besmisleno jer je to sistem koji funkcionise zajednicki.
Drugo taj sistem fukcionise u rukama vojnika kome on zivot znaci.
Razglabati teoriju jedne ili druge puske, postavljati neke klipove gde neki vojnik puca, menja okvire, pa onda neko objasnjava kako puska radi i td je za ucionice i vojnu obuku.
Samim tim sto ima toliko klipova o radu te puske dovoljno govori o njenoj komplikovanosti.
Mnogi "poznavaoci" se pozivaju i na njene estetsek vredosti i udobnost pucanja.
Oba ta faktora su za funkcionisanje sistema beznacajni.
Nadalje se pozivaju na njenu preciznost, sto stoji, ali na distancama na kojima se puska koristi uopste nije izrazito preciznija, u praksi je preciznost obe na distancama na kojima se koristi identicna i zavisi od strelca.
Naravno ti koji spominju njenu preciznost na velikim da;ljinama "zaborave" da spomenu sta zrno te puske moze da ucini na tim rastojanjima, koliko energije jos poseduju i koliko ga skrece sa pravca i obican povetarac.
U prakticnom slucaju, kada iskustva i statistika iz vijetnamskog rata kazu da na 50.000 ispaljenih metaka jedan protivnicki vojnik bude ubijen iz puske, to znaci da vojnici naoruzani automatskim oruzjem rafalaju i senluce ko na svadbi.
U takvom slucaju upotrebe automatskog oruzja opet je prednost na strani kalasnjikova jer je njegovo zrno znatno teze i na vecim distancama jos uvek poseduje vise energije.
U prevodu na vecim distancama kada vojnik puca rafalom statisticki gledano mogucnost pogotka i jednom i drugom puskom je identicna, ali zrno kalasnjikova je letalnije jer nosi vise energije.
Na dalje u svom postu kada si objasnjavao upotrebu dugmeta za koje sam te pitao, naveo si zatvarac moze da ne zatvori ako nije podmazan. U pustinjskoj oluji i dan danas u Iraku pravilo za upotrebu puske M16 i klonova je NE PODMAZIVATI, jer se pesak lepi za ulje i zastoji su ucestaliji, kao da ih i bez toga nema i previse.
I na kraju ono najvaznije. Vojnik mora imati poverenja u oruzje kojim se koristi, a i sam znas koliko puta su vojnici i u Vijetnamu i sad u Iraku iskazivali nepoverenje prema tom oruzju.
Ne posmatraj korisnike tog oruzja kao sto je Blackwater i slicne zastitarske kompanije koje jedan od klonova te puske koriste u policisko zastitnim situacijama, a ne vojnim.
I za kraj, posto je tebi interesantan i mislis da znas odakle meni naziv ciganka za pusku
M70, mozes reci i javno odakle mislis da mi je ili ako neces javno javi mi na pp.
Mozda na pp bolje prodiskutujemo i bolje se razumemo.

Ti ochigledno nisi pratio sve moje komentare pa verovatno iz tog razloga se i ne razumemo.
Govorili smo o Kalashnjikovu i njegovim klonovima a poshto je neko spomenuo M16, ja sam se samo nadovezao na to i nastavio sa diskusijom. Sam naslov teme glasi "Kalashnjikov vs NATO takmaci" shto znachi i pored Kalashnjikova, treba spomenuti i neke pushke koje se koriste u NATO paktu. Da bi diskusija bila interesantnija, treba uporediti dve pushke, odnosno prednosti i mane recimo Kalashnjikova i M16. Ja ni jednog trenutka nisam rekao da sam ja 100% u pravu vec da imam neko svoje mishljenje i o jednoj i o drugoj pushci. Tebi se, vidim, moji stavovi nikako ne svidjaju i to je sasvim ok. Zato i postoji forum. Razmena mishljenja a ponekad i sukob mishljenja. Naravno, bez vredjanja.
Klipove sam postavio ne zato da bih reklamirao M16 vec da bih shto detaljnije prikazao nachin na koji ova pushka funkcionishe i kako izgleda mehanizam iste da bi ljudima koji dolaze na ovaj pdf bilo jasnije o chemu se govori i zbog chega ova pushka ima loshu reputaciju shto se pouzdanosti tiche. Dakle, ne promovishem pushku M16 u bilo kojoj varijanti vec je uporedjujem sa Kalashnjikovim i pokushavam da dokazem nekima da M16 nije toliko losha koliko se o njoj pricha. Nadam se da smo se sad razumeli.

"Nadalje se pozivaju na njenu preciznost, sto stoji, ali na distancama na kojima se puska koristi uopste nije izrazito preciznija, u praksi je preciznost obe na distancama na kojima se koristi identicna i zavisi od strelca".

Ne bih se slozio sa ovim komentarom jer i sam znash da M70 na 300m teshko pogadja siluetu (o nekom grupisanju ne vredi ni govoriti) a u uslovima borbe, teshko da ce da pogodi i slona. Najbolje grupisanje na 100m je negde oko 4" naslonjenom na vrecu peska, a shta mislish shta se deshava na 300m? To ne treba tebi da objashnjavam.
To da 7,62x39mm nosi vecu energiju je tachno i to je prednost ovog kalibra odnosno pushke M70 ali da je mnogo lakshe ostati na meti koristeci bilo koje oruzje (u ovom sluchaju M16) u kalibru 5,56x45mm je takodje tachno. Lichno, koristio bih pushku koja je preciznija, laksha i laksha za gadjanje. To je moje mishljenje. Ako bih sam dizajnirao jurishnu pushku, onda bi to bio mehanizam AK47 sa duzom cevi, recimo 20" bez hromiranja u kalibru 6,8mm SPC i Picatinny rail-om.

Naziv "Ciganka" za pushku M70 sam imao prilike da chujem samo od Hrvata jer isti, nas Srbe smatraju ciganima. Shta su onda oni ako smo mi cigani? Ok...to je za neki drugi pdf.
 
Poslednja izmena:
Ne bih se slozio sa ovim komentarom jer i sam znash da M70 na 300m teshko pogadja siluetu (o nekom grupisanju ne vredi ni govoriti) a u uslovima borbe, teshko da ce da pogodi i slona. Najbolje grupisanje na 100m je negde oko 4" naslonjenom na vrecu peska, a shta mislish shta se deshava na 300m? To ne treba tebi da objashnjavam.
To da 7,62x39mm nosi vecu energiju je tachno i to je prednost ovog kalibra odnosno pushke M70 ali da je mnogo lakshe ostati na meti koristeci bilo koje oruzje (u ovom sluchaju M16) u kalibru 5,56x45mm je takodje tachno. Lichno, koristio bih pushku koja je preciznija, laksha i laksha za gadjanje. To je moje mishljenje. Ako bih sam dizajnirao jurishnu pushku, onda bi to bio mehanizam AK47 sa duzom cevi, recimo 20" bez hromiranja u kalibru 6,8mm SPC i Picatinny rail-om.

Naziv "Ciganka" za pushku M70 sam imao prilike da chujem samo od Hrvata jer isti, nas Srbe smatraju ciganima. Shta su onda oni ako smo mi cigani? Ok...to je za neki drugi pdf.

Jos kada bi se u ratu gadjale siluete, sve bi bilo u redu. Ali se gadjaju ljudi,koji ne stoje na sred ulice, koji se pomeraju trce i sakrivaju, pa je 99% metaka koji se ispale, ispale otprilike, tako da preciznost nema bas puno veze....
kada lezis u rovu,ili u zaklonu,i na sekund izviris i saspes sarzer u pravcu odakle se puca na tebe, nema govora o nekom grupisanju ili gadjanju mete,preciznost je irelevantna,kada svejedno ne vidis sta gadjas.
Ostati na meti ? a meta stoji u mestu i ceka da pucas na nju... pa to su i amerikanci shvatili, i manuli se te price o preciznosti koja nikom ne treba, i smanjili duzinu cevi.
Takodje na 300m+ zrno 5,56 nece imati zeljeni efekat na metu, posebno ne ako jos i naidje na neku standardnu prepreku (kais,dugme,kopca.....) jedino sto je bolje,je sto su meci laksi i jeftiniji, drugog razloga nema.... Pogledaj koje oruzje nose profesionalni americki telohranitelji koji obezbedjuju privatno kolone i razna lica u iraku, pa ne pada im na pamet da uzmu m4. Kao ni njihovim kolegama u afganistanu....
 
@Mauser
да ли си икад гађао са М70 кад тврдиш да се истом не може погодити силута човека на 300 метара?

У војсци на гађањима са том пушком нисмо имали проблема да обарамо мете удаљине до 400 метара тако да ми није јасно како си извео свој закључак.
 
Ti ochigledno nisi pratio sve moje komentare pa verovatno iz tog razloga se i ne razumemo.
Govorili smo o Kalashnjikovu i njegovim klonovima a poshto je neko spomenuo M16, ja sam se samo nadovezao na to i nastavio sa diskusijom. Sam naslov teme glasi "Kalashnjikov vs NATO takmaci" shto znachi i pored Kalashnjikova, treba spomenuti i neke pushke koje se koriste u NATO paktu. Da bi diskusija bila interesantnija, treba uporediti dve pushke, odnosno prednosti i mane recimo Kalashnjikova i M16. Ja ni jednog trenutka nisam rekao da sam ja 100% u pravu vec da imam neko svoje mishljenje i o jednoj i o drugoj pushci. Tebi se, vidim, moji stavovi nikako ne svidjaju i to je sasvim ok. Zato i postoji forum. Razmena mishljenja a ponekad i sukob mishljenja. Naravno, bez vredjanja.
Klipove sam postavio ne zato da bih reklamirao M16 vec da bih shto detaljnije prikazao nachin na koji ova pushka funkcionishe i kako izgleda mehanizam iste da bi ljudima koji dolaze na ovaj pdf bilo jasnije o chemu se govori i zbog chega ova pushka ima loshu reputaciju shto se pouzdanosti tiche. Dakle, ne promovishem pushku M16 u bilo kojoj varijanti vec je uporedjujem sa Kalashnjikovim i pokushavam da dokazem nekima da M16 nije toliko losha koliko se o njoj pricha. Nadam se da smo se sad razumeli.

"Nadalje se pozivaju na njenu preciznost, sto stoji, ali na distancama na kojima se puska koristi uopste nije izrazito preciznija, u praksi je preciznost obe na distancama na kojima se koristi identicna i zavisi od strelca".

Ne bih se slozio sa ovim komentarom jer i sam znash da M70 na 300m teshko pogadja siluetu (o nekom grupisanju ne vredi ni govoriti) a u uslovima borbe, teshko da ce da pogodi i slona. Najbolje grupisanje na 100m je negde oko 4" naslonjenom na vrecu peska, a shta mislish shta se deshava na 300m? To ne treba tebi da objashnjavam.
To da 7,62x39mm nosi vecu energiju je tachno i to je prednost ovog kalibra odnosno pushke M70 ali da je mnogo lakshe ostati na meti koristeci bilo koje oruzje (u ovom sluchaju M16) u kalibru 5,56x45mm je takodje tachno. Lichno, koristio bih pushku koja je preciznija, laksha i laksha za gadjanje. To je moje mishljenje. Ako bih sam dizajnirao jurishnu pushku, onda bi to bio mehanizam AK47 sa duzom cevi, recimo 20" bez hromiranja u kalibru 6,8mm SPC i Picatinny rail-om.

Naziv "Ciganka" za pushku M70 sam imao prilike da chujem samo od Hrvata jer isti, nas Srbe smatraju ciganima. Shta su onda oni ako smo mi cigani? Ok...to je za neki drugi pdf.

Ja obicno kada neznam odakle da pocnem pocnem iz pocetka. Ovaj put, u tvoju cast pocecu od kraja.
To sto Hrvati M70 zovu cigankom i nas ciganima nije razlog zasto ja tu pusku zovem cikgankom. Razlog je druge prirode, ali o tome nebih na javno. Ako te zanoma javi se na pp, pa da to rascistimo.
Sto se tice tvog komentara o preciznosti puske pokazao si da te bas nisam skroz, ako sam te uopste pogresno procenio. Ti zivis u USA, ja zivim u Srbiji, istina radim na drugom mestu pa nemogu da ti ponudim opkladu. Na tvoj 1$ ja stavljam svojih 10$, a mogu i vise pa da ja ili neko od moji boraca pucamo iz cignke na 100m
Svako zrno koje izadje iz kruga 60mm tebi je 10$ ili vise $, svako zrno koje je u tom krugu je meni 1$.
Na 300m cu i ja i svaki moj saborac ugurati sve pogotke u krug 120 -150mm i manje, a to je jos uvjek manje od vitalnih zona covjeka. Ta prica da se tom puskom tesko pogdja silueta na 300m apsolutno ne stoji, i ti si svojom tvrdnjom pokazao da tom puskom nisi pucao ni na strelistu.
A ti sad idi negde pa potrazi metu siluetu pa vidi koje su dimenzije vitanih zona.
Na dalje na tvojim klipovima koje si postavio je vidljivo da pucanje i tvog favorita zanosi vojnika, a ne cinimi se da je frazilne gradje.
Na dalje to sto bi ti radje koristio pusku za koju ti mislis da je preciznija to postujem jer je svakomn borcu od vitalnog znacaja da veruje u svoje oruzje.
Ali ponavljam, a vidim da su jos neki forumasi to kometarisali realna borba nije isto sto i puckaranje u metu.
A sto se dizajniranja puske tice, posto zivis u USA, tebi nije problem da narucis da ti majstori puskari naprave sve sto zamislis, pa zamisli tu pusku sa duzom cevi pa je i napravi. Ali ti odmmah moram reci da bi ta puska, osim sto bi bila neprakticna za upotrebu, teza verovatno imala i niz drugih problema u radu.
Duzina cevi puske je stvar mnogih kompromisa i trebalo bi da znas da Kalasnjikov nije tek tako usvoio bas tu duzinu cevi.
Osim toga, ameri su napravili jedan test kada su sukcesivno kratili cev puske za po 25mm o.k. 1" i kontrolisali preciznost. Rezultati su bili zacudjujuci. Skracivanje cevi nije imalo uticaja na preciznost puske, predpostavljam do neke granice jer nisu isli bas do extremnih skracenja. Mislim da su isli do 250mm, n ispod, ali me nemoj drzati za rec u milimetar.
Osim toga, opet dolazimo na ono: Puska i metak su sistem i konstruktori nemere duzinu cevi ni inchima ni milimetrima nego brojem kalibara.
Posto si prosli put tvrdio da je, nesecam se naziva" twist barel range" ili tako nekako, ako ti je to poznato onda mora da ti je poznato i ovo sto pisem kako konstruktori mere duzinu cevi.
Nisam siguran dali znas kako kako je proracunavaju , cak mislim da neznas, a samo jedna mala digresija da ostalim forumasima ociglednije pokazem o cemu se radi.
Ti si u jenom od svoji postova posprdno izjavio kako "ratici" pojma nemaju o municiji za oruzje i da ne prave razliku izmedju metka kalasnjikova, Winchester 308 i 7,62x54.
Ja sada molim sve forumase koji mimaju ratnog iskustva jna bilo kojoj strani u ratovima 90-ih, posto verujem da na ovom forumu postuju i Hrvati I Muslimani-Bosnjaci da kazu da li su ikada videli nekog borca da trpa metak 7,62x54 u okvir kalasnjikova. Namerno nepisem i metak 308Winchester jer kod nas oruzja koje bi koristilo taj metak nije bilo osim kada ga zaplenimo od neprijatelja. To oruzjue je bilo dosta prisutno i kod Hrvata, a posebno kod Muslimana-Bosnjaka.
Kod mojih boraca se tako nesto nije moglo desiti ni u snu ni u pijanstvu jer je svaki od njih, bez obzira kakav je VES imao prosao obuku kod mene.
Na dalje pitanje za tebe: kako to da Nemci koji su u to vreme vec uveliko imali usvojen metricki sitem usvajaju pusku u kalibru 7,92mm. Koliko ja znam ne postoji odgovarajuca celobrojna mera u inchnom sistemu, ili ti mozda znas bolje?
I da se opet vratim na tvoju ideju da bi kalasu ugradio duzu cev i dobio bolju pusku.
Ta varijanta vec postoji, to je puskomitraljez i ima nozice koje mogu da se skinu. I sa njme se ratovalo i nije pokazao neku odlucujucu preciznost u odnosu na ciganku na distancama do 300m.
A kad smo vec kod pravljenja konstrukcije oruzjua na bazi kalasa, tu tek ima i varijanti i podvarijanti i taj sistem ima toliko mogucnosti za inoviranje da bi mi trebaa omanja knjiga da ih sve pobrojim. Ali sve te inovacije bi skupo kostale, iskomplikovale sistem i nebi dale odlucujuce prednosti u odnosu na staog dobrog kalasa. Tebi bi trebalo da bude dostupna knjiga koju je napisao dal Kalasnjikov, da li neko po njegovom diktatu kako je ta puska nastala, kakve je sve varijante imala tokom razvoja kakve sve testove prosla, ko joj je bio glavni takmac i zasto nije taj takmac usvojen u naoruzanje nego bas konstrukcija Kalasnjikova i zasto je bas ova varijanta usvojena, sa ovom duzinom cevi.
A mozda ti se nekad pruzi prilika da odes i u muzej konstrukcionog zavoda da visdis kakva su sve tamo oruzja razvijana i otpala tokom testiranja.
To je tek impresivno i stvarno mi nije jasno da Rusi taj muzej malo ne redukuju i otvore za posetioce. Zgrnuli bi para i para.
I za kraj, ne podcenjuj ratnike. Mnogi od nas se nisu uhvatrili puske sto to vole nego sto im je cast i duznost to nalagala. Velika vecina nije ni glupa i nije prema semi onog americkog filma, Fores Gamp, debil, i psihicki i fizicki retard ode u rat i zahvaljujuci sreci postane ratni heroj. To je samo Americki film, debilan kao i mnogo toga u Americi.
Mnogi od nas imaju fakultetske diplome ima ratnika i doktora nauka.
Ali garantuijem ti zivotom da i onaj zadnji parsinar koji jedva zna da se potpise nece u pusku gurati neki drugi metak, pogotovu ako je medju njima tolika fizicka razlika kao sto je izmedju metaka 7,62x39, 308 W i 7,62x54R .
A to sto Americka Armija ne menja tu toliko "dobru i hvaljenu" pusku lezi, po meni u tri bitne stvari i puno manje bitnih.
Prvo, svaki vojni sistem je inetran i svako ko treba da da glas za zamenu puske razmislja o posledicama. Ne zaboravi amatere brine tehnika, profesionalce brine logistika.
Drugi ne mali razlog je sujeta i ona kod svakog coveka pa i oficira ma kog cina igra veliku ulogu.
I trece ekonomija. Koliko bi kostalo da se sve puske, sva municija, sav alat i pribor zamene?
I koliko bi i materijalno i zivota kostalo da se americke trupe preoruzaju drugom puskom u jeku dva ozbiljna rata koja ameri oba gube, svidjalo se to nekom ili ne, priznao to neko ili ne?
 
Nemojte ljudi da se zahebavamo, ja tek sada video da on kaze da se na 300m ne moze pogoditi silueta...evo snimak redovne vojske koja pogadja siluete na prvom borbenom gadjanju na 300m i to nocu...


pojedinacnom vatrom, izmedju m70 i m4 nema razlike.... osim u efektu zrna na metu udaljenu 300m :-)
 
Ja obicno kada neznam odakle da pocnem pocnem iz pocetka. Ovaj put, u tvoju cast pocecu od kraja.
To sto Hrvati M70 zovu cigankom i nas ciganima nije razlog zasto ja tu pusku zovem cikgankom. Razlog je druge prirode, ali o tome nebih na javno. Ako te zanoma javi se na pp, pa da to rascistimo.
Sto se tice tvog komentara o preciznosti puske pokazao si da te bas nisam skroz, ako sam te uopste pogresno procenio. Ti zivis u USA, ja zivim u Srbiji, istina radim na drugom mestu pa nemogu da ti ponudim opkladu. Na tvoj 1$ ja stavljam svojih 10$, a mogu i vise pa da ja ili neko od moji boraca pucamo iz cignke na 100m
Svako zrno koje izadje iz kruga 60mm tebi je 10$ ili vise $, svako zrno koje je u tom krugu je meni 1$.
Na 300m cu i ja i svaki moj saborac ugurati sve pogotke u krug 120 -150mm i manje, a to je jos uvjek manje od vitalnih zona covjeka. Ta prica da se tom puskom tesko pogdja silueta na 300m apsolutno ne stoji, i ti si svojom tvrdnjom pokazao da tom puskom nisi pucao ni na strelistu.
A ti sad idi negde pa potrazi metu siluetu pa vidi koje su dimenzije vitanih zona.
Na dalje na tvojim klipovima koje si postavio je vidljivo da pucanje i tvog favorita zanosi vojnika, a ne cinimi se da je frazilne gradje.
Na dalje to sto bi ti radje koristio pusku za koju ti mislis da je preciznija to postujem jer je svakomn borcu od vitalnog znacaja da veruje u svoje oruzje.
Ali ponavljam, a vidim da su jos neki forumasi to kometarisali realna borba nije isto sto i puckaranje u metu.
A sto se dizajniranja puske tice, posto zivis u USA, tebi nije problem da narucis da ti majstori puskari naprave sve sto zamislis, pa zamisli tu pusku sa duzom cevi pa je i napravi. Ali ti odmmah moram reci da bi ta puska, osim sto bi bila neprakticna za upotrebu, teza verovatno imala i niz drugih problema u radu.
Duzina cevi puske je stvar mnogih kompromisa i trebalo bi da znas da Kalasnjikov nije tek tako usvoio bas tu duzinu cevi.
Osim toga, ameri su napravili jedan test kada su sukcesivno kratili cev puske za po 25mm o.k. 1" i kontrolisali preciznost. Rezultati su bili zacudjujuci. Skracivanje cevi nije imalo uticaja na preciznost puske, predpostavljam do neke granice jer nisu isli bas do extremnih skracenja. Mislim da su isli do 250mm, n ispod, ali me nemoj drzati za rec u milimetar.
Osim toga, opet dolazimo na ono: Puska i metak su sistem i konstruktori nemere duzinu cevi ni inchima ni milimetrima nego brojem kalibara.
Posto si prosli put tvrdio da je, nesecam se naziva" twist barel range" ili tako nekako, ako ti je to poznato onda mora da ti je poznato i ovo sto pisem kako konstruktori mere duzinu cevi.
Nisam siguran dali znas kako kako je proracunavaju , cak mislim da neznas, a samo jedna mala digresija da ostalim forumasima ociglednije pokazem o cemu se radi.
Ti si u jenom od svoji postova posprdno izjavio kako "ratici" pojma nemaju o municiji za oruzje i da ne prave razliku izmedju metka kalasnjikova, Winchester 308 i 7,62x54.
Ja sada molim sve forumase koji mimaju ratnog iskustva jna bilo kojoj strani u ratovima 90-ih, posto verujem da na ovom forumu postuju i Hrvati I Muslimani-Bosnjaci da kazu da li su ikada videli nekog borca da trpa metak 7,62x54 u okvir kalasnjikova. Namerno nepisem i metak 308Winchester jer kod nas oruzja koje bi koristilo taj metak nije bilo osim kada ga zaplenimo od neprijatelja. To oruzjue je bilo dosta prisutno i kod Hrvata, a posebno kod Muslimana-Bosnjaka.
Kod mojih boraca se tako nesto nije moglo desiti ni u snu ni u pijanstvu jer je svaki od njih, bez obzira kakav je VES imao prosao obuku kod mene.
Na dalje pitanje za tebe: kako to da Nemci koji su u to vreme vec uveliko imali usvojen metricki sitem usvajaju pusku u kalibru 7,92mm. Koliko ja znam ne postoji odgovarajuca celobrojna mera u inchnom sistemu, ili ti mozda znas bolje?
I da se opet vratim na tvoju ideju da bi kalasu ugradio duzu cev i dobio bolju pusku.
Ta varijanta vec postoji, to je puskomitraljez i ima nozice koje mogu da se skinu. I sa njme se ratovalo i nije pokazao neku odlucujucu preciznost u odnosu na ciganku na distancama do 300m.
A kad smo vec kod pravljenja konstrukcije oruzjua na bazi kalasa, tu tek ima i varijanti i podvarijanti i taj sistem ima toliko mogucnosti za inoviranje da bi mi trebaa omanja knjiga da ih sve pobrojim. Ali sve te inovacije bi skupo kostale, iskomplikovale sistem i nebi dale odlucujuce prednosti u odnosu na staog dobrog kalasa. Tebi bi trebalo da bude dostupna knjiga koju je napisao dal Kalasnjikov, da li neko po njegovom diktatu kako je ta puska nastala, kakve je sve varijante imala tokom razvoja kakve sve testove prosla, ko joj je bio glavni takmac i zasto nije taj takmac usvojen u naoruzanje nego bas konstrukcija Kalasnjikova i zasto je bas ova varijanta usvojena, sa ovom duzinom cevi.
A mozda ti se nekad pruzi prilika da odes i u muzej konstrukcionog zavoda da visdis kakva su sve tamo oruzja razvijana i otpala tokom testiranja.
To je tek impresivno i stvarno mi nije jasno da Rusi taj muzej malo ne redukuju i otvore za posetioce. Zgrnuli bi para i para.
I za kraj, ne podcenjuj ratnike. Mnogi od nas se nisu uhvatrili puske sto to vole nego sto im je cast i duznost to nalagala. Velika vecina nije ni glupa i nije prema semi onog americkog filma, Fores Gamp, debil, i psihicki i fizicki retard ode u rat i zahvaljujuci sreci postane ratni heroj. To je samo Americki film, debilan kao i mnogo toga u Americi.
Mnogi od nas imaju fakultetske diplome ima ratnika i doktora nauka.
Ali garantuijem ti zivotom da i onaj zadnji parsinar koji jedva zna da se potpise nece u pusku gurati neki drugi metak, pogotovu ako je medju njima tolika fizicka razlika kao sto je izmedju metaka 7,62x39, 308 W i 7,62x54R .
A to sto Americka Armija ne menja tu toliko "dobru i hvaljenu" pusku lezi, po meni u tri bitne stvari i puno manje bitnih.
Prvo, svaki vojni sistem je inetran i svako ko treba da da glas za zamenu puske razmislja o posledicama. Ne zaboravi amatere brine tehnika, profesionalce brine logistika.
Drugi ne mali razlog je sujeta i ona kod svakog coveka pa i oficira ma kog cina igra veliku ulogu.
I trece ekonomija. Koliko bi kostalo da se sve puske, sva municija, sav alat i pribor zamene?
I koliko bi i materijalno i zivota kostalo da se americke trupe preoruzaju drugom puskom u jeku dva ozbiljna rata koja ameri oba gube, svidjalo se to nekom ili ne, priznao to neko ili ne?


Dakle ne znam ni ja odakle da pochnem...

Okud tebi da sam ja rekao da bi neko trpao 7,62x54R u okvir od M70?
Mislim...gde ti pronalazis ovo?
Ja sam lepo rekao da pojedini ne znaju o chemu je rech kad pochnesh da im govorish o 7,62x39mm, 7,62x51mm itd. Sreo sam takve pojedince gde je kometnar obichno, "...da da...7,62". Znachi u pitanju je diskusija... O tome govorim i svako ko je prochitao moj komentar a u podsvesti nema nishta protiv mene, nije to shvatio kao ti.

Ako je 7,62x39mm toliko dobar koliko ga ti hvalish, zashto su Rusi onda preshli na 5,45x39mm? Rusi su i konstruisail kalibar 7,62x39mm, zar ne? Mora da postoji razlog.


Ti si mene izlgeda uzeo na zub opasno.
Ako mozemo da razmenjujemo mishljenja na normalan nachin, ok. Ako ne, nadji nekog drugog pa njemu soli pamet. Besmisleno je da se sad prepucavamo kilometarskim komentarima koji realno, nemaju nikakvu poentu. Drugo, pocheo si da se grudvash sa nekim podrugljivim komentarima zbog kojih ne zelim da nastavim ovu diskusiju. Ovo se prvenstveno odnosi na komentar gde sam spomenuo konstruisanje pushke koja je po mom mishljenju idealna. To je znachi "shta bi bilo kad bi bilo..." a ako malo bolje razmislish, nishta nisam rekao tako besmisleno da bi ti to posluzilo kao podloga za podsmevanje. U ostalom, nije chudno da ljubitelji oruzja i lovci diskutuju o konstruisanju idealne pushke a kao shto si vec i sam rekao, negde je to i moguce odraditi. Naruchim zatvarach, cev, kundak...pa sklopim pushku koja meni odgovara. Chak mogu i svoj kalibar da konstruishem jer imam recimo kompletnu opremu za punjenje municije. Sto ljudi sto cudi.

Evo neka bude sve 100% tachno o chemu si do sad govorio i neka ja budem "poznavaoc" oruzja a ti poznavaoc.
Ne zameri, ali mislim da si malo preterao. Ja se prema tebi nisam tako poneo. Opet ti kazem, ako sam te uvredio komentarom "ratnici", javno se izvinjavam jer sam u tom momentu ja tebe, loshe procenio. Moja greshka.

I ako si me u ovom poslednjem postu i isprozivao i uvredio ko zna koliko puta podrugljivim komentarima, i dalje smatram da si odlichan poznavaoc oruzja i da je malo takvih na ovom pdf-u.

Pozdrav
 
Nemojte ljudi da se zahebavamo, ja tek sada video da on kaze da se na 300m ne moze pogoditi silueta...evo snimak redovne vojske koja pogadja siluete na prvom borbenom gadjanju na 300m i to nocu...


pojedinacnom vatrom, izmedju m70 i m4 nema razlike.... osim u efektu zrna na metu udaljenu 300m :-)

Ne izvrci moje rechi, ja sam rekao da "teshko" moze da se pogodi.
Uostalom pogledaj malo bolje taj klip...
 
Ne izvrci moje rechi, ja sam rekao da "teshko" moze da se pogodi.
Uostalom pogledaj malo bolje taj klip...

Pa pregledao sam klip, zato ti i kazem,Ako svezi regruti, sa ko zna kakvim puskama,na svom prvom bojevom gadjanju, nocu,pogadjaju metu sa 300 m, sta onda dalje reci...
Pojedinacnom vatrom, svaki metak ce pogoditi siluetu ako gadja iole iskusniji strelac. A novu je , ako si ikada gadjao dosta teze nisaniti....

Rusi su presli na 5,45 iz istog razloga is koga su amerikanci od pocetka prvrzeni malom kalibru, jeftiniji je,lakse ga je dopremiti,vojnik moze da ponese vise municije,i na malim daljinama dolazi do raspadanja zrna i do efekta pecurka koji izuzetno povecavaju efektnost zrna. Razlika u ceni zrna 7,62 i 5,56 nije zanemarljiva,e to puta nekoliko miliardi i onda ti izracunaj koja je usteda koristiti manji kalibar.
Ali oni koji mogu da biraju,zna se za sta se opredele... ruske specijane snage koriste 9x39,i pancir od tog zrna ne stiti ni jedan poznati pancir....
Ako je za vojsku,ja cu se uvek opredeliti za 5,45 ili 5,56, ali ako cu ja licno ne brinuci se za logistiku birati, uzecu kalibar sa kojim sam siguran.
ne znam dali si gledao snimak kada pripadnici swat-a napadaju one pripadnike sekte koji su se zabarakadirali, kada iznutra , kroz dva zida (znas od cega su zidovi u americi) sa ak-47 covek ubije 2 i rani 1 SWAT specijalca,dok oni sa m16 nikako ne mogu da uzvrate jer zrno ne moze da prodje kroz zid.... da nadjem snimak ?
 
Dakle ne znam ni ja odakle da pochnem...

Okud tebi da sam ja rekao da bi neko trpao 7,62x54R u okvir od M70?
Mislim...gde ti pronalazis ovo?
Ja sam lepo rekao da pojedini ne znaju o chemu je rech kad pochnesh da im govorish o 7,62x39mm, 7,62x51mm itd. Sreo sam takve pojedince gde je kometnar obichno, "...da da...7,62". Znachi u pitanju je diskusija... O tome govorim i svako ko je prochitao moj komentar a u podsvesti nema nishta protiv mene, nije to shvatio kao ti.

Ako je 7,62x39mm toliko dobar koliko ga ti hvalish, zashto su Rusi onda preshli na 5,45x39mm? Rusi su i konstruisail kalibar 7,62x39mm, zar ne? Mora da postoji razlog.


Ti si mene izlgeda uzeo na zub opasno.
Ako mozemo da razmenjujemo mishljenja na normalan nachin, ok. Ako ne, nadji nekog drugog pa njemu soli pamet. Besmisleno je da se sad prepucavamo kilometarskim komentarima koji realno, nemaju nikakvu poentu. Drugo, pocheo si da se grudvash sa nekim podrugljivim komentarima zbog kojih ne zelim da nastavim ovu diskusiju. Ovo se prvenstveno odnosi na komentar gde sam spomenuo konstruisanje pushke koja je po mom mishljenju idealna. To je znachi "shta bi bilo kad bi bilo..." a ako malo bolje razmislish, nishta nisam rekao tako besmisleno da bi ti to posluzilo kao podloga za podsmevanje. U ostalom, nije chudno da ljubitelji oruzja i lovci diskutuju o konstruisanju idealne pushke a kao shto si vec i sam rekao, negde je to i moguce odraditi. Naruchim zatvarach, cev, kundak...pa sklopim pushku koja meni odgovara. Chak mogu i svoj kalibar da konstruishem jer imam recimo kompletnu opremu za punjenje municije. Sto ljudi sto cudi.

Evo neka bude sve 100% tachno o chemu si do sad govorio i neka ja budem "poznavaoc" oruzja a ti poznavaoc.
Ne zameri, ali mislim da si malo preterao. Ja se prema tebi nisam tako poneo. Opet ti kazem, ako sam te uvredio komentarom "ratnici", javno se izvinjavam jer sam u tom momentu ja tebe, loshe procenio. Moja greshka.

I ako si me u ovom poslednjem postu i isprozivao i uvredio ko zna koliko puta podrugljivim komentarima, i dalje smatram da si odlichan poznavaoc oruzja i da je malo takvih na ovom pdf-u.

Pozdrav
Izgleda da smo ti i ja potpuno drugacijeg mentalnog sklopa, drugacije razmisljamo i odatle svi nasi nesporazumi.
Nije mi bila namera da te vredjam ni omalovazavam, jednostavno mi se cinilo da prihvatam diskusiju na nacin na koji je ti zapocinjes. Ocigledno nisam bio u pravu. I ja se tebi izvinjavam ako sam te uvredio svojim nacinom postovanja, nije mi bio to bio cilj.
Cilj mi je bio da podvucem razliku izmedju nekog ko je korisnik oruzja u ratnim uslovima i nekog ko o oruzju teoretski puno zna, ali nije koristio oruzje u ratu. Zato sam i navodio sve detalje kako sam ih navodio, ne sa ciljem da te omalovazim ili provociram nego da podvucem tu razliku i opet ponavljam ako sam te uvredio izvini nije mi to bila namera.
Sto se tice trpanja metka 300w ili 7,62x54r u kalasnjikova tako sam zakljucio iz tvog posta jer si naveo kao kada "ratnicima" spomenes kalibar misle da je sve isto. Ocito i sam znas da korisnici oruzja u ratnim uslovima ne misle tako, oni vrlo dobro znaju razliku izmedu tih metaka i dimenzionalno i po ucinku.
Sto s tice konstrukcije idealne puske, bez namere da te uvredim si opet pokazao da teoretski posmatras stvar, praksa je drugacija.
Idealna puska ne postoji, zato sto se uslovi u kojima se moze i mora koristiti toliko razlikuju da nema sanse da jedno oruzje zadovolji sve zahteve.
Ne treba ti bolji primer od toga da su najjace oruzarske kuce sveta krenule u razvoj individualnog oruzja vijnika buducnosti, namerno ne kazem puske i vidis dokle su dosli.
A to da neko u Americi moe da ponarucuje delove pa da sklopi pusku nije novo samo je pitanje sta ce dobiti i u kojim uslovima to sto dobije ce moci koristiti.
Kada je lovacko oruzje u pitanju O.K. Dobices oruzje koje tebi odgovara i za lov je to uredu.
Ali vojno oruzje...?
I sto se tice punjenja municije nije nista novo. Ima koliko hoces proizvodjaca koji prave matrice za punjenje municije, ali to su standardni kalibri. Za neki wild cat kalibar prvo moras naruciti matrice da ti naprave, pa da ti neko napravi matricu za pravljenje zrna, ako ne zelis da koristis neka standardna, pa tek onda da punis municiju.
S obzirom koliko si pisao o lovu i oruzju uopste ne sumnjam da si zaljubljenik i lova i oruzja. Uostalom da nisi nebi sakupio tolika znanja koja si sakupio. Kada je u pitanju lovacko oruzje mozda zanas vise od mene, cak je to i verovatno jer zivis u USA gde ti je dostupna sva moguca literatura, ali da podsetim diskutujemo o poredjenju dva vojna oruzja
Evo neka bude sve 100% tachno o chemu si do sad govorio i neka ja budem "poznavaoc" oruzja a ti poznavaoc.
Nije mi namera bila da neko stekne ovakav utisak o tebi i meni i opet ti se izvinjavam ako si ti to tako shvatio. Samo sam pokusao da podvucem rasliku izmedju teorije i prakse.
Ako je 7,62x39mm toliko dobar koliko ga ti hvalish, zashto su Rusi onda preshli na 5,45x39mm? Rusi su i konstruisail kalibar 7,62x39mm, zar ne? Mora da postoji razlog.
Sto se ovoga tice naravno da postoji razlog.
Prvo ja sam celo vreme u diskusiji ukazivao na sistem oruzje - metak i ukazivao da je u nacinu ratovanja koji se vodio kako se do danas uglavnom vodio prednost na strani kalasnjikova u kalibru 7,62x39, ne toliko zbog efikasnijeg zrna, naglasio sam da je ta razlika mala i da najvise zavisi od strelca, nego u sigurnosti sistema.
Vojniku je od vitalne vaznosti da veruje u oruzje koje koristi, to je stvar psihologije ne tehnike. A americki vojnici u velikom broju slucajeva su iskazali nepoverenje u svoje oruzje.
A sto se tice zamene metka 7,62x39 sa metkom 5,45x39 razlog je logisticke prirode.
I Rusi su dosli do zakljucka da se danas pesadiske borbe vode na kracim rastojanjima nego u vreme kada je konstruisan kalasnjikov u kalibru 7,62 i da energija koju to zrno ima na vecim distancama je bacena energija.
Isto tako su dosli do zakljucka da i vrlo obucen vojnik kada ima automatsko oruzje u rukama rafala i senluci sve u sesnest. I to je stvar psihologije. U stresnoj situaciji vojnik se oseca sigurnije ako moze da ispred sebe stvori vatrenu zavesu koja bi ga eventualno zastitila.
A kolicina municije koju vojnik moze da ponese je ogranicena i utakvim uslovima se ta kolicina brzo potrosi.
I sto je najvaznije ta silna ispucana municija kosta to je vrlo vazan faktor.
Neznam koliko ti je poznato, ali su amerikanci dugo eksperimenusali sa metkom koji ima vise konusnih zrna smestenih jedno u drugo ko fiseci koja su izradjena od mekseg materijala koji se moze dobro deformisati i prilikom opaljenja kada takav jedan sklop prodje prvo kroz konusni deo cevi koji ih deformise na konacni kalibar i razdvoji iz cevi islazi snop ot 4-7 zrna za jedno opaljenje, iz jedne caure. A sve u cilju da se doobije sto veca gustina vatre
I taj sistem je pokazao dosta neprakticnosti u eksploataciji, pa se od njega odustalo.
I da dalje ne smaram, imas pravo da su mu postovi jako dugacki, ali pokusavm da deo znanja prenesem na forumase, forum izmedju ostalog i za to sluzi da ljudi nesto i nauce.
Da se vratimo na temu: Kalasnjikov vs NATO takmaci.
Nije M16 i njeni klonovi jedini predstavnik NATO pakta. Nisam citao sve komentare, da li je neko nesto pisao o francuskoj pusci MAS bulpup konstrukcije.
I ona se koristi u NATO
 
Ne izvrci moje rechi, ja sam rekao da "teshko" moze da se pogodi.
Uostalom pogledaj malo bolje taj klip...

Mauser, ja sam vec odgovorio na tvoj post namenjen meni i ikreno se nadam da ces prihvatiti moje izvinjenje. U stvari sam ja izgleda uleteo kao padobranac u diskusiju izmedju tebe i ZRNAN83. Vas dvojiva "ratujete" ne samo na ovoj temi, ima vas i na nekim drugim i vec sam pisao na tim drugim temama da nemam nameru da se mesam u vasu diskusiju.
Zato, obadvojici se izvinjavam sto sam vam kvario zadovoljstvo i obecavam da necu vise. Vi nastavite vasu diskusiju i uzivajte.
Pozdrav
 
nego, jedno pitanje za zaljubljenike u M16..
Na koji način je M16 došao u američku vojsku? Da li je usvojena u naoružanje kao puška koja je nabolje odgovorila na sve postavljene zahteve?

Bilo bi lepo da nam predstavite svoje mišljenje o M16 (i derivatima) kao najboljoj vojnoj pušci pošto pronađete odgovore na gore navedena pitanja...
Vrednost Kalašnjikovog sistema se dokazao u svakom ratnom dejstvu gde su korišćene puške tog sistema. M16 se još ni u jednom ratu nije dokazala kao puška na koju se možeš osloniti... Osim ako se kao merilo nezmu silni filmovi sa M16 u glavnim ulogama...

Nego zanima me da li je ova tema ograničena na upoređivanje same puške AK47 7,62*39 sa ostalim puškama koje se koriste u NATO savezu ili se posmatraju svi derivati koji koriste sistem Kalašnjikova bez obzira na oznau proizvođača?

Kako se u ovoj diskusiji vode puške koje rade na osnovu modifikovanog sistema koji je proslavio Kalašnjikova?
 
их зар ја вама који све знате треба нешто да објашњавам...

хајде, потрудите се мало па почепркајте и нађите која је то још пушка била на тендеру и по оценама стручњака била је боља од тадашње АR15. Иначе АR 15 је имао само једну предност - није требала да се чисти :D
 
Impresivno nema sta, ali jedno malo pitanjce.
Koja vojska svih tih zemalja ima borbenog iskustva u koristenju te puske?
I unapred da ti recem zaboravi Izrael. ako nisi imao prilike da vidis na licu mesta obrati paznu na TV izvestaje. U koji situacijama izraelski vojnici imaju tu pusku u rukama u kada je koriste?

:D Ako BOPE nema iskustva u korišćenju te puške, ne znam ko ima...
Avganistan, Irak i Kolumbija sigurno nisu zemlje u kojima se puca samo na svadbama, a sumnjam i da su Kanada i Malezija zemlje bez kriminala...
Što se tiče Izraela nisam naveo da je to standardna puška, u postu sam napisao da su to podaci o zemljama čije vojno-policijske snage koriste Koltovu pušku, a ne da im je ona bogom dana kao jedina... :)
 
opet se brkaju pojmov, Vojno i Policijsko korišćenje oružja su dva potpuno drugačija sveta. Obzirom da je NATO vojni savez obratimo pažnju na vojni aspekt korišćenja oružja...

E sad ako malo bolje pogledamo koje sve vojske u okviru NATO-a ne koriste M16 i derivate primetićemo da sve te zemlje imaju sopstvenu oružarsku tradiciju i prema tome neka svoja rešenja...
Dok zemlje koje koriste M16 i derivate istu koriste jer su je dobili (kao pomoć američke vojske/vlade, po naredbi iste, ali i kao produkt procene odgovonih u određnim zemljama da će korišćenjem tih modela pušaka biti bliži Amerikancima...). Drugim rečima zemlje koje koriste derivate AR 15 iste koriste iz mnogih drugih razloga a ne samo zbog toga jer smatraju da je to najbolja puška...
Inače da je to toliko dobro oružje ne bi sami Ameri kupovali SCAR i HK 416 za svoje specijalne jedinice već bi se držali svojih proizvoda... ;)
 
Onaj Englez nema pojma!!!!! Ne zna ni da drži pušku, a kamoli da provali ko švercuje. Kalaš dobro buši, al na daljinu je sr...e. Čujem Ameri napravili neku pušku u kalibru 6.5. Buši kao kalaš, a na daljinu precizna kao bilo koja u kal. 5.56. Mislim da se zove GRENDAL.
 
6,5mm Grendel je kalibar.

Na slici su 5,56x45mm i 6,5mm Grendel.

MVC-509F.jpg
 

Back
Top