Kako oformiti odgajivačnicu

Ne bi jos sa sigurnoscu da tvrdimo ali verovatno je izbor pao na shar-peja i boston terijera... O sar-peju znamo vec dosta i pricali smo sa 2 odgajivaca a sada me zanima sta znate da mi kazete o retkoj rasi boston terijeru? Videli smo i odrasle pse i stence ljudi oni su stvarno prelepi i jako jako retki kod nas... Inace stene je od 600-800e!! Jedino me jos to malo koci jer za 500e moze da se nadje vrhunski shar-pej koji nam je jos uvek na prvom mestu. :-)
 
Dosta smo uspeli da procitamo i o boston terijerima na internetu deluje zaista zanimljiva rasa mada ipak odluka pada na sar-peja i oni su dosta retki a nismo dosada culi nista negativno o njima osim nekih mana koje se javljaju ponekad kod nekih primeraka i koje se relativno lako otklanjaju. U Zov-u je dosta oskudna ponuda sar-peja mada mi u ZR-u imamo jednog od jacih odgajivaca u srbiji ako neko od vas ima adresu ili broj telefona nekog iz drugih gradova neka ostavi.
 
Ja navijam za sar-peja ja koliko znam da se njihova cena krece od 300-800 evra
Kod njih se gleda vise koliko su naborani nego kakvi su im roditelji .
i moras da pazis da su to jako ratoborne pasmine on je inace kineski borbeni pas ali isto kao kod staforda njihova borbenost se smanjila tokom godina .
tako da nije preporucljivo drzati dve razlicite pasmine u istom dvoristu .
Ali ipak mozda gresim ,
 
Da u pravu si i sto se4 tice cene i sto se tice borbenosti ali za nabore si samo delimicno u pravu ustvari sar-peja ima 2 vrste americki i kineski tip meni licno se isto vise svidja sa vise nabora ali nazalost to je ipak kineska pasmina tako da oni odredjuju i sam standard i mnogo su cenjeniji psi sa manje nabora. Tako sam cuo od nekoliko odgajivaca i samo prenosim ono sto oni kazu. Inace uzeo sam sada patuljastog pinca a za oko 2 nedelje uzecu i prvog sar-peja dotle cu jos malo da se raspitam a i vi javite sta saznate!
 
Da u pravu si za cenu i borbenost a sto se tice nabora tu si delimicno u pravu jer postoji americki i kineski tip ja licno isto vise volim sa vise nabora ali ipak je to kineska rasa pa samim tim oni propisuju standarde i na izlozbi bolje prolaze psi sa manje nabora. Uzimam sar-peja za 2 nedelje a dotle sve sto saznate javite!
 
mica zr:
Hocu poslacu vam slicicu i pinca i rota a i sar-peja (kad uzmem) ali mi objasnite kako se slike ubacuju ovde. Hvala!

Одеш на овај линк:
http://img1.imagetitan.com/
затим клик на Browse - учиташ слику коју хоћеш - клик на Upload - и онда имаш 2 солуције:
да копираш линк у оквиру Clickable Thumbnail For Messageboard / Forum за велику слику која ће се приказати у мањој варијанти, али кад се кликне на њу, онда се отвара оригинална величина или
Hotlink Image From A Messageboard / Forum за приказивање слике у правој величини, и затим тај копирани линк стављаш у пост.
 
Evo sad i da izvedemo racunicu da li se isplati:
recimo da stene kosta 400€ i nek svaki put osteni 8, zarada je 3200€ i nek ima 2 zenke to je 6400€. Medjutim za hranu ako ima 4 odrasla psa treba im oko 150€ mesecno, to je 1800€ godisnje.
Nek jos potrosi oko 300€ na veterinara za 4 psa, znaci 2100, dok su stenci kod njih potrosi ce jos oko 200€, znaci 2500€.
Ostaje zarada od 3900€ godisnje. .....

Super je ova racunica, ali......
Da li ce sve stence moci prodati po 400 EUR, sta ako neko proda za 200, neko za 100, a neko neuspe prodati pa ga mora pokloniti...
Da li ce zenke svaki put osteniti po 8 stenadi, sta ako , nedaj Boze, ugine celo leglo ili ostane samo 1 stene npr... A cak i da bude sve tako, nesto neverujem da ce na tih 16 stenadi potrositi samo 200 eur dok su kod odgajivaca. Vakcina je oko 10 eur, rodovnici 20-ak. Znaci treba blizu 500 eur samo za to. Valjda ti stenci trebaju i jesti nesto, treba ih ocisiti od parazita... Da negovorim o tome da se desi nesto nepredvidjeno i izazove jos neki trosak.
A mama i tata od stenadi (u slucaju da kupi i zenku i muzjaka i od njih dobije leglo) su morali ici na izlozbe (neko ce reci da nisu, ali ako zeli stenad prodavati po 400 eur mora ici cesto na izlozbe i biti uspesan u tome) sto jos dodatno povecava troskove...
Znaci racunica nije bas najbolje izvedena. U slucaju da se pas (zenka) drzi kako treba, i nestedi na njemu, i ako se ima srece da se svi stenci brzo i lako prodaju ako covek bude na 0 (pozitivnoj nuli) on je srecan. Veruj mi da je tako...
Ako zeli da zaradi, neka gleda neku drugu delatnost, a ne odgoj pasa.
 
Ma ok, nista licno. Sve tvoje postove sam procitao, kao i sve ostale postove u ovoj temi. Tako da nepisem napamet i tek tako da bih pisao.Samo ne zelim da ljudi pomisle da je sve tako lako, lepo i idealno... Citajuci tvoju racunicu doci ce do zakljucka da je samo potrebno uzeti par pasa i sedeti kod kuce i eto plate od 25/30000 din...
U odgoju cesto stvari krenu po zlu. I onda je racunica negativna, nazalost.
Inace napisao sam kilometarski post na ovu temu, greskom ga obrisao i nije mi se dalo da sve ponovo pisem.
Ali poenta je u tome da je mali broj ljudi koji od ovoga zive. Oni koji zive pored odgoja se bave dresurom, imaju pansion za pse, (pre) prodaju hranu i preparate za pse i nekako se snalaze za zivot. Od ovoga covek nemoze ziveti. I jos jedna stvar veca je verovatnoca biti prevaren od strane coveka koji od toga zivi, nego od strane onoga ko ima svoj posao od koga solidno zivi i pse drzi iz ljubavi ili hobija...
Covek koji je zapoceo temu, je verovatno ili odustao od svega ili se mozda upustio u sve to,ali on to neradi iz ljubavi. Rekao je da voli pse i to je ok. Ali on uopste nezna rasu koju hoce gajiti. Neko mu rece i one je prihvatio da to bude neka retka rasa... Zbog lakse prodaje. Samim tim sto je rasa retka i slabo zastupljena kod nas teze ce naci zaljubljenike i kupce za istu... da negovorim o tome da li covek uopste ima predstavu sta znaci odgoj i biti odgajivac. Da li poznaje standarde rase (rasa) koju ce gajiti. Da li se koliko toliko razume u genetiku... Odgoj nije "Imam zenku , odvedem je na parenje kod muzjaka iste rase i to je odgoj"...
I da se razumemo , coveku zelim svu srecu i da ostvari svoju zamisao (ako vec nije jer je tema jako stara), ali nije bas to sve tako.....
 
O prevarama i odgoju losih pasa nebih komentarisao... Bilo bi mi veoma drago da ovo procitaju i neki "poznati" odgajivaci koji su me u ovom kratkom vremenu dobro zeznuli ali sam cvrsto resio koliko god to bila mala zarada ili kako vec da kazem nijednog psa nezelim prodati bez garancije i ako tom psu bilo sta bude falilo dacu drugo stene po izboru a od loseg cu uzeti papire i jednostavno ga pokloniti. Mozda ce se neki odgajivaci i uvrediti ali sam se za ovih godinu dana uverio da je malo pravih i da bmalo njih ima kvalitet!!! Supruga i ja smo cvrsto resili da kvalitet koji kod nas naveliko izostaje nama bude prioritet a kada se i ljudi u to uvere bice i para to je glupo unapred racunati ima svakakvih slucajeva! Ja pre svega zelim da svaki pas iz naseg dvorista (ima zube, bude propisane visine tezine visine itd... i da besprekorno bude zdrav) Imam sa poznatim odgajivacima lose iskustvo necu da imanujem ali imam vec i svoj krug ljudi koji podrzavaju moju ideju da pravimo cist kvalitet i to da nam bude viza za uspeh! Zelim Vam svima puno srece.
 
Pozdrav Mico, u ovim mojim pisanjima nije bila namera da te uvredim ili omalovazavam tvoj rad.
Tvoja iskustva su upravo ono o cemu sam ja pisao. Nazalost, imao si priliku i sam da se uveris u to sta ti poznati "odgajivaci" rade (namerno sam stavio navodnike). Njima je bitan samo profit. Jer od toga zive. Ispravio bi svoj gornji post da se odgoja pasa ne moze ziveti. Ipak se moze ziveti, ali samo ako kupac bude prevaren (poput tebe i mnogih drugih). Od postenog odgoja i velikih ulaganja koja pravi odgoj nosi se nemoze ziveti, bar kod nas u Srbiji.... Veruj mi. Ja takve ljude bez ozbira koliko oni poznati i "jaki" odgajivaci bili nesmatram za prave odgajivace. Onaj koji ce stene sumnjivog zdravstvenog stanja ili kvaliteta (a da nepominjem one sa laziranim rodovnicima) prodati nekome nije pravi odgajivac. Naravno ako taj neko kasnije ulozi reklamaciju, svi su oni spremni nadoknaditi stene jer stenadi uvek imaju. Ali retko kad taj neko uzme stene i to iz dva razloga. Ako je stene zivo retko ko ce vratiti stene i uzeti drugo jer se vezao za njega, ako stene nedaj Boze ugine promenice odgajivaca jer nezeli uzeti opet bolesno stene. Svi oni igraju na tu kartu i zato su uvek spremni nadoknaditi stene drugim stenetom...
Naravno nisu svi odgajivaci takvi. Ima i onih koji ce iz svog odgoja ostaviti zeknsko stene ili ce kupiti kvalitetno stene, koje ce dobro odgajiti, kada dodje vreme voditi je na izlozbe i uraditi sve potrebne zdravstvene testove, znaci dobro se brinuti o mami buducih stenadi. Kada dodje na vreme, ali ne na prvo/drugo teranje nego tek kada stvarno doje vreme za parenje pazljivo ce izabrati muzjaka za nju (naravno potrebno je dosta znanja za to). Mamu ce u toku skotnosti voditi kod veterinara, koji ce voditi racuna o njoj i plodovima. Ako sve bude kako treba i mama na svet kroz 9 nedelja donese male stence oni ce se i oko stenadi brinuti sa najvecom paznjom, kvalitetno ce ih hraniti, vakcinisati na vreme, izvaditi rodovnike.... Posto je smisao i cilj svakog parenja dobiti kvalitetno stene koje ce odgajivac ostaviti za sebe. Ako je odgajivac imao srece (sto se nedesava bas svaki dan) da dobije nesto vanserijsko ostavice sebi. Ostalo je na prodaju, ali ne onom ko se prvi javi i prihvati cenu. Nego onome za koga odgajivac smatra da ce se dobro brinuti o stenetu i pruziti mu dobre uslove za zivot. Kasnije ce taj isti odgajivac ostati u kontaktu sa kupcem, savetovace ga u vezi svega i biti uvek na usluzi. Takav odgajivac ce mamu stenadi odmoriti i nece je pariti na sledece teranje. To je po meni odgajivac. Ali u takvom odgoju nema zarade. Tu je jedina “zarada” ta sto imas lepe i zdrave pse, steknes puno prijatelja i uzivas u svemu tome... Takvi odgajivaci imaju par pasa, cesto ih drze u kuci (bez obzira koja je rasa u pitanju), i sve to rade iz ljubavi.... Takvi ljudi nezive od pasa (nego zive za pse), imaju svoj posao od koga dobro zive i psi su im hobi....
Sa druge strane imamo “odgajivace” koji zive od pasa i koji su spremni na sve da bi prodali stene jer ima treba novac da plate racune, nahrane sebe i porodicu. Obecavace kule i gradove. Takvi "odgajivaci" tamo negde na nekom placu naprave gomilu boxova minijaturnih dimenzija, kupe nekoliko zenki ( po mogucstvu da nebudu stenci da se nemoraju muciti oko njih, nego da ih odmah mogu pariti), cesto drze po nekoliko rasa i uglavnom rase koje se dobro prodaju. Svoje zenke odvedu jednom na tamo neku smotru da bi dobile ocenu da njihovi stenci mogu dobiti rodovnike. Uglavnom imaju i muzjaka da nebi morali ici daleko i placati parenja. Zenke pare na svako teranje sa istim muzjakom bez obzira odgovarao on njima ili ne (jer neodgovara jedan muzjak svakoj zenki. Ako se zeli kvalitet mora se probati sa vise razlicitih muzjaka i teziti dobiti sto bolje stence). Svo pse i stenad hrane onim sto im dodje pod ruku. Znaci sve u svemu gledaju da sto manje uloze. Kada dodje vreme za prodaju moze zamena za razno, daj sta das. Bicikla, motorna testera, kosacica, neki cak daju i na cekove na odlozeno... Cene su im izuzetno niske sto zbog malih ulaganja, sto zbog toga sto idu na malu zaradu ali veliki obrt.... Onda tu dolaze i nase izlozbe na kojima sude sudije koje gledaju da sto pre otkace sudjenje za taj dan i uzmu dnevnicu i onda se o trosku organizatora nalokaju i najedu u obliznjoj kafani. Naravno nesmeju biti strogi u ocenjivanju da bi ih organizator zvao i sledece godine. Iz tog njihovog povrsnog ocenjivanja i dodeljivanja titula svemu sto ima rodovnik odredjene rase doslo je do ogromnog broja sampiona sumnjivog kvaliteta i pada kvaliteta kod svih rasa. Naravno sve to ide na ruku nasem savezu jer sto vise sampiona to vise para od sampionski povelja. Ljudi onda te svoje sampione pare da bi zaradili novce sto opet ide u prilog savezu jer eto para i od rodovnika.... Naravno bolju prodju na izlozbama imaju ti “odgajivaci” jer su kumovi, prijatelji, drugari sa sudijom ili jednostavno sudija nema pojma o rasi koju sudi pa da tom tamo nekom odgajivacu jer ga je vidjao na ranijim izlozbama ili da psu koji je u razredu Sampiona (bez obzira kakav je njegov kvalitet I kako je on dosao do te titule.... ) Ali da neduzim vise, jer bih mogao pisati danima, sve je to Mico zacaran krug gde dobro prolaze samo oni koji su prilagodljivi trenutnoj situaciji, kojima kvalitet nije na prvom mestu....
Naravno, da me neko nebi pogresno razumeo sve ovo sto sam napisao je uglavnom tako, ali nije pravilo. I medju tim ljudima i odgajivacima koji imaju puno pasa koje drze na tamo nekom placu ima onih pravih i dobrih, kao sto i medju onima koji imaju par pasa koje cak drze u kuci ima i onih gore pomenutih “odgajivaca”....
Mozda sam ti ovim mojim pisanjem nesto malo i razjasnio, mozda sam te dodatno zbunio, ali posto vidim da imas zelju da radis to kako treba moram te upozoriti da neocekujes puno sto se zarade u novcu tice. Sto se "zarade" u prijateljima i lepism psima tice kod pravih ljudi i odgajivaca oga ce uvek biti...

Pozdrav!
 
Aco SVAKA CAST! Svaka ti je na mestu!
Ja bih dodala samo jos ovo, skotnost sa sobom UVEK nosi i rizik, kojeg mica cini mi se uopste nije svesna. Neka mi oprosti ako gresim.
Svaki put kada uparite kuju, morate znati da joj je zivot u vasim rukama, i da ona moze biti u zivotnoj opasnosti, ukoliko nesto krene po zlu, ili vi ne reagujete pravovremeno.
:-(
Mislim da je najpametnije da lagano krenete u celu pricu, postepeno, da biste najpre videli da li zaista mozete da podnesete i drugu stranu medalje, ne dao Bog, ako se ona pojavi..
U svakom slucaju SVE NAJBOLJE!
Ideja je super, i jako bih volela da uspete!
Samo najpre uciti ,mnogo uciti, i pripremati se veliku odgovornost koju preuzimate sa svakim leglom vase kuje, prema njenom zivotu i zivotu stenaca.
SRECNO!
 
Pozdrav svima nemojte molim vas nikada pomisliti da sam na bilo koga ovde ljut Aco mozda u tekstu tako deluje ali zaista nisam pa mi ovde samo razmenjujemo misljenja i iskustva... southern star imam od prosle godine 5 pasa 4 z i 1 m. uskoro parenja treba da krenu a veterinara sam vec angazovao da ukoliko zatreba odma dolazi jer nista ne zelim da prepustim riziku! Svestan sam ja da su u nasim rukama zivoti svih tih zivotinja ali mi vec 10-15god imamo pse mada ne profesionalno i ne vise vec samo 1 ljubimca. Sada sam resio da mi to bude i hobi i posao i trudicu se da sve bude na jednom zavidnom nivou.. Aco sto se rasa tice i ja imam nekoliko rasa ali samo iz razloga sto ne mogu da odlucim koju rasu vise volim meni je pas -pas! Voleo bi da imam uslove da ih drzim 20 a kao sto rekoh ako na kvalitet pazim para ce biti verovatno. Puno Vas sve pozdravljam
 
Pozdrav Mico, zelim da ti budes odgajivac iz moje price, a ne "odgajivac". Da imas lepe, zdrave i uspesne pse i da uspes u svojoj zamisli. Ali bice ti tesko. Probelm je sto ljudi danas zele povoljnu cenu, a ne dobar kvalitet. ALi opet kazem, samo nastavi putem kojim si krenuo i uspeces kad tad...
Inace, za koje rase si se opredelio?
Pozdrav!
 
Trenutno imam patuljastog pinca, basete, sar-pei-a i rotvajlera... U buducnosti ce verovatno biti mali hrtovi i mozda staford. Jedino jos nisam cuo kako se moze oformiti odgajivacnica ja imam 4 zenke zasad a kazu treba bar 2 i nesto negde da se uplati i to bi bilo otprilike sve! Voleo bi ako tu neko moze konkretnije da mi pomogne a ja cu vas sve ovde obavestavati o svojim uspesima ili neuspesima i naravno leglima. Pozdrav
 
Neznam iz kojih odgajivacncica si uzeo stenad ili odrasle pse o kojima pises, ali vidim da se zanimas za hrtove i njihov uvoz iz Italije. To je vrlo pohvalno. Mada ja sam i dalje misljenja da se covek nemoze dovoljno posvetiti svakom psu ponaosob cak i ako ima vise pasa jedne rase, a pogotovo ti koji imas vise pasa razlicitih rasa. Treba sve to ispratiti kako treba, znati o svem u tome puno. Tesko je biti uspsan odgajivac i samo jedne rase, a pogotovo vise rasa. Odgoj nije upariti zenku sa muzjakom, pripadnikom iste rase. Tako nema uspeha, a koliko sam te shvatio ti zelis da budes uspesan u poslu kojim se bavis (ili zelis da se bavis). Po meni je odgajivac koji drzi vise od dve rase (ima jednu koja mu se najvise svidja i koja mu odgovara i hajde neka bude jos jedna koja ide odmah iza), po meni je to farma pasa gde se drze psi koji su trenutno u modi. Nedavno sam prisustvovao razgovoru dva "odgajivaca" koji su zakljucili da njihova rasa vise nije popularna i da treba iskorisiti popularnost Jack Russell Terrier-a. To je rasa koja ce biti jako popularna narednih par godina... Mozda sam ja glup, ali to nisu odgajivaci... Nezelim da tebe svrstam u tu grupu farmera, ali mi tako nesto izgleda...
Opet kazem nije mi namera da te omalovazim, ali mi se nekako to sto ti pises i planiras da napravis neuklapa u sablon. Nadam se da cu kroz koju godinu kada na izlozbi vidim kvalitetnog rotvajlera, patuljastog pinca ili pak baseta i kada vlasnika pitam iz koje je odgajivacnice taj lepi pas dobiti odgovor "Od Mice iz Zrenjanina".
Pozdrav uz zelje da uspes i razuveris sve nas "neverne Tome"
 
pre svega da bi prijavili odgajivacnicu morate biti clanovi kinoloskog drustva.
kad smo mi prijavljivali odgajivacnicu bilo je potrebno imati dve ocenjene zenke, sto se dokazivalo ocenskim listama i rodovnicima sa upisanim vlasnistvom.Kinoloskom savezu se uplacivao odredjeni iznos. Ispunjavao se formular gde su se upisivali licni podaci na koga se odgajivacnica prijavljuje i tri predlozena imena za buducu odgajivacnicu i sve se salje u FCI gde se ime odobrava ili ne (ne odobrava se ako je takvo vec registrovano).
Dakle u kinolosko drustvo, tamo bi trebali da znaju da vam kazu kolika je clanarina, koji je ziro racun saveza i koliki iznos treba da se uplati.
 
Potrebna je uplata kinoloskom savezu od 10 000 dinara. popuniti formular, ( mi smo ga uzeli u nasem kinoloskom drustvu, dakle mislim da ga i tvoje kinolosko drustvo mora da ima, ili da ga potrazi iz saveza) smisliti 3 imena ( obavezna su najmanje 3 ) i formular poslati njima, sa uplatnicom.
potrebna je i kopija rodovnika 2 zenke u tvom vlasnistvu.
koliko se secam to je to.
Opet se slazem sa Acom, nisam sigurna koliko cete uspeti da propratite toliko rasa.
Sve najbolje!
 

Back
Top