Kako ateisti objasnjavaju...

Leševi se u određenim situacijama prirodno mumificiraju, to nije ništa čudno i to je naučno objašnjeno. http://en.wikipedia.org/wiki/Natural_mummy#Natural_mummies

Drugo, svaka organska materija se raspada na ugljen-dioksid i vodu. Svaki leš zatvoren u neku posudu će posle nekog vremena otpustiti tečnost. Dakle mirotočivi sveci nisu ništa svetiji od mrtvog konja.

okej,skontali smo poentu,bas ti i nije trebalo poredjenje ljudi i konja :roll:
 
Pustite ljude nek veruju u sta su navikli da veruju tj. u sta vole da veruju. Zamislite kakav bi emocionalni krah doziveli kada bi shvatili da su ceo svoj zivot posvetili veri u nesto nepostojece....kada bi shvatili da su proveli zivot u samozavaravanju.....
 
Pa i meni je bilo malo krivo kad sam svhatio da nema Deda Mraza, ali sam to preboleo.

Odrasli ljudi bi valjda trebalo da se upravljaju razumom, a prevaranti koji privlače pažnju (i time naravno i novac) bi trebalo da budu razkrinkani i adekvatno kažnjeni.
 
Pa jes....nije da nisi upravu. Nego....ko je kriv ljudima sto ne upotrebljavaju sopstveni razum nego vole da veruju u nesto neverovatno....tj. u nesto sto je lako objasnjivo kao prevara.....

Ovaj Deda Mraz je bas postao popularan....svi ga uzimamo kao primer:hahaha::hahaha::hahaha:
 
Znaci,po tebi....bolje je ziveti u iluziji...?

A ne....to nisam rekao. Nego gledano sa psiholoske strane....te osobe zive dosta dugo vremena posvecujuci se svojoj veri. Stvaraju jedan obrazac u svom umu po kome se i ponasaju i emocionalno vezu. Znas kada neko za nekoga kaze da "zivi u svom svetu". To mu otprilike dodje to. Ta osoba zivi u iluzijama ali je ona navikla da tako zivi...prosto tako funkcionise...kao recimo sto pojedini ljudi ne mogu da zamisle pocetak dana pre nego popiju kafu. Kada je u pitanju vera....to je nesto mnogo jace od jutarnje kafe. Takva osoba odbija bilo kakav dokaz o tome da to u sta veruje ustvari ne postoji....ali nije nemoguce da joj se u jednom trenutku aktivira razum i podlegne dokazima. Dolazi do kraha....kraha celog sistema...celog zivota te osobe. Ako je dovoljno jaka da prihvati realnost....bice sve ok. Ali ako nije.......Ta osoba nije bila negativna prema drustvu...naprotiv, bila je pozitivna jer je verovala u nesto....nakon kraha, takva osoba moze da ucini svasta kako sebi tako i drugima...postane psihijatrijski slucaj. Za takve osobe je bolje da zive u iluziji nego da shvate realnost.
 
Pazi i pušači, alkoholičari, narkomani... ne mogu da zamisle život bez svojih poroka, ali ne možemo da kažemo da je za njih bolje da nastave po starom. Bolesti zavisnosti se leče, lečenje nije lako, ali je ipak moguće. I religioznost može da se izleči, potrebno je samo malo zdravog razuma.

Inače religioznost se često poredi sa sindromom zlostavljane žene: http://ateisti.ning.com/video/battered-woman-syndrome
 
Pazi i pušači, alkoholičari, narkomani... ne mogu da zamisle život bez svojih poroka, ali ne možemo da kažemo da je za njih bolje da nastave po starom. Bolesti zavisnosti se leče, lečenje nije lako, ali je ipak moguće. I religioznost može da se izleči, potrebno je samo malo zdravog razuma.

Inače religioznost se često poredi sa sindromom zlostavljane žene: http://ateisti.ning.com/video/battered-woman-syndrome

Slazem se :super:.
Manje je losa ta izgubljenost i krah kad ukapiras da zivis u lazi nego ziveti u lazi ceo zivot....Znaci,od dva zla izabrati manje...a ovde je manje zlo ukazati ljudima da su u zabludi....zar ne? :heart:
 
Bilo bi jako zanimljivo da se ikona odnese u labaratoriju odmah čim proplače i podrvrgne detaljnoj analizi (hromatografija, elektronski mikroskop, takve stvari). Ako je to plakanje stvarno neko čudo sigurno bi naučnici otkrili nešto čudesno.


Ko kaze da nisu nosene na analizu,ne ikona nego mirotocivi miro i to bas ovde rusiji . Ekspertizom je utvrdjeno da nije ovozemaljskog porekla da je sam hemijski i molekularni sastav pobija zakone do sada nama poznate hemije i fizike.
Recimo mehurici idu od gore na dole a po sili gravitacije trebalo bi da je obrnuto.
Specificna snaga mirisa tecnosti je isto jako interesntna zato sto gotovo ne prestaje .Tako da su dokazali da to niko nije mogao da napravi u domacoj radenosti. Ja sam pre bio ateista ali par stvari koje su se desile u mom zivotu su me naterale da predjem na drugu stranu.Izmedju ostalog i dokazi kao sto je ovaj koji sam naveo.
 
Daj link, ko je radio istraživanje, koliko naučnika je potvrdilo rezultate, ovako veliko otkriće je sigurno uzdrmalo ceo naučni svet.
Da li ta tečnost teče na gore?
Miris je isparenje koje izaziva reakciju u sluzokoži nosa, dokle god neka tečnost isparava osećaće se miris, šta je tu čudno.

I ja sam se susretao sa mnogim stvarima koje su mi tada izgledale čudno. Po pravilu uvek pretpostavim da sam nešto pogrešno video/procenio (najveća verovatnoća je da se baš to desilo), a onda da se radi o nekoj pojavi koju nauka još uvek nije objasnila.

Ako trenutna nauka ne može da objasni neku pojavu to mora ne znači da je u pitanju neko božje čudo. Razvojem nauke se uvek dođe do objašnjenja.
 
Daj link, ko je radio istraživanje, koliko naučnika je potvrdilo rezultate, ovako veliko otkriće je sigurno uzdrmalo ceo naučni svet.
Da li ta tečnost teče na gore?
Miris je isparenje koje izaziva reakciju u sluzokoži nosa, dokle god neka tečnost isparava osećaće se miris, šta je tu čudno.

I ja sam se susretao sa mnogim stvarima koje su mi tada izgledale čudno. Po pravilu uvek pretpostavim da sam nešto pogrešno video/procenio (najveća verovatnoća je da se baš to desilo), a onda da se radi o nekoj pojavi koju nauka još uvek nije objasnila.

Ako trenutna nauka ne može da objasni neku pojavu to mora ne znači da je u pitanju neko božje čudo. Razvojem nauke se uvek dođe do objašnjenja.


Problem i jeste naucnog savremenog sveta da nece da vidi istinu da nece da je prizna . Pogledaj sam na netu ,poguglaj malu na tu temu,naces dosta tema na tu pricu o mirotocivim ikonama.Nemam nameru nikog da ubedjujem i trosim vreme.
Usput nadji i knjigu od dr raymond moody "zivot posle zivota" .Covek je ceo zivot proucavao slucajeve klinicke smrti ili bliske smrti i dokazao da svest nastavlja da zivi i posle bioloske smrti,odbacene su mogucnosti halucinacija jer svaki pacijent je naime znao sta se sve desavalo u trenutu njegove smrti,ko je od doktora sta radio,ko je dosao u posetu,radnje u susednim bolnickin sobama i td. Cak je navedeni doktor postavljao na vrhovima ormara i drugi predmeta slike koje se nisu mogle videti iz polozaja kad pacijent lezi da bi posle ukoliko se oni povrate u zivot mogli detaljno opisati te iste slike i gde se koja nalazi.Cudno,zar ne?A za divno cudo sam doktor je amerikanac pa je opet i pored toga priznao da nismo sami u ovom univrzumu. a u ostalom kas su veliki naucnici popt tesle,anstajna,njutna verovali u kosmicku intiligenciju koja sve drzi u harmoniji i ravnotezi ( rotiranje nebeski tela i td.) zasto nebi i ja obican covek verovao.
Pozdrav
 
Problem i jeste naucnog savremenog sveta da nece da vidi istinu da nece da je prizna . Pogledaj sam na netu ,poguglaj malu na tu temu,naces dosta tema na tu pricu o mirotocivim ikonama.Nemam nameru nikog da ubedjujem i trosim vreme.
Usput nadji i knjigu od dr raymond moody "zivot posle zivota" .Covek je ceo zivot proucavao slucajeve klinicke smrti ili bliske smrti i dokazao da svest nastavlja da zivi i posle bioloske smrti,odbacene su mogucnosti halucinacija jer svaki pacijent je naime znao sta se sve desavalo u trenutu njegove smrti,ko je od doktora sta radio,ko je dosao u posetu,radnje u susednim bolnickin sobama i td. Cak je navedeni doktor postavljao na vrhovima ormara i drugi predmeta slike koje se nisu mogle videti iz polozaja kad pacijent lezi da bi posle ukoliko se oni povrate u zivot mogli detaljno opisati te iste slike i gde se koja nalazi.Cudno,zar ne?A za divno cudo sam doktor je amerikanac pa je opet i pored toga priznao da nismo sami u ovom univrzumu. a u ostalom kas su veliki naucnici popt tesle,anstajna,njutna verovali u kosmicku intiligenciju koja sve drzi u harmoniji i ravnotezi ( rotiranje nebeski tela i td.) zasto nebi i ja obican covek verovao.
Pozdrav

Da su ljudi prihvatili da i dalje veruju u onog gore a ne da se malo priklone nauci i da se malo bace na istrazivanja.....danas bi i dalje mislili da kada grmi, seva i kada pada jaka kisa...da je to znak da je onaj gore ljut na nas dole. Prema tome, ne radi se o tome da ne zele ljudi da prihvate tu veru nego se radi o tome da imaju razum koji moze da spozna da je to uzaludno verovanje.
Drugo....to sto pominjes da nismo sami i te slucajeve klinicke smrti....to bi mogao da bude dokaz da NESTO POSTOJI....ali to nije dokaz za ove ikone i za postojanje svemoguceg boga.
Da ne postoji nista....ljudi se ne bi bavili duhovnoscu. Neceg ima....ali opet kazem...nije to ono u sta se veruje preko ovih ikona, mosti, svete vode....i slicno.
 
Исто тако имаш доста примјера особа који су били у клиничкој смрти и никаква слична искуства нису имали.
Постоје исто тако и књиге које објашњавају како настаје тај ефекат.
 
Ko kaze da nisu nosene na analizu,ne ikona nego mirotocivi miro i to bas ovde rusiji . Ekspertizom je utvrdjeno da nije ovozemaljskog porekla da je sam hemijski i molekularni sastav pobija zakone do sada nama poznate hemije i fizike.
Recimo mehurici idu od gore na dole a po sili gravitacije trebalo bi da je obrnuto.
Specificna snaga mirisa tecnosti je isto jako interesntna zato sto gotovo ne prestaje .Tako da su dokazali da to niko nije mogao da napravi u domacoj radenosti. Ja sam pre bio ateista ali par stvari koje su se desile u mom zivotu su me naterale da predjem na drugu stranu.Izmedju ostalog i dokazi kao sto je ovaj koji sam naveo.

Ti ovaj... eksperti... obrađuju teme poput "specifične snage mirisa"? :mrgreen:
 
Poslednja izmena od moderatora:
Problem i jeste naucnog savremenog sveta da nece da vidi istinu da nece da je prizna

"Problem" naučnog sveta je u tome što trazi čvrste dokaze. Ako ti si odradio neki eksperiment i dobio neke rezultate nijedan naučnik to neće priznati ako taj ekseriment ne može da se ponovi na isti način pri čemu će se dobiti isti rezultati. Ako eksperiment uspeva svaki put onda nekoliko naučnika nezavisno jedan od drugih treba da ga odrade i potvrde rezultate, time se iskjlučuju greške pojedinaca, neispravna oprema...
S druge strane je pseudo-nauka, leteći tanjiri, perpetuum-mobile i religija, gde se pogrešno opažena/protumačena pojava ili laž jedne osobe uzima kao istina bez trunke sumnje.

zasto nebi i ja obican covek verovao
U šta??

Možda naš softver nastavlja da živi posle otkaza hardvera, nije dokazano da je nemoguće, mada je verovatnoća izuzetno mala, gotovo beznačajna. Problem je što ovo, čak i kad bi bilo tačno, ne dokazuje ništa. Skoro sve religije imaju priče o zagrobnom životu, kako običan čovek da zna koju da izabere? Možda su Muslimani u pravu, možda su stari Grci bili u pravu ili su možda džedaji u pravu, običan čovek to nikako ne može da zna. To što si ti rođen u prostoru i vremenu gde je pravoslavlje dominantna religija je slabo opravdanje za prihvatanje te verzije priče (ako si pravoslavac). Da si rođen u Japanu sada bi pričao o budističkoj verziji zagrobnog života.
Pozdrav.

EDIT
Preteče me Vlada.
 
Poslednja izmena:

Pogledaj video negde od 3 minuta pa nadalje . Ne moj mi samo reci da su zmijama otrovnicama cupali zube i terali u crkvu popovi da bi iscenrali cudo .Bog nece da nam da konkretan dokaz postojanja jer hoce da mi sami trazimo njega i covek ga nikad ne moze naci putem nauke i dokaza ,samo sa srcem.

Ajd mi reci? A moze nesto savrseno,nesto sto je u skladu u savrsenoj ravnotezi da nastane iz nista? A moze intiligentno da nastane iz ne intilgentnog . A moze da se formira simetricno oblicije iz nistavnog iz crne rupe nistavila.
Zakon termo dinamike
Zakon o uzroku i posledici
A ti to govori nesto ?

Ili je ceo kosmos jedan peprpetuum mobile ( energija iz nista ) a
da negovorim o zakonima usmeravanja energije.
 
Pustite ljude nek veruju u sta su navikli da veruju tj. u sta vole da veruju. Zamislite kakav bi emocionalni krah doziveli kada bi shvatili da su ceo svoj zivot posvetili veri u nesto nepostojece....kada bi shvatili da su proveli zivot u samozavaravanju.....

Ne moze to tako. Kada propadne firma, radnici dobiju otkaz.......eventualno ih pruzme neko.
 
gledao sam tu emisiju. Bilo je u pitanju otkrivanje identiteta posade prve podmornice na svetu, a iz doba gradjanskog rata u americi.

Secam se tacno smimka. Kad su otvorili grob, les unutra je bio svez kao da je juce umro. Malo budji na licu mu je jedino odavalo da je malko odlezao.

Da, bas ta emisija.......steta sto nisam odgledala do kraja, nego zaspala. I od cega su na kraju umrli, bilo je price o gubitku kiseonika i svesti, jer nisu nasli nikakav dzumbus u podmornici?
 
sta je tu cudno tebi kod specificne snage mirisa.Dobro sam se izrazio i namerno...

Recimo... čime se meri i kako se definiše "specifična snaga mirisa"? :mrgreen:

Nisam imao nameru da te vređam. Samo sam naglasio da ne razumeš prirodu pojava ni sada kao vernik, kao što ih nisi razumeo ni ranije, kada nisi bio vernik. Ukratko, to što nekada nisi bio vernik (ni ateista, ali to je već drugo pitanje) ne možeš koristiti kao argument.
 
Poslednja izmena od moderatora:

Back
Top