Kakav ishod očekujete u Beogradu?

Ako se ponove izbori u Beogradu šta će se dogoditi?


  • Ukupno glasova
    20
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Čemu je Beograd bliži – formiranju nove vlasti ili izborima: Nova godina, stara nerešena pitanja​


U Novu godinu ušli smo sa starim nerešenim političkim pitanjima. Čemu je sada Beograd bliži - formiranju nove vlasti ili novim izborima? Dok predstavnici vlasti poručuju da zahteve opozcije neće ispuniti i da sve zavisi od konstituisanja skupštinskog parlamenta, odnosno formiranja većine, pojedini analitičari kažu da opozcija ne treba da prihvati mandate, jer to znači vraćanje na staro.

Predstavnici vlasti gotovo svakodnevno poručuju da neće izaći u susret zahtevu opozicije za ponavljanje izbora. U sličnom tonu govori i Nikola Nikodijević član Privremenog organa Beograda iz redova SPS-a objašnjava da bi na nove izbore trebalo ići jedino ako u Skupštini grada u zakonskom roku ne bude formirana većina.
„Mislim da su SNS pre svega kao apsolutni pobednik ovih izbora i SPS ostvarile jedan dobar izborni rezultat imamo zajedno 54 mandata, pozivamo gospodina Nestorovića ako bude želeo da sa nama formira vlast, na kraju krajeva to je na njemu, čuli ste i predsednika Republike, čuli ste i gradonačelnika Šapića – ukoliko bude zajedničkog dogovora nećemo ići na izbore, ukoliko ne bude ići ćemo na izbore i to je jednostavno tako“, ističe član privremenog organa Nikola Nikodijević.
Profesor novosadskog Pravnog fakulteta Bojan Pajtić smatra da će ponavljanja izbora u Beogradu ipak biti, ali i da opozicija ne bi trebalo da ide na konstitutivnu sednicu, jer bi to značilo priznanje izbornih rezultata.

„Što kažu klinici džabe smo krečili, vraćamo se ponovo na staro i dozvoljavamo režimu jedan mandat od četiri godine pri čemu će prilikom svake primedbe njihova prva rečenica biti – pa šta hoćete imate svoje predstvanike u Skupštini. Verujem da će režim ipak popustiti kada su u pitanju beogradski izbori, da će fingirati da nema parlamentarne većine u Skupštini pa da će praktično biti raspisani novi beogradski izbori, ne tako što će priznati krađu, nego tako što će pristati da se raspišu novi izbori, ali opozicija ne treba da pristane ni na to ako ne bude promena izbornih uslova“, naglašava Bojan Pajtić.
Koji potez će opozicija tačno da povuče, još nije poznato. Jasnog stava o tome da li prisustvovati konstitutivnim sednicama gradske i republičke skupštine ili ih bojkotovati – i dalje nema.
„To su neke odluke o kojima treba da razmišljamo i kolektivno, ali ja sada hoću da govorim u svoje lično ime, ja sam to govorila i u ovoj kampanji, mi nismo dobili nikakav poziv da gostujemo na Pinku, ali da sam ga dobila ja bih tamo otišla i rekla – vi koristite javno dobro, ja se njega ne odričem, ta Skupština nije samo za vas, nećemo vam dati da se igrate svojih igara, disaćemo vam za vratom, a tražićemo od institucija da dokažu da li su institucije koje poštuju ustav da ponište tu kradju, mislim da te stvari nisu uzajamno kontradiktorne, naprotiv one jedna drugu hrane da mi ne odustajemo“, naglašava Biljana Đorđević iz Zeleno – levog kluba.
Rok za održavanje konstitutivne sednice u Beogradu počinje da teče od momenta kad lokalna izborna komisija objavi rešenja o dodeli mandate kandidatima za odbornike. A za to se još čekaju konačni rezultati izbora sa mesta na kojima je glasanje ponovljeno.
 
Glasači Dveri/Zavetnika/Narodne/DJB će se verovatno deliti na Miloša i Nestora. Ako neće skroz da propadnu ostaje im samo da se nekome od njih dvojice prišljamče. Pošto je Nestor solo igrač onda im ostaje samo da se pokaju što nisu potpisali Milošev papir i sada ga potpišu ako on to i dalje želi. Jedino od te ekipe trebalo bi Zavetnicu kazniti dodatno pa je odbiti. :per:
 
Ja očekujem rast i SNS i Nestora.
Na štetu SPS i ovih ispod cenzusa.
Nestor će odlomiti i parče SPN jer masa ljudi je glasala samo da glasa protiv.
Па може бити. Можда је СНС коначно решио да отера Дачића у пензију. Али замисли Нестора као премијера и кад крене да се рве са западним рептилима. :D
 
Sprovođenje međunarodne istrage o izbornim nepravilnostima, ali i komisije koja bi vršila monitoring sprovođenja preporuka posmatračkih misija za održavanje fer i slobodnih izbora - zahtevi su liste Srbija protiv nasilja koje su uputili Evropskoj uniji. Na te zahteve ipak danas odgovara onaj koga baš i nisu pitali, predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji poručuje da ih "okače mačku o rep".

https://nova.rs/vesti/politika/vuci...bpush&utm_campaign=2024-01-02-Vuiu-stigao-odg
 
Sprovođenje međunarodne istrage o izbornim nepravilnostima, ali i komisije koja bi vršila monitoring sprovođenja preporuka posmatračkih misija za održavanje fer i slobodnih izbora - zahtevi su liste Srbija protiv nasilja koje su uputili Evropskoj uniji. Na te zahteve ipak danas odgovara onaj koga baš i nisu pitali, predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji poručuje da ih "okače mačku o rep".

https://nova.rs/vesti/politika/vuci...bpush&utm_campaign=2024-01-02-Vuiu-stigao-odg
Nisu oni ni za ku... ako strance prizivaju.
 

Sagovornik Danasa iz diplomatskih krugova: Tri su uslova pod kojima će Zapad intervenisati zbog izbornih neregularnosti u Beogradu i svi zavise od opozicije

Prvi je da Aleksandar Vučić odluči da krene u formiranje vlasti u glavnom gradu, praveći se da se neregularnosti uopšte nisu dogodile, kaže naš sagovornik iz Evropske unije, koji je zahtevao da ostane anoniman.

Kako dodaje, drugi je uslov da opozicija pojača pritisak, jer, naglašava – neće biti istrage ako se opozicija ućuti sada.

– A, treći uslov, za akciju Zapada, jeste da cela situacija oko Beograda bude delovala nefunkcionalno i bez legitimiteta. U praksi bi to značilo da, naprimer, opozicija odbije da uzme mandate – kaže sagovornik Danasa.

On napominje dalje da od akcije međunarodne zajednice neće biti ništa ako opozicija bude “tiha i razjedinjena”.
 

Sagovornik Danasa iz diplomatskih krugova: Tri su uslova pod kojima će Zapad intervenisati zbog izbornih neregularnosti u Beogradu i svi zavise od opozicije

Prvi je da Aleksandar Vučić odluči da krene u formiranje vlasti u glavnom gradu, praveći se da se neregularnosti uopšte nisu dogodile, kaže naš sagovornik iz Evropske unije, koji je zahtevao da ostane anoniman.

Kako dodaje, drugi je uslov da opozicija pojača pritisak, jer, naglašava – neće biti istrage ako se opozicija ućuti sada.

– A, treći uslov, za akciju Zapada, jeste da cela situacija oko Beograda bude delovala nefunkcionalno i bez legitimiteta. U praksi bi to značilo da, naprimer, opozicija odbije da uzme mandate – kaže sagovornik Danasa.

On napominje dalje da od akcije međunarodne zajednice neće biti ništa ako opozicija bude “tiha i razjedinjena”.
Čekajući Zapad...
 
sns je disciplinovana masinerija. ostala praksa iz radikalskih dana. verujem da ce da se usijaju telefoni u bg, da ce koordinatori da rade prekovremeno, da bi se iscimali svi clanovi na glasanje, dok ce ovi obicni gradjani da ostanu kuci jer nema smisla...

zbog toga ce sns da ima mnogo veci procenat nego u prvom krugu glasanja
a naravno, satro opozicija ce do predstaviti kao epsku kradju i poziv na neke nove demonstracije... :kafa:
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top