Izreke i mudrosti

hrabrost-2.jpg
 
Pazite šta želite. Nikada ne znate ko vas može čuti. Ili šta, kad smo već kod toga.
Jer nešto možda lunja kroz univerzume i nekoliko reči koje pogrešna osoba izgovori u pravom trenutku može zazvučati veoma primamljivo…

Teri Pračet
 
Samo oni pesnici su savremeni i veliki, čiji su stihovi krikovi antikulturnog bunta i antikulturne revolucije. Jer potpuno oslobođenje od umišljene kulturnosti, osnovno je oslobođenje ljudi.

Gospođo Evropo! Mi vam pljujemo pod pogani jezik i pod čirave tabec-tabane. Mi bacamo bombe naših pesama u tvoja nakazna evropska nebesa. Mi topovima naših novih ideja gađamo u zenit svilene buržoazije. U zenit, a ne u imaginarni pupak božji, jedini simbol svih evropskih genija.

Ljubomir Micić, 1925.
 
Kako je čovek u oskudici mogao iz jedne stare knjige poučiti se sistemu da glad utaži sisanjem komadića drveta, trebalo bi mu biti jasno da, ako nema pri ruci ni tu prokletu tresku, može za istu svrhu koristiti neko bolje dugme, petodinarac – pogotovo ako ovaj više nije važeći novac – onda komadić stakla – ako ga je voda već ispolirala tako da više nije oštar – nekakvu gajku, muter, deo od šaltera, unutrašnjost fasunga, manji ključ, sve to samo do one granice da se, makar i za kraće vreme, umire želudačni sokovi, a nikako da se nešto od ovog proguta, jer valjda do toga još nije došlo!

Bora Ćosić
 
Jedna od tajni života je da iskreno budete ono što jeste. Kako drugi žele da vas vide, i kakvi biste jednog dana mogli postati... to su fantazije.
Da bi se iskreno bili ono što jeste, treba da se odreknete svoje iluzije i da se hrabro suočičte sa sadašnjošću.

Bil Purdin
 
Nirvana nije drugi svet i nije spasenje i nije znanje i nije postojanje, i ne može je niko posedovati, i nije primenljiva, i njome se ne može steći neposredno iskustvo. Kada bi nirvana bila bilo koja od toga, onda onaj koji je dosegao nirvanu, dosegao bi tek jedno stanje postojanja. Ali nirvana označava znanje koje prevazilazi um, drugačije rečeno ne-znanje koje ne-prevazilazi ne-um, zato se naziva znanjem koje prevazilazi um. U Evropi nekoliko mistika govori o tome da u ovakvom znanju koje prevazilazi um sudeluje duša na drugom svetu.

Bela Hamvaš
 

Back
Top