Ivo Andrić i još nešto

Manga Hilux

Legenda
Moderator
Poruka
69.760

NAJVEĆA FILOZOFIJA ŽIVOTA NALAZI SE U JEDNOJ REČENICI IVE ANDRIĆA: Ovo je sve što danas treba da pročitate - MUDROST​

Ivo Andrić, veliki književnik koji je do tančina poznavao ljudsku dušu i sudbinu
izvor LIFESTYLE
NAJVEĆA FILOZOFIJA ŽIVOTA NALAZI SE U JEDNOJ REČENICI IVE ANDRIĆA: Ovo je sve što danas treba da pročitate - MUDROST

Foto: Wikipedia

Teško je zamisliti da je Ivo Andrić čekao preko 30 godina na svoju ljubav. Toliko je bio strpljiv i toliko je bio istrajan u tome da sačeka svoju Milicu, da je živeo pored nje i njenog supruga, kao najbolji prijatelj i drug sve dok ona nije postala udovica. Za to vreme svi su pričali da je on ekscentrik, neženja, čovek koji ne voli žene, a on je čekao na svoju "Jelenu, ženu koje nema".
Ivo Andrić je znao nešto: "Svi pravi životi su lepi i teški."
Sa tom mišlju je živeo svoj pravi, lepi život, mirno i tiho i onda: "Ljubav, kad je iskrena i duboka, lako prašta i zaboravlja."

Kada su se venčali on i njegova Milica, život je napokon dobio svoj pravi smisao, a Ivo svoju ljubav.
"Mir i spokojstvo jedina su dobra i najveće dostojanstvo skromnih i bezimenih ljudi."

Ivo Andrić
foto: Wikipedia / Ivo_Andrić
A onda, nakon godina lepog života, njegova Milica umire, a Ivo se povlači u sebe čekajući red da i on ode kod nje: "Svi smo mi mrtvi, samo se redom sahranjujemo."

Dane provodi čitajući, pišući, samujući... Pričali su da je poremetio s umom, da hoda kućom pričajući koješta, ali istina je bila da je nastupila komplikacija zbog poremećaja cirkulacije krvi, što je stvaralo maglu u mozgu.

"Život je stanje aktivnosti koje stalno teži ka smrti i primiče joj se lagano i postupno; a smrt je rešenje te duge bolesti koja se naziva život.Toliko je bilo u životu stvari kojih smo se plašili. A nije trebalo. Trebalo je živeti."
Umire u 83oj godini, na Vojno medicinskoj akademiji u Beogradu: "Ko čini dobro, od njega se još više dobra očekuje."
Ivo Andrić
foto: Profimedia
Pamtićemo ga po mudrim rečima koje niko posle njega nije mogao ovako lepo da napiše:
  • Mladost je srećno doba u kome čovek počne da veruje u sebe, a još nije prestao da veruje drugima.
  • Od svog porekla i detinjstva ne može se lako pobeći.
  • Onaj koji ne iznosi nežni cvet svoje duše na vetrove iskušenja, pa makar ga i celog spasio i preneo do kraja, tome je kao da ga nikad nije ni imao.
  • Rana koja se krije, sporo i teško zarasta.
  • Zvezdanog neba i ljudskog srca nikad se čovek neće moći nagledati.
  • Život nam vraća samo ono što mi drugima dajemo.Životna snaga jednog čoveka meri se, pored ostalog, i njegovom sposobnošću zaboravljanja.
  • Mnogi postignu ono što su hteli, a izgube sebe.
  • Lepša duša dublje jeca.
  • Kad bi ljudi znali koliko malo pameti upravlja svetom, umrli bi od straha.
  • Dok god ima mraka, ima i svanuća!
  • Mladost je sretno doba u kome čovek počinje verovati u sebe, a još nije prestao verovati drugima.


izvor Stil magazin
 
,... daa,.. iiii ?
--------------------------
@Manga Hilux pročitali ste ceo ovaj tekst ?
Koliko vas je zanimao Andrić ranije ? Koliko ste ranije čitali o njemu, njegovom životu, njegovoj ljubavi ?

Na primer, šta je Ivo radio dok je: "Toliko je bio strpljiv i toliko je bio istrajan u tome da sačeka svoju Milicu, da je živeo pored nje i njenog supruga, kao najbolji prijatelj ... "

Da li verujete u to ? - da li verujete da je to istina ?,.. mada mislim da je pravo pitanje ovde: Kome je namenjen ovaj tekst ?
 
,... daa,.. iiii ?
--------------------------
@Manga Hilux pročitali ste ceo ovaj tekst ?
Koliko vas je zanimao Andrić ranije ? Koliko ste ranije čitali o njemu, njegovom životu, njegovoj ljubavi ?

Na primer, šta je Ivo radio dok je: "Toliko je bio strpljiv i toliko je bio istrajan u tome da sačeka svoju Milicu, da je živeo pored nje i njenog supruga, kao najbolji prijatelj ... "

Da li verujete u to ? - da li verujete da je to istina ?,.. mada mislim da je pravo pitanje ovde: Kome je namenjen ovaj tekst ?
Ivu Andrića sam počeo učiti još u osnovnoj školi , pa na dalje do gimnazije
šta tebi smeta , očigledno si nešto aut of order izjutra , ajde prvo :pivce: , pa posle da pričamo ok
 
da počnem... :)
1. Napisao si dva puta istu rečenicu ( znači nisi ni pročitao,.. )
Drugo, istina u vezi Milice i njenog muža je malo drugačija,..

Usput: Pohvale za pristup,.. pročitao si me, da sam danas nadrndan ( umro mi drugar i saborac, idem danas na sahranu,.. ali ne bih o tome,.. )
u redu je , uvek je onako kako treba da bude
e sad ću da budem grub i vulgaran
meni drago što tebe ovde čitam, pokoj duši tvome drugu , ali zahvali na tome što si ti jutros otvorio oči i
jednostavno je , ti si ovde , a tvoj drug, on je već negde drugde
znači stanje redovno
 
da počnem... :)
1. Napisao si dva puta istu rečenicu ( znači nisi ni pročitao,.. )
Drugo, istina u vezi Milice i njenog muža je malo drugačija,..

Usput: Pohvale za pristup,.. pročitao si me, da sam danas nadrndan ( umro mi drugar i saborac, idem danas na sahranu,.. ali ne bih o tome,.. )
Da skratimo priču... ;) Sućut i svako dobro...:neutral:
  • Mladost je srećno doba u kome čovek počne da veruje u sebe, a još nije prestao da veruje drugima.
  • Od svog porekla i detinjstva ne može se lako pobeći.
  • Onaj koji ne iznosi nežni cvet svoje duše na vetrove iskušenja, pa makar ga i celog spasio i preneo do kraja, tome je kao da ga nikad nije ni imao.
  • Rana koja se krije, sporo i teško zarasta.
  • Zvezdanog neba i ljudskog srca nikad se čovek neće moći nagledati.
  • Život nam vraća samo ono što mi drugima dajemo.Životna snaga jednog čoveka meri se, pored ostalog, i njegovom sposobnošću zaboravljanja.
  • Mnogi postignu ono što su hteli, a izgube sebe.
  • Lepša duša dublje jeca.
  • Kad bi ljudi znali koliko malo pameti upravlja svetom, umrli bi od straha.
  • Dok god ima mraka, ima i svanuća!
  • Mladost je sretno doba u kome čovek počinje verovati u sebe, a još nije prestao verovati drugima.

 
u redu je , uvek je onako kako treba da bude
e sad ću da budem grub i vulgaran
meni drago što tebe ovde čitam, pokoj duši tvome drugu , ali zahvali na tome što si ti jutros otvorio oči i
jednostavno je , ti si ovde , a tvoj drug, on je već negde drugde
znači stanje redovno
nije ovo dobro sročeno, andrić bi to bolje i ispravnije...
ispričavam se u kolezino ime.
 
Неки глас, мирис неки и једна лепа звезда не могу,
ноћас, да дигну из моје дубине све што је било.
Ово мора да су ми попуцали сви конци, лепи
конци, танани, што везаху мене за моје Јуче.
Не држе конци. У дубини својој осећам тегобу
мртвог Лане и жалост заборава.
Од свих ружних ноћи, ово ми дође ноћ, кад
заборавих значење свега.
Па ипак мутно слутим, да све то има драге и тужне
везе са оним, што је потонуло.

Ivo Andrić

( moja omiljena)
 
u redu je , uvek je onako kako treba da bude
e sad ću da budem grub i vulgaran
meni drago što tebe ovde čitam, pokoj duši tvome drugu , ali zahvali na tome što si ti jutros otvorio oči i
jednostavno je , ti si ovde , a tvoj drug, on je već negde drugde
znači stanje redovno
OK,...
Ali i u vezi teme: "O pokojniku sve najlepše,.." - isto da skratim(o).
------------------------------------------------------------------------------------------
I da se vratimo na temu:

izvor LIFESTYL
Teško je zamisliti da je Ivo Andrić čekao preko 30 godina na svoju ljubav.
Nije čekao - poslao je njenog muža u inozemstvo - na službu ! ( bio je otpravnik poslova u ministarstvu inozemnih dela) - hajde me demantujte :)

A onda, nakon godina lepog života, njegova Milica umire, a Ivo se povlači u sebe čekajući red da i on ode kod nje: "Svi smo mi mrtvi, samo se redom sahranjujemo."
,... depresivno,..
"Život je stanje aktivnosti koje stalno teži ka smrti i primiče joj se lagano i postupno; a smrt je rešenje te duge bolesti koja se naziva život.Toliko je bilo u životu stvari kojih smo se plašili. A nije trebalo. Trebalo je živeti."
Umire u 83oj godini, na Vojno medicinskoj akademiji u Beogradu: "Ko čini dobro, od njega se još više dob
Pamtićemo ga po mudrim rečima koje niko posle njega nije mogao ovako lepo da napiše:
 
Poslednja izmena:
I još da malo popravimo jutrošnje raspoloženje: :)

jedan veliki prijatelj Andrića je mnogo voleo jednu devojku,.. ali su njeni bili protiv,..
Rešili su da je pošalju u Francusku,.. u Pariz,.. na duže,.. da malo ohladi glavu od njega,...

Oboje su bili tužni na rastanku,.. obećali su da će pisati jedno drugome svaki dan.... to je bilo dan pre njenog polaska u Francusku,..
----------------------------------------------------------
Sutradan, on je bio sa njom u vozu za Francusku,.. prodao je kuću prethodne večeri...
Za njega je Andrić rekao: On je jedini pravi pesnik, a mi ostali se mučimo! - O kome je reč ? :)
 
maloo,.. tek da bude zanimljivije,... a i da se mi Vojvođani malo hvalimo - taj rođeni (pravi) pesnik je iz Vojvodine :)
Ode tema gde ne treba.
a, gde treba ? u citate ? ( a i piše u naslovu - i još (po)nešto )

Pa tim povodom imam da izjavim, - da ni Andrić nije uvek mislio depresivno i nije se uvek osećao "mrtvim",.. i da mi je najdraža ova njegova misao:

Ništa živ čovek ne može izgubiti što mu jedno proleće ne bi moglo povratiti, niti može biti čovek trajno nesrećan dok Bog daje da se duša leči zaboravom a zemlja obnavlja prolećem...
i da smo mi na pragu novog proleća :)

Zašto nije na pf Književnost?
pa valjda već obitava tamo neka tema o našem Nobelovcu,..

Još jedno iz kviza:
Koju je pesmu poručio da mu sviraju - dok je silazio po Nobela :D ?
 
Ovo je možda najljekovitije za mentalitet naroda:
„Čuvajte se ugroženih ljudi i ljudi koji misle da su ugroženi. Oni osjećaju potrebu da se štite i brane, i zbog toga često i neočekivano i podmuklo napadaju. ... Kad god sam i gdje sam naišao na ljude koji su pokazivali suviše razvijenu brigu za nacionalni ponos i opći interes ili pretjeranu osjetljivost za ličnu čast i dostojanstvo, uvijek sam, gotovo po pravilu, nailazio i na ograničen um, nerazvijene sposobnosti, tvrdo srce i grubu kratkovidu sebičnost. ... To su ljudi koji veliku i nezajažljivu sujetu svoje sitne i uske ličnosti prenose na opći plan, u jalovoj nadi da bi je tu mogli zadovoljiti, a sa njom prenose i svoje kratke mjere i bijedne račune. Od takvih, duhom malih ljudi, postaju često veliki gonioci novih istina i mučitelji ljudi.“ (Ivo Andrić, Znakovi pored puta 62, 70, 94)
 

Back
Top