IZBORNI SISTEM

za cenzus je najlakse ovako objasniti - ako ne uzmes 5%, kao da nisi ucestvovao, a tvoji glasovi ne postoje. u podeli se racunaju samo glasovi onih koji su cenzus presli i u svom zbiru daju 100% poslanika, iako se realno radi o npr. 80-90% svih glasova.

drago mi je da vidim da jos ljudi zeli manje poslanika :) mislim da bi 50 bio jedan lep, optimalan broj. nismo bas velika zemlja, svi okruzi bi mogli da budu ravnomerno zastupljeni, kao i partije - a i diskusije bi bile uljudnije. mislim da vredi ozbiljno razmisljati o ovome, samo je problem sto nijedna partija ovakvo resenje ne bi prihvatila, jer je poslanicko mesto zapravo nagrada za vernost u vidu visoke plate i privilegija i to svi, bez obzira na stranacko opredeljenje, lepo koriste.
 
Salvantis:
Fraud.jpg
brate...ova ona ćorava kutija :D:D:D
 
Pa s obzirom da se ocekuje veca izlaznost, da skoro sve manjine imaju svoje liste i da albanci izlaze na izbore, ne verujem da ce ldp da prece cezus...Pa ako njihovi glasovi odu radikalima i dss-u ima da izvrse kolektivni harikiri, hahahha
 
Безвезе ово са мањинама,дају им се посланици.Требало је преписати неко ''решење'' западних демократија и ставити тачку.:roll::evil:
 
misoni:
Безвезе ово са мањинама,дају им се посланици.Требало је преписати неко ''решење'' западних демократија и ставити тачку.:roll::evil:
Pa mislim da je ovaj novi sistem ipak ok prema manjinama,jer broj mandata im ipak zavisi od broja glasova koje dobiju.Tako da ako zele u skupstinu moraju da se potrude da ubede sunarodnike da izadju na izbore.
Drugi nacin je da imaju zagarantovan broj poslanika bez obzira na izlaznost,pa bi bilo dovoljno npr. da ako Albanci imaju zagarantovana 2 mesta na izbore izadje 1 albanac i da onda njega jednog predstavljaju 2 poslanika a 1 regularan (srpski) poslanik predstavlja otprilike 30 000 ljudi.A u skupstini svaki poslanicki glas vredi isto.To je tek nepravedno.
Naravno lose je resenje i nedozvoliti manjinama da ucestvuju u radu skupstine tako sto bi im bio nametnut cenzus bez pozitivne diskriminacije.
Sve u svemu mislim da je ovaj sistem za manjine najpravedniji.
A definitivno se slazem da broj poslanika treba prepoloviti,ionako 75% njih samo svrati po platu i da pritisne dugme pri glasanju onako kako im centrala naredi(mogu da se kladim da polovina njih i ne zna za sta konkretno glasa niti ih je briga,ima koce da misli za njih ).
 
pa da, bas je i problem u tome sto se glasa iskljucivo po partijskoj liniji i sto je srbija jedna izborna jedinica. tako jedan grad ili region nema mogucnosti da "nagradi" ili "kazni" poslanika koga su oni izabrali, jer je glasao za ili protiv interesa svoje lokalne zajednice.

i kada smo vec zakljucili da je takav izborni sistem "najposteniji" - mozemo i da se dogovorimo da se 50 mesta u parlamentu isto tako moze proporcionalno podeliti po partijama kao sto moze i 250 mesta. uostalom, cenzus od 5% znaci da niti jedna partija koja ga predje nece imati manje od 13 poslanika. sta bi smetalo da imaju 2 od ukupno 50? njihova snaga u skupstini je ista, manje je buke, manje se para trosi... uostalom, 75% poslanika nikad ne izadje za govornicu (sto u nekim slucajevima verovatno uopste nije losa stvar), nego sluze samo da pokupe platu i pritisnu taster, kao sto fortes rece.
 

Back
Top