Ishrana... Zdrav zivot.

Rekao bih da je najbolje jesti posle 12:00 pa do 19:00 uvece ako si vec na programu o gubljenju kilograma. Mozes jesti i kasnije, ali preporucio bih ti da jedes salate za veceru.
Ako si stala sa gubljenjem kilograma, pokusaj recimo da izbacis hleb,peciva, testa ili rafinisan secer (slatkise, kolu, cokolade, torte) potpuno.
To pomaze, cak sta vise to su jedini sastojci od kojeg se verovatno ugojis :)

Ma sve to (kolu, cokolade, torte...) i inace nisam jela, peciva i hleb i testa sam izbacila i eto uspevalo mi je do sada. Sada se sve zaustavilo. Mada i priznajem da se manje mrdam, nekako sam upala u neku lenju fazu, svaka rekreacija mi je usiljena, ali eto, borim se :-)
Ovako izgleda moje prehranjivanje preko radne nedelje:
Dorucak oko 7.30 do 8h: kafa (nes sa malo mleka), zatim corn flakes sa recimo 3 dl mleka.
Uzina: Voce (jabuke, kruske, pomorandze, banane) i to pojedem najcesce dve vocke.
Rucak: oko 11h, e sada tu zavisi sta jedem jer jedem na poslu, uglavnom kada su i neke kombinacije krompir i meso, odreknem se krompira pa jedem salatu i meso...
Uzina: oko 15h, opet voce
Vecera: E tu je vec problem jer cesto dodjem kuci gladna pa bi pojela frizider. Zato se i raspitujem sta je najbezazlenije jesti uvece... Eto, trudim se da i ne jedem nista dva sata pre spavanja (to mi je nekada taaaako tesko ;-) )

Ne znam gde ja to gresim (mozda u kolicini? ) mada se trudim da uobrocim obroke, bez dodavanja.
Priznajem da dodju i dani kada sam vise gladna, kao i dani kada mi je lakse da se iskontrolisem. Valjda nisam jedina kojoj apetit varira iz dana u dan ;-)
Hvala za odgovor!
 
Pokusaj kad ustanes da doruckujes voce i to dok ti se glad ne zadovolji (ja pojedem kilu banana ujutru).
Posle toga popij kafu.
Za uzinu jedi 2,3 vockice (bilo koje). Ja obicno jedem svakih sat vremena 2 banane.
Rucaj kao sto si rucala. I ovo sve je odlicno.

Nemoj smanjivati hranu, samo nastavi. Jedina stvar koju treba je da povecas malko trcanje. Pokusaj svaki dan da trcis sporije bez prestanka. I ne mozes da omanes.
Mozda ce rezultati ici sporije (za promene je potrebno vreme) ali ako se budes pridrzavala svega na kraju ces uspeti. Gledaj da trcis 60 minuta.
 
odakle znas da ti je stomak veliki zbog sala?, ja ucim shiatsu pa izmedju ostalog proucavam i ishranu. ako si tako mrsav a imas veliki stomak onda ce prije biti da su ti slabi misici. to sto volis slatko i mozes puno da pojedes a pri tom zadrzis tu kilazu moze da znaci da ti je metabolizam vec jako brz. takodje, to vjerovatno da znaci da ti zeludac radi kao visoka pec, sto nije dobro. to moze da dovede do gastritisa a kasnije i do cira na zeludcu (sto zna bit' jako gadno). tesko je dati savjet ovako, preko neta (malo je informacija). ja bih ti preporucio da se obratis nekom strucnjaku za makrobiotiku. samo budi pazljiv kod koga ides. moji ucitelji su sjajni ali su oni u zagrebu (i jako su skupi :o)

ja sam slicne gradje kao ti. 180cm, 68kg. ne jedem hranu zivotinjskog porijekla, 60% obroka su mi zitarice (pirinac, proso, ovas, raz, jecam, kukuruz....), obavezna je supa (nikako iz kesice), kuvano ili dinstano povrce (pola obavezno zeleno lisnato, brokule), salata, ponekad voce, ne previse, oko 20-ak minuta posle obroka.

prelaz na ovakvu ishranu MORA biti postupan, 3-6 mjeseci, osim u slucaju ozbiljnije bolesti kad je neophodna brza promjena.

djeluje drasticno, ali u stvari nije tako tesko. ja sam ranije jeo po cio hleb za veceru bez da se prejedem. ili skoro pola kila mesa+trapist+hleb+ostalo...(primjera je puno :o) dakle govorim iz iskustva velikog gurmana.

pa ti sad vidi...
 
jeste li culi za aspartam? to je vjestacki zasladjivac koji se koristi u vlikom broju "sugar free" proizvoda. ujedno je i opasan otrov, izaziva multipleks sklerozu, karcinom,... zasto nije zakonom zabranjen...? dobro pitanje! provjerite deklaracije kad kupujete ""sugar free ili "bez secera" proizvode. (ne znam je li mi dozvoljeno pravilima foruma da nabrojim primjere)
 
Pa zar se zitarice ne vare tesko? Ja sam cuo da organizam treba da radi prekovremeno da bih svario zitarice i na kraju dobije slozen secer. I cuo sam da su ljudi koji su uglavnom jeli vecinsku hranu od zitarice nadjeni sa duplo vecim pankreasom, jer je pankreas forsiran da proizvodi sokove za varenje.

Znaci, globalno gledano, sto sam cuo :) Ako jedes zitarice, organizam treba da radi prekovremeno (da trosi energiju za varenje) i plus na kraju dobije slozen secer. Pa sam pomislio da nije bolje da se jede neko voce, posto se voce lakse vari .. i obezbedjuje mnogo vise nutricija i enzima. A koliko znam enzimi su odgovorni za sve u organizmu, nista se ne moze desiti bez njih i oni odlucuju za koje ce vreme biti svarena hrana. Sto znaci za sto bolje vreme uzvaris hranu vise energije ti ostaje za oporavak trening itd i znaci da ti se metabolizam poboljsava :)
 
jedina vrsta secera koja je korisna za organizam se upravo nalazi u zitaricama. vocni secer je takodje stetan za organizam skoro kao i rafinisani. slozeni seceri i jesu onon sto organizmu treba. losi su prosti. zitarice treba dobro skuvati. npr.:pirinac je dobro prije kuvanja namakati u vodi nekoliko sati, ili preko noci. zatim se sipa u ekspres lonac 1 dio pirinca i 2 dijela vode. kuva se dok ne provri, pa se poklopi i na laganoj vatri kuva 45-50 min (zavisno od vrste lonca, to moras sam da ispitas). moze se kuvati i bez ekspres lonca ali moras sipati vise vode i pratiti situaciju da ne zagori. isto je i sa zobi. jecam i raz se kuvaj upomijesani sa pirincem (1:3 ili 4 u korist pirinca) jer su sami teski za probavu. proso ide samo ali se malo brze kuva od pirinca i ide malo vise vode 1:2,5. u zitarice mozes da doddajes razno povrce. od vrsre povrca zavisi kada u toku kuvanja ga dodajes.

inace, pankreas ne luci sokove za varenje vec insulin i glukon, hormone koji kontrolisu nivo secera u krvi. takodje neutralise kisjelinu iz zeludca kada se hrana spusti u 12-opalacno crijevo (pocetak tankog crijeva). nisam cuo za doticno istrazivanje, ali ne mora da znaci da je taj pankreas bio toliki od zitarica. ko zna sto su jos jeli (ili pili :o)
 
Ja sam cuo da je nas organizam mnogo bolje podnosi voce nego zitarice.. iz nekoliko razloga.
- voce se lakse vari, ima mnogo nutriicija i enzima
- ima sjajan ukus, razmisli samo (svako voli voce jer je nasa prirodna hrana)
- imamo savrsen trakt za uzvarivanje voca
- secer iz voca (fruktoza) dolazi sa enzimima i nutricijama koja prorida obezbedjuje (samim tim voce je prirodno) i mnogo se razlikuje od rafinisanog secera.
Zato sto se rafinisan secer "rafinise" i ne sadrzi uopste nikakve nutricije i odmah se konvertuje u salo Takodje rafinisan secer kvari zube i kosti. Zauzvrat toga fruktoza se lako vari.
- nemamo kandze za ubijanje niti cepanje mesa (kao ostali mesojedi) imamo fine ruke da beremo voce/bobice sa drveca.
- Imamo viziju boje.
- Zivotinje mesojedi (lav, macka, pas) imaju zube za ubijanje i seckanje mesa, mi imamo sposnate zube za mljevenje.

A takodje sam cuo sto se tice zitarica :)
Da sadrze kiselinu u njima i otezavaju varenje (kao sto sam rekao). I sirovo ih ne mozemo jesti.
Losa stvar u pecenju je, naprimer ako bih ispekao neko voce ono bi izgubilo svoje enzime-nutricije i ostalo.
Znaci cuo sam da su zitarice savrsene za ptice, jer ih one mogu jesti bez kuvanja. Imaju savrsen trakt za zitarice, mi ljudi nemamo.
Ali zato mi ljudi imamo UKUS.
Ukus nam odredjuje da li je hrana dobra za nas. Mada, razne stvari su se desavale i covek je iskoristio nas ukus (zbog profita) tako sto je proizveo lose hrane koje imaju dobar ukus.
Medjutim, od prirodnih hrana koje su koriscene pre hiljade godina, zelim reci sledece;

Rekao sam da svi ljudi vole voce. Jer je nasa prirodna hrana i stvar kad jedes ima lep ukus.
Medjutim, da li si probao da jedes zitarice bez zasladjivaca? Ne? Da li je mozda razlog zato sto nema ukus? :)
Istina je da zitarice nisu nasa prirodna hrana, i da ih ne treba napraviti globalnom hranom jer je to greska. Treba ih koristiti, ali ne toliko.

P.S. Pankreas igra veliku ulogu u varljivom sistemu. On proizvodi varljive sokove i insulin ;)
 
naravno da pankreas igra veliku ulogu u probavnom sistemu (ne varljivom :o) vec sam ti opisao koja je uloga pankreasa. kontrola nivoa secera u krvi i neutralisanje zeludacne kisjeline kada hrana iz zeludca dodje u tanko crijevo. nivo secera u krvi se regulise pomocu 2 enzima:insulina i glukagona. kada je u krvi visok nivo secera pankreas luci insulin koji secer tjera iz krvi u jetru ostale celije u tijelu. kada fali secera u krvi pankreas luci glukagon koji stimulise prelazak zaliha secera iz jetre u krv. kada pankreas ne luci insulin jetra ne dobija potrebne zalihe secera, pa kad prifali umjesto njega pocinje da stvara ketone (kojima se hrani mozak u nedostatku secera).

u koliko pankreas ne luci dovoljno neutralisucih supstanci, kisjelina iz zeludca nagriza sluzokozu crijeva i to moze biti jedan od razloga nastanka cira na 12-o palacnom crijevu.

dakle njegova uloga nije da luci sokove koji razlazu hranu, vec da iste neutralise da covjek ne bi vario samoga sebe :o)

svaki prosti secer, rafinisan ili ne, jednako je los za nas organizam, upravo zato sto je prost i zahtjeva nadogradnju (na stetu naseg organizma, naravno). procesom probave BILO KOJEG prostog secera, nasa krv postaje kisjela, sto dovodi do raznih zajebancija (muka mi je jos i o tome da pisem). to vazi i za vocni secer. ono sto voce cini hranjivim nije vocni secer vec vitamini i ostali hranjivi sastojci. s tim u vezi, apsolutno je netacno da je nas probavni trakt savrsen za probavu voca. toliko o "lakom" varenju fruktoze

ukus se uci i nije nepromjenljiv. on je rezultat navike. znam ljude kojima virsle i majonez imaju vrhunski ukus. tvojom logikom to bi znacilo da je to super hrana. stvar je u tome da su ti ljudi navikli na jake ukuse. moja sestra npr. soli slaninu a majka jede slaninu i majonez. one jako vole te ukuse ali me nemozes ubijediti da je to dobro za njih inace sklonost nase kulture jakim ukusima je odlika opsteg stanja svijesti. ljudi su prazni iznutra pa to kompezuju spoljnim stimulansima. kakav god da je taj stimulans posle odredjenog vremena se covjek navikne na njega pa trazi sve vise i vise...kao droga

mozda ti je iz tog razloga potreban zasladjivac kad jedes zitarice. moj omiljeni nacin pripreme zobi je dugo kuvanje dok ne pusti sluz, koja je izuzetno hranjiva i jako dobra za sluzokozu zeludca (preporucuje se "cirasima", a i ostalima, narocito za dorucak, kao podloga za svu ostalu hranu). tako pripremljenu, jedem je bez ikakvih dodataka. nekad dodam povrce pri kraju, ali najvise je volim bez icega.
 
Ja sam cuo da je nas organizam mnogo bolje podnosi voce nego zitarice.. iz nekoliko razloga.
- voce se lakse vari, ima mnogo nutriicija i enzima
- ima sjajan ukus, razmisli samo (svako voli voce jer je nasa prirodna hrana)
- imamo savrsen trakt za uzvarivanje voca
- secer iz voca (fruktoza) dolazi sa enzimima i nutricijama koja prorida obezbedjuje (samim tim voce je prirodno) i mnogo se razlikuje od rafinisanog secera.
Zato sto se rafinisan secer "rafinise" i ne sadrzi uopste nikakve nutricije i odmah se konvertuje u salo Takodje rafinisan secer kvari zube i kosti. Zauzvrat toga fruktoza se lako vari.
- nemamo kandze za ubijanje niti cepanje mesa (kao ostali mesojedi) imamo fine ruke da beremo voce/bobice sa drveca.
- Imamo viziju boje.
- Zivotinje mesojedi (lav, macka, pas) imaju zube za ubijanje i seckanje mesa, mi imamo sposnate zube za mljevenje.

A takodje sam cuo sto se tice zitarica :)
Da sadrze kiselinu u njima i otezavaju varenje (kao sto sam rekao). I sirovo ih ne mozemo jesti.
Losa stvar u pecenju je, naprimer ako bih ispekao neko voce ono bi izgubilo svoje enzime-nutricije i ostalo.
Znaci cuo sam da su zitarice savrsene za ptice, jer ih one mogu jesti bez kuvanja. Imaju savrsen trakt za zitarice, mi ljudi nemamo.
Ali zato mi ljudi imamo UKUS.
Ukus nam odredjuje da li je hrana dobra za nas. Mada, razne stvari su se desavale i covek je iskoristio nas ukus (zbog profita) tako sto je proizveo lose hrane koje imaju dobar ukus.
Medjutim, od prirodnih hrana koje su koriscene pre hiljade godina, zelim reci sledece;

Rekao sam da svi ljudi vole voce. Jer je nasa prirodna hrana i stvar kad jedes ima lep ukus.
Medjutim, da li si probao da jedes zitarice bez zasladjivaca? Ne? Da li je mozda razlog zato sto nema ukus? :)
Istina je da zitarice nisu nasa prirodna hrana, i da ih ne treba napraviti globalnom hranom jer je to greska. Treba ih koristiti, ali ne toliko.

P.S. Pankreas igra veliku ulogu u varljivom sistemu. On proizvodi varljive sokove i insulin ;)

:D VOOOCEEEEEE i povrceeeee i shumsko voce (mmmm jagodeeeeeee) i malko chokolade, ali malko :P
 
Vidi je..ne zezam bre..ima teina ne kofeina..ionako kafu ne pijem..pijem i druge cajeve..zeleni najvise..bolje nego cesmovacu..kazem da je to jedna kesica na pola litra..da li je to jako?

E jeste teina...Vidis kako sam zaboravila. Ali meni je nutricionista rekao da ne pijem te cajeve koji imaju taina. Najozbiljnije. Ne znam zbog cega. Ne secam se sad. Jedino da je pozovem ovih dana, pa da je pitam.
 
Ja pijem kamilicu i te koji ne sadrze..Inace, receno mi je da ne pijem cajeve i kafu dok drzim dijetu jer su oni diuretici, pa mogu da mi izazovu nesvesticu u vrtoglavicu..Odnosno jedna kafa dnevno mi jwe bila dozvoljena...Doduse ja slabo i pijem tursku
 

Back
Top