Ishrana... Zdrav zivot.

Pa? :) neces doveka ostati naduvena. Voda ode tamo gde joj mesto, hrana se uzvari. Ali opet zavisi sta si jela i koliko ;)
Ja bih pre vodio racuna sta pojedem i koliko, nego da li unesem vode tokom jela i koliko vode moze da bude stetno, ako me razumes :)
 
Vodu ne bi trebalo piti za vreme samog obroka vise od jedne case... ako moze manje to je o.k. da se ne bi razblazivala kiselina...

mozes da pijes pola sata pre ili ajd barem pola sata posle jela,mada dobro da prodje i malo vise npr 45 minuta sat...

Za Vrila
slazem se sa ProfiMaretom,samo treniraj i ne brini brigu jos rastes, od 20 - 30 ce telo dobiti masu :)
a kroz vezbanje to ce biti korisna masa :)
 
Vodu ne bi trebalo piti za vreme samog obroka vise od jedne case... ako moze manje to je o.k. da se ne bi razblazivala kiselina...

mozes da pijes pola sata pre ili ajd barem pola sata posle jela,mada dobro da prodje i malo vise npr 45 minuta sat...

ja za ovo nisam chuo, kolko ja znam nije dobro piti vodu tokom samog jela, tj ne treba zalivati zalogaje, ali chim si sazhvakao i progutao mozhesh popiti neku technost.

shto se kiselina tiche, nije mi nikako jasno, jer sam proces varenja hrane traje oko 8 sati, pa sad ne znam koliko dugo se zadrzhi u samom zheludcu, ali opet koncentracija HCl je tako velika da chasha-dve posle obroka tu ne menjaju nishta...
 
Nije lose procitati;

Nutrition and physical degeneration,
Body for life,
Beyond the modern myths of diet and exercise,
100 ways to live to 100.
100% Raw Diet,
The diet we were born to eat.
Ima dosta smisla u svemu sto se ovde prica i daje mali uvod u covekovu ishranu i uopstu losu ishranu, izgradite npr neku osnovu sa ovim knjigama (da ne moze neko da vam kasnije prica da je mleko crno).
 
Citanje i znanje ti ne garantuju da ces nesto uraditi. Citanjem ucis vise informacija koja ti pomognu da doneses odluku. Ovo je 21 vek i ucenje je sve, ucenjem se sve danas postize. Kao sto bi jedan covek rekao "Ako zelis vise da zaradis, moras vise da naucis". Sad, ucenje ne mora biti direktno drzanje knjige u ruci :) moze naprimer tokom zivotnog iskustva, tokom prakse kao sto si rekao. Ucenjem spoznajes nove informacije, ali opet dzabe ti informacija i znanje ako ih ne iskoristis :)

Moj savet bi bio da svaka osoba provede 1 - 2 sata svakog dana citajuci nesto (ako moze i vise). Za nedelju dana to je jedna knjiga, za mesec dana to su 3 knjige, za godinu dana to su 36 knjige. Za 10 godina to su 360 knjiga. Ali uzmi u obzir da prosecna osoba procita dve knjige godisnje, ti sa ovim mozes biti ispred ostalih :)
Ja dok se setam od jedne do druge lokacije koristim audio-knjige tj mp3 sa lekcijama koje slusam na plejeru.
Pa imam na cd narezano i kad idem kolima pustim i razmisljam o tome.

Imas toliko dobrih knjiga o zdravoj ishrani dok sedis i gledas serije na TV, propustas priliku da saznas nesto novo.
 
Evo i ja da dam savet iz ličnog iskustva...
Nekoliko meseci sam proučavala tu pravilnu ishranu po raznim fitnes forumima i lično sam probala taj sistem. Odmah na početku ću reći da se pokazao uspešnim, ne samo kod mene, već i mnogih drugih. ;)
Sistem pravilne i zdrave ishrane dosta sporije deluje na mršavljenje ali ako naviknete organizam, kilogrami se neće vratiti kao posle patetičnih dijeta.
Ovako, neću više da tupim, nego da odmah počnem sa jelovnikom...
Za doručak je preporučljivo da se jedu žitarice sa nemasnim jogurtom ili mlekom. Dakle, čuveni musli!!! Mera je jedna šolja od 2dl i 2dl jogurta. Najbolje je da ga sami napravite. Odete u prodavnicu zdrave hrane, kupite na meru razne semenke (lanene, ovsene, suncokret...) i dotade recimo suvo groždje ili neko sušeno voće.
Sledeći obrok je užina. Tri sata nakon muslija pojedete jednu do dve voćke. Voće je poželjno jesti samo u pre podnevnim satima, jer je potrebno više vremena da se taj šećer "istroši" iliti sagori.
Sledeće ide neki ručak. Za ručak se prave varijacije, koje su najbitnije. To vam je kombinovanje namirnica. Treba kombinovati proteine(sir, mleko, riba, piletina, jogurt,jaja..) sa vlaknastim ugljenim hidratima(salate, povrće). Proteini se takodje slažu sa skrobastim ugljenim hidratima(integralni hleb, pirinač, pasulj, grašak, krompir..)Ali zato nikako ne smeju da se mešaju vlaknasti i skrobasti ugljeni hidrati. (recimo: kuvani krompir i kupus salata ili hleb i džem-ovakve kombinacije su te koje goje!!!!)
Za taj ručak posle voćki je poželjno jesti neko kuvano jelo. (bez zaprški, ili recimo: kuvani karfijol + piletina+ zelena salata)
Nakon tri sata proteinski obrok. (kuvana jaja, jogurt i sir) Najbolje je po podne jesti proteine...
I na kraju, uveče pojedete salatu.
Ja ovako praktikujem oko pola godine i primećujem da kilaža ne varira mnogo uopšte (osim kad za praznike odvalim koliko jedem :oops: )
Bitno je kako se sprema hrana...znači nema prženja, zaprški, što manje ulja; sir, jogurt, mleko sa što manje masti...
Slatkiši-ćao!!! Imaš šećer u voću
Hleb takodje što manje, može po jedno parče dnevno, ali pravog integralnog hleba (ja pravim sama, jer svi znamo kakav je krš ovaj kupovni)
Izmedju obroka treba da se pije vode dosta (ili čaj-njam njam), sokovi-ćao!!!
Eto, meni ovaj sistem baš odgovara...nema mnogo odricanja, podnošljivo je i zdravo...sve što je neophodno organizmu. Samo ubaciš treniranje i eto ti savršene linije :D Jejjj
 
Ono sa vodom je stvarno istina.. Moj cale i burazer vecito drze flasu vode za stolom dok jedu i nalivaju se ko budale, a jedu dok ne puknu. Sama kost i koza od njih.. Ja sam robala to da primenim par puta al ne mogu, ublazi mi nekako ukus hrane
 
jel zna neko koliko su kokice zdrave tj nezdrave?
ja ih bas chesto jedem, pa me zanima :D

chula sam da je bolje njih jesti, nego chipseve, smokije itd...

Kokice, cips i smoki imaju nesto zajednicko :) svi se peku na rafinisano ulje.
Ne znam da li je neko bio unutar fabrike cipsa? Imaju velike prostorije i mini bazene pune rafinisanim uljem, gde peku cips. I sad, prepostavljam da bazen ima oko 1000 litara (mozda i vise). I svaki put kada ponovo peku oni treba da menjaju to ulje zar ne? Ali ako bih svaki dan promenuli 1000 litara to bi onda bilo 90 000 dinara dnevno, sto se ne isplati. Oni vise puta rafinisu ulje od cipsa i taj cips (pogotovo ulje) sadrzi opasne supstance.

Sam kukuruz je dobar, bilo koja vrsta. Samo lose je sto se pece na suncokretovom ulju. Trebalo bi da peces na maslinovom ulju kao sto je rekao georgejune.

Nisu masne same kokice :) vec se peku na rafinisanom ulju i upiju to lose ulje. One su bolje od cipsa i smokija sigurno, kad ih peces na maslinovo ulje.
Maslinovo ulje je stabilno za pecenje.
 
Ovo pitanje sam vec postavila na drugoj temi, ali je primerenije za ovo o cemu se ovde pise. Dakle...
Posni sirevi, kada ih je najbolje jesti?
Radi se o tome da pokusavam da sama sebi napravim neki sistem prehranjivanja, takav da pre svega malo redukujem telesnu tezinu, a posle da je odrzavam.
Trudim se vec par meseci i prvih 5 kilograma sam nekako uspela da skinem, ali sada vec mesec dana ni da mrdnem. Mrdnem samo na gore ;-) ali se odmah bacim na restrikciju pa sve tako u krug...
 
Rekao bih da je najbolje jesti posle 12:00 pa do 19:00 uvece ako si vec na programu o gubljenju kilograma. Mozes jesti i kasnije, ali preporucio bih ti da jedes salate za veceru.
Ako si stala sa gubljenjem kilograma, pokusaj recimo da izbacis hleb,peciva, testa ili rafinisan secer (slatkise, kolu, cokolade, torte) potpuno.
To pomaze, cak sta vise to su jedini sastojci od kojeg se verovatno ugojis :)
 

Back
Top