Ima li Cincara na Internetu???

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
DA VIDIMO STA IMA DA NAM KAZE

"cica" Homer:

sownx4.jpg

21wpsk.jpg

svj2ua.jpg

2zfmsr7.jpg


PRIKAZANI SU ORGINALNI PREPISI IZ NAJSTARIJEG PREVODA "Ilijade" NA ARHAICKI GRCKI JEZIK.

Paralelno su dati latinicni prepis i znacenje, i to na vise jezika.

OBUHVACENE SU SAMO POZICIJE KOJE SE ODNOSE NA POJAM "ovca< jagne< ovan" IZ KOJIH PRIKAZA SASVIM JASNO MOZE DA SE VIDI KOJI JE TERMIN KORISTIO Homer, a i prevodilac koji je prevodio na arhaicki grcki jezik, da bi oznacio POJAM vezan za "ovca< jagne< ovan" .

Za one koji ne razumeju arm'n makedonski jezik (anticki makedonski jezik) na kome je napisan integralni tekst, ukoliko imaju zelju za neka detaljnija objasnjenja, MOGU SLOBODNO DA POSTAVE KONKRETNA PITANJA.
 
Ok, razumeo sam text. Ali nisam shvatio poruku. Da li to znaci da su cincari stari grci? Ili ja nisam shvatijo poruku.

ne "CINCARI" vec "ARM'N MAKEDONI, MAKEDON_ARM'NI, MAKEDONI, ARM'NI", nisu "stari grci" VEC ONI NA CIJOJ SU SE TERITORIJI I SA CIJOM DOZVOLOM u XVI v.pre.H. iz Egipta doselili bezanci Danajci (Grci).

Isprva su "Danajci" poceli da govore "BILINGVALNO" (pored maternjeg, govorili su i arm'nski), a kroz vekove izmesali jezike da bi posle negde 8 vekova poceli da govore mesanim danajo (grcko) - arm'nskim jezikom poznat kako "arhaicki" grcki jezik, na kome je prevedena i danas postojeca najstarija verzija "Ilijade".
 
Malo ko može da shvati D1. Mislim da ni on sam ne može da shvati sebe. Problem je što forsira jednu promašenu teoriju o autohtonosti vlaškog jezika na Balkanu i njegovo prenošenje na tlo Italije kako bi se stvorio latinski.

Kakvo prenosenje na tlo Italije? Koje su to sada gluposti? Postavijo sam pitanje za D1, na koje ti ocigledno nisi odgovorijo. Zar tvoj doprinos na ovom forumu je samo vredjanje?
 
Kakvo prenosenje na tlo Italije? Koje su to sada gluposti? Postavijo sam pitanje za D1, na koje ti ocigledno nisi odgovorijo. Zar tvoj doprinos na ovom forumu je samo vredjanje?
Ti si se očigledno kasno uključio pa neka ti on sam ponovi, evo napred ti je rekao da su Grci naučili jezik od njih, sad slede i Rimljani, pa onda svi ostali. Koga ja vređam?

i vidiš da su oni "dozvolili" Danajcima da se nasele na njihovoj teritoriji.
 
Ti si se očigledno kasno uključio pa neka ti on sam ponovi, evo napred ti je rekao da su Grci naučili jezik od njih, sad slede i Rimljani, pa onda svi ostali. Koga ja vređam?

i vidiš da su oni "dozvolili" Danajcima da se nasele na njihovoj teritoriji.

PONAVLJNJA NEMA !!!!

KOGA STA INTERESUJE NEK CITA TEMU IZ POCETKA.

A U VEZI PITANJA,

SVAKAKO MOZE DA IH POSTAVLJA KOLKO GOD ZELI.

ALI I DA INSISTIRA DA DOBIJE KVALITETNE, ARGUMENTIRANE ODGOVORE !!!!
 
ne "CINCARI" vec "ARM'N MAKEDONI, MAKEDON_ARM'NI, MAKEDONI, ARM'NI", nisu "stari grci" VEC ONI NA CIJOJ SU SE TERITORIJI I SA CIJOM DOZVOLOM u XVI v.pre.H. iz Egipta doselili bezanci Danajci (Grci).

Isprva su "Danajci" poceli da govore "BILINGVALNO" (pored maternjeg, govorili su i arm'nski), a kroz vekove izmesali jezike da bi posle negde 8 vekova poceli da govore mesanim danajo (grcko) - arm'nskim jezikom poznat kako "arhaicki" grcki jezik, na kome je prevedena i danas postojeca najstarija verzija "Ilijade".

Ok. Da li ARM'N MAKEDON smatras isti narod za koje su srbi koristili naziv CINCARI?
 
"CINCARI" JESU etnicka kategorije, makar u Srbiji. Pod tim imenom su poznati i priznati kao nacionalna manjina.


Nije bitno kako nas drugi nazivaju.

BITNO JE KAKO SE MI NAZIVAMO NE OD JUCE, NE OD DANAS, VEC MILENIUMUMA.

"PREKAR" NIJE IME (to vam moze biti nadenuto sto od milje, sto od zlobe i potsmeha; svrha moze biti iz najrazlicitijih namera).

IME, IDENTITET JE ONO STO NAM PISE U KRSTENICI.

A, U KRSTENICI NAM PISE DA SMO DEO "Arm'nskog" (trako-ilirska-pelasgiska plemena) naroda, a da po etnickoj pripadnosti da smo MAKEDONI, i to ne od juce vec 4.000 godina.
 
Nije bitno kako nas drugi nazivaju.

BITNO JE KAKO SE MI NAZIVAMO NE OD JUCE, NE OD DANAS, VEC MILENIUMUMA.

"PREKAR" NIJE IME (to vam moze biti nadenuto sto od milje, sto od zlobe i potsmeha; svrha moze biti iz najrazlicitijih namera).

IME, IDENTITET JE ONO STO NAM PISE U KRSTENICI.

A, U KRSTENICI NAM PISE DA SMO DEO "Arm'nskog" (trako-ilirska-pelasgiska plemena) naroda, a da po etnickoj pripadnosti da smo MAKEDONI, i to ne od juce vec 4.000 godina.

Ovo bi bilo moguce da zivimo na pustom ostrvu. Kako to mije slucaj, i zivimo cesto u ne bas
"prijateljskom" okruzenju u kome predstavljamo manjinu, moramo da vodimo racuna i o stavovima
vecine. Tako ce do daljeg, u Srbiji, Armani biti etnicka zajednica poznata pod imenom Cincari.

Sto se tice "krstenice", i ona mora da ima pecat (ozbiljne naucne provere i potvrde) da bi bila vazeca.
Dotle koristimo postojece krstenice u kojima pise Cincari, Vlasi, Ellino-Vlahoi, Aromuni,.....
 
Ovo bi bilo moguce da zivimo na pustom ostrvu. Kako to mije slucaj, i zivimo cesto u ne bas
"prijateljskom" okruzenju u kome predstavljamo manjinu, moramo da vodimo racuna i o stavovima
vecine. Tako ce do daljeg, u Srbiji, Armani biti etnicka zajednica poznata pod imenom Cincari.

Sto se tice "krstenice", i ona mora da ima pecat (ozbiljne naucne provere i potvrde) da bi bila vazeca.
Dotle koristimo postojece krstenice u kojima pise Cincari, Vlasi, Ellino-Vlahoi, Aromuni,.....


TO ZNACI DA NASA EMIGRACIJA MOZE DA KORISTI

"ADEKVATNE" TERMINE KOJE U NASEM JEZIKU IMAMO "NA PRETEK"

ZA OZNACAVANJE "VECINE" KOJA NAS BESKRUPOLOZNO TERORISE.

NE !!!!

Ja se takvim razmisljanjem i stavom ne slazem

Nemamo potrebe od "kontra akcija".

IMAMO POTREBE OD ZAJEDNICKOG MEDZUUVAZAVANJA !!!!

IDEMO U EVROPU, ZAR NE ????

Zbog "ispada" pojedinaca, ne mozemo da OPTUZUJEMO VECINU DA NAS TERORISE.

Kako gledam, i na osnovu iskustva (u vreme danasnje; proslost je nesto drugo), MOGU DA KAZEM DA, NE "TUDZA VECINA" VEC "NASA MANJINA" TERORISE NAS, I TO SVE ZBOG NEKIH BUBICA KOJE POJEDINCI IMAJU U GLAVI, I SKRIVENOG STRAHA KOJEG JOS UVEK U SEBI NOSE.


Mi smo: Makenon_arm'ni, i duzni smo da isticemo nas identitet svugde gde se to od nas trazi.

Dali ce se naci i taki koji eventualno bi se suprotstavili negiranjem naseg izvornog identiteta to je znak pitanje.

Dugogodisnje iskustvo govori da glavni protivnici su tacno oni koji imaju nekakvo arm'n makedonsko poreklo, i delujuci protivu ineresa naroda iz kojeg poticu SMATRAJU DA SE ZDOBIJAJU IMUNITETOM (ZASTITOM) U VECINSKOJ SREDINI U KOJOJ ZIVE i time dokazuju svoju LOJALNOST VECINI.

TO PRAKSA DOKAZUJE.

A, ako neko (POJEDINAC ILI GRUPA) zeli da se samoidentifikuje da po etnickoj pripadnosti je: "seljak, nomad, stocar, krvopija, planinac,....." TO JE NJEGOV/NJIHOV LICNI STAV.

Generalni i jedini nas nacijonalni stav je onaj koji je javno objavljen od strane legitimnog organa Arm'n Makedona i sadrzi se u imenovanju samog organa "SAVET MAKEDONARMANA".
 
TO ZNACI DA NASA EMIGRACIJA MOZE DA KORISTI

"ADEKVATNE" TERMINE KOJE U NASEM JEZIKU IMAMO "NA PRETEK"

ZA OZNACAVANJE "VECINE" KOJA NAS BESKRUPOLOZNO TERORISE.

NE !!!!

Ja se takvim razmisljanjem i stavom ne slazem

Nemamo potrebe od "kontra akcija".

IMAMO POTREBE OD ZAJEDNICKOG MEDZUUVAZAVANJA !!!!

IDEMO U EVROPU, ZAR NE ????

Zbog "ispada" pojedinaca, ne mozemo da OPTUZUJEMO VECINU DA NAS TERORISE.

Kako gledam, i na osnovu iskustva (u vreme danasnje; proslost je nesto drugo), MOGU DA KAZEM DA, NE "TUDZA VECINA" VEC "NASA MANJINA" TERORISE NAS, I TO SVE ZBOG NEKIH BUBICA KOJE POJEDINCI IMAJU U GLAVI, I SKRIVENOG STRAHA KOJEG JOS UVEK U SEBI NOSE.


Mi smo: Makenon_arm'ni, i duzni smo da isticemo nas identitet svugde gde se to od nas trazi.

Dali ce se naci i taki koji eventualno bi se suprotstavili negiranjem naseg izvornog identiteta to je znak pitanje.

Dugogodisnje iskustvo govori da glavni protivnici su tacno oni koji imaju nekakvo arm'n makedonsko poreklo, i delujuci protivu ineresa naroda iz kojeg poticu SMATRAJU DA SE ZDOBIJAJU IMUNITETOM (ZASTITOM) U VECINSKOJ SREDINI U KOJOJ ZIVE i time dokazuju svoju LOJALNOST VECINI.

TO PRAKSA DOKAZUJE.

A, ako neko (POJEDINAC ILI GRUPA) zeli da se samoidentifikuje da po etnickoj pripadnosti je: "seljak, nomad, stocar, krvopija, planinac,....." TO JE NJEGOV/NJIHOV LICNI STAV.

Generalni i jedini nas nacijonalni stav je onaj koji je javno objavljen od strane legitimnog organa Arm'n Makedona i sadrzi se u imenovanju samog organa "SAVET MAKEDONARMANA".

Ne slazem se sa vecinom stavova iznesenih u ovom postu.

"IMAMO POTREBE OD ZAJEDNICKOG MEDZUUVAZAVANJA" !!!! - ovo podrzavam iz sve snage.

Da se razumemo, znam ja vrlo dobro "sta su interesi naroda iz koga poticem", kao sto znaju i mnogi drugi.
Prema tome nema potrebe davati neke neodrzive kvalifikacije ljudima koji ne misle isto kao D-1. U Srbiji rec
Cincar ne znaci ni seljak, ni nomad, ni stocar, ni krvopija, ni planinac,....." vec oznacava pripadnika etnicke
zajednice Cincara.
Prema tome to nije "LICNI STAV GRUPE LJUDI ILI POJEDINACA" vec zajednicki svih stanovnika jedne drzave.
A to nema veze sa lojalnoscu kako pokusava da sugerise D-1.

Da se razumemo jos nesto, nemam ja bas nista protiv stavova koje zastupa D-1, cak sta vise, neobicno cenim
njegov istrazivacki duh i napore koje ulaze da se osvetli poreklo Cincara. Samo mi se ne svidja kad neko
pocne da deli "komplimente i packe" onima koji ne dele iste stavove kao on.

Tacno je da je Savet Armana jedini legitimni organ koji donosi odluke u ime svih Armana. Bilo bi lepo videti ovde
pod kojim imenom je ta organizacija prijavljena Savetu Evrope.

To sto Savet Armana donosi neke odluke sa kojima se ja licno ne slazem, ne lisavaju me prava da takve odluke
kritikujem i iznosim argumente koji su protiv njihove odluke. Jos manje daju pravo bilo kome da me "casti" bilo
kakvim kvalifkacijama.
 
Mogli smo da vidimo da u arhaicnoj verziji Homerove “Ilijade” koja potice negde iz VII/VI veka pre H. onamo gde je trebalo da se pojmovno oznaci: “ovca, jagne, ovan”, u upotrbi su bili termini: arnon, arniojs, oes, ojios, oiesi, oesi, oies, oion, milon, koji termini defekto sa izuzetkom termina “milon”, pripadaju jezicnom fondu arm’n makedonskog jezika.

Danas u upotrebi u grckom savremenom jeziku za oznacavanje “ovce” koristi se termin “provata”.

Zadnjih godina brojni znameniti lingvisti koji su radili na utvrdzivanju porekla reci upotrebljenih u “Ilijadi” napisanoj (prevedenoj) na “arhaicki” grcki jezik, dosli su do potpuno istih rezultata; UTVRDILI SU POSTOJANJE BROJNIH IZVORNIH ARM’NSKIH RECI, OD KOJIH MNOGI I U PARARELNOJ UPOTREBI SA ODGOVARAJUCIM TERMINIMA IZ GRCKOG JEZIKA.

Medzu istaknutim lingvistima zapazaju se imena: d-r. Ahilea Lazaru, Angjelu Alexandru, profesor univerziteta u Karolini-SAD i Atini; Nik.Ath.Kacani, filolog, prof. univerziteta u Solunu; G.I.Kurmuli; G.Egzarhos, ....... koji su identifikaciju izvrsili koristeci se sa: “Mega leksiko tis elinikis glosos” (Velikom recniku grckog jezika) od autora Lidell-Skot-Konstantinidu.

Trebamo istaci da su ovi lingvisti obradzivali reci iz “GOTOVOG RECNIKA” jer rad na samome delu zahteva velika odricanja i jedan duzi mnogogodisnji angazman.

Ono sto je bilo iznenadzujuce za ove istaknute lingviste bilo je pitanje: “ODAKLE SU SE NASLE BROJNE IZVORNE ARM’NSKE RECI U HOMEROVOJ “Ilijadi” KAD SE LEPO ZNA DA SU LATINI KROCILI NA TLO BALKANA POSLE 600/700 GODINA od vremena KAD JE NAPISANA “Ilijada”.
------------------------------------------------------------------------------------

Odgovor je vrlo jednostavan.

LATINIZACIJE NIJE NI BILO !!!!

DELOVI ONIH KOJI SU GOVORILI ARM’NSKI JEZIK JOS OD PRE TROJANSKOG PERIODA, NASTAVILI SU DA SE ISTIM SLUZE DO DANA DANASNJEG, a to su danasni Arm’n Makedoni (Anticki Makedonci).
----------------------------------------------------------------------------------------------

Danasnja istorijsko-lingvisticka nauka treba da shvati da MORA DA POSTUJE I CENI ono sto su PISALI ANTICKI PISCI.

Anticki pisci nisu pisali svoja dela pod uticajem “SAVREMENE POLITIKE” i interesa pojedinih centara moci; PREMA TOME TA DELA SADRZE ISTINU, KOJA MORA DA SE CENI.

Tako recimo,

kod Strabona srecemo zapise Hekateja iz Mileta.

(Hecatei la Strabon, Gheogr. VII,6.)..

Hekatej iz Mileta koji je ziveo 500 godina pre H. na osnovu njegovih procena i analiza koje je izveo proucavajuci “spomenike iz njegovog vremena” konstatuje da: “U PROSLOSTI JE CITAVA GRCKA BILA NASELJENA TRACANIMA, ATIKU, KAZE ON, POSEDOVALI SU TRACANI”.
----------------------------------------------------------------------------------------------

Za one koji nisu dobro upuceni u istorijskoj problematici smatram da je nuzno da istaknem da pod terminom “TRACANI”, grcki pisci su pojmovno podrazumevali sve “Arm’ne” (koji su bili svrstani u brojna plemena i koristili brojnim dijalektima JEDNORODNOG JEZIKA) nezavisno dali su ziveli na malom prostoru poznatom pod imenom Trakija (danasnji Jugo-istocni deo Balkanskog Poluostrova) ili na prostoru mnogo sirem nego li sto je Balkanski Poluostrov.

Ovome se nadovrzuje tvrdzenje Herodota u njegovoj “Istorijai. knjiga V, gl. 3.”
gde on jasno istice da: “TRACANI SU POSLE INDUSA NAJBROJNIJI NAROD NA SVETU”.
 
Ja bih te zamolio da postavis ovde spisak svih organizacija/udruzenja Vlaha u Makedoniji.
Kada budem video u njihovim zvanicim imenima Arman Makedon, podrzacu taj naziv.


Se nadevam ke me razberes iako ne pisuvam srpski

Vo Makedonija Arm'nite gi vikaat Vlasi
Vo Srbija gi vikaat Cincari
Srbite na Romancite vo istocna Srbija gi vikaat Vlasi???

Sta je ovo????

Kazi mi dali ti e prifatlivo Cincari?
Mene ne mi e prifatlivo Vlav .

Angliska terminologija-Aromanian ???
Sta e ovo??? Vlach???


Nie sekogas vikame Armãn
etnicki Makedoni od tamu sme ne sme od Indija Kanada ili Spanjolska .
Nie sme od Makedonia -Anticka Makedonija .




Protlu Congresu a Partiiljei a Armânjlor di tu R.Makedonie, care s-tsânu Scopia tu 25 di sumedru, anlu 2003, featse anâlizâ ti lucurlu a partiiljei tu hopa di aljei fundare pânâ dzuâ di astaz, shi u aduse aista

R e z o l u t s i e

1. Delegatslji care loarâ parte tu lucurlu a Congreslui sântu units câ dzua di fundare a partiiljei 07.04.2001, lipseashte s-hibâ sctiatâ cu ghrame di amalamâ di ispete câ PAM iaste prota organizatsie a Armânjlor fundatâ pi thimeljlu politic care are ti scupo s-li apârâ ndrepturle natsionale cu metode politiche.
2. Ligatâ cu alidzerle parlamentare care s-tsânurâ tu anlu 2002 tu R.Makedonie shi cu partitsiparea ali PAM tu nâse, Congreslu constâtâ câ:
- shi piningâ marle entuziazmu ti partitsipare la alidzerle, PAM nu putu s-agiungâ pânâ di rezultate care li ashtipta, a atsea iaste s-poatâ tu Parlamentul ali R.Makedonie s-arucâ un delegatu care va-s li apârâ interesile a Armânjlor.
- sistemlu di alidzeare cum shi nivrearea a ma mârlor partiur s-u aprochiu PAM tu coalitsie adusirâ pân di atsea partia tu protseslu di alidzer ta sâ-s aflâ mardzinalizatâ.
- tu atsea situatsie PAM nu avea alta alternatsie dicât s-intrâ tu coalitsie cu grupatsia di partiur a minoritâtslor GAM.
- s-nu agârshim câ cu fundarea ali unâi nao partie armâneascâ “marionetâ, ti unâ ufilisire”, care di partnerlu coalitsial care li amintâ alidzerle nu câftâ apsolut tsiva câ: “Armânjlji li au tute”, iaste mâhânâlu capital care u giucâ rolja di sâbotaje PAM s-nu intrâ tu Parlamentul ali R.Makedonie, shi di tute minoritâts mash Armânjlji s-armânâ fârâ di deputatu.
- factu iaste ca cu aistu modelu di alidzer, Armânjlji nitsi tu alte alidzer nu va-s poatâ s-arucâ alor reprezentu tu Parlamentul ali R.Makedonie. Evidentâ iaste ca a partiilor a ma mârlor etniur nu lâ iaste tu sinfer tu Parlamentul ali R.Makedonie s-intrâ reprezentu a Armânjlor, ti atsea, aistu problemu ta sâ-s nâstreacâ minduirea a Congreslu iaste PAM s-caftâ modus cum pi printsipu di automatizmu va-s poatâ s-intrâ Armânj tu Parlamentul ali R.Makedonie shi putearea Parlamentul ali R.Makedonie ta sâ-s transformeadzâ tu Adunare di dao corpusur.
3. Delegatslji care loarâ parte tu lucurlu a Congreslui ali PAM, discutarâ shi ti situatsia cu care s-andumuseashte educatsia pi limba armâneascâ tu R.Makedonie shi constatara câ:
- educatsia facultativâ pi armâneashte iaste tu unâ stagnare totalâ.
- agiutorlu di partea a Ministeriatlu ti educatsie nu mash tsi iaste minimal ma di nâs nu avem nitsi achichisire ti rezolvare a aishtui problemu.
- s-putem s-avem un sistemu ti educatsie pi armâneashte ashi cum sântu normile di pedagoghie, Ministeriatlu ti educatsie lipseashte s-da agiutor shi s-lu rezolveadzâ problemlu cu educare dascalj care va-s-u tsânâ educatsia pi armâneashte, s-da agiutor ti scriare shi tiparire cârtsâ care sântu lipsite ti sculiarlji, s-da agiutor ti adrare unâ nao programâ ti educatsie pi armâneashte tu sculiyle di tu R.Makedonie.
- vine chirolu cându lipseashte s-lom misure, educatsia facultativâ s-u transformâm tu educatsie standardâ, obligâtoarâ, ti atsea iaste lipsitâ di la Ministeriatlu ti educatsie s-câftâm s-li facâ tute ndridzer ti un ahtari sistemu di educatsie a fumeljlor care vor s-anveatsâ pi limba pârinteascâ.
- s-putem aiste lucre s-li bitisim, iaste lipsitâ, di la Ministeriatile ti educatsie shi culturâ s-caftâm s-bagâ pi lucru Armânj care va-s hibâ obligats s-li realizeadzâ anoastrile ihtizâi tu partea di cultura, educatsia shi shtintsa care sântu regulate sh-cu Constitutsia shi Nomlu ali R.Makedonie.
4. Congreslu ali PAM iaste pi minduire câ lipseashte cât camâ aghonja s-rezolveadzâ shi problemlu sh-cu anoastrile bisearits yu liturghia lipseashte ta sâ-s tsânâ pi armâneashte. Ti atsea lipseashte diunoarâ ta sâ-s facâ contacte cu organile a bisearicâljei di tu Makedonie.
5. La Congreslu fu sustsânutâ minduirea câ fârâ di altâ lipseashte ta sâ-s lucreadzâ pi: “Programa ali PAM ti apârare a idetnitatea natsionalâ a Armân Makedonjlor
6. Delegatslji a Congreslui constatarâ câ:
- organile a partiiljei spun njicâ activitate sh-ti atsea PAM tu aljeilu lucru nu-are ahtâr rezultate cum ashaptâ membrilj a partiiljei shi armânamea.
- s-constateadzâ câ pit ma multile organizatsie comunale, nu-are nitsi idee, nitsi
entuziazmu ti lucru.
- ti atsea: organizatsiile comunale piningâ realizarea a câftârlor care li da comitetlu republican, lipseashte individual, tu lârdzimea a programâljei ali PAM, s-acatsâ pân di lucru tu adrare shi realizare a proecte care sântu di sinfer a Armânjlor.
7. Cu scupo PAM s-amintâ ma mare afirmatsie shi s-easâ di tu letarghia tu care tora s-aflâ, lipsitâ iaste s-caftâ shi s-aibâ contacte permanente cum cu organile a statlui, ashi sh-cu alantile asotsiatsiur shi partiy politits. Spetsial, obligâtoar s-hibâ, reprezentsâlj a partiiljei s-aibâ contacte intezive cu presa, cum shi contacte directe cum cu armânamea ashi sh-cu alantsâlj bânâtorr ali R.Makedonie, shi institutsiile di tu xeane, cum tu statile xeane ashitse shi cu alorle birour care s-aflâ n-stat.
8. Agiumse chirolu tu care PAM lipseashte s-minduiascâ ti editare vârnu biltenu, icâ vârnâ altâ turlie di presâ, tu care va-s poatâ s-li prezenteadzâ aljeile: lucru, probleme shi rezultate.
9. Di itia câ PAM nu-are nitsi contacte minimale cu emisia pi limba armâneascâ la MRTV, PAM lipseashte s-li lja tute misure aista emisie pi armâneashte s-transformeadzâ, cum cu programa, ashi sh-cu aljeilu lucru, shi s-hibâ transparentâ ti tuts atselj care cu alorlu lucru shi creatsie vor shi pot s-lja parte tu nâsâ.
Emisia di la MRTV pi limba armâneascâ lipseashte s-hibâ apânghisitâ di influentsa negativâ, di tsenzura shi autotsenzura a dzuarishtilor.
10. Congreslu constâtâ câ situatsia finansialâ ali PAM iaste multu slabâ. Nâstritsearea a aishtei situatsie s-veade tu puterle dit nuntru ca cum iaste adunarea a mebrurâljei cum shi câftare agiutor tu donatsie.
11. Aista Rezolutsie, diunoarâ, dupu tsi bitiseashte Congreslu cu lucru, s-hibâ prezentatâ la organile ofitsiale ali R.Makedonie (guvernul, parlamentul, ... shi alte) cum shi la organizatsiile internatsionale ti apârare a ndrepturlor a omlui.

Scopia, 25 di sumedru, anlu 2003.

Protlu Congres a Partiiljei a Armânjlor
di tu Makedonie
 
Poslednja izmena:
Da pogledamo neka zapazanja u vezi karaktera grckog jezika koje je u svom delu “Kratilos” izneo poznati grcki mislioc Platon.

Citate iz “Kratilosa” prikazujem u orginalu na jeziku na kojem je govorio i pisao Platon, kao i prevoda na vise jezika, onako kako sam video ja, a i drugi koji su prevodili Platonove zapise; sve u cilju ocuvanja verodostojnosti sustine zapisa.


2a0j58i.jpg


-------------------------------------------------------------------------------------------------

U konkretnom citatu, Platon je sasvim konkretan da Grci, A SPECIJALNO oni koji se nalaze pod “dominacijom” (vladavinom) Varvara, DA SU OD VARVARA PREUZELI MNOGE RECI.

U vezi identifikacije pravilnog tumacenja reci “nomina”, koja je kod Jordanesa u njegovoj “Getici” jasno oznacavala pojam “RECI”, i sumnje koja se pojavila kod pojedinaca da termin “nomina” oznacava iskljucivo pojam “imena”, SADA MOZEMO DA IZNESEMO KONKRETAN PRIMER IZ GRCKOG DA TERMIN “onomata” sluzi i za oznacavanje pojma “RECI”.

lat. “NOMINA”

gr. “ONOMATA”

a.m. “NUMA, NUMICE” (ime, imena = reci)

Ocigledno je da postoi neraskiniva semanticka i fonetska veza izmedzu sva tri prikazana termina:

“NOMIna” = “oNOMata” = “NuMIce”

svakako sa pretrpljenim minimalnim fonetskim izmenama usled UPOTREBE JEDNE TE ISTE RECI, ALI U TRI POSEBNA JEZIKA.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top