Igra - sastavi priču

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Noć
*Svitac
*Tišina
*lavež pasa
*Svetiljka

Noć je, tišina. Sedim na terasi, sveže je. Čuje se u daljini lavež pasa. Nesposobna sam... da ustanem, da jedem, pijem, da se umijem, da legnem, da zaspim...
Svetiljka na tremu skuplja komarce..
Ne teram ih, neka bodu, neka svrbi. ne češem se.
Da li dišem? Dišem. Zašto i kako..
Kolika je količina u litrima, kilogramima, metrima tuge, razočaranja, besa, nepravde, nepravde koju mogu da podnesem...
Pišem a tražim reč za to.. Bezvredno..
Obesmišljeno toliko toliko toga, svedeno na bedno, beznačajno...
Begunac, to sam ja.
Bežim, bežim.. A sačeka me iza ugla i podmetne nogu.
Da se predam, da ubijem želje, da slomim volju, da legnem i zaspim...
To bi bio spas.
Svitac u travi. Zrikavci..
Zavidim, ja nezavidna ovima što spavaju.

Ako noćas zaspim, a hoću sigurno jer čovek je prokleto biće hoće da diše i kad treba da prestane, hoće da živi i kad nema više smisla, hoće da se nada kad nema više nade.. Proklet.
Ako zaspim.. probudiću se prokleta, sa prokletom voljom da prokleto živim i da se prokleto nadam i tako ću jednog dana tako prokleto nepopravljiva da umrem.
Nema leka.

Izvor
Hrast
Jastuk
Mahovina
Krst
 
Izvor
Hrast
Jastuk
Mahovina
Krst


Posle niza sparnih i vrelih dana, kiša je donela pravo osveženje. Jutro je osvanulo tmurno I sveže.
Sva slomljena od nagle vremenske promene, od teške noći praćene udarima groma i provalom oblaka, kuvala je kafu.

Pratila je meteo najavu, gledala u Nebo, znala je da sledi promena.
Čekala je kišu, nemajući kud. Nije se plašila grmljavine, nije se plašila više ničega .

Olovni oblaci gomilali su se na nebu, u toj teskobi odašiljali potmule preteće zvuke.
Mirno je sedela i čitala. Kroz otvorena terasna vrata i dalje se čula pesma cvrčaka.
Volela je te letnje koncerte, Danju cvrkut vrabaca, noću pesma cvrčaka.

Izašla je napolje da još jednom pogleda u nebo.
Orahove grane prepuna lista i ploda nadvile su se iznad nje, iznad krova. Oslonila se rukom na orah.
Povlačeći dlanom po stablu, osetila je mekoću mahovine pod prstima, koru raspuklu grubu i tvrdu, koja je podseti na stari hrast pod kojim su uvek odmarali u pauzama dugih šetnji.
Prelazila je prstima sa raspukle kore na plišanu mahovinu, cvrčci su i dalje pevali.
Znala je da se cvrčak godinama priprema da bi pevao samo jedno leto. Pesma cvrčka, ljubavni zov. Ovo tamno avgustovsko veče koje sprema vremensku nepogodu, prepuno pesme cvrčaka.
Potmulo mumljanje oblaka pretvori se u jake udare groma praćene sevanjem munja.
Utrčala je u kuću, zatvorila prozore, izvukla utikače iz struje, zaključala vrata.

Lagano je naslonila glavu na jastuk i utonula u misli, čekajući san.
Munje su podivljalo sevale i bile jedini izvor svetlosti ove pomahnitale noći.
Cvrčci su utihnuli pred pobesnelim gromovima.

Ova noć, razapeta na krst vere, nade, isčekivanja i slutnje, bila je preduga.Ceo život sabijen u jednu noć, kao život cvrčka u jedno leto u kojem peva, voli i umire.

*popodne
*kiša
*breskva
*odlazak
*spremanje
 
Dosadno popodne.Kiša lije kao iz "kabla".
Izlazim iz stana, uzimam moj smešni, probušeni kišobran. Navlačim gumene čizme i lažni osmeh. Hodam uzdignute glave, a znam da me više niko ne gleda. Prezrela sam, napukla breskva u poodmaklim godinama. Stara sam za novi početak, odlazak, koračanje po nekim novim putevima, moje staze su odavno utabane. Više ništa ne očekujem, ne pravim planove za budućnost, već odavno sam u njoj...Završila sam veliko "spremanje" u svojoj glavi. Napokon sam slobodna, rasterećena... Idem, a ne znam gde i kad ću da stignem.

Kuća
Muzika
Galama
Munja
Veselje
 
Kuća
Muzika
Galama
Munja
Veselje



Život ili smrt

Čujem, neko me zove. Zakleo bih se da je nečiji glas. Siđoh u prizemlje. Zapanjen sam, hoću da ga pitam šta radiš ovde, otkud ti, zar nisi otišao? Pitao bih, a nešto me sramota. Osetiće se nepoželjnim. Otac! Drago mi je što ga vidim, ali on ne pokazuju neku želju za razmenom ljubaznosti.

„Kako živiš, sine?“ pita.

„Dobro je“, kažem.

„Važno je da vi mislite da vam je dobro, čovek je srećan onoliko koliko misli da je srećan.“

Kratko ćutanje, ja još ništa ne razumem, kuća mi postala nekako tesna.

„Nije ni nama loše, nastavlja, na kraju krajeva, život, smrt, sve su samo to predrasude. I život i smrt su predrasude. Stvoriš predstavu u glavi i tako živiš ili budeš mrtav. Eto, ja sam jedne noći odlučio da me vi više ne vidite, umori se čovek, umori od onoga što se zove život, ostara i shvati da je postao teret vama koji mislite da još treba da živite. Mi koji smo se naživeli, bar vi živi tako mislite o nama, odlučimo jednog dana da odemo, u stvari, da vam se sklonimo, da sklonimo naša telesa ispred vaših očiju, da ne vučete opterećenje našeg postojanja u svojoj svesti, dosta vam je i vaših briga.“

„Nemoj tako, niste bili teret“, kažem.

„Ma pusti to, sve je to prirodno, ne mrzite vi nas. Znam. Nema čoveka koji ne pomisli, pa i oni će jednog dana otići, neminovno. I posle, kada odemo, ipak se oseti olakšanje, jedna briga manje. Sine, bar sad ne moramo da se lažemo. Ti si uvek bio iskren, budi i sad. Neću se ja naljutiti, sve je to metafizika, znaš, onako kako si ti govorio. Ta sudbina i tebe čeka.“

Ustadoh, pustih muziku, i vratih se nazad. Nasuh nam po piće. Uze ga, omirisa i stavi ispred sebe.

„Tiha muzika. Ne volim galamu ni kad je veselje!“

„Gde je majka?“ pitam.

„Ona je dobro, kasni četiri godine. Znaš kako je bilo. Ne može da prežali ni dan danas što sam duže živeo. Ja umreh četiri godine pre nje, ali sam dve godine od nje duže živeo. Opet, život je stvar navike. Nije sad dobro živeti. Svet je bolestan!“

„Kako je tako je, šta da se radi?“

„Predstava sine, samo predstava, nema tu velike razlike. Jednog dana kada shvatiš da ne vidiš svoju svrhu, kad osetiš da si drugima teret, samo odlučiš i odeš. Nije to ništa strašno. Možeš li da se setiš nečeg pre nego što si se rodio? Naravno da ne. E tako ti je i posle smrti. Nema ničega, prazno i ništa. Na kraju krajeva, biti prilagođen u duboko bolesnom društvu nije merilo zdravlja.“

„Dobro, a kako sad ovo, odakle ti sva sećanja koja ispriča, i ostalo?“

Sine, rekoh ti, sve je predstava, i ja sam tvoja predstava, ljudi žive dok ih drugi nose u sećanju. Roditelji su duboko pohranjeni u sećanjima svoje dece, samo kod njih, mi, umrli, možemo samo sa svojom decom ovako da razgovaramo, mi smo deo vas i vi ste deo nas. Mi živimo dok naša deca žive. Roditelji, deca, i oni koje jedna majka rodi. Tako je to.“

Probudio sam se oko podne, miran, odmoran. Lilo je. Munja a onda grom, negde u blizini. Snovi ili predstave, predstave ili snovi, ili oboje?


lavež
potmulo
vetar
noć
karta
 
Obična,tiha noć ....Malo više mračna od neke druge noći, jer se zvezde nisu rodile.
Badava ih je nebeska prašina začela , one nisu mogle da zasijaju i zaigraju igru svitaca na beskrajnom tamnom platnu.A mesec se sakrio u nekoj maglini i zaspao.
Umotana karta , svijena i pomalo iskrzanih krajeva , trudila se da odmota svoju površinu , ali nije uspevala .Poneki drhtaj , pomeranje i uzdah ...I to je sve .Kao urolani papir lebdela je u nekom međuprostoru i ludo se trudila.Sabijenost je bila jača.
Ispod nje, grad....Uvijen u tišinu , milovan zavodničkim linijama uličnih lampi i isprepletan pustim ulicama .Pokoji izgubljeni ili prognani pas i tužni lavež da razbije ništavilo .Tužni i nemirni , usplahireni....Bez zvezda i meseca koji su zarobljeni u smotanoj karti neba, psi ne mogu pevati , ni osetiti vetar u nozdrvama dok u nebo sa nadom u očima gledaju.
Obična tiha noć...Samo muzika lišća blago zanesenog u krošnjama lipa,visokih , mirisnih , poređanih uz puteve bez tragova..Potmuli glasovi nečega što dolazi , ali ne stiže.....
Potmuli koraci čekanog kojeg niko dočekati neće....

Ladolež
Puteljak
Pljusak
Ruina
Smelost
 
Ladolež
Puteljak
Pljusak
Ruina
Smelost


Ladolež

Od nečega se mora početi. Ovog puta neka to bude ladolež. Prijatelji,
slikaću ladolež, ne rečima, uljem, na beloj podlozi, samo geso, tehnika - Ala prima.

Platno je pripremljeno, ladolež je beo, penje se, puzi i pozdravlja me svakog jutra.
Slikaću na beloj podlozi, već sam rekao. Široki potezi. Sloboda. Svaki potez je puteljak
koji će kvasiti nenadani letnji pljusak. Neće ovo biti platno na kojem je samo jedan cvet,
u pozadini će biti ruina. Penjačica mora da ima nekog ili nešto oko čega će se sviti, penjati.
Ladoležu smelost ne treba, ima je. Umalo ne napisah „on je takav“ (fraza koju ne podnosim).
Mrzim kad je neko „takav“.

Ladolež je karakter. Ustaje rano, ladolež je ranoranilac, procveta, pozdravi nas i u podne kaže laku noć.
Ladolež.

Slika gotova.

Nije teško naslikati ladolež, bolje reći, ruinu obraslu ladoležom.

„A gde ti je ovde ladolež?“ pita.

"Cvetovi, otvoreni, prašnici i tučak, ovo u sredini, ovo belo - to je ladolež,
ovo zeleno-modro okolo su listovi, ova crvena spirala koja se uvija, to je telo ladoleža,
sve ostalo je ruina."

„Dragi ti si majstor! Divan autoportret!“

Volim ladolež!



oblutak
žar
solo
mučnina
staklo
 
Poslednja izmena:
oblutak
žar
solo
mučnina
staklo
**********

Još jedna noć

Mučnina
, izazvana spletom okolnosti, grčila joj je stomak upetljan u čvor. Ovakva stanja nije imala godinama. Prosto, zaboravila je kako to boli, muči, unosi nemir u dugim noćima koje je solo provodila.
Poj zrikavaca u noći išao joj je na živce. Lavež pasa u daljini donosio je neku potmulu slutnju udruženu sa mučninom beznađa i nemoći.

Kada su deca bila sasvim mala, ovakve neizvesne slutnje pomešane sa strahom bile su poznat osećaj. To je, valjda, i ljudski brinuti i strepiti nad nekom koga voliš i držiš kao malo vode na dlanu.
Uvek je imala nežnu ruku na ramenu, oči koje su ulivale nadu u najtežim situacijama. Imala je podršku i oslonac.

Slične osećaje imala je i kasnije.
Znala je da pomoći nema bolesnim roditeljima koje je negovala. Danju se dešavao život.
A noć?
Prvi nagoveštaji zore donosili su olakšanje i završetak još jedne besane noći. Noć je uvek najteža. Poklapa je, oduzima dah, unosi nemir, neizvesnost i strah.

Nije više bilo nežne ruke na ramenu, nije bilo dugog pogleda ohrabrenja, nije bilo oslonca.
A oni, stari i bolesni u svojim mukama bili su joj slamka spasa, sve dok se nisu umorili, i oni i ona.
Poslednji trzaj tela doneo je svima olakšanje. Njoj da im više ne gleda muke, njima da pronađu svoj odmor i mir.
I zaspali su okruženi mirom i cvećem. Oni su se smirili, a ona?
Nju je sve sustiglo, sve ono što je izdržala i morala da bude jaka.

Polako, postepno, vraćala se u život. Brinula o sebi, oslobodila se strepnji i strahova. Ništa više nije moglo da je izbaci iz života, da joj ubije želju da ojača.
I nije se plašila ničega, nije imala strepnje, nije osećala nemire.

Posle mnogo godina, u trenu, posle telefonskog poziva, sustigao je isti osćaj koji je odmah prepoznala.

Noć.Čelom oslonjena na prozorsko staklo posmatra mesec koji sakriven iz oblaka liči na glatki oblutak na morskom dnu.
Na nebu mesec poput oblutka, u telu eksplozija, žar izbija poput vulkanske lave.

Još jedna noć prepuna pesme zrikavaca i laveža pasa...

*Noć
*Tišina
*Jutro
*oči
*radost
 
Noć
Tišina
Jutro
Oči
Radost

Uvek sam voleo noć. Tople, letnje, kišne, hladne, zimske, snežne, olujne.. noći su me uvek opčinjavale. Noću, u tišini, jasnije razmišljam. Čujem sebe i sve one misli koje se, inače, kriju i promaknu. Sve bitne odluke doneo sam noću; sve važne planove dala mi je noć.
Ležim na prijatno hladnom, tvrdom parketu. U sobi je mrak. Mesečina se probija kroz oblake i mutno osvetljava ulicu bez ijednog svetla. Oluja samo što je prestala i još se oseća miris jake letnje kiše na mokrom asfaltu.
Ležim i ne razmišljam. Puštam misli da dođu i odu, ali ih ne zovem niti ih zadržavam. Tiha, skoro nečujna muzika sa radija. Prošlo je još pet minuta ili tri sata, nemam pojma o vremenu, ali postajem ponovo svestan sebe i sobe u kojoj se nalazim. Svestan sam i jutra koje se nazire na istoku. Sada više nemam dileme, sve je došlo na svoje mesto.
Sa radija kreće Jimi Hendrix, 12 String Blues. Ustajem oprezno i izvodim Pozdrav Suncu. Zatežem i opuštam i telo i um. Oblačim mat crnu odeću, drevno obeležje mojih kolega. Nož je na svom mestu, kao i uvek.
Dok prolazim kroz hodnik, u ogledalu hvatam svoj pogled i vidim radost u očima.


Fiat
Mesec
Svitac
Beograd
Most
Instagram
 
Fiat
Mesec
Svitac
Beograd
Most
Instagram




Usamoljenost nije poželjna. Ta ogavna osobina je po mišljenju mnogih prvi simptom ludila.
Kad svet, ljudi, ustanove da si samoživ, ne gine ti Toponica, tj. ludara. Koliko čoveku treba da postane lud?
Dovoljno je da u jednom predvečerju nekom klincu u ulici, a inače si okarakterisan kao čudak, kažeš beži klinjo,
klinjo vikne – ovaj je lud, sutradan si ludak. Tako je i sa komšijama, tako je svuda, tako je na ovom jebenom Balkanu;
U našim patološkim zonama svi su ludi dok se drugačije ne dokaže. Ovde je lako dokazati
da si pametan, radi kao što svi rade i gotovo, dokaži da si lud, budi van partije. Odstupiš li za jotu gotov si,
Laza ti ne gine; sirene, uzbune, gužva na Slaviji, zakrčenje saobraćaja, i eto tebi košulja, čista ispeglana,
a rukavi se zakopčavaju na leđima.

I evo mene u tamnici, kažu nije tamnica, samo soba.

Ja ovako blesav, usamljen, željan ljubavi, ni mrava ne bih zgazio, sve skakućem kad hodam, slučajno da ne
naiđe neki mrav. Da se razumemo, i mravi znaju da zalutaju; mravi jesu društveni, super organizovani insekti
ali i oni imaju individualnost, i mrav može da kaže ja sam individua, neću da budem čopor, ovca, krdo. Biti različit
nije hir, kažu, ali biti isti je glupost. Budi svitac, ako želiš, ali moraš da sijaš, bar noću, da svi vie da sijaš, govorio
mi je drug, svetli. Kako? Nemam krila, nisam ni muva ni svitac, nemam napajanje, ovo iz zarobljenih reka.
Mene voli gravitacija. Nije mala stvar leteti prema mesecu. Beograd je usran grad, mrava ima, svitaca ni ni za leka,
a hoće da je metropola. Evo New Yorka (pogreših li u pisanju?), u centru grada park. Imaju i patke. Problem i tu postoji.
Selindžer se pitao, bio klinja, mlad, šta se dešava sa patkama zimi, da li odlaze na jug? Nije propratio situaciju.
Zašto je morao da pita taksistu, oni su surovi?

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jednom, kad sam sticajem okolnosti ostao do kasno u noć, bio sa druge strane Dunava, a taksisti pederčine nisu
htele da mi stanu, morao sam da pređem peške preko Pnačevačkog mosta. Ljudi, dugačak je tommost. U jednom
trenutku tutnjava. Nagnem se a ispod voz. Zamislite, tabanam, polupijan, a ispod mene voz. Čudo!!! Oduševim se.
***** onoga sa lađom, onog Nojea, onog što je spasao od svih vrsta po dvoje. Ma majku li ti milosnu, što spasi i komarce,
pojedoše me na Pančevačkom mostu. Gde je sad onaj Dunavski spasilac što spasava samoubice? Videh u jutarnjem,
Renato se zove, setih se u mahu. Nije on kriv, dobrovoljac, mediji su vlasnici života i smrti, a vole i restorane.
Spasi mene Renato, neću da se ubijem, spasi me od komaraca? Restoran krcat. **** se njemu,
on je slavan, bio na tvu, ima riblji restoran. Restoran je pun, ekipa sa tva je glavna, svaki sto zauzet,
tanjiri puni riba. Ribe su normalno spremne, kao i uvek na tanjiru, rade, spremljene na razne načine, pržene, pečene, sa roštilja,
možda barene (kako to smrdi, strašno, probao, ove barene).

Sve je u životu nepovezano. Prešao sam most. Pešice. Sutra ni reportaže ni spasioca, nema slučaja, zauzeti ribom.
Jutarnji program pukao, nema ništa na tv. Nisam ni gledao, spavao.Budim se naduven, imam alergiju na ujed tih ogavnih insekata,
isisali me, izujedali. **** ih Noe gde ih poveze u onoj svojoj ARCI ili BARCI. **** ga komarac.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Odoh na pecanje. Selo Belegiš, uzvodno od Pančevačko mosta. Rano jutro, rosa kvasi cipele,
čist vazduh, divota. Sunce se promalja iza horizonta, namiguje mi, tek toliko da i ja namignem,
zaklanjam oči, spuštam kapak od kačketa. Primičem se obali. Traktor, pored traktora seljak.

  • Dobro jutro domaćine.
  • Dobro jutro.
Prođem, okrenem se, crevo iz traktora ugurano u Dunav.

Vratim se i pitam: „Majstore, šta to radiš, loviš ribu?“

  • Praznim cisternu.
  • Smrdi prijatelju.
  • A *******, govna smrde.
  • Ne smeš to da radiš:
  • Ti ćeš da mi kažeš, ovo je moje selo, moja i reka.
  • Ja ću da pecam nizvodno.
  • Pecaj, ko ti brani.
  • A tvoja govan?
  • Ćuti. Okrenuo mi dupe.


Gledam čoveka, okrenuo mi leđa, uzimam telefon, fotografišem, a on mi kaže: „Samo slikaj, nisi prvi, moja ćerka radi u opštini. Za dž trošiš telefon!“

Bog te ****, gde ja živim. Ćerka mu radi u opštini i on ne **** živu silu!

*******. Okačim na Instagram. Pljušte lajkovi.

Ne prođoše ni dva dana a zvono. Nisam ni Fiat rekao a nađoh se pred prekršajnim sudijom.

P.S.
Sada je 04.03h.
Zaglavio čovek temu , pa ajd, rekoh: da je "odglavim“
Pisanje u dahu, insomnija!

.
mamurluk
jutro
tuga
želja
san
 
Poslednja izmena:
Bela Lađa.

Jednom se u životu postaje kapetan. Malo kasnije dođe još jedna crtica, ona prvoklasna :lol:
U njegovu čast drugar Vice Admiral je napravio žurku na Beloj Lađi.
Onu neformalnu, gde alkohol teče u potocima, od crtica se pravi čiča gliša...
Uniforma je kod žena izazivala uzbuđenje, požudu, sada je postao trofejni primerak.
Veče se odmicalo a devojke lepe kao san su bile u njegovom društvu, šatro pričale o životu, smejale se.
Gledao ih je kao zver svoj plen, uvek spremna da ga rastrgne. Voda mu je išla na usta od njihovih oblina.
Posle par čaša i koje crte sa nekoliko devojaka je otišao do glisera.
Da im pokaže kako se upravlja gliserom, koliko može da razvije čvorova. Na koji način se održava prav kurs :zper:
Od svega imao je samo jednu želju na umu, da orgija sa njima.
Ljubav i emocije je sahranio sa prvom ljubavi. Večeras će tugu da ublaži alkoholom i po kojom mlađanom.
Probudio ga je jutarnji povetarac u krevetu okružen gologuzim omladinkama. Prebacio je neku ćebad preko njih da ne nazebu.
Nikada nije imao problema sa mamurlukom, bio je svež, odmoran i dovoljno priseban da pokrene gliser.
Pravac pučina, a na pučini ....


Zeus,
Vinograd,
Hrčak,
Veverica,
Kobasica,
Limuada...
 
Ležao je ničice potpuno nepokretan. Nije osećao ni ruke ni noge. Pokušao je da pomeri jednu, pa drugu ruku, ali bez uspeha. Sada se usredsredio na noge i naredio nožnim prstima da se pomeraju. Nije uspelo. Sa užasom je shvatio da je paralisan.

Pokušavao je da se seti šta ga je dovelo u ovu situaciju. Ništa mu nije padalo na pamet.

Ležao je levim obrazom oslonjenim na krevet; video se samo zid i deo vrata. Ništa mu nije bilo poznato… bio je na nekom čudnom mestu.

Na zidu je visila reprodukcija i nekim čudom se setio da je to Van Gogov Crveni vinograd. Slike se setio, a kako je došlo do toga da leži ovde paralisan nije. Mozak se poigravao sa njim.

Osetio je da mu se nešto penje po glavi, krajičkom oka je video da je to bilo nešto malo i krznato. Obuzeo ga je užas. Da je mogao da oseti ruke i noge verovatno bi osetio i žmarce. To stvorenje je počelo da mu gricka desno uho – u početku polako i stidljivo, a potom halapljivo i krvožedno. Osećao je bol i krv koja se sliva po potiljku i vratu. Pokušao je da vikne i zove nekoga da mu pomogne, ali iz njegovog grla nije izlazio nikakav glas. Bio je to nemi krik.

Ta mala krvožedna zver spustila se niz njegovo lice i stala tik ispred njegovog oka. Izoštrio je vid koliko je mogao i video pred sobom hrčka krvavog krzna i obraza punih komadića njegovog uha. Glodar se cerio, pokazivao još krvave zube, poklonio se, skočio sa kreveta i nestao iz njegovog vidokruga.

Pomislio je da ludi – hrčak ljudožder!!! To nije moguće!

A onda je bela svetlost ispunila sobu, munje su sevale, gromovi udarali na sve strane, a iz oblaka dima izašao je Zevs. Na ramenu mu je stajala zlatna veverica.

Zevs se nagnuo ka njemu i prošaputao: „Zamisli kako je bilo Prometeju, računaj da si dobro prošao. Mislim, hrčak… smejurija u odnosu na orla. Mada... ako imaš primedbu, može i orao. Imaš slobodnu volju, pa biraj. Od mene toliko. Kad odlučiš, javi mi se. Zdravo!.“

Zevs je nestao u treptaju oka.

Sada je bio već sasvim siguran da je poludeo. Opet je pokušao da pusti neki glas od sebe, ali uzalud.

Nemoćan, sputan, nem, osetio je veliku tugu - bilo mu je žao samoga sebe. Krupne suze slivale su se niz njegovo lice i golicale mu krajeve usana. Sklopio je oči, predao se, odlučio da se prepusti. Tako je i zaspao.

Osetio je da mu nešto opet gricka uho. Probudio se preneražen, zaurlao iz sveg glasa i skočio iz kreveta.

Kada je malo došao sebi, na krevetu je video svoju ženu kako se razrogačenih očiju drži za obraz.

Shvatio je da je verovatno nehotično udario kada je naglo skočio.

  • Izvini, jesam li te jako udario?

  • Ma, nisi. Samo si me mnogo iznenadio. Pijanduro jedna! Htela sam da ti kažem pre odlaska na posao da te u kuhinji čekaju kobasica sa jajima i limunada. Malo sam te prodrmala da te probudim, nije upalilo, pa sam te gricnula za uvo… i eto.

  • Izvini, izvini, sto puta izvini. Sinoć je bilo to momačko veče, popili smo malo više, pa sam jutros komiran. Sanjao sam i neke gluposti, nećeš verovati kad ti ispričam…

  • Mora da je bilo mnogo strašno. Znaš da si vikao i plakao u snu? Pričaćeš mi kad se vratim s posla.

Klanica

Ludnica

Bič

Ključ

Crveno
 
Klanica
Ludnica
Bič
Ključ
Crveno
---------------------------------------
Noć Punog Meseca

Ovaj put bilo je drukčije. Pun Mesec, osim što je prelepo izgledao, uzburkao je njene emocije.
Pomalo je bila uznemirena, umorna od ludnice života, ali ipak, utonula je u čvrst, dug, okrepljujući san.
Jutro je bilo mirnije, opuštenije, ako nije promenilo baš sve, donelo je prividni mir.


Njene vrludave misli nije lako ukrotiti, i nikada se ne zna gde će se zaustaviti, šta će ih obuzdati i zadržati.
Vratila se u vreme kada je bila princeza. Ne, ne, nije bila princeza, bila je kraljica!
Njen kralj s punim poverenjem predao joj je ključeve kraljevstva. Odabrala je samo jedan ključ - ključ života.

Nesebično je poklanjala taj veličanstveni ključ života. Svaki put kada je poklonila ključ, njihovo kraljevstvo bi živnulo a srca bi im ispunila radost, sreća i ljubav. Ljubav. Neizmerna.
Pokušavala je da se seti ko je rekao da se deljenjem sve umanjuje jedino se ljubav uvećava. Naravno, njena rasejanost nije dozvolila da se seti odakle zna tu misao, ali nije ni važno, važno je da je istina.

Bič vremena obmotavao je njeno telo, saplitao joj noge, usporavao korake. Ponekada se činilo da iznad glave čuje oštri zvuk fijuka životnog biča koji poput hladnih novembarskih vetrova ledi krv u žilama.

Još jedan lep dan u smiraju. Sunce na zalasku crveno kao divlji makovi.Sunce crveno a pun Mesec na suprotnoj strani Neba ubledeo, čeka noć da zasija punim sjajem.
Sve obećava još jednu lepu noć, ali ona zna da će najezda komaraca pokvariti sve i da će i ova noć ispunjena krvožednim komarcima biti kao klanica.

Brzim korakom uzdignute glave, uspravnog držanja tela, koračala je zamišljenom stazom koja odvaja Nebo i Zemlju, Sunce i Mesec, Život i Smrt, San i Javu, Prošlost i Budućnost.
Ubrzavala je korak, nije želela da ostane zaglavljena u međuprostoru!

------------------------------------

Dan
Putovanje
Umor
Sreća
Nadanje
 
Po jednoj staroj italijanskoj tradiciji deci bi bila ispricana pred spavanje jedna kratka prica, tu staru pricu bi obicno citalac citao za vreme kratkodnevnice kad bi dan postajao sve kraci a noc, citaoce sve duza...

..nadanje putovanje i umor. Ne mogu vise da pisem, ali se spremam! :)

Flamingo
Feniks
sumorvac
basta
uspeh
misli
 
Flamingo
Feniks
sumorvac
basta
uspeh
misli



Sumo rvač
je zaplakao. Taj nežni idiot koji se sprema za 333 kg da bi bio sumo.
Sve nevine žene, Japanke (himen je u pitanju), zaplakale su nad njegovim porazom.
Ružičasti flamingo je nadleteo Japan, mada, šta on traži u Japanu?
Pravdao se Flamingos: „Nije to zbog ovih debelih budala! Let je zbog izgubljene nevinosti.“
I Flamingos je kao i onaj Sumo, budala. Kome treba nevina Japanka?

Dobro je, kao Feniks opet se rodih, bi mi lakše. Inače tugovao bih.

Bašta je patila. Nadala se uspehu. Ovo je totalni krah.

Odoše misli F. Skot Ficdžeraldu, Ionako sve je otišlo u PM.

Bem ti \ivot, i konj može da matira, uzviknu SumoLepo
kraj
potok
misli
oblutak
 
Izgleda da smo se zamorili!
Pisanje je po meni kao i disanje.
Nema pauze u disanju.
Pišimo i dišimo!
Tema lepa, pisanje u dahu, prvi nacrt, popravka za 15 min.
Lepe stilske vežbe, prijatno inspirativno društvo.
Možda i nastavimo?
Evo mene kao napušteni mužjak koji slini za dragom koja ga je šutnula.
Ne ide da sam sebi odgovaram na zadate reči.
Pokušaću (kad mi dođe, ako mi dođe da pišem na Krstarici) na blogu.
Pisati treba svakog dana, prija to našem zdravlju! ;)
 
Poslednja izmena:
Izgleda da smo se zamorili!
Pisanje je po meni kao i disanje.
Nema pauze u disanju.
Pišimo i dišimo!
Tema lepa, pisanje u dahu, prvi nacrt, popravka za 15 min.
Lepe stilske vežbe, prijatno inspirativno društvo.
Možda i nastavimo?
Evo mene kao napušteni mužjak koji slini za dragom koja ga je šutnula.
Ne ide da sam sebi odgovaram na zadate reči.
Pokušaću (kad mi dođe, ako mi dođe da pišem na Krstarici) na blogu.
Pisati treba svakog dana, prija to našem zdravlju! ;)

Spamujemo temu, ali..

Ja lično kad sam srećna nemam nikakvu inspiraciju. Pokušala sam, ali ne ide. 🙁
 
* evo, samo da bi mogli da nastavite 😊

Lepo
kraj
potok
misli
oblutak

Misli su isparile.. Ostalo je samo lepo plavo nebo iznad i potok stakleno bistar i brz. Osmeh mi ne silazi sa lica i povremeno moram rukama da pritisnem obraze jer sam sama sebi smešna, plašim se da ću da dobijem kez kao Džoker. Sedim na obali sa glavom u oblacima dohvatim poneki beli oblutak i vrtim ga u ruci.. Uhvatim sebe da izgledam glupavo, pa ga bacim. Smejem se blentavo, pa se osvrnem da vidi ima li koga..
I nemam pojma kakva je dijagnoza u pitanju, samo znam da je dobar osećaj.
Onda ustanem i krenem polako, ali noge same pocupkuju, ne znam otkud znaju da sam srećna. Pevušim usput gde znam da nikoga nema. A i dalje glava prazna. Kako uopšte stignem do kuće.. ovako isključenog mozga.
E da, nategla sam flašu sa uljem.. mislila da je pivo. I kraj.


Bombonjera
Sudopera
Dobar
Baobab
Mrak
 
Bombonjera
Sudopera
Dobar
Baobab
Mrak


I ko bi sad rekao Konju jedan da ćeš se naći na vrhu baobaba u sred noći kad je najgušći mrak sa otvorenom bombonjerom u centru afričkom kontinenta okružen lavovima nasukan sa balonom koji se nasadio na drvo jer nisam video kuda putujem u balonskom foto safariju. E moj Konju. Baš si dobar. A šta ti je falilo za onom sudoperom dok te je terala da peres sudove svaki dan ideš u prodavnicu plaćaš račune.. kad si bio dežurni krivac? Sa ove perspektive ništa! A ne ti si morao da odvežeš kecelju i baciš je demonstrativno na pod da objasniš kako imaš kuda da odeš i da će uskoro videti kako izgleda život bez mene kad bude dobila razglednicu iz afričke zemlje safari. Eto ti sad safari. Ebo te safaro u doope. Makar je bombonjera tu hehehehe..

Gomno
Metlica
Pudlica
Puslica
Vakcina
Izbeljivač
 
Gomno
Metlica
Pudlica
Puslica
Vakcina
Izbeljivač



Osćala sam se kao gomno koje sramotno stoji na sred puta, a niko da naiđe da me metlicom počisti i baci u đubre.
Ležala sam tako gušeći samu sebe smradom svoje besmislenosti i zamišljala kako bi nakon što me počiste trebali izbeljivačem sve da operu da uklone mesto zločina. Čistač profesionalac je potreban.
Pridremalo mi se.. Gle čuda i gomnima se spava!
Valjda sam zaspala i eto me skakućem i šenim.. bela slatka kao puslica.. U jurcanju se zakucam u ogledalo i stanem zapanjena.. Pa ja sam pudlica! Da. Pudlica..
Gazda zove, ja dotrčim sva srećna, a sve mislim.. Ma nije moguće, šta mi je.
Uhvati me rukama ispod ušiju, poljubi i pomiluje po glavi, a ja se topim od sreće.. A stalno mi bubnji..
Šta je breee ovoooo!!!
Zakači mi lenku na ogrlicu i povede me u šetnju, a ja sva ponosna hodam pored njega.
Auu, probudi se, aloo!!
Dok šetamo, on se javlja nekim ljudima.. a ja lajem kao besna, kidišem, možda bi i da ugrizem..
On povuče lenku i sagne se, pomiluje me i kaže: Idemo da ti daju vakcinu.
Gledam ga razrogačeno.. Kakvu vakcinu, zašto.. Protiv Kovida? Šta mi je, koji đavo.. Puca mi glava od razmišljanja.. Uvodi me u neku zgradu, u prostoriji neka plavuša nasmejana, hoće da me pomiluje, ja režim, lajem..
On me uzme u naručje i podigne na krevet ili sto, ne znam. I samo krajem oka vidim nju kako mi prilazi sa špricem u ruci i osetim ubod. Booliii!!!


Probudim se. Na tv neki film, neko kuče laje. Ustanem upalim svetlo, pogledam se u ogledalu.. Ne nisam pudlica, a nisam ni gomno.
Uh, dobro je. Za dlaku.


sombrero
pustinja
svraka
slama
gušter
 
sombrero
pustinja
svraka
slama
gušter




Meksički suvi vazduh mi je sušio pluća. Svuda suvo, po koja zakržljala biljka. Predeo poput apstraktne slike. Sve je belo, beo i pesak, suva vegetacija i Rio Bravo koji se stidi što nosi život. Od jedne gomile granja učini mi se da je svraka, lešinar je bio, izgladneo i očigledno na strogoj dijeti. Iz njegove perspektive ja sam bio samo sombrero, koji se kretao prateći ritam magarca kojeg sam jahao.

Iza obližnje dine izgalopirala je banda koja me je zarobila. Znao sam da će me mučiti, da će tražiti da im kažem sve što znam o Panču Vili, o Dolores i mojoj želji da je ukradem i odvedem iz ove pustinje. Nisam ništa hteo da priznam, mada i da sam priznao ništa ne bi razumeli, ni ja njih nisam razumeo. Gledao sam u plavo nebo. Zapaljena slama je gorela pod mojim bosim nogama. Bilo je nešto toplije nego pesak, vatra nije mnogo povećala moju bol u stopalima, a nisam ni imao potrebe da odam moju Dolores. Znao sam da će obući crninu kada čuje za moju sudbinu, da će pobeći u Argentinu, da će se udati za nekog gauča i da će me zaboraviti. Bilo mi je svejedno, žeđ potire svaku bol.

Gušter je ubrzano pretrčao na bezbednoj udaljenosti od vatre, sunce je pržilo moje teme, dim mi je punio pluća, banda je šenlučila, pila i pucala. Čekao sam kraj.

Moja Dolores, ljubavi moja, ni smrt mi nije teška. Život bez tebe je bio mučenje.
Nisam te našao; najveći poraz koji može zadesiti čoveka.



Lisabon
Makaze
knjiga
vreme
prozor
 
Lisabon
Makaze
knjiga
vreme
prozor


Konj je sedeo u svome plastu na balkonu svoga dvorca sa koga je pucao pogled na vodapade duge i smardgne oblake. Svako jutro novi ritual. Na posletku on kao carobnjak vremena dobro je razumevao i postovao rituale i ceremonije da bi ilo sta prepustio slucaju. Jutranja kafa pa bi u ruke uzimao makaze i sekao sveze napravljeni atlas iz ogledala kao listove knjige.. a potom carobnim stapicem pravio vrtlog u koji je bacao iskrojene delove koje bi na taj nacin sejao kroz prozor u neke druge svetove. Potom bi ih iz radoznalosti onako sakrivene trazio po svetu.. i igrao se sam sa sobom jer do sada nije upoznao nekog ko bi po svome znanju lepoti mudrosti i carobnjastvu bio slican njemu. Morao je nekako sebe zabaviti a od nepresusnih izvora vreme je jedino sto jos nije do kraja iskusio. Poslednji put je bas bilo dobro. I onaj poslednji komadic koji je se sakrio unutar praznog bureta vina u podrumu vinarije u Lisabonu. Kakvo neocekivano mesto za žmurke. Konju blicnuše oči.

Bungalov
Analani sex
Pivo
Smokva
Mleko
 
Bungalov
Analani sex
Pivo
Smokva
Mleko

--------------
Ovo leto, po mnogo čemu, bilo je drugačije od svih dosadašnjih.
Umorna od obaveza, ljudi, nedorečenosti, zabrana, očekivanja, nadanja, umorna od života, šetala je peščanom plažom.
Bosim stopalima gazila je po vrelom pesku.
Crni slameni šešir oivičen belom tračicom, i naočare u istoj boji i belim detaljima kao i šešir, skrivali su njen pogled.
Sama u svojim mislima, kao što je poslednjih godina navkla, spazila je niz bungalova u daljini. Nije ubrzavala korak, nije žurila.

Šum talasa koji su penili razbijaći se od stene, donosio je mir njenoj duši.
Približila se prvm bungalovu. Terasa je bila zaklonjena granama smokve u punom rodu.
Zastala je, ubrala smokvu iz koje je poteklo mleko slasti.Smokve je obožavala! Prinoseći salsnu voćku usnama, primeti čoveka na terasi. Sedeo je zavaljen u platnenoj stolici držeći u ruci pivo u limenci.Trgla se od iznenađenja i posramljeno supstila pogled. Bilo joj je neprijatno zbog ubrane smokve, još neprijatnije se osećala pod upornim istražujućim pogledom koji je pratio uz blagonakloni osmeh.
Klimnula je glavom kao otpozdrav i ubrzala korak. Osećala je vrelinu tog pogleda na svom temenu, na leđima.

Možda bi se mogla ispričati, ili napisati priča, ali jedna reč uvek nedostaje.
Uvek su joj falile neke reči, imala je osećaj da jedan komadić uvek nedostaje.
To je bio samo osećaj, možda i razmaženost, sve do trnutka kada je saznala šta je stvarno nedostajanje.

život
muzika
krečenje
umor
povratak sebi
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top