Hrvatska

  • Začetnik teme backpacker
  • Datum pokretanja
@Paula
Kod Grka većina turista dolazi avionom, mislim na turiste koji znače za tamošnji turizam pre svega UK, US,GER tu i tamo Italijani...(oni dosta i trajektom dolaze na jonsku obalu) pa samim tim kada jednom pređeš Evzoni gužvu nećeš videti dok ne treba da se ukrcaš na neki trajekt.
Hrvatima uglavnom turisti dolaze kolima, tako da su kod njih kolapsi leti česti iako su im sami autoputevi dobri.
Hrvatima je takođe preskupa putarina i ne znam što ne pređu na vinjete da reše gužve koje nastaju na naplatnim i da se lokalcima malo olakša. Mislim znam, jer se od putarina lepo sliva u budžet..ali opet.
Zato je meni prijatnije izvozati kroz Grčku
 
Poslednja izmena:
Za more ići u HR ili ići u Grčku? To su alternative što se auta tiče (avionom je to nebitno).
Ako mi do Sitonije treba ista km kao do Krka od BG, biram Krk ako tamo dođem za 5 max 6 sati. Jer mi do Sitonije treba 9 do 10 sati zbog 2 granice itd.. Ali ako mi i do HR treba toliko npr 9 sati sam putovala ove godine, onda nema prednosti, to je bio moj post. Što se tiče vremena.
Još i cena autoputa, do GR je mnogo manja, kroz HR u jednom smeru je 25 eura, 50 ukupno.

Sad, sve je to zanemarljivo ako se ima jak razlog za ići.
Ali gdje bi napravila još jednu autocestu kroz Hrvatsku? Da se smanje gužve, eventualno možda treću traku. Nema gužvi osim u sezoni, ali tad svi idu na more. Bilo je govora o brzoj cesti Popovača-Ogulin čime bi se rasteretio Zagreb. Ovako nešto:
IMG_20230803_183343.jpg
 
@Paula
Kod Grka većina turista dolazi avionom, mislim na turiste koji znače za tamošnji turizam pre svega UK, US,GER tu i tamo Italijani...(oni dosta i trajektom dolaze na jonsku obalu) pa samim tim kada jednom pređeš Evzoni gužvu nećeš videti dok ne treba da se ukrcaš na neki trajekt.
Hrvatima uglavnom turisti dolaze kolima, tako da su kod njih kolapsi leti česti iako su im sami autoputevi dobri.
Hrvatima je takođe preskupa putarina i ne znam što ne pređu na vinjete da reše gužve koje nastaju na naplatnim i da se lokalcima malo olakša. Mislim znam, jer se od putarina lepo sliva u budžet..ali opet.
Zato je meni prijatnije izvozati kroz Grčku
Kod nas uvode novi automatski sustav naplate...
https://www.poslovni.hr/hrvatska/ev...-sustav-naplate-cestarine-u-hrvatskoj-4384960
 
Objavljeno: 06.08.2023 / 07:41
Autor: SEEbiz / Hrt
POREĆ - Dva milijuna noćenja, Poreč je ove godine ostvario 3. kolovoza, dan prije nego prošle godine.
Od početka godine, do 3. kolovoza u Poreču je ostvareno 2.009.076 noćenja i 386.225 dolazaka što je povećanje od jedan, odnosno tri posto, u odnosu na prošlu godinu, izvijestili su u subotu iz Grada Poreča.

Najviše noćenja ostvarili su tradicionalno gosti iz Njemačke (27 posto ukupno ostvarenih noćenja), slijede ih gosti iz Austrije (20 posto) te iz Slovenije (10 posto).

Prema vrsti, najviše noćenja ostvareno je u hotelskom smještaju, sa povećanjem od tri posto u odnosu na 2022. godinu, slijede objekti u domaćinstvu u kojima je ostvareno tri posto manje noćenja, u kampovima četiri posto manje, dok nekomercijalni smještaj, odnosno kuće i stanovi za odmor, bilježe rast u noćenjima od 10 posto.

Najviše noćenja ostvareno je u lipnju i srpnju, premda porast noćenja u odnosu na prošlu godinu bilježe siječanj, veljača i svibanj.

- Posljednjih godina Poreč bilježi stalni porast turističkih noćenja u razdobljima pred i posezone, dok je u glavnoj sezoni turistički promet stabilan i bez većih oscilacija, sa standardnim vršnim pritiskom u srpnju i kolovozu, čime se sve više približavamo cilju stvaranja održivog cjelogodišnjeg turizma, navode iz porečke gradske uprave.

Gosti u Poreču prosječno borave pet dana.

Posljednjih godina navike turista su se znatno promijenile, duže boravke, od 10 do 14 dana, sve češće zamjenjuju oni kraći, od tri do pet dana.

Turisti vole istraživati više destinacija odjednom i to je prvenstveni razlog smanjenja prosječnog trajanja boravka gostiju u destinaciji, navode iz grada Poreča.
 
Ma ne, ENC ima već godinama, ali više se neće moći plaćati novcem, neće više biti naplatnih kućica, biti će brži prolaz, manje čekanja...
https://www.vecernji.hr/vijesti/sve...placati-enc-om-ili-preko-registracija-1670267

Inače vaš ENC će vrijediti kod nas i naš kod vas.
https://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska...e-integriranu-naplatu-cestarine---791717.html
Kada sam ja išla u julu sad, problem čak i nisu bile naplatne rampe. I posle njih je bilo gužve. Ali jeste, to bi u neku ruku ubrzalo.
Što se tiče one mape i drugih puteva, shvatam da jeste problem prespojiti.

Ono što Fortes reče, većina turista dolazi u HR kolima jer je blizu, to je i prednost. Blizu je iz SLO, SRB, BiH, AUS, GER svima je blizu autom i još posle sa svojim autom možeš da se šetkaš po plažama. Pretpostavljam da je najbrže rešenje baš to, da se online plaća što više prolaz. Evo recimo i kada sam išla i kada sam se vraćala samo nekih 10% auta je koristilo ENC, svi ostali smo čekali da platimo. Jer se ne isplati kupovati dnevni ENC, to kada bi se kod vas uvelo bilo bi odlično.
 
Evo samo za turiste koji idu u HR jedna dobra info.
Na prvim pumpama možete kupiti karticu za internet neograničeni net za 10 dana košta samo 10 EUR.

IMG_20230809_103531.jpg
 
Znači deca i ja smo tu karticu koristili, oni igrali igrice, na plaži, u sobi (bio je bolji od wifi) podelila sam konekciju i izdrndali smo sigurno preko 50 GB za tih 10 dana.
 
Kada sam ja išla u julu sad, problem čak i nisu bile naplatne rampe. I posle njih je bilo gužve. Ali jeste, to bi u neku ruku ubrzalo.
Što se tiče one mape i drugih puteva, shvatam da jeste problem prespojiti.

Ono što Fortes reče, većina turista dolazi u HR kolima jer je blizu, to je i prednost. Blizu je iz SLO, SRB, BiH, AUS, GER svima je blizu autom i još posle sa svojim autom možeš da se šetkaš po plažama. Pretpostavljam da je najbrže rešenje baš to, da se online plaća što više prolaz. Evo recimo i kada sam išla i kada sam se vraćala samo nekih 10% auta je koristilo ENC, svi ostali smo čekali da platimo. Jer se ne isplati kupovati dnevni ENC, to kada bi se kod vas uvelo bilo bi odlično.
Pa evo, ako si čitala, od idućeg mjeseca vaš ENC vrijedi kod nas i naš kod vas. A Slovenija, Austrija, južna Njemačka, Mađarska, Češka, Slovačka, dobar dio ide kod nas na more. I kad svi oni krenu, bude gužva. To je normalno.
Kažem ova cesta Popovača-Ogulin je bio prijedlog, hoće li doći do realizacije, to će se vidjeti.
 
@Paula
Kod Grka većina turista dolazi avionom, mislim na turiste koji znače za tamošnji turizam pre svega UK, US,GER tu i tamo Italijani...(oni dosta i trajektom dolaze na jonsku obalu) pa samim tim kada jednom pređeš Evzoni gužvu nećeš videti dok ne treba da se ukrcaš na neki trajekt.
Hrvatima uglavnom turisti dolaze kolima, tako da su kod njih kolapsi leti česti iako su im sami autoputevi dobri.
Hrvatima je takođe preskupa putarina i ne znam što ne pređu na vinjete da reše gužve koje nastaju na naplatnim i da se lokalcima malo olakša. Mislim znam, jer se od putarina lepo sliva u budžet..ali opet.
Zato je meni prijatnije izvozati kroz Grčku
Tako je, mada uvek ima gužve kod obilaznice oko Soluna. Treba izbeći onu industrijsku zonu, ići malo daljim putem ali sve vreme preko autoputa.

A HR kao i SRB ne žli vinjete jer bi se time drastično smanjili prihodi. Evo mene do Niša i nazad košta 2040 din autoput, do izlaza za Pirot 1250 u jednom smeru. treba 25 eura da se dođe do Krka i 25 nazad, 50 tačno. Vinjete ne mogu biti toliko.
 
Međutim, kao što sam možda već napisala, ako ne ide pun auto, prednost putovanja za HR jeste što se sa bla bla carom može navuči neko :). Deca su mi bila pozadi, a napred mi je u odlasku bio jedan tip do ZG, i u povratku isto jedan od ZG do BG. Svaki je dao 25 eura, što je bilo taman da se pokriju sve putarine u HR i još mi se nije spavalo jer smo brbljali. Za GRČ je to sigurno neuobičajeno, dalji je put. A mnogo ljudi ide ZG-BG, uvek se neko prijavi na bla bla. Ja ih ostavim kod Supernove u Buzinu, ili pokupim.
 
Prijateljica iz hr mi javlja da hr i bih policija na granici vadi ljude iz autobusa (one kampere sa rancima) i sve ih redom testira na drogu?!??

Koga boli k za putnike?!?? Ili ih malteetiraju da nebi putovali kroz bih nego da bi primorali ljude da putuju kroz hr i plaćaju masne putarine i mnogo skuplje autobuske karte?

Ili jednostavno maltretiraju sve što mrda na bih granici?

Screenshot_2023-08-09-21-08-38-193-edit_com.hsv.freeadblockerbrowser.jpg
 
Prijateljica iz hr mi javlja da hr i bih policija na granici vadi ljude iz autobusa (one kampere sa rancima) i sve ih redom testira na drogu?!??

Koga boli k za putnike?!?? Ili ih malteetiraju da nebi putovali kroz bih nego da bi primorali ljude da putuju kroz hr i plaćaju masne putarine i mnogo skuplje autobuske karte?

Ili jednostavno maltretiraju sve što mrda na bih granici?

Pogledajte prilog 1392284
Na graničnom prelazu između SRB i HR Bajakovo nema toga.
 
Zapravo, ja sam pomalo zaprepašćena koliko se nova Šengen granica između SRB i HR od Nove godine uopšte ne kontroliše na način kako su to SLO radili između njih i HR do Nove godine kada je tamo bila Šengen granica. Naime, uvek su me Slovenci pitali godinama kuda idem u EU, nisu pretresali ali ono pitali, od Nove godine sam par puta išla kroz Bajakovo ni to, apsolutno ništa, samo uzeli pasoše, skenirali. I to vozim neke ljude sa bla bla, neki imaju ličnu kartu HR, neki pasoše Srbije, jednom je jedan bio Poljak, jednom smo svi bili iz SRB, ali čak ni pitanje gde idete.
 
Taj prelaz je super idi na one iz bosne imao sam svakakva luda iskustva počev od bih graničara koji je pokušavao da me opljačka do plaćanja carine za cigare, nekada sam ih tražio okolo ili budio :lol:

Ali ovo je hit ove godine da izvlače putnike iz buseva i testiraju na droge šta koga zabole privatni život?!?? Putnik u busu?!??

Bris sa pantalona?!??
 
Meni frka da vozim nekoga sa blabla tuda ide ruta droge ako ga uhvate ode auto ode ti odoše deca dok ti objasniš a oni baš zagrejani da slušaju i pomognu :mrgreen:
šta da ti kažem, dnevno ima preko bla bla barem 10 objavljenih vožnji BG-ZG, i niko mi ne kaže da nešto pretresaju, možda baš zato što su to uglavnom Hrvati koji idu za Beograd ili naši koji rade u HR. Odvezla sam tipa koji je iz BGD, sa ženom se dogovorio da radi u HR, prvo su bili u Dalmaciji ta njegova građevinska firma, grade svašta, sada su u ZG. Ima kaže mnogo veća primanja nego da radi u Bgd, a ide tamo vamo svake druge nedelje, sve koje ja vozim nose ručni prtljag, jer ja i nemam mesta za putne torbe :). Nazad sam vraćala tipa koji je Beograđanin, ali je išao narazgovor u ZG u jednu Nemačku firmu da bi dobio prolaz za rad u toj istoj firmi u Nemačkoj. I dobio je. A Hrvatski je inače državljanin takođe. I ranije kada sam išla za SLO i nazad, vozim Hrvaticu koja ima momka u Beogradu i dolazi kod njega. Znači u nekom kraćem razgovoru ukapiram da je neko normalan, a uvek i naglasim da ponesu dkumenta da ne želim probleme. No, nikad se ne zna, to je tačno. Srećom, retko idem :).
 

Sjajne brojke, turisti navalili na Zagreb: Iznenadilo iz koje susjedne zemlje je stiglo najviše gostiju​

Prema najnovijim podacima Turističke zajednice grada Zagreba (TZGZ), glavni grad Hrvatske, ostvario je i u veljači značajan porast turističkih dolazaka i noćenja. Tako je zabilježeno 65.040 dolazaka, što predstavlja rast od 12% u odnosu na isto razdoblje prošle godine.
Također, broj noćenja dosegnuo je 132.875, što čini porast od 5% u usporedbi s veljačom prethodne godine.
Kada su u pitanju strani gosti, najviše dolazaka ostvarili su gosti iz Srbije, a slijede ih gosti iz Italije, Bosne i Hercegovine, Njemačke, Slovenije. U noćenjima, pak, prednjače gosti iz Italije, a zatim iz Srbije, Njemačke, Bosne i Hercegovine te SAD-a.
...
https://www.zagreb.info/vijesti/sja...edne-zemlje-je-stiglo-najvise-gostiju/608296/

 
joj sjecam se 2002, kreno u zg na avion..imo neku boksersku vrecu za odjecu..i strpam kasete al ih ono rasporedim medju odjecom...i granicar turi ruku pipka po vreci i izvuce kasetu od cece...ja mu dobacio u fazonu, vi ko da bingo izvlacite..:mrgreen:
 

Back
Top