Hieros gamos

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Araukanci su po vjeri šamanisti. Šamanizmom su se bavili homoseksualci (takozvani šamani-berdaši, poznati su nam i kod sjevernoameričkih Indijanaca Illinois, Sioux i drugih), isti je slučaj kod Čukča sa Čukotskog poluotoka. Danas je kod Araukanaca šamanizam u rukama žena. Žene-šamani poznate su kod njih pod imenom 'machi'. Izbor za šamana obično pada na osobu na kojoj se naglo ispoljila neka bolest, ona pada 'kao mrtva', a kada se povrati, izjavljuje 'da je machi'. Neofiti koji se spremaju da budu šamani, moraju sa svojim učiteljima zajedno da gaze preko vatre. Prema Rosalesu (u njegovoj Historia...de Chile) stoji da su njihovi šamani viđeni kako si vade oči i čupaju nos i zamjenjuju ih sa svojim učenikom. Njihovi šamani izvodili su još neka čuda, sve navodno bez tragova krvi i bola. Poznavaoci njihovog šamanizma su R. P. Housse, kao i Alfred Métraux. Kod Araukanaca je prevladavalo vjerovanje u čaroliju, gatanje, u udobrovoljavanje nesklonih nadnaravnih bića. Njihovi šamani liječili su bolesti i dozivali kišu. Uzrok bolesti je prodor nekog stranog tijela (kod kalifornijskih Karoka to je 'pain' koji je ušao u meso) , ili možda kakav zloduh ili gubitak duše. Šamanu je zadak da to izliječi, i on je za to osposobljen.:bye:
http://hr.wikipedia.org/wiki/Araucanian
 
Mnoga društva povezuju homoseksualnost sa magijom. Veštice iz Srednjeg veka, kao i šamani nekih indijanskih plemena i dvorske budale koje su dale svoje ime Mattachine udruženju, sve su to primeri ove povezanosti.

:hahaha:
Samo lupaš, kao Maksim po diviziji.
Kakve veze imaju veštice sa homoseksualnošću?! :eek:
Znaš li ti šta su veštice i čime su se bavile u Srednjem veku, a i danas.

Opet ti sa šamanima?!
Kod šamana je homoseksualnost bolest koju izazivaju zli duhovi.
Šta ti tu nije jasno? :think:
I još dvorske lude... da, dvorske lude su reprezentativni primer pagana, ups, nisu... jer su bile prisutne samo na hrišćanskim dvorovima, dakle reprezentativni su primer hrišćanstva. :ok:


Prema: Who's Who in Conterporary Gay and Lesbian History, izd. R. Aldrich and G. Wotherspoon, 2001.
Prevod: Nicodemus
:hahaha:
Trebalo je da proveriš ko ti je izvor, jer isti izvor ima stav da homoseksualnost čini osnov napretka ljudskog društva. :hahaha:
Pa ti vidi na koga se pozivaš. :hahaha:

Do sada sam mislio da su prozivke na račun pojedinih hrišćana na ovom forumu u vezi njihovog straha od žena i njihove seksualne orijentacije koja naginje pederastiji, bile neopravdane... sve me više uveravaš da grešim. :think:
 
Lele, wikipedia kao pouzdan izvor informacija... :hahaha:
Deder, objasni kako su to šamani bili homoseksualci, a danas su isključivo žene.
Uzgred, ni prvo ni drugo nije tačno. ;)

Običaji


Siouxi su tipično pleme prerijskih Indijanaca, lovaca na bizone. Njihova najkarakterističnija nastamba je kožni šator tepee[11]. On se lako sklapa i rasklapa i prenese na drugo mjesto i ponovno postavi. Bizon, glavna lovina, koristi se za hranu, izradu nastambi, odjeće, pokrivača, tetiva za lukove, i drugih sitnih stvari. Od bizona se nije ništa bacalo. Uništenje ovih životinja dovodi do gladi među stanovnicima prerija kao što su Indijanci Blackfoot, Arapaho, Cheyenne, Kiowa i drugi. Konačna posljedica bila je mržnja prema bjelcima i rat.

Izgubiši izvor hrane Indijanci postaju ovisni o pomoći koju im daje vlada. Oni moraju prepuštati svoju zemlju državi ili je prodavati u bescjenje.

Konj je još jedan simbol kulture i Siouxa i drugih prerijskih skupina. Konj je simbol bogatstva, za njega se kupuju žene; čovjek bez konja je nitko i ništa, on nema nikakvog ugleda.

Šamani su igrali značajnu ulogu među Siouxima. Postojali su i šamani-berdaši, bili su rašireni među mnogim plemenima, kao kod Indijanaca Navaho (koji su ih nazivali "Nadle"), Illinois-Indijanci također ih poznaju, i drugi. Siouxi su ih zvali "winktes". Šaman-berdaš bio je veoma utjecajan, on je nosio žensku odjeću, a u borbi nije smio nositi 'muško' oruzje. Berdaše se veoma poštivalo, ali su se istovremeno pravile i šale na njihov račun. Oni su svakako bili homoseksualci, a među njima (općenito) bilo je i brakova. Riječ berdaš (u Engl. "bardache,") vuče porijeklo od perzijskog "bardaj", u značenju pasivnog homoseksualnog partnera [12].
:gace:
 

Ajde ne blamiraj se više. Pročitaj nešto o šamanizmu pa onda preporučuj tu praksu. Prvo pročitaj Mirče Elijade. Šaman je, po Elijadeu, vrač, gatalac, prorok, mag, psihopomp, iscelitelj, naučnik, pronalazač, pesnik, vidar i vidovnjak (Istorija verovanja i religijskih ideja, tom III, Prosveta, 1991). Šamani se prepoznaju po svojom karakterističnom, neobičnom ponašanju, skloni su usamljivanju, sanjarenju, imaju čudesne vizije, napade, nesvestice itd. Ali i oni, odabrani, moraju da prođu kroz inicijastička iskušenja (snovi, bolesti, vizije, komadanja i mistična smrt) i da tako steknu sposobnost za ekstatička putovanja izvan ovog sveta, u Podzemlje ili na Nebo. Poznato je da su najdarovitiji šamani bili homoseksualci, u stvari tranvestiti, jer su se oblačili u žensku robu i čak i udavali za muškarca. Pročitaj i Karlosa Kastanedu i tamo ti je objašnjeno da je žena uvek jači šaman od muškarca, pa su je muškarci kopirali da bi imali njenu snagu. To što sam ja hrišćanin ne znači da ti ne bih mogao držati predavanja iz paganizma. Daklem prvo nauči lekciju a onda se upusti u raspravu sa mnom. :hvala:
 
Ajde ne blamiraj se više.

Da vidimo, navodiš wikipediju i pedere sa pedofilnim i gerontofilnim sklonostima kao relevantne izvore, neke od tekstova koji si navodio su pisali ljudi koji očigledno pojma nemaju o paganskim religijama, hermafodite poistovećuješ sa homoseksualcima, tvrdiš da se seks redovno upražnjavao po javnim kupatilima starog Rima, za perverziju proglašavaš paganski, simbolični ritual, dvorske lude podvodiš pod pagane, ne znaš šta su veštice, itd... i sevi daješ za pravo da meni pišeš da prestanem da se blamiram?!
:hahaha:
Koji si ti lik!
:rotf:



Pročitaj nešto o šamanizmu pa onda preporučuj tu praksu. Prvo pročitaj Mirče Elijade. Šaman je, po Elijadeu, vrač, gatalac, prorok, mag, psihopomp, iscelitelj, naučnik, pronalazač, pesnik, vidar i vidovnjak (Istorija verovanja i religijskih ideja, tom III, Prosveta, 1991). Šamani se prepoznaju po svojom karakterističnom, neobičnom ponašanju, skloni su usamljivanju, sanjarenju, imaju čudesne vizije, napade, nesvestice itd. Ali i oni, odabrani, moraju da prođu kroz inicijastička iskušenja (snovi, bolesti, vizije, komadanja i mistična smrt) i da tako steknu sposobnost za ekstatička putovanja izvan ovog sveta, u Podzemlje ili na Nebo. Poznato je da su najdarovitiji šamani bili homoseksualci, u stvari tranvestiti, jer su se oblačili u žensku robu i čak i udavali za muškarca. Pročitaj i Karlosa Kastanedu i tamo ti je objašnjeno da je žena uvek jači šaman od muškarca, pa su je muškarci kopirali da bi imali njenu snagu. To što sam ja hrišćanin ne znači da ti ne bih mogao držati predavanja iz paganizma. Daklem prvo nauči lekciju a onda se upusti u raspravu sa mnom. :hvala:

Prvo, ne preporučujem to praksu, jer nisam šamanista.
Drugo, sam pročitaj šta si napisao.
Treće, pogledaj (mislim da baš M. Elijade to eksplicitno navodi) zbog čega je postojala praksa muških šamana da se preoblače u žensku odeću.
Daću ti nagoveštaj: suštinu tog običaja nalazimo u davanju imena deci, čak i kod hrišćana. ;)
Da si pažljivo čitao Kastanedu nešto bi valjda i razumeo, pa ne bi pisao ovakve gluposti. :hahaha:
Četvrto, u šamanizmu se često praktikuju upotrebe biljaka i gljiva koje izazivaju izmenjena stanja svesti, te se ponašanje koje si naveo može lako objasniti neuračunljivošću.

Nije ovo tema kojom se može ovladati za dan-dva pomoću wikipedije, ali ti to ne razumeš, da ne pominjem koliko si izmišljotina izneo do sada. :thumbdown:
 
Da vidimo, navodiš wikipediju i pedere sa pedofilnim i gerontofilnim sklonostima kao relevantne izvore, neke od tekstova koji si navodio su pisali ljudi koji očigledno pojma nemaju o paganskim religijama, hermafodite poistovećuješ sa homoseksualcima, tvrdiš da se seks redovno upražnjavao po javnim kupatilima starog Rima, za perverziju proglašavaš paganski, simbolični ritual, dvorske lude podvodiš pod pagane, ne znaš šta su veštice, itd... i sevi daješ za pravo da meni pišeš da prestanem da se blamiram?!
:hahaha:
Koji si ti lik!
:rotf:
Prvo, ne preporučujem to praksu, jer nisam šamanista.
Drugo, sam pročitaj šta si napisao.
Treće, pogledaj (mislim da baš M. Elijade to eksplicitno navodi) zbog čega je postojala praksa muških šamana da se preoblače u žensku odeću.
Daću ti nagoveštaj: suštinu tog običaja nalazimo u davanju imena deci, čak i kod hrišćana. ;)
Da si pažljivo čitao Kastanedu nešto bi valjda i razumeo, pa ne bi pisao ovakve gluposti. :hahaha:
Četvrto, u šamanizmu se često praktikuju upotrebe biljaka i gljiva koje izazivaju izmenjena stanja svesti, te se ponašanje koje si naveo može lako objasniti neuračunljivošću.
Nije ovo tema kojom se može ovladati za dan-dva pomoću wikipedije, ali ti to ne razumeš, da ne pominjem koliko si izmišljotina izneo do sada. :thumbdown:

Tvrd si ti učenik, ali sam ja dobar učitelj tako da si pravi izazov. Ajde redom.
-zašto čoveka zoveš pederom kad si se zalagao za njihova prava?
Navedi dokaz koji se može nezavisno i objektivno verifikovati, ili menjaj poruke, ili ide prijava za širenje netrpeljivosti po verskoj osnovi.

Na to da ti bolje znaš o paganizmu nego SANU ti mogu reći ......:hahaha::rotf:

Znaš li kako je nastao naziv hermafrodit?

Znaš li vic kad je Husi ispao sapun u javnom kupatilu?

Probaj da izvedeš svoj simbolični ritual danas na Terazijama, da vidim šta će svet da ti kaže.

Znaš li da je dvorska luda personifikovana nulta karta Tarota, koja vodi poreklo iz Egipatskih misterija?

Veštica = vešta žena, veštac, vorlok ili zduhać muški ekvivalent.

Muškarac koji se oblači u ženu je Tranvestit, a kad se bavi vračanjem i wicom onda se zove Kleopatra balkanska proročica. :per::hahaha:

Tvoje ne poznavanje činjenica (i misterija) me dovodi do dva zaključka
1. ti si prilično mlad
2. nisi iniciran ni u jedne misterije (paganske)
3. ako misliš da si iniciran, traži pare nazad, jer si prevaren (namerno ili i taj "majstor" nije ništa znao).
4.halucinogeni,duvan ili zvuci tam-tama su OBAVEZAN deo šamanskog rituala.

p.s. prođi se kojekakvih instant religija :hvala:
 
Po pitanju morala evo da ti malo citiram bibliju..tu možeš da nađeš SVE šta ti treba
i ako ti treba ZA i ako ti treba PROTIV
:hahaha: :hahaha: :hahaha:

Moral Precepts

24. Robbery commanded
Ex 3:21,22/ Ex 12:35,36
Robbery forbidden
Lev 19:13/ Ex 20:15
25. Lying approved and sanctioned
Josh 2:4-6/ James 2:25/ Ex 1:18-20/ 1 Kings 22:21,22
Lying forbidden
Ex 20:16/ Prov 12:22/ Rev 21:8
26. Hatred to the Edomite sanctioned
2 Kings 14:7,3
Hatred to the Edomite forbidden
Deut 23:7
27. Killing commanded
Ex 32:27
Killing forbidden
Ex 20:13
28. The blood-shedder must die
Gen 9:5,6
The blood-shedder must not die
Gen 4:15
29. The making of images forbidden
Ex 20:4
The making of images commanded
Ex 25:18,20
30. Slavery and oppression ordained
Gen 9:25/ Lev 25:45,46/ Joel 3:8
Slavery and oppression forbidden
Is 58:6/ Ex 22:21/ Ex 21:16/ Matt 23:10
31. Improvidence enjoyed
Matt 6:28,31,34/ Luke 6:30,35/ Luke 12:3
Improvidence condemned
1 Tim 5:8/ Prov 13:22
32. Anger approved
Eph 4:26
Anger disapproved
Eccl 7:9/ Prov 22:24/ James 1:20
33. Good works to be seen of men
Matt 5:16
Good works not to be seen of men
Matt 6:1
34. Judging of others forbidden
Matt 7:1,2
Judging of others approved
1 Cor 6:2-4/ 1 Cor 5:12
35. Christ taught non-resistance
Matt 5:39/ Matt 26:52
Christ taught and practiced physical resistance
Luke 22:36/ John 2:15
36. Christ warned his followers not to fear being killed
Luke 12:4
Christ himself avoided the Jews for fear of being killed
John 7:1
37. Public prayer sanctioned
1 Kings 8:22,54, 9:3
Public prayer disapproved
Matt 6:5,6
38. Importunity in prayer commended
Luke 18:5,7
Importunity in prayer condemned
Matt 6:7,8
39. The wearing of long hair by men sanctioned
Judg 13:5/ Num 6:5
The wearing of long hair by men condemned
1 Cor 11:14
40. Circumcision instituted
Gen 17:10
Circumcision condemned
Gal 5:2
41. The Sabbath instituted
Ex 20:8
The Sabbath repudiated
Is 1:13/ Rom 14:5/ Col 2:16
42. The Sabbath instituted because God rested on the seventh day
Ex 20:11
The Sabbath instituted because God brought the Israelites
out of Egypt
Deut 5:15
43. No work to be done on the Sabbath under penalty of death
Ex 31:15/ Num 15:32,36
Jesus Christ broke the Sabbath and justified his disciples in
the same
John 5:16/ Matt 12:1-3,5
44. Baptism commanded
Matt 28:19
Baptism not commanded
1 Cor 1:17,14
45. Every kind of animal allowed for food.
Gen 9:3/ 1 Cor 10:25/ Rom 14:14
Certain kinds of animals prohibited for food.
Deut 14:7,8
46. Taking of oaths sanctioned
Num 30:2/ Gen 21:23-24,31/ Gen 31:53/ Heb 6:13
Taking of oaths forbidden
Matt 5:34
47. Marriage approved
Gen 2:18/ Gen 1:28/ Matt 19:5/ Heb 13:4
Marriage disapproved
1 Cor 7:1/ 1 Cor 7:7,8
48. Freedom of divorce permitted
Deut 24:1/ Deut 21:10,11,14
Divorce restricted
Matt 5:32
49. Adultery forbidden
Ex 20:14/ Heb 13:4
Adultery allowed
Num 31:18/ Hos 1:2; 2:1-3
50. Marriage or cohabitation with a sister denounced
Deut 27:22/ Lev 20:17
Abraham married his sister and God blessed the union
Gen 20:11,12/ Gen 17:16
51. A man may marry his brother's widow
Deut 25:5
A man may not marry his brother's widow
Lev 20:21
52. Hatred to kindred enjoined
Luke 14:26
Hatred to kindred condemned
Eph 6:2/ Eph 5:25,29
53. Intoxicating beverages recommended
Prov 31:6,7/ 1 Tim 5:23/ Ps 104:15
Intoxicating beverages discountenanced
Prov 20:1/ Prov 23:31,32
54. It is our duty to obey our rulers, who are God's ministers
and punish evil doers only
Rom 13:1-3,6
It is not our duty to obey rulers, who sometimes punish the
good and receive unto themselves damnation therefor
Ex 1:17,20/ Dan 3:16,18/ Dan 6:9,7,10/ Acts 4:26,27/
Mark 12:38,39,40/ Luke 23:11,24,33,35
55. Women's rights denied
Gen 3:16/ 1 Tim 2:12/ 1 Cor 14:34/ 1 Pet 3:6
Women's rights affirmed
Judg 4:4,14,15/ Judg 5:7/ Acts 2:18/ Acts 21:9
56. Obedience to masters enjoined
Col 3:22,23/ 1 Pet 2:18
Obedience due to God only
Matt 4:10/ 1 Cor 7:23/ Matt 23:10
57. There is an unpardonable sin
Mark 3:29
There is not unpardonable sin
Acts 13:39

Samo ti nastavi da morališeš!
 
Po pitanju morala evo da ti malo citiram bibliju..tu možeš da nađeš SVE šta ti treba
i ako ti treba ZA i ako ti treba PROTIV
:hahaha: :hahaha: :hahaha:
Samo ti nastavi da morališeš!

Ево за тебе мало ПРАВИХ паганских ритуала из наших крајева.:lol:
У Шумадији су забележени трагови покладне игре зване Сејање конопље/Конопљарица,
у којој су учествовали само мушкарци (углавном младићи). Један од њих, који је преобучен у
женску одећу и носи кудељу (вретено) у руци, изиграва девојку која чува конопље,
тзв.
конопљарицу. Током игре она опонаша сексуални акт са осталим играчима, након чега рађа дете
(Младеновић, 1954: 93). Поједини елементи и мотиви описаних покладних игара познати су и на
другим словенским територијама, у руском еротском плесу Козел/Јарац и Голубец (Толстој,
1995: 307 - 308). Веза конопље с људског плодношћу изражава се и у веровањима (забележеном
код Источних Словена) да рода спушта дете баш у поље које је њом засејано.(Виноградова)
Конопља се латински зове canabis :mrgreen:
 
Mnoga društva povezuju homoseksualnost sa magijom. Veštice iz Srednjeg veka, kao i šamani nekih indijanskih plemena i dvorske budale koje su dale svoje ime Mattachine udruženju, sve su to primeri ove povezanosti. Nešto od mržnje prema homoseksualcima rođeno je iz istog straha i nevoljenja stranaca koji obeležava etničke predrasude, i oni koji mrze i boje se homoseksualaca verovatno mrze i boje se i drugih stranaca. Mada ima preteranog pojednostavljivanja u izjavi, generalno je tačno da ono što se obeležava kao "autoritarna ličnost" pokazuje dosledno mržnju svih "stranih" grupa, i homoseksualac, pod određenim okolnostima, postaje pogodna žrtva kojoj se može nametnuti odgovornost za sve vrste moralnih degeneracija.
Prema: Who's Who in Conterporary Gay and Lesbian History, izd. R. Aldrich and G. Wotherspoon, 2001.
Prevod: Nicodemus

:bye:

:hahaha:

Da, ladno si skidao članke gay sajta... u kome se, gle čuda. dižu gay-evi u nebesa...

Ajde daj neke konkretne linkove kao i izvore! Ovako je samo blaćenje...

A dok tražiš objasni mi upotrebu pedofilije u hrišćanstvu?
Jer pedofilija neki sveti seks za vas ili?
 
Ево за тебе мало ПРАВИХ паганских ритуала из наших крајева.:lol:
У Шумадији су забележени трагови покладне игре зване Сејање конопље/Конопљарица,
у којој су учествовали само мушкарци (углавном младићи). Један од њих, који је преобучен у
женску одећу и носи кудељу (вретено) у руци, изиграва девојку која чува конопље,
тзв.
конопљарицу. Током игре она опонаша сексуални акт са осталим играчима, након чега рађа дете
(Младеновић, 1954: 93). Поједини елементи и мотиви описаних покладних игара познати су и на
другим словенским територијама, у руском еротском плесу Козел/Јарац и Голубец (Толстој,
1995: 307 - 308). Веза конопље с људског плодношћу изражава се и у веровањима (забележеном
код Источних Словена) да рода спушта дете баш у поље које је њом засејано.(Виноградова)
Конопља се латински зове canabis :mrgreen:

Tokom igre "OPONAŠA" seksualni čin...kamo sreće da se pedofilija samo OPONAŠA

:hahaha: :hahaha: :hahaha:
 
Tvrd si ti učenik, ali sam ja dobar učitelj tako da si pravi izazov. Ajde redom.
Čemu ćeš da me učiš?
Pederastiji? Pedofiliji? Gerontofiliji?
Neka hvala, nisam zainteresovan za takva saznanja, zadrži ih za sebe i svog dečka.



-zašto čoveka zoveš pederom kad si se zalagao za njihova prava?
Pročitaj ceo članak, ako misliš na članak, a ako misliš na publikaciju, pogledaj ostala dela navedenog autora. ;)



Na to da ti bolje znaš o paganizmu nego SANU ti mogu reći ......:hahaha:
Članak SANU se bavi muškom prostitucijom u starom Rimu i pozorištem, a ne seksom u javnim kupatilima. Čak se navodi primer jednog cara, kao nešto nenormalno, što nije uobičajena praksa.
:hahaha:
Makar da si pročitao šta si navodio, a ne direktno sa rezultata pretrage na google-u pravo na forum.



Znaš li kako je nastao naziv hermafrodit?
Hermafrodit je, u starogrčkoj mitologiji, dvopolno niže božanstvo, otac mu je Hermes, a majka Afrodita. :roll:
Valjda možeš sam da nađeš neke stvari, zašto ja da te učim? :roll:



Znaš li vic kad je Husi ispao sapun u javnom kupatilu?
Ne znam, tu publikaciju SANU nisam pročitao. :thumbdown:
Mada me veoma zanima prisustvo muslimana u starom Rimu. To bih baš voleo da pročitam.
Biser! :rotf:



Probaj da izvedeš svoj simbolični ritual danas na Terazijama, da vidim šta će svet da ti kaže.
Zašto bi bilo ko želeo da izvodi ritual na sred Terazija?! :dontunderstand:



Znaš li da je dvorska luda personifikovana nulta karta Tarota, koja vodi poreklo iz Egipatskih misterija?
Pogrešno.
Kako bi bilo da pročitaš neku knjigu, a ne samo wikipediju? :think:
Dvorska luda se povezuje sa slobodom govora i mudrošću na evropskim autokratskim dvorovima, a funkcija joj je kritika vlasti.
Uzgred, u Tarotu se i smrt često predstavlja kao dvorska luda. ;)



Veštica = vešta žena, veštac, vorlok ili zduhać muški ekvivalent.
To su nazivi, a ne objašnjenje šta je, pri čemu su neki netačni. :rtfm:



Muškarac koji se oblači u ženu je Tranvestit, a kad se bavi vračanjem i wicom onda se zove Kleopatra balkanska proročica. :per::hahaha:
Koliko ja znam, pomenuta je promenila pol i ne bavi se wiccom. :thumbdown:



Tvoje ne poznavanje činjenica (i misterija) me dovodi do dva zaključka
1. ti si prilično mlad
2. nisi iniciran ni u jedne misterije (paganske)
3. ako misliš da si iniciran, traži pare nazad, jer si prevaren (namerno ili i taj "majstor" nije ništa znao).
4.halucinogeni,duvan ili zvuci tam-tama su OBAVEZAN deo šamanskog rituala.

p.s. prođi se kojekakvih instant religija :hvala:

1. i ja mislim tako :ok:
2. i nisam, jer nisam sveštenik ;)
3. kakve pare? šta lupetaš?! :roll:
4. a ja sam napisao da nisu tačno gde?

Instant religije?
Nisam znao da pričamo o tome.
Do sad si pisao o paganski religijama koje su više hiljada godina stare.
Možemo da pišemo i o instant religijama, nije problem.
 
Oooo pedo ...pedo ...pedofilijoooo

TWO girls who exposed their school principal as a sexual predator say their lives have been ruined since they were expelled from the Christian college.

Friends Sarah Johnson and Bec Gavan blew the whistle on St Andrew's Christian School headmaster Frank Bailey, who is awaiting sentencing after pleading guilty to sex charges.
 
Током игре она опонаша сексуални акт са осталим играчима, након чега рађа дете
(Младеновић, 1954: 93).

Znaš šta znači oponašati?!
Pogledaj pod imitativna magija. :roll:

Ostavi se pederskih sajtova i wikipedije i čitaj malo knjige, možda još uvek postoji šansa da se otrgneš od toga u čemu si, šta god da je to. :thumbdown:
 
Ne znam da li si primetio, ali kada se govori protiv nekih određenih pojava u hrišćanstvu obično se koriste upravo hrišćanski tekstovi ili tekstovi ljudi koji su priznati u vezi teme o kojoj se priča.
Ne koriste se propagandni pamfleti protivnika hrišćanstva.
Sa druge strane najveći deo onoga što antoniuss iznosi je ili netačno ili iskrivljeno poimanje stvari.

malo sam citao na ovom forumu o jehovinim svedocima na njihovim temama, tako nesto slicno i oni tvrde, bas upravo kao sto si naveo
Sa druge strane najveći deo onoga što antoniuss iznosi je ili netačno ili iskrivljeno poimanje stvari

malo me podsecate na njih.
 
Čemu ćeš da me učiš?
Pederastiji? Pedofiliji? Gerontofiliji?
Neka hvala, nisam zainteresovan za takva saznanja, zadrži ih za sebe i svog dečka.
Pročitaj ceo članak, ako misliš na članak, a ako misliš na publikaciju, pogledaj ostala dela navedenog autora. ;)
Članak SANU se bavi muškom prostitucijom u starom Rimu i pozorištem, a ne seksom u javnim kupatilima. Čak se navodi primer jednog cara, kao nešto nenormalno, što nije uobičajena praksa.
:hahaha:
Makar da si pročitao šta si navodio, a ne direktno sa rezultata pretrage na google-u pravo na forum.
Hermafrodit je, u starogrčkoj mitologiji, dvopolno niže božanstvo, otac mu je Hermes, a majka Afrodita. :roll:
Valjda možeš sam da nađeš neke stvari, zašto ja da te učim? :roll:
Ne znam, tu publikaciju SANU nisam pročitao. :thumbdown:
Mada me veoma zanima prisustvo muslimana u starom Rimu. To bih baš voleo da pročitam.
Biser! :rotf:
Zašto bi bilo ko želeo da izvodi ritual na sred Terazija?! :dontunderstand:
Pogrešno.
Kako bi bilo da pročitaš neku knjigu, a ne samo wikipediju? :think:
Dvorska luda se povezuje sa slobodom govora i mudrošću na evropskim autokratskim dvorovima, a funkcija joj je kritika vlasti.
Uzgred, u Tarotu se i smrt često predstavlja kao dvorska luda. ;)
To su nazivi, a ne objašnjenje šta je, pri čemu su neki netačni. :rtfm:
Koliko ja znam, pomenuta je promenila pol i ne bavi se wiccom. :thumbdown:
1. i ja mislim tako :ok:
2. i nisam, jer nisam sveštenik ;)
3. kakve pare? šta lupetaš?! :roll:
4. a ja sam napisao da nisu tačno gde?
Instant religije?
Nisam znao da pričamo o tome.
Do sad si pisao o paganski religijama koje su više hiljada godina stare.
Možemo da pišemo i o instant religijama, nije problem.

Знаш шта је хермафродит, добро и то је већ нешто позитивно. Почео си показивати да нешто учиш. Напредујемо,пужевом брзином али ипак...:D
У складу са твојом вером ево једна песма коју бих ти отпевао. :mrgreen:
Песме волу
Поред песама о магијском орању које краљице изводе волару, односно
домаћину, оне и воловима, као и свим осталим домаћим животињама посвећују
посебне песме. Те песме су у складу с традиционалним представама и
веровањима о волу као благословеној и светој животињи, пошто волови земљу
ору и народ хране. Због тога се људи према овој домаћој животињи и односе на
посебан начин: во се није смео ни опсовати, јер се то сматрало великим грехом,
а њиме се и куну, као нечим што је најрођеније и најсветије (Ђорђевић, I: 171).
Високи ритуални статус волова, којима се придају несвакидашњи
атрибути, истиче се у краљичкој тзв. извикачкој песми на волови:
Два су вола, два јелена, ладо, ладо,
Два јелена, два сокола, ладо, ладо,
Јарам им је суво злато, ладо, ладо,
Палице су шемширове, ладо, ладо,
Те ораше равно поље, ладо, ладо.
(Петровић, 1989: 43, бр. 25)
Во је заједно с плугом и орачем симболизовао мушки принцип и његову
животодавну снагу (Ђаповић, 1995: 197 – 200), па се стога често пореди с
јеленом, који има исту симболику (СМР: 229 - 230). Приликом описивања
волова истиче се како су млади и витороги, што је у складу с општеважећим
представама о роговима као стецишту њихове виталности и снаге. Наиме, само
по њима могла се проценити старост ових животиња: уколико су у корену јако
истањени, то указује да се ради о старом волу (Ђорђевић, I: 171). Због тога је
пожељно да волови буду витороги, односно млади и у пуној снази.303 Некада се
моћ коју симболизују њихови рогови представља и тако што се атрибуирају као
златни, што је случај у песми коју краљице певају волу:
Ови равни дворови,
По њи` шећу волови,
Са злаћени рогови.
На рогови прапорци,
На прапорци кичице,
На кичице подвешке,
На подвешке белешке.
(Димитријевић, 1987: 36, бр. 5)
Описано кићење рогова имало је ритуални карактер и обављало се првог
дана орања, који се сматрао неком врстом празника. Свечарском карактеру
сетве доприносило је и посебно кићење волова и плуга цвећем, а на рогове вола
стављала се још и црвена свила и звонцад. Такво кићење имало је пре свега
заштитну улогу: украси (китке) обично црвене боје требало је да заштите од
урокљивих погледа, а звук прапораца је у функцији заплашивања демонских
сила (Ђаповић, 1995: 192).:hahaha::klap:
 
Oooo pedo ...pedo ...pedofilijoooo

Ево песме и за тебе::mrgreen:
Песме овцама
У песми коју намењују овцама хиперболизује се бројност (и
непрегледност) њиховог стада на тај начин што се пореде са тамном (овде
вероватно у значењу непрозирном) маглом.304
Затавнише тамне магле,
Несу магле, но су овце,
Но су овце три буљука.
(Васиљевић, 1960: 82, бр. 77)
При том су ова три стада разврстана према критеријуму пола и старости
животиња на овнове, овце и јагањце:
Један буљук звоно бије,
Други буљук овца блаји,
Трећи буљук јагње блаји.
(Златановић, 1970: 438, бр. 11)
На основу наведених примера, може се закључити да су традиционалне
представе о овци, која се (као и во) сматра благословеном животињом, која је из
раја искочила, због тога што се сматра најкориснијом (Ђорђевић, I: 183 – 184,
190 - 191), присутне и у краљичким песмама. То је видљиво и по начину
обраћања, пошто их краљице у својој песми најчешће називају именима од
миља: бела бако (Николић, 1910: 304), бела беко (Димитријевић, 1987: 37, бр.
8а) или бела бацо (Станимировић, бр. 128, 129; Станојевић, бр. 59). Овакав
поступак у складу је с уобичајеним надевањем имена домаћим животињама по
некој карактеристичној физичкој особини, као што је нпр. боја руна, по којој се
за означавање овце беле боје користи назив белојка, док је за црну било
уобичајено калуша и сл. (Ђорђевић, I: 183). Међутим, у краљичким песмама
присутна је само бела боја приликом описивања оваца, највероватније због тога
што су у њима добро очуване поменуте представе о светости ове животиње.
:hahaha:
 
Знаш шта је хермафродит, добро и то је већ нешто позитивно. Почео си показивати да нешто учиш. Напредујемо,пужевом брзином али ипак...:D
Ubrzaj se malo, ceo život će ti proći, a ostaćeš neobrazovan. :hahaha:



У складу са твојом вером ево једна песма коју бих ти отпевао
Gle čuda, pagani poštuju životinje. :roll:
Kakvo iznenađenje.
Sad si nam oči otvorio.
Uzgred jedan od načina kojim se utvrđuje starost kod rgoate marve su upravo rogovi.
Koliko nemaš pojma o životu. :thumbdown:



На основу наведених примера, може се закључити да су традиционалне представе о овци, која се (као и во) сматра благословеном животињом, која је из раја искочила, због тога што се сматра најкориснијом (Ђорђевић, I: 183 – 184,
190 - 191), присутне и у краљичким песмама.
I još jednom vidimo da pagani poštuju sav živi svet, uključujući i životinje.

Da li to tebi smeta?

Ti bi više voleo da se bezobzirno uništava sve živo?
Nekako me taj tvoj stav, imajući u vidu kakve nastrane sajtove posećuješ ne iznenađuje. :thumbdown:
 
evo nadjoh

Iz Vikipedije, slobodne enciklopedije

Neopaganizam predstavlja moderne rekonstrukcije prehrišćanskih religija i spiritualnih pravaca. Primjeri su Vika, Asatru i neodruidizam.

Današnji neopaganski pokreti uglavnom baziraju svoja vjerovanja na saživljenju sa Prirodom i Božanstvom koje jeste totalnost svega što jeste. Međutim, to nije slučaj sa svim oblicima paganskih vjerovanja - prošlih i sadašnjih. Neki vjeruju u brojna božanstva, dok drugi smatraju da jedinstveni podsvjesni duh u svemu živom jeste univerzalno božanstvo. Paganizam bismo danas, u kratkim crtama, mogli definisati kao sva ona vjerovanja koja izlaze iz okvira osnovnih dogmatskih principa abrahamskih tradicija (judaizma, hrišćanstva i islama). Stvari se komplikuju oko utvrđivanja šta ulazi u abrahamsku tradiciju budući da su za muslimane i određeni broj protestantskih crkava, Božić i Uskrs (zbog povezanosti sa prastarim svetkovanjima dugodnevica i ravnodnevica) neabrahamski, odnosno paganski.

Termin je nastao dodavanjem prefiksa neo- (koji znači novi ili novo) na koren paganizam kojim se nazivaju sve preabrahamske odnosno neabrahamske religije i verovanja.

Paganizam danas

Paganizam današnjice jeste u osnovi skup religija božanstva imanentnog u prirodnim/kosmičkim ciklusima i kao takav je ili politeistički ili panenteistički ili panteistički. To su, npr. Hellenismos (oživljena religija stare Grčke), Asatru i Forn Sed (obnovljene religije nordijskih naroda), Wicca (moderna misterijska religija čiji se posvećenici nazivaju vješticama), litvanska Romuva, slavensko Rodnoverie, itd.

znaci i vestice spadaju u kategoriju paganizma (WICCA)
Izvor: Wikipedia

Većina Wicca smatra da su sve seksualne orijentacije zdrave i dobre, ukoliko su ljudi u svojim seksualnim odnosima srećni i ispunjeni ljubavlju. Seksualna orijentacija, prema tome, ne predstavlja posebno pitanje. Gejevi, lezbejke, biseksualne, transrodne i transeksualne osobe (LGBT su prihvaćene uglavnom u svim kovenima, krugovima i zajednicama. Mnoge LGBT osobe smatraju Wiccu privlačnom upravo zato što se tu osećaju prihvaćeno i jednako poštovano.

Mnoge veštice i vešci u prilog ovakvom prihvatanju LGBT osoba citiraju tekst Nadzor Boginje u kome se kaže: „Sva dela Ljubavi i Zadovoljstva su Moji rituali.“[1]. Prema tome, svi oblici seksualnosti, sve dok su oni zdravi i dobrovoljni, jesu prihvaćeni.

molitva wicca

Pozdravljam čuvare kule stražare na istoku!
Moći vazduha i pronalazaka.
Saslušajte nas!
Pozdravljam čuvare kule stražare na jugu!
Moći vatre i osećanja!
Saslušajte nas!
Pozdravljam čuvare kule stražare na zapadu!
Moći vode i intuicije,
saslušajte nas!
Pozdravljam čuvare kule stražare na severu!
Moći majke Zemlje,
saslušajte nas!
Neka naša magija uspe u ovo majsko veče!
Zmijo ove zemlje,
Vladaru dubina!
Čuvaru dubokog mora,
pokaži nam svoju slavu!
Pokaži nam svoju moć!
Molimo ti se! Molimo ti se!
Prizivamo te!
O, Sveti, saslušaj naš poziv!
Saslušaj naš poziv!
Ti mudri,
pokaži svoj put!
Mi smo te uznemirili!
Pozajmi nam tvoju moć,
pokaži nam tvoju slavu.
Mi te prizivamo! Prizivamo te!


evo to nije hriscanski sajt.
 
Ubrzaj se malo, ceo život će ti proći, a ostaćeš neobrazovan. :hahaha:
Gle čuda, pagani poštuju životinje. :roll:
Kakvo iznenađenje.
Sad si nam oči otvorio.
Uzgred jedan od načina kojim se utvrđuje starost kod rgoate marve su upravo rogovi.
Koliko nemaš pojma o životu. :thumbdown:
I još jednom vidimo da pagani poštuju sav živi svet, uključujući i životinje.
Da li to tebi smeta?
Ti bi više voleo da se bezobzirno uništava sve živo?
Nekako me taj tvoj stav, imajući u vidu kakve nastrane sajtove posećuješ ne iznenađuje. :thumbdown:

Пошто сам ти указао на неке ствари видим да си почео да напредујеш. ;)
Ево сад прочитај ово. Овде ти је само закључак из једне обимне студије о паганским песмама, али ту су ти наведени скоро сви пагански иницијастички обреди. Изворно има 33 песме, што значи да има и 33 иницијастичла степена. То се односи на цео живот од рођења до смрти, али се изводи у току једног дана. (али ти то већ знаш ти си паган :D)
У средишњем делу овог рада сачињена је идеалтипска дескрипција.
краљичког обреда, у којој су реконструисане и анализиране све важније фазе
његовог извођења: од припрема за ритуални опход села, па до коначног
распуштања краљичке групе. Приликом анализе нарочита се пажња поклања
елементима женских иницијација, као и радњама везаним за култ плодности,
чија је исконска сврха видљива тек на основу овако реконструисаног тока
извођења обреда.
Унутар свих побројаних етапа извођења ритуалних радњи, текстови
краљичких песама наводе се оним редом којим се хронолошки изводе током
одвијања обреда. На тај начин садржина песама (текст) доводи се у директну
везу са контекстом извођења. При том се издвајају две велике групе песама: 1)
песме које су у директној вези са самим обредом и 2) песме које учеснице
краљичке групе изводе укућанима током одвијања ритуалне игре пред њиховим
домом.
У прву групу убрајају се текстови у којима учеснице краљичке групе
певају о себи и сопственим ритуалним активностима током читавог обредног
процеса, а које су, у складу с тим, углавном испеване у првом лицу множине
(Ми идемо (...) и сл.). Овакве песме краљице изводе у следећим ситуцијама:
приликом поласка у ритуални опход из заједничке куће, док иду улицом (путем
између два дома), у дворишту (двору) појединих кућа, у пролазу поред куће у
којој неће да их приме, приликом сусрета две краљичке групе, при повратку
(најчешће) краљевој кући, када обедују за заједничком трпезом и на крају, при
коначном разилажењу обредне групе. У тим песмама оне коментаришу
(описују) ритуалне радње које изводе у одређеном тренутку (нпр. описују
облачење свечане ношње или кићење цвећем и зеленилом главних обредних
актера) или се дају упутства одређеним учесницама (краљу и барјактару да се
поклоне на крају своје игре пред укућанима; да се у име целе групе захвале за
дарове који су примиле од домаћина и сл.). Осим што се у својим песмама
учеснице обредне групе директно обраћају једне другима, оне то раде и када су
у питању нека друга лица са којима долазе у контакт приликом опхода села. То
могу бити чланице супарничке обредне групе (уколико се сретну са њима),
којима упућују погрдне песме (ругалице) или претње, затим домаћини пред
чијом кућом играју и којима, путем својих песама, објашњавају како би требали
да их дочекају, угосте и дарују. На крају, у својој песми краљице се обраћају и
мајци једне од учесница (обично краља), у чијој кући су заједно боравиле током
припрема за извођење обреда и из које су кренуле у опход. Будући да су овакве
песме најдиректније повезане са одговарајућим ритуалним активностима, неки
примери су драгоцени и зато што пружају додатне информације о начину
извођења краљичког обреда.
Знатан број песама из прве групе посвећен је и опису пута (углавном
имагинарног) по ком се креће краљичка поворка током трајања опхода. Док
певају овакве песме, краљице заправо иду по краткој путањи (најчешће делу
улице) између суседних кућа. При том је уочљиво да у овом опису доминирају
универзалне представе о бинарној подели света (в. Байбурин, 1993: 183). У
складу с тим, и простор је уњима јасно разграничен на свој/освојен/који припада
људима, што је дом из кога крећу и у који се враћају чланице опходне групе, али
и дом њихових домаћина, као и село; и на туђ/нељудски, који је описан као
простор који је ближи дому - перивој, виноград, сад, или као некултивисани
простор у коме расту самоникле биљке (смиљево поље, зелена ливада, јаруге,
луг, чуброва гора, јелова гора), док се на крају налазе велика водена
пространства, као што је река/Дунав или море /Црно/Црвено.
Описана подела простора функционише и на акционалном плану, будући
да краљице обавезно прекидају извођење ових (тзв. уличних) песама у тренутку
кад стигну до капије првог дома, чак и ако неку од њих нису испевале до краја.
Извођење ових песама настављају поново тек по завршетку обредних радњи у
дому, када напусте двориште, а значајно је и да сваку од тих песама изводе од
њеног почетка, без обзира на ком су је месту претходно прекинуле. Тако се и на
овај начин наглашава да је улаз (капија/врата) у дом граница између свог и
туђег света. Описани поступак понавља се приликом уласка/изласка из сваког
дома који посећују, па се таквим непрестаним варирањем теме проласка
краљичке опходне поворке кроз међусобно потпуно опречна пространства,
наглашава њихова способност повезивања овог/ људског и оног/ божанског
света. Толико инсистирање на описима међупростора од једног до другог дома
(лиминалне зоне), истовремено је повезано и са одговарајућим биолошким и
социјалним статусом учесница краљичке обредне поворке, које су по правилу
биле девојке предбрачног узраста, односно, лица која управо пролазе кроз
иницијацију као неопходну припрему за брак. Приликом проласка кроз
поменути простор, учеснице краљичке поворке успешно савлађују чак и његове
најудаљеније и најопасније сегменте, да би потом, враћајући се у село, донеле у
њега нови живот, што се симболично представља кићењем и ношењем
различитог биља коме се у традиционалној култури приписује изузетна
заштитна снага. На овај начин оне доказују да су, проласком кроз сакрални свет,
као и сви други посвећеници, стекле извесна магијске моћи, које користе за
добробит читаве заједнице.
Судећи по разматраним песмама, краљице се крећу по кружној путањи,
будући да се излазак из сваког дома у њиховим песмама третира на потпуно
исти начин: као пут од центра, од свог простора ка периферији, ка туђем, а
одатле поново ка центру, ка свом. Прављењем таквог круга изражава се идеја о
потреби повезивања читавог пространства и ритуалног потврђивање граница
освојеног/свог простора, на које треба да се протегне магијска заштита (Толстая,
1996: 98 – 99). Тиме се потврђује теза да је у обредном тексту најприсутнији
поступак превођења основних идеја ритуала на језик просторних односа
(Байбурин, 1993: 183).
:bye:
 
Другу групу песама чине текстови који се својом садржином односе на
чланове домаћинства пред којим краљице изводе своју обредну игру. Оне се
наводе по следећем редоследу: песме домаћину, домаћици, невести, детету,
девојкама, момцима и песме домаћим животињама. У њима се рефлектује
хијерархијска подела патријархалне породичне заједнице, као и основне
социјалне и биолошке опозиције: мушко -женско, старији - млађи, ожењен –
неожењен и сл. Тиме се показује да је функција извођења ових песама
хармонизација породичних и социјалних односа, пошто правилни социјални
односи условљавају космичку равнотежу, економско благостање и општу
сређеност (Meletinski, 249).
Будући да се у таквом социјалном контексту, домаћин сматра господарем
читаве породичне заједнице и кућног имања, краљице се својом песмом
обраћају прво њему. У тим песмама доминира поступак величања домаћина,
који се често поистовећује са бићима повишене моћи: појединиим светитељима
(св, Ђорђе, св. Петар или св. Сава), или са лицима која у социјалној хијерархији
заузимају високо место, као што је цар и краљ. Исту функцију има и
приписивање неких демијуршких способности домаћину, што је поступак који
је примењен у песмама о извођењу сакралних послова (сађењу винове лозе,
магијском орању, градњи храма). Величање домаћина присутно је и у песмама у
којима краљице набрајају његово неизмерно/неизбројиво благо (У кошеви
грошеви,/ У сандуци дукати и сл.). Сврха извођења поменутих песама била је
заправо двострука: поред хваљења домаћина, краљице путем њих настоје да
магијским путем призову обиље и благостање читавог домаћинства. У неким
песмама, које краљице изводе домаћину, присутни су и свадбени мотиви. То су
махом песме у којима се инсистира на његовој улози оца и старању о томе да
ожени сина или уда кћерку.
Свадбени мотиви доминирају и у песмама које су учеснице опходне
поворке изводиле домаћиновој жени. Међу њима најбројније су песме с
митолошким мотивима, у којима се старија жена поистовећује са вилом која
зида град на облаку, а потом на његовим вратима приређује свадбе свог сина и
кћерке. Осим наведених, у песмама женама које имају бројан пород присутни су
и елементи продуктивне магије, када се она, директно или индиректно доводи у
везу са одређеним врстама родног дрвећа (јабука, наранџа).
У песмамам невести такође су присутне асоцијације на свадбени обред,
који се тек окончао, највише истицањем идеја о њеној повишеној моћи, која
проистиче управо из ритуалног статуса неодређености, који јој је својствен у
лиминалној (маргиналној) фази свадбеног обреда. Међутим, у неким песмама се
инсистира на потврђивању њеног ритуалног статуса унутар нове породице,
невестиних примарних биолошких моћи (здравља и потенцијалне плодности).
Доминацијом наведених мотива потврђује се теза да се завршна (агрегациона)
фаза завршава онда кад невеста роди дете, након чега коначно добија статус
зреле жене, која је пуноправан члан домаћинства. Овакво схватање у појединим
дескрипцијама краљичког обреда манифестује се у одговарајућим ритуалним
радњама, као што је нпр. играње кола око невесте, која при том у крилу држи
дете.
Логичан наставак поменутих идеја представља већина краљичких песама
које су се изводиле детету, а у којима су такође присутни одговарајући елементи
обреда прелаза: ритуалне радње које се изводе одмах по рођењу (прво купање,
повијање, храњење новорођенчета), али и антиципирање свадбеног обреда, као
наредне етапе у његовом биолошком и социјалном развоју.
У песмама које краљице певају девојкама, издваја се неколико група
мотива: поређење девојке са одређеним биљкама (цвеће, дрвеће, воће) или
племенитим металима (злато, сребро), похвале девојачкој лепоти, а по бројности
се истичу мотиви девојачке инцијација као дела процеса припреме за брак, као и
свадбени мотиви. Анализиране песме које се изводе девојци и доминантни
мотиви у њима показују да су у овим краљичким песмама присутни готово сви
главни елементи свадбеног обреда (или бар реминисценције на њих), а неке од
песама су и по својој садржини аналогне онима које се заиста изводе у оквиру
свадбе. Тако се на крају показује да је сврха њиховог извођења било
поспешивање удаје девојке, што је у складу с архајским веровањима да се
магијом речи може утицати на пожељан исход у будућности.
Мотиви песама које краљице изводе момку, који је спреман за женидбу,
аналогни су онима који су присутни и у песмама девојци. Највећа сличност
испољава се у песмама у којима доминирају поређења момка са одређеним
цвећем, дрвећем, као и мотиви сађења или брања биљака. У песмама које се
изводе момку често су присутни и мотиви мушке иницијације , а тај процес
представљен је на сличан начин као и у епској поезији или бајкама: момак се
редовно представља као ратник/ловац, који поседује потребне атрибуте (коња,
оружје и сл.). Најбројнију групу песама (као и у песмама које се изводе
девојкама) чине оне у којима краљице директно помињу предстојећу женидбу и
при том момку најчешће предлажу да ожени неку од чланица њихове обредне
групе. У овим примерима, као и у осталим у којима доминира свадбена тема, у
потпуности долази до изражаја примарна сврха извођења краљичког обреда –
припрема и увођење младих у нови социјални статус (ожењених/удатих). С тим
у вези су и песме с мотивом смрти момка (лажне или праве), који су такође у
вези са одређеним фазама обреда иницијације. Многе од поменутих песама (о
љубавницима који су састављени тек по смрти, затим балада о инцесту и
убиству сестре, као и песма о смрти сиротице, која умире јер не жели да се уда
за недрагог), по свом садржају заправо су баладе. Све ове песме краљице су,
како су то записивачи забележили, изводиле момку или девојци. Такође,
баладични мотиви (утапање девојке приликом бељења свадбених дарова, при
покушају преласка преко мора, или након изненадне болести), јављају се и у
неким песмама које су краљице певале путем. У истом, граничном простору,
дешавају се и сукоби супарничких поворки, чији је исход, судећи према бројним
предањима о краљичким гробљима, такође смрт девојака које учествују у њима.
Тако се на различитим плановима исказује идеја о привременој (симболичкој)
смрти, као обавезној етапи иницијацијских обреда. Међутим, мотиви смрти
младих у неким од ових песама истовремено су и у вези са култом плодности,
на шта је приликом анализе већ указивано.
Значајна заступљеност свадбених мотива у песмама које се изводе
најразличитијим лицима (домаћину, домаћици, невести, девојци, момку, али и
деци), такође потврђује иницијацијски карактер краљичког обреда. На овакву
усмереност указуји и одређени елементи који припадају персоналном (називи
појединих учесница краљичке групе по угледу на свадбене) и предметном коду
(делови опреме краљица, као што су невестински вео и венац на глави, бела боја
одеће, шешири искићени перјем итд.). Тако се потврђује теза да је улога обреда
прелаза увек двострука – да прогласе промену статуса и да је магијски изазову
(Lič, 2002: 115). Према неким досадашњим тумачењима, присуство свадбених
(брачних) мотива унутар календарских обреда сматрало се нужним, у циљу
утицаја на плодност земље (Проп, 2000: 65), пошто је у основи хијерогамских
обреда (које изворно представљају свештени брак), какав су и краљице, идеја о
Небу и Земљи као о божанском пару чији спој доноси плодност пољима (Eliade,
1970: 266 – 272; Karanović i Katić, 1987: 159; Loma, 1995: 40 – 41). Због тога је у
већини календарских обреда (у оквиру балканословенске традиције) централну
фигуру представљала девојка спремна за брак, а учешће у таквим обредима
истовремено је повећавало њихов социјално-узрасни статус (Агапкина, 2002:
660 - 661).
Краљичком обреду су по овим елементима аналогни и други девојачки
пролећним/летњи обредни опходи, као што су лазарице и ладарице, који су му
типски, а како неки истраживачи претпостављају, и генетски слични.
Највероватије су првобитно сви ови празници били јединствени, те су стога у
појединим сегментима овог рада вршена поређење краљичког обреда са осталим
девојачким обредима који се изводе у току пролећног циклуса празника.
Спајањем календарске и свадбене обредности, заједница користи
једнополну групу за коју се верује да има изразите оплодне моћи, да би њеним
посредовањем превазишла календарску кризну ситуацију (Karanović i Katić,
1987: 159). Учеснице краљичке групе у току извођења свог опхода представљају
медијаторе између људског и божанског света и као такве могу укућане да
дарују благостањем, плодношћу и изобиљем. При том је њихов однос са
заједницом увек реципрочан – за своје благослове добијају дарове у храни и
новцу.
Посредујућа улога учесница краљичке обредне групе уочава се и на
предметном плану, тако што се ношењем барјака, као главног обредног
реквизита, симболизује сједињење земље и неба, што је иначе тема која се често
појављује у контексту календарске обредности. Слично значење имали су и
други обредни реквизити – пре свега оружје (сабље, мачеви, ножеви), који су,
будући да се обавезно носе усправљени, такође усмерени ка небу. Поменуто
оружје имало је (због тога што је израђено од метала) и функцију апотропеја, па
је често коришћено и у исцелитељске сврхе.
 
Дакле, сврха извођења краљичког обредног опхода била је пре свега
иницијација младих, али и заштита сеоске заједнице од негативних утицаја, као
и поспешивање плодности земље. Са овом последњом функцијом у непосредној
вези су мотиви метеоролошке магије, који су присутни у појединим песмама
(посебно оним које краљице певају путујући), будући да највећи број
пролетњих обреда има за циљ да магијским путем заштити усеве, у првом реду
од града и других сличних недаћа (Ћупурдија, 1982, 73). То додатно потврђују
подаци из појединих крајева (источна Србија) у којима се почетак извођења
краљичког обреда поклапао са литијским опходом (крстоношама). Таква
функција непосредно се изражава и у поступку ношења левог барјака у
виноград, по завршетку обреда, ради одбране од града и поспешивања његове
родности.
Поред тога, значајна је и веза са оказионалним обредима чији је једини
циљ био призивање кише (додоле), која је такође присутна у одређеним
моментима извођења краљичког обреда, не само на вербалном, него и на
акционалном и предметном плану. Наиме, веровања да приликом игре краљице
морају бити стално у покрету да се и облаци на небу и цео живот не би
зауставили, као и да тамна боја одређених делова њихове одеће може деловати
на небо (да и оно постане тамно, тј. прекривено облацима који дају кишу),
такође сведоче о њиховој функцији медијатора.
Након разматрања свих саставних елемената (кодова) краљичког обреда,
може се закључити да је он структурно врло комплексан и полифункционалан,
али да се и у њему, као и у већини поменутих сродних обреда, издвајају две
основне теме: призивање кише ради обезбеђивања плодности и прелазак
девојака у групу брачног узраста.
 
Tvrd si ti učenik, ali sam ja dobar učitelj tako da si pravi izazov. Ajde redom.
-zašto čoveka zoveš pederom kad si se zalagao za njihova prava?


Na to da ti bolje znaš o paganizmu nego SANU ti mogu reći ......:hahaha::rotf:

Znaš li kako je nastao naziv hermafrodit?

Znaš li vic kad je Husi ispao sapun u javnom kupatilu?

Probaj da izvedeš svoj simbolični ritual danas na Terazijama, da vidim šta će svet da ti kaže.

Znaš li da je dvorska luda personifikovana nulta karta Tarota, koja vodi poreklo iz Egipatskih misterija?

Veštica = vešta žena, veštac, vorlok ili zduhać muški ekvivalent.

Muškarac koji se oblači u ženu je Tranvestit, a kad se bavi vračanjem i wicom onda se zove Kleopatra balkanska proročica. :per::hahaha:

Tvoje ne poznavanje činjenica (i misterija) me dovodi do dva zaključka
1. ti si prilično mlad
2. nisi iniciran ni u jedne misterije (paganske)
3. ako misliš da si iniciran, traži pare nazad, jer si prevaren (namerno ili i taj "majstor" nije ništa znao).
4.halucinogeni,duvan ili zvuci tam-tama su OBAVEZAN deo šamanskog rituala.

p.s. prođi se kojekakvih instant religija :hvala:

znaci kleopatra i ona najezda kojima se javlja davnih godina, a sad su na hrvatskim i bosanskim tv su ustvari pagani.
antoniusss
jel i onaj sto gleda tarot je pagan, kako li se zvase?
onaj sto prica ljudima da stave pastetu na cetkicu za zube i lonce na glavu.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top