GUSLE

guslar.jpg

The colors of folk attire are red, blue and white which are the colors of Serb nation. On the neck of the gusle two pictures can be seen, the picture of Montenegrin bishop Petar II Petrovic Njegos (upper), the father of modern Serb national identity, and the picture of Karadjordje, the leader of the First Serbian Uprising in 1804. The pictures symbolize the eternal unity of two Serb states, Montenegro and Serbia.

Gusle for 21st Century (postmodern gusling)


Hold on all You Foes of Serbs,
Anyone thought to disable two-headed Eagle to fly,
Anyone so eager against a proud Serb Endeavour,
Wishing Spirit of Eagle extinguish and die ?
The Serbhood is stronger than ever,
Thus Warriors will always be braver !

Can you compare a Serb Blade to a One of Viking ?
Jatagan is much sharper, we had the heavy Burden to carry,
Profound heroic Epic since first-crowned Nemnanja the King,
Latter prolonged Kuluk from the Turkish Jannisary,
Serb Sword, the One is from Balkans and Homeland defending !

Once Dusan the Forceful went with Soldiers,
Once it was the Pride of Balkans, a large Empire
Stretched from Byzantines’ to Franks’ Borders
Mighty Guards the Tsar was going to hire,
Once the Serbs were all united within the State Corridors !

Hellas, Wine and Joy did not make a Feast,
Great Threat rose going eastwards,
There was already another Green Beast,
On Byzantine Lands there were conquering Ottoman Hordes,
that approached the Empire’s Side from Mist !

After Marica, the Battle of Kosovo came,
All of the honorable Knights bit the Dust,
Whilst Ottoman Wilderness was not easy to tame,
Lord Lazar’s mace turned into Rust,
Lying by Hand His Kingdom lost the Name!

Despite five centuries of Sultan’s Presence,
The Folk endured imposed Dahias’ Torture,
People knew one Day, would see Their Evanescence,
With Serbia’s Descendants will live the Rapture,
Like the Christ’s Gospel, Serb will renew the Independence !

There are Tales to be told,
About Heroes like the invincible Marko the Prince,
Which could lift a Bulls and a Plough in Hold,
The Turks that opposed, He was up to mince,
Protecting hardly cultivated Peasant’s Mould !

Such a Hero can only be born by a Serb Mother,
Like Obilic, Who was always willing to spill His Blood,
Shoulder by shoulder beside his Brother,
In an Orthodox Struggle, in the Name of God,
In the righteous Fight for Freedom and His Ancestors’ Honor !

The Two Uprisings brought Two Lords on the Scene,
They were both Karadjordje and Milos the Leaders,
Both leading Serbs to Their Free-Being,
Both will be remembered striking Ottomans like Thunders,
Just like the legend told, They were the Fruit of Serb keen !

Serbia, don’t forget to tell the Tales, it is Your Ancestors’ Demand !
Remember all the fallen Martyrs and their Holy Deed,
Even sometimes having hostile Troops on Your Holy Land
Unified with Your Brothers in Orthodox Creed,
The Lord from Heaven will save the Serbs indeed !
 
Zarathustra:
guslar.jpg

The colors of folk attire are red, blue and white which are the colors of Serb nation. On the neck of the gusle two pictures can be seen, the picture of Montenegrin bishop Petar II Petrovic Njegos (upper), the father of modern Serb national identity, and the picture of Karadjordje, the leader of the First Serbian Uprising in 1804. The pictures symbolize the eternal unity of two Serb states, Montenegro and Serbia.

Gusle for 21st Century (postmodern gusling)


Hold on all You Foes of Serbs,
Anyone thought to disable two-headed Eagle to fly,
Anyone so eager against a proud Serb Endeavour,
Wishing Spirit of Eagle extinguish and die ?
The Serbhood is stronger than ever,
Thus Warriors will always be braver !

Can you compare a Serb Blade to a One of Viking ?
Jatagan is much sharper, we had the heavy Burden to carry,
Profound heroic Epic since first-crowned Nemnanja the King,
Latter prolonged Kuluk from the Turkish Jannisary,
Serb Sword, the One is from Balkans and Homeland defending !

Once Dusan the Forceful went with Soldiers,
Once it was the Pride of Balkans, a large Empire
Stretched from Byzantines’ to Franks’ Borders
Mighty Guards the Tsar was going to hire,
Once the Serbs were all united within the State Corridors !

Hellas, Wine and Joy did not make a Feast,
Great Threat rose going eastwards,
There was already another Green Beast,
On Byzantine Lands there were conquering Ottoman Hordes,
that approached the Empire’s Side from Mist !

After Marica, the Battle of Kosovo came,
All of the honorable Knights bit the Dust,
Whilst Ottoman Wilderness was not easy to tame,
Lord Lazar’s mace turned into Rust,
Lying by Hand His Kingdom lost the Name!

Despite five centuries of Sultan’s Presence,
The Folk endured imposed Dahias’ Torture,
People knew one Day, would see Their Evanescence,
With Serbia’s descendants will live the Rapture,
Like the Christ’s Gospel, Serb will renew the Independence !

There are Tales to be told,
About Heroes like the invincible Marko the Prince,
Which could lift a Bulls and a Plough in Hold,
The Turks that opposed, He was up to mince,
Protecting hardly cultivated Peasant’s Mould !

Such a Hero can only be born by a Serb Mother,
Like Obilic, Who was always willing to spill His Blood,
Shoulder by shoulder beside his Brother,
In an Orthodox Struggle, in the Name of God,
In the righteous Fight for Freedom and His Ancestors’ Honor !

The Two Uprisings brought Two Lords on the Scene,
They were both Karadjordje and Milos the Leaders,
Both leading Serbs to Their Free-Being,
Both will be remembered striking Ottomans like Thunders,
Just like the legend told, They were the Fruit of Serb keen !

Serbia, don’t forget to tell the Tales, it is Your Ancestors’ Demand !
Remember all the fallen Martyrs and their Holy deed,
Even sometimes having hostile Troops on Your Holy Land
Unified with Your Brothers in Orthodox Creed,
The Lord from Heaven will save the Serbs indeed !
Znaci, ovo nam je igracina...
 
Batice, prvo rastumaci da li ista lose tu kaze o Srbima, pa onda proceni jesam li igracina il' ne !

A ti narkicu cacanski kome su jedino zanimljive price o fekalijama, ti sto sad tripujes da si Corto Maltese , bolje cuti, jer si tada pametniji. Veruj mi ! :wink:
 
ma ne trupujem ja da budem pametniji...ja samo otju da gutam extazi i uzhivam...a ovo ovde ja to tek nako...da ukazhem mudrima da su mudri....e super ste keve mi...mislim gusle radovan ovo-ono...hali-gali....lepo vam...bole vas uho...e da mi je vash mozak na par sati....da danem dushom
 
Zarathustra:
Batice, prvo rastumaci da li ista lose tu kaze o Srbima, pa onda proceni jesam li igracina il' ne !

A ti narkicu cacanski kome su jedino zanimljive price o fekalijama, ti sto sad tripujes da si Corto Maltese , bolje cuti, jer si tada pametniji. Veruj mi ! :wink:
Liku, sto se primas tako? Igracina tvrdi da nije Srbin pa sam ga cisto pomenuo zbog teksta i slike. Valjda sam jasniji sad.
 
King 7:
Zarathustra:
Batice, prvo rastumaci da li ista lose tu kaze o Srbima, pa onda proceni jesam li igracina il' ne !

A ti narkicu cacanski kome su jedino zanimljive price o fekalijama, ti sto sad tripujes da si Corto Maltese , bolje cuti, jer si tada pametniji. Veruj mi ! :wink:
Liku, sto se primas tako? Igracina tvrdi da nije Srbin pa sam ga cisto pomenuo zbog teksta i slike. Valjda sam jasniji sad.
Ah, to da... :) mislim po faci verovatno lici na igracinu ili mu je to cak mozda cale :D . Imaju nesto zajednicko, i jedan i drugi vole da budu u centru paznje, pucaju od narcizma (pogle' Milo) ! :wink:
1057840766.jpg


"Kako sam samo lijep, yebo oca u prkno, ka' Lijepa Nasa !"
 
Zarathustra, da li znas da u psihijatriji kod nas u SCG-ovo nije nikakvo zezanje-za posmatranje i reakciju novih pacijenata, postoje dva seta pitanja koje im lekar postavlja (mislim oko 20).
Prvi set je napravljen za Srbe, a drugi za crnogorce. E sad da se svi ne bi smejali i mislili dobar vic, kada sam to cuo odem kod jednog poznanika kome je skolski drug ugledan psihijatar i zapitam ga nesto o tome. Susta istina. Objasnjene je malo cudno za nase podneblje ali ide otprilike ovako: Zahvaljuci rodoskrvnim vezama njihova tzv. nacija se totalno izdeformisala i pitanja normalnog tipa koja se postavljaju svuda u svetu u psihijatrijskim ustanovama ne vaze za njih. Da nisam licno video to ne bi verovao. Mislim da jedino sto je isto to su Rorschachovi testovi.
 
marlon:
Zarathustra, da li znas da u psihijatriji kod nas u SCG-ovo nije nikakvo zezanje-za posmatranje i reakciju novih pacijenata, postoje dva seta pitanja koje im lekar postavlja (mislim oko 20).
Prvi set je napravljen za Srbe, a drugi za crnogorce. E sad da se svi ne bi smejali i mislili dobar vic, kada sam to cuo odem kod jednog poznanika kome je skolski drug ugledan psihijatar i zapitam ga nesto o tome. Susta istina. Objasnjene je malo cudno za nase podneblje ali ide otprilike ovako: Zahvaljuci rodoskrvnim vezama njihova tzv. nacija se totalno izdeformisala i pitanja normalnog tipa koja se postavljaju svuda u svetu u psihijatrijskim ustanovama ne vaze za njih. Da nisam licno video to ne bi verovao. Mislim da jedino sto je isto to su Rorschachovi testovi.

Ti ako si procitao moj post sa :
http://forum.krstarica.com/viewtopic.php?t=89441&postdays=0&postorder=asc&start=30

Shvatas da nema razloga da ti ne verujem :) a analiticka i dubinska psihologija mi delimicno spada u fah...
 
Kada sam dala ideju da se uzme narodna poezija i zamene se imena sa novim junacima, pardon, optuzenicima, nisam imala pojma da ce to da izaci iz okvira ove teme i preci na druge... videla sam da je neka osoba stavila pesmu na temu o nacionalizmu...

molim Vas da ne spamujete sa narodnom poezijom teme nakojima im nije mesto, otvorite temu posvecenu narodnoj poeziji, ali na forumu Knjizevnost!
 
etotako:
Kada sam dala ideju da se uzme narodna poezija i zamene se imena sa novim junacima, pardon, optuzenicima, nisam imala pojma da ce to da izaci iz okvira ove teme i preci na druge... videla sam da je neka osoba stavila pesmu na temu o nacionalizmu...

molim Vas da ne spamujete sa narodnom poezijom teme nakojima im nije mesto, otvorite temu posvecenu narodnoj poeziji, ali na forumu Knjizevnost!

цццц.....ццц......свашта,
прочитај ТЕМУ! :roll:
 
eremita:
etotako:
Kada sam dala ideju da se uzme narodna poezija i zamene se imena sa novim junacima, pardon, optuzenicima, nisam imala pojma da ce to da izaci iz okvira ove teme i preci na druge... videla sam da je neka osoba stavila pesmu na temu o nacionalizmu...

molim Vas da ne spamujete sa narodnom poezijom teme nakojima im nije mesto, otvorite temu posvecenu narodnoj poeziji, ali na forumu Knjizevnost!

цццц.....ццц......свашта,
прочитај ТЕМУ! :roll:
A ti procitaj jos jednom moj post... ako ste vec ucili latinicu u skoli... ne znam tacno u kom razredu se pocinje... davno sam isla u osnovnu
 
To je tvoja licna stvar, a i recnik ti je na razini !
Vidis, jel se u doba komunizma nije guslalo ? Aj, priseti se molim te ! :lol:

Pa CK u kome je dobar broj Srba bio znali su da guslaju. Eto moj deda je bio zakleti komunista pa mu nije smetalo da slusa gusle...

Ti si nikogovic Novog doba koji trazi svoj identitet u ideologiji globalnih razmera ! Na tebe se isto odnosi onaj "post o nacionalizmu", o gubljenju individualne svesti u kolektivnoj. To je tvoj primer slika i prilika, jos kad i koja devizica kapne iz "Internacionale", blagos tebii.... :wink:
 
Zarathustra:
To je tvoja licna stvar, a i recnik ti je na razini !
Vidis, jel se u doba komunizma nije guslalo ? Aj, priseti se molim te ! :lol:

Pa CK u kome je dobar broj Srba bio znali su da guslaju. Eto moj deda je bio zakleti komunista pa mu nije smetalo da slusa gusle...

Ti nikogovic Novog doba koji trazi svoj identitet u ideologiji globalnih razmera ! Na tebe se isto odnosi onaj "post o nacionalizmu", o gubljenju individualne svesti u kolektivnoj. To je tvoj primer slika i prilika, jos kad i koja devizica kapne iz "Internacionale", blagos tebii.... :wink:

Ja ne kazem da se u doba socijalizma nije guslalo,samo kazem da je to sr4nje i da je danas to simbol nacionalizma a ne vise simbol ocuvanja nacionalnog identiteta i sada je njihova svrha sasvim drugacija,gusle su danas deo kulture i politike nacionalistickog primitivizma i kica!
 
zox:
Zarathustra:
To je tvoja licna stvar, a i recnik ti je na razini !
Vidis, jel se u doba komunizma nije guslalo ? Aj, priseti se molim te ! :lol:

Pa CK u kome je dobar broj Srba bio znali su da guslaju. Eto moj deda je bio zakleti komunista pa mu nije smetalo da slusa gusle...

Ti nikogovic Novog doba koji trazi svoj identitet u ideologiji globalnih razmera ! Na tebe se isto odnosi onaj "post o nacionalizmu", o gubljenju individualne svesti u kolektivnoj. To je tvoj primer slika i prilika, jos kad i koja devizica kapne iz "Internacionale", blagos tebii.... :wink:

Ja ne kazem da se u doba socijalizma nije guslalo,samo kazem da je to sr4nje i da je danas to simbol nacionalizma a ne vise simbol ocuvanja nacionalnog identiteta i sada je njihova svrha sasvim drugacija,gusle su danas deo kulture i politike nacionalistickog primitivizma i kica!

A ti si deo kulture i politike komunistickog idealizma i smrada.
 
OK zoki, znaci da mi lepo po konsenzusnoj odluci ukinemo i strogo zabranimo gusle

ZIVEO DRUG TITO I PARTIJA

Marsala Tita, junackoga sina, na put.... PA NE S GUSLAMA IDIOTI, opet vi ! :wink:
 
Vidi se da nemas pojma o onome sta kritikujes inace ne bi povezivao idealizam sa komunizmom!Komunisticko ucenje se zasniva na dijalektickom MATERIJALIZMU!Stvarno mi je vise muka od antikomunista koji ne znaju nista o komunizmu!
 
....da, da, samo smo Hegelu uzeli ono najvrednije i okrenuli naopako... really nice try !

Dijalekticki materijalizam ne podrazumeva potpuno odsustvo duhovnog.... ali to je vec offtopic to bismo mogli na :arrow: filosofiji...


P. S. Uostalom sam Fidel Castro je veliki katolik iz dubine duse a ujedno i cuveni komunista.... tako da mi stvarno nije jasno sta ti ovde paranoises na temi o GUSLAMA !? :?
 
Jos jedna stvar.... Gusle nikako ne spadaju u kic kulturu, vec deo drevnog folklora i emotivnog praznjenja naroda Balkana, !
Ako bismo to tako posmatrali, po tebi, sta bismo onda rekli o zivopisnoj poeziji i uzivljenim nastupima pesnika arabljanske i kitajske kulture, koja je puna tuzbalica, uzdisaja i leleka ??

Prema tome se vidi da ti ne poznajes ni jedno sociolosko poimanje "kic kulture" bilo od strane marksistickih, bilo gradjanskih sociologa. Tacno je da moj predjasnji post u kom sam izlozio jedan pokusaj "Guslanja na engleskom", jeste pomalo kicast. Ali kako ti zamisljas da ljudi u rasejanju koji su rodjeni tamo izrazavaju svoja osecanja u nedostatku poznavanja Srpskog ? (I pazi to su 2.-3. generacija :!: , sigurno da ih privlaci takva poezija).

Svako ko je mislio da ja ozbiljno shvatam ove "umetnicke pokusaje" postmodernog guslanja je vise nego smesan :D .....pa niko nikad nije slusao, recimo, Ramba Amadeusa ? :lol:

Jesam li zbog toga odmah na listi nacionalista, fasista, konspirativnih manijaka i "guchara" ?

Ponavljam jos jednom izvorno narodno guslanje nema veze ni sa kakvim "Micama trofrtaljkama", Karleusama, Grand Show-om i tim trendom (koji licno ne mogu ni da podnesem), nego su deo izvornog narodnog pripovedanja - citaj: "zivopisne, nadahnjujuce mitske naracije" - Djura Danicic :idea:
 

Back
Top