Грб и застава Србије

Не нађох нигдје у претраги, али ме занима која је била застава Душановог царства.

Постоји ли неки поуздан извор о томе?

Колико сам ја успио упратити имао је само неке боје, типа црвену и плаву.
у то доба нису постојале заставе држава (са изузетком можда Венеције), постојале су заставе владара. а заставе владара биле су њихови грбовни банери.
 
у то доба нису постојале заставе држава (са изузетком можда Венеције), постојале су заставе владара. а заставе владара биле су њихови грбовни банери.


Дакле може се рећи да је Душанов грб био двоглави орао?
 
Dobro veče, našao sam jedan vrlo interesantan grb Srbije sa krunom Madjarskog Svetog Stefana.. I sad ne znam dal je to rekonstrukcija grba kao sto je bilo dosta predloga za grb Vojvodine, ili stvarno je postojalo tad pa samo nacrtano da se sačuva po wikipedijama itd itd.. Piše ime ispod rada ovog grba a taj čovek kolko sam čuo je radio dosta rekonstrukcija starih heraldika, pomozite da nadjem više o ovom grbu koji je skoro isti kao grb Zemunske garde ali Madjarska kruna.
IMG_1265.jpeg
 
Dobro veče, našao sam jedan vrlo interesantan grb Srbije sa krunom Madjarskog Svetog Stefana.. I sad ne znam dal je to rekonstrukcija grba kao sto je bilo dosta predloga za grb Vojvodine, ili stvarno je postojalo tad pa samo nacrtano da se sačuva po wikipedijama itd itd.. Piše ime ispod rada ovog grba a taj čovek kolko sam čuo je radio dosta rekonstrukcija starih heraldika, pomozite da nadjem više o ovom grbu koji je skoro isti kao grb Zemunske garde ali Madjarska kruna.Pogledajte prilog 1473047
Grb Kneževine Srbije. To obuhvata taj period koji si naveo (1848.) jer je kneževina Srbija postojala od 1815. do 1882. kada je promenila status u kraljevinu.

COA_of_Principality_of_Serbia.svg.png
 
Grb Kneževine Srbije. To obuhvata taj period koji si naveo (1848.) jer je kneževina Srbija postojala od 1815. do 1882. kada je promenila status u kraljevinu.

Pogledajte prilog 1473092
Znam, postojala je.. Ali ovo je bio deo Srbije koji je bio odvojen od Kneževine jer su bili pod Madjarima, i Austrijancima (Banat, Temisvar, itd) i oformila se mala krunska zemlja tad sa Srpskim oznacima.
 
Znam, postojala je.. Ali ovo je bio deo Srbije koji je bio odvojen od Kneževine jer su bili pod Madjarima, i Austrijancima (Banat, Temisvar, itd) i oformila se mala krunska zemlja tad sa Srpskim oznacima.
To je grb Srpske Vojvodine iz 1848. godine, a ne grb Srbije. Lepo inače izgleda, samo nekako je previše zlatan. Deluje kao da su ocili i sve ostalo u žutoj boji od zlata.
 
Dobro veče, našao sam jedan vrlo interesantan grb Srbije sa krunom Madjarskog Svetog Stefana.. I sad ne znam dal je to rekonstrukcija grba kao sto je bilo dosta predloga za grb Vojvodine, ili stvarno je postojalo tad pa samo nacrtano da se sačuva po wikipedijama itd itd.. Piše ime ispod rada ovog grba a taj čovek kolko sam čuo je radio dosta rekonstrukcija starih heraldika, pomozite da nadjem više o ovom grbu koji je skoro isti kao grb Zemunske garde ali Madjarska kruna.Pogledajte prilog 1473047
Грб Српске војводине (Српског војводства), према моделу са заставе Земунске добровољачке гарде.
Реконструкција: Драгомир Ацовић
 
Не нађох нигдје у претраги, али ме занима која је била застава Душановог царства.

Постоји ли неки поуздан извор о томе?

Колико сам ја успио упратити имао је само неке боје, типа црвену и плаву.
Crveno-plava je bila zastava Stefana Vladislava.

529BA587-9194-46D7-8634-C83291DA8AE8.jpeg


Zastava Dušanovog carstva:

4514C2AF-4E12-40AC-9EA7-E59375D95166.png


Lična carska zastava Stefana Dušana:

7D75B66C-7932-47C0-B521-CD4C07D157E6.png
 
Da li su francuski revolucionari prihvatili trobojku od Holanđana? Zar trobojka Holanđana nije bila narandžasto-bijelo-plava, dok su francuski revolucionari koristilo crvenu, a ne narandžastu boju? Ja sam čuo da su je Francuzi preduzeli od Holanđana, jer je ona pod tom zaustavom postala republika odvojivši se od Habzburške Španije. To ima smisla, samo mi nije jasno ovo oko boje.
Rusi su, za vrijeme Petra Velikog, takođe preuzeli holandsku trobojku i koristili je u pomorske svrhe. To je bilo za vrijeme Petra l, ne znam tačno godinu, iz poznatih razloga. Međutim, i tad je preuzeta sa crvenom, a ne narandžastom bojom. Zašto?
Čuo sam sa su Holanđani prešli na crvenu iz praktičnih razloga. Negdje se navodi da je to doga došlo usled francuskog uticaja 1795-1813 godine. Da li je to tačno?

@Q. in perpetuum hibernum
Volio bih da čujem tvoje mišljenje.
 
Da li su francuski revolucionari prihvatili trobojku od Holanđana? Zar trobojka Holanđana nije bila narandžasto-bijelo-plava, dok su francuski revolucionari koristilo crvenu, a ne narandžastu boju? Ja sam čuo da su je Francuzi preduzeli od Holanđana, jer je ona pod tom zaustavom postala republika odvojivši se od Habzburške Španije. To ima smisla, samo mi nije jasno ovo oko boje.
Rusi su, za vrijeme Petra Velikog, takođe preuzeli holandsku trobojku i koristili je u pomorske svrhe. To je bilo za vrijeme Petra l, ne znam tačno godinu, iz poznatih razloga. Međutim, i tad je preuzeta sa crvenom, a ne narandžastom bojom. Zašto?
Čuo sam sa su Holanđani prešli na crvenu iz praktičnih razloga. Negdje se navodi da je to doga došlo usled francuskog uticaja 1795-1813 godine. Da li je to tačno?

@Q. in perpetuum hibernum
Volio bih da čujem tvoje mišljenje.
Inspirisana je holanskom zastavom, tako kaže i Vikipedija.


Dutch flag-inspired: The design of the French flag was adopted after the French Revolution, where the revolutionaries were influenced by the horizontally striped red-white-blue flag of the Netherlands. The flag of Hesse-Nassau is identical to that of the Netherlands.


Holandija je kao Republika svojom zastavom inspirisala mnoge revolucionarne zastave:

https://en.wikipedia.org/wiki/Flag_of_the_Netherlands
 

Back
Top