Границе Душановог Царства

Границе онога доба нису утврђиване скоро нигде у свету, него су се бележиле са тврђавама, селима, градовима и неким природним ознакама , па их је тешко замислити прецизнима; ево један пример из Милутинове повеље кад је поклонио један пашњак цркви која није имала пашњака, на који начин он поставља те границе пашњака, вероватно су тако тумачене и границе држава.

Вујадин
 
Изгледа да мене овде сви игноришу

http://d.turboupload.com/d/872654/Deretic.WMV.html

0 download-a

3 карте душановог царства(скоро идентичне оној из Печуја) приказане у овом видео-клипу, џабе сам секао и 4 сата upload-овао, кад нико неће да погледа...

:( :( :( :(
 
Bi2:
Jel odgovori neko Vrani gde ima onaj smajli što se valja po podu i udara rukom ?

7.gif


adresa je : http://www.geocities.com/smajliji/Smajliji/COOL/Slike16/7.gif
 
OrthodoxCelt:
Изгледа да мене овде сви игноришу

http://d.turboupload.com/d/872654/Deretic.WMV.html

0 download-a

3 карте душановог царства(скоро идентичне оној из Печуја) приказане у овом видео-клипу, џабе сам секао и 4 сата upload-овао, кад нико неће да погледа...

:( :( :( :(

Pa ko ce da trosi internet vreme da skida Deretica???
 
OrthodoxCelt:
Изгледа да мене овде сви игноришу

http://d.turboupload.com/d/872654/Deretic.WMV.html

0 download-a

3 карте душановог царства(скоро идентичне оној из Печуја) приказане у овом видео-клипу, џабе сам секао и 4 сата upload-овао, кад нико неће да погледа...

:( :( :( :(

Joj, sladak si.
Evo,obećavam sutra uz jutarnju kaficu gledim i zagledam. Ako je reč o mom Dušanu, nisi ništa džaba radio. Pozdrav
 
OrthodoxCelt:
Изгледа да мене овде сви игноришу

http://d.turboupload.com/d/872654/Deretic.WMV.html

0 download-a

3 карте душановог царства(скоро идентичне оној из Печуја) приказане у овом видео-клипу, џабе сам секао и 4 сата upload-овао, кад нико неће да погледа...

:( :( :( :(


Изледа да људи који са модемског интернета пређу на неку напреднију верзију истог олако заборављају шта значи скидати 5 мб са интернета, а камоли 40, 50 мб... Мишн Импосибл! :)
 
OrthodoxCelt:
Изгледа да мене овде сви игноришу

http://d.turboupload.com/d/872654/Deretic.WMV.html

0 download-a

3 карте душановог царства(скоро идентичне оној из Печуја) приказане у овом видео-клипу, џабе сам секао и 4 сата upload-овао, кад нико неће да погледа...

:( :( :( :(

Nisi džaba sekao i 4 sata se zezao, evo sad sam odgledala prvi put. Moraću još jednom.

Pazi, ja te mape nisam nikad videla. Šta da kažem...hm, volela bih da ih vidi još neko.
Ne mogu da verujem, zaista prvi put čujem,da je njegovo carstvo bilo toliko rasprostranjeno.E, ne mogu da verujem da je zahvatalo Ugarsku i otišlo čak iza Crnog mora ! To, po meni, a pročitala sam dosta o Dušanu, ne pije vodu.Al, nikako.Ugarska katolička zemlja a iza nje Papa i da puste Dušana- šizmatika da ih pojede??? Ne,ne..Tu Seretić preteruje. Ono što govori o njegovom Zakoniku.Nije Dušan izmislio zakon i pravila. Izmislio to Hamurabi davno pre njega, jel tako? Njegova veličina je u tome samo što je shvatao da treba uvesti i poštovati zakon. I on je vadio iz vizantijskih i rimskih zakona ono što mu se svidelo i tako skrojio svoj, a ne obrnuto. Prvi put čujem i da ga je i bugarski patrijarh krunisao za cara, pored našeg. Bugari tad nisu znali kom carstvu da se opredele..ne,ne..ni ovo ne pije vodu.
Jedino što sam ja ukapirala je da Seretić kapira da ima nešto mutno, al da to mutno traži na suprotnoj strani. "Ni djavo nije toliko crn, koliko se priča" i što bi nas Vatikan toliko mrzeo i branio ovo Berlinskim kongresom?
Ono zbog čega ću ovo odgledati još jednom je priča o zapadnoj strani Carstva.
Inače, pohvale za tebe...Lepo si odradio posao.. ;)
 
Хвала ти, ја знам да Деретић одлази у крајност, али не лупета он баш све, има и ту истине, ценим га из разлога што хоће нешто да промени и бори се за своје идеје и то ради јавно, јер људи стварно треба да се освесте када је у питању наша историја, у којој је много тога непознато, заборављено и недовољно истражено..., кад будем имао времена послаћу још нешто интересантно....

поздрав за Bi2
 
Bi2:
Prvi put čujem i da ga je i bugarski patrijarh krunisao za cara, pored našeg. Bugari tad nisu znali kom carstvu da se opredele..ne,ne..ni ovo ne pije vodu.

Како први пут чујеш? Душаново крунисање царском круном су извршила три црквена поглавара: српски патријарх, бугарски патријарх и охридски архиепископ, није то Деретић измислио.

Узгред, пре неколико месеци је излазио фељтон о Душану у Новостима. Ја сам изгубио линкове, али ако те не мрзи потражи на њиховом сајту, нећеш се покајати. Има и један осврт о „анатеми“ васељенског патријарха над пећком патријаршијом, прилично интересантан.
 
Сад је и мене заинтересовало...

OPIS carskog krunisanja Stefana Dušana sačuvan je u jednom zanimljivom tekstu pridodatom uz Rakovački prepis Dušanovog "Zakonika", gde se, pre svega, kaže da je Stefan Dušan krunisan carskim vencem godine 6854. (1346), meseca aprila, XIV indikta na praznik vaskrsenja Hristovog.

Taj svečani čin obavljen je „blagoslovom i rukom preosveštenog patrijarha Joanikija i svih arhijereja sabora srpskog, blagoslovom i rukom preosveštenog patrijarha bugarskog gospodina Simeona i svih arhijereja sabora bugarskog, a i molitvama i blagoslovom svečasnoga sabora Svete gore Atona, pri tom i svim igumanima i svim starcima sabora svetogorskoga”.

STEFAN DUŠAN - CAR I KRALJ (22)
 
Ma, nisam zaboravila...
Bacila sam pogled u knjigu, jednog zvaničnog istoričara-profe. Evo šta piše:

1. " Prema istočnom pravoslavnom shvatanju, aktu krunisanja za cara morala je prethoditi uzdizanje srpske crkve na viši rang, patrijaršiju, kako bi patrijarh, potom, mogao izabranika krunisati za cara."

2." Crkveni pomesni sabor održan je u Skoplju 9.aprila 1346.g. Njemu su prisustvovali: ohridski arhiepiskop Nikola, kao predstavnik arhijereja grčkog prestola ( on je do 1334.g.bio pod jurisdikcijom Carigradske patrijaršije), ceo svetogorski sabor, sa protopopom Teodoritom, bugarski patrijarh Simeon i srpski arhiepiskop Joanikije. Taj sabor u ovom sastavu pune valjanosti, podigao je srpsku arhiepiskopiju u rang patrijaršije i dotadašnjeg arhiepiskopa pećkog Joanikija (1338-1346), Sabor je proglasio za prvog patrijarha srpskog (1346-1354) "
3. Sedam dana kasnije, na Uskrs 1346.g. patrijarh srpski Joanikije I, sa svim arhijerejima, gostima-učesnicima Crkvenog pomesnog sabora, krunisao je kralja Dušana za cara Srba i Grka."

Znači, bugarski patrijarh Simeon je prisustvovao Crkvenom pomesnom saboru koji je avanzovao našu Crkvu na nivo patrijaršije, a nije on prisustvovao njegovom krunisanju.
To su dva različita dogadjaja, i nemojmo ih brkati i prekrajati istoriju.
 
Razočarala sam se.. :sad:
Ovi likovi su napisali ovo, odradili posao rekla bih, samo da bi uzeli pare..Eto, kako se mešetari sa našom prošlošću..tužno,bre.
Dečanski je postao kralj tako što mu se eto, desilo, a Milutin slučajno ? :shock:
Mnogo krvi i suza je taj Dečanski prosuo da bi postao kralj..a oni eto "desilo" mu se..Nije on džaba prozvan Mučenik.

A, vidim da i oni brkaju goste na Saboru i čin samog krunisanja. Pa, nisu Dušanu sva trojica stavljala krunu na glavu ili jedan po jedan? Al, ipak pročitaću sve.
 
A evo sta o tome kaze i Corovic :

"На крунисање Душаново, које се имало извршити у Скопљу, скупила се сва господа српска, световна и црквена. Поред српског патријарха нашао се ту и бугарски, а беше много епископа и црноризаца, нарочито из Свете Горе. Дубровачка Република послала је нарочито изасланство с богатим поклонима. На Васкрс, 16. априла 1346. год., крунисан је Душан за цара, а његов син, деветогодишњи Урош за краља. Србија је постала Царевина, с пуном амбицијом да замени у пола сломљену Византију. То казује и нова титула Душанова, која га означава као Цара Србљем и Грком – βαδιλευζ και αυτοκρτρωα Σερβιαζ και Ρωμανιαζ, и његова изрека, да му је Богородица помогла да "краљује великим и славним градовима грчким и да буде наставник великим и светим царевима грчким"."


Ne zvuci nemoguce da su se i na jednom i na drugom skupu nasli isti crkveni velikodostojnici. Ukoliko je vec bilo samo 7 dana razmaka izmedju ta dva dogadjaja.
 
OrtodoxCelt:
Хвала ти, ја знам да Деретић одлази у крајност, али не лупета он баш све, има и ту истине, ценим га из разлога што хоће нешто да промени и бори се за своје идеје и то ради јавно.....

Naravno da nije sve sto on kaze glupost, ali to sto nije glupost i moze da drzi vodu doticni je maznuo od svojih predhodnika, a zatim na to nadovezao niz nekavih bajki tako da izaziva samo podsmeh, unizava i ono sto drzi vodu i izaziva odbojnost onih koji bi istorijom trebali da se bave. U istoriji srpskog naroda treba mnogo sta da se ispravi, ali dok postoje takvi sarlatani kao on koji lupanjem kojekakvih gluposti unizavaju na primer jedno veliko ime kao sto je Relja Novakovic, istoricar koji se citavog zivota bavio poreklom Srba i koji ni jedan zakljucak koji je izveo nije izveo napamet kao Seretic vec vrlo oprezno i uz ogromnu analizu podataka, nista nece da se ispravi. Muka mi je kad danas kad vidim kako Relju stavljaju u isti kos sa Deretiem i Pjanovickom. Mora da se prevrce u grobu.

Uostalom citaj na ovom linku sa kakvom obazrivoscu Relja izvodi zakljucke: http://www.rastko.org.yu/istorija/rnovakovic/rnovakovic-srbija.html
Ne radi se o Dusanu, ali nije lose da se vidi sta je istoricar.
 
Нећу да кажем да ниси у праву!
Али не размишљамо исто

Ми се налазимо у времену масовних медија, и ако не буде више људи као што је Деретић, да јавно изађу и натерају људе да бар мало размишљају о сопственој историји, нестаће и нас, и наше историје, нама треба више подсећања на претке,...

Џаба добар историчар који ћути, живимо у свету у коме реклама ради чуда,
ако желимо да сачувамо историју, морамо је рекламирати, као Грци што раде, целу антику су преписали њима...

Колико ми будемо ценили себе, толико ће и други нас,....

Ти ко да имаш неки комплекс од Деретића, мани човека на миру, кад будеш имао година ко он, видећемо какву ћеш причу ти причати, само немој да читаш једну страну књиге... има и на другој истине....

Ако ћеш и ти бити историчар, који ће радити целог живота између четири зида, и неће покушати да исправи историјске лажи,... од таквих историчара нема користи...свако може да научи оно што му је сервирано, али бавити се озбиљним истраживачим радом, не може свако...

Ја се на пример нећу смирити, док не убедим бар пар хиљада људи да је будућност рачунара у слободном софтверу, и да све компаније које раде комерцијалан софтвер успоравају развој програмирања и рачунарске технологије...
 
Ја нажалост немам добро мишљење о Деретићу, и мислим да сам себи скаче у стомак са својим небулозама и невероватним етимолошким извођењима, као и са надменим и готово непријатељским ставом према свакоме ко му упућује и добронамерне критике.

Имам пар његових књига и нико не би био срећнији од мене када би се оно што он тврди показало као истина, али фонтана жеља и наука су две различите ствари. Још увек се сећам његовог етимолошког „тумачења“ имена Орфеј, као изведеног од „Сорбеј“ (!), ма шта то значило (мада личи на „Серби“, јел'те) и осталих веома спорних примера, да сам се запитао како Сарацене и Арапе (Араби -> Сараби, са „чувеним“ изостављањем С код античких аутора :roll: ) није повезао са сербским именом.

На сву срећу, има много озбиљнијих аутора од Деретића који такође подржавају „аутохтонистичку“ хипотезу, тако да он није једини избор.
 
OrthodoxCelt:
Нећу да кажем да ниси у праву!
Али не размишљамо исто

Ми се налазимо у времену масовних медија, и ако не буде више људи као што је Деретић, да јавно изађу и натерају људе да бар мало размишљају о сопственој историји, нестаће и нас, и наше историје, нама треба више подсећања на претке,...

Џаба добар историчар који ћути, живимо у свету у коме реклама ради чуда,
ако желимо да сачувамо историју, морамо је рекламирати, као Грци што раде, целу антику су преписали њима...

Колико ми будемо ценили себе, толико ће и други нас,....

Ти ко да имаш неки комплекс од Деретића, мани човека на миру, кад будеш имао година ко он, видећемо какву ћеш причу ти причати, само немој да читаш једну страну књиге... има и на другој истине....

Ако ћеш и ти бити историчар, који ће радити целог живота између четири зида, и неће покушати да исправи историјске лажи,... од таквих историчара нема користи...свако може да научи оно што му је сервирано, али бавити се озбиљним истраживачим радом, не може свако...

Ја се на пример нећу смирити, док не убедим бар пар хиљада људи да је будућност рачунара у слободном софтверу, и да све компаније које раде комерцијалан софтвер успоравају развој програмирања и рачунарске технологије...

E,vidiš to si u pravu. I na drugoj strani knjige ima istine. Što su se onda svi uhvatili za jednu? Koga god sam čula, od kafanskih istoričara i ostalih tipa Seretić, svi čitaju samo jednu stranu knjige i to onu na kojoj piše Vatikan, zapad, katolici, Beč, mržnja, propast...?
Ima li šta drugo u našim mozgovima osim Vatikana, katolika i Beča? Jbg, delujemo kao da smo opčinjeni njima i patimo od teške manije zvane Vatikan! I ništa drugo ne vidimo osim njih za smrtne neprijatelje? Ima li negde tu i naše krivice? Jesmo li mi za nešto krivi, ili su nam za sve u životu krivi isključivo ti sa zapadne strane? Ruku na srce, pa to je prosto nemoguće.
Ajd, da se čita i ona druga strana, i tu ima istine, kao što sam kažeš.
Misliš da je ovo što Deretić radi pokušaj ispravljanja krive Drine? Jok, brate. On je pušten da priča, zato što njegova priča nema veze sa istinom, odgovara masi a i ide u drugom pravcu.
Jedno je biti istoričar, a drugo baviti se istraživačkim radom. Ne mora svaki istoričar da bude i istraživač.Gde to piše? Jel svaki hemičar i istraživač, naučnik? Šta radi onaj hemičar što predaje u školi. Koji je on istraživač, al je, jbg, hemičar. Isto ti je i sa istoričarima.
Istorija je vrlo zaebana stvar. Puno znanja treba, puno savesti. Morala i samoodgovornosti pre svega, da bi se neko uopšte upustio u neko komentarisanje a kamoli držao govorancije pred narodnim masama.
Hm..kažeš pokušati ispaviti istorijske laži. Misliš da je to tako jednostavno? To ti je kao kula od karata, domino kockice ili šta već. Jednu kartu pomeriš, i sve ostale padaju. Misliš da bi to mnogima odgovaralo? Lično, sumnjam.
 
OrtodoxCelt:
Ти ко да имаш неки комплекс од Деретића, мани човека на миру, кад будеш имао година ко он, видећемо какву ћеш причу ти причати, само немој да читаш једну страну књиге... има и на другој истине....

Nije to kompleks to je gledanje na njega sa gadjenjem. Kad neko urusava sve ono sto je cenjeni Relja Novakovic postigao na planu istrazivanja pravog srpskog porekla, dodje mi da ga ubijem, majke mi. Svim tim svojim napadnim nastupima i agresivnim pripisivanjem svega sto pocinje na slovo S ili R Srbima, izaziva potpuno suprotan efekat u naucnim krugovima, na taj nacin je ismejao celi mukotrpni dugogodisnji rad Relje Novakovica koga danas poistovecuju sa Dereticem sarlatanom, kome taj sarlatan inace nije ni do malog prsta.

OrtodoxCelt:
Ако ћеш и ти бити историчар, који ће радити целог живота између четири зида, и неће покушати да исправи историјске лажи,... од таквих историчара нема користи...свако може да научи оно што му је сервирано, али бавити се озбиљним истраживачим радом, не може свако...
Naravno da sam razmisljao o tome, ali ako ce da me stave u isti kos sa Dereticem i Pjanovickom, radije cu biti samo mali profesorcic istorije u nekoj osnovnoj ili srednjoj skoli i boli me k.
Taj Deretic i njegov nacin zakljucivanja, vredjaju moju inteligenciju, a kad vidim one koji se pale na njegove bajke bez da ukljuce mozdane vijuge, cini mi se da smo kao nacija totalno zaglupeli.

I eto ajd sad da se dotaknem i tog tvog klipa, nisam gledao, ali koliko sam razumeo Dusanovo Carstvo obuhvatalo je i Ugarsku kao i teritoirje sve negde do negde iza Crnog mora. Sad mi kazi ka to moze da drzi vodu pa da isecem vene. Ukljuc malo mozak, sta bi se desilo da je Dusko krenuo na katolicku Ugarsku i osvojio je? Ne smem ni da zamislim. S oprostenjem, jeb`o bi mu zapad na celu sa papom majku.
 

Back
Top