Границе Душановог Царства

Kad se pogleda oblik srednjevekovne Dušanove Srbije na mapi, od Varaždina do Crnog mora, liči na gigantskog orla raširenih krila, sa svim zapercima:super:
Карта из 1854 а приказује наводно стање из 1338, што би значило да је Душан још као краљ у првих 7 година владавине освојио скоро цео Балкан!
 

blagojevic-1.jpg


Jos jednom za svaki slucaj.

Milos Blagojevic, Pregled istorijske geografije srednjovekovne Srbije, Zbornik Istorijskog muzeja Srbije, 20, Beograd, 1983, str. 87.
 
nemoj da se ljutiš na Tandorija. Godine, slabiji vid...

Naravno da se radi o identicnim granicama (tj. autoru), zato sam i napisao "Jos jednom za svaki slucaj".

Ne nego nisam bio siguran da se karta koju sam ja postavio videla. Nisam znao kako da postavim kartu iz linka a da se vidi preko celog posta kao slika.
U svakom slučaju hteo sam samo da napomenem da je ona iz atlasa bolja i detaljnija doduše zato što je napravljena kasnije.
 
Ne nego nisam bio siguran da se karta koju sam ja postavio videla. Nisam znao kako da postavim kartu iz linka a da se vidi preko celog posta kao slika.
U svakom slučaju hteo sam samo da napomenem da je ona iz atlasa bolja i detaljnija doduše zato što je napravljena kasnije.

'Tvoja' karta se odlicno vidi (tj. otvara), bez brige. Njen autor je ocito pokojni Milos Blagojevic. Ova njegova verzija iz 1983. je mnogo "jednostavnija", ali granice su potpuno iste, sto je u stvari najvaznije u cijeloj ovoj prici. U svakom slucaju, na istoj smo liniji. Javili smo se zato sto se na prethodnoj stranici postavljaju dozlaboga nestrucne (netacne, tendenciozne, moze se kazati - infantilno glupave) mape.
 

Ova mapa koju je Dundurije postavio nalazi se u Opštem geografskom atlasu, zajedno sa još 150-ak mapa

11058528_1045033785528624_7787873405137289743_o.jpg


11896401_1045033742195295_383031022317863892_o.jpg


Ovo je autor, profesor istorije u Parizu u prvoj polovini 19. veka
AVT_Louis-tienne-Dussieux_9184.jpeg

http://www.babelio.com/auteur/Louis-tienne-Dussieux/152092

Carrière
1835-1836 : attaché au laboratoire de géologie du Muséum d'histoire naturelle, en qualité d'aide-naturaliste auxiliaire
1839-1840 : deux fois lauréat du Prix de l'Académie des inscriptions et belles-lettres
1841 : professeur d'histoire au collège Sainte-Barbe à Paris
1842 : répétiteur d'histoire et de géographie militaire à l'École spéciale militaire de Saint-Cyr
1843 : nommé correspondant du Comité des monuments historiques
1850 : professeur d'histoire à l'École spéciale militaire de Saint-Cyr
1858 : officier d'Académie publique puis, plus tard, élevé au grade supérieur d'officier de l'Instruction publique [correspond aux Palmes académiques]
14 mars 1864 : chevalier de la Légion d'honneur
 
Ova mapa koju je Dundurije postavio nalazi se u Opštem geografskom atlasu, zajedno sa još 150-ak mapa

Ovo je autor, profesor istorije u Parizu u prvoj polovini 19. veka
AVT_Louis-tienne-Dussieux_9184.jpeg

http://www.babelio.com/auteur/Louis-tienne-Dussieux/152092

Carrière
1835-1836 : attaché au laboratoire de géologie du Muséum d'histoire naturelle, en qualité d'aide-naturaliste auxiliaire
1839-1840 : deux fois lauréat du Prix de l'Académie des inscriptions et belles-lettres
1841 : professeur d'histoire au collège Sainte-Barbe à Paris
1842 : répétiteur d'histoire et de géographie militaire à l'École spéciale militaire de Saint-Cyr
1843 : nommé correspondant du Comité des monuments historiques
1850 : professeur d'histoire à l'École spéciale militaire de Saint-Cyr
1858 : officier d'Académie publique puis, plus tard, élevé au grade supérieur d'officier de l'Instruction publique [correspond aux Palmes académiques]
14 mars 1864 : chevalier de la Légion d'honneur


Svaka čast tom francuzu na njegovom radu ali njegova mapa Dušanovog carstva nije tačna.
Kao što ni karte mnogih drugih istoričara 19 veka pa i njihovi radovi nisu tačni, ili još bolje prevaziđeni su
 
Poslednja izmena:

Back
Top