GLOBUS kuhinja

Vouk je karakteristican za kinu, przenje u njemu je kratko, ja obicno samo mlatim tiganj kao da spremam kokice, meso se obicno secka na manje kockice..ili to bar ja tako shvatam?!Kineska kuhinja je zbog toga jako zdrava,koriste uglavnom susamovo ulje i sl.povrce,soya sos, riblji sos, saki,meshaju ukuse Evo jednog recepta koji sam odavno skinula sa neta ali nikako da ga isprobam...mozda zbog ovih bambusa, no to se da izostaviti/zameniti, uglavnom htela sam da napravim slicne onima koje volim da jedem u Kineskom, ako probash bash bih volela da cujem mishljenje...
Proljetne rolice - Springrols (predjelo),
Specijalitet kineske kuhinje

Sastojci:
Za plačinke:
dva dijela bijela brašna
jedan dio voda (jedan dio)
prstohvat soli

Za nadjev:
10 dg pilećeg mesa (ili nemasne svinjetine, nemasne slanine, račići ...), narezanog na trake
žlica kukuruznog brasna (ili palente)
5 gg nasjeckanih bambusovih mladica
2 tanko narezane kineske gljive (može i vrganji, bukovace, šampinjoni)
1 mali poriluk (ili mladi luk, ako poriluk smrdi)
2 žlice ulja od kikirikija (ili obicnog biljnog ulja s nekoliko kapi sezamovog ulja)

Za umak:
1 žlica smeđeg šećera
prstohvat soli
pola žličice glutaminata
žličica tamnog sojinog umaka
žličica svijetlog sojinog umaka
žlica pileće juhe
pola žlice ulja od kikirikija
2 žlice rižinog vina (ili cherryja)

ulje za prženje

Opis:
Pripremiti tekuće tijesto od brašna, vode i soli, ostaviti jedan sat da odstoji. Zagrijanu željeznu tavu namazati krpicom umocenom u ulje. Ispeći tanke palačinke. Čistiti tavu krpom umočenom u ulje.
U posudu (wok) uliti ulje kikirikija i propržiti jednu minutu meso pomiješano s kukuruznim brašnom, bambusovim mladicama i gljivama. Dodati sve začine za umak i pustiti da ispar. Dodati usitnjeni poriluk i pustiti da se ohladi.
Na svaku palačinku staviti nadjeva, rub presavinuti prema unutra, smotati i zatvoriti vodom i brašnom.
Savitke pržiti u puno ulja dok ne postanu hrskave

A evo i neshto shto sam pravila i super je!!
Na biljnom ulju(ajde bash da ne cepidlacim)proprze se komadici mladog luka i koren djumbira.Zatim se doda josh malo ulja pa kad se zagreje dodaju se i paprike(po mogucstvu u nekoliko boja) i sargarepa pa se mesa i przi jos malo..(citaj mlati),onda se doda "zaprska" od 2k pirincanog vina, koje verovatno neces naci pa upotrebi sheri, i 2k kukuruznog brashna, na kraju soya sos, piletina(siiiitno seckana) i oko 1 dcl vode dok ne provri i zgusne se...ovo se naravno jede sa onim njihovim rezancima ...ali ja vishe volim bez...
 
'Ajde malo i Zapad:

Kalifornijski dresing

1/3 case soka od pomorandze,
1/4 case soka od limuna,
3 kasike maslinovog ulja,
3 kasike meda,
kasicica rendane limunove kore,
kasicica rendane kore od pomorandze,
kasicica senfa,
kasicica sezamovog ulja,
kasicica svezeg seckanog ili pola kasicice suvog imbira,
biber, so

Sve izmesas, promesas, sipas na salatu od svezeg povrca (stavis sve - kupus, krastavac, luk, sta ti vec padne na pamet) i salatu od voca i povrca (ono isto sto ti padne na pamet za prvu, uz dodatak voca, da ne naglasim - koje ti padne na pamet). I to je sve.
 
sanja:
alzaski kupus je nesto super, a skinuto nekada davno iz emisije "sa kuhacom po svijetu" (nekadasnji nocni program tv zagreb)

dakle, u pitanju je kiseli kupus. glavica se isece na 4 dela i spusti u lonac (da se ne rasiri mnogo), u sredinu se stavi komad suvog mesa (npr. butkica), jos malo svezeg mesa i list lorbera(poenta je u kupusu, mmmmm), i od gore se suhuska listovima kupusa. na njihh se stave ocisceni celi krompiri, pa se opet od kore ushuska listom lupusa. ja to spremam u expres loncu, ne dodajem nista vise od zacina, nikakvu zaprsku. za krompire, prakticno kuvane u pari od mesa i kupusa, s eotimamo cim se otvori lonac a i ostalo je jako dobro.

ovo bi bio svadbarski kupus..... kuchka sam da, da

ej evo vam "eskimski sladoled" :) to se pravi od kita, koliko sam shvatila, a mozda i nije slatko (el imaju oni uopshte slatkishe, odakle im secer?). mozda je to vise neki kit u aspiku? nisam ni citala al evo da malo otputujete na aljasku il de vec

http://www.arcticblast.polarhusky.com/eskimoicecream
 
Uh, jedva sam nasla ovu temu.

imam recept kozackog jela iz osamnaestog veka, dakle, tradicionalan.
prvo napitak :) - pola case kiselog mleka i pola case ledene vode. Energicno promesas, i to je sve :)

a jelo... sac'u da prevedem pa kacim :)
evo:
uha (tj. riblja corba) na jelizavetski nacin (Nizi Don, stanica Jelizavetinskaja)

Ocicsena riba (recna, donska, saran :) ). U hladnu vodu staviti ribu, krupno isecana 2-3 krompira, glavicu luka, 2-3 paradajza (sve to krupno secno), zacin (so, paprika, biber, sta ko voli). Kuvati 40-60 minuta na tihoj vatri. Pred sluzenje dodati seckan persunov list .
Sluzi se posebno buljon i posebno riba prelivena buljonom.
 
Muffin:

2 jaja + 150g secera + 1 vanil secer, dobro umutiti, dodati malo soli + 1dl jake kafe + 6 kasika ruma ili viskija + 250g brasna sa 1 p. za pecivo. Ovo umesati u 150g cokolade istopljene sa 100g butera (ako je pregusto dodati jos malo kafe). Sipati u pleh za muffine a moze i obican (moze se dodati seckano kandirano voce, lesnici, bademi, sta god a i ne mora). Peci na 170C ne predugo da ne izgore - imaju ukus kao oni okrugli takovo keksi Filby ili kako se vec zovu :)
 

Back
Top