GLOBUS kuhinja

KIŠ LOREN- Francuska

Potrebno je: oko 200 gr. brašna, 100 gr. putera, malo soli. 5 jaja, pavlaka i malo mleka 250 ml.100 gr. slanine. 100 gr. šunke i 250 gr. kačkavalja. Od brašna putera, jednog jajeta i malo soli zamesiti glatko testo koje se ne lepi. Ostaviti ga da se malo odmori u frižideru pa ga oblikovati u posudi za pečenje tako da ivice budu vece za 2 cm od osnove..Preko testa izrendati kačkavalj,preko kačkavalja posuti sitno seckanu šunku i slaninu,pa sve to preliti sa umućenom pavlakom sa malo mleka i 4 jajeta.
Peći na 200 stepeni od 30-40 min.
 
alzaski kupus je nesto super, a skinuto nekada davno iz emisije "sa kuhacom po svijetu" (nekadasnji nocni program tv zagreb)

dakle, u pitanju je kiseli kupus. glavica se isece na 4 dela i spusti u lonac (da se ne rasiri mnogo), u sredinu se stavi komad suvog mesa (npr. butkica), jos malo svezeg mesa i list lorbera(poenta je u kupusu, mmmmm), i od gore se suhuska listovima kupusa. na njihh se stave ocisceni celi krompiri, pa se opet od kore ushuska listom lupusa. ja to spremam u expres loncu, ne dodajem nista vise od zacina, nikakvu zaprsku. za krompire, prakticno kuvane u pari od mesa i kupusa, s eotimamo cim se otvori lonac a i ostalo je jako dobro.
 
ŠPANSKA KROSTADA

3OO g ovčijeg sira(mladi sir, a može i feta), 1 dl belog vina, so, biber,1 kafena kaš. origana,3 čena belog luka, 4 kriške seljačkog domaćeg hleba, 2 supene kašike maslinovog ulja, 1 jaje, 1 supena kaš. seckanog peršuna

Sir izgnječiti ili izmrviti.Smesu sjediniti sa vinom i po ukusu dodato soli,bibera, origana i seckani beli luk. Poprskati hleb masl. uljem i premazati ga ovom smesom.Razlupati jaje i premazati gornji sloj sendviča (i smese).Peći 3 minuta na temp. od 250 step.C i posuti peršunom.
 
Arapska kuhinja
ŠIŠ KEBAB
(Maroko)
za 4 osobe:

500 g ovčetine od buta
250 g dimljene slanine
12 krupnih pečuraka
2 crvene veće paprike
čaša ulja
2 mala crna luka
so i biber
timijan
lovor
pirinač


Pečurke operite i skinite im nogice. Meso, paprike i slaninu isecite na jednake kocke. Na ražnjić slažite naizmenično komad mesa, papriku, slaninu, pečurku, i tako redom dokle ima materijala. Završite uvek sa paprikom. Pripremljene ražnjiće spustite u marinat spremljen od ulja, začina i sitno iseckanog luka. Neka odstoje u marinati nekoliko sati. S vremena na vreme ih okremite da se jednako utope u marinatu sa svih strana. Ražnjiće pecite na roštilju petnaets minuta. Služite sa kuvanim pirinčem.
 
evo ja bas htela da doprinesem kulinarstvu posto stalno koristim vase recepte pa rekoh nije u redu.i htela sam kis loren al i to imate.evo za tarte flambée:kupite ili napravite koru od lisnatog testa(ja kupujem,brze se mesi 8) )
20cl slatke pavlake
2 jajeta
seckana slanina
seckani luk
so
sve pomesati i staviti preko kore pa peci oko 30min na 180-200c
za tarte flambée gratinée dodati preko rendani kackavalj.
a varijacija na temu je da pavlaka i jaja ostanu a umesto slanih dodataka stavite seckane jabuke,jagode ili vec sta imate.
 
hanibal77:
evo ja bas htela da doprinesem kulinarstvu posto stalno koristim vase recepte pa rekoh nije u redu.i htela sam kis loren al i to imate.evo za tarte flambée:kupite ili napravite koru od lisnatog testa(ja kupujem,brze se mesi 8) )
20cl slatke pavlake
2 jajeta
seckana slanina
seckani luk
so
sve pomesati i staviti preko kore pa peci oko 30min na 180-200c
za tarte flambée gratinée dodati preko rendani kackavalj.
a varijacija na temu je da pavlaka i jaja ostanu a umesto slanih dodataka stavite seckane jabuke,jagode ili vec sta imate.
Ovo ti je bas fino! :) Nego - ako sam dobro shvatila samo se stavlja masa preko lisnatog i sve zapece, nista se ne uvija i sl.?
I koje debljine je kora kada se razvuce :?: :lol:
 
kora je tanka oko 1cm .otprilike sluzi da drzi ovaj fil.i ne uvija se.posle izgleda kao pizza,znaci testo i preliv.ej hvala ti sto si me ohrabrila,doci cu opet sa receptima(bilo me malo strah kad vidim sta sve vi znate)
 
hanibal77:
kora je tanka oko 1cm .otprilike sluzi da drzi ovaj fil.i ne uvija se.posle izgleda kao pizza,znaci testo i preliv.ej hvala ti sto si me ohrabrila,doci cu opet sa receptima(bilo me malo strah kad vidim sta sve vi znate)
Samo ti dodji, i ja sam ovde puno toga naucila.I bez blama, ovde je prilicno opusteno, ljudi su skroz ok, dobrodosla! :wink: :)
 
setila sam se jos jednog sa slatkom pavlakom.
isecka se belo pilece meso na kockice.
stavi se da se proprzi na malo putera.
dodaju se iseckane pecurke
ja dodam iseckanu dimljenu virslu(ili ako vam padne nesto drugo na pamet sto zamirise)
kad se uprzi(da piletina dobije zlatnu boju)preliti slatkom pavlakom i uz povremeno mesanje prokuvati dok se ne zgusne.
idealan prilog uz ovo jelo je pire.
posto sam naucila ovo da kuvam u francuskoj nek bude francusko jelo mada nisam sigurna.
 
Ovo je recept sa Kavkaza, (jermeni, gruzini ga prave):

Junetina se iseče na kocke, otprilike 2x2x2 (neka je manja neka veća, normalno) i potopi se u mleko na dva sata (da bi bilo mekano, tako su mi rekli). U pleh (vatrostalnu činiju, tepsiju ili teflon-tepsiju)se sipa ulje i poređa meso sa sve mlekom, malo biber, malo soli, preko toga prodinstane pečurke sa sve njihovim sokom koji su pustile, biber, so, preko toga kolutovi krompira, i malo posoliti, a prelije se pomešanom pavlakom i majonezom. Ako treba doli je se još malo vode, uglavnom ne mora, i u rernu, prvih 20-tak minuta se poklopi zbog krompira, pa se skine poklopac da bi se zapeklo.
 
klara_m:
Ovo je recept sa Kavkaza, (jermeni, gruzini ga prave):

Junetina se iseče na kocke, otprilike 2x2x2 (neka je manja neka veća, normalno) i potopi se u mleko na dva sata (da bi bilo mekano, tako su mi rekli). U pleh (vatrostalnu činiju, tepsiju ili teflon-tepsiju)se sipa ulje i poređa meso sa sve mlekom, malo biber, malo soli, preko toga prodinstane pečurke sa sve njihovim sokom koji su pustile, biber, so, preko toga kolutovi krompira, i malo posoliti, a prelije se pomešanom pavlakom i majonezom. Ako treba doli je se još malo vode, uglavnom ne mora, i u rernu, prvih 20-tak minuta se poklopi zbog krompira, pa se skine poklopac da bi se zapeklo.
:wink: :?: Ne znam otkud onima na Kavkazu majonez, ali recept je super, probali smo i odusevili se, pa kako god se zvalo... :wink:
 
I meni je svašta nešto tamo bilo čudno. Kao Titovog pionira su mi usadili da smo sve mi izmislili - kad tamo u Rusiji, sve već izmišljeno još za vreme Romanovih, a ono što nije tad - onda za vreme komunizma :D :wink:

ps. oni tvrde da su oni pronašli struju (ili su ih naveli da tako misle)

I ovo sam videla od njih

Komade pilećeg mesa premazati vegetom, senfom i majonezom i poređati u pleh, i naravno okolo krompir, malo ulja i vode. Brzo i jednostavno. Sad mnogi ovde to isto rade, tako da ne znam ko je prvi smislio
 
Sve mi je jasno, ali pošto je ulje osnovni sastojak majoneza - pitam se šta se sa njim događa u rerni?!
Bilo da je u kombinaciji sa pavlakom ili senfom - svakako se potpuno istopi. Ili grešim?
 

Back
Top