GLOBUS kuhinja

klara_m:
Ovo je recept sa Kavkaza, (jermeni, gruzini ga prave):

Junetina se iseče na kocke, otprilike 2x2x2 (neka je manja neka veća, normalno) i potopi se u mleko na dva sata (da bi bilo mekano, tako su mi rekli). U pleh (vatrostalnu činiju, tepsiju ili teflon-tepsiju)se sipa ulje i poređa meso sa sve mlekom, malo biber, malo soli, preko toga prodinstane pečurke sa sve njihovim sokom koji su pustile, biber, so, preko toga kolutovi krompira, i malo posoliti, a prelije se pomešanom pavlakom i majonezom. Ako treba doli je se još malo vode, uglavnom ne mora, i u rernu, prvih 20-tak minuta se poklopi zbog krompira, pa se skine poklopac da bi se zapeklo.
upravo pravim ovo.eno ga u rerni.ali sam umesto ulja stavila sitno seckanu dimljenu slaninu.jedva cekam da probam
 
hanibal77:
klara_m:
Ovo je recept sa Kavkaza, (jermeni, gruzini ga prave):

Junetina se iseče na kocke, otprilike 2x2x2 (neka je manja neka veća, normalno) i potopi se u mleko na dva sata (da bi bilo mekano, tako su mi rekli). U pleh (vatrostalnu činiju, tepsiju ili teflon-tepsiju)se sipa ulje i poređa meso sa sve mlekom, malo biber, malo soli, preko toga prodinstane pečurke sa sve njihovim sokom koji su pustile, biber, so, preko toga kolutovi krompira, i malo posoliti, a prelije se pomešanom pavlakom i majonezom. Ako treba doli je se još malo vode, uglavnom ne mora, i u rernu, prvih 20-tak minuta se poklopi zbog krompira, pa se skine poklopac da bi se zapeklo.
upravo pravim ovo.eno ga u rerni.ali sam umesto ulja stavila sitno seckanu dimljenu slaninu.jedva cekam da probam

Morala si ti to da oplemeniš - onako domaćinski :wink:
 
Meksička piletina
-bijelo meso od jednog pilenceta
-glavica crvenog luka
-2 čena bijelog luka
-2 do 3 kašike spanaća
-1 pavlaka
-2 do 3 ljute papričice
So,biber,kari
Pileće bijelo meso se isjecka na kockice, kratko se preprži na ulju da porumeni,azatim se doda crveni luk sitno isjeckan.Dinsta se,dodati ljute papričice,sjeckani bijeli luk,kašičica karija,pavlaka za kuvanje (može i obična),so,začin i dvije dobre kašike obarenog i isjeckanog spanaća. Uz ovo riža ili pire.
Brzo se sprema,a mene je oduševilo.
 
Drago mi je da vam se svidelo jelo sa Kavkaza.

Ovo jelo ne znam odakle je, isto sam ga u Rusiji naučila

4 ćueća batka, kašika ulja, 1oo grama maslaca, 1 čaša belog vina, 1 limun, 200 grama maslinki, 2 glavice luka, 5 čena belog luka, malo brašna, naprstak timijana, so, biber, peršun

Odvojiti meso od kostiju (to je najkomplikovanije u celoj priči, zbog onih žilica što ima ćuretina), pobiberiti i ispržiti na ulju sa 2 čena belog luka. Na maslacu posebno dinstati luk i beli luk pa u to dodati smesu sa mesom. Dodati maslinke,malo brašna, koru limuna isečenu na rezance, belo vino i sok od limuna, timijan, so i još bibera ako volite. Dinstati 20-tak minuta dodajući vodu po potrebi. Posuti peršunom.

Ja, za moj ukus - stavim pola limuna, ne mora ni toliko maslinki, može manje. I umesto maslaca stavim ulje.
 
Nesto iz Italijanske kuhinje.

Piletina sa cilijem i parmezanom

Sastojci za 2 porcije
0.5 kg pilećeg belog mesa (bez koske naravno)
2 kašike čili praha
2 kašike isitnjenog parmezan sira
komad aluminijske folije

Ugrejati rernu na 220°C.
U srednje velikoj zdeli umešati 2 kašike čilija i 2 kašike parmezan sira. Iseći belo meso na filete i uvaljati u miks od sira i čili praha.
Peći u rerni na aluminumskoj foliji 25-30 minuta, okretati piletinu na intervalima od 10 min (tj posle 10 min, posle 20 min).
Servirati sa bilo kakvom pastom.
 
Buntovnik_Bez_Razloga:
Nesto iz Italijanske kuhinje.

Piletina sa cilijem i parmezanom

Sastojci za 2 porcije
0.5 kg pilećeg belog mesa (bez koske naravno)
2 kašike čili praha
2 kašike isitnjenog parmezan sira
komad aluminijske folije

Ugrejati rernu na 220°C.
U srednje velikoj zdeli umešati 2 kašike čilija i 2 kašike parmezan sira. Iseći belo meso na filete i uvaljati u miks od sira i čili praha.
Peći u rerni na aluminumskoj foliji 25-30 minuta, okretati piletinu na intervalima od 10 min (tj posle 10 min, posle 20 min).
Servirati sa bilo kakvom pastom.
OK... Ali, imaš posebnu temu "Italijanska kuhinja"... nekako mi ovo više tamo priliči.
 
Dalmatinska kuhinja

Hleb sa sušenim voćem

140g šećera u prahu
4 jaja
140g raznog voća (smokve, urme, grožđice, orasi ili bilo kog koje volite)
1 kašika brašna + 180 g brašna
1 štangla čokolade

Penasto umutiti 140g šećera u prahu sa 4 žumanca i doda 140g raznog suvog voća, a na kraju se doda kašika brašna, sneg od 4 belanca i 180g brašna. Sve se dobro izmeša, stavi u premazani pleh. Razmekša se 1 štangla čokolade, iseče na kocke i stavi povrh smese i peče u dobro zagrejanoj pećnici. Kad dobro požuti, prekrije se čistim papirom i smanji vatra.
 
dadap:
Dalmatinska kuhinja

Hleb sa sušenim voćem

140g šećera u prahu
4 jaja
140g raznog voća (smokve, urme, grožđice, orasi ili bilo kog koje volite)
1 kašika brašna + 180 g brašna
1 štangla čokolade

Penasto umutiti 140g šećera u prahu sa 4 žumanca i doda 140g raznog suvog voća, a na kraju se doda kašika brašna, sneg od 4 belanca i 180g brašna. Sve se dobro izmeša, stavi u premazani pleh. Razmekša se 1 štangla čokolade, iseče na kocke i stavi povrh smese i peče u dobro zagrejanoj pećnici. Kad dobro požuti, prekrije se čistim papirom i smanji vatra.
:shock: Neko nam se vratio...
Nadam se samo da nećeš opet kad se naljutiš na "Krstaricu" da obrišeš sve svoje recepte - naročito one sa kojima si otvorila temu. :lol:
 
smeh:
dadap:
Dalmatinska kuhinja

Hleb sa sušenim voćem

140g šećera u prahu
4 jaja
140g raznog voća (smokve, urme, grožđice, orasi ili bilo kog koje volite)
1 kašika brašna + 180 g brašna
1 štangla čokolade

Penasto umutiti 140g šećera u prahu sa 4 žumanca i doda 140g raznog suvog voća, a na kraju se doda kašika brašna, sneg od 4 belanca i 180g brašna. Sve se dobro izmeša, stavi u premazani pleh. Razmekša se 1 štangla čokolade, iseče na kocke i stavi povrh smese i peče u dobro zagrejanoj pećnici. Kad dobro požuti, prekrije se čistim papirom i smanji vatra.
:shock: Neko nam se vratio...
Nadam se samo da nećeš opet kad se naljutiš na "Krstaricu" da obrišeš sve svoje recepte - naročito one sa kojima si otvorila temu. :lol:

Nadam se da necu... :lol:
Oduvek sam tvrdila da mi je impulsivnost najveca mana koje nikako ne mogu da se resum... :roll:
 
evo prepisujem iz knjizice "Djakonije uzbečke kuhinje". Zanemaricu da Uzbeci vole govedji loj oko bubrega (ne da stave sebi oblogu od loja na bubrege, nego da koriste loj sa bubreznjaka :))

piroske sa bundevom, tj. oškovok manti (manti mu je mnozina od piroska)
testo: 500gr brasna, 1 jaje, kasicica soli, pola case vode.
nadev: kilogram rendane bundeve, 4-5 glavica sitno iseckanog crnog luka, po kasicica bibera i soli, 100 gr dotičnog loja, dakle, u nasim uslovima, margarina. Moze da se doda i kasicica secera. Sve se dobro izmesa.
Testo se razvuce, iseče na kvadrate,na svaki se stavi nadev, preklopi i dobro zalepi. Kuva se na pari 30-40 minuta. Tople manti se sloze na veliki plitki tanjir (oval) i preliju rastopljenim puterom ili pavlakom.
Pitam se nije li bolje da se bundeva prethodno izdinsta s lukom, pa ohladi? Onda se krace kuva na pari, a moze i da se przi da dobije zlatnu bojicu.
Eto, tako u Uzbekistanu prave "oškovok manti " kao drugo jelo, posle corbice...
 
Još malo azije na našim prostorima,

uzbekistanski plov:

U originalu se sprema od jagnjetine, ja koristim junetinu. U šerpu se sipa oko deci ulja, kad se zagreje doda se meso isečeno na kocke, 500gr. pržiti oko petnaestak minuta, u to dodati pripremljen iseckan crni luk, oko 5 većih glavica, meni se najviše sviđa kad iskombinujem sečen luk na kockice i na listiće, a naravno može samo na kockice, i 3-4 veće šargarepe - izrendane. Posoliti, zbog dosta povrća ne treba vegeta, biber. Dodati šolju-šolju i po pirinča, najbolje duguljastog, i u šerpu staviti dve-tri glavice belog luka, cele, oprane i isečene "brade" i naliti vodom dva prsta iznad mase. Peršun list.
Staviti u zagrejanu rernu, povremeno naravno proveriti, jer svaki pirinač drugačiju količinu vode upija. Kad je gotov pririnač gotov je plov.
 
Garbanzos (Leblebije) - Centralna Amerika

oko 300gr leblebija i par komada pileceg mesa kuvati dok se leblebije ne skuvaju (ko ima keramicku kuvalicu - najbolje)...trebalo bi da se kuva na polako nekoliko sati.....(ja dodam supu u kocki i lisce od celera zbog mirisa)
izdinstati glavicu luka na polako, dodati malo aleve paprike i naliti kuvanim leblebijama i piletinom (na bacati vodu....); u to dodati jedan veci sitno seckan paradajz i kuvati jos 10-15 min....na kraju dodati sitno iseckano lisce korijandera (posadite seme korijandera i dobicete lisce...ja se ubijam od toga)...
 
GRCKA MUSAKA
sto bi ameri rekli muskaka :P
*isprze se krompiri kao domaci pomfrit.
*ispohuje se plavi ptlidzan.onako na sniteve seckan.
*napravi se sos bolognese
*napravi se bechamel
i pakuje se u prikladnu posudu...
red krompira,sosa sa mesom,pa patlidzani,pa meso...pa bechamel,pa meso,patlidzan,meso, bechamel....i to je to.
pece se da porumeni...posle se narenda neki sir,moze parmezan,ili vec neki prikladan...
jeste komplikovano i priprema dugo traje,ali je diiiivno :P
mala priprema za one koji idu u ellas na more :P
 
xpajamacax:
GRCKA MUSAKA
sto bi ameri rekli muskaka :P
*isprze se krompiri kao domaci pomfrit.
*ispohuje se plavi ptlidzan.onako na sniteve seckan.
*napravi se sos bolognese
*napravi se bechamel
i pakuje se u prikladnu posudu...
red krompira,sosa sa mesom,pa patlidzani,pa meso...pa bechamel,pa meso,patlidzan,meso, bechamel....i to je to.
pece se da porumeni...posle se narenda neki sir,moze parmezan,ili vec neki prikladan...
jeste komplikovano i priprema dugo traje,ali je diiiivno :P
mala priprema za one koji idu u ellas na more :P

Dobar recept :)
Ja licno ne volim grcku musaku, ali se oni tamo razvaaljuju...
Ali ipak, ksd god odem, uglavnom se rasturaju od krompira i jagnjeceg, svinjskog i pileceg mesa. Na nos mi je izaslo! :( Svaki izlazak na rucak, veceru se zavrsi sa punim tanjirom mesista, garnirano nekom vrstom pomfrija... Pitao sam ih da li jedu bre nesto kasikom? Sledeceg dana sam "fasovao" bamije, koje mi se nisu svidele, pa sam promptno se vratio na "standardni" meni :)
 
Да ли неко може да ми да детаљан рецепт припреме неких од источњачких популарних специјалитета, нпр пилетина са кикирикијем или теријаки пилетина?
Да ли ово може да се спрема и о "обичном" тигању или мора у воку...
 

Back
Top