Генетичка генеалогија

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Evo jedan zanimljiv clanak o Vlasima Ugarcima http://scindeks.nb.rs/article.aspx?query=ARTAK%26and%26Vlasi&page=5&sort=1&stype=0&backurl=%2fSearchResults.aspx%3fquery%3dARTAK%2526and%2526Vlasi%26page%3d0%26sort%3d1%26stype%3d0 iz Hercegovine, obiljuje prezimenima i pomenima Vlaha npr. izvesni Milić Musić, pitam se da nije jedan od predaka don Ivana Musića? Pored toga od tih Ugarcica potice i Ostoja Rajakovic rodjak kralja Marka i vlastelin, dakle bilo je i vlaha feudalaca npr neki Slavomir je bio vojvoda- stegonosa terbinjskog zupana Tvrtka, njegov sin Mužibrad je bio knez Vlaha u Popovu a njegov unuk Junak Muzdžibradic je imao svoj katun i svoje ljude medju kojima je bio i izvesni Vlah Nenoje Belogrlić ( M.Blagojevic, Drzavna uprava u srpskim srednjovekovnim zemljam, 55 )

Musići imaju poreklo iz Stare Srbije, a Ugarčići mogu da vode poreklo iz Mađarske, to je pod jedan. Pod dva šta ćemo sa onih deset vekova ( tričavi milenijum) koje deli ta navodna "asimilacija" i vremenom kada je pravljen spisak nekakvih Vlaha ili vlaha?
 
Barbarogenius nigde ne tvrdi tako nesto, ja tvrdim da su Srbi, kao i Hrvati i ostali juzni Sloveni, mesavina Slovena i domorodaca u odredjenom odnosu, na osnovu poredjena I2a kod Poljaka i Srba mozemo da utvrdimo da je jedan dobar deo I2a kod Srba domorodackog porekla, ALI NE SAV, uostalom kao i kod svih drugih haplogrupa.

Od sada cu umesto svetskih foruma o genetici dolaziti iskljucivo ovde da vidim sta Barbarogenius tvrdi a ta ne. Ima da odjebem kako Nordtvedta tako i Kljosova i da idem direktno na istocnik znanja i mudrosti.

Koji qr oni imaju da istrazuju kada Barbarogenius mrdne malim prstom, ukljuci obe mozdane vijuge i donese zakljucak koji oni prethodni siromasi ne mogu doneti za 9 svojih mizernih zivota.

Ali si samo zaboravio da argumentavano potvrdis tvoje tvrdnje i da nam recimo objasnis gde je doslo do razdvajanja Din i Disle?
I onda bi nam mogao objasniti kako to da se I2a2 srece iskljucivo kod Slovena ili na prostorima na kojima su oni nekada ziveli a ne mimo toga? Koje su to migracije bile sa juga na sever a da su jos pri tome bile neverovatno precizne da ne izlaze iz okvira slovenslog zivotnog prostora?


Dakle mesanje sa autohtonim stanovnistvom dovodi do pada frekvencije R1a i porasta I2a, ako uzmemo te famozne Hrvate iz Sirokog sa njihovih 60-70% I2a koje po mojoj teoriji potice od Vlaha i uporedimo sa Srbima ( ali i ostalim Hrvatima ) vidimo da Srbi i Hrvati van Hercegovine imaju skoro upola manje I2a i to je upravo taj odnos izmedju Slovena i lokalaca koji trazimo.

Logicno bi bilo da tamo gde je po tvojoj teoriji 88% domorodaca a 12% "slovena" ostane u upotrebi bar 20% reci tih istih domorodaca. Al' gle cuda... tamo se govori najcistiji srpski jezik koji je.... gle opet cuda, slovenski jezik.

Dakle zarad dokazivanja da su ljudi iz Sirokog Srbi on u isto vreme srozava srpstvo Srba u Bosni, Crnoj Gori pa i samoj Srbiji, praveci od nas svih posrbljenu papazjaniju!

Ti si napravio papazjaniju u svojoj glavi i sada istu pokusavas da serviras ostalima. Ja ti ne branim da imas sopstveno mislenje ali sam kategoricki protiv njega posto nije zasnovano na cinjenicama. Hercegovina je Svetog Save dedovina i ako ona nije srpska onda nemam ideju sta bi drugo moglo da bude.


Ehem, ako gospoda koja su pravila studiju pre manje od godinu dana smatraju za shodno da pihvate rezulate tih istrazivanja ko sam onda ja da im to osporim?

Prva stvar, u studiji i citatu koji si naveo pise MOZDA (i onda se citiraju radovi iz antike GG) a onda se kao u i u radu Primorca apstraktno govori o tome da su to potomci ljudi koji su tu nekada ziveli. Da li u ijednom od tih radova pise da su tu ziveli u kontinuitetu? Ne pise....


Jos bolje, ko si ti da to osporis?

Ja sam covek koji misli svojom glavom za razliku od tebe.

A koliko je to vode proslo, studija je radjena pre godinu dana?

Da, i? Ne postoji koliko ja znam nijedna akademska studija koja bi se bavila istrazivanjem podgrupe Dinaric i ne znam iz kojih razloga to niko ne zeli da finansira. Ukoliko bi takva zelja postojala, samo bi se potvrdilo ono sto je radio Nordtvedt posto je covek specijalizovan za hg I. Samo se s njom i bavi pa je i logicno da zna vise od onih koji prave politicke pamflete.


Koliko je to gospodin Nordvejt uradio ispitivanja na Srbima, Hrvatima, Rusima itd za tih godinu dana?

Nije ni jedno jedino vec mu ti koji su radili istrazivanja za sebe slali rezultate i on ako nisi znao ima najvecu bazu po hg I.


Uostalom ja vidim da se ti koristis podacima iz navedenog clanka, znaci oni su dobri kad treba da rade analize a kad iznesu neki zakljucak onda su idioti?

Ja samo koristim haplotipove. Za mene su oni relevantni a ne tumacenja istih koji dosta cesto nemaju pojma o tome o cemu govore.

Momak, ja nikog ne navodim kao autoritet, ja samo koristim rezultate njihovg istrazivanja, brojeve.

Na zalost, brojeve i haplotipove ne koristis vec koristis samo tumacenja istih. A video sam i tvoje tumacenje M448 kao i STR. Doci ce uskoro vreme kada ces se stideti svoijh reci.

Al ako ce ti biti lakse ovu zadnju studiju nije radio Primorac vec neki srpsko-americki tim.

Ja postavih snimke iz table gde se lepo vidi da je hg I2a i tabelu iz koje se vidi da je I2a definisana markerom P37

Ajde mi nadji bar jedno istrazivanje gde je testiran P37? Bar jedno jedino....


gde se vidi da je Dinaric odredjen dodatnim mutacijama L178, M423 i L69.2(=T)/S163.2

Ajde mi opet nadji i bilo koje istrazivanje gde su korisceni svi ovi markeri izuzev M423?

. dakle HAPLOGRUPA IZ ISTRAZIVANJA IZ 2010. NIJE Dinaric!

Ali je za divno cudo I2a iako tamo nema ni reci niti o P37, L178, i L69.2(=T)/S163.2. Pa kako onda da ti odgovaraju ti rezultati a ne odgovaraju ti svi ostali...... stvarno neverovatno.......


Da su uradili istrazivanje na ove druge markere videli bi koji broj od ovpg je Dinaric, ovako to ne znamo niti necemo znati dok se ne uradi istrazivanje sa tim markerima.

Ali znamo kada tebi odgovara da prihvatimo zdravo za gotovo rezultate radjene na 9,10,12 markera medju kojima nema ni reci o onima o kojima trubis od samog pocetka.

Opet, gde je taj argument? Pa zasto ti mislis da se za odredjivanje haplogrupe preko STR koristi 17 lokusa? da se hato bi testirali jos 16 drugih lokusa? Iz zabave? 18,19, i 20 alela na 448 ima u skoro svakoj haplogrupi zato je potrebno odrediti broj alela i na drugim lokusima.

Jesi li ti ikada u zivotu cuo za FTDNA format?

Ajde! na tu su mutaciju testirani uzorci, tako da je to sve sto mozemo znati, ovi ljudi su definitivno I2a, da li su i Dinaric to ne mozemo znati sa njihovim rezultatom.

Sam sebi uskaces u usta..... kako cemo znati ako nisu vrsena testiranja na P37??

Ja to to otvoreno kazem. Kor kaze, bez ikakvog osnova u tom radu, da su svi ti ljudi Dinaric. Evo ja sa svoje strane mogu da tvrdim da su ti ljudi I2a1b ( po drvetu iz 2011 ) sa markerima L178, M423 ali bez L69.2(=T)/S163.2, ili da su I2a1c sa mutacijom L233, ili I2a1* bez ikakve mutacije!

Ajde mi, molim te pokazi gde su ti markeri koje si sada nabrojao u bilo kom istrazivanju koje si citirao.......
Ako ih imas, pokazi ih i ja ti vise necu reci ni jednu jedinu rec.... ako nemas, red je da cutis i da se vise ne javljas jedno godinu dana dok malo ne utvrdis gradivo....


jesmo li se dogovorili?
 
Ha,ha. Ovaj Barbarogenius@ je stvatno jak. Razguzija je ove prepotopne zatucane forumaše u 60 postova. Čovik je znalački,stručno objasnija ono što se iz aviona vidi.
Na ovim prostorima živi autohton narod već barem 3000 godina. Ono što barbarogenius nije rekao a jako je bitno jest činjenica da su se i ti autohtoni stanovnici iako srodni djelili na plemena. Na području srednje dalmacije i zapadne hercegovine živjelo je pleme Dalmata gospodo. To pleme se proslavilo najdužim otporom rimu. Oni ustvari nisu ni pokoreni od rima u smislu kako su rimljani pokorili histre i neka druga plemena.
Ne tražite srbe(ni hrvate) u autohtonom stanovništvu zapadnog balkana .
Treba razmotrit mogućnost da je i2a2 raseljena sa balkana u slavenske zemlje što le puno logičnije od tlapnji o velikoj seobi naroda u 7 stoljeću.
 
Ta dalmatska krv kola u žilama ljudi dalmacije i zapadne hercegovine i danas.
Mi smo danas politički Hrvati.
Mislim da su današnje podjele izmedju nas balkanjerosa u dobroj mjeri odraz stanja iz toga antičkog vremena. Čak su i neke granice ostale iste. Recimo ta famozna neretva,drina,sava.
20to stoljeće je donjelo dosta promjena ali malo stariji od nas još se sjećaju drvenih rala za koje se pouzdano zna da smo od kelta nasljedili.
Tu su još i narodne pjesme,predaje,kola,nošnje koje nemaju ništa slično sa slavenskim.
A što se jezika tiče.... Čitao sam neke malo smjelije knjige koje kažu da mi balkanci nismo dobili jezik od slavena već upravo obrnuto. Dobro to je samo spekulacija al, tko zna:)
 
brtulin

Ha,ha. Ovaj Barbarogenius@ je stvatno jak. Razguzija je ove prepotopne zatucane forumaše u 60 postova. Čovik je znalački,stručno objasnija ono što se iz aviona vidi.

Ha,ha.... lipo zboris. Da je kojim slucajem znanstvenik u Hrvata, dogura bi do Sabora ako ne i do neke fuunkcije u drzavnom vrhu. Covik ima slifa za tisucljetnju povijesnu zbilju. Ide mu to od ruke :hvala:


Treba razmotrit mogućnost da je i2a2 raseljena sa balkana u slavenske zemlje što le puno logičnije od tlapnji o velikoj seobi naroda u 7 stoljeću.

Ajde, udruzite se vas dva velika mozga i jos nadjite ponekog muftijinog sledbenika i napravite novu teoriju. Pametni ste vi, mozete zajedno daleko da dogurate :per:

A nesto nema tvog znanstvenika da se javi pa da mi odgovori na poslednji post i na dogovor koji sam mu ponudio. Kada u radovima na koje se vrlo rado poziva pronadje markere o kojima je ovde mlatio na velika vrata, neka mi se javi i ja vise necu zucnuti ni reci. U protivnom, red je da zacepi usta narednih godinu dana i da cita mnogo vise nego do sada.

Uostalom, vodi ga sa sobom. Takvi znanstvenici su u vas na ceni :per:
 
Ajde kor@ reci mi što ti znaći ona karta u avataru. Je li to neka povijesna karta ,ako je,iz kojega je vremena. Reci mi što misliš o dalmatima i teritoriju kojega su naseljavali. Postoji li mogućnost da smo mi današnji dalmatinci sljednici starih dalmatinaca.
Valjda znaš da dalmatinsko ime ima kontinuitet duži i od hrvata i od srba. Mi smo jedini uspjeli sačuvat svoje staro ime bez prekida u ovih 2000 i kusur godina. Vi svi ostali morate izmišljat da bi skrpili neku svoju historiju ili povijest.
 
Kor@ barbarogenius je veći domoljub od tebe. On ti dobro veli da nemožeš 35% srba nazvati pravim jer onda ti ostaje 65% krivih,navrnutih nesrba.
Covjece pravi srbi i pravi hrvati ne postoje. Oni koji su došli u 7 stoljeću takodjer su bili izmješani iz više haplogrupa.
Zato je danas bespredmetno uopće raspravljat tko su bili ti pravi srbi i hrvati.
Za pretpostavit je da su bili većinski R1a sa primjesama I haplogrupe i ostalih.
 
Ajde kor@ reci mi što ti znaći ona karta u avataru. Je li to neka povijesna karta ,ako je,iz kojega je vremena. Reci mi što misliš o dalmatima i teritoriju kojega su naseljavali. Postoji li mogućnost da smo mi današnji dalmatinci sljednici starih dalmatinaca.
Valjda znaš da dalmatinsko ime ima kontinuitet duži i od hrvata i od srba. Mi smo jedini uspjeli sačuvat svoje staro ime bez prekida u ovih 2000 i kusur godina. Vi svi ostali morate izmišljat da bi skrpili neku svoju historiju ili povijest.

Karta na avataru je uzeta sa nekog zajebantskog sajta i prikazuje granice Srbije posle rata protiv EU, tako nesto.....

Ne branim ti ja da se osecas kim god hoces. Stvar izbora. Sada Francuzi igraju kosarku a tamo crnac do crnca i eto, oni su kao Francuzi.

Pre nego sto pocnes da govoris o kontinuitetu, razmisli malo.... zasto je najcistiji jezik upravo u dinarskom podrucju? Di su te stare rici, kod danasnjih Dalmata (ako izbacimo masu latinizama)?

Kada procitas Porfirogenita, vidis da su ti krajevi bili opustoseni. Ako je iko to morao i mogao da zna to je onda vizantijski car, zar ne? Znaci, od starih Dalmata je ostala saka jada onih sa E1b i J2 kao i ponesto G2. Bas zbog toga tih haplogrupa nema mnogo u Hrvatskoj.
 
Ajde kor@ reci mi što ti znaći ona karta u avataru. Je li to neka povijesna karta ,ako je,iz kojega je vremena. Reci mi što misliš o dalmatima i teritoriju kojega su naseljavali. Postoji li mogućnost da smo mi današnji dalmatinci sljednici starih dalmatinaca.
Valjda znaš da dalmatinsko ime ima kontinuitet duži i od hrvata i od srba. Mi smo jedini uspjeli sačuvat svoje staro ime bez prekida u ovih 2000 i kusur godina. Vi svi ostali morate izmišljat da bi skrpili neku svoju historiju ili povijest.

Dalmati su bili poznati kokošari, zofili a Rimljani su ih dovodili kao roblje koje se bavilo pružanjem homoseksualnih usluga bogatim građanima. Među Rimljanima je bila poznata dekadentna sentenca "Si fueris Romae, dalmatian vivito more" u prevodu " Ako budeš u Rimu, živi na dalmatski način" što govori o raskalašnom promiskuitetnom životu dalmata koje su rimljani goozili a ovima se to očigledno dopadalo.
 
Poslednja izmena:
Dalmacija uopće nije tako loše kotirala u rimskom carstvu. Rimljani su poštivali dalmate više od ostalih balkanjerosa upravo zbog činjenice šta ih dalmati nisu respektirali i 2% . Dalmacija je pala pod rim tek kad su rimljani svojom pokvarenom pregovaračkom politikom sajebali ostala plemena oko dalmatinaca obećavši im puste laži. Dalmatinci su tad ostali sami protiv rima. Pa je opet bilo nerješeno dok nije Cesar sam osobno doša ratovat.
U čast Dalmatima i njihovoj hrabrosti rimljani su kasnije cili Iliricum prozvali dalmacijom.
Što se tiče opustošenosti dalmacije u 6-7 stoljeću to je glupost. Dalmacija nije bila ništa pustija od italije i grčke. Porfirogenet je malo preuveličao stvar. Razrušena salona i ostali gradovi su stvarali dojam pustoši ali stanovništvo je ostalo tu.
Dalmatinski gradovi su ipak preživjeli pljačkaške horde i nastavili živjeti samostalno sve do 10tog stoljeća kad ulaze u sastav hrvatske države sa velikim povlasticama koje su uspjeli isposlovat. Ako su ostali gradovi sačuvani, ostali su i brdjani iza brda. Logično.
 
Što se tiče e1b i jos nekih egzotičnih haplogrupa one nikad nisu bile u velikom postotku. Možda u grčkim kolonijama na jadranu i jesu al iza brda nije sigurno.
Ja sam uvjeren da e1b i danas ima u priobalju i na otocima više od prosjeka za hrvatsku. I u antička vremena e1b je bio otprilike gdje i sad.
Neki zagovornici doseljenja i2a2 tvrde da nemože bit autohtona na balkanu jer da jest onda bi je bilo u većem postotku u italiji...opet glupost. I2a2 ima sasvim dovoljno u italiji da potvrdi da smo mi stari delmati. Mozda nismo 20 000 godina ovdje ali zadnje 3000 sigurno jesmo.
Možda je i2a2 i došla sa sjevera ali to definitivno nije bilo u 7 stoljecu vec koju tisucu godina prije.
 
Kor@" Pre nego sto pocnes da govoris o kontinuitetu, razmisli malo.... zasto je najcistiji jezik upravo u dinarskom podrucju? Di su te stare rici, kod danasnjih Dalmata (ako izbacimo masu latinizama)?

Zar ta masa latinizama ne govori o kontinuitetu dalmatinaca?! A stare riči.... Puno ih je... Znaš li šta znači "Brtulin" haha
 
Kor@" Pre nego sto pocnes da govoris o kontinuitetu, razmisli malo.... zasto je najcistiji jezik upravo u dinarskom podrucju? Di su te stare rici, kod danasnjih Dalmata (ako izbacimo masu latinizama)?

Zar ta masa latinizama ne govori o kontinuitetu dalmatinaca?! A stare riči.... Puno ih je... Znaš li šta znači "Brtulin" haha


te "stare"rici se nalaze iskljucivo u pojasu koji je bio pod snaznim uticajem Mletaka i Italije. Cim se malo odmaknes od tog pojasa one se gube a stanovnistvo ostaje isto.
 
Kor@" Pre nego sto pocnes da govoris o kontinuitetu, razmisli malo.... zasto je najcistiji jezik upravo u dinarskom podrucju? Di su te stare rici, kod danasnjih Dalmata (ako izbacimo masu latinizama)?

Zar ta masa latinizama ne govori o kontinuitetu dalmatinaca?! A stare riči.... Puno ih je... Znaš li šta znači "Brtulin" haha
Kao prvo, nadam se da si shvatio kako treba komunicirati da ne dobiješ BAN?
Drugo, ako nisi upoznat istočnohercegovački dijalekt koji se paralelno govorio u svim krajevima gde stanovništvo ima nadimak ERO ili ERA uzet je za osnovu srpskog i drugih surogat jezika.
Da podsetim, taj dijalekt se u današnjoj republici Srbiji uvek izvorno govorio i govori zaključno sa granicom Knić-Kragujevac na istoku, Valjevo-Šabac na severu. Dalje, "drevni Dalmati" su sleng kojim govore pokupili u najkasnijoj okupaciji Italijana koja se završila ulaskom Dalmacije u Trojednicu i proterivanjem italijanskih prosvetnih kadrova. Nema tu nikakvog starodalmatskog jezika.
 
Kao prvo, nadam se da si shvatio kako treba komunicirati da ne dobiješ BAN?
Drugo, ako nisi upoznat istočnohercegovački dijalekt koji se paralelno govorio u svim krajevima gde stanovništvo ima nadimak ERO ili ERA uzet je za osnovu srpskog i drugih surogat jezika.
Da podsetim, taj dijalekt se u današnjoj republici Srbiji uvek izvorno govorio i govori zaključno sa granicom Knić-Kragujevac na istoku, Valjevo-Šabac na severu. Dalje, "drevni Dalmati" su sleng kojim govore pokupili u najkasnijoj okupaciji Italijana koja se završila ulaskom Dalmacije u Trojednicu i proterivanjem italijanskih prosvetnih kadrova. Nema tu nikakvog starodalmatskog jezika.

Nema starodalmatinskog ali dalmatskog ima . On je prilično dugo preživio na ovim prostorima a reč nije o slovenskom jeziku kakvim se služe današnji Dalmatinci već o romanskom jeziku.
@ brtulin - niko ovde ne tvrdi da nije došlo do asimilacije određenog broja starosedelačkog stanovništva, diskusija se vodi koliki je to procenat i kojoj su haplogrupi oni pripadali .
 
Poslednja izmena:
Nema starodalmatinskog ali dalmatskog ima . On je prilično dugo preživio na ovim prostorima a reč nije o slovenskom jeziku kakvim se služe današnji Dalmatinci već o romanskom jeziku.
@ brtulin - niko ovde ne tvrdi da nije došlo do asimilacije određenog broja starosedelačkog stanovništva, diskusija se vodi koliki je to procenat i kojoj su haplogrupi oni pripadali .
Diskusije se vode i o Dalmatskom jeziku, naime zagovornici vlaške struje naginju ka dubljoj starini Dalmatskog jezika ( isti oni koji trube o istočnoevropskom poreklu latinskog) a izvesnije je da on potiče od mletačkih doseljenika. Taj isti jezik se govorio još duže na grčkim ostrvima pod mletačkom okupacijom.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top