Генетичка генеалогија

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Genetski sastav slovenskih plemena doseljenjih na Balkan ne moze se drasticno razlikovati od Slovena iz prapostojbine od kojih se odvojili a kod kojih nije dolazilo do bitnijeg mesanja nakon odvajanja juzne grane, a po geografskoj lokaciji to su gotovo cela Poljska, juzna Belorusija i zapadna Ukrajina. dakle da uzmem Poljake: oko 15% I ( sve podgrupe, ali uglavnom I2 ), oko 55% R1a, oko 15% R1b i ostalo po malo J, E1b1b, i malo N pokupljene od Balta u neodredjenom periodu, mozda pre a mozda i posle seoba.
Hvala na odgovoru.
Da li si nekad razmišljao da prilikom konstituisanja Slovena nikada nije došlo do totalnog stapanja Južne grane (konkretno I2a1b1 DIN i možda po malo E1g. .? ) sa ostalim haplogrupama, nego da se radi o očuvanju dominacije one haplogrupe (I2a1b1 DIN) koja je bila dominantna i pre konstituisanja Slovena u istim plemenima. Razlog tome može biti zatvoren plemenski sistem organizovanja.
Kao primer, tačnije ilustracija mogu biti recimo Krajišnici . Oni su došli posle XV veka i naselili područja Hrvatske . Sigurno je dolazilo do mešanja sa hrvatskim stanovništem ali zar je nemoguće da su oni sačuvali isto genetsko poreklo sve do progona 1995 godine uprkos mnogo većoj otvorenosti te skupine ( uprkos emancipaciji žena, neuporedivo većoj mikrofluktuaciji npr. selo-grad , raznim socijalo-kultuno-tehnološkim revolucijama ) . Drugi primer je npr. Leskovački region ili neki drugi region gde dominira E1b1b. Zamisli da samo stanovništvo Leskovačkog regiona odseli u Grčku . I zamisli da posle izvesnog vremena nad njima izvrše genetska istraživanja - šta bi zaključili ?
Ova dva primera ne treba shvatiti bukvalno i tražiti podatke genetskih istraživanja Kraišnika i Leskovčana (to niko nema) , već kao logično objašnjenje zašto je moguće da je kod Slovena koji su naselili Balkan dominantna I2a1b1 DIN haplogrupa.

Naravno cela ova teorija se zasniva na tvrdnjama da je I2a1b1 DIN mlada haplogrupa nastala(mutirala) u srednjoj ili severnoj Evropi.
 
Hvala na odgovoru.
Da li si nekad razmišljao da prilikom konstituisanja Slovena nikada nije došlo do totalnog stapanja Južne grane (konkretno I2a1b1 DIN i možda po malo E1g. .? ) sa ostalim haplogrupama, nego da se radi o očuvanju dominacije one haplogrupe (I2a1b1 DIN) koja je bila dominantna i pre konstituisanja Slovena u istim plemenima. Razlog tome može biti zatvoren plemenski sistem organizovanja.
Kao primer, tačnije ilustracija mogu biti recimo Krajišnici . Oni su došli posle XV veka i naselili područja Hrvatske . Sigurno je dolazilo do mešanja sa hrvatskim stanovništem ali zar je nemoguće da su oni sačuvali isto genetsko poreklo sve do progona 1995 godine uprkos mnogo većoj otvorenosti te skupine ( uprkos emancipaciji žena, neuporedivo većoj mikrofluktuaciji npr. selo-grad , raznim socijalo-kultuno-tehnološkim revolucijama ) . Drugi primer je npr. Leskovački region ili neki drugi region gde dominira E1b1b. Zamisli da samo stanovništvo Leskovačkog regiona odseli u Grčku . I zamisli da posle izvesnog vremena nad njima izvrše genetska istraživanja - šta bi zaključili ?
Ova dva primera ne treba shvatiti bukvalno i tražiti podatke genetskih istraživanja Kraišnika i Leskovčana (to niko nema) , već kao logično objašnjenje zašto je moguće da je kod Slovena koji su naselili Balkan dominantna I2a1b1 DIN haplogrupa.

Naravno cela ova teorija se zasniva na tvrdnjama da je I2a1b1 DIN mlada haplogrupa nastala(mutirala) u srednjoj ili severnoj Evropi.

Izvini al, ubode ga za Leskovac ko prstom ... oni ne moraju da idu u Grčku :per: Azija je odavno došla u leskovac.
 
Ova dva primera ne treba shvatiti bukvalno i tražiti podatke genetskih istraživanja Kraišnika i Leskovčana (to niko nema) , već kao logično objašnjenje zašto je moguće da je kod Slovena koji su naselili Balkan dominantna I2a1b1 DIN haplogrupa.
Ali vi jos nigde niste pokazali da je I2a1b1 DIN dominantna hg među juznim Slovenima, nijedno genetsko istrazivanje ne uzima u obzir ovu hg to jest taj konkretni marker, vec uzimaju druge markere npr. istrazivanje iz 2010 iz Srbije, ako je to ono koje je vec neko pomenuo zato sto se brojevi ne slazu, ispituje I2a koja je u nomenklaturi iz 2010. godine hg odredjena markerom P37.2 a od ove do I2a1b1 DIN nas dele jos tri mutacije koje nisu ispitivane, slicno tome i ostala istrazivanja koja obuhvataju Srbe idu najdalje do P37.2
Da li si nekad razmišljao da prilikom konstituisanja Slovena nikada nije došlo do totalnog stapanja Južne grane (konkretno I2a1b1 DIN i možda po malo E1g. .? ) sa ostalim haplogrupama, nego da se radi o očuvanju dominacije one haplogrupe (I2a1b1 DIN) koja je bila dominantna i pre konstituisanja Slovena u istim plemenima. Razlog tome može biti zatvoren plemenski sistem organizovanja.
A jel si ti mozda pomislio da mnogo hipotetises? Po toj logici svaki covek je u proslosti pravio pleme koje se sastojalo od njega i njegovih muskih potomaka i nikad im nije ni padalo na pamet da pokusaju da se udruze medjusobno, nego se naprotiv sa svakom novom generacijom to pleme raspadalo na nova plemena? Pa kako su onda nastajali savezi plemena i drzave onda? Po ovoj prici, negde 500 pne negde u Rusiji se rodio covek sa I2a1b1 DIN haplogrupom, prvi i u tom trenutku jedini na svetu, dalje on se smisljeno otcepio od svog plemena i rekao '' ja sad sam pravim svoje pleme'' i da izbegne mesanje sa svojim saplemenicima ili bilo kojim drugim plemenima odlazi u neku bestragiju gde niko ne zivi, njegovi potomci tamo ostaju do 500 god n.e kad naprasno rese da odu na Balkan. I gle ne lezi vraze posle hiljadu godina ne mesanja niskim oni naprasno rese da pocnu da se mesaju sa lokalnim stanovnistvom Balkana i tako upropaste amanet svog davnog pretka!
Plemena su pre svega politicke tvorevine, to su grupe ljudi koje se udruzuju zarad opstih interesa, pre svega odbrane od drugih plemena, medju tim grupama ne mora a cesto ni nema nikakvog krvnog srodstva.
 
Poslednja izmena:
A jel si ti mozda pomislio da mnogo hipotetises?

Jesam.

Ali vi jos nigde niste pokazali da je I2a1b1 DIN dominantna hg među juznim Slovenima, nijedno genetsko istrazivanje ne uzima u obzir ovu hg to jest taj konkretni marker, vec uzimaju druge markere npr. istrazivanje iz 2010 iz Srbije, ako je to ono koje je vec neko pomenuo zato sto se brojevi ne slazu, ispituje I2a koja u nomenklaturi iz 2010. godine hg odredjena markerom P37.2 a od ovve do I2a1b1 DIN nas dele jos tri mutacije koje nisu ispitivane, slicno tome i ostala istrazivanja koja obuhvataju Srbe idu najdalje do P37.2
Boldovano . Mogu da pišem za sebe a ne za druge . Naprosto nisam imao prilike da čitam novija istraživanja već sam se oslonio na prikaze Nordvelta i Kljusova. Ukoliko I2a21b1 DIN nije dominantna hg među južnim Slovenima njihova teorija pada.

Po toj logici svaki covek je u proslosti pravio pleme koje se sastojalo od njega i njegovih muskih potomaka i nikad im nije ni padalo na pamet da pokusaju da se udruze medjusobno, nego se naprotiv sa svakom novom generacijom to pleme raspadalo na nova plemena? Pa kako su onda nastajali savezi plemena i drzave onda? Po ovoj prici, negde 500 pne negde u Rusiji se rodio covek sa I2a1b1 DIN haplogrupom, prvi i u tom trenutku jedini na svetu, dalje on se smisljeno otcepio od svog plemena i rekao '' ja sad sam pravim svoje pleme'' i da izbegne mesanje sa svojim saplemenicima ili bilo kojim drugim plemenima odlazi u neku bestragiju gde niko ne zivi, njegovi potomci tamo ostaju do 500 god n.e kad naprasno rese da odu na Balkan. I gle ne lezi vraze posle hiljadu godina ne mesanja niskim oni naprasno rese da pocnu da se mesaju sa lokalnim stanovnistvom Balkana i tako upropaste amanet svog davnog pretka!
Plemena su pre svega politicke tvorevine, to su grupe ljudi koje se udruzuju zarad opstih interesa, pre svega odbrane od drugih plemena, medju tim grupama ne mora a cesto ni nema nikakvog krvnog srodstva.

Jesi li siguran da je to nužni scenario ? , kako onda objašnjavaš veliki procenat R1a1 haplogrupe kod lužičkih Srba ? , 65% .
 
Poslednja izmena:
Boldovano . Mogu da pišem za sebe a ne za druge . Naprosto nisam imao prilike da čitam novija istraživanja već sam se oslonio na prikaze Nordvelta i Kljusova. Ukoliko I2a21b1 DIN nije dominantna hg među južnim Slovenima njihova teorija pada.
Mozda i jeste dominantna, ja ne tvrdim da nije, samo kazem da objavljena da istrazivanja koja su meni poznata uopste nisu testirala marker za taj I2a21b1 DIN, to naravno ne znaci da međju istrazenim uzorkom koji pripada I2a nema i onih sa I2a21b1 posto prva hg obuhvata i drugu tj. druga je pod-grupa prve. Dakle sa dosadasnjim stanjem istrazivanjima mi ne znamo koliko od tih 38.5% Srba iz Srbije, 29.2% Srba iz Crne Gore ( Mirabal 2010 ), 31% iz Bosne ( Marjanovic 2005), Srba iz Srbije 29% ( Pericic 2005 ) etc koji imaju I2a pripada i I2a21b1 jednostavno zato sto nisu testirani markeri za tu grupu, kao sto nisu bili testirani ni za Hrvate, muslimane i sve ostale koji se ovde pominju pa da mozemo da radimo neka uporedjivanja. Dakle kao jedini izvor ua bilo kakve podatke o I2a21b1 nam sad ostaju privatna pojedinacna istrazivanja na koja se neki ovde pozivaju, ok nemam nista protiv, ali bih voleo da vidim neki link gde su ti pojedinacni uzorci sredjeni i date egzaktne brojke, dakle testiralo se 100 Srba, 100 Hrvata, 200 Poljaka, 500 Rusa itd a frekvencije haplogrupa su te i te i zdravo, resen slucaj.
Jesi li siguran da je to nužni scenario ? , kako onda objašnjavaš veliki procenat R1a1 haplogrupe kod lužičkih Srba ? , 65% .
Pa nisam ja taj koji treba da objasnjava nego vi posto luzicki Srbi ruse vasu teoriju u startu, vi tvrdite da je I2a21b1 dominantna ''srpska '' grupa i da su Srbi njeni glavni nosioci a onda imate Srbe kod kojih je glavna grupa R1a i koji tu grupu sigurno nisu pokupili mesanjem sa starosedeocima posto starosedeoci u njiihovom slucaju ni ne postoje a ako bi i postojali to bi bile svabe sa dominantnim hg R1b i I1 a nikako sa R1a. Dakle, teorija da se jedan hg u ovom slucaj I2a21b1 nekako odgajala u autisticnom plemeniu koje nije htelo da se mesa sa drugima pada u vodu posto jedan deo tog plemena i to onaj kod kog zaista i nije dolazilo do znacajne asimilacije stranog faktora ( upravo obratno luzicki Srbi su asimilovani, nisu asimilovali ) ima frekvenciju R1a 65% ( ovaj broj sam cesto sretao ali nikako da dodjem do origianlnog istrazivanja pa ga ne drzim za apsolutno tacan ) ! Dakle sad smo mi Srbi koji smo asimilovali ogroman broj domorodaca sa Balkana veci Srbi od Srba iz Luzice koji nisu asimilovali nikoga!
Evo da uzmemo Poljake kao primer slovenske genetike po doseljavanju na Balkan , dolaze oni sa 55% R1a, 15% I2, 15% R1b i 15% sitnih hg, tu oni nailaze na i mesaju se sa lokalcima i za 1500 godina genetska kombinacija izgleda 40% I2, 10% R1b, 15% R1a, 25% ostale manje hg. Sta vidimo, pad R1a za 40% nadoknadjen skoro potpuno sa rastom I21 i manjih hg za 35%. Sta uzrokuje taj pad jednih odnosno porast drugih? Pa upravo doprinos autohtonog stanovnistva genetskom pulu.
 
Poslednja izmena:
Pa nisam ja taj kojim treba da objasnjavate, vi tvrdite da je I2a21b1 dominantna ''srpska '' grupa i da su Srbi njeni glavni nosioci [/U]a onda imate Srbe kod kojih je glavna grupa R1a i koji tu grupu sigurno nisu pokupili mesanjem sa starosedeocima posto starosedeoci u njiihovom slucaju ni ne postoje a ako bi i postojali to bi bile svabe sa dominantnim hg R1b i I1 a nikako sa R1a. Dakle, teorija da se jedan hg u ovom slucaj I2a21b1 nekako odgajala u autisticnom plemeniu koje se nije htelo da se mesa sa drugima pada u vodu posto jedan deo tog plemena i to onaj kod kog zaista i nije dolazilo do znacajne asimilacije stranog faktora ( upravo obratno luzicki Srbi su asimilovani, nisu asimilovali ) ima frekvenciju R1a 65% ( ovaj broj sam cesto sretao ali nikako da dodjem do origianlnog istrazivanja pa ga ne drzim za apsolutno tacan ) ! Dakle sad smo mi Srbi koji smo asimilovali ogroman broj domorodaca sa Balkana veci Srbi od Srba iz Luzice koji nisu asimilovali nikoga!
Evo da uzmemo Poljake kao primer slovenske genetike po doseljavanju na Balkan , dolaze oni sa 55% R1a, 15% I2, 15% R1b i 15% sitnih hg, tu oni nailaze na i mesaju se sa lokalcima i za 1500 godina genetska kombinacija izgleda 40% I2, 10% R1b, 15% R1a, 25% ostale manje hg. Sta vidimo, pad R1a za 40% nadoknadjen skoro postpuno sa rastom I21 i manjih hg za 35%. Sta uzrokuje taj pad jednih odnosno porast drugih? Pa upravo doprinos autohtonog stanovnistva genetskom pulu.

Molim te ovo boldovano nikada nisam tvrdio , uopšte identifikovati neki narod sa jednom haplogrupom pogrešno je. Druga je stvar kombinovati haplogrupe sa istorijskim izvorima i donositi neke zaključke. Inače slažem se sa tobom da je svaki narod politička tvorevina , pa i rodovi kada se udružuju to jeste politički čin. Tako da sa današnjeg stanovišta pripadnika neke haplogrupe nazvati poliitičkim Srbima ili Hrvatima smešno je . Naravno ako neki Srbin ima Ra1 haplogrupu, on nije ništa manje Srbin nego sa I2 . . . bilo koje vrste, tim pre jer je izvesno da je Ra1 došla na Balkan seobom. Takođe je jasno da su današnji Srbi kao i većina naroda u Evropi genetski mešaanci .
Ono gde se mi sporimo to je doseljavanje Slovena, u kolikom procentu se I2a . . . hg doselila(vratila) na Balkan i u kolikom procentu je tadašnje Slovensko stanovništvo posedovalo ovu I2a .. hg. Ti kao reper uzimaš Poljake i odnos haplogrupa unutar njih . Ono što Nordvelt i Kljusov tverde to je da je I2a hg bila prisutna u mnogo većem procentu jer je već I2a hg nastala(mutirala) u severnoj Evropi.

Inače genetski sastav lužičkih Srba donekle protivreči ovoj teoriji ali možda je u pitanju samo isto ime.
 
Poslednja izmena:
barbarogenius;

Mozda i jeste dominantna, ja ne tvrdim da nije, samo kazem da objavljena da istrazivanja koja su meni poznata uopste nisu testirala marker za taj I2a21b1 DIN
:worth: Kako ce biti ako je haplogrupa sluzbeno uvedena pre nepuna 2 meseca?????

, to naravno ne znaci da međju istrazenim uzorkom koji pripada I2a nema i onih sa I2a21b1 posto prva hg obuhvata i drugu tj. druga je pod-grupa prve.

:dash:
nemam drugog komentara
Dakle sa dosadasnjim stanjem istrazivanjima mi ne znamo koliko od tih 38.5% Srba iz Srbije, 29.2% Srba iz Crne Gore ( Mirabal 2010 ), 31% iz Bosne ( Marjanovic 2005), Srba iz Srbije 29% ( Pericic 2005 ) etc koji imaju I2a pripada i I2a21b1 jednostavno zato sto nisu testirani markeri za tu grupu,

AJPA_21235_sm_suppinfosuppinfotable2.xls

a sta je ovo, covece boziji? Nisu testirani svi markeri ali imas haplotipove koji se poklapaju na 100%

kao sto nisu bili testirani ni za Hrvate, muslimane i sve ostale koji se ovde pominju pa da mozemo da radimo neka uporedjivanja.

Ko hoce, taj i moze.
Uzmi gore navedenu tabelu pa prebroj koliko ljudi ima I2a1b1. Onda se usresedis samo na marker 448 te haplogrupe i lepo dobijes podatak da je iz 64 testirana coveka njih 18 ima vrednost 20, 45 ih ima vrednost 19 i jedan vrednost 18. Dakle, 2/3 Srba su Din-S. U CG ima dosta vise ljudi sa M448=18, sto je opet mladja grana Din-S.

Jesu li nam za ovo prebrojavanje potrebni Primorac i Marjanovic?
Meni nisu. A za ostale me zabole.


Dakle kao jedini izvor ua bilo kakve podatke o I2a21b1 nam sad ostaju privatna pojedinacna istrazivanja na koja se neki ovde pozivaju, ok nemam nista protiv, ali bih voleo da vidim neki link gde su ti pojedinacni uzorci sredjeni i date egzaktne brojke, dakle testiralo se 100 Srba, 100 Hrvata, 200 Poljaka, 500 Rusa itd a frekvencije haplogrupa su te i te i zdravo, resen slucaj.

sve postoji, samo se treba potruditi.

Pa nisam ja taj kojim treba da objasnjavate, vi tvrdite da je I2a21b1 dominantna ''srpska '' grupa i da su Srbi njeni glavni nosioci a onda imate Srbe kod kojih je glavna grupa R1a i koji tu grupu sigurno nisu pokupili mesanjem sa starosedeocima posto starosedeoci u njiihovom slucaju ni ne postoje

A sta nam ti predlazes kao dominantnu srpsku haplogrupu?
I o kakvim starosedeocima ti ovde uopste govoris?

a ako bi i postojali to bi bile svabe sa dominantnim hg R1b i I1

svabe imaju veze sa R1b skoro koliko i indijanci sa J1.

Dakle, teorija da se jedan hg u ovom slucaj I2a21b1 nekako odgajala u autisticnom plemeniu koje se nije htelo da se mesa sa drugima pada u vodu
ko bre nije hteo da se mesa??????


posto jedan deo tog plemena i to onaj kod kog zaista i nije dolazilo do znacajne asimilacije stranog faktora ( upravo obratno luzicki Srbi su asimilovani, nisu asimilovali ) ima frekvenciju R1a 65% ( ovaj broj sam cesto sretao ali nikako da dodjem do origianlnog istrazivanja pa ga ne drzim za apsolutno tacan ) !

Tvoja je velika greska sto povezujes luzicke i juzne Srbe. Luzicki Srbi imaju varijantu R1a M458 koje kod Srba ima vrlo malo (M17).

Dakle sad smo mi Srbi koji smo asimilovali ogroman broj domorodaca sa Balkana veci Srbi od Srba iz Luzice koji nisu asimilovali nikoga!

:dash::worth:

Evo da uzmemo Poljake kao primer slovenske genetike po doseljavanju na Balkan , dolaze oni sa 55% R1a, 15% I2, 15% R1b i 15% sitnih hg, tu oni nailaze na i mesaju se sa lokalcima i za 1500 godina genetska kombinacija izgleda 40% I2, 10% R1b, 15% R1a, 25% ostale manje hg. Sta vidimo, pad R1a za 40% nadoknadjen skoro postpuno sa rastom I21 i manjih hg za 35%. Sta uzrokuje taj pad jednih odnosno porast drugih? Pa upravo doprinos autohtonog stanovnistva genetskom pulu.
:dash:

Keine macht den drogen
 
Ko hoce, taj i moze.
Uzmi gore navedenu tabelu pa prebroj koliko ljudi ima I2a1b1. Onda se usresedis samo na marker 448 te haplogrupe i lepo dobijes podatak da je iz 64 testirana coveka njih 18 ima vrednost 20, 45 ih ima vrednost 19 i jedan vrednost 18. Dakle, 2/3 Srba su Din-S. U CG ima dosta vise ljudi sa M448=18, sto je opet mladja grana Din-S.

Hahaha, pa sad vidim da nemas uopste pojma o cemu pricas, pa jel vidis da je to sto ti tvrdis da je I2a1b1 u tabeli jasno navedeno kao I2a+ I2a1 po nomenklaturi iz 2010, da prevedemo u markere to su P37.2 ( I2a ) i M26 ( M26 ), dakle ni traga ni glasa od L69.2(=T)/S163.2 za koji i sam kazes da je '' slubeno uveden '' pre dva meseca! Sem toga to je tabela iz rada koji sam pomenuo ranije ( Mirabel 2010 ) i koji jasno kaze da je procenat I2a u Srbiji 38.5% dakle ne te vase dinarske!
Dalje da nastavimo sa razotkrivanjem tvog neznanja, DYS 448 nije marker te haplogrupe to je STR koji postoji u skoro svakoj haplogrupi i nema nikakve veze sa SNP mutacijom koja odredjuje haplogrupu. dakle covek iz I, R1a, R1b i R1a mogu imati potpuno iste vrednosti za DYS 448 a to mozes da vidis i u svojoj tabeli! Pogledaj samo E1b1b, svi imaju DYS 448 20, 19 i jedan ima 21, H takodje od 19 do 21, R1b svi imaju 19! Da ne pricam da je upravo DYS 448 sa 19 alela koja po tebi definise tu dinarsku grupu prisutna u frekvenciji od 77% kod R1b grupe u Irskoj populaciji!
http://www.kerchner.com/r1bproject/histograms/pages/000D448.htm
Dakle imamo dve opcije: ili ovo pises iz ne znanja ili namerno pokusavas da falsifikujes podatke i zavodis ove ovde ljude kojima nije jasan ni sam koncept haplogrupe. Pravo da ti kazem ne znam sta je gore.
A sta nam ti predlazes kao dominantnu srpsku haplogrupu?
I o kakvim starosedeocima ti ovde uopste govoris?
Dominantna srpska grupa iz vremena pre seobe moze biti samo R1a, kao i kod brace nam koja su ostala u otadzbini.
ko bre nije hteo da se mesa??????
Hm, pa kako je jedno pleme moglo da zadrzi frekvenciju hapolgrupe I2 od 60-70% kroz 1000 godina okruzenu morem naorda sa R1a u prapostojbini ako nije odbijao da se mesa?
Tvoja je velika greska sto povezujes luzicke i juzne Srbe. Luzicki Srbi imaju varijantu R1a M458 koje kod Srba ima vrlo malo (M17).
da, zato sto smo mi asimilovali starosedeoce pa je procenat te grupe opao a procenat I2 porastao. A ja ne mesam nikoga, vasa varijanta je da su Srbi doneli tu dinarsku na Balkan u nekoj ogromnoj frekvencij ( sudeci po Srbendama iz Sirokog taj procenat je bio 60-70% ), pa kako onda braca nam Srbi u luzici imaju 65%, al R1a, sto oni nemaju 60-70% I2? A oni upravo nisu imali puno starosedeoca da asimiluju, za razliku od nas, a i kad bi imali neke starosedeoce da asimiluju to bi bile svabe, al cvrc milojka, kod svaba je R1a smesan 8% i to su najverovatnije asimilovani Sloveni u istocnoj Nemackoj. dakle zakljucak, Srbi u Luzici su primer originalne srske genetike posto nije bilo nikog da utice na njihov genetski pul.
svabe imaju veze sa R1b skoro koliko i indijanci sa J1.
Samo sto otprilike svaki drugi ima tu grupu, al inace nema veze...
I da brate samo lupaj glavom, mozda udje nesto u nju, al lupaj u daske a ne u zid, da ti udje nesto korisno.
 
Poslednja izmena:
Hahaha, pa sad vidim da nemas uopste pojma o cemu pricas, pa jel vidis da je to sto ti tvrdis da je I2a1b1 u tabeli jasno navedeno kao I2a+ I2a1 po nomenklaturi iz 2010, da prevedemo u markere to su P37.2 ( I2a ) i M26 ( M26 ), dakle ni traga ni glasa od L69.2(=T)/S163.2 za koji i sam kazes da je '' slubeno uveden '' pre dva meseca! Sem toga to je tabela iz rada koji sam pomenuo ranije ( Mirabel 2010 ) i koji jasno kaze da je procenat I2a u Srbiji 38.5% dakle ne te vase dinarske!
.

A ja se sada jos jednom uveravam da si ti bolestan covek. Briljiras sa svojim neznanjem i jos se nazivas barbarogenijem.

Posto sam video kako si se ponasao sa covekom pod nikom "Jos jedan Bane" zasluzio si da budes ignorisan sa moje strane.

Prvo nauci osnovne postulate onoga o cemu zelis da diskutujes pa se onda javi na diskusiju. Da imas i zrno obraza, stideo bi se svog neznanja.
 
Inace, nadjoh na jednom ruskom forumu koji ponajvise razmatra haplogrupu I2 topik gde se obsudjuje onaj brilijant iz pera dr Primorca

http://forum.molgen.org/index.php/topic,2785.0.html

Ljudi se sprdaju sa najnovijim otkricima "znanosti".

i jedan detalj iz posta Vadima Vjerenica koji je jedan od boljih poznavalaca haplogrupe I2 (i njen nosilac)

О да. Хорваты - это готы, и вообще все люди происходят от древних хорватов 25000 летней давности. Я конечно понимаю политическую ангажированность хорватских генетиков. Но нельзя же так.
Кстати, именно по этой причине не удается инициировать нормальную дисскусию о динарских I2a на межфорумах. Стоить только заикнутся о том, что динарские I2a появились там только со славянскими миграциями, а хорватские I2a - корнем из БиГ, как сбегаются хорваты с выпученными глазами, обвиняя меня в том, что я распространяю просербскую пропаганду. И сразу вслед за ними появляются сербы, которые тут же устраивают с хорватами традиционные югославские флейм-войнушки. Суть их обычо сводится к выяснению того, кто - хорваты или сербы-более походят на цыган/влахов/обезьян. В результате, за то время, когда я успеваю запостить одно сообщение, ветка форума успевает разрастись до 100 страниц.

Pa da, Hrvati su Goti i svi ljudi poticu od drevnih Hrvata starih 25000 godina. Ja naravno razumem politicki angazman hrvatskih geneticara ali ne treba to tako raditi. I zapravo, bas iz tog razloga se ne da inicirati normalan razgovor o dinarskim I2a na stranim forumima. Dovoljno je samo naslutiti da su se dinarski I2a pojavili tamo sa migracijama Slovena a da su hrvatski I2a poreklom iz BiH i eto odmah Hrvata sa izbecenim ocima koji me optuzuju za prosrpsku propagandu. I odmah za njima se pojavljuju Srbi koji tu sa Hrvatima organizuju tradicionalne jugoslovenske flejm-ratove. Sustina se svodi obicno na razjasnjavanju toga ko - Hrvati ili Srbi, vise lice na cigane/vlahe/majmune. Kao rezultat toga dok ja stignem napisati jednu poruku, forum se razgrana na 100 stranica.

:hahaha:
 
Lol, druze pa sta ti pricas, pogledaj podatke koje si sam postavio, stidi se samo kako ovde manipulises ovaj jadni narod i jos mene optuzujes za neznanje!
A ti izgleda ne znas ni da procitas sta pise u tabeli a pise I2a (xI2a1), tj. I2a zajedno sa I2a1, I2a je definisana sa P37.2 a I2a1 sa M26, do vase dinarske grupe fali jos tri mutacije! Zatim pogledaj taj famozni DYS 448, imas ga u svakoj haplogrupi sa brojem alela 20, 19, 18 a ti to navodis kao nesto specificno za tu dinarsku grupu! Onda izvoli pa pogledaj AJPA_21235_sm_suppinfosuppinfotable1.xls iz istog clank, navedene frekvencije I2a sa citiranim referencama:
I2a

Population Longitude Latitude I2a References
Serbia 21.0 44.0 38.5 Present study
Montenegro 19.0 43.0 29.2 Present study
Portugal -8.0 39.5 0.7 Rootsi et al. 2004
Slovenia 15.0 46.0 20.0 Rootsi et al. 2004
Croatia 15.5 45.2 32.4 Barac et al. 2003, Rootsi et al. 2004, Pericčić et al. 2005
Bosnia 18.0 44.0 52.2 Pericčić et al. 2005
Herzegovina 18.0 44.0 63.8 Pericčić et al. 2005
Macedonia 21.5 41.5 29.1 Pericčić et al. 2005
Albania 20.0 41.0 17.0 Rootsi et al. 2004
Greece 22.0 39.0 8.4 Rootsi et al. 2004
Romania 25.0 46.0 17.7 Rootsi et al. 2004
Hungary 20.0 47.0 11.1 Rootsi et al. 2004
Slovakia 19.5 48.7 7.1 Rootsi et al. 2004
Poland 20.0 52.0 9.9 Rootsi et al. 2004
Belarus 28.0 53.0 15.0 Rootsi et al. 2004
Latvia 25.0 57.0 1.2 Rootsi et al. 2004
Estonia 26.0 58.5 2.9 Rootsi et al. 2004
Moldova 29.0 47.0 21.7 Rootsi et al. 2004
Russia (Adygea) 32.0 49.0 16.1 Rootsi et al. 2004
Russia (Kostroma) 40.9 57.8 9.4 Rootsi et al. 2004
Russia (Smolensk) 32.0 54.8 9.1 Rootsi et al. 2004
Russia (Pinega) 43.4 64.7 3.9 Rootsi et al. 2004
Russia (Kursk) 36.2 51.7 7.5 Mirabal et al. 2009
Russia (Tver) 35.9 56.9 10.5 Mirabal et al. 2009
Russia (Belgorod) 36.6 50.6 12.5 Rootsi et al. 2004
Caucasus (Adygeis) 40.1 44.6 2.9 Nasidze et al. 2003
Caucasus (Nogays) 47.5 43.0 4.9 Nasidze et al. 2003
Caucasus (Karachais) 42.1 44.2 7.1 Nasidze et al. 2003

Znaci I2a iz ove studije ( Mirabel 2010 ) je ista grupa kao grupa i ona oz studije Pericic 2005 ( http://mbe.oxfordjournals.org/content/22/10/1964.full ), a to je grupa defenisana sa P37! Vasa dinarska je definisana sa L69.2(=T)/S163.2) i M423!


F2.large.jpg


Jediana bolesna stvar ovde je tvoj pokusaj da falsifikujes naucne radove i proturis ovu I2a iz ove studije kao tu dinarsku a o cemu u samom radu nema ni pomena, kao sto nema ni pomena o Nordvejtu i njegovoj teoriji! I jos kad pomislim koliko se dugo vi bavite ovom stvari a ne kontate najprostije stvari... Smesni ste
 
barbarogenius
Lol, druze pa sta ti pricas, pogledaj podatke koje si sam postavio, stidi se samo kako ovde manipulises ovaj jadni narod i jos mene optuzujes za neznanje!

Ja samo konstatujem cinjenice proistekle iz tvojih nebuloza i mirne duse mogu da ti kazem da nemas blage veze sa ovim.


A ti izgleda ne znas ni da procitas sta pise u tabeli a pise I2a (xI2a1), tj. I2a zajedno sa I2a1, I2a je definisana sa P37.2 a I2a1 sa M26, do vase dinarske grupe fali jos tri mutacije!

Je'l ti uopste znas za termin predikcije? Upravo zbog toga u onoj eksel tablici imas 100% ili 97% posle naziva haplogrupe.

Zatim pogledaj taj famozni DYS 448, imas ga u svakoj haplogrupi sa brojem alela 20, 19, 18 a ti to navodis kao nesto specificno za tu dinarsku grupu! Onda izvoli pa pogledaj AJPA_21235_sm_suppinfosuppinfotable1.xls iz istog clank, navedene frekvencije I2a sa citiranim referencama:
I2a

Evo mesta gde dolazi do izrazaja tvoje neznanje na videlo. Mislim da veca glupost nije izgovorena na ovom forumu.


Znaci I2a iz ove studije ( Mirabel 2010 ) je ista grupa kao grupa i ona oz studije Pericic 2005 ( http://mbe.oxfordjournals.org/content/22/10/1964.full ), a to je grupa defenisana sa P37! Vasa dinarska je definisana sa L69.2(=T)/S163.2) i M423!

E sad posto si ti toliko inteligentan, reci cu ti da L69.2(=T) postoji i u nekim drugim haplogrupama pa po tvojoj logici ni to nije nasa dinarska.

Sve studije su radjene u razlicitim rezolucijama pa tako kod marjanovica imas cini mi se 17% Srba koji su haplogrupe F*.


Jediana bolesna stvar ovde je tvoj pokusaj da falsifikujes naucne radove i proturis ovu I2a iz ove studije kao tu dinarsku a o cemu u samom radu nema ni pomena, kao sto nema ni pomena o Nordvejtu i njegovoj teoriji! I jos kad pomislim koliko se dugo vi bavite ovom stvari a ne kontate najprostije stvari... Smesni ste
:rotf:

idi bre, leci se
 
Ja samo konstatujem cinjenice proistekle iz tvojih nebuloza i mirne duse mogu da ti kazem da nemas blage veze sa ovim.
Mozes ti da kazes da is isus po drugi put dosao al daj da vidimo neke dokaze. Ja sam izneo crno na belo sta pise u toj tablei i sta pise u tom radu a to je da su haplogrupe tu ispitivane I2a i I2a1 definisane sa markerima P37 i M26, po filogenetskom stablu iz 2010. godine, uostalom evo ovde crno na belo:
http://www.isogg.org/tree/ISOGG_HapgrpI10.html
a posto vidim da ti treba crtati evo i slika sa sve strelicama:
zadebile.png


Dakle ocigledno je da se ne radi i o famoznoj '' dinarskoj grupi '' sa mutacijom L69.2(=T) vec o vecoj grupi I2a sa mutacijom P37, sto sam uostalom vec dokazao time sto sam pokazao da sama autorka identifikuje ovu grupu iz svog istrazivanja sa grupom I1b* iz studije Pericic koja je kao sto se vidi na slici drveta iz prethodnog posta odredjena markerom P37.
Evo mesta gde dolazi do izrazaja tvoje neznanje na videlo. Mislim da veca glupost nije izgovorena na ovom forumu.
slobodno objasni gde gresim.
Sve studije su radjene u razlicitim rezolucijama pa tako kod marjanovica imas cini mi se 17% Srba koji su haplogrupe F*.
Da pa? ovde je rezolucija jasna markeri su P37 i M26 , ne mozes da tvrdis da se iza cele Ia2 grupe iz navedenog rada krije I2a1b1 sa L69.2(=T ). Ja tako isto mogu da tvrdim da su svi ti sa Ia2 u stvari I2a1*, I2a1a i I2a1c koje imaju druge markere.
Je'l ti uopste znas za termin predikcije? Upravo zbog toga u onoj eksel tablici imas 100% ili 97% posle naziva haplogrupe.
Znam vrlo dobro i ne znam sta pokusavas time da dokazes, ovde je radjena predikcija za Ia2 haplogrupu. Ama bas nista tu nema veze sa tim dinaricom.
idi bre, leci se
Ajh, ja bar vidim dobro i mogu da saberem 2+2, ti ni to ocigledno.
E sad posto si ti toliko inteligentan, reci cu ti da L69.2(=T) postoji i u nekim drugim haplogrupama pa po tvojoj logici ni to nije nasa dinarska.
Uhm, ista mutacija u razlicitim haplogrupama? Sanse za to su 1:100000000000.
Da ipak ti nemas pojma o cemu pricas, a?
 
Poslednja izmena:
barbarogenius @ . Ako je odnos haplogrupa (u procentima) među doseljenim Srbima u trenutku doseljavanja bio približan odnosu haplogrupa kod današnjih Lužičkih Srba ili Poljaka objasni zašto na područjima gde su Srbi prvo naselili - današnja Bosna , istočna Hercegovina , Raška - ima manje koncentracije hg R1a nego u današnjoj Srbiji? Valjda bi trebalo da bude obrnuto da koncetracija R1a opada kako se iz tih oblasti ide prema istoku.
 
Poslednja izmena:
barbarogenius @ . Ako je odnos haplogrupa među doseljenim Srbima u trenutku doseljavanja bio približan odnosu haplogrupa kod današnjih Lužičkih Srba ili Poljaka objasni zašto na područjima gde su Srbi prvo naselili - današnja Bosna , istočna Hercegovina , Raška - ima manje koncentracije hg R1a nego u današnjoj Srbiji? Valjda bi trebalo da bude obrnuto da koncetracija R1a opada kako se iz tih oblasti ide prema istoku.
a) frekvencija R1a je skoro ista u Bosni je 13.6% u Srbiji 14.5%
b) ta oblast u koju su se Srbi prvo naselili je po svoj prilici imala i najvecu koncentraciju domorodackog stanovnistva sto pokazuju brojni katuni Vlaha koji se javljaju na tom prostoru u Srednjem veku a ako uzmemo i da su se ti katuni naknadno doselili opet njihov broj je toliki da su lako mogli da promene genetsku sliku citave oblasti.
c) brojke koje se koriste da pokazu veliku koncentraciju I2a kod Srba u Hecegovini i koje se ovde potezu se odnose na Hrvate iz zapadne Hecegovine, frekvencije I2a su 38.5% kod Srba iz Srbije, 29.2% Srba iz Crne Gore ( Mirabal 2010 )i 31% iz Bosne ( Marjanovic 2005).
Dakle jedini argument ovde je da su Hrvati iz zapadne Hercegovine u stvari Srbi zato sto je to oblast u koju su se Srbi prvo naselili, a u jednom od svojih prethodnih postova sam jasno pokazao da je granica Hrvatske sa Zahumljem, Paganijom i Srbijom tj. njenim bosanskim delom isla juzno od Imote, zapadno od Neretve i severno od Livna ostavljajuci citavu oblast izmedju u Hrvatskoj a ta oblast izmedju je upravo ZAPADNA Hercegovina. Dakle ako Porfirogenit kaze da su se Srbi naselili u Zahumlju, to je super, ali u isto vreme kaze da je granica Zahumlja Neretva, dakle preko Neretve nije Zahumlje vec su to Paganija i Hrvatska. Na drugom mestu P. kaze da je Imota jedna od Hrvatksih zupanija, dakle granica Paganije je juzno od Imote, i na kraju Hrvatska se prema Livnu granici sa Srbijom sto znaci da se granica severno od Livna posto na trecem mestu kaze da se Hrvatska granici sa Zahumljem cija je granica kao sto je navedeno Neretva.
Da sumarizujemo, ovakvim tvrdnjama vi u stvari dokazujete da su Srbi ustvari posrbljeni Hrvati ne videci vrlo jasnu sliku da su i Srbi i Hrvati ustvari dobrim delom slovenizovani Vlasi ili kako vec hocete da nazovete domorodacko stanovnistvo.
 
Aha, pa kako se onda Hrvatska granici sa Zahumljem?
citat iz DAI, VIINJ, 3, strana 34.
Од Рагузе [тј. Дубровника] почиње архонтија
Захумљана и пружа се до реке Неретве (μέχρι του Όροντίοο
πόταμου) и према Приморју допире до Паганије, a планинском
страном према северу граничи се Хрватима, a спреда Срби-
јом109.
 
Poslednja izmena:
Хах, види стварно, занимљиво да на следећост страни каоже како:
Од реке Цетине почиње земља Хрватска (ή χώρα Χρωβατίας) и пружа се према Приморју до граница Истре, односно до града Лабина (Άλβοϋνος) и са брдске стране у извесној мери пружа се и даље од провинције Истре, a према Цетини и Ливну граничи се Србијом112.

Што је по мени противречно ономе делу који си ти цитирао (узред ВИИНЈ 2) - јер ако се Хрватска и Србија граниче ка Цетини, где се онда граниче Захумље и Србија (и обрнуто - ако се Захумље и Хрватска граниче на северу, одкуд Србија близу Цетине)?

Узгред, ако је Паганија под контролом Србије за време бугарског цара Симеона, и захумског владара Михајла, онда Србија мора имати заједничку границу са Паганијом, не?
 
Poslednja izmena:
Да покушам да одрадим једну теорију дистрибуције (R1a) хаплогрупе у Србији. А Ви дајте суд, да ли је могуће или не ...

Пошто сам добио одговоре да највише хаплогрупе имају у европи полабски Срби, а у нашим крајевима Словенија, ХР Загорје, делови Славоније, y Србији око Велике Мораве и у деловима Војводине, мало сам чачкао по овом глобалном електронском селу, и повезао неке ствари ...

Надам се да ће Те да ме похватате шта хоћу да кажем... :rumenko:
...


Погледајте проширење кнежевинe Сватоплук I, био je највећи владар Моравске који постиже свој максимум територијалног проширења у време своје владавине (869 или 870-871, 871-894).

Литература
  • Kirschbaum 2007, pp. 5., 278.
  • Bartl 2002, pp. 17., 336.
  • Barford 2001, p. 415.


Карта рађена према делу ( Charles R. Bowlus, Franks, Moravians and Hungarians )

expansionsvatoplukprinc.gif


Карту на google мапи, са годинама освајања територија можете погледати на овoj интернет страни...

http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF8&hl=en&t=k&msa=0&msid=104271918827056331952.00048e8f53a6cad69cda4&ll=46.952564,18.255538&spn=5.250006,9.338379&z=6&source=embed

Svatopluk I or Zwentibald I was the greatest ruler of Moravia that attained its maximum territorial expansion in his reign (869 or 870–871, 871–894). His career had already started in the 860s, when he governed a principality, the location of which is still a matter of debate among historians, within Moravia under the suzerainty of his uncle, Rastislav. Svatopluk betrayed Rastislav to the Franks in 869 or 870, but in a year he was also imprisoned by them.

Having been released due to the Moravians' rebellion against the Franks, Svatopluk joined the rebels and defeated the invaders. Although he was obliged to pay tribute to East Francia according to the peace treaty concluded at Forchheim (Germany) in 874, he was able to expand in territories outside the Franks' sphere of interest in the following years. His forces even invaded the March of Pannonia within East Francia in 882.

Svatopluk established good relationship with the popes, thus he and his people were taken under the protection of the Holy See in 880.[5][9] Pope Stephen V even addressed him "king" in a letter written in 885. In matters of religion, Svatopluk wanted to appease the German clergy who opposed the liturgy officiated in Old Church Slavonic; therefore Methodius's disciples were expelled from Moravia in 886, after their teacher's death.

Svatopluk's state was a loose structure of principalities and also included conquered territories. Not long after his death Svatopluk's "Great Moravia", as the Byzantine Emperor Constantine VII Porphyrogenetos would refer to it around 950, collapsed due to the power struggle between his sons and the intensifying Hungarian raids. Svatopluk whose empire encompassed the whole or parts of the territory of modern Slovakia has time to time been presented as a "Slovak king" in literary works since the 18th century, the period of the Slovak national awakening...

извор: интернет страна
 
Zato sto se u mom citatu radi o granicama Zahumlja ( u ostalom i Srbije, Travunije i Paganie ) kao oblasti a u drugom citatu se govori o granicama Hrvatske i Srbije kao drzava pri cemu drzava Srbija obuhvata i oblast Paganiju ( otud granica na Cetini ), ovde se navode granice na Cetini i kod Livna a istocna granica Hrvatske sa srpskom oblascu Zahumlja data je par pasusa pre toga je nema potrebe ponavljati. To je isto kao kad bi neko rekao da je granica Backe na zapadu Dunav sa Hrvatskom pa potom rekao da se Srbija granici sa Hrvatskom na Dunavu, dal bi onda pitao otkud granica Srbije sa Hrvatskom na Dunavu kad je tu Backa!
Ako hocemo da utvrdimo granice ne mozemo koristiti samo podatke koji nam odgovaraju vec sve podatke i pokusati da iz njih izvucemo nesto sto moze da postoji u prirodi, ako se na jugu Zahumlje granici sa morem, na istoku sa Travunijom, ostaju jos zapad i sever. na zapadu, preko Neretve, i na severu nalaze se Hrvatska i Srbija, sad dal je Hrvatska na severu od Zahumlja ili na zapadu? Isto vazi i za Srbiju? Recimo da je preko Neretve Srbija, onda jedino ostaje da se Hrvatska nalazi na severu od Zahumlja. To izgleda ovako:
zaglupe1.png

međutim tu se nikako ne uklapa Imota,

a obrnuta situacija da je na severu granica Zahumlja sa Srbijom a preko Neretve sa Hrvatskom izgleda ovako:
zaglupe2.png

sa Imotom u ovkiru Hrvatske. A kao sto primecujemo drupa mapa sa mojim intervencijama je fakticki ista kao original mapa iz ISN samo sto je grnica Hrvatske na jednom delu dogurana skroz do Neretve bez tog malog preko-neretvanskog dela Zahumlja koji su autori , po meni, ubacili bez osnove za 10. vek.
 
Poslednja izmena:
Али Захумље је тада независно у односу на Србију. Дакле, Србија мора да има неки приступ, "коридор", према Паганији. Ево у вези Бачке, рећи да Србија влада Бачком, а Банат независан, док Ср(иј)ем држе Хрвати (:lol:), прилично је незгодно, зар не?
 
barbarogenius;
Mozes ti da kazes da is isus po drugi put dosao al daj da vidimo neke dokaze. Ja sam izneo crno na belo sta pise u toj tablei i sta pise u tom radu a to je da su haplogrupe tu ispitivane I2a i I2a1 definisane sa markerima P37 i M26, po filogenetskom stablu iz 2010. godine, uostalom evo ovde crno na belo:
http://www.isogg.org/tree/ISOGG_HapgrpI10.html
a posto vidim da ti treba crtati evo i slika sa sve strelicama:

Ajde ti meni sada objasni.... zasto se crnci ne testiraju na recimo M423? Imas li ti ideju zasto je to tako?
Dali ti uopste imas predstavu kako se vrse ova istrazivanja?
\

Dakle ocigledno je da se ne radi i o famoznoj '' dinarskoj grupi '' sa mutacijom L69.2(=T) vec o vecoj grupi I2a sa mutacijom P37, sto sam uostalom vec dokazao time sto sam pokazao da sama autorka identifikuje ovu grupu iz svog istrazivanja sa grupom I1b* iz studije Pericic koja je kao sto se vidi na slici drveta iz prethodnog posta odredjena markerom P37.

Ne, radi se o crncima slovenskog porekla. Moram ovde da ti odam priznanje da si u pravu.

slobodno objasni gde gresim.

mnogo bi mi jednostavnije bilo da pisem gde ne gresis.

Da pa? ovde je rezolucija jasna markeri su P37 i M26 , ne mozes da tvrdis da se iza cele Ia2 grupe iz navedenog rada krije I2a1b1 sa L69.2(=T ). Ja tako isto mogu da tvrdim da su svi ti sa Ia2 u stvari I2a1*, I2a1a i I2a1c koje imaju druge markere.

Ajde molim te potrazi i nadji bar jedno istrazivanje gde su specijalno ispitivani ti markeri? Savetovao bi ti da odes na sajt Familu Tree DNA i da vidis kako to oni rade, Postoji ogranicena grupa markera koji se koriste za sve haplogrupe posto je to mnogo jeftinije nego da se testiraju svi markeri iz svih haplogrupa.

I to sto ti mozes da tvrdis, slobodno okaci macku o rep. Kroz par meseci ces pricati sasvim drugu pricu. Bilo je i vecih fanatika od tebe pa su se kasnije primirili kada su videli da nisu u pravu.

Znam vrlo dobro i ne znam sta pokusavas time da dokazes, ovde je radjena predikcija za Ia2 haplogrupu. Ama bas nista tu nema veze sa tim dinaricom.

Ajh, ja bar vidim dobro i mogu da saberem 2+2, ti ni to ocigledno.

Ne znas, veruj mi. Ti ovde pokusavas sa rigidnom logikom ne obaziruci se na praksu. Pocinjes od fix-ideje i bespogovorno se drzis iste ne zeleci da vidis stvarno stanje stvari. Ali neka, kroz jedno pola godine ces nadoci pa ce ti sadasnja tacka gledista izgledati smesna.

Uhm, ista mutacija u razlicitim haplogrupama? Sanse za to su 1:100000000000.
Da ipak ti nemas pojma o cemu pricas, a?

Znam ja dobro o cemu pricam. L69 je marker u nekoliko haplogrupa a sto je najgore, izgleda da je dosta nestabilan i sklon povratnim mutacijama.
 
Али Захумље је тада независно у односу на Србију. Дакле, Србија мора да има неки приступ, "коридор", према Паганији. Ево у вези Бачке, рећи да Србија влада Бачком, а Банат независан, док Ср(иј)ем држе Хрвати (), прилично је незгодно, зар не?
Da ali granice mogu da se odnose na stanje pre nego sto je Mihajlo postao nezavisan oko 917. godine , dok se jos nalazio pod vrhovnom vlascu Srbije, dakle nekih 30ak godina pre pisanja DAI. Ili su pak Pagani nastavili da priznaju vrhovnu vlast Srbije i nakon Mihajlovog osamostaljivanja, za to ne moraju da imaju fizicku vezu sa Srbijom. U svakom slucaj ostaje problem Imote koja fizicki odvaja Srbiju od Paganije.
 
Poslednja izmena:
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top