Генетичка генеалогија

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Koliko sam zapantija Hrvatski R1b je medju starijima u europi pa tako otpada ta tvoja tlapnja o avarima.
Opet govorimo o dvadesetak tisuća godina oli trunku manje? Prema najnovijim rezultatima najstariji R1b u Evropu je ušao pre 3000 godina, ali ne preko Balkana.

There are now new studies confirming that R1b entered Europe post 1000BC according to a new post by the Israeli Orthodox Jewish researcher Yair Davidi of the Brit-am organisation in Jerusalem. He writes: "R1b is the major Y(Male transmitted)DNA haplogroup in Western Europe. The paper below considers different mathematical possibilities for the spread of R1b across Europe.These estimates are based on the rate of mutation of R1b as we know it today. The simplest and most straight-forward possibility appears to be that R1b became dominant in Europe after ca. 1000 BCE.Not so long ago such a suggestion would not be countenanced. It would have been considered to negate known history etc.
Since however recent DNA archaeological findings seem to indicate a lack of R1b before 1000 BCE (or later) then it is closer to being accepted!!!..."

Davidi then quotes from the new study by Sjodin and Francoise: "Whether or not the spread of agriculture in Europe was accompanied by movements of people is a long-standing question in archeology and anthropology, which has been frequently addressed with the help of population genetic data. Estimates on dates of expansion and geographic origins obtained from genetic data are however sensitive to the calibration of mutation rates and to the mathematical models used to perform inference. For instance, recent data on the Y chromosome haplogroup R1b1b2 (M269) have either suggested a Neolithic origin for European paternal lineages or a more ancient Paleolithic origin depending on the calibration of Y-STR mutation rates. Here we examine the date of expansion and the geographic origin of hgR1b1b2 considering two current estimates of mutation rates in a total of fourteen realistic wave-of-advance models. We report that a range expansion dating to the Paleolithic is unlikely to explain the observed geographical distribution of microsatellite diversity, and that whether the data is informative with respect to the spread of agriculture in Europe depends on the mutation rate assumption in a critical way...Wave-of-advance models with a recent expansion date received higher support than models of Neolithic expansion (Table 2, Figures 2'3). We found it difficult to discriminate among models assuming EMR (Neolithic expansion) and models assuming GMRs (Recent expansion). An interpretation of our results is as support for the use of the correction proposed by Zhivotovsky et al [28], [29] in wave-of-advance models. Historical events consistent with recent expansions from the south of Europe during the Bronze age [19] or the Greek and Roman civilization in Europe and West Asia [35] cannot be excluded, but the impact of such demographic events on European genomes requires confirmation from ancient DNA studies. "

Jean of the 'New Vistas on the Distant Past' Website writes: "Per Sjödin and Olivier François have bravely pointed out the obvious in a new paper.* Whether the spread of R1b1b2 (R-M269) can be connected to the spread of farming depends on which mutation rate is used. If the evolutionary mutation rate is favoured, R1b1b2 could be linked to the Neolithic, but germline mutation rates point to a more recent expansion...This discussion has been common currency on these forums for many moons, but courage is required to go into print with a thought that could outdate almost everything previously published on R1b1b2 in peer-reviewed journals. Not that they come to a firm conclusion as to the date of R1b1b2's gallop across Europe. That is wise. We need more ancient DNA. At present we have a tiny number of samples of Y-DNA from Neolithic sites in Europe, in which haplogroup G2a predominated, and no R1b has turned up..."

Jean also writes: "However debate has swung to and fro over the dating of haplogroups. Geneticists in recent years have often used Zhivotovsky's evolutionary effective dating method for Y-DNA, which adjusts the calculated pedigree (genealogical) mutation rate, since in some populations the latter produced unexpectedly late dates. Unfortunately this ad-hoc adjustment seems generally misapplied, producing dating estimates two or three times too old. For example Marcin Woźniak and colleagues point out that the pedigree mutation rate for R1a1a1g [M458] is more consistent with the archaeological record for the Slavs. A study of the Caucasus region found that genealogical estimates gave a good fit with the linguistic and archaeological dates, while the evolutionary effective rates fell far outside them. Another line of enquiry is directly genealogical. Both surnames and Y-DNA haplogroups are passed down in the male line. A group of men with a surname of the same origin should have a common ancestor at the time of surname development. One study found that they mainly did, using a mutation rate similar to the genealogical rather than the evolutionary..."


This would seem to confirm my own opinions expressed on this blog about the origin and dating of the Y-dna of R1b. The sooner this ridiculous evolutionary manipulation of the data is abandoned the better for true science and true history.

Note: It is also interesting to note that hapologroup Y-dna I which I associate with the Assyrian/Samartian advance into Europe has an accelerated HIV progression rate to AIDS and suppression therapy has limited effectiveness. The Hapologroup I has its origin in Turkey and Iraq the area of ancient Assyria. The Wikipedia article states: "Several haplogroup I-M170 individuals who do not fall in known subclades, with some of the greatest Y-STR diversity, have significantly been found among the populations of Turkey (8/741), Adygea (2/138), and Iraq (1/176),even though as a whole Haplogroup I-M170 occurs at only very low frequencies among modern populations of the Middle East and Caucasus. This is consistent with the belief that the haplogroup first appeared in that region...Y-DNA haplogroup I has been researched in connection with HIV and AIDS progression. The research resulted in the finding that haplogroup I in general, and no specific subclade, had accelerated progression (in Y haplogroup I individuals) from HIV to AIDS. Suppression therapy also had a diminished effect on such individuals"
 
Poslednja izmena:
Кор, пошто си домаћин ове лепе теме, поставићу Теби питање, јер се уморих читајући да нађем податак валидан. Где у бившој Југославији имамо највише процената ( R1a ) хаплогрупе и у ком делу Србије је највише распрострањена? Ако још неко зна нека каже...

Унапред захвалан на одговору
ГУСАР :hvala:
 
R1a- u hrvatskoj Slavonija oko 40-45%

U vreme Leopolda Drugog, Hrvati su pokušavali da srpske krajeve stave pod vlast hrvatskih feudalaca u Austriji. Srbi su tražili da se održi autonomija - i dalje nezavisne od mađarskih i hrvatskih feudalaca, pa su održali svoj sabor u Temišvaru 1790. godine. Leopold Drugi je poslao poruku Saboru Srba i posvedočio da su Srbi starosedeoci Slavonije, Srema i Bačke. Evo te poruke: „Što se mene tiče, držim da je srpski narod, i pre rata s Turcima, živeo u Sremu, Slavoniji i Bačkoj, a prilikom rata, jednodušno u ponovnom osvajanju istih predela, učestvovao, te i sad tamo živi, pa da, stoga, na te zemlje i najviše prava ima“.

Srbi su, od 15. do 19. stoleća imali svoju samoupravu, potčinjenu jedino austrijskom caru. Prostirala se na teritorijama Republike Srpske Krajine (uspostavljene od 1991. do 1995), a prostirala se i na druga područja - čak do Arada u Rumuniji.

Prilažemo Srpski ustav Vojne Krajine i privilegije austrijskih careva srpskom narodu na samoupravnom području, na srpskom i engleskom jeziku - objavljeno u časopisu Sardonija, izlazi u Čikagu i Beogradu.



Pavle Josif Šafarik je 1840. godine napisao u Slovenskom narodopisu da je u Austriji 2.590.000 pravoslavnih Srba. To su bile oblasti: Dalmacija, Lika, Kordun, Banija, Slavonija, Baranja, Srem, Mađarska i Vojvodina. U isto vreme, Hrvata je u Austriji bilo samo 1.153.000, iako je Šafarik u ovu brojku uneo i Srbe katolike. Tada, Srbi katolici nisu znali da će se njihovi potomci, zaista, ubrajati u hrvatsku naciju, pa će Srbi, od dvadesetog stoleća, biti jedini narod na svetu koji neće imati ni jednog katolika.
Koja je jos haplogrupa zastupljena u Slavoniji ???
 
Кор, пошто си домаћин ове лепе теме, поставићу Теби питање, јер се уморих читајући да нађем податак валидан. Где у бившој Југославији имамо највише процената ( R1a ) хаплогрупе и у ком делу Србије је највише распрострањена? Ако још неко зна нека каже...

Унапред захвалан на одговору
ГУСАР :hvala:

Slovenija, HR Zagorje, delovi Slavonije.
U Srbiji oko Velike Morave i u delovima Vojvodine.

Od prilike nesto ovako mada nije najpreciznije:

r1a%20sry%20freq%20pericic%202005.gif
 
Ukupno pravoslavnih Srba u Austriji 2.584.000
Braheli, bečki profesor statistike upoređuje Srbe i Hrvate u Austriji:
H r v a t i
A) U civilnoj i vojnoj Hrvatskoj 625.000
B) U Hrvatskoj vojnoj granici 480.000
V) U Kranjskoj 17.583
D) U Istri i Kvarneru 88.343
Đ) U Mađarskoj 71.962
E) U Vojvodini 2.860
Ž) U Austriji 6.460
Z) U Moravskoj 720
I) U vojsci 36.000
Ukupno Hrvata u Austriji 1.329.000
S r b I
A) U Dalmaciji 378.676
B) U Vojvodini 384.046
V) U Slavoniji 222.062
G) U Vojnoj granici 310.000
D) U Mađarskoj (van Vojvodini) 62.880
Đ) U Istri 44.160
I) U Vojsci 25.000
Ukupno Srba u Austriji 1.427.788



Koja je jos dominantna grupa u Slavoniji ,pouzdano znam da je bilo dosta doseljavanja iz Raske oblasti i Stare Hercegovine u Slavoniju .Zbog toga sam i postavio ovo.
 
То би изгледало овако по државама



Hoće li se neko opasuljiti i krenuti da razmišlja? Evidentno je da je R1a zastupljen u Srbiji, , ali, kada se vidi frekvencija i distribucija ( odnosno shvati da Vojvodina nosi ogroman deo R1a u Srbiji i da je njena zastupljenost svedena na ispod 10 %) dolazi se do nesumnjivog zaključka da oni NIKAD nisu "došli" kao RATNICI , već kao POLJOPRIVREDNICI, kretali se dolinama velikih reka dunavskog, savskog, moravskog i vardarskog sliva i tražili plodno zemljište. Jednom sam napisao a i dalje stojim iza toga : kada je u Češkoj preovladao R1a oni su prestali da budu ratnički BOJI i postali mirni, vredni poljoprivrednici.
 
Poslednja izmena:
Mislim da generalno zaključujemo na pogrešan način...Kada neki naučni rad recimo kaže da ima 30% R1a u Vojvodini mi ne možemo automatski da kažemo da je sad Vojvodina slavenskija od recimo Trebinja. Prvo treba sebi da postavimo pitanje ko sad živi u Vojvodini, kakva je struktura porijekla vojvođanskog stanovništva prije nego donesemo bilo kakve zaključke. Ako uzmemo sve manjine, zatim koloniste koji su uglavnom dolazili iz dinarskih krajeva mislim da će na mještane, tj. vojvođanske Srbe starosjedioce kako ih zovu dođoši otići prilično mali procenat ukupnog vojvođanskog stanovništva. A ni svi ti starosjedioci nisu starosjedioci od pamtivjeka, već su neki došli iz Moravske doline, Kosova i Makedonije, neki iz jugozapadne Srbije, neki iz ličkih krajeva i tu tek nastaje zbrka. Sem toga ne znamo koju je recimo grupu stanovništva uopšte zahvatilo istraživanje i u kojoj mjeri...Skorije naseljeni krajevi ili krajevi podložni čestim izmjenama stanovništva uopšte nisu pogodni za bilo kakvu analizu i izvošenje zaključaka.

Trebali bismo ići potpuno drugim putem...Uzimati rezultate konkretnih osoba, konkretnih prezimena sa jasnim etničkim ili regionalnim porijeklom, uključiti u to predanja o porijeklu porodica i na osnovu toga donositi zaključke. Kačio sam negdje na početku teme spisak porodica sa ex.yu prostora koje su se testirale i imaju svoju haplogrupu i genetske markere. Na taj način sam jasno sam vidio koje su to porodice nesumnjivo I2a Dinaric South, koje su E1b, a koje R1a. Vidio sam da ne možete prosto naći nijednu hrvatsku porodicu koja nije bunjevačkog porijekla, a da je I2a Dinaric South, vidio sam da Dinaric South na istoku Crne Gore jasno definiše srpsko tj. slovensko stanovništvo u odnosu na starosjedilačko koje je E1b i o tome sam već pisao. Ima još mnogo toga što se može izvući iz tih opet kažem konkretnih i egzaktnih podataka, jer su se konkretni ljudi testirali.

Ja sam koji sam I2a Dinaric South dugo vremena u toj genetskoj bazi nisam imao blizak haplotip nekog ex Jugoslovena, već uglavnom Čehe, Njemce i pokojeg Poljaka. Onda se skoro pojavio haplotip nekog "Hrvata" iz Metkovića blizak mom haplotipu. S obzirom da sam istražujući sopstveno porodično porijeklo došao do hercegovačkih Vlastelinovića i plemena Šaranci koje je nastalo od Vlastelinovića, pokušao sam da vidim ima li ikakve veze ta porodica iz Metkovića sa Šarancima i gle njihovo porijeklo i porodično predanje je da su iz Crne Gore, a u Šarancima postoji porodica pod istim imenom.

Na osnovu konkretnih prezimena, konkretnih haplotipova možemo dođi do mnogo važnijih zaključaka nego ako dobijemo recimo genetske rezultate iz jedne Vojvodine u kojoj se u zadnjih tristo godina stanovništvo tristo puta izmjenilo.
 
Ne rekoste mi odakle vadite podatke za frekvencije haplogupa kod Srba i drugih naroda na Balkanu a i sire? Odakle vam podatak da 60% Hrvata iz Hercegovine ima I2a Dinaric a Srbi imaju 30-40%, da ne pricam za ostale narode? Ko je to njih testirao na marker L69.2(=T)/S163.2, koliko njih je testirano, i gde su rezultati istrazivanja?
Ja sam koji sam I2a Dinaric South dugo vremena u toj genetskoj bazi nisam imao blizak haplotip nekog ex Jugoslovena, već uglavnom Čehe, Njemce i pokojeg Poljaka.
koji je to haplotip u pitanju?
 
Poslednja izmena:
Ne rekoste mi odakle vadite podatke za frekvencije haplogupa kod Srba i drugih naroda na Balkanu a i sire? Odakle vam podatak da 60% Hrvata iz Hercegovine ima I2a Dinaric a Srbi imaju 30-40%, da ne pricam za ostale narode? Ko je to njih testirao na marker L69.2(=T)/S163.2, koliko njih je testirano, i gde su rezultati istrazivanja?

koji je to haplotip u pitanju?

Objasni malo detaljnije tvoj scenario naseljavanja Slovena . Koje haplogrupe sačinjavaju Slovene koji su naselili Balkan , koje haplogrupe sačinjavaju Srbe i Hrvate (tadašnje) koji su naselili u drugom talasu (Porfirogenit) ? Ovde mislim na dominantne haplogrupe .
 
Poslednja izmena:
Mislim da generalno zaključujemo na pogrešan način...Kada neki naučni rad recimo kaže da ima 30% R1a u Vojvodini mi ne možemo automatski da kažemo da je sad Vojvodina slavenskija od recimo Trebinja. Prvo treba sebi da postavimo pitanje ko sad živi u Vojvodini, kakva je struktura porijekla vojvođanskog stanovništva prije nego donesemo bilo kakve zaključke. Ako uzmemo sve manjine, zatim koloniste koji su uglavnom dolazili iz dinarskih krajeva mislim da će na mještane, tj. vojvođanske Srbe starosjedioce kako ih zovu dođoši otići prilično mali procenat ukupnog vojvođanskog stanovništva. A ni svi ti starosjedioci nisu starosjedioci od pamtivjeka, već su neki došli iz Moravske doline, Kosova i Makedonije, neki iz jugozapadne Srbije, neki iz ličkih krajeva i tu tek nastaje zbrka. Sem toga ne znamo koju je recimo grupu stanovništva uopšte zahvatilo istraživanje i u kojoj mjeri...Skorije naseljeni krajevi ili krajevi podložni čestim izmjenama stanovništva uopšte nisu pogodni za bilo kakvu analizu i izvošenje zaključaka.

Trebali bismo ići potpuno drugim putem...Uzimati rezultate konkretnih osoba, konkretnih prezimena sa jasnim etničkim ili regionalnim porijeklom, uključiti u to predanja o porijeklu porodica i na osnovu toga donositi zaključke. Kačio sam negdje na početku teme spisak porodica sa ex.yu prostora koje su se testirale i imaju svoju haplogrupu i genetske markere. Na taj način sam jasno sam vidio koje su to porodice nesumnjivo I2a Dinaric South, koje su E1b, a koje R1a. Vidio sam da ne možete prosto naći nijednu hrvatsku porodicu koja nije bunjevačkog porijekla, a da je I2a Dinaric South, vidio sam da Dinaric South na istoku Crne Gore jasno definiše srpsko tj. slovensko stanovništvo u odnosu na starosjedilačko koje je E1b i o tome sam već pisao. Ima još mnogo toga što se može izvući iz tih opet kažem konkretnih i egzaktnih podataka, jer su se konkretni ljudi testirali.

Ja sam koji sam I2a Dinaric South dugo vremena u toj genetskoj bazi nisam imao blizak haplotip nekog ex Jugoslovena, već uglavnom Čehe, Njemce i pokojeg Poljaka. Onda se skoro pojavio haplotip nekog "Hrvata" iz Metkovića blizak mom haplotipu. S obzirom da sam istražujući sopstveno porodično porijeklo došao do hercegovačkih Vlastelinovića i plemena Šaranci koje je nastalo od Vlastelinovića, pokušao sam da vidim ima li ikakve veze ta porodica iz Metkovića sa Šarancima i gle njihovo porijeklo i porodično predanje je da su iz Crne Gore, a u Šarancima postoji porodica pod istim imenom.

Na osnovu konkretnih prezimena, konkretnih haplotipova možemo dođi do mnogo važnijih zaključaka nego ako dobijemo recimo genetske rezultate iz jedne Vojvodine u kojoj se u zadnjih tristo godina stanovništvo tristo puta izmjenilo.

Нико не каже да је Војводина славенскија од остатка Србије већ напротив , што је евидентно, мађарскија од остатка Србије, јер су носиоци Р1а претежно Мађари.
 
Ne rekoste mi odakle vadite podatke za frekvencije haplogupa kod Srba i drugih naroda na Balkanu a i sire? Odakle vam podatak da 60% Hrvata iz Hercegovine ima I2a Dinaric a Srbi imaju 30-40%, da ne pricam za ostale narode? Ko je to njih testirao na marker L69.2(=T)/S163.2, koliko njih je testirano, i gde su rezultati istrazivanja?

koji je to haplotip u pitanju?

Covek se testirao i dobio da je Din-S. Prebira baze podataka i nalazi ko su mu najblizi rodjaci (koji su se testirali, naravno). U jednom postu od pre pola godine imas ljude sa nasih prostora koje je prikupio investigator sa njihovom haplogrupom.

Ne znam sta tebi tu nije jasno? Nikakvi profesori sa nekakvih univerziteta nisu potrebni da se uporede snipovi i da se donese odgovarajuci zakljucak. Jedini je problem sto je malo ljudi sa nasih prostora (slaba ekonomska situacija) radi te komercijalne testove. Medjutim, to ne smeta da se stekne slika o distribuciji haplogrupa.
 
Да покушам да одрадим једну теорију дистрибуције (R1a) хаплогрупе у Србији. А Ви дајте суд, да ли је могуће или не ...

Пошто сам добио одговоре да највише хаплогрупе имају у европи полабски Срби, а у нашим крајевима Словенија, ХР Загорје, делови Славоније, y Србији око Велике Мораве и у деловима Војводине, мало сам чачкао по овом глобалном електронском селу, и повезао неке ствари ...

Надам се да ће Те да ме похватате шта хоћу да кажем... :rumenko:

Дистрибуција xаплогроупe ( R1a )
истраживање извршили и нацртали мапу ( Relative Genetics )
додао сам мапу европе да би видели где је тачно места дистрибуције





извор: интернет cтранa

Полапски Словени је заједнички назив за више западнословенских племена која су у периоду од 6. до 12. вијека насељавала простор на западу од ријека Лабе и њене притоке Зале, на истоку до ријеке Одре, а на сјеверу до обала Балтичког мора укључујући и острво Риген.

Племена
Најзначајнија племена су била Љутићи (Вилци) који су насељавали сјеверне и источне предјеле између доњих токова ријека Одре, Лабе и острва Ригена. Бодрићи или Ободрити су насељавали области сјеверозападно од Љутића, становали су на обадвије обале ријеке Лабе, углавном на подручију данашњег Мекленбурга и Лужички Срби око средњег тока Лабе и Зале. Ту треба убројати и сродне им Поморане, који су живјели у Поморју, приморској области измађу ријека Одре и Висле, данашња Померанија. Полапска племена су говорила полапским језиком и њима су управљали кнежеви.

496px-Polabian_Slavs.png

мене су заинтересовали ови Бодрићи, ево због овога ..​

The Obotrites (German: Abodriten, Polish: Obodryci), also commonly known as the Obodrites, Abotrites, or Abodrites, were a confederation of medieval West Slavic tribes within the territory of modern Mecklenburg and Holstein in northern Germany

History

As allies of the Carolingian kings and the empire of their Ottonian successors, the Obotrites fought from 808 to 1200 against the kings of Denmark, who wished to rule the Baltic region independently of the empire. When opportunities arose, for instance upon the death of an emperor, they would seek to seize power; and in 983 Hamburg was destroyed by the Obotrites under their king, Mstivoj. At times they levied tribute from the Danes and Saxons. Under the leadership of Niklot, they resisted a Christian assault during the Wendish Crusade.

German missionaries such as St Vicelinus converted the Obotrites to Christianity. In 1170 they acknowledged the suzerainty of the Holy Roman Empire, leading to Germanisation and assimilation over the following centuries. However up to the late 15th century most villagers in the Obotritic area were still speaking Slavic dialects (Polabian language), although subsequently their language changed to German. The Polabian language survived until the beginning of the 19th century in what is now the German state of Lower Saxony.

Some of the Obotrites also migrated to the south and settled in the Pannonian Plain, where the Bodrogiensis county of the medieval Kingdom of Hungary was named after them.

Pannonian Plain

400px-Europe_landforms_-_Pannonian_Basin.svg.png


Bodrogiensis county
of the medieval Kingdom of Hungary was named after them.

Bács-Bodrog County

Бачко-бодрошка жупанија

Бачко-бодрошка жупанија (мађ. Bács-Bodrog) је била жупанија, односно административна јединица хабзбуршке Краљевине Угарске између 18. и 20. века. Некадашњи простор ове жупаније данас је подељен између северне Србије (већи део) и јужне Мађарске (мањи део). Управно седиште жупаније био је град Сомбор (данас у саставу Србије и аутономне покрајине Војводине).

Бачко-бодрошка жупанија била је смештена у јужном делу Панонске низије између река Дунава и Тисе.

According to the theory of Peter Püspöki Nady, the central area of Great Moravia was located on the territory of Serbia, and the very Great Moravia was created in the unification of Slavic tribes - Bodrici and Slavs settled on Morava and Timok, which in the 9th century separated from Bulgaria and put under the protection of the Frankish empire.

Peter Pišpeki Nađ, "O položaju Velike Moravske", časopis EX PANONIA, Istorijski arhiv Subotica, Subotica, 2000.

Великоморавска кнежевина је словенска кнежевина која је настала 833. године уједињењем:

Моравске кнежевине
Нитранске кнежевине


које је обавио Мојмир I (830-846). На позив његовог наследника Растислава (846-870) византијски цар Михајло III (842-867) шаље 863. године Ћирила и Методија да шире хришћанство и писменост међу тамошњим Словенима. Свој врхунац кнежевина је достигла за владавине Сватоплука I (871-894), а нестала је почетком X века у налету Мађара, после чега су њене делове заузеле Мађарска, Чешка (Бохемија), Пољска и Свето римско царство.

Tеоријa Петера Пишпеки Нађа ( Peter Püspöki Nady ), централно подручје Велике Моравске налазило се на територији данашње Србије, а сама Велика Моравска настала је уједињењем словенских племена - Бодрића и Словена настањених уз Мораву и Тимок, који су се у 9. веку одцепили од Бугарске и ставили се под заштиту Франачке империје.

Извори
Петер Пишпеки Нађ, О положају Велике Моравске, часопис EX PANONIA, Историјски архив Суботица, Суботица, 2000.

извор: интернет страна

Little and great Morava
1986_86-01_08_Puspoki1_original.jpg

On teritory of Serbia was found pottery same as in Great Moravia.

Tejral J. Morava na sklonku antiku. Praha, 1982.

Бодрићи (такође Ободрити) су били словенско племе. По Ајнхарду, њемачком хроничару 9. века, један део Абодрити Predenecenti, становао је у Дакији уз Дунав и били су суседи Бугарима. Држи се да су Predenecenti Браничевци. Њихово главно племе, Бодрићи, помиње се на северу, а назив се доводи у везу с именом реке Одре. Мисли се, да је река Бодрог у вези с тим племеном и именом. Одметнути од Бугара Ободрити су ступили у везе са Људевитом Посавским против Франака. 822. скрхан је Људевитов покрет. Браничевци су после тога често мењали господаре, док у 13. веку за време Милутина нису постали саставни део Србије.

Бодрог (мађ. Bodrog) је мађарски облик имена словенског племена Бодрићи, које су Мађари затекли у делу Паноније у време свог досељавања у ове крајеве. Реч "Бодрог" значајна је по томе што је од ње настало име за некадашњу угарску Бач-Бодрошку жупанију са средиштем у Сомбору. Ова жупанија била је једна од жупанија са знатним српским становништвом, а данас је њен већи део у оквиру граница Војводине.
У Топографији Угарске (Topographia Magni regni Hungarie) из 1750. године каже се да су Бодрићи по мишљењу неких названи касније Срби (Serbulijani, Serbli i Serblii). Српски историчар Константин Николајевић их сматра српским племеном и наводи да су још 552. год. «Србљи-Бодрице и Словенци» опустошили Илирик «уговоривши са Гепидима слободан пролаз кроз њихову земљу и превоз преко Дунава»...

Литература

Л. Нидерле, Слованске старожитности, II. 1. 418—20.
 
Poslednja izmena:
Covek se testirao i dobio da je Din-S. Prebira baze podataka i nalazi ko su mu najblizi rodjaci (koji su se testirali, naravno). U jednom postu od pre pola godine imas ljude sa nasih prostora koje je prikupio investigator sa njihovom haplogrupom.
Ma super, nek da onda neko pregled te baze podatak, kolko se Srba testiralo, kolko Hrvata, kolko mujosa, siptara, belorusa, poljaka itd, odakle su tacno i kojim haplogrupama pripadaju pa cemo lepo da izracunamo frekvencije i rasprostranjenost. Gospodin rece: postoji još jedna kasnija mutacija za koju ti očigledno ne znaš, pod nazivom L69=T koja je stara samo 2500 godina. 95% južnoslovenskih pripadnika I haplogrupe ima ovu mutaciju, kao i 20% Ukrajinaca, 25% Bjelorusa, 20% Mađara, 15% Poljaka,30% Makedonaca, 20% Bugara, 15% Rumuna,15% Čeha, Slovaka i 10 % Njemaca.
Odakle ovi podaci, to je jedino sto me interesuje?
Objasni malo detaljnije tvoj scenario naseljavanja Slovena . Koje haplogrupe sačinjavaju Slovene koji su naselili Balkan , koje haplogrupe sačinjavaju Srbe i Hrvate (tadašnje) koji su naselili u drugom talasu (Porfirogenit) ? Ovde mislim na dominantne haplogrupe .
Genetski sastav slovenskih plemena doseljenjih na Balkan ne moze se drasticno razlikovati od Slovena iz prapostojbine od kojih se odvojili a kod kojih nije dolazilo do bitnijeg mesanja nakon odvajanja juzne grane, a po geografskoj lokaciji to su gotovo cela Poljska, juzna Belorusija i zapadna Ukrajina. dakle da uzmem Poljake: oko 15% I ( sve podgrupe, ali uglavnom I2 ), oko 55% R1a, oko 15% R1b i ostalo po malo J, E1b1b, i malo N pokupljene od Balta u neodredjenom periodu, mozda pre a mozda i posle seoba.
 
Alo nepozvani, nauci da citas, to je ukupna frekvencija I haplogrupe definisane markerom M170, ovde se diskusuje o pod-pod-pod grupi te hg I definisane markerom L69.2(=T)/S163.2.

Oni koji misle da puno znaju umeju da budu neporezni i drski, kao npr ti sad. A oni koji zaista nesto znaju, znaju i da izaberu kada treba da budu drski. To sigurno nije onda kad neko hoce da im pomogne.
Sto se mene tice, budi siguran da necu vise da ti smetam.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top