(Fizika, Pseudonauka) Vreme, prostor...

Posto vidim da vladas nepobitnom logikom, zamolio bih te da mi pomognes oko sledeceg problema: naime, u garazi imam nevidljivog Zmaja koji bljuje nevidljivu vatru. Mozes li mi reci kako da njegovo relativisticko bice izbacim iz moje svakodnevne garaze ?
Pretvori se u Zmajevicu i ne bljuj koješta pa će možda izbirljivi Zmaj da pođe za tobom iz seksualnih razloga.
Imam tri predloga za izvođenje principijelno dukčijih eksperimenata, ali da bih objasnio
cilj tih eksperimenata moram pre da ti saopštim moju hipotezu. Ona je sasvim jednostavna
i može se iskazati u jednoj jedinoj rečenici:
Svetlost je višestruka, a naše oko (detektor) strogo selektivno
Do sada su uvek izvođeni eksperimenti sa višestrukom(ukupnom) svetlošću koja nam
dolazi sa vasionskih ili terestričkih makroizvora. Eksperimentom se predviđa izdvajanje
jedne uzane grupe svetlosti kojoj znamo ekstremne brzine. Ne znam kako se ovde može
nešto nacrtati pa objašnjenje ne može biti baš jasno. Ali u principu to znači da bi mogli
detektovati taj snop samo ako se krećemo u okviru određenih brzina - čim se krećemo
nekom brzinom izvan tog ovira ne bismo mogli detektovati ništa jer ni jedna svetlost iz
tog snopa ne bi imala brzinu c u odnosu na detektor.
U tome je razlika - jer ako eksperimentišemo sa ukupnom svetlošću uvek postoji neka
svetlost koja ima brzinu c u odnosu na detektor.
Imam i predlog za eksperiment sa svetlošću sa vasionskih izvora svetlosti, ali zasad
toliko
Lici, jer delovi su i dalje spojeni, ali nije, jer ostatak tvog odgovora nije tacan.
Mislim da ti ne uzimas u obzir da se kontrakcija javlja samo za posmatraca. Zbog relativisticke brzine njemu stvarno izgleda da je jedan kraj stapa presao kraci put od drugog (zato i vidi kontrakciju).
Ne možemo govoriti o kontrakciji ako ne znamo šta je. Ako odustaješ od definicije - kaži
pa ću ja pokušati.
Kako su presečeni štapovi prelazili različite puteve?
Nacrtaj na levoj strani papira neskraćene štapove, a na desnoj skraćene pa im označi,
na primer, njhove sredine. Sad izmeri koliko je koji štap prešao i uporedi njihove puteve.
 
Svetlost je višestruka, a naše oko (detektor) strogo selektivno

Ljudsko oko je potpuno irelevatno kada se radi o merenju elektromagnetnog zračenja.



Ali u principu to znači da bi mogli detektovati taj snop samo ako se krećemo u okviru određenih brzina - čim se krećemo nekom brzinom izvan tog ovira ne bismo mogli detektovati ništa jer ni jedna svetlost iz tog snopa ne bi imala brzinu c u odnosu na detektor.

Mi se sve vreme krećemo.
Krećemo se po površini Zemlje, zajedno za Zemlju, zajedno sa Sunčevim sistemo, zajedno sa galaksijom Mlečni put, itd.
Umeš li da objasniš kako i zašto brzina svetlosti utiče na detekciju iste?



Ne možemo govoriti o kontrakciji ako ne znamo šta je. Ako odustaješ od definicije - kaži pa ću ja pokušati.

"Kontrakcija dužine u smeru kretanja", odnosno modifikacija dužine je relativistički efekat koji uočava posmatrač, a nastaje kada se dva sistema kreću jedan u odnosu na drugi relativističkom brzinom (uporedivom sa brzinom svetlosti u vakuumu)



Nacrtaj na levoj strani papira neskraćene štapove, a na desnoj skraćene pa im označi, na primer, njhove sredine. Sad izmeri koliko je koji štap prešao i uporedi njihove puteve.

:eek:
To nije primer koji si naveo.
 
Pretvori se u Zmajevicu i ne bljuj koješta pa će možda izbirljivi Zmaj da pođe za tobom iz seksualnih razloga.
Iza onoga sto sam napisao stajalo je vrlo ozbiljno pitanje, ali vidim da ga nisi razumeo.

Educiraj se sta je nevidljivi Zmaj koji bljuje nevidljivu vatru.

Ponavljam ono sto tvrdis i moje pitanje u eksplicitnom obliku:

Postoje svetlosti i sa drukčijim brzinama, ali ih naše oko ne može detektovati.
Nije mi poznat nijedan proces u kome bi detekcija fotona zavisila od njegove brzine. Elaboriraj jedan. (Ako ne mozes, onda pricas o nevidljivom Zmaju).

Postoje svetlosti i sa drukčijim brzinama, ali ih naše oko ne može detektovati.
Nije mi poznat nijedan proces u kome dolazi do stvaranja svetlosti a da ukupna kolicina ulozene i izracene energije u svim vidovima stoje u nejednakosti. Elaboriraj jedan. (Ako ne mozes, onda pricas o nevidljivom Zmaju).
 
Imam tri predloga za izvođenje principijelno dukčijih eksperimenata, ali da bih objasnio cilj tih eksperimenata moram pre da ti saopštim moju hipotezu. Ona je sasvim jednostavna i može se iskazati u jednoj jedinoj rečenici:
Svetlost je višestruka, a naše oko (detektor) strogo selektivno

Kako bi bilo da, pre nego što se koncentrišeš na svetlost, objasniš kako to da teorija relativiteta funkcioniše u stvarnom svetu?

Recimo, uzmeš četiri časovnika, atomska, najpreciznija. Staviš ih u četiri satelita. Svaki satelit šalje svake sekunde signal. Onda pošalješ satelite u svemir, tako da se različitim (ali velikim) brzinama kreću oko Zemlje, dva u pravcu obrtanja, dva u suprotnom. Staneš na planinu i hvataš kada stižu signali.

I neće stizati istovremeno. Stizaće relativno na tvoj okvir reference upravo onako kako teorija relativiteta predviđa. Pošto teorija relativiteta važi za materijalne objekte isto onoliko koliko i za svetlost.

U LHC, kretanje protona se računa pomoću teorije relativiteta. Isto važi za kretanje elektrona u sinhrotronima. Isto važi i za kretanje naših svemirskih letelica, čija relativna brzina u odnosu na nas proizvodi relativističke efekte u signalima koje oni šalju.

Eksperimentom se predviđa izdvajanje jedne uzane grupe svetlosti kojoj znamo ekstremne brzine. Ne znam kako se ovde može nešto nacrtati pa objašnjenje ne može biti baš jasno.

:) Objašnjenje nije jasno zato što je zasnovano na potpunom nerazumevanju kako teorije relativiteta, tako i prirode svetlosti.

Jedna uzana grupa svetlosti? Ok, uzmi laser. Ne možeš uže - laser se sastoji od jedne i samo jedne frekvencije svetlosti. I za nju važe svi principi relativiteta, kao i za sve drugo na svetu.

Koji deo ove rečenice nije jasan: Teorija relativiteta je proverena i pokazana kao tačna za sve vrste i oblike zračenja - uključujući tu i sve oblike svetlosti - iz svih poznatih izvora, pomoću svih poznatih detektora.

Tvoja izjava:

Do sada su uvek izvođeni eksperimenti sa višestrukom(ukupnom) svetlošću koja nam dolazi sa vasionskih ili terestričkih makroizvora.

...je potpuno netačna. Najmanje polovina (ako ne i više) eksperimenata uključuje veoma uske ili pojedinačne frekvencije svetlosti proizvedene laserima, ili uskim emisionim spektrima određenih elemenata.
 
Ljudsko oko je potpuno irelevatno kada se radi o merenju elektromagnetnog zračenja.
Naravno, ali ja govorim o detekciji a ne o "merenju". To su dve različite stvari. Qui bene
distinguit bene docet
Mi se sve vreme krećemo.
Besmisleno je govoriti o inercijalnom kretanju ako se ne kaže u odnosu na šta
za razliku od akcelerativnog (neinercijalnog) kretanja

Umeš li da objasniš kako i zašto brzina svetlosti utiče na detekciju iste?

Umem! Detektor je "kriv" za to. Da li si se ti ikada zapitao - šta može detektor?
Detektor je elektromagnetski uređaj i zato može interagovati sa svetlošću samo
ako ima brzinu c u odnosu na njega, odnosno kada ima brzinu c u odnosu na njega.
"Kontrakcija dužine u smeru kretanja", odnosno modifikacija dužine je relativistički efekat koji uočava posmatrač, a nastaje kada se dva sistema kreću jedan u odnosu na drugi relativističkom brzinom (uporedivom sa brzinom svetlosti u vakuumu)
Ti opet ne umeš da čitaš ili džabe čitaš kad ne razumeš šta je napisano. Traži se
definicija kontrakcije kao samostalne pojave

To nije primer koji si naveo.

Ti bi hteo da nije, ali jeste!

Iza onoga sto sam napisao stajalo je vrlo ozbiljno pitanje, ali vidim da ga nisi razumeo.

I ne trudim se. Tako se ne postavljaju ozbiljna pitanja.

Nije mi poznat nijedan proces u kome bi detekcija fotona zavisila od njegove brzine. Elaboriraj jedan. (Ako ne mozes, onda pricas o nevidljivom Zmaju).

Zašto samo foton - zaboravio si da je svetlost dualne prirode. Upravo takvo elaboriranje
predlažem mojim principijelno novim eksperimentima
Nije mi poznat nijedan proces u kome dolazi do stvaranja svetlosti a da ukupna kolicina ulozene i izracene energije u svim vidovima stoje u nejednakosti. Elaboriraj jedan. (Ako ne mozes, onda pricas o nevidljivom Zmaju).
Zašto bih elaborirao kad ovo nije u suprotnosti sa mojom hipotezom.
Recimo, uzmeš četiri časovnika, atomska, najpreciznija. Staviš ih u četiri satelita. Svaki satelit šalje svake sekunde signal. Onda pošalješ satelite u svemir, tako da se različitim (ali velikim) brzinama kreću oko Zemlje, dva u pravcu obrtanja, dva u suprotnom. Staneš na planinu i hvataš kada stižu signali.I neće stizati istovremeno. ....
Mnogo grešaka. Ti si nešto pobrkao ili ti nisu poznate elementarne stvari. Ni po STR nije
bitno u kom smeru se kreću sateliti, a ako sateliti imaju različite ugaone brzine ne mogu
biti na istom odstojanju od Zemlje. Zašto bi signali u tom slučaju stizali istovremeno ako
prelaze različite puteve? Mislio si možda da intervali između signala nisu jednaki? U
svakom slučaju neprecizan si dozlaboga.
Isto važi i za kretanje naših svemirskih letelica, čija relativna brzina u odnosu na nas proizvodi relativističke efekte u signalima koje oni šalju.
Časovnici na satelitima nisu u istim uslovima kao oni na Zemlji. Da li ti možeš jednako
brzo da trčiš ako nosiš 50 kg neke mase ili ništa? Da li bi mogao uopšte da trčiš ako bi
gravitacija bila tri puta intenzivnija?
Objašnjenje nije jasno zato što je zasnovano na potpunom nerazumevanju kako teorije relativiteta, tako i prirode svetlosti.
Ja znam osnove STR bolje od Ajnštajna jer znam gde je pogrešio, a on to nije znao
Jedna uzana grupa svetlosti? Ok, uzmi laser.
Nisi razumeo. Grupa nije formirana po određenom području frekvencija nego po određenom području brzina.
Koji deo ove rečenice nije jasan: Teorija relativiteta je proverena i pokazana kao tačna za sve vrste i oblike zračenja - uključujući tu i sve oblike svetlosti - iz svih poznatih izvora, pomoću svih poznatih detektora.
Cela rečenica nije tačna
Najmanje polovina (ako ne i više) eksperimenata uključuje veoma uske ili pojedinačne frekvencije svetlosti proizvedene laserima, ili uskim emisionim spektrima određenih elemenata.
To je verovatno tačno i ja to nisam negirao. Da ne ponavljam već dat odgovor.
 
Naravno, ali ja govorim o detekciji a ne o "merenju". To su dve različite stvari. Qui bene distinguit bene docet

Detekcija je takođe vrsta merenja, jer se utvrđuje samo postojanje merenog signala. Odnosno, aparatura koja vrši merenje, je po definiciji sposobna za detekciju. :rtfm:
Elementarna logika. :roll:



Besmisleno je govoriti o inercijalnom kretanju ako se ne kaže u odnosu na šta za razliku od akcelerativnog (neinercijalnog) kretanja

Implicitno sam izneo u odnosu na šta se krećemo. :rtfm:
Ukoliko se krećemo po površini Zemlje, razmatramo kretanje u odnosu na tačke na površini Zemlje, po analogiji isto važi i za ostala kretanja.



Umem! Detektor je "kriv" za to. Da li si se ti ikada zapitao - šta može detektor? Detektor je elektromagnetski uređaj i zato može interagovati sa svetlošću samo ako ima brzinu c u odnosu na njega, odnosno kada ima brzinu c u odnosu na njega.

Zanimljivo. :roll:
A kako onda merimo brzinu svetlosti van vakuuma? :rtfm:
Kako merimo brzinu svetlosti u Si talasovodima malih gubitaka? :rtfm:
Dakle, merimo brzine svetlosti koje su različite od c. :rtfm:
Odnosno, ovo što si napisao nije tačno.



Ti opet ne umeš da čitaš ili džabe čitaš kad ne razumeš šta je napisano. Traži se definicija kontrakcije kao samostalne pojave

Kontrakcija kao samostalna pojava ne postoji.
Objasnio sam ti šta je kontrakcija.
To što to tebi ne odgovara, nije moj problem.



Ti bi hteo da nije, ali jeste!

Tražio si da se nacrta "neskraćeni" štap na jednoj strani papira, a "skraćeni" štap na drugoj strani papira.
To implicira da je do kontrakcije, odnosno modifikacije dužine došlo tokom primera, a to je sasvim druga stvar od onoga što si napisao.
Ono što si napisao se odnosi na štapove koji se već kreću ravnomernim relativističkim brzinama u odnosu na posmatrača.
Drugi primer, sa crtanjem implicira postojanje ubrzanja, dakle delovanja spoljne sile.
Ergo, primeri su različiti.



Zašto samo foton - zaboravio si da je svetlost dualne prirode. Upravo takvo elaboriranje predlažem mojim principijelno novim eksperimentima

U kom metodu merenja brzine svetlosti korpuskularna, odnosno talasna priroda fotona igra bilo kakvu ulogu? :dontunderstand:



Mnogo grešaka. Ti si nešto pobrkao ili ti nisu poznate elementarne stvari. Ni po STR nije bitno u kom smeru se kreću sateliti, a ako sateliti imaju različite ugaone brzine ne mogu biti na istom odstojanju od Zemlje. Zašto bi signali u tom slučaju stizali istovremeno ako prelaze različite puteve? Mislio si možda da intervali između signala nisu jednaki? U svakom slučaju neprecizan si dozlaboga.

Nije neprecizan, naprotiv. Parafrazirao je eksperiment koji jeste izveden i koji je pokazao potpuno slaganje sa predviđanjima STR. :rtfm:



Časovnici na satelitima nisu u istim uslovima kao oni na Zemlji. Da li ti možeš jednako brzo da trčiš ako nosiš 50 kg neke mase ili ništa? Da li bi mogao uopšte da trčiš ako bi gravitacija bila tri puta intenzivnija?

Da ti objasnim preko GPS sistema. Sateliti GPS sistema se nalaze u orbiti na oko 26600 km iznad Zemlje i kreću se brzinom od oko 14000 km/h u odnosu na površinu Zemlje. Razlika koja nastaje u pokazivanju časovnika na Zemlji i na GPS satelitu iznosi oko 7,2 mikrosekundi na dan. Ova razlika, iako je na prvi pogled mala, kumulativna je i uzrokuje merljiva odstupanja u rezultatima mernih vrednosti GPS sistema.
Opšta teroija relativnosti predviđa da će se časovnik u slabijem gravitacionom polju kretati brže u odnosu na isti takav časovnik u jačem gravitacionom polju.
Ova razlika prouzrokuje razliku u pokazivanju od oko 45,9 mikrosekundi na dan. Takođe merljiva i kumulativna razlika.
Ukupna razlika u pokazivanju časovnika biće dakle oko 38,7 mikrosekundi na dan. Ova razlika uzrokuje grešku u pokazivanju položaja na površini Zemlje reda veličine 10 km.
Međutim, atomski časovnici na satelitima uzimaju u obzir i jedan i drugi relativistički efekat, i dilataciju vremena STR i gravitacionu dilataciju vremena, te je tačnost GPS sistema znatno veća, zapravo veća je za 4 do 5 redova veličine (u zavisnosti od toga da li se radi o civilnom ili vojnom sistemu).
Da li na ovom primeru možeš da pokažeš gde to tačno STR greši? :roll:

Ja znam osnove STR bolje od Ajnštajna jer znam gde je pogrešio, a on to nije znao

:hahaha:
Nisi u stanju da se izboriš ni sa elementarnom logikom, niti poznaješ metode merenja, a daješ sebi za pravo da na osnovu misaonog eksperimenta koji nisi pravilno ni postavio ni protumačio tvrdiš da bolje znaš STR od Ajnštajna?! :hahaha:



Nisi razumeo. Grupa nije formirana po određenom području frekvencija nego po određenom području brzina.

Dokle da ti ponavljam da ne samo što umemo da merimo brzine svetlosti različite od c, nego i razmatramo praktične primene takve svetlosti? :rtfm:



Cela rečenica nije tačna

Stvarno?
Da li bi onda mogao da navedeš jedan primer nekog eksperimenta koji je pokazuje da rečenica od interesa nije tačna u celini. Može i po delovima, kako ti je lakše.
:roll:
 
Tako se ne postavljaju ozbiljna pitanja.
A ti si kao ozbiljan ? Da, visegodisnje pisanje postova po forumima je ozbiljna naucna metodologija. :dash::rotf:

Caliburn:
Nisi u stanju da se izboriš ni sa elementarnom logikom, niti poznaješ metode merenja, a daješ sebi za pravo da na osnovu misaonog eksperimenta koji nisi pravilno ni postavio ni protumačio tvrdiš da bolje znaš STR od Ajnštajna?!
Galet, koliko ljudi treba da ti kazu ovu istu stvar da bi shvatio da nisi i nikad neces biti u pravu u pogledu tvoje tvrdnje o teoriji relativiteta (a i u pogledu mnogo cega drugog) ?

Zašto samo foton - zaboravio si da je svetlost dualne prirode.
Nisam zaboravio. Irelevantno pri detekciji svetlosti.

Upravo takvo elaboriranje predlažem mojim principijelno novim eksperimentima
Predlazes po forumima ? :dash:
I, btw, u tim tvojim eksperimentima nit ima principa nit ima bilo cega novoga.
Ozbiljno.
 
Poslednja izmena:
Naravno, ali ja govorim o detekciji a ne o "merenju". To su dve različite stvari. Qui bene
distinguit bene docet

Besmisleno je govoriti o inercijalnom kretanju ako se ne kaže u odnosu na šta
za razliku od akcelerativnog (neinercijalnog) kretanja



Umem! Detektor je "kriv" za to. Da li si se ti ikada zapitao - šta može detektor?
Detektor je elektromagnetski uređaj i zato može interagovati sa svetlošću samo
ako ima brzinu c u odnosu na njega, odnosno kada ima brzinu c u odnosu na njega.

Ti opet ne umeš da čitaš ili džabe čitaš kad ne razumeš šta je napisano. Traži se
definicija kontrakcije kao samostalne pojave



Ti bi hteo da nije, ali jeste!



I ne trudim se. Tako se ne postavljaju ozbiljna pitanja.



Zašto samo foton - zaboravio si da je svetlost dualne prirode. Upravo takvo elaboriranje
predlažem mojim principijelno novim eksperimentima

Zašto bih elaborirao kad ovo nije u suprotnosti sa mojom hipotezom.

Mnogo grešaka. Ti si nešto pobrkao ili ti nisu poznate elementarne stvari. Ni po STR nije
bitno u kom smeru se kreću sateliti, a ako sateliti imaju različite ugaone brzine ne mogu
biti na istom odstojanju od Zemlje. Zašto bi signali u tom slučaju stizali istovremeno ako
prelaze različite puteve? Mislio si možda da intervali između signala nisu jednaki? U
svakom slučaju neprecizan si dozlaboga.

Časovnici na satelitima nisu u istim uslovima kao oni na Zemlji. Da li ti možeš jednako
brzo da trčiš ako nosiš 50 kg neke mase ili ništa? Da li bi mogao uopšte da trčiš ako bi
gravitacija bila tri puta intenzivnija?

Ja znam osnove STR bolje od Ajnštajna jer znam gde je pogrešio, a on to nije znao

Nisi razumeo. Grupa nije formirana po određenom području frekvencija nego po određenom području brzina.

Cela rečenica nije tačna

To je verovatno tačno i ja to nisam negirao. Da ne ponavljam već dat odgovor.

Iskreno pocinje da mi se cini da baziras svoje teorije na osnovu tvoje egocentricnost- prosto moras biti bolji od Ajnstajna. Ako jesi, sta radis ovde majku mu? Instituta imas bogu hvala pa eksperimentisi, pa ako uspes da se i mi hvalimo da smo chatovali sa genijalcem. Nemoj ovde mlatiti praznu slamu...
 
Postoji efekat plavicaste svetlosti kad se u ulju elektron krece vecom brzinom od brzine svetlosti u tom ulju...e sad nije bitno sto elektron radi, vec sto postoji nesto sto se krece brzinom vecom od brzine svetlosti u tom ulju....?

To otvara pitanje kako definisati brzinu svetlosti u nenormalno gustim sredinama, dok eto ulje nije nenormalno gusta sredina ,pa opet opticki je gusta....opada brzina svetlosti...zbog
n = c/v gde je n indeks prelamanja svetlosti u toj supstanci, a v brzina svetlosti u toj supstanci...

Vacuum 1
Crown Glass 1.52
Air 1.0003
Salt 1.54
Water 1.33
Asphalt 1.635
Ethyl Alcohol 1.36
Heavy Flint Glass 1.65
Fused Quartz 1.4585
Diamond 2.42
Whale Oil 1.460
Lead 2.6
----------------------------------
v=√ε∙μ

Fizika to resava tako sto prostiranje polja ne definise preko brzine svetlosti vec preko vremena t...(protoka vremena).

I tu je resenje na neki nacin....samo sto ne ide na ruku danasnjim teoreticarima ....pa ignorisu ovakvu procenu...
 
Mnogo grešaka.

Ako ti se moj opis ne sviđa, eno ti dade Caliburn objašnjenje na primeru GPS sistema.

Opet da ponovimo. GPS sistem sadži u sebi jednačine relativiteta, bez kojih mašina ne radi. Kako to da dodavanje netačnih jednačina proizvodi mašinu koja savršeno funkcioniše, dok uklanjanje tih netačnih jednačina dovodi do prestanka rada celog sistema?

Ja znam osnove STR bolje od Ajnštajna jer znam gde je pogrešio, a on to nije znao

Nazdravlje.

Nisi razumeo. Grupa nije formirana po određenom području frekvencija nego po određenom području brzina.

Ah, da. U pravu si, nisam razumeo. Primenio sam elementarnu logiku na tvoj predlog, moja greška.

Da vidim da li te sada razumem. Ti predlažeš da nađemo negde "grupu svetlosti" koja se kreće određenom brzinom. Ok, recimo, uperiš laser kroz kockicu savršenog dijamanta. Dobijaš svetlost koja se kreće 2.4 puta manje od c, tj. oko 124913524 m/s. Ovo je onoliko uska grupa brzine koja može realno da se proizvede.

I šta sad?

Ovakve brzine svetlosti su merene milion puta. Po čemu se tvoj predloženi eksperiment razlikuje?

Cela rečenica nije tačna

Navedi mi jedan izvor ili vrstu svetlosti (ili bilo kog drugog elektromagnetnog zračenja) koji nije do danas izmeren, ili koji jeste izmeren i pokazao se u neslaganju sa predviđenim vrednostima na osnovu teorije relativiteta?
 
Ne možemo govoriti o kontrakciji ako ne znamo šta je. Ako odustaješ od definicije - kaži
pa ću ja pokušati.
Znamo šta je kontrakcija dužina. To što imaš problem sa generalizacijama je tvoja stvar

Nacrtaj na levoj strani papira neskraćene štapove, a na desnoj skraćene pa im označi,
na primer, njhove sredine. Sad izmeri koliko je koji štap prešao i uporedi njihove puteve.
Sad mi je jasno zašto ti drviš toliko da je teorija relativnosti glupost ako je tebi odgovor na moj račun
"Nacrtaj na levoj strani papira štap" :lol:


Sad izmeri koliko je koji štap prešao i uporedi njihove puteve.
Objasni ovo molim te.

Ti opet ne umeš da čitaš ili džabe čitaš kad ne razumeš šta je napisano. Traži se
definicija kontrakcije kao samostalne pojave
Kao samostalne pojave? Samostalne misliš ide štap i samo se samostalno smanji?
Tvoje pitanje je nivoa:
da li drvo koje pada samo u šumi pravi zvuk ako nema nikoga da ga čuje?
Kako zvuči pljesak jedne ruke?

Ja znam osnove STR bolje od Ajnštajna jer znam gde je pogrešio, a on to nije znao
Izvni da nisi ti onaj što je dolazio na Fizički fakultet i pričao da je vaskrso na Kosovu i da ti niko ne veruje ali dobro ni Isusu nisu verovali, ali si provalio da kvantna treba da stane na 20 strana i došao si da nam sve objasniš?.
Jel nosiš odelce i aktn tašnu punu uredno sređenog toalet papira?
 
Postoji efekat plavicaste svetlosti kad se u ulju elektron krece vecom brzinom od brzine svetlosti u tom ulju...e sad nije bitno sto elektron radi, vec sto postoji nesto sto se krece brzinom vecom od brzine svetlosti u tom ulju....?

To otvara pitanje kako definisati brzinu svetlosti u nenormalno gustim sredinama, dok eto ulje nije nenormalno gusta sredina ,pa opet opticki je gusta....opada brzina svetlosti...zbog
n = c/v gde je n indeks prelamanja svetlosti u toj supstanci, a v brzina svetlosti u toj supstanci...

Vacuum 1
Crown Glass 1.52
Air 1.0003
Salt 1.54
Water 1.33
Asphalt 1.635
Ethyl Alcohol 1.36
Heavy Flint Glass 1.65
Fused Quartz 1.4585
Diamond 2.42
Whale Oil 1.460
Lead 2.6
----------------------------------
v=√ε∙μ

Fizika to resava tako sto prostiranje polja ne definise preko brzine svetlosti vec preko vremena t...(protoka vremena).

I tu je resenje na neki nacin....samo sto ne ide na ruku danasnjim teoreticarima ....pa ignorisu ovakvu procenu...

Prvo nije efekat plave svetlosti nego Čerenkovljev efekat (zračenje) i važi za dialektrike.

Drugo: kako nisi video izraz
c0/c=√ε∙μ
gde je c0 brzina svetlosti u vakumu?

:dontunderstand: ovo
Fizika to resava tako sto prostiranje polja ne definise preko brzine svetlosti vec preko vremena t...(protoka vremena).
Kada se elektrodinamika bavi problemima u supstancijalnim sredinama onda se i te kako uzima ovo gore u obzir.
 
Poslednja izmena:
To ne postoji. Kontrakcija postoji samo kao posledica kretanja objekta u odnosu na posmatraca.

Ma nemoj mi reći! A šta su elastične deformacije pritisnutih tela, a šta su kontrakcije tvojih
mišića? Evo da vam teoretski definišem linearnu kontrakciju dužine:
Zamislite jednu duž i jednu tačku u sredini te duži.
Kada se sve ostale tačke duži približavaju toj tački proporcionalno njihovoj udaljenosti
od te tačke onda se to zove linearna kontrakcija. Tačka prema kojoj se približavaju sve
ostale tačke duži zove se centar kontrakcije. Centar kontrakcije može biti bilo gde na toj
duži ili na pravojna kojoj leži ta duž.
Albert Ajnštajn kao bog a i svi njegovi vernici nisu ni slovca progovorili o centru kontrakcije
duži, što je u neku ruku i normalno od tako aljkavih "naučnika".
Ali ovo su za tebe, Caliburna, Malu vučicu i neke druge "španska sela". Kako s vama
raspravljati o STR kad ne znate njene osnovne posledice. Nerelativisti bolje poznaju STR
nego relativisti jer detaljno poznavanje osnova te teorije isključuje verovanje u nju.

Detekcija je takođe vrsta merenja, jer se utvrđuje samo postojanje merenog signala. Odnosno, aparatura koja vrši merenje, je po definiciji sposobna za detekciju. :rtfm:
Elementarna logika. :roll:

Ovo nema veze s elementarnom logikom i pokazuje koliko je poznaješ. Detekcija u konkretnom
slučaju spada u domen kvalitativnih (fenomenoloških) istraživanja t. j. da li nešto postoji ili ne.
Tek po ustanovljenju postojanja nekog svojstva ispitivane pojave pristupa se "merenju"
odnosno kvantitativnom istraživanju intenziteta tog svojstva na osnovu rezultata eksperimenata.
Detekcija je odraz interakcije svojstava pojava i ona služi samo za konstataciju, a mere se put,
vreme, intenzitet i t. d
Pobrkao si (a verovatno nisi ni znao) kvalitativno i kvantitativno istraživanje svojstava neke pojave
i promene inteziteta tih svojstava zavisno od uslova pod kojim se nalaze
A kako onda merimo brzinu svetlosti van vakuuma? :rtfm::
A kroz šta još svetlost prolazi osim kroz vakuum?
Objasnio sam ti šta je kontrakcija.
Nisi ti objasnio ništa
Tražio si da se nacrta "neskraćeni" štap na jednoj strani papira, a "skraćeni" štap na drugoj strani papira.
To implicira da je do kontrakcije, odnosno modifikacije dužine došlo tokom primera, a to je sasvim druga stvar od onoga što si napisao.
Ono što si napisao se odnosi na štapove koji se već kreću ravnomernim relativističkim brzinama u odnosu na posmatrača.
Drugi primer, sa crtanjem implicira postojanje ubrzanja, dakle delovanja spoljne sile.
Ergo, primeri su različiti.
Ne vrdaj! Štapovi su sve vreme bili pod istim uslovima kretali se oni ubrzano ili uniformno.
Od starta pa do postizanja brzine v prešli su zbog kontrakcije dužine različite puteve.
U kom metodu merenja brzine svetlosti korpuskularna, odnosno talasna priroda fotona igra bilo kakvu ulogu? :dontunderstand:
Dozovi se već jednom! Ne meri se brzina svetlosti. Konstatuje se detekcija i na osnovu te konstatacije
brzina svetlosti se izračunava.
Nije neprecizan, naprotiv. Parafrazirao je eksperiment koji jeste izveden i koji je pokazao potpuno slaganje sa predviđanjima STR. :rtfm:
Jeste nešto poput kiselog kupusa.
Da ti objasnim preko GPS sistema. Sateliti GPS sistema se nalaze u orbiti na oko 26600 km iznad Zemlje i kreću se brzinom od oko 14000 km/h u odnosu na površinu Zemlje.
"Kreću se u odnosu na površinu Zemlje" I ti ovo zoveš preciznim izražavanjem.
Valjda si mislio da orbitiraju oko Zemlje. Dokle da te ispravljam?
Opšta teroija relativnosti predviđa da će se časovnik u slabijem gravitacionom polju kretati brže u odnosu na isti takav časovnik u jačem gravitacionom polju.
Za ovo ti ne treba TR pitaj bilo koju nepismenu babu.
Da li na ovom primeru možeš da pokažeš gde to tačno STR greši? :roll:
Tu se slučajno slaže, ali ne zbog STR nego zbog toga što časovnici na Zemlji i u bestežinskom stanju
nisu u istim uslovima
:hahaha:
Nisi u stanju da se izboriš ni sa elementarnom logikom, niti poznaješ metode merenja, :hahaha:
Upravo sam dokazao da se to odnosi na tebe. I ovaj smejač u tvom citatu je to shvatio.
Dokle da ti ponavljam da ne samo što umemo da merimo brzine svetlosti različite od c, nego i razmatramo praktične primene takve svetlosti? :rtfm:
Kroz šta prolazi ta svetlost?
Da li bi onda mogao da navedeš jedan primer nekog eksperimenta koji je pokazuje da rečenica od interesa nije tačna u celini. Može i po delovima, kako ti je lakše.:roll:
Već sam ti pokazao da je kontrakcija dužine kontradiktorna

A ti si kao ozbiljan ? Da, visegodisnje pisanje postova po forumima je ozbiljna naucna metodologija. :dash::rotf:
Ne to je samo pokazivanje relativistima da su sujetni i da veruju u religiju koja ima svog
boga koji je negirao zdravorazumsko rasuđivanje. Ali sve manje je vernika i ja se nadam
da sam i ja dao tome neki doprinos
Galet, koliko ljudi treba da ti kazu ovu istu stvar da bi shvatio da nisi i nikad neces biti u pravu u pogledu tvoje tvrdnje o teoriji relativiteta (a i u pogledu mnogo cega drugog) ?
Kao što sam rekao sve manje je takvih ljudi, a što se tiče naučne metodologije moja hipoteza je ušla u gotovo sve naučne kataloge sveta kao alternativa STR.
Našalost, relativisti su još uvek na vlasti i ne dozvoljavaju da se izvedu moji eksperimenti
I, btw, u tim tvojim eksperimentima nit ima principa nit ima bilo cega novoga.
Ozbiljno.
Ne čudi me što to ne vidiš neka ti Bog pomogne ja ti tu ne mogu pomoći.

Ako ti se moj opis ne sviđa, eno ti dade Caliburn objašnjenje na primeru GPS sistema.
Ista meta isto odstojanje
Da vidim da li te sada razumem. Ti predlažeš da nađemo negde "grupu svetlosti" koja se kreće određenom brzinom. Ok, recimo, uperiš laser kroz kockicu savršenog dijamanta. Dobijaš svetlost koja se kreće 2.4 puta manje od c, tj. oko 124913524 m/s. Ovo je onoliko uska grupa brzine koja može realno da se proizvede.
I šta sad?
Pa ništa! Šta bi bilo? Kad svetlost iziđe iz dijamanta opet ima istu brzinu kojom je ušla
u dijamant, a da bi ušla u detektor mora da iziđe iz dijamanta
Navedi mi jedan izvor ili vrstu svetlosti (ili bilo kog drugog elektromagnetnog zračenja) koji nije do danas izmeren, ili koji jeste izmeren i pokazao se u neslaganju sa predviđenim vrednostima na osnovu teorije relativiteta?
Kod milisekundnih pulsara nedostaju neki pulsevi.
Jel nosiš odelce i aktn tašnu punu uredno sređenog toalet papira?
Ne nosim, ali ću morati jer taj papir taman odgovara za brisanje tvojih postova.
 
Pa ništa! Šta bi bilo? Kad svetlost iziđe iz dijamanta opet ima istu brzinu kojom je ušla u dijamant, a da bi ušla u detektor mora da iziđe iz dijamanta

Ok, znači ideja deljenja svetlosti i relativne detekcije u kojoj meriš vreme kada je svetlost ušla a kada je izašla je previše komplikovana za razmatranje. I uporno ćemo da preskačemo činjenicu da se STR efekti mogu izmeriti na svim objektima u univerzumu, ne samo na svetlosti.

Takođe ćemo uporno da preskačemo da se jednačine STR nalaze u centralnom procesiranju mašina koje sa njima rade, a bez njih ne funkcionišu. Ovo se događa pomoću magije, valjda.

Da probamo ovako. Uzmi detektor koji ne funkcioniše u vakuumu. Recimo, kvantnu tačku koja plovi u ulju. Staviš laser u vodu, izmeriš brzinu svetlosti, daleko manja od c (koliko manja zavisi od vrste ulja).

I šta sada? Koji je sledeći korak ovog tvog eksperimenta?

Kod milisekundnih pulsara nedostaju neki pulsevi.

Ah. Ok, pre nego što uđemo u diskusiju o nuliranju, objasni mi:

- kakve to veze ima sa STR
- šta ti misliš da se događa sa nedostajućim pulsevima
- na osnovu čega misliš to što misliš
- koji eksperimentalni podaci podržavaju tvoje mišljenje

Ne nosim, ali ću morati jer taj papir taman odgovara za brisanje tvojih postova.

Moram da vas oboje zamolim da smanjite doživljaj, da ne bih morao da brišem poruke. Malo zezanja je ok (cela ova tema je postala zezanje), ali bez direktnog prozivanja i/ili teškog vređanja.
 
Ma nemoj mi reći! A šta su elastične deformacije pritisnutih tela, a šta su kontrakcije tvojih
mišića? Evo da vam teoretski definišem linearnu kontrakciju dužine:
Zamislite jednu duž i jednu tačku u sredini te duži.
Kada se sve ostale tačke duži približavaju toj tački proporcionalno njihovoj udaljenosti
od te tačke onda se to zove linearna kontrakcija. Tačka prema kojoj se približavaju sve
ostale tačke duži zove se centar kontrakcije. Centar kontrakcije može biti bilo gde na toj
duži ili na pravojna kojoj leži ta duž.
O cemu ti pricas? To nema bas nikakve veze sa kontrakcijom duzine koja se pominje u STR. Nema tu nikakvih elasticnih deformacija. Nema nikakve veze sa kontrakcijom misica.

Koja je svrha ove price o centru kontrakcije? Sta to treba da dokaze ili opovrgne?
U slucaju kontrakcije duzine u STR taj centar bi bila tacka objekta najbliza posmatracu ali ne vidim sta sad hoces s time.
 
Ma nemoj mi reći! A šta su elastične deformacije pritisnutih tela, a šta su kontrakcije tvojih mišića?

To su deformacije pod dejstvom sile. Dakle nisu samostalne pojave. :rtfm:
Uzgred, radi se o elastičnim deformacijama, ne o relativističkoj modifikaciji dužine.
Dalje, relativistička kontrakcija je modifikacija dužine u smeru kretanja, koju registruje posmatrač.
U sistemu posmatranog objekta do modifikacije dužine ne dolazi. :rtfm:
Jesi li ti uopšte pročitao efekte teorije koju pokušavaš da osporiš? :think:
Ne samo što mešaš hemijske i fizičke procese, nego mešaš klasičnu mehaniku sa STR. :thumbdown::hvala:



Evo da vam teoretski definišem linearnu kontrakciju dužine:
Zamislite jednu duž i jednu tačku u sredini te duži.
Kada se sve ostale tačke duži približavaju toj tački proporcionalno njihovoj udaljenosti
od te tačke onda se to zove linearna kontrakcija. Tačka prema kojoj se približavaju sve
ostale tačke duži zove se centar kontrakcije. Centar kontrakcije može biti bilo gde na toj
duži ili na pravojna kojoj leži ta duž.
Albert Ajnštajn kao bog a i svi njegovi vernici nisu ni slovca progovorili o centru kontrakcije
duži, što je u neku ruku i normalno od tako aljkavih "naučnika".

Navedeno nije relativistička kontrakcija, niti navedeno odgovara primerima koje si naveo. :rtfm:



Ali ovo su za tebe, Caliburna, Malu vučicu i neke druge "španska sela". Kako s vama raspravljati o STR kad ne znate njene osnovne posledice. Nerelativisti bolje poznaju STR nego relativisti jer detaljno poznavanje osnova te teorije isključuje verovanje u nju.

Mi, koji ti navodimo konkretne primere i račun koji su posledica STR, ne znamo njene osnovne posledice, dok ti, koji ne umeš ni sa logikom da se izboriš, o pravilnom definisanju pojmova, ili shvatanju relativističkih efekata da ne govorim, tvrdiš da STR bolje znaš od Ajnštajna?! :hahaha:



Ovo nema veze s elementarnom logikom i pokazuje koliko je poznaješ. Detekcija u konkretnom slučaju spada u domen kvalitativnih (fenomenoloških) istraživanja t. j. da li nešto postoji ili ne.
Tek po ustanovljenju postojanja nekog svojstva ispitivane pojave pristupa se "merenju"
odnosno kvantitativnom istraživanju intenziteta tog svojstva na osnovu rezultata eksperimenata.
Detekcija je odraz interakcije svojstava pojava i ona služi samo za konstataciju, a mere se put, vreme, intenzitet i t. d
Pobrkao si (a verovatno nisi ni znao) kvalitativno i kvantitativno istraživanje svojstava neke pojave i promene inteziteta tih svojstava zavisno od uslova pod kojim se nalaze

:roll:
Aparatura koja je sposobna za merenje neke veličine je po definiciji sposobna za detektovanje iste. :rtfm:
Pišem o konkretnoj aparaturi i konkretnim merenjima, ne o teorijskim, misaonim eksperimentima.
U svakom slučaju, aparatura koja nije u stanju da detektuje merenu veličinu, svakako da nije u stanju da istu meri (neposredna merenja). Što se tiče posrednih merenja, da nema merene veličine ne bi bilo ni efekata kojom se ista meri, te opet imamo isti slučaj.


A kroz šta još svetlost prolazi osim kroz vakuum?

:roll:
Na primer:
n = c/v gde je n indeks prelamanja svetlosti u toj supstanci, a v brzina svetlosti u toj supstanci...

Vacuum 1
Crown Glass 1.52
Air 1.0003
Salt 1.54
Water 1.33
Asphalt 1.635
Ethyl Alcohol 1.36
Heavy Flint Glass 1.65
Fused Quartz 1.4585
Diamond 2.42
Whale Oil 1.460
Lead 2.6
:rtfm:



Nisi ti objasnio ništa

"Kontrakcija dužine u smeru kretanja", odnosno modifikacija dužine je relativistički efekat koji uočava posmatrač, a nastaje kada se dva sistema kreću jedan u odnosu na drugi relativističkom brzinom (uporedivom sa brzinom svetlosti u vakuumu)
:rtfm:



Ne vrdaj! Štapovi su sve vreme bili pod istim uslovima kretali se oni ubrzano ili uniformno. Od starta pa do postizanja brzine v prešli su zbog kontrakcije dužine različite puteve.

Dva različita eksperimenta.
Ukoliko su se štapovi sve vreme kretali ravnomernom brzinom, neće biti nikakve razlike između kretanja podeljenog i nepodeljenog štapa. ;)
Ukoliko postoji ubrzanje, onda treba uvesti silu koja deluje na štapove, dakle njen smer, intenzitet i vreme trajanja. ;)


Dozovi se već jednom! Ne meri se brzina svetlosti. Konstatuje se detekcija i na osnovu te konstatacije brzina svetlosti se izračunava.

Opet, elementarna logika. :rtfm:
Kojim postupkom je moguće dobiti kvantitativnu informaciju o brzini svetlosti iz kvalitativne informacije o postojanju svetlosti? :dontunderstand:



Jeste nešto poput kiselog kupusa.

Primer sa kiselim kupusom koji si naveo je pokazao da ne razlikuješ hemijski od fizičkog procesa.
Primer koji je endonuclease parafrazirao je eksperimentalno izveden i pokazao je slaganje sa predviđanjem teorije relativnosti.
Nekako mi nije jasno kako izjednačavaš ta dva primera. :dontunderstand:



"Kreću se u odnosu na površinu Zemlje" I ti ovo zoveš preciznim izražavanjem. Valjda si mislio da orbitiraju oko Zemlje. Dokle da te ispravljam?

Kojom brzinom se kreću sateliti GPS sistema u odnosu na tačku iznad koje se trenutno nalaze (koja je na površini Zemlje)?
Brzinom od oko 14000 km/h. :rtfm:
Pretpostavljam da se tvoj nivo "preciznog" izražavanja završava sa kiselim kupusom i kontrakcijom mišića. :thumbdown:



Za ovo ti ne treba TR pitaj bilo koju nepismenu babu.

Da li to čini to predviđanje manje tačnim? :dontunderstand:


Tu se slučajno slaže, ali ne zbog STR nego zbog toga što časovnici na Zemlji i u bestežinskom stanju nisu u istim uslovima

Slučajno se slaže? :think:
A šta sada kaže nepismena baba? Nešto što sam tvrdiš da je tačno, i što se objašnjava, čak i po tebi promenom u intenzitetu gravitacione sile zajedno sa efektom koji STR predviđa, koji ne priznaješ, daje tačan rezultat i to je slučajno slaganje? :dontunderstand:


Upravo sam dokazao da se to odnosi na tebe. I ovaj smejač u tvom citatu je to shvatio.

Budi ljubazan nađi i citiraj deo moje poruke koji nije logičan. :cool:



Kroz šta prolazi ta svetlost?
Si talasovod malih gubitaka, saharozu rastvorenu u vodi, dijamant, Kazimirov vakuum, paru sastavljenu od atoma cezijuma, itd.
Dakle merimo brzine svetlosti manje i veće od c. :rtfm:



Već sam ti pokazao da je kontrakcija dužine kontradiktorna

Na osnovu misaonog eksperimenta koji nisi pravilno ni postavio ni protumačio? :eek:
Moraćeš da se više potrudiš. :thumbdown:


Ne to je samo pokazivanje relativistima da su sujetni i da veruju u religiju koja ima svog boga koji je negirao zdravorazumsko rasuđivanje. Ali sve manje je vernika i ja se nadam da sam i ja dao tome neki doprinos

O čemu ti to?
Gde si to naveo zdravorazumsko rasuđivanje? Da nije možda tvrdnja da ljudsko oko ne može da detektuje svetlost koja se kreće brzinom različitom od c u vakuumu, te da to povlači da STR nije tačna, zdravorazumsko rasuđivanje? :think:



Kao što sam rekao sve manje je takvih ljudi, a što se tiče naučne metodologije moja hipoteza je ušla u gotovo sve naučne kataloge sveta kao alternativa STR. Našalost, relativisti su još uvek na vlasti i ne dozvoljavaju da se izvedu moji eksperimenti

Navedi gde (u kom radu ili naučnom časopisu sa IF) se hipoteza koju iznosiš pojavljuje kao alternativa STR. :think:
Ostalo što si napisao je obična laž, jer se izvode eksperimenti kojima se mere brzine svetlosti koje su različite od c.



Ne čudi me što to ne vidiš neka ti Bog pomogne ja ti tu ne mogu pomoći.

Izgleda da ti jesi onaj što za sebe tvrdi da je vaskrsao na Kosovu. :roll:
Mene takođe ne čudi što ne vidi princip ili novinu u tome što pišeš, jer ih jednostavno nema. ;)
Ovo je pretpostavljam primer zdravorazumskog rasuđivanja? :think:



Pa ništa! Šta bi bilo? Kad svetlost iziđe iz dijamanta opet ima istu brzinu kojom je ušla u dijamant, a da bi ušla u detektor mora da iziđe iz dijamanta

Pretpostavljam da ti je strano da se meri razlika vremena koje svetlosti treba da prođe kroz dijamant i vremena da prođe drugim putem? :think:



Kod milisekundnih pulsara nedostaju neki pulsevi.

Nedostaju pulsevi?
Znači to su neki pulsari sa aritmijom? :thumbdown:
Imaš li bilo koje posmatranje kao dokaz? :think:



Ne nosim, ali ću morati jer taj papir taman odgovara za brisanje tvojih postova.
Moram da vas oboje zamolim da smanjite doživljaj, da ne bih morao da brišem poruke. Malo zezanja je ok (cela ova tema je postala zezanje), ali bez direktnog prozivanja i/ili teškog vređanja.

Ovaj... ono što je Mala vučica napisala je prilično poznat slučaj sa Fizičkog fakulteta. Lik o kome piše je stvaran i zaista se ponašao onako kako ga je opisala. ;)
 
Da probamo ovako. Uzmi detektor koji ne funkcioniše u vakuumu.

Pa ne možemo da probamo tako. Razmisli! Šta postoji u Univerzumu? Postoji vakuum i
postoje materijalne čestice sa svojim svojstvima i postoje manifestacije tih svojstava.
Svetlost uvek prolazi kroz vakuum jer ne može da prođe kroz materijalnu česticu. Međuatomski
i međumolekularni prostor su ogromni u poređenju sa materijalnim česticama.
Čak je i sam atom vrlo vrlo prazan. Prema tome govoriti o prolaženju svetlosti
kroz vodu, kroz ulje ili bilo koji medijum iskazan na taj način nema smisla. Možemo samo
govoriti o prolaženju svetlosti kroz vakuum u kome postoje polja sila čiji intenzitet i interakcija sa
svetlošću zavise o vrsti medijuma. Svetlost pri tom može biti absorbovana ili
reflektovana totalno ili delimično, ali u svakom slučaju ta polja sila deluju i na oblik
putanje svetlosti, a svaki drugi oblik putanje je duži od pravog oblika. Ovim ne tvrdim da
znam šta se sve dešava sa svetlošću pri prolazu kroz neki medijum - to je predmet
budućih istraživanja, ali u svakom slučaju prolaz svetlosti kroz polja sila kratkog dometa
nije isti kao prolaz svetlosti kroz prostor u kom tih polja nema ili su vrlo slabog intenziteta.
Isto tako i elementrni detektori - atomi sa elektronima na nižem energetskom nivou
apsorbuju strogo određenu "porciju" energije elektromagnetskog zračenje i to je detekcija
te energije koja se takođe dešava - gde bi drugo nego u vakuumu. Svaki elementarni
detektor je deo makrodetektora koji je samo skup elementarnih detektora.

- kakve to veze ima sa STR
- šta ti misliš da se događa sa nedostajućim pulsevima
- na osnovu čega misliš to što misliš
- koji eksperimentalni podaci podržavaju tvoje mišljenje

Ako je verovati astronomima pulsari su vasionski objekti koji ne emituju svetlost odnosno neki
drugi deo elektromagnetskog spektra celom svojom površinom nego relativno manjim površinama
dijametralno suprotnim. Ti objekti vrlo brzo rotiraju, ali tako da čas vidimo svetlost čas ne. Ako je
emisija elektromagnetskog zračenja kontinualna onda nema razloga da ne vidimo svaki impuls, ali je
elektromagnetsko zračenje takvo da taj izuzetno mali i vremenski kratki impuls koji bi trebalo da
detektujemo ne sadrži ni jednu svetlost ili neki drugi deo elektromagnetskog spektra koji u odnosu na
naš detektor ima brzinu c onda ne detektujemo ništa jer zračenja koja stižu do nas a imaju drukčiju
brzinu ne možemo detektovati. Hoću ovo da kažem:
Konstanta c je uslov za detekciju neke svetlosti
To nije neko naročito svojstvo svetlosti jer ona može u nekom rasponu brzina imati bilo koju brzinu,
konstanta c je svojstvo koje pripada detektoru.Da se razumemo - to nije moja tvrdnja nego hipoteza
kojoj nauka nije posvetila dovoljnu pažnju. Ja samo kažem da bi moglo i tako biti jer se koliko ja
vidim ništa ne protivi toj hipotezi i svi fenomeni vezani za manifestaciju brzine svetlosti mogu se protumačiti
neprotivrečno i bez kontrakcije dužine i dilatacije vremena.
Principijelno drukčijim eksperimentima relativističko tumačenje konstantnosti brzine svetlosti ili tumačenje
po mojoj hipotezi se može dokazati ili opovrći - to zaista nije bitno - na kraju krajeva neka to bude još
jedna potvrda STR, ali neizvođenje predloženih eksperimenata nema opravdanja
Moram da vas oboje zamolim da smanjite doživljaj, da ne bih morao da brišem poruke. Malo zezanja
je ok (cela ova tema je postala zezanje), ali bez direktnog prozivanja i/ili teškog vređanja.

Mene u tom pogledu ne treba da moliš, jer takvo nešto nikad ne započinjem prvi, ali neću da ostanem dužan.
Tvoja dužnost kao moderatora je da u startu sprečiš inicijatore primitivizma.
 
Konstanta c je uslov za detekciju neke svetlosti
Ne, nije. Brzina nije uslov za detekciju.
Svi detektori svetlosti ce detektovati svetlost koja padne na njih bez obzira na njenu brzinu.


Da se razumemo - to nije moja tvrdnja nego hipoteza
kojoj nauka nije posvetila dovoljnu pažnju. Ja samo kažem da bi moglo i tako biti jer se koliko ja
vidim ništa ne protivi toj hipotezi i svi fenomeni vezani za manifestaciju brzine svetlosti mogu se protumačiti
neprotivrečno i bez kontrakcije dužine i dilatacije vremena.
Ako mogu onda objasni kako. Kako ces objasniti uocenu kontrakciju duzine i dilataciju vremena? Kako ces protumaciti doplerov efekat? Kako se ta specijalna svetlost uklapa u spektar EM zracenja? Koliki udeo energije u odnosu na "obicnu" svetlost ima ta nekonstantna svetlost?
 
Međuatomski i međumolekularni prostor su ogromni u poređenju sa materijalnim česticama...

Refleksija i refrakcija ti izgleda nisu poznati termini? :roll:



Ako je verovati astronomima pulsari su vasionski objekti koji ne emituju svetlost odnosno neki drugi deo elektromagnetskog spektra celom svojom površinom nego relativno manjim površinama dijametralno suprotnim. Ti objekti vrlo brzo rotiraju, ali tako da čas vidimo svetlost čas ne. Ako je emisija elektromagnetskog zračenja kontinualna onda nema razloga da ne vidimo svaki impuls, ali je elektromagnetsko zračenje takvo da taj izuzetno mali i vremenski kratki impuls koji bi trebalo da detektujemo ne sadrži ni jednu svetlost ili neki drugi deo elektromagnetskog spektra koji u odnosu na naš detektor ima brzinu c onda ne detektujemo ništa jer zračenja koja stižu do nas a imaju drukčiju brzinu ne možemo detektovati.

"Ako je verovati astronomima"?! :eek:
Pulsari su neutronske zvezde sa snažnom emisijom elektromagnetnog zračenja. Impulsi koje registrujemo su posledica efekta svetionika, jer ih registrujemo samo kada snop zahvati naše posmatračke stanice (gde god da se nalaze).
Za pulsare se smatra da imaju preciznost ravnu preciznost atomskog časovnika.
To znači da registrujemo svaki impuls koji je odaslan u pravcu posmatračke stanice (naravno, ukoliko je merna oprema ispravna).
Ono što ti tvrdiš je da pošto ne registrujemo svetlost brzine različite od c, onda u stvari ne detektujemo ništa, iako merenje pokazuje da registrujemo svaki impuls? :dontunderstand:
Odakle ti ideja da ne možemo registrovati elektromagnetno zračenje koje ima brzinu različitu od c, ako se takve brzine danas mere? :dontunderstand:



Konstanta c je uslov za detekciju neke svetlosti

Navedi koji se to detektor svetlosti, odnosno merni uređaj pravi tako da poseduje ovu osobinu, obzirom da se mere brzine svetlosti i iznad i ispod c.



To nije neko naročito svojstvo svetlosti jer ona može u nekom rasponu brzina imati bilo koju brzinu, konstanta c je svojstvo koje pripada detektoru.
Da se razumemo - to nije moja tvrdnja nego hipoteza kojoj nauka nije posvetila dovoljnu pažnju. Ja samo kažem da bi moglo i tako biti jer se koliko ja vidim ništa ne protivi toj hipotezi i svi fenomeni vezani za manifestaciju brzine svetlosti mogu se protumačiti
neprotivrečno i bez kontrakcije dužine i dilatacije vremena.

Brzina svetlosti nema veze sa dilatacijom vremena i modifikacijom dužine, već relativna brzina između posmatača i objekta posmatranja, koja je relativistička (dovoljno velika da relativistički efekti budu merljivi i od značaj za merenje), odnosno preciznije c se u odgovarjućim formulama koristi kao konstanta maksimalne brzine prenosa informacija u vakuumu.
Koji je to detektor ili merni uređj konstruisan tako da mu je svojstvo brzina svetlosti c?
Znaš li za bilo koji?
Kada su Majkelson i Morli pravili svoj eksperiment da li su u svoj detektor ugradili pomenuto svojstvo koje pripisuješ detektorima svetlosti?



Principijelno drukčijim eksperimentima relativističko tumačenje konstantnosti brzine svetlosti ili tumačenje po mojoj hipotezi se može dokazati ili opovrći - to zaista nije bitno - na kraju krajeva neka to bude još jedna potvrda STR, ali neizvođenje predloženih eksperimenata nema opravdanja

Kojih to eksperimenata?
Danas se mere brzine svetlosti koje su i veće i manje od c.
Mere se brzine svetlosti širokog i uskog snopa, različitih frekvencija, sa jednom frekvencijom, ili sa više frekvencija.
Da li fotoelektrični efekat zavisi od brzine svetlosti? Odnosno, da li će doći do fotoelektričnog efekta ukoliko koristimo svetlost brzine različite od c?
Obzirmo da postoje eksperimenti koji daju potvrdan odgovor na ovo pitanje, zanima me kako se to uklapa u tvoju hipotezu. :dontunderstand:


Mene u tom pogledu ne treba da moliš, jer takvo nešto nikad ne započinjem prvi, ali neću da ostanem dužan. Tvoja dužnost kao moderatora je da u startu sprečiš inicijatore primitivizma.

Inicijator primitivizma na ovoj temi, po definiciji koju si upravo ti dao, si ti sam. ;)
Evo upravo ovde:
http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=10019346&postcount=32

Što sam i konstatovao, ovde:
http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=10019740&postcount=34

:bye:
 
Poslednja izmena:
Ne, nije. Brzina nije uslov za detekciju.
Svi detektori svetlosti ce detektovati svetlost koja padne na njih bez obzira na njenu brzinu.
Brzina c je jedno od osnovnih svojstava elektromagnetskih talasa. Ako bi detektori
svetlosti mogli detektovati i svetlost koja nema brzinu c to onda znači da bi ti detektori
mogli detektovati i elektromagnetske i neelektromagnetske talase. Nema dokaza za
postojanje takvih detektora, a osim toga svetlost bi izgubila svojstvo nosioca informacije
jer bi u tom slučaju informacija bila nejasna, detektor bi istovremeno detektovao svetlosti
različitih brzina, pa bi se desilo da informacije o događajima koji su se desili u različito
vreme stignu do detektora istovremeno i obrnuto.
Stoga je zaista neophodno da detektor bude strogo selektivan t. j. da između svih brzina
svetlosti koje emituje neki makroizvor "odabere" samo jednu
Ako mogu onda objasni kako. Kako ces objasniti uocenu kontrakciju duzine i dilataciju vremena?
Sve to što je uočeno je granicama tačnosti mernih instrumenata, a što se tiče dilatacije
vremena to je posebna priča jer je nedokaziva.
Kako ces protumaciti doplerov efekat?
Doplerov efekat se dešava u svakoj svetlosti zavisno od relativnog kretanja između te
svetlosti i detektora s tim što je pomak spektralnih linija za nas uočljiv samo kod one
svetlosti koja je detektabilna
Kako se ta specijalna svetlost uklapa u spektar EM zracenja? Koliki udeo energije u odnosu na "obicnu" svetlost ima ta nekonstantna svetlost?
Sve svetlosti su jednake i imaju brzinu c u odnosu na elementarni izvor svetlosti, energija
detektabilne svetlosti je samo jedan mali deo ukupne energije koju emituje makroizvor.
 
Ma nemoj mi reći! A šta su elastične deformacije pritisnutih tela, a šta su kontrakcije tvojih
mišića?
Ovo nema nikakve veze sa STR-om....ako izjednačavaš pojam kontrakcija mišića i kontrakcija dužina u relativističkoj i ne vidiš problem u tome onda razumem zašto se tema zove fizika pseudonauka

Evo da vam teoretski definišem linearnu kontrakciju dužine:
Zamislite jednu duž i jednu tačku u sredini te duži.
Kada se sve ostale tačke duži približavaju toj tački proporcionalno njihovoj udaljenosti
od te tačke onda se to zove linearna kontrakcija. Tačka prema kojoj se približavaju sve
ostale tačke duži zove se centar kontrakcije. Centar kontrakcije može biti bilo gde na toj duži ili na pravojna kojoj leži ta duž.

Kao što si izjednačio kontrakciju mišića sa kontrakcijom dužina u STR-u sada ponovo gradiš svoju pseudonauku koristeći definiciju linearne kontrakcije koja se kao pojam koristi u opisivanju stresa koji trpe materijali pri delovanju sile na njih.

Albert Ajnštajn kao bog a i svi njegovi vernici nisu ni slovca progovorili o centru kontrakcije
duži, što je u neku ruku i normalno od tako aljkavih "naučnika".
:lol: na ovo ne moram da odgovaram ...sam si odgovorio...mada kako ti koristiš pojmove možda to "aljkavo" kod tebe može da znači i supersonično :lol:

Ali ovo su za tebe, Caliburna, Malu vučicu i neke druge "španska sela". Kako s vama
raspravljati o STR kad ne znate njene osnovne posledice. Nerelativisti bolje poznaju STR
nego relativisti jer detaljno poznavanje osnova te teorije isključuje verovanje u nju.
Da da care ti me edukuj...brkaš i ne poznaješ osnovne pojmove.


Ovo nema veze s elementarnom logikom i pokazuje koliko je poznaješ. Detekcija u konkretnom
slučaju spada u domen kvalitativnih (fenomenoloških) istraživanja t. j. da li nešto postoji ili ne.
Tek po ustanovljenju postojanja nekog svojstva ispitivane pojave pristupa se "merenju"
odnosno kvantitativnom istraživanju intenziteta tog svojstva na osnovu rezultata eksperimenata.
Detekcija je odraz interakcije svojstava pojava i ona služi samo za konstataciju, a mere se put,
vreme, intenzitet i t. d
Pobrkao si (a verovatno nisi ni znao) kvalitativno i kvantitativno istraživanje svojstava neke pojave
i promene inteziteta tih svojstava zavisno od uslova pod kojim se nalaze
A kako je ustanovljeno postojanje nekog svojstva ispitivane pojave? Kako je to ispitivana? Ovako na forumima?



Ne vrdaj! Štapovi su sve vreme bili pod istim uslovima kretali se oni ubrzano ili uniformno.
Od starta pa do postizanja brzine v prešli su zbog kontrakcije dužine različite puteve.
Kakve različite puteve? Ovo sam te već pitala


Za ovo ti ne treba TR pitaj bilo koju nepismenu babu.
Aha tebe su nepismene babe obrazovale o STR-u..sada je sve jasno

Tu se slučajno slaže, ali ne zbog STR nego zbog toga što časovnici na Zemlji i u bestežinskom stanju
nisu u istim uslovima
Čoveče...da nam nisi sad to reko ...nikad nikom to ne bi palo na pamet da nisu u istim uslovima..nebrojeni naučnici su živeli i nikad nikom nije palo na pamet da ono što ja na Zemlji i u bestežinskom stanju nije u isitm uslovim

Već sam ti pokazao da je kontrakcija dužine kontradiktorna
Ne nisi...bauljaš među pojmovima i koristiš ih na način na koje nepismene babe objašnjavaju trenutno stanje svetske ekonomije dok čekaju red kod lekara

Ne to je samo pokazivanje relativistima da su sujetni i da veruju u religiju koja ima svog
boga koji je negirao zdravorazumsko rasuđivanje. Ali sve manje je vernika i ja se nadam
da sam i ja dao tome neki doprinos
E sad novost za tebe: Nauka nije religija! Sve što se prihvati u nauci mora da prođe debele provere.....
Ajnštajnove jednačine nisu misterija i svako ko želi može da ih proveri.
A ti izvoli sračunaj, izvedi neku matematičku formu svojih tvrdnji pa da razgovaramo. Tvrdnja da je nauka "vera" govori o tvom nepoznavanju iste više nego bilo šta što si dosad ...hm...naveo.


Našalost, relativisti su još uvek na vlasti i ne dozvoljavaju da se izvedu moji eksperimenti
Da da...zli relativisti...oće bre da vladaju svetom!


Ne nosim, ali ću morati jer taj papir taman odgovara za brisanje tvojih postova.
Verujem da bi ti rado brisao moje postove jedini ovde drže neke matematičke formule koje pokazuju da je tvoje lupetanje upravo to- lupetanje.
 

Back
Top