Dusa

Evo i moja misljenja, i to u varijacijama.
Naravno, dusu mozemo definisati na mnogo nacina, i posmatrati je iz mnogo pozicija,.
... iz mog ugla ...>>
Dusa je subtilna (prefinjena) substanca i konstantna forma neke stvari.
Ili, dusa je neka forma (oblik, telo, stvar, energija).
Ili, dusa je skup svih karakteristicnih prirodnih osobina neke forme ili nekog tela.
Tako da- dvrece ima dusu, kamen ima dusu, covek ima dusu, vazduh ima dusu... itd,
sve sto postoji ima svoju odredjenu dusu.

A duh, je trenutno stanje nekih karakteristicnih osobina neke forme ili tela.
Tako da duh neke osobe ili forme je promenljiv, moze biti razlicit.

Dusa je naturalna i nije bas promenljiva, dusa se ne menja. Duh se menja, ili osobine,
tako da duh zapravo nije ektoplazama, nego jednostavno, jedna ili vise karakteristika
ili osobina neke forme, tela, ili coveka. Sveti duh, bi znacilo, cisti ili preciscen
duh (u smislu greha kao necistoce).

Ovaj univerzum sam po sebi je ispunjen u svakom smislu nekom dusom, absolutnom i
nepromenljivom dusom, kosmicka dusa.. ili Bog, Brahman.., a dalje sve sto se ispoljava
u prirodi ima sopstvenu dusu i duha, i zive i nezive stvari.

Duh i dusa nisu nista drugo, nego samo osobine, kvalitete i atribute neke forme, tela,
materije ili energije; ili osobine existencije i neexistencije.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

U alles-ovoj prvoj poruci, bih zamenio izraz dusa za izraz duh, mada nemora, mozemo
i obrnuto definisati, meni je sve jedno, samo neka se lakse sporazumevamo.
(ili moje definicije duha i duse, obrnuti..)

Ja sam definisao tako, jer smatra se u Mahabharati da je univerzalna dusa Atma, i sama
po sebi je nepromenljiva, kao eter svuda je rasprostranjena, i ona je cilj spoznaje
svakog coveka. Spoznaja Atme je isto kao i samo spoznaja, ili spoznaja svoje duse
u realnosti, u sustini, u srcu. Tako da svaki covak jeste Atman, samo sto mu zamagljeni
um i intelekt sprecavaju da to vidi.
 
Jos malo mojih vidjenja o licnosti I licnom:

Mnogi “ Hriscani” I “ Budisti” itd. obozavaju KULT LICNOSTI I prave sebi idola ( nije li to greska ? ) jer mislim da ne znaju ni sta je Hrist ni sta je Buda , mislim da ne znaju cega su Hrist I Buda ustvari simboli.

Hrist ( Buda ) je SIMBOL zrele , rodjene, probudjene Duse, Duse koja se oslobodila okova licnog I stopila se sa Bozanskim I Apsolutnim gde je sve JEDNO.

Isus je bio licnost a Hrist je simbol probudjene Duse.

Sidarta Gautama je bio licnost a Buda je simbol probudjene Duse.





Zašto hrišćanin ide u crkvu? Zašto je krst svet? Zašto je lice u molitvi okrenuto ka nebu? Zašto ima toliko likova u pojedinim crkvama? Mi ne možemo da mislimo o bilo čemu bez mentalne slike. Po zakonu asocijacije, materijalni lik priziva mentalnu sliku i obratno. Zbog toga se koriste spoljašnji simboli kada se vrše bogosluženja. To pomaže da se um održava fiksiranim na Biće kojem se moli.
Kao što nalazimo da, nekako, po zakonima naše mentalne konstitucije, moramo da povežemo svoje ideje o beskraju sa slikom plavog neba ili mora, tako, prirodno, povezujemo svoju ideju svetosti sa slikom crkve, džamije, krsta ili sa različitim slikama i oblicima. Ali, s tom razlikom što neki ljudi posvete svoj čitavi život idolu crkve i nikad se ne izdignu više od toga, jer za njih religija znači intelektualni pristanak na određene doktrine i činjenje dobra svojim bližnjima. S druge strane, neki ljudi, vremenom, odu dalje od toga, čitava njihova religija ide ka samospoznaji – hoću da postanem božanski spoznavši božansko. Idoli, hramovi, crkve, knjige, njima su samo potpora, pomagala za njihovo duhovno djetinjstvo; ali, njima je to malo, moraju da idu sve dalje i dalje...
Ako čovjek može da spozna svoju božanski prirodu uz pomoć lika, treba li to nazivati greškom? Mislim da ne, naprotiv. Čovjek putuje od niže istine ka višoj istini. Sve religije znače mnogobrojne pokušaje ljudske duše da shvati i spozna Beskrajno, svaka od njih određena uslovima svog rođenja i udruživanja i svaka od njih označava jedan stepen napretka, a svaka duša je mladi orao koji leti sve više i više, zadobijajući sve više i više snage dok ne dosegne Prekrasno Sunce.

Sa ostalim se slažem u potpunosti. Kažu, čak, da njihovi najbliži učenici nijesu shvatili dubinu misli svojih Učitelja (Hrista i Bude), da nijesu spoznali Ko su u stvari Oni. Zbog toga danas i postoji toliko različitih tumačenja njihovih učenja.
 
Ja sam definisao tako, jer smatra se u Mahabharati da je univerzalna dusa Atma, i sama
po sebi je nepromenljiva, kao eter svuda je rasprostranjena, i ona je cilj spoznaje
svakog coveka. Spoznaja Atme je isto kao i samo spoznaja, ili spoznaja svoje duse
u realnosti, u sustini, u srcu. Tako da svaki covak jeste Atman, samo sto mu zamagljeni
um i intelekt sprecavaju da to vidi.

Да, да, замагљени ум спречава човека да ТО види, а и када види...
Речи, речи, речи...
Несавршене су, не могу описати савршенство...
 
Ne znam zašto čovekuvek mora da izmišlja neke tajanstvene svari i pojave u oblastima koje nisu dovoljno naučno ispitane. Da vas podsetim, srce se i danas povezuje sa ljubavlju, u srce stavljamo voljene, kad ono, srce je (ne)obična pumpa koja prima elektroimpulse spolja, čak mu čovek ponegde podmeće te impulse preko pejsmejkera, čovek je uspeo da napravi i veštačko, zamenjuje jedno drugim.....
Nešto slično, izgleda, da se radi i sa dušom i duhom. U našem mozgu su neuroni povezani aksonima i sinapsama i u njemu se dešavaju hemijsko-fizički procesi čiji je rezultat svest (razum), a u okviru svesti tu su ljubav, mržnja, strah, radost....i ostale emocije koje mogu da se jednim imenom nazovu duhovnost čoveka. Čovek svoju duhovnost može da razvija u različitim pravcima i ako krene ka religiji, odjedanput gubi kontakt sa realnošću i počinje mistifikacija: Duša je neki fluid u čoveku, Duša i njena besmrtnost, Duša posle fizičke smrti se odvaja od tela, Nebo i večni život Duše na njemu i mnoge druge stvari, koje prosto vređaju ili siluju razum. Čemu sve to?
 
Ne znam zašto čovekuvek mora da izmišlja neke tajanstvene svari i pojave u oblastima koje nisu dovoljno naučno ispitane. Da vas podsetim, srce se i danas povezuje sa ljubavlju, u srce stavljamo voljene, kad ono, srce je (ne)obična pumpa koja prima elektroimpulse spolja, čak mu čovek ponegde podmeće te impulse preko pejsmejkera, čovek je uspeo da napravi i veštačko, zamenjuje jedno drugim.....
Nešto slično, izgleda, da se radi i sa dušom i duhom. U našem mozgu su neuroni povezani aksonima i sinapsama i u njemu se dešavaju hemijsko-fizički procesi čiji je rezultat svest (razum), a u okviru svesti tu su ljubav, mržnja, strah, radost....i ostale emocije koje mogu da se jednim imenom nazovu duhovnost čoveka. Čovek svoju duhovnost može da razvija u različitim pravcima i ako krene ka religiji, odjedanput gubi kontakt sa realnošću i počinje mistifikacija: Duša je neki fluid u čoveku, Duša i njena besmrtnost, Duša posle fizičke smrti se odvaja od tela, Nebo i večni život Duše na njemu i mnoge druge stvari, koje prosto vređaju ili siluju razum. Čemu sve to?

Ради бацања прашине у очи.

Хајде мало боље појасни хемијско-физичке процесе у нашем мозгу....
Рецимо да се не окренеш религији, већ науци, али не измишљеној, која такође служи да баци прашину у очи...
Из чега се састоји наше тело? Шта га разликује од мртвог тела?
Ко управља нашим телом док, на пример, спавамо?
По чему се разликујемо од осталих живих бића?
 
ZRAK SMRTI

Zrak smrti svodi takozvanog čoveka na prosto molekularno jezgro (peti element u izgradnji svemira), baš kao što se tona cveća može svesti na jednu jedinu kap ekstrata parfena. Budući tako jaka, energija smrti potpuno uništava ljudski organizam. To je struja tako visoke voltaže da neizbežno uništava organizam kada kroz njega počne da cirkuliše. Kao što grom rasparča drvo, tako i zrak smrti svodi ljudski organizam na pepeo. To je jedina vrsta energije kojoj ljudski organizam ne može da se suprostavi. Ovaj zrak povezuje smrt sa začećem. Dve krajnosti se dodiruju. Kada se jezgro odvoji od starog tela pod užasnim udarom zraka smrti, stvara se ogromna električna tenzija u jednoj ključnoj noti čiji je očit rezultat pokretanje i kombinacija GENA, koji odredjuju buduće fizičko telo. Tako se suptilne sastavnice plodnog jajeta smeštaju u odgovarajući poredak, imajući za osnovu električnu tenziju i ključnu notu smrti.

ONO ŠTO SE NASTAVLJA

Dve stvari idu u grob. Prva je fizičko telo, druga je ljudska ličnost. Ova poslednja, formira se u prvih sedam godina detinjstva i očvršćava sa iskustvom. Ponekad, ličnost tumara po groblju, drugi put izadje iz groba kad joj njeni ožalošćeni donesu cveće.
Malo-pomalo ličnost se raspada. Ličnost je energetska i atomska. Ličnost je prolazna. Ne postoji ni jedno jutro za ličnost pokojnika, ona je smrtna.
Ličnost ne reinkarnira. Ličnost je ćerka svog vremena i umire u svom vremenu. Ono što se nastavlja jeste JEZGO, to jest, MRTVAČEVA UTVARA. Unutar ove Utvare razvija se EGO KOJI REINKARNIRA, JA, JA SAM. Ovo poslednje je legija đavola koji se nastavljaju. Pogrešno je deliti se na dva JA, jedno inferiorno i drugo superiorno. JA je LEGIJA ĐAVOLA koji se normalno razvijaju unutar nas samih, to je sve.
U okultnoj literaturi mnogo se govori o jednom VIŠEM JA, o jednom BOŽANSKOM JA, ali ispostavlja se da to VIŠE JA nije takvo JA. Božanski apsolut transcendira svako JASTVO. Ono što nema profano ime, jeste BIĆE, INTIMUS.
JEZGRO je molekularno; jezgro, mrtvačeva utvara, normalno živi u molekularnom svetu, tako da kada umremo, izlazimo iz Ćelijskog sveta i ulazimo u molekularni. Kao što u fizičkom svetu upotrebljavamo ćelijsko telo, u molekularnom upotrebljavamo molekularno telo.
U Tibetanskoj knjizi mrtvih doslovno se kaže sledeće: ’’O ti plemenita roda, ’’nesputano delanje’’ podrazumevada tvoje sadašnje telo, budući da je telo želja, pošto je tvoj intelekt odvojen od svog sedišta (primedba: ’’sedište’’ je ljudsko telo koje je čovek odbacio i ostavio iza sebe), nije telo od zgusnute materije, tako da ti sad imaš moć da prođeš kroz bilo koju masivnu stenu, brdo, kamen, zemlju, kuće, i čak, kroz samu planinu Meru, a da ne budeš sprečen (prim. Ova moć, nadnormalna u ljudskom svetu, obična je u četvorodimenzionalnom posmrtnom stanju. U ljudskom svetu takve moći, urodjene kod svakog, mogu biti razvijane i uvežbavane umešnoću joge.) Izuzev Bud –Gaju i majčinu matericu, čak i kroz kralja svih planina, kroz samu planinu Meru ti možeš proći, bilo napred ili nazad, nepreprečen. To je , takodje, znak da lutaš u Sidpa Bardou. Priseti se naučavanja tvog gurua i moli se Samilosnom Gospodu.
O ti, plemenita roda, ti si zapravo obdaren moćima čudotvornog delanja koja međutim nisu plod bilo kakvog samadhija, već je to moć koja ti dolazi prirodno; i zato je ona od prirode karmičke moći. Ti si u stanju da u trenu pređeš sva četiri kontinenta oko planine Meru. Ili možeš trenutno doći na mesto na kojem želiš da budeš; imaš moć da se tamo nađeš za ono vreme koje je čoveku potrebno da se sagne ili ispruži ruku. Ove različite moći varke i promene oblika ne priželjkuj, ne priželjkuj’’

VITALNO TELO

U ljudskom organizmu postoji jedno Termo-Elektro-Magnetsko telo. To je vitalno telo. To telo je sedište organskog života. Ni jedan organizam ne bi mogao da živi bez vitalnog tela. Svaki atom Vitalnog tela prodire u svaki atom fizičkog tela kao bi on intezivno vibrirao. Svi hemijski, fiziološki i biološki fenomeni, svaka pojava opažanja, svaki metabolički proces, svaka akcija kalorija i sl. Ima svoju osnovu u Vitalnom telu. Ovo telo je zaista viši deo fizičkog tela, to je TETRA-DIMENZIONALNO TELO. U poslednjem trenu života, ovo telo beži iz fizičkog organizma. Vitalno telo ne ulazi u grob. Vitalno telo lebdi iznad groba i postepeno se raspada, zajedno sa raspadanjem leša. U grob ulaze samo leš i ličnost umrloga. Vitalno telo ima veću stvarnost od fizičkog. Dobro nam je poznato da se fizičko telo svakih sedam godina potpuno menja tako da u njemu ne ostaje ni jedan jedini predjašni atom. Medjutim, vitalno telo se ne menja. U njemu su sadržani svi atomi detinjstva, rane mladosti, zrelosti, starosti i oronulosti. Fizičko telo pripada trodimenzionalnom svetu. Vitalno telo je telo četvrte dimenzije.

PETA DIMENZIJA

Utvare umrlih žive u petoj dimenziji, što je VEČNOST. Dužina, širina i visina obrazuju tri dimenzije ćelijskog sveta. Vreme je četvrta dimenzija. Večnost , peta dimenzija, a ono što je iznad večnosti i vremena odgovara šestoj dimenziji.
Zaista, oslobađanje započinje u šestoj dimenziji, u svetu Božanskog Duha, elektronskom svetu, svetu ŠESTE DIMENZIJE. Svako ko umre ulazi u petu dimenziju. Večnost se otvara da bi progutala umrle, a potom ih izbacuje iz svog krila da bi ih vratila u svet vremena i fizičkog oblika. Umrli su izbačeni iz večnosti zato što još ne poseduju BIĆE. Samo oni koji poseduju BIĆE mogu živeti u večnosti. Biće je INTIMUS, DUH. Prvo je potrebno raditi sa molekularnom materijom da bi se proizvela duša, a potom je potrebno profiniti energiju ove duše na jedan viši stepen da bi se proizveo duh. Treba transmutovati molekularnu energiju u elektronsku i rascepiti atom da bi se oslobodila sveta vatra koja nas pretvara u božanske duhove.

/S.A.W/
 
Нису опасне оне лажи које су тоталне, без трунке истине у себи, створене као привид истине. Оне се лако открију.
Опасне су оне лажи које истину разграђују и умуљавају је са лажима, тако да се на крају добије једна каша из које је тешко ишчупати и трунчицу истине...
Све што се са лажи помеша, лаж је. Тако се истина убија. :cry:
 
Ради бацања прашине у очи.

Хајде мало боље појасни хемијско-физичке процесе у нашем мозгу....
Рецимо да се не окренеш религији, већ науци, али не измишљеној, која такође служи да баци прашину у очи...
Из чега се састоји наше тело? Шта га разликује од мртвог тела?
Ко управља нашим телом док, на пример, спавамо?

По чему се разликујемо од осталих живих бића?

Nisi razumeo moj post pa otud ova boldovana pitanja a na koja nauka još nema odgovora.
Ali ja sam sklon i ovakvom razmišljanju: da smo učesnici foruma pre 300 godina ( moglo bi da se postavi pitanje a šta je to kompjuter :D), koliko li bi tek onda pitanja ostalo bez odgovora a na koja danas učimo odgovore u osnovnoj školi?
To što nauka nema odgovora na mnoga pitanja, ne znači da neće doći do njih, a ne daje nam za pravo da u tim još neistraženim oblastima nagađamo. Prema tome duša nije neko naučno predviđanje stanja ili fluida u nama, već obično nagađanje koje ima religijsku pozadinu a poznato je da religija nije ničemu doprinela naučnoj misli, naprotiv.
 
Jominni i stnco
Ne mogu da verujem da neko ko je isao u skolu i procitao makar neku knjigu u zivotu tvrdi tako nesto.
Tako su tvrdili komunisti pa su morali da spaljuju i zabranjuju knjige. Sta je tvrdio Njutn, Anstajn,...
Mora da su bili mnogo zaostali iz vaseg ugla jomini i stnco?
 
Jominni i stnco
Ne mogu da verujem da neko ko je isao u skolu i procitao makar neku knjigu u zivotu tvrdi tako nesto.
Tako su tvrdili komunisti pa su morali da spaljuju i zabranjuju knjige. Sta je tvrdio Njutn, Anstajn,...
Mora da su bili mnogo zaostali iz vaseg ugla jomini i stnco?

Ko je ovde tvrdio da sam išao u školu?:D
Ostavi se već otrcanih poziva na komuniste kada želiš da ućutkaš nekoga, a ja znam da su vam komunisti krivi jer su vam sakrili Boga.
A navedi šta su tvrdili Ajnštajn i Njutn.
I da znaš u jednu ruku, sa današnjeg stanovišta, Njutn i jeste bio zaostao jer se bavio alhemijom. Možeš li da zamisliš velikog Njutna i alhemiju zajedno.
PS A jesi li ti išao(la) u školu i pročitao(la) makar neku knjigu (makar i onu istinitu "Alisa u zemlji čuda)?
 
za one koji ne pokusavaju da oslobode svoj um, Dusa ce i ostati samo nagadjanje... za ostale Dusa je stvarnost u koju se mogu osvedociti.

--------------------------------------------------------------------------------

"Dusa je energija, zbir energija od kojih su neke u coveku a neke su rasute culima oko njega. Nerasipanjem snaga Duse, askezom, uzdrzavanjem, disciplinom, tihovanjem, meditacijom , smirenjem uma I cula, sve ove energije se ponovo sabiraju u coveku I tako njegova Dusa raste."
Da li je ovo ušta si se ti osvedočio(la)? Ovo više liči na neku izjavu nadahnutog pesnika nego na činjenice.
Da li ti znaš šta je energija i koja je vrsta koju ovde pominješ? Šta znači "rasute čulima oko njega"?
I na kraju zašto toliko zloupotrebljavaš reč "energija"? Energija nije ništa mistično da bi se u tom kontekstu upotrebljavala.
O pa da, zatvoren um nije u stanju da razume vas nadahnute.:D
 
Nema znacajnijeg pisca, pesnika, umetnika, naucnika, ...koji se ne bavi ili koji se nije bavio problemom ljudske duse i ljudskog postojanja. Citala sam medicinske knjige , psihijatrija, i oni imaju pojam duse.
Dakle medicinski dusa postoji. Doktori se njome bave nju i lece ili ublazuju dusevne muke ljudima.
Covek koji tvrdi da dusa ne postoji trebalo bi da se zapita kako mu to nedostaje tako vitalan organ kojim se bavi citava grana medicine.
 
I na kraju zašto toliko zloupotrebljavaš reč "energija"? Energija nije ništa mistično da bi se u tom kontekstu upotrebljavala.
O pa da, zatvoren um nije u stanju da razume vas nadahnute.:D

Нажалост.
Нажалост и овај разговор доживљаваш као да неко покушава да те понизи или ти нанесе зло.
Ја само желим да те подстакнем да размишљаш.
Ништа не тврдим. Свако има своје искуство.
Нико не злоупотребљава реч ''енергија''.
Мени баш одговара да разговарам са неким ко толико познаје науку.
Још никада у животу нисам срела особу која о енергији зна толико, да не постоји простора ни за трунку мистерије/тајне...
Заиста ти је све сасвим јасно?
Због чега то знање не поделиш са нама?
 
Duh i dusa nisu nista drugo, nego samo osobine, kvalitete i atribute neke forme, tela,
materije ili energije; ili osobine existencije i neexistencije.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

U alles-ovoj prvoj poruci, bih zamenio izraz dusa za izraz duh, mada nemora, mozemo
i obrnuto definisati, meni je sve jedno, samo neka se lakse sporazumevamo.
(ili moje definicije duha i duse, obrnuti..)

.

za mene, Duh = Svest. to je svojstvo, osobina...ne znam kako to da opisem preciznije. a Dusa nije osobina vec suspstanca sveukupnosti, sustina.
Uvecanjem Duha ( svesti ) , covek oslobadja Dusu. Dusa je neunistiva, samo je manje ili vise slobodna. Zarobljena Dusa je u zatvoru uma i to je ono sto ja podrazumevam kad se kaze Pakao, oslobodjena Dusa koja spozna iluzije i ogranicenja uma - takva spoznaje stanje koje ja podrazumevam kad se kaze Raj. Tako ja to vidim.
 
tesko je slepcu objasniti kako je kad se vidi tako da ni ja tebi necu pokusavati da objasnjavam svoja iskustva, ionako mi ne bi verovao.

E vidiš. Ova nešto više je pokušala da me ućutka pomoću komunizma, ti ovde pominješ slepca iz istih razloga.
A da li si razmišljala kakve veze uopšte imaju tvoja ili moja iskustva sa objektivnom realnošću. Šta misliš kakva bi nam iskustva mogao preneti jedan štićenik kovinske bolnice.
Ovde se mentalna iskustva koja mogu da budu fantastična (neko se susreće sa Bogom i razgovara sa njim, neko razgovara sa duhovima i kontaktira sa precima, neko pomoću viska određuje da li je neko bolestan ili ne, neko se sretao sa vanzemaljcima....) sučeljavaju sa naučnim činjenicama. Nauka nije još razjasnila šta je svest ili kako ti reče Duša (iako sumnjam da je svest isto što i izvorno značenje Duše).
I da li si razmišljala o tome da ako poistovećuješ svest i Dušu (i ja po uzoru na tebe pišem veliko "D") kako onda svst ostaje večna i posle smrti (osmi ako ne razmišljaš o nekoj kolektivnoj svesti)?
 
Нажалост.
Нажалост и овај разговор доживљаваш као да неко покушава да те понизи или ти нанесе зло.
Ne znam zašto si ovoliko pristrasna a protiv mene. Pogledaj malo postove ovde pa ćeš videti da pominju neke slepce, nemogućnost razumevanje,.....i još po nešto jer nemaju nikakvih argumenata za svoje tvrdnje osmi neka svoja iskustva.
Ја само желим да те подстакнем да размишљаш.
Ништа не тврдим. Свако има своје искуство.
Slažem se. Ali da li ti svoje iskustvo možeš ovde da iznosiš kao neku objektivnu realnost? A to upravo rade kada Dušu poistovećuju sa nekim fluidom, ili čime već, u nama.
Нико не злоупотребљава реч ''енергија''.
Pretpostavljam da je i za tebe "energija" po malo misitčna reč, čim se nisi zapitala kako je to duša zgusnuta energija (koja i gde?) a rasuta čulima ( gde?), kako je gore rečeno, i čini mi se da si uzela izvode iz mog posta kada sam odgovorio na tu tvrdnju..
Ako danas postoje određene, dobro poznate, jasno definisane i lepo nazvane, vrste energija, da li imamo prava da sada mi tvrdimo da tamo postoji neka zgusnuta energija bez naznake koja i gde, a već znamo da se procesi u mozgu u poslednje vreme sve više rasvetljuju i demisitfikuju? Ako ovde Ales-gut tvrdi, ono što je gore napisala o Duši, onda bi bilo fer da nam objasni koju akademsku titulu ima i kojim metodama je to sve istražila, a da se manje oslanja na svoja iskustva, koja ja slepac, kako ona reče, ne bih razumeo.
Zato sam je i pitao kakva bi nam iskustva preneo jedan štićenik kovinske bolnice, bez namere da uvredim, nego da se ozbiljno zamislimo kada su lična iskustva u pitanju.
Још никада у животу нисам срела особу која о енергији зна толико, да не постоји простора ни за трунку мистерије/тајне...
Заиста ти је све сасвим јасно?
Због чега то знање не поделиш са нама?

Energija je jedan zajednički naziv za razne vrste energija. Meni su te poznate vrste energija sasvim jasne a priznajem da mi moja skromna pamet ne dozvoljava da razmišljam o nekim za sada nepoznatim vrstama energije, za koje ne mogu da tvrdim ni da postoje ni da ne, a pogotovu da tu eventualnu novu vrstu (zlo)upotrebljavam u okviru neke moje apsolutne tvrdnje, zansovane na ličnom iskustvu.
 
Nema znacajnijeg pisca, pesnika, umetnika, naucnika, ...koji se ne bavi ili koji se nije bavio problemom ljudske duse i ljudskog postojanja. Citala sam medicinske knjige , psihijatrija, i oni imaju pojam duse.
Dakle medicinski dusa postoji. Doktori se njome bave nju i lece ili ublazuju dusevne muke ljudima.
Covek koji tvrdi da dusa ne postoji trebalo bi da se zapita kako mu to nedostaje tako vitalan organ kojim se bavi citava grana medicine.
Polako jabukice, polako. Nemoj na prečac da donosiš zaključke. Navedi mi naučnika (ne pominjem umetnike) koji tvrde da je Duša zgusnuta energija itd, itd, kako to neki ovde tvrde. I zapamti sveukupno duševno stanje (svest, osećanja...) možeš da nazivaš kako hoćeš pa čak i Dušom, ali to nije nikakav fluid u telu, nije ni zgusnuta energija a nadasve nije ni organ, nego su to procesi koji se odvijaju u jednom organu. Kakvi su to procesi? Pa saznaćemo sigurno uz malo strpljenja, a ja sam siguran da će ih svesti na hemijsko-fizičke. Uostalom, mnogo hemije i fizike je već otkriveno u svim organima tela, pa nema razloga da mozak bude izuzetak.
 

Back
Top