Dusa

stnco
..a ne daje nam za pravo da u tim jos neistrazenim oblastima nagadjamo...

Mislis li da mudraci, Rishiji i Yogiji nagadjaju? Sorry, al nije tako, jer dusu treba
shvatiti, ili realizovati njeno postojanje, a to se ne radi recima, kojica potvrdjuje..

Reci, reci, reci...
Nesavrsene su, ne mogu opisati savrsenstvo...

Nego ako je neko potpuno spoznao svoju existenciju, ili dusu, postojanje, da li to
tebi imalo znaci nesto? Posebno ako ne verujes. Nisi jos cuo ono? >> tamo gde nauke
zavrsavaju religija zapocinje. Npr i u matematici se koriste simboli, koren, kvadrat,
suma.. trouglovi.. itd, a kamoli u religiji tako slozenom stepenu moraju se koristiti
simboli, jer same po sebi, svaka rec predstavlja jedan simbol, a slika hiljadu njih.
Tako, da li mozes resiti matematicki zadatak iz trigonometrije, ako neznas ni osnovne
operacije kao sto su mnozenje i deljenje? Isto je nemoguce shvatiti sustinu religije
ako neznas osnovne stvari. Matematika se uci svugde, od prvog razreda, a malo je ljudi
koji znaju da resavaju slozenije zadatke, a sta ocekujes od religija kada veoma mali
prosek ljudi se time bavi, i malo ko profesionalno?

Niko ovde ne tvrdi da je dusa ektoplazma, nego kao sto je softver u pokretu racunara
tako je i dusa u pokretu ljudskom telu, samo sto covek ima slobodnu volju kao faktor
ispoljavanja i expresije. A kompjuter je samo masina, bez svojeg licnog izbora.
A kako da nazoves slobodnu volju ili ono "JA"?

jabukica
Sta je tvrdio Njutn, Anstajn,...

Valjda sam dobro pomesao matematiku i pojam o znanju.. 8-),
A sta kaze Einstein, kako bilo al je na nasoj strani, imam jednu stranicu iz interneta
o njegovoj teoriji o relativnosti, izgleda da cete me naterati da je celu prevedem i
zapocnem novu temu o tome, o veze izmedju stvarnog i nestvarnog.
Svi ti naucnici i filozofi su morali da bi shvatili ono sto treba, da povezuju i
duhovno znanje sa naukama, zapravo nauka je samo grubiji oblik duhovnog znanja.

stnco
..I na kraju zasto toliko upotrebljavas rec "energija"? Energija nije nista misticno
da bi se u tom kontekstu upotrebljavala...

Neka npr kazem, u pravu si, al istovremeno energija nije ni nista realna da bi se
i tako oslovljavala. Ako je sve nastalo u Big bangu, onda je i dalje sve nista,
al nekako se ispoljava u razlicitim formama. Tako je i sa Kosmickom Dusom, sama po sebi
nema bas nikakvog atributa, al se manifestira u svoj prirodi u razlicitim formama.
 
stnco
..a ne daje nam za pravo da u tim jos neistrazenim oblastima nagadjamo...

Mislis li da mudraci, Rishiji i Yogiji nagadjaju? Sorry, al nije tako, jer dusu treba
shvatiti, ili realizovati njeno postojanje, a to se ne radi recima, kojica potvrdjuje..

Čim mi pomeneš mudrace ja onda vidim koliko je sati. No, hajde navedi šta su ti tvoji mudraci tako značajno rekli pa možemo diskutovati. Ako se pozivaš na kojicu onda si prevideo da ona tvrdi kako je duša tamo neka sakupljena energija a ja samo pitam koja i gde.

Reci, reci, reci...
Nesavrsene su, ne mogu opisati savrsenstvo...
Ma koje je to savršenstvo?

Nego ako je neko potpuno spoznao svoju existenciju, ili dusu, postojanje, da li to
tebi imalo znaci nesto? Posebno ako ne verujes.
Eto ti ga sad. Pa onda prvo reci šta je Duša? Da li to energija (po kojici), neka suptilna supstanca (po alles-gut) ili je to egzistencija (po tebi, iako me malo zbunjuje onaj zarez i "ili")?
Nisi jos cuo ono? >> tamo gde nauke zavrsavaju religija zapocinje.
E, ovo što si rekao je za diskusiju koja može da ispuni čitavu knjigu. Ali zar ne shvataš da je upravo to što ja tvrdim. Pošto voliš metafore evo ja ću ti metaforički objasniti ono gore što si pitao: religija je sa svojim tvrdnjama uvek na perifernim đubrištima nauke. Kako nauka napreduje ona raščišćava to nepoznato đubrište a religija se neprekidno povlači.
Valjda je tebi jasno da nauka nije stala sa razvojem. Ona se razvija i dalje, i stalno pomera svoje granice dok religija mora da se povlači. U davna i srećom prošla vremena, religija se nije povlačila nego je ubijala. Danas ne ubija ali pokušava da satanizuje. Pogledaj samo na forumu kako tvoji istomišljenici reaguju na pomen Teorije evolucije ili Teoriju velikog praska.
Niko ovde ne tvrdi da je dusa ektoplazma,.....
Varaš se! Tvrdi da je zgusnuta energija a ne navodi ni koja ni gde.
...... nego kao sto je softver u pokretu racunara
tako je i dusa u pokretu ljudskom telu, samo sto covek ima slobodnu volju kao faktor
ispoljavanja i expresije. A kompjuter je samo masina, bez svojeg licnog izbora.
A kako da nazoves slobodnu volju ili ono "JA"?
Eh evo konačno smo se skoro sreli. Samo ja to ne zovem duša nego osećanja, emocije u okviru nečeg čudnog i veličanstvenog a to je razum.

Valjda sam dobro pomesao matematiku i pojam o znanju.. 8-),
A sta kaze Einstein, kako bilo al je na nasoj strani, imam jednu stranicu iz interneta
o njegovoj teoriji o relativnosti, izgleda da cete me naterati da je celu prevedem i
zapocnem novu temu o tome, o veze izmedju stvarnog i nestvarnog.
Svi ti naucnici i filozofi su morali da bi shvatili ono sto treba, da povezuju i
duhovno znanje sa naukama, zapravo nauka je samo grubiji oblik duhovnog znanja.
Prevedi to molim te da vidim kako je to jedan panteista na strani teista.

stnco
..I na kraju zasto toliko upotrebljavas rec "energija"? Energija nije nista misticno
da bi se u tom kontekstu upotrebljavala...

Neka npr kazem, u pravu si, al istovremeno energija nije ni nista realna da bi se
i tako oslovljavala. Ako je sve nastalo u Big bangu, onda je i dalje sve nista,
al nekako se ispoljava u razlicitim formama.
Vidim da opet nekim metaforama u vezi sa realnim pokušavaš da pojasniš nešto iracionalno. Ja ti govorim o tim reznim formama. One su itekako realne, i evo dolazi zima pa ćeš se upoznati bar sa jednom formom (vrstom) energije-toplotnom.
Tako je i sa Kosmickom Dusom, sama po sebi
nema bas nikakvog atributa, al se manifestira u svoj prirodi u razlicitim formama.
Evo sada nagađaš. Sta je sad pa Kosmička Duša i koje su to njene forme? Da te podsetim: ja sam ti jednu formu energije konkretno naveo, hajde i ti meni navedi jednu formu duše koja se "manifestira u svoj prirodi".
Danas se valjda duša jedino povezuje sa razumnim bićem-čovekom a ne sa čitavim kosmosom. Animizam, period razvoja čoveka, kada je stvarima i pojavama pripisivao dušu, je ostao daleko u ljudskoj istoriji.
 
... onda si prevideo da ona tvrdi kako je duša tamo neka sakupljena energija a ja samo pitam koja i gde.

:confused:

Каква скупљена енергија?

Можда ћу некада доћи и до овог закључка. Не могу да тврдим ни да јесте ни да није...
Где сам ја ово изјавила?
 
:confused:

Каква скупљена енергија?

Можда ћу некада доћи и до овог закључка. Не могу да тврдим ни да јесте ни да није...
Где сам ја ово изјавила?

Vratio sam se u nazad, pročitao neke postove i video da sam pogrešio jer je energiju i dušu povezivao alles-gut. Ja se stvarno izvinjavam zbog ove moje nesmotrenosti i iskreno se nadam da ćeš izvinjenje prihvatiti, bez obzira što imamo različite stavove prema nekim pitanjima. Nadam se da se neće dogoditi da ubuduće napravim ovakvu gešku.
 
tvrdi kako je duša tamo neka sakupljena energija a ja samo pitam koja i gde.


Danas se valjda duša jedino povezuje sa razumnim bićem-čovekom a ne sa čitavim kosmosom. Animizam, period razvoja čoveka, kada je stvarima i pojavama pripisivao dušu, je ostao daleko u ljudskoj istoriji.


Stnco, stvarno si neverovatan covek…radije bi ovde proveo tri zivota pokusavajuci da racionalno objasnis kako ovo sto sam naveo nije moguce nego da sam pokusas da dodjes do bilo kakve unutrasnje spoznaje na nacine na koje sam naveo.

Da, sakupljena energija, napisao sam svoja vidjenja koja I gde I na koje nacine se sakuplja. Smatram da se Dusa jaca sakupljanjem energije I besprekornim nacinom zivota a taj nacin podrazumeva osluskivanje unutrasnjeg bica ( neki taj glas unutrasnjeg bica zovu intuicija ) I ne trosenje sebe na “ greske “, “ grehove “ , jednostavno to su greske jer usporavaju put do spoznaje ali to je nesto sto svako treba sam da otkrije a ne da nekriticki prihvati. Znas iz fizike da opadanje mase dovodi do uvecanja energije …ja mislim da je tu energiju potrebno sakupiti tako sto je ne rasipas na gluposti cula, na negativne emocije, posesivnosti, brigu , nervozu, bes, zatim na ostale nacine koje se u svetim knjigama smatraju za greske…nije li to ucenje o tome da opadanje mase dovodi do uvecanja energije nesto sto su Hrist I ostali ucitelji sveta otkrili pre vise hiljada godina ? Sta mislis cemu sluzi post nego da bi se ta energija sakupila u prociscenom stanju radi spoznaje o tome da covek nije samo glupa masa?

“Danas se valjda duša jedino povezuje sa razumnim bićem-čovekom a ne sa čitavim kosmosom. Animizam, period razvoja čoveka, kada je stvarima i pojavama pripisivao dušu, je ostao daleko u ljudskoj istoriji . “

Ovo sto si napisao nije istina. ...ovo je vec neko pisao a ja cu da ponovim…” neki naucnici smatraju da je proto svest fundamentalno svojstvo celokupne materije, isto kao npr. masa ili naelektrisanje...znaci sve sto postoji atomi, kamenje, zvezde, drvece poseduje proto svest (dogadjaji posmatrani spolja su materija a posmatrani iznutra su um)... ...prema materijalizmu materija stvara um, prema idealizmu um stvara materiju...meni se ovo objasnjenje sa proto svesti cini prihvatljivo jer po njemu svest prozima ceo univerzum i sve njegove sastavne delove...ne izgleda mi smisleno da se svest pojavljuje niotkuda. “

Covek je evolutivnim usavrsavanjem ( da ne ulazim sad u teorije reinkarnacije ) dosao do toga da tu datost koja se zove svest moze da uzdigne visoko.

Dalje zakljucke nek izvlaci kako ko hoce.
 
alles-gut Neću mnogo da naglabam ali evo ti dva pitanja. Prvo: o kojoj ti energiji ovde pričaš?O nekoj poznatoj, jasno definisanoj ili nekoj hipotetičkoj i tebi znanoj.
Drugo: Na osnovu čega tvrdiš da su Hrist i ostali učitelji sveta otkrili pojavu smanjenja mase i povećanja energije? Malo više detalja o tome da ne bi bilo puko nagađanje.
 
nije li to ucenje o tome da opadanje mase dovodi do uvecanja energije nesto sto su Hrist I ostali ucitelji sveta otkrili pre vise hiljada godina ? Sta mislis cemu sluzi post nego da bi se ta energija sakupila u prociscenom stanju radi spoznaje o tome da covek nije samo glupa masa?

Интересантно. Никада нисам размишљала о посту на овај начин.
Хвала.

” neki naucnici smatraju da je proto svest fundamentalno svojstvo celokupne materije, isto kao npr. masa ili naelektrisanje...znaci sve sto postoji atomi, kamenje, zvezde, drvece poseduje proto svest (dogadjaji posmatrani spolja su materija a posmatrani iznutra su um)... ...prema materijalizmu materija stvara um, prema idealizmu um stvara materiju...meni se ovo objasnjenje sa proto svesti cini prihvatljivo jer po njemu svest prozima ceo univerzum i sve njegove sastavne delove...ne izgleda mi smisleno da se svest pojavljuje niotkuda. “

Хм... Ово ми се чини логично... Нешто слично мом искуству...
Али опет та Свест/душа/енергија шта ли је...
 
1. b
2. na osnovu tekstova iz Biblije koji kazu da su se askezom " napunili Duhom Svetim "

1.Tako brate sada je sve jasno i ostao sam bez teksta.
2. Iz knjige "Svete varalice" sam saznao sledeće, citat: "Naravno prelepa stvar u vezi sa Biblijom što u njoj ima citata da opravdaju bilo šta, čak i blud, incest, ili čedomorstvo" , kraj citata, a sada evo saznajem da ima citata koji su preteča nuklearne fizike. No, citati iz Biblije, bar ovako kako ih ti razumeš, čini mi se mnogo više govore o onome ko ih tumači i to u smislu u kome to ne žele da čuju.
Preporuka: uzmi neku Fiziku I i upoznaj se malo više sa energijom i uzmi neku Nuklearnu fiziku i pročitaj o defekru mase i videćeš koliko si do sada bio vanvremenski.
 
Duh i duša se mogu uporediti sa lampom. Sijalica je duša, iz nje dolazi svjetlost. Duh su svjetlosni zraci koji zrače iz nje. Koliko će svjetlosti prodirati napolje zavisi od zaslona na svjetiljci. A koliko svjetlosti on propušta, zavisi od toga da li je očišćen ili neočišćen, jasan i čist ili umrljan i prašnjav. Isto se događa sa dušom i duhom. Duh nije ličnost, nego zračenje ličnosti, ono što se od nje realizuje. Ako je neka osoba sveta, odnosno ako je sasvim čista, ona i zrači svetost. Ovo zračenje je duh. Ali, ako se oko duše nalazi još mnogo karmi i neznanja, njena božanska svjetlost ne može da prodre i takva osoba, koja je još ispunjena neznanjem, ne posjeduje tako snažan duh koji zrači kao samorealizovana osoba. Duh se može označiti i kao svijest. Svijest ima više značenja: jasnost, razumijevanje, providnost.

Duša je život, sjeme, ili, bolje rečeno, snaga sjemena iz kojeg sve nastaje. Sjeme je jedna snažna, u sebi koncentrisana cjelina. Tako je u sjemenu drveta već smješteno cijelo drvo kao najfinija, najgušća i najkoncentrisanija snaga ili vibracija. Ovo sjeme je sam Bog. Ono nije božansko, nego je sam Bog, ne sveto, nego sama svetost.
 
alles-gut Neću mnogo da naglabam ali evo ti dva pitanja. Prvo: o kojoj ti energiji ovde pričaš?O nekoj poznatoj, jasno definisanoj ili nekoj hipotetičkoj i tebi znanoj.
.

Jos nesto cu da dodam na tvoje prvo pitanje koje je , mislim, malo lukavo postavljeno. Odgovor na pitanje ustvari sadrzi segmente I iz opcije a I iz opcije b : za pojavu o kojoj pisem moze se reci da je poznata ( ne samo meni znana , kako sam mozda brzopleto zaokruzio u opciji pod b ) jer su mnogi ljudi pisali o njoj: na istoku to zovu “Kundalini”, na Zapadu “Dusa”, Tolteci to pominju kao “ energetsko telo”, “dvojnik”.
Poznata je onima koji rade na sebi, poznata je onima koji imaju volje, hrabrosti I marljivi su u tome da stupe u kontakt sa tim unutrasnjim bicem, da ojacaju I sakupe tu rasutu energiju koju ja zovem Dusom.

Istina je da pojava o kojoj pisem nije jasno definisana, ne verujem ni da se moze jasno definisati u potpunosti ( Indusi na primer “Kundalini” opisuju kao dinamicki potencijal u coveku koji treba osloboditi…recimo zakopano blago ). Ipak, ovo sto pokusavam da opisem je za mene potvrdjeno skoro svakodnevnim prakticnim iskustvom ( trudim se da svaki dan odvojim vreme za osluskivanje unutrasnjeg bica, za sastavljanje samog sebe I snaga Duse u celinu ), tako da nije ni samo hipoteza.

Svakodnevno budjenje tog izvora na nacine koje sam naveo, povezivanje sa tim izvorom meni pomaze da se sastavim u nekim zivotnim situacijama I energetski me osnazuje ( povecava moju sposobnost vrsenja rada – psihickog I fizickog ), povezivanje sa tim izvorom cini da odgovore na neka pitanja dobijam bez procesa razmisljanja, intuitivno, tako da to jedino mogu da nazovem govorom Duse.
Svakodnevne obaveze me sprecavaju da se tom povezivanju I budjenju posvetim onoliko koliko bih hteo a mogu samo da zamislim sta bi sve mogao da postigne onaj koji se tome posveti ceo dan po svaki dan. Zbog toga I verujem da je istina ono sto su govorili Isus, Buda, Lao Ce, da ih ne nabrajam dalje. Ubedjen sam ( znam ) da covek ima potencijal koji treba da probudi – Dusu .To je sve.
 
Jos nesto cu da dodam na tvoje prvo pitanje koje je , mislim, malo lukavo postavljeno. Odgovor na pitanje ustvari sadrzi segmente I iz opcije a I iz opcije b : za pojavu o kojoj pisem moze se reci da je poznata ( ne samo meni znana , kako sam mozda brzopleto zaokruzio u opciji pod b ) jer su mnogi ljudi pisali o njoj: na istoku to zovu “Kundalini”, na Zapadu “Dusa”, Tolteci to pominju kao “ energetsko telo”, “dvojnik”.
Poznata je onima koji rade na sebi, poznata je onima koji imaju volje, hrabrosti I marljivi su u tome da stupe u kontakt sa tim unutrasnjim bicem, da ojacaju I sakupe tu rasutu energiju koju ja zovem Dusom.

Istina je da pojava o kojoj pisem nije jasno definisana, ne verujem ni da se moze jasno definisati u potpunosti ( [/b]Indusi[/b] na primer “Kundalini” opisuju kao dinamicki potencijal u coveku koji treba osloboditi…recimo zakopano blago ). Ipak, ovo sto pokusavam da opisem je za mene [b/potvrdjeno skoro svakodnevnim prakticnim iskustvom[/b] ( trudim se da svaki dan odvojim vreme za osluskivanje unutrasnjeg bica, za sastavljanje samog sebe I snaga Duse u celinu ), tako da nije ni samo hipoteza.

Svakodnevno budjenje tog izvora na nacine koje sam naveo, povezivanje sa tim izvorom meni pomaze da se sastavim u nekim zivotnim situacijama I energetski me osnazuje ( povecava moju sposobnost vrsenja rada – psihickog I fizickog ), povezivanje sa tim izvorom cini da odgovore na neka pitanja dobijam bez procesa razmisljanja, intuitivno, tako da to jedino mogu da nazovem govorom Duse.
Svakodnevne obaveze me sprecavaju da se tom povezivanju I budjenju posvetim onoliko koliko bih hteo a mogu samo da zamislim sta bi sve mogao da postigne onaj koji se tome posveti ceo dan po svaki dan. Zbog toga I verujem da je istina ono sto su govorili Isus, Buda, Lao Ce, da ih ne nabrajam dalje. Ubedjen sam ( znam ) da covek ima potencijal koji treba da probudi – Dusu .To je sve.

Čim si pomenuo opciju "a" odmah se nameće pitanje: a koja je to vrsta energije, i ne postojanje odgovora na njega odmah izuzima opciju "a". Znači ti ipak govoriš o nekoj hipotetičkoj, ili lično-iskustvenoj energiji koja ni tebi baš nije jasna.
Ti ovde pominješ Tolteke, Induse i svoje lično iskustvo a vidiš li da jedni govore o "energetskom telu", drugi o "dinamičkom potencijalu", ti o nekoj, tebi znanoj, energiji a sve se odnosi na opis nečega što ti nazivaš Dušom. Znači prilično proizvoljno tumačenje jedne te iste stvari.
Čak, na kraju, i ti odustaješ od prvobitne ideje da je Duša neka energija, već je sada tek neka mogućnosti ili kako si rekao "potencijal koji treba probuditi".
Ja lično nisam zagovornik opcije da treba mišljenja drevnih naroda uzimati zdravo za gotovo, već smatram da treba čitati naučnu literaturu, a lična iskustva ne plasirati kao objektivnu istinu nego ih zadržati za sebe.
Svakako ne odbacujem mogućnost da diskutujemo i o tvom iskustvu, ali unapred moramo da primetimo da ono nema nikakvu naučnu osnovu.
 
Ali najbolje je da pogledaš post broj 86 koji je odmah iznad ovog tvog poslednjeg, i sa njim razvezi diskusiju jer i ti i on tu unosite neke poetske, mistične i religijske elemente, pa ćete se bolje razumeti.
 
Vrsta energije - recimo da to moze da se nazove psihickom energijom. Sama rec “ psiha “ znaci Dusa.

A za post 86 – vrlo lep opis, razumemo se odlicno.

Pogrešno, takva zvanično nije definisana, pa spada u grupu "b", a mi govorimo o grupi "a".
Baš me čudi da se razumete kada on pod dušom podrazumeva svest, a to je i moje shvatanje.
 
ni svest nije zvanicno definisana stnco, niko ne ume tacno da kaze sta je to pa ipak postoji. Inace, o tome i ja pisem - jacanje Duse = proboj ka visoj svesti. Vise psihicke energije = vise svesti.
 
evo jedna od definicija svesti iz Vikipedije :

“ Свест је у најопштијем значењу: свеукупност властитих психичких доживљаја (осети, опажаји, сећања, мишљење, представе, асоцијације, осећања, потребе и сл.) које смо у стању непосредно да опазимо интроспекцијом и релативно јасно опишемо или на други начин изразимо. “

dakle , Svest = sveukupnost psihickih dozivljaja.

psiha = Dusa

Svest = Sveukupnost Dusevnih dozivljaja

Samo bih se osvrnuo na jedan deo recenice iz definicije u Vikipediji: “свеукупност властитих психичких доживљаја које смо у стању непосредно да опазимо интроспекцијом “.

Moje pitanje je Ko smo to Mi , ti koji opazaju intospekcijom?

Da li smo mi mozak, da li jedino on ima sposobnost da opaza. Ne bih rekao jer je na eksperimentu sa biljkama u koje je poboden elektroencefalogram ustanovljeno da se ocitava burna reakcija kad covek cak samo i u glavi stvori losu nameru prema biljci, a kamoli ako joj fizicki naudi.
Ona to svesno opaza – dakle I biljka je svesno bice, iako nema mozak.

Sta je onda ustvari to sto ima moc svesnog opazanja ako smo ustanovili da to nije mozak? Da li su to cula – moze se proveriti na jednostavnom eksperimentu - ako zatvorimo oci I usi, ako izolujemo I ostala cula, svest ce ipak ostati.

Dakle mi nismo ni cula – svest ostaje I kad su cula ugasena.

A ustanovljeno je da za svest nije zaduzen ni mozak na eksperimentu sa biljkama.

Ko smo onda to Mi – ti koji opazaju ako nismo ni mozak ni cula …ako nismo telo …
 

Postoje tri strane ljudskog zivota :
1. Telesni
2. Dusevni
3. Duhovni

Nase telo se sastoji od raznih organa, od kojih svaki obavlja svoju funkciju i sustinski je neophodan za telesni zivot.Tri su vrste glavnih organa :
1) zeludac, pluca, srce, arterije, vene, itd. Funkcija svih ovih organa je - ishrana ili izgradnja tela; 2) sistem misica i kostiju, cija je funkcija "kretanje" unutra i spolja; i sistem nerava, ciji je centar glava, kicmena mozdina i sistem ganglija koji se siri po celom telu; njihova je funkcija - culnost (osetljivost). narocito je prijatan nadrazaj nasih pet cula kroz koje je nervni sistem izasao na povrsinu radi opstenja sa spoljasnjim svetom.
Sve je to, kao sto vidite, telesno - i kako bi se sve to ticalo duse ?
Naime, dusa se stara o hrani, picu, snu, odeci, krovu i svemu ostalom, zeleci da na svaki nacin to dobije, kako bi telo bilo mirno i kako je ne bi uznemiravalo svojim upornim prohtevima.

Ako pogledamo dusu u celini, nista necemo razabrati - njena dejstva prvo treba razvrstati, pa tek onda svaku vrsta dejstva posmatrati posebno.Uzmimo sada tu podelu i pocnimo sa razmatranjem svake strane.
:arrow: Umna strana - Pratite malo sebe i primeticete da nista ne cinite bez razmisljanja i razumevanja. Svaku sitnicu treba razmotriti. Svaku. Kada razmisljate, tu jos nema odredjene misli. Odredjena misao nastaje kada nadjete resenje nekog pitanja. Vas razum kruzi trazeci sta predstavlja neka stvar, odkuda ona, radi cega je i drugo. Kada sami nadjete takvo resenje ili kada ga cujete od drugih pa se saglasite sa njim, obicno kazete: " Sad shvatam, nema vise sta da se objasnjava, stvar je resena". To resenje donosi mir Vasim mislima u odnosu na predmet koji Vas je zanimao. Tada se Vas razum okrece drugim predmetima, a misao do koje ste dosli pohranjuje se u dusevni arhiv - pamcenje, odakle se po potrebi uzima kao pomoc u resavanju drugih pitanja, ili kao sredstvo za slaganje drugih misli. Ukupnost svih shvatanja koja tako nastanu predstavlja nacin Vaseg razmisljanja, koji u svakoj prilici pokazujete kroz svoje reci. To je oblast Vaseg znanja, koje ste stekli misaonim naporom. Sto ste vise pitanja resili, tim vise imate zaokruzenih misli ili pojmova o stvarima; sto je vise takvih pojmova, to je siri krug Vaseg znanja.
Moram napomenuti da masta i pamcenje ne misle. Masta zamislja a pamcenje pamti. Razum rasudjuje, promislja i pronalazi zahtevana resenja.
:arrow: Voljna strana dusevnog zivota - Sila koja dejstvuje ovde je "volja"; ona voli i zeli da stekne, upotrebi ili ucini ono sto smatra korisnim, ili potrebnim, ili ugodnim za sebe, a ne voli i ne zeli ono sto je suprotno od toga.Ona drzi pod svojom upravom sve sile sile duse i tela, i sva pomocna sredstva, i sve ih pusta u akciju kada zatreba. U njenoj osnovi lezi "revnost", ili usrdnost - zudnja za delanjem, a kao uzrocnici pored nje stoje - prijatnost, korisnost i potreba, kojih kada nema , revnost spava, a delatne sile gube intezitet i opustaju se.
:arrow: Culna strana - Stvar srca je da osti sve sto se tice nas. Ono stalno i neprekidno oseca stanje duse i tela i uz to prima razlicite utiske koje ostavljaju pojedinacna dela duse i tela, predmeti koje covek susrece i koji ga okruzuju, spoljasnji uslovi i uopste tok zivota, koji coveka podsticu, nudeci mu da uzme ono sto je prijatno, a neprijatno da odbaci. Na srcu se odrazava zdravlje ili bolest tela, njegova zivost ili uvelost, umor ili snaga, svezina ili uspavanost.Svaki uticaj na srce proizvodi u njemu narocito osecanje, ali za njihovo razlikovanje ne postoje reci u nasem jeziku. Zadovoljenje ukusa srca donosi sladak mir, koji i cini meru svacije srece. Nista Te ne uznemirava - to je sreca.
Kada bi se covek u misaonoj oblasti uvek drzao zdravog razuma, a u delatnoj razboritosti, onda bi u zivotu nailazio na najmanji moguci udeo slucajnosti koje ne prijaju njegovom srcu i shodno tome imao bi najveci udeo srece.
:wink: recept za srecu !
Ne znam sta je dusa !!!


 
To su Vam dakle dusa i dusevni zivot sa svih strana !
Evo i nekoliko reci o dusevnim problemima... Kod ljudi koji misaonu oblast retko drze kako treba, nego se predaju mastanju i rasejanosti, delatna sila se kloni svoga normalnog usmerenja, povodeci se za nepostojanim zeljama koje su izazvane ne potrebama prirode, nego strastima...
Kako gnev pali srce ! Kako ga muci mrznja ! Kako toci zla zavist ! Koliko patnji i muka pricinjava nezadovoljena ili posramljena sujeta ! Kako muci patnja kada strada ponos ! Kako bludne strasti muce coveka !
Kod ostrascenog srca utisci ne bivaju onakvi kakvi bi trebali da budu, ukusi se izopacuju, i sve druge sile bivaju podstaknute na pogresnu stranu. Kada se neko ocisti od strasti, neka pustio na volju srcu, ali dok su strasti snazne, pustiti srcu na volju znaci otvoreno osuditi sebe na svakojake pogresne korake.
Dosta toga sam precutala o dusi ! Ake Te nesto interesuje PITAJ 8-)
 
To su Vam dakle dusa i dusevni zivot sa svih strana !
Evo i nekoliko reci o dusevnim problemima... Kod ljudi koji misaonu oblast retko drze kako treba, nego se predaju mastanju i rasejanosti, delatna sila se kloni svoga normalnog usmerenja, povodeci se za nepostojanim zeljama koje su izazvane ne potrebama prirode, nego strastima...
Kako gnev pali srce ! Kako ga muci mrznja ! Kako toci zla zavist ! Koliko patnji i muka pricinjava nezadovoljena ili posramljena sujeta ! Kako muci patnja kada strada ponos ! Kako bludne strasti muce coveka !
Kod ostrascenog srca utisci ne bivaju onakvi kakvi bi trebali da budu, ukusi se izopacuju, i sve druge sile bivaju podstaknute na pogresnu stranu. Kada se neko ocisti od strasti, neka pustio na volju srcu, ali dok su strasti snazne, pustiti srcu na volju znaci otvoreno osuditi sebe na svakojake pogresne korake.
Dosta toga sam precutala o dusi ! Ake Te nesto interesuje PITAJ 8-)

o dusi se i ne moze sve reci,,,,,neke stvari se precute..i da te pohvalim zatextove i ja inace pisem na taj nacin ali me drugi bojkotuuju....
 
Meni se tekstovi mnogo dopadaju.
Ne kapiram zasto si banovan korisnik, al dobro, to sad nije bitno.
Mozda je paramanand upravu, mogla si u crnoj varijanti, al i to je manje vazno.
Pa imam vise pitanja, a to nije dobro, to znaci da mi se jos nista od onog sto sam procitala nije sleglo pa ne mogu jos to nekako da sagledam u celosti da bih postavila pitanje. Al ajde da pocnem.

Kada je voljni deo duse u losem stanju, uspavan, cime se to saznaje, sta to u nama posmatra sam rad duse?

Zasto nema dela o Duhovnoj strani ljudskog zivota? Mozemo li dobiti i taj deo?

Ako se covek vec nalazi u tom stanju koje si opisala u drugom, kracem tekstu, i svesan ga je , kojim radom duse izlazi iz tog stanja?

Ne znam da li sam dobro razumela onaj recept za srecu. Jel to recept za srecu da na znas sta je dusa? Moze li to ponovo?

Pamcenje. Da li stanje pamcenja govori nesto o stanju duse?

Hvala
 

Back
Top