Државни правни у БГ или Унион?

Poruka
137
Већ двије године сам на државном и за то вријеме сам дао само два испита. Дијелом је тако због мог нерада, дијелом због тога што су професори говна а дијелом и због тога што је организација факултета катастрога. Мада углавном је мој нерад разлог.
Било како било, до понедјељка морам дефинитивно да одлучим хоћу ли опет пробати да пребродим прву годину или ћу се пребацити на Унион. Молим за искрене одговоре; без лажног охрабривања/уљепшавања.

Моје мишљење? Па, од хиљаду мисли које ми се врзмају по глави тешко ми је да спојим најсмисленију цјелину. Објективно гледајући, рекао бих да је Унион боља опција, из више разлога. Мада кад се оно субјективно узме у обзир мислим да бих за 4 године био подобро искомплексиран због чињенице да сам завршио приватни факултет. Можда гријешим али чини ми се да би ме то увијек мучило. Подсвјесно ако ништа.
 
Ocigledno nemas radne navike i nece se nista promeniti ako obnovis godinu vec ces samo sebi da otezas, a verovatno nikada neces ni zavrsiti te studije. Privatni fakulteti imaju jako malu vrednost i to ce te mozda (ovde i faktor srece i konekcije imaju jako veliki uticaj pa je zato rec "mozda") pratiti kasnije kroz zaposljavanje.
Predlog je neka visa drzavna skola jer su jedva malo teze od srednjih skola, a posle toga mozes nastaviti strukovni master i opet imati tih 240 poena jedino neces moci na doktorske studije ali to nije ni bitno jer i onako nemas radnih navika.
 
Ако си за две године дао два испита (вероватно два најлакша), ти на државном правном више немаш шта да тражиш.

Унион је, колико знам, настао од пензионисаних професора са државног правног, па мислим да они гледају да очувају реноме тог факултета, а не само да продају дипломе. Ако је такав, какав мислим да јесте (не мора да буде, није баш да пратим стање), онда ћеш, са два испита за две године, и на Униону да имаш тежак задатак (за разлику од осталих приватних), али свакако имаћеш бољу ситуацију него на државном на коме немаш никакве шансе.
Не верујем да ће те примити у Суд, а као адвокатски приправник, моћи ћеш да полажеш правосудни након факултета и стажа (мада сам нешто чуо да београдска адвокатска комора не признаје приватне правне). Опет, правосудни је велики пројекат, са два испита на државном, не знам како ћеш да се натераш да полажеш правосудни.

Моћи ћеш вероватно да радиш у неком државном органу, ако нађеш неку везу. Правник у привреди, ту се већ тражи да будеш змија.

Све у свему, ако желиш да се бавиш правом, опција да останеш на државном неће опстати. Никад га нећеш завршити. Остаје ти или Унион (који има неки реноме) или неки Ш правни са приватних факултета. Упиши Унион, и потруди се. Боље ће ти бити него државни, додуше мање вреднован, а бољи је од осталих приватних правних факултета.

Немаш шта да чекаш. Уписуј.
 
Drugarica se baš mučila na državnom Pravnom, nije odmakla dalje od 2. godine, i nakon dužeg vaganja pređe na Union i bukvalno procveta, sećam se sa kojim entuzijazmom je pričala o predavanjima i posvećenosti profesora i asistenata. Po završetku faksa je radila malo i u inostranstvu.
I sama planiram da upisujem drugi fakultet, i ni za živu glavu ne bih više nikad studirala državni, nikad više sebe ne bih provlačila kroz to (ne kažem da je iskustvo bilo traumatično, naprotiv, ali plaćeno iskustvo je plaćeno iskustvo), nemoj uopšte da te tuče taj kompleks državni vs privatni fakultet. Privatni fakulteti stavljaju fokus na ono što je tržištu potrebnije, obezbeđuje prakse, letnje škole, itd, tako da je manja šansa da izađeš sa faksa pogubljen i dezorijentisan. Tako da, ako pare nisu preveliki problem, ne razmišljaj dva put.
 
Унион је, колико знам, настао од пензионисаних професора са државног правног

Zapravo, fakultet su osnovali profesori koji su najureni sa fakulteta u političkoj čistki 1998. godine. Sada ću ti objasniti genezu događaja.

Naime, 28. maja 1998. Miloševićeva organizovana kriminalna grupa je donela zloglasni Zakon o univerzitetu, koji je efektivno ukinuo autonomiju univerziteta, omogućivši Vladi da kadrira upravljačkim organima fakulteta i univerziteta i da sama postavlja dekane i rektore. Razlog za to stavljanje univerziteta pod kontrolu je naravno sve veća i veća kritika režima od strane slobodnomislećih intelektualaca i podrška opozicionim protestima 1996-97.

Izlišno je reći da su ti isti ljudi bili glasni u kritici i novog zakona. Grupa od 16 profesora sa Pravnog fakulteta je javno potpisala deklaraciju u kojoj se protivi zakonu. Verovatno najvažniji kritičar, zbog svog autoriteta i ugleda koji je uživao, kao jedan od vodećih stručnjaka u oblasti građanskog prava (dok je njegova supruga jedna od najboljih stručnjaka za građansko procesno pravo) je bio Vladimir Vodinelić. Uprkos tome što je bio redovni profesor, otpušten je i postao prva žrtva te sramne čistke, koju je započeo tadašnji dekan fakulteta, smradikal Oliver Antić, budući osnivač SNS, savetnik Vučića i današnji ambasador.

Nakon otpuštanja Vodinelića 31. avgusta 1998, 15 ostalih profesora - potpisnika deklaracije je stupilo u štrajk. Troje je veoma brzo otpušteno - Dragoljub Popović, Mirjana Stefanovski i Dragor Hiber. 10 je suspendovano uz smanjenje plate - Vesna Rakić Vodinelić, Kosta Čavoški, Gašo Knežević, Jovica Trkulja, Vojin Dimitrijević, Aleksandra Jovanović, Radmila Vasić, Mirjana Todorović, Slobodanka Nedović i Dragica Vujadinović. Preostala dvojica, Danilo Basta i Miroljub Labus, su odbijali da uđu u zgradu fakulteta dok smradikal Antić ne poništi svoju odluku. Vesna Rakić Vodinelić je posle disciplinskog postupka kasnije takođe otpuštena, a Vojin Dimitrijević nelegalno oteran u penziju.

Nakon promene vlasti, otpušteni profesori su vraćeni na posao, ali supružnici Vodinelić i Dragoljub Popović se nisu dugo zadržali i 2001. su osnovali Fakultet za poslovno pravo, koji je 2005. pristupio univerzitetu Union.
 
Drugarica se baš mučila na državnom Pravnom, nije odmakla dalje od 2. godine, i nakon dužeg vaganja pređe na Union i bukvalno procveta, sećam se sa kojim entuzijazmom je pričala o predavanjima i posvećenosti profesora i asistenata. Po završetku faksa je radila malo i u inostranstvu.
I sama planiram da upisujem drugi fakultet, i ni za živu glavu ne bih više nikad studirala državni, nikad više sebe ne bih provlačila kroz to (ne kažem da je iskustvo bilo traumatično, naprotiv, ali plaćeno iskustvo je plaćeno iskustvo), nemoj uopšte da te tuče taj kompleks državni vs privatni fakultet. Privatni fakulteti stavljaju fokus na ono što je tržištu potrebnije, obezbeđuje prakse, letnje škole, itd, tako da je manja šansa da izađeš sa faksa pogubljen i dezorijentisan. Tako da, ako pare nisu preveliki problem, ne razmišljaj dva put.
Tvojoj diskusiji u vezi sa državnim fakultetima (jer si ih navela u množini) nedostaje sadržaj, naime pitanje zašto ne bi preporučila studiranje državnih fakulteta i na koje tačno misliš, jer se međusobno vrlo razlikuju (ovde se govori o pravnom u sastavu UB). Takođe reći da su privatni bolji je opet fraza koju sad prvi put čujem. Zaista bi me zanimali argumenti za i protiv, ukoliko želiš, naravno. Da li misliš samo na posvećenost profesora i asistenata o kojoj si govorila i šta pod tim podrazumevaš. Jer, poznajem puno njih koji su veoma uspešno završili iste, tj državne, čak je danas posle bolonjskih reformi puno lakše studiranje nego pre.
 
Tvojoj diskusiji u vezi sa državnim fakultetima (jer si ih navela u množini) nedostaje sadržaj, naime pitanje zašto ne bi preporučila studiranje državnih fakulteta i na koje tačno misliš, jer se međusobno vrlo razlikuju (ovde se govori o pravnom u sastavu UB). Takođe reći da su privatni bolji je opet fraza koju sad prvi put čujem. Zaista bi me zanimali argumenti za i protiv, ukoliko želiš, naravno. Da li misliš samo na posvećenost profesora i asistenata o kojoj si govorila i šta pod tim podrazumevaš. Jer, poznajem puno njih koji su veoma uspešno završili iste, tj državne, čak je danas posle bolonjskih reformi puno lakše studiranje nego pre.
Ovo nije nikakva 'diskusija o državnim fakultetima', već običan brzinski savet liku u očigledno problemu da li da pređe na privatni faks

Dakle nisam dužna da dajem ikakav sadržaj, ne pišem esej.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Union je prokleto dobar, bar IT sektor, ali je i skolarina prokleto visoka. Covek kojeg znam a koji je tamo svrsio softverski inzenjering radi u jednoj od boljih americkih kompanija i kad mi je pominjao koliko zaradjuje zinuo sam. Tako da sto se toga tice, visoko se kotira i ima dobre reference. Ne kazem da je to slucaj sa svim smerovima, ne znam kakav je pravni, ali pretpostavljam da je slican nivo.
 
Ovo nije nikakva 'diskusija o državnim fakultetima', već običan brzinski savet liku u očigledno problemu da li da pređe na privatni faks

Dakle nisam dužna da dajem ikakav sadržaj, ne pišem esej.
Ne pišem u ovoj temi kao moderator, niti to ima ikakve veze sa tim, nego si dala neki iskaz koji me je zainteresovao, a tvoj post će pročitati više ljudi osim lika kojemu pišeš, pa sam mislila možda imaš volje da obrazlošiš. Mislim, kome znači savet koji je potpuno neobrazložen?
 
Poslednja izmena:
Ne pišem u ovoj temi kao moderator, niti to ima ikakve veze sa tim, nego si dala neki iskaz koji me je zainteresovao, a tvoj post će pročitati više ljudi osim lika kojemu pišeš, pa sam mislila možda imaš volje da obrazlošiš. Mislim, kome znači savet koji je potpuno neobrazložen?
Lik je pitao da li da pređe na privatni pravni jer mu državni ne ide. Prepričala sam mu iskustvo o kome znam, i iznela reč dve mišljenja zašto su pravni fakulteti ugodniji za studiranje. Završavam, neću dalje odgovarati na besmislena natezanja.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Zapravo, fakultet su osnovali profesori koji su najureni sa fakulteta u političkoj čistki 1998. godine. Sada ću ti objasniti genezu događaja.

Naime, 28. maja 1998. Miloševićeva organizovana kriminalna grupa je donela zloglasni Zakon o univerzitetu, koji je efektivno ukinuo autonomiju univerziteta, omogućivši Vladi da kadrira upravljačkim organima fakulteta i univerziteta i da sama postavlja dekane i rektore. Razlog za to stavljanje univerziteta pod kontrolu je naravno sve veća i veća kritika režima od strane slobodnomislećih intelektualaca i podrška opozicionim protestima 1996-97.

Izlišno je reći da su ti isti ljudi bili glasni u kritici i novog zakona. Grupa od 16 profesora sa Pravnog fakulteta je javno potpisala deklaraciju u kojoj se protivi zakonu. Verovatno najvažniji kritičar, zbog svog autoriteta i ugleda koji je uživao, kao jedan od vodećih stručnjaka u oblasti građanskog prava (dok je njegova supruga jedna od najboljih stručnjaka za građansko procesno pravo) je bio Vladimir Vodinelić. Uprkos tome što je bio redovni profesor, otpušten je i postao prva žrtva te sramne čistke, koju je započeo tadašnji dekan fakulteta, smradikal Oliver Antić, budući osnivač SNS, savetnik Vučića i današnji ambasador.

Nakon otpuštanja Vodinelića 31. avgusta 1998, 15 ostalih profesora - potpisnika deklaracije je stupilo u štrajk. Troje je veoma brzo otpušteno - Dragoljub Popović, Mirjana Stefanovski i Dragor Hiber. 10 je suspendovano uz smanjenje plate - Vesna Rakić Vodinelić, Kosta Čavoški, Gašo Knežević, Jovica Trkulja, Vojin Dimitrijević, Aleksandra Jovanović, Radmila Vasić, Mirjana Todorović, Slobodanka Nedović i Dragica Vujadinović. Preostala dvojica, Danilo Basta i Miroljub Labus, su odbijali da uđu u zgradu fakulteta dok smradikal Antić ne poništi svoju odluku. Vesna Rakić Vodinelić je posle disciplinskog postupka kasnije takođe otpuštena, a Vojin Dimitrijević nelegalno oteran u penziju.

Nakon promene vlasti, otpušteni profesori su vraćeni na posao, ali supružnici Vodinelić i Dragoljub Popović se nisu dugo zadržali i 2001. su osnovali Fakultet za poslovno pravo, koji je 2005. pristupio univerzitetu Union.
Istina, drzavni fakulteti vrve od "strucnjaka" koji su clanovi raznih drzavnih saveta i osnivaci privatnih firmi u oblastima koje predaju....Pravni fakultet je leglo kriminalaca koji drze Srbiju u hibernaciji dok nam se vade pare iz dzepova...Dakle, Univerzitet u Beogradu, Novom Sadu i Nisu su bili najgori deo drustva, svako ko je i svratio na fakultet zna kakvi ljudi su drzali katedre i koje su zivotne skole prosli kod velikih strucnjaka ko zna kako stecenih zvanja, a ocigledno s malo znanja i mnogo prohteva....Da sam u pravu sasvim dovoljno govori podatak da osim borbe protiv svake vlasti u kojoj su svi ti profesori ucestvovali, nista, ali bas nista nije uradjeno da narodu bude bolje, vec samo da se poveca snaga pojedinaca na mestima odlucivanja...Slobodno misleci , aj da kazemo profesori iako su pre menadzeri otudjenih drzavnih funkcija, iskljucivo su bili podrska drzavnoj mafiji.
 
Ko se seca spina kako je zbog vlasti Univerzitetu oduzet status trebalo bi da zna da niko u svetu ne meri uticaj vlasti na fakultet, nego nacin studiranja i proizvod, a Univerziteti u Srbiji su bili taman u rangu Hondurasa i Burgundija....Svaka cast profesorima koji su odrzali svoj integritet u takvim ustanovama, ali je poznato da je uticaj mocnika i degradirao vrednost drzavnih fakulteta....direktnom negativnom selekcijom...Da se nisu afere sa laznim doktoratima pojavile slucajno ili traju kao i sve u Srbiji po 50 godina od kada je Srbija intelektualno impotentna, a pojedinci odlaze na normalno bolja mesta, kada se unisti ono sto je bilo najbolje....Pazi kada se seti neki "strucnjak" da stanje na fakultetu nije dobro posle 30 godina svoje vladavine na fakultetu....ili kao pomenuta ekipa "slobodnomislecih" koja unisten fakultet hoce da zadrzi u takvom stanju....
 
Ko se seca spina kako je zbog vlasti Univerzitetu oduzet status trebalo bi da zna da niko u svetu ne meri uticaj vlasti na fakultet, nego nacin studiranja i proizvod, a Univerziteti u Srbiji su bili taman u rangu Hondurasa i Burgundija....Svaka cast profesorima koji su odrzali svoj integritet u takvim ustanovama, ali je poznato da je uticaj mocnika i degradirao vrednost drzavnih fakulteta....direktnom negativnom selekcijom...Da se nisu afere sa laznim doktoratima pojavile slucajno ili traju kao i sve u Srbiji po 50 godina od kada je Srbija intelektualno impotentna, a pojedinci odlaze na normalno bolja mesta, kada se unisti ono sto je bilo najbolje....Pazi kada se seti neki "strucnjak" da stanje na fakultetu nije dobro posle 30 godina svoje vladavine na fakultetu....ili kao pomenuta ekipa "slobodnomislecih" koja unisten fakultet hoce da zadrzi u takvom stanju....
Ovi su ti komentari više za pdf politika nego za obrazovanje. Koji si ti fakultet državni završio pa da imaš toliko insajderskih uvida?
 
Pa nisam ja politizovao ceo zivot naroda, nego cuveni strucnjaci....sa drzavnih fakulteta...
Nemaju druga posla. Nisi odgovorio na pitanje, pa smatram da nisi. Mislim da se blamiraš tim stavovima jer ne znaš koliko naših prof je deo inostranih projekata, sastavni deo evropske nauke, i da jedino što išta valja u ovoj zemlji su oni sa univerziteta... Sve drugo tone i potonulo je. Ali moraš biti iznutra da bi to video.
 
Nemaju druga posla. Nisi odgovorio na pitanje, pa smatram da nisi. Mislim da se blamiraš tim stavovima jer ne znaš koliko naših prof je deo inostranih projekata, sastavni deo evropske nauke, i da jedino što išta valja u ovoj zemlji su oni sa univerziteta... Sve drugo tone i potonulo je. Ali moraš biti iznutra da bi to video.
Mislis na asistente, koje drze cuveni nezamenjljivi profesori?
 
Mislis na asistente, koje drze cuveni nezamenjljivi profesori?
Mislim na dosta naših stručnjaka koji rade na univerzitetu mislim na pojedine državne, institute u sastavu univerziteta, treba biti u telima univerziteta da čuješ CVe, veliki broj naučnih radova koji je objavljen sa malom i oskudno opremom, pa i da čuješ iskustva naših dobrih studenata, kako se snalaze na Heidelbergu, Weitzmann, itd Univ, kako im dobro ide posle naših studija... Ne kažem da nema boljih i lošiji fakulteta, ali tako olako pričati loše o celom uni može samo neko spolja ko nema dovoljno znanja iznutra.
 
Union je lagan za zavrsiti, profesori su uglavnom vrlo dobri, ali je tragedija sto uglavnom losiji studenti upisuju priv fakultete, i onda nema ko ni da to znanje pokupi. Ako kasnije pozelis pravosudni, dobro se pripremi jer uglavnom ljudi sa Uniona budu zateceni sta se sve trazi i koliko je zahtevan ispit (zahtevan je i za ex studente drzavnog, ali mi smo navikli da bubamo gomilu besmislenih stvari).
 
Само кратка дигресија, када сам се одмарао из гимназије једну годину, уписао реда ради Правни да не одем у војску. Био само једном, у Амфитеатру са другаром истих образованих преференцијала. Купили смо печено пиле, растезали га далеко од говорника, било ваљда грађанско. Тад сам схватио да то није за мене и да такав факс убија људску креативност. Али ако би већ бирао по теми, наравно да би изабрао државни јер када нешто има име и историју, увек је боље од нечег левог приватног, барем у оваквој земљи.
 
@John_bgd
Imaš li ti neko mišljenje? Znam da si završio pravni.
Razlika itekako postoji. Privatni fakultet je lakši, to je priča koja je vezana za profit fakulteta i studenata koje su platiše. Video sam slučajno jedan oglas za posao u kome se traži pravnik i u njemu se insistiralo na završenom državnom Pravnom fakultetu.
 
Mislim na dosta naših stručnjaka koji rade na univerzitetu mislim na pojedine državne, institute u sastavu univerziteta, treba biti u telima univerziteta da čuješ CVe, veliki broj naučnih radova koji je objavljen sa malom i oskudno opremom, pa i da čuješ iskustva naših dobrih studenata, kako se snalaze na Heidelbergu, Weitzmann, itd Univ, kako im dobro ide posle naših studija... Ne kažem da nema boljih i lošiji fakulteta, ali tako olako pričati loše o celom uni može samo neko spolja ko nema dovoljno znanja iznutra.
Kada napises ovako nesto ti ponistavas sve ono sto se deesava....recimo da je diploma pravnog pre samo par meseci bila 6000e....a ti mi kazi da je sve super...iznutra....naravno, ako ti mozes da prodas za 7000 onda je ekstrica....vas par podelite kintu i branite "struku" seljacku....pijacu diploma devalvaciju znanja i blam za sve koji su posteni....
 
Mislim da ti ta racunica ni malo nije tacna...objasnicu zasto...ako kazes da je diploma pravnog 6.000 evra, kada podelis tu brojku sa 30-tak svih ispita, ispada da je cena ispita 200e. Izvini, ko ce od profesora da rizikuje da ide u zatvor zarad 200 evra. To su samo price, rekla - kazala. Za iznos od 6.000 evra i na privatnom fakultetu moraš da ''guliš'' ispite, a kamoli da na drzavnom ''kupiš'' diplomu...
 
Mislim da ti ta racunica ni malo nije tacna...objasnicu zasto...ako kazes da je diploma pravnog 6.000 evra, kada podelis tu brojku sa 30-tak svih ispita, ispada da je cena ispita 200e. Izvini, ko ce od profesora da rizikuje da ide u zatvor zarad 200 evra. To su samo price, rekla - kazala. Za iznos od 6.000 evra i na privatnom fakultetu moraš da ''guliš'' ispite, a kamoli da na drzavnom ''kupiš'' diplomu...
Poenta je da se za to ne odgovara u srbiji....
 

Back
Top