Drevna filozofija je zakon

Pitaš me, a onda kažeš da to nije bitno.
Eto i ti potvrđuješ moj stav, kao i tvoj kolega. :)
Filozofi imaju problem u komunikaciji jer previše pričaju sami sa sobom a s vremena na vreme im je potreban slušalac da mu kažu. A šta da kažu? Neku uprosečenu istinu, opštu mudrost. Ne umeju, tj. ne zanima ih da razgovaraju sa čovekom (u najmanju ruku da razgovaraju). Ali neće da se prešaltaju na psihologiju jer bi ih ona obavezala da (formalno) razumeju čoveka. Ovako ih baš briga, ne moraju da imaju osećaj za druge ljude jer oni i njihova mudrost su lokalni centri sveta.
"Nije bitno" odnosi se na "osjećaj za druge ljude", dakle nije bitno šta oni osjećaju i da li imaju osjećaj prema drugome, već je nama bitno to njihovo djelo, djelo koje će im dati etiketu filozofa, a od kojeg mi možemo imati koristi, dok je tvoja glavna zamjerka, po meni neosnovana, bila upravo na tome nebitnom, a to je "osjećaj za druge ljude", zašto to toliko potenciraš i zamjeraš filozofima, kada je to u suštini njima nepotrebno?
Ne znam otkud tvrdnja da filozofi imaju problem u komunikaciji?
Dobar mislilac, filozof, sa druge strane ne mora komunicirati sa ljudima, dovoljno je da vidi ponašanje istih i svojim intelektualnim sposobnostima zaključi razloge i smisao tih njihovih ponašanja, kao što mi npr. gledamo životinje, možemo ih razumjeti bez da komuniciramo s njima.
 
Krstane poštovani, ne bih se složio sa načinom, redosledom zaključivanja, jer je filozofija postojala i postoji odvojeno u odnosu na ljubav i poeziju.
Poezija i druge grane mogu iskoristiti filozofiju samo kao začin, tj. da se njome oplemene ukoliko se dobro i na adekvatan način uklope.
Filozofija mora biti proces hladnog racionalnog i logičnog zaključivanja, bezdušno kao matematika, najpre tako se dolazi do smisla folozofije, tj, odgovora na odredjena pitanja, odnosno istine!

Pitanje za tebe Krstane je, šta je to uopšte ljubav tj. pod kojim smislom je ti ovde smatraš? Ima li razlike izmenju voleti i ljubav? Da li se odnosi samo na živa bića iste vrste ili ne, na predmete, stvari, bavljenje nečim itd?
Poštovani prijatelju, svesni ste činjenice da mi postavljate najkompleksnija pitanja za koja je potrebno imati mnogo više vremena, a da pritom nismo krenuli redom, jer Vi ne pravite razliku između gimnosofista i pravih filozofa. To je razlog da Vam to, verujem da se nećete na mene naljutiti zbog toga, želim da razjasnim na ovaj, svakome prikladan način ...

FILOZOFI I GIMNOSOFISTI
-----------------------------------------

(γυμνοσοφισταί, gymnosophistai – goli mudraci) NISU ISTI – RAZLIKA – NAČIN RAZMIŠLJANJA I TEHNIKA (INTELEKT) MANIFESTOVANJA ZNANJA I ISKUSTVA
-------------------------------------------

Filozofija je jedna, jedina, ona drevna grčka, i ona je nadnauka, majka svih drugih nauka, svim drugim naukama je nadenula ime i odredila granice jedino sebe je zazvala imenom filozofija i, naravno, nije se ničim ograničila…

Uzmimi samo dva primera:

gimnosofisti kažu: »Kako treniraš, tako živiš!«
ili, brate mili: »U zdravom telu zdrav duh!«

a filozofi bi tome rekli:


1. »Kako misliš, tako živiš!«
2. i, naravski: »Zdrav duh ima zdravo telo !«

To je taj drugačiji način razmišljanja – u fokusu interesovanja gimnosofista je dresura tela (telo je predmet razmišljanja, a kod filozofa se nameće način razmišljanja a la:

Zaljubi se u mudrost i u tom slučaju sve što je materijalno je nevažno, truležno i prolazno …

Ljudi, vrlo često, brkaju urođenu ljudsku finoću ponašanja sa flertom i nekakvu kvazi iskrenost sa kulturom …

Krstan Đ. Kovjenić
 
Poštovani prijatelju, svesni ste činjenice da mi postavljate najkompleksnija pitanja za koja je potrebno imati mnogo više vremena, a da pritom nismo krenuli redom, jer Vi ne pravite razliku između gimnosofista i pravih filozofa. To je razlog da Vam to, verujem da se nećete na mene naljutiti zbog toga, želim da razjasnim na ovaj, svakome prikladan način ...

FILOZOFI I GIMNOSOFISTI
-----------------------------------------

(γυμνοσοφισταί, gymnosophistai – goli mudraci) NISU ISTI – RAZLIKA – NAČIN RAZMIŠLJANJA I TEHNIKA (INTELEKT) MANIFESTOVANJA ZNANJA I ISKUSTVA
-------------------------------------------

Filozofija je jedna, jedina, ona drevna grčka, i ona je nadnauka, majka svih drugih nauka, svim drugim naukama je nadenula ime i odredila granice jedino sebe je zazvala imenom filozofija i, naravno, nije se ničim ograničila…

Uzmimi samo dva primera:

gimnosofisti kažu: »Kako treniraš, tako živiš!«
ili, brate mili: »U zdravom telu zdrav duh!«

a filozofi bi tome rekli:


1. »Kako misliš, tako živiš!«
2. i, naravski: »Zdrav duh ima zdravo telo !«

To je taj drugačiji način razmišljanja – u fokusu interesovanja gimnosofista je dresura tela (telo je predmet razmišljanja, a kod filozofa se nameće način razmišljanja a la:

Zaljubi se u mudrost i u tom slučaju sve što je materijalno je nevažno, truležno i prolazno …

Ljudi, vrlo često, brkaju urođenu ljudsku finoću ponašanja sa flertom i nekakvu kvazi iskrenost sa kulturom …

Krstan Đ. Kovjenić
Taman posla da se neko ljuti, meni je drago da većina nas ovde razmišlja različito i iznosi svoj stav i mišljenje, na adekvatan način bez vredjanja drugog.
Ali isto tako poštujem i to da postoje različite struje, mišljenja i podjele u samim filozofskim pravcima, bili oni gimnosofisti, budisti, magiji, šamani itd. svi oni nose u sebi esenciju filozofije, a to je razmišljanje, odnosno volja za istim.
Volim Krstane da postavim po koje pitanje, ponekad, a još više da "čujem" odgovor, ne zamjeri mi,
Zaljubi se u mudrost i u tom slučaju sve što je materijalno je nevažno, truležno i prolazno …
Zašto bi mudrost bila važna, a materijalno nevažno? Pa i mudrost u pojedincu će jednoga dana biti nevažna, satruliće i proći, nestati...
 
Filozofija je kao prelepa dama – stalno je olajajvaju oni što o njoj ništa ne znaju...
✍️
 
Gadjamo se citatima.

’Ko smisao života nije tražio, taj nije živeo, ali ko ga je tražio, nikad nije bio dovoljno srećan.’’ (Paulo Koeljo)

Ovaj citat sa kojim se slažem, vezan je za ono što si pomenuo da je cilj filozofije da nas učini srećnim, ali...
lako je bilo aristotelu da kaze ono sta je aristotel rekao jer nije bio uslovljen time sta je aristotel rekao

hocu reci da nekadasnji filozofi nisu imali pozadinsku pricu, nisu bili uslovljeni prosloscu

a sadasnji filozof ne moze da kaze ono sta je rekao aristotel , platon ... nice .... koeljo...

time mu je margina mogucih misli MILIONIMA puta ogranicenija
 
lako je bilo aristotelu da kaze ono sta je aristotel rekao jer nije bio uslovljen time sta je aristotel rekao

hocu reci da nekadasnji filozofi nisu imali pozadinsku pricu, nisu bili uslovljeni prosloscu

a sadasnji filozof ne moze da kaze ono sta je rekao aristotel , platon ... nice .... koeljo...

time mu je margina mogucih misli MILIONIMA puta ogranicenija
Nadovezao bih se za nešto drugo, po sličnom principu odredjeni forumaši su laki na izjavama, "filozofija od pre" (na ovom forumu), gledajući na forum filozofije da radi po principu crne hronike svaki dan neka nova tragedija koja nas uzbudi i o kojoj možemo razglabati.. dok su se glavne, i one najbitnije stare filozofske teme tipa "ko smo mi" obradile pre deset petnaest godina ovde, te ih ne možemo tek tako ponoviti, ali, novo vrijeme donosi i nove teme, npr. pitanja oko AI tehnologije i sl...
 
Sve što budala zna, nije to nikakva filozofska teza, aporija, doxa, paradoks, paradigma, ili, brate mili, parsimonija, svodi se na načelo KISS-a, a to je omiljena izreka filozofa kada raspravljaju o svojim tezama opštekorisnog dobra, kako bi upozorili sve koji laprdaju da se okanu i manu besplodne debate, da se zakukuljenost, zamumuljenost i zapletenost još više ne zakukulji, zamumulji i zaplete… Načelo KISS (KISS principle) je akronim koji u engleskom jeziku glasi:

»Keep it Simple, Stupid!«
(Neka ostane jednostavno, glipo/glupavko !)
 
"Religija se temelji, primarno i uglavnom, na strahu. Delimično je to strah od nepoznatog, a delimično želja da imate neku vrstu starijeg brata koji će stajati iza vas u svim neprilikama i opasnostima. Strah je temelj celoj stvari – strah od misterioznog, strah od poraza, strah od smrti. Strah je roditelj okrutnosti, i zato nije ni čudno da su okrutnost i religija uvek išle ruku pod ruku."
✍


~ Bertrand Russell
 
Uprkos primamljivoj spoljašnjosti, moderna filozofija često razočara one koji se sa njom bave detaljnije. Pitanja koja mnogi teoretičari i filozofi smatraju tako važnim (Koji je smisao? Šta je predmet toga?) često ne daju odgovor na naše prioritete (Zašto sam tako stidljiv/a? Kako mogu da budem srećan/a?).

Možda je to razlog zašto je sve više studenata, naročito na ruskim univerzitetima, upisano u istoriju filozofije (koja se bavi Platonom, Aristotelom, Helenističkim školama...) nego u proučavanju teoretičara kao što su: Derrida, Fuko, Baudrilliard, Deluze...

Drevna filozofija ostaje, naročito za obrazovanije ljude, religiozna slika onoga što filozofija treba da bude. Drevni filozofi su jednostavno verovali da filozofija na neki način treba da pomogne pojedincu da promeni život na bolje – što je divna ambicija, ali tome gotovo da ne veruju više u "savremenoj" filozofiju (umesto da bude uključena u savetodavne rubrike časopisa, da se o njoj svakodnevno raspravlja, čak i u udarnim večernjim terminima i emisijama tipa tok-šoua - ona se krije... Nigde je nema, ili nema više onih koji uopšte i znaju šta je filozofija, čemu služi i zašto je neophodno potrebna... )

Dakle, da utvrdimo gradivo po pravilima silogizma, drevna filozofija je zakon, a sve drugo su slabe i još slabije interpretacije te božanstvene mudrosti ...

Krstan Đ. Kovjenić
Morda je slika naslednjega: 1 oseba in očala

Имам утисак да не знаш прецизно шта је филозофија.

Ти је видиш прилично нејасно,
много успутних глупости које си покупио ти замагљује видик.
Имаш среће, ту сам ја, и објаснићу ти.

Филозофија је мудро резоновање.

У почетку (у освит цивилизације) беше једно опште размишљање,
хоћу рећи, надарени појединци су размишљали о свему што је битно за живот појединца и заједнице,
како употребити неко оружје у лову или рату,
како употребити оруђе за рад, и како направити боље алате,
како организовати племе,
како излечити болест,
итд итд ...

Од њих се одвојише они талентовани за математику,
они талентовани за уметност, они талентовани за физичке активности (касније спорт).

А филозофи ?
Они су размишљали о свему на начин да закључци буду логични, етични, праведни, здрави.

Како су више продубљивали та своја знања
настадоше они који су стручњаци за политику, медицину, грађевину, трговину,
машинство, рударство, хемију, физику, пољопривреду ...

Развојем ових дисциплина које подразумевају мудро резоновање,
филозофија као једно свеобухватно размишљање је нестајало !

Сваки од горе побројаних стручњака је филозоф,
али с обзиром да је количина знања у свакој области огромна,
бави се само својом специјалношћу.

Дакле, кад се резигнирано запиташ " Па где су данас филозофи ?"
знај да су свуда око тебе
и кад год разговараш са лекаром, инжењером, професором,
знај да разговараш са филозофом - специјалистом.

Уосталом сети се како гласи титула било ког доктора наука
PhD јел'да - доктор филозофије !
 
Osnovni smisao i jedini cilj filozofije je: LJUDE NAUČITI DA BUDU BOLJI, DA ŽIVE BOLJE, U SKLADU SA PRIRODOM, I DA SU SREĆNIJI, ZAHVALJUJUĆI ZNANJU, JER ZNANJE JE SREĆA, NAJVEĆA ...
Zar nije prosvetljenje cilj filozofije i zar nisu filozofi baš filozofi jer hoće da dožive neku veću svest - prosvetljen um?
Ovo biti bolji, živeti bolje, u skladu sa prirodom su težnje bića.
Treba razlikovati kategorije bića i uma. Filozofijom se bavi um...
 
Zar nije prosvetljenje cilj filozofije i zar nisu filozofi baš filozofi jer hoće da dožive neku veću svest - prosvetljen um?
Ovo biti bolji, živeti bolje, u skladu sa prirodom su težnje bića.
Treba razlikovati kategorije bića i uma. Filozofijom se bavi um...

E tako ... tome vodi Krstankova logika.

Jok bre ljudi, ne umišljajte gluposti jer bujna mašta čini svašta !

Filozofija je pametno i dubinsko promišljanje, kod nas Srba se kaže "mudro".

Ne dodajte filozofiji nikakve druge osobine i epitete.
 
Филозофија је мудро резоновање.
Tako je, Obiliću! To je najtačnija i najpreciznija definicija filozofije.

Šta se podrazumeva pod pojmom "Mudro rezobovanje?

"Modro rezonovanje" je umeće logičkog povezivanja stvari i pojava (logika je osnovna filozofska disciplina), sve po sistemu "uzrok-posledica", sa ciljem da se sve sve stvari i pojave sagledaju kao nedeljiva celina, sa značenjem Večite i Konačne Istine o njihovom postojanju. Pa hajde da pokušamo? Od čega da krenemo?

Evo, ja krećem od subjekta koji je sposoban da "mudro rezonije". Zato što niti i jedan filozof, niti naučnik, do danas nije uspio da odgonetne tajnu njegovog postojanja, tj. da odgovori na pitanje ŠTA ili KO je taj "mudrac," KAKO Om postoji i ZAŠTO?

Da bi se dobili odgovori na ova pitanja, LOGIČNO je prvo pronaći odgovor na pitanje: kojim sposobnostima taj "mudrac" mora da raspolaže da bi bio u stanju da "mudro rezonuje".

Odgovor na ovo pitanje je lagan i glasi: Da bi "mudrac" bio sposoban mudro da rezonuje, u prvom redu mora da raspolaže sa pet psihičkih sposobnosti: OPAŽANJA; OSEĆANJA; PAMĆENJA; MIŠLJENJA I RATZUMEVANJA. Zato što su ovih pet psihičkih sposobnosti uslov da bi pomoću njih mogao da dovede sebe u stanje SVESNOSTI, jer mudar ne može da bude onaj ko nije ničega svestan. To je logika. U ovoj logici se ujedno kriju odgovori na pitanja KO ili ŠTA je "mudrac" koji glasi da je "mudrac" ono što zovemo imenom "SVEST". Zato što definicija Svesti glasi da je Svest ono koje je sposobno da sebe dovede u stanje svesnosti. A to je, naravno, ono koje raspolaže sa pet psihičkih sposobnosti: opažanja, osećanja, pamćenja, mišljenja i razumevanja.

Najveći problem i naučnika i filozofa i teologa, koji još uvek nikada i niko nije rešio, je upravo problem postojanja Svesti. Pa sada da vidimo koliko smo mi, forumaši ovog foruma "mudri" i da li mi možemo da odgovorimo na pitanje KO ili šta je "mudrac" koji raspolaže sa pet psihičkih sposobnosti, a time ujedno da odgovorimo i na pitanje ŠTA je Svest, i tako pokažemo svetu da smo mi veći "mudraci" od svih filozofa i naučnika sveta koji su do danas živeli i pokušavali da reše problem postojanja Svesti.

Da li mi to možemo?

Naravno da možemo. Odgovor na ovo pitanje je lagan da ne može da bude lakši. Treba samo da odgovorimo na pitanje ŠTA POSTOJI? I kad odgovorimo na ovo pitanje, ujedno ćemo da odgovorimo i na pitanje "ŠTA JE SVEST", tj. na pitanje KO ili ŠTA je taj ko raspolaže sa pet psihičkih sposobnosti pomoću koji može sebe da dovede u stanje svesnosti. Zato što je LOGIČNO da sebe u stanje svesnosti ne može dovesti ono koje NE POSTOJI, već samo ono koje POSTOJI.

Začudo, pa mi svi odgovor na ovo pitanje već znamo. Fizičari su več odgovrili na pitanje ŠTA postpji. To što postoji zove se "ENERGIJA", koja se po Tesli, fizički manifestuje kao ELEKTRICITET i kao SVETLOST. I sem Energije ničeg drugog nema za šta bi se moglo tvrditi da postoji i od nje je sagrađen celi Svemir, pa i "čovek - mudrac". I ovo je konačan odgovor i večita istina o vezi pitanja ko ili šta je "mudrac", odnosno, SVEST koja raspolaže sa pet psihičkih sposobnosti, pomoću kojih može da dovede sebe u stanje svesnosti.

Mada, zapravo, odgovor da je energija to što POSTOJI i da ona raspolaže sa pet sposobnosti i da je ona Svest, ipak nije potpuno tačan odgovor na pitanje ŠTA POSTOJI. Zato što postoji NEŠTO pre Energije, koje uzrokuje Energiju. Jer energija je samo fizička radnja NAPREZANJA KRETANJA I RADA. Ona ne bi mogla da postoji sama po sebi, kad ne bi postojao ONAJ koje sposoban da se napreže kreće i radi.

Ko ili šta je taj koji postoji i sposobnan je, ne samo da opaža, oseća, pamti, misli i razume, već je još plus sposoban da se napreže, kreće i radi. Logično i "mudro" je zaključiti da taj koji je sposoban da opaža, oseća, pamti misli i razume, mora da raspolaže i fizičkim sposobnostima naprezanja, kretanja i rada, pomoću kojih će da poprimi fizička svojstva sile i mase i tako postane energij, tj. materija, jer ako to ne bi bio u stanju, tada ne bi imao čega da bude svestan, jer ne bi imao šta da opaža, oseća, pamti, misli i razume.

Pa sada možemo da postavimo i pitanje, da li POSTOJI, tako nešto koje nije materijalno, a sposobno je da se napregne, pokrene i postane materijalno i koje je još sposobno i da opaža, oseća. pamti, misli i razume svoje naprezanje i kretanje i tako postane SVESNO sebe i svog postojanja, tj. bude ono što zovemo imenom "SVEST".

Naravno da tako nešto nematerijalno postoji, koje je isto što i NIŠTA, koje raspolaže sa sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i pomoću njih može da postane materijalno i stvori SVET iz sebe samog, tj. stvori svet iz NIŠTA?

To nematerijalno, kje je stvorilo SVET iz sebe samog, tj. iz NIŠTA, je ono što fizičari zovu imenom !KVANTNI VAKUUM". Kojeg vernici širom sveta zovu imenom "BOG". koji je stvorio SVET iz NIŠTA. A mi, "mudraci" ovog foruma, možemo to da nazovemo imenom "SVEST". Ime "Svest" je ispravan naziv, jer mi "mudraci" sa ovog foruma smo, evo, upravo do kraja LOGIČKI objasnili ko ili šta je Svest, dok niti i jedan naučnik, filozof, telog ili vernik do danas nije uspeo logički da objasni šta je ni Kvantni vakuum, ni Energija/materija, ni Bog, ni Svest.

Toliko, da se zna da DREVNA FILOZOFIJA NIJE ZAKON, jer nije dala odgovor ni na jedno od osnovnih egzistencijalnih pitanja, ŠTA, KAKO I ZAŠTO.
 
Mahariši, tvorac svetskog pkreta za transcendentalnu meditaciju, koji se kroz meditaciju prosvetlio i saznao Isinu o postojanjui materije,života i Svemira, je rekao ovo:

„U osnovi sveta stoji ujedinjeno polje svih prirodnih zakona. To je nešto nematerijalno, vanvremensko, nemanifestovano, neaktivno. To je veliko ništa, koje je početak i uzrok svega. U njemu postoji sve, sve velike i male stvari, svi svetovi, svi oblici, svi odnosi, ali samo kao princip, kao ideja, kao latentna mogućnost. To je čista svest. I kad se deo te čiste svesti, makar i najsitnija njena čestica, izdvoji i stupi u aktivno stanje, kad postane dinamična, pretvara se u konkretnu stvar, u materiju, u biće, u svemir. To ništa ima potpunu svest o sebi, jer je čista svest. Ima ogromnu, beskonačnu moć samoorganizovanja, jer je kreativno, jer je ujedinjeno polje svih sposobnosti, svih mogućnosti. Njegova priroda je savršenstvo, sklad, harmonija, blaženstvo, i sve što nastaje iz toga zadržava tu osobinu, ostaje blaženstvo“.
 
LJUDE NAUČITI DA BUDU BOLJI, DA ŽIVE BOLJE, U SKLADU SA PRIRODOM, I DA SU SREĆNIJI, ZAHVALJUJUĆI ZNANJU, JER ZNANJE JE SREĆA, NAJVEĆA ...\
Dodao bi još nešto, koje se mimoilazi sa citiranim, manju knjigu, ali toliko filozofski potkovanu, ne pročitah, po meni jedno od najznačajnijih dopronosa filozofiji, Nikolo Makijaveli - Vladalac.
"Cilj opravdava sredstvo"...
 
Pošto ovu, kao i svaku drugu na ovom mestu, temu žele da razvodne, unerede i unakarade laici i zlonamernici priuštiću im zadovoljstvo na ovaj način. To će im, nadam se, za dušu da bude najslađi začin .... :hahaha:

ŽIŽEKOVI VICEVI
-------------------
(Jeste li čuli onu glupavu o negaciji i Hegelu ?
Da li je bolja, naročito za tura, kul-tura, ili kul-inarika ?)
------------------------------------------------------------

Da, takav je taj, hvala Bogu uvek isti – vetropir čisti, kao i svi drugi »hegelovski komunisti«, moj drugar još iz vremena kada smo ga upoznao na Filozofskom fakultetu u Ljubljani, tada je već, iz druge – zato što mu je prvi rad bio odbijen zato što je premalo marksistički, imao magisterij iz filozofije, zajedno počeli da idemo trnovitim intelektualnim putevima, stazama i bagazama sve do dna dna filozofskoga bezdana …

Naši putevi su se razišli posle 3-godine studija, sam sam morao na Univerzitet u Padovi, bila je nakakva razmena studenata, svetu smo tada, kao i sada, davali one najbolje, najvrednije i najnadarenije buduće intelektualce, a od tog istog sveta dobijali one najgore, najrazvratnije i najbednije, u svakom pogledu. Da, takva nam bi sudbina, naši putevi su nam se još tada zauvek razdvojili i nikada nas više nisu spojili …

Nosili su nas razni vetrovi, šibale mećave i oluje, nisu nas zaobilazili ni gromovi, rušeni su nam bili mostovi, ali ostali smo mislima povezani i zaljubljeni u istu damu – filozofiju…

Zanimljivo je napomenuti da su nam i ova dva puta bili isti – životni – u istoj kasarni, »Petrova gora« u Karlovcu, smo započeli služenje vojnog roka, JNA, a odslužili u kasarni »Prečko« u Zagrebu, i intelktualni – obadva smo, »parisko hoždenije po mukah i drhtaja nejačkih rukah«, studirali na Universite Paris-VIII pod mentorstvom Jacques-Alaina Millerja, Lacanovoga zeta i intelektualnega baštinika…

Kad-god mi je teško, kada me smore brige, iscrpe žene i umore starodavne knjige, kada me život mesi i nagon udara po kesi u ušima kao da začujem ove njegove šarlatanske, najčešće sočno-vulgarne, mudrosti a la:

»Kiki, da li si čuo onu masnu o Platonu, kulturi i njegovoj nedodirljivoj curi ?«

»Ovo moraš da znaš – Aristotel naš je bio veliki lakrdijaš ?«

»Profesore, shvatio sam bit i sa glipostima nemoj me više morit`« - tako se je, vrlo često obraćao našem nekadašnjem profesoru Ivanu Urbančiču i sl.

Tada nasmejem se, odmahnem rukom, uzdahnem, onako duboko iz duše, prepojene setom i sudbinom kletom, njegova, uvek nasmejana, onako šarlatansko od uveta do uveta, faca mi ispred očiju nestane, zaborav zamagli te davene dane i sve mi posle bude lakše, podnošljivije i pozitivnije …

Filozof Slavoj Žižek (rođen u Ljubljani 21. 03. 1949.) i jedan je od najuticajnih svetskih mislilaca, sinonim za provokativnu, baš onako sokratovski obojenu i začinjenu obiljem ironije, i pronicljivu misaonost, razjaruje i uzburkava stanje svetske mislenosti, a sam se najrađe pretstavlja kao »hegelovski komunista«. Napisao je preko 50 knjiga, na stotine članaka i učestvovao u mnogim filmovima. O njemu ja napisano dosta knjiga, od stripova do kritičko-polemičkih studija, i snimljeno nekoliko filmova…

Žižekovi vicevi su kolekcija šala koje preferirao, vrlo često samoga sebe citirao i interpretirao, u svojim naučnim radovima. Često su upravo vicevi i šale uvod u lavirinte filozofije, bilo da je to freudovski, vulgarne, ponarodnele ili netačne, aporijske, apokrifske, čistokrvne Sokratove aporije, ali inspirativne i uvek provokativne šege Istočne Evrope. Iz Žižkevih objavljenih dela, i još neobjavljenih rukopisa, je norveški pesnik Audun Mortensen, samo pesnici mogu da osete i dodirnu duši filozofa, prvi sačinio zbirku njegovih viceva.

Negde između prvovrstnih zbirki filozofskih šala (Jeste li čuli onoga o Platonu i sutonu ?) i političkih viceva (Aristotel i krmača razglabaju o politici) nađemo Žižekove viceve koji se prepliću sa oba područja: mudrosti i ideologija. Iz filozofskih traktata koji su poznati po lepljenju idejnih nijansi sa vezivom humora je najbolje i najistaknutije primere sakupio u zbirku norveški pisac, južnokorejskog porekla, Audun Mortensen, a sam Žižek je u izdanju na slovenački jezik napisao predgovor u kojem razobliči svoju filozofiju koju sam naziva ovim imenom – "bresplodnost samožrtvovanje".

Srž te zbirke su vrlo golicavi odlomci gde pored samoga vica uvek dobijemo »nešto više« . Vulgarnost, perverznost i, sočno-bezobrazna, banalnost su odskočna deska za tematiziranje rasizma, snobizma, aristokratizma, Isusa (i, naravno, Marije Magdalene), boljševizma, hladnog rata, američkih predsednika, (s)polnih (ko)relacija, feminizma, uskogrudnosti, korupcije, političke (ne)korektnosti, porodice, medija, Boga, Hollywooda, nacionalizma, psihoanalizma, soligizma, mazohizma, a sve to potkrepljuje i dokazuje iz različitih virova: židovstva, grčke mitologije, hrišćanstva, balkanskog šarlatanstva, ali i savremene i popularne nauke, da ne bude bruke…

Smeh se opet pokaže kao osveženje, inspiracija i nadahnutost zdrave i ljubopitljive misaonosti. Smeh nije greh, a misliti nekome zlo – veliki greh je samo to, moj brajko …

Krstan Đ. Kovjenić

ŽIŽEK - MLADINA.png
 
Tako je, Obiliću! To je najtačnija i najpreciznija definicija filozofije.

Овде је требало да се зауставиш.

Šta se podrazumeva pod pojmom "Mudro rezobovanje?

Мудро резоновање, тј. мудрост је "идење у муда" тј у прапочетке.
Чега ?
Па онога о чему размишљамо !

Али пази,
не зна свако пут у прапочетке.
Има их који би рецимо анализирајући појам "Живот"
рекли и тврдили да је извор те речи у словима ж, и, в, о ,т.

"Modro rezonovanje" je umeće logičkog povezivanja stvari i pojava (logika je osnovna filozofska disciplina), sve po sistemu "uzrok-posledica", sa ciljem da se sve sve stvari i pojave sagledaju kao nedeljiva celina, sa značenjem Večite i Konačne Istine o njihovom postojanju. Pa hajde da pokušamo? Od čega da krenemo?

Ево, овде си већ залутао !

Evo, ja krećem od subjekta koji je sposoban da "mudro rezonije". Zato što niti i jedan filozof, niti naučnik, do danas nije uspio da odgonetne tajnu njegovog postojanja, tj. da odgovori na pitanje ŠTA ili KO je taj "mudrac," KAKO Om postoji i ZAŠTO?

Не постоји ништа што нико и никад није правилно схватио !
Само је ствар доброг темеља у размишљању,
а тога који је нешто правилно схватио ће наћи само онај који такође правилно размишља !

Заебато, бато !

Данас, када су мудро резоновање преузеле на себе све науке и дисциплине овог света,
филозофија остаје без посла.

Али лепо звучи рећи "Ја сам филозоф" !
И ето белаја !

Пошто су астрономија, медицина, грађевина, ботаника, музика, политика, естетика, биологија, физика итд итд...
преузеле на себе одговорност осмишљавања људског битисања и правилног делања,
филозофима остаје једино да кењају, кењају, кењају ...

@КРСТАНК,
од кад машеш са тим Жижеком
још те мање ценим !
 
LJUDE NAUČITI DA BUDU BOLJI, DA ŽIVE BOLJE, U SKLADU SA PRIRODOM, I DA SU SREĆNIJI, ZAHVALJUJUĆI ZNANJU, JER ZNANJE JE SREĆA, NAJVEĆA .. .\Dodao bi još nešto, koje se mimoilazi sa citiranim, manju knjigu, ali toliko filozofski potkovanu, ne pročitah, po meni jedno od najznačajnijih dopronosa filozofiji, Nikolo Makijaveli - Vladalac.
"Cilj opravdava sredstvo"...
Prvi stav koji si naveo preporučuje ljudima da se vole, a drugi, da se međusobno, mrze i bore. Prvi stav je Hristov - "Ljubi bližnjega kao samoga sebe", a drugi je Satanin, tj. Darvinom princip prava jačega i prirodne selekcije.

Prvi princip za svoju posledicu ima harmoniju i dobeo, a drugi. pakao, haos i zlo.

Prvi princip obavezno podrazumijeva pravedan društveni i ekonomski poredak, kakav je, na primjer, ljudski organizam, kao društveni i ekonomski poredak koji grade milijarde ćelija ljudskog organizma. Pa su svi vernici sveta i svi mogući duhovnjaci, koji zagovaraju ljubav među ljudima, a ne zagovaraju istovremeno i pravedan, Hristov poredak i ne rade na uspostavljanju pravednog poretka, već i dalje se mire i žive u nepravednom, Sataninom poretku robovlasništva, feudalizma, fašizma, komunizma, demokratije i kaapitalizma, obični LICEMERI, imajući na umu DA LJUBAVI NE MOŽE DA BUDE BEZ PRAVEDNOG PORETKA.

Onaj ko osuđuje sve nepravedne poretke, a zagovara pravedan društveni i ekonomski poredak, ne mora da zagovara nikakvu ljubav, jer u pravednom poretku ljubav se sama po sebi podrazumeva.

Neznanje je, sramota i licemerstvo zagovarati ljubav, a ne zagovarati pravedan poredak.To je isto kao zagovarati hebanje bez khurca.
 
Obiliću,
Pokušao si da zvučiš, filozofski, mudro, ali, mislim da ipak ne uspevaš da izađeš iz onoga što su rekle "астрономија, медицина, грађевина, ботаника, музика, политика, естетика, биологија, физика итд"

A ako ćemo pravo , ove oblasti ljudskog znanja nisu do dans i nisu ništa mudro rekle. jer život ljudi na Zemlji je za većinu i dalje obićna smrdljiva kaljuga. I od ovih oblasti ljudskog znanja se i ne može očekivati da na Zemlji bude bolje, jer ta zemaljska kaljuga je upravo njihovo delo.

Jedini u čijoj nadležnosti je spašavanje sveta i jedini ko to može, je mudrost, tj. filozofija, odnosno, logika, koje još uvek, ni u jednoj od tih oblasti ljudskog znanja nema. Fizičari još uvek ne znaju šta je materija, bilozi, šta je život, psiholozi, šta je Svest, vernici, šta je Bog, filozofi, šta je bitak, a ideolozi, političai i svetski bogataši mudruju i svesrdno se trude da usreće svet tako što će njegovu populaciju da smanje na jednu milijardu.

A kako bi u tome mogla da pomogne ta "drevna filozofija koja je ZAKON". Nikako! Pre bih rekao da je ona mačiji kašalj. Kao ni bilo koja druga svetska, poznata nam filozofija, ideologija ili politika. Svi se prave da sve znaju, a zapravo, niko ništa ne zna. Mudrosti još uvek nigde nema, a ona je ipak JEDINA koja bi sve mogla da nas spasi. A ona se može izreći sa samo nekoliko reči - JEDINSTVENI SVETSKI PRAVEDNI DRUŠTVENI I EKONOMSKI POREDAK. Poredak bez političkih, verskih, nacionalnih i klasnih podela.

Da bi svet u tome uspeo, potrebna je jedino valjana logika, tj. filozofija, koja takav poredak može da opravda, tj. ubedi svet da mu je to na korist, a istovreno argumentovano obori sve druge ideje koje su do danas, na štetu sveta, vladale svetom.
xjpg.1164611.jpg
 
Prvi stav koji si naveo preporučuje ljudima da se vole, a drugi, da se međusobno, mrze i bore. Prvi stav je Hristov - "Ljubi bližnjega kao samoga sebe", a drugi je Satanin, tj. Darvinom princip prava jačega i prirodne selekcije.

Prvi princip za svoju posledicu ima harmoniju i dobeo, a drugi. pakao, haos i zlo.

Prvi princip obavezno podrazumijeva pravedan društveni i ekonomski poredak, kakav je, na primjer, ljudski organizam, kao društveni i ekonomski poredak koji grade milijarde ćelija ljudskog organizma. Pa su svi vernici sveta i svi mogući duhovnjaci, koji zagovaraju ljubav među ljudima, a ne zagovaraju istovremeno i pravedan, Hristov poredak i ne rade na uspostavljanju pravednog poretka, već i dalje se mire i žive u nepravednom, Sataninom poretku robovlasništva, feudalizma, fašizma, komunizma, demokratije i kaapitalizma, obični LICEMERI, imajući na umu DA LJUBAVI NE MOŽE DA BUDE BEZ PRAVEDNOG PORETKA.

Onaj ko osuđuje sve nepravedne poretke, a zagovara pravedan društveni i ekonomski poredak, ne mora da zagovara nikakvu ljubav, jer u pravednom poretku ljubav se sama po sebi podrazumeva.

Neznanje je, sramota i licemerstvo zagovarati ljubav, a ne zagovarati pravedan poredak.To je isto kao zagovarati hebanje bez khurca.
Ljubo sam kažeš da vjernici ne znaju šta je bog. Neće nikada ni saznati, Niče je tu temu davno zatvorio jednim citatom...
Harmonija i to što ljudi treba da se vole, jer stvar izbora, stvar čemu civilizacija treba da teži, ideal kako da se oblikuje, i ja to pozdravljam, dok je Darvinovo učenje nešto drugo, približnije istini i realnom sagledavanju kako stvari stoje.
 
Ljubo sam kažeš da vjernici ne znaju šta je bog. Neće nikada ni saznati, Niče je tu temu davno zatvorio jednim citatom...
Harmonija i to što ljudi treba da se vole, jer stvar izbora, stvar čemu civilizacija treba da teži, ideal kako da se oblikuje, i ja to pozdravljam, dok je Darvinovo učenje nešto drugo, približnije istini i realnom sagledavanju kako stvari stoje.
Nekoliko netačnosti ima u ovm tvom kratkom iskazu.

1. Prva netačnost je da vjernici nikada neće saznati šta je Bog. Hoće, saznaće. Mogu to već sada znati, ako koristeći sveukupna ljudska znanja u njima potraže da li tu ima nečega što postoji kao nestvorivo, neuništivo, sveznajuće i svemoguće, koje je stvorilo svet iz ništa. Na osnovu svih ljudskih znanja, ako ih koristimo kao premise, lako se logički može izvesti zaključak da takva sila zaista postoji. Ta sila je S V E S T . Ja sam gore napred, odgovarajući tebi na tvoj stav: "FILOZOFIJA JE MUDRO REZONOVANJE" koristeći sva ljudska znanja, došao do takvog zaključka, sa značenjem večite i konačne ISTINE o postojanju materije. života i Svemira. Pogledaj to ponovo i javi se ako u tome pronađeš neku pogrešku, tj. nelogičnost.

2. Što se tiče Ničea, on nije znao ni gde je šupalj. kao ni drugi svetski filozofi, koji su samo lupetali i doveli do toga da sveukupna svetska filozofija još uvek nema nikakvu praktičnu vrednost. Jer zadatak filozofije je da otkrije ISTINU o postojanju materije života i Svemira, da bi ljudi po toj ISTINI mogli da počnu da žive. A ona, kao što znamo, to još uvek nije učinila.

3. Treća netačnost je tvrdnja da je stvar izbora to što ljudi treba da se vole. To nije stvar izbora, već je to Univerzalni prirodni zakon Harmonije i dobra, bez kojeg jedno mnoštvo pripadnika iste vrste - na primer. alementarnih čestica u atomu, atoma u nebeskom telu, nebeskih tela u galaksiji, atoma u ćeliji, ćelija u telima biljaka. životinja i ljudi itf - ne može ostvariti opšte duhovno i materijalno blagostanje, koje je jedini cilj i svrha sveukupnog posttojanja. Samo oni, koji taj Univerzalni prirodni zakon ne poznaju, mogu da biraju princip podele, konkurencije, mržnje, i borbe, u kojoj jači preživljava, Naravno, opet sa ciljem ostvarenja duhovnog i materijalnog blagostanja, koji se na kraju svima obije o glavu, jer se to uvek završava sa nepravdom, haosom i zlom, koje nije cij, ni svrha života, ni sveukupnog postojanja. Po ovom Darvinovom principu prirodne selekcije i prava jačega, na našoj planeti živi organska priroda i ljudsko društvo, iz razloga jer nisu evoluirali do kraja. Jer svetska i nauka i filozofija i svetske ideologije i politike i religije još uvek ne umeju "MUDRO DA REZONUJU". Jer je svetska filozofija još uvek bezvredna, jer još uvek niko ne zna ispravno logički da muisli.

4. I četvrta netačnost je tvrdnja da je "Darvinov princip približniji istini i realnom sagledavanju kako stvari stoje". To, naravno nije tačno, jer Darvinov princip prava jačega i prirodne selekcije, kao ogledni primjerak za izvođenje takvog zaključka, uzima organsku prirodu na Zemlji i ljudsko društvo, koji još nisu evoluirali do kraja. Međutim, ako se za ogledni primerak uzme ceo Svemir i sve materijalne forme iz kojih se on sastoji, posebno tela organskih bića na Zemlji, tela biljaka. životinja i ljudi, onda se lako shvata da u Svemiru po tom pitanju sasvim drugačije stoje.
 
Obiliću,
Pokušao si da zvučiš, filozofski, mudro, ali, mislim da ipak ne uspevaš da izađeš iz onoga što su rekle "астрономија, медицина, грађевина, ботаника, музика, политика, естетика, биологија, физика итд"

A ako ćemo pravo , ove oblasti ljudskog znanja nisu do dans i nisu ništa mudro rekle. ...

Malopre objasnih i ti se složio i evo, ipak ti nije jasno šta je mudrost, filozofija i ostali zvučni pojmovi.

Mudrost je Ljupče dubinsko razmišljanje o nečemu, a filozofija je sklonost ka takvoj aktivnosti.
Pa ko Ljubo dubinski razmišlja o našim bolestima nego lekari i o našem gradu nego urbanisti, i o našim međuljudskim odnosima nego sociolozi ?

Sve su to filozofi (ljudi skloni dubinskom razmišljanju) specijalisti u određenoj oblasti.

I sad dođeš jedan ti i - tras !
Niko ništa ne zna, samo ja znam !

Nemoj tako Ljupče (uzeću te s leđa !). 🤩
 

Back
Top