Dokle idu privatnici?!

Dosado, tvoj nik valjda nešto i govori... ali ti nemaš pojma o čemu pričaš.
Bar kad se radi o meni.

Nego, samo jedva čekam da se ukine obavezno socijalno, i uvede dobrovoljno, pa vi odvajajte od svojih sopstvenih plata koliko god želite...
Vi? Ko smo mi? Dosada sam ja. Šta govori nick?

Evidentno ni ti nemaš pojma o čemu pričaš, a pogotovo nemaš pojma o kome pričaš. Sledeći put broj do 10 pre slanja.

A što se socijalnog tiče, slažem se... onog momenta kad ih "vi" adekvatno platite, pa kad budu mogli da odvoje od plate, ustvari.....
 
E pa moram da kazem !
Pare su svuda oko nas, samo ih treba podici, a oni koji nemaju hrabrosti za to optuzuju druge za svoje neuspehe.
Probala sam da radim kod privatnika, nekada, i nije mi se svidelo. I onda sam odlucila da radim za sebe. I dobro mi je.
To vam je kao kada zena konstantno dobija batine od muza pa se razvede i onda opet nadje muza koji ce je tuci.
I nemojte mi reci da za svoj posao treba mnogo novca. Ja sam pocela sa tadasnjih 300 maraka od kojih mi je 260 otislo na prijavljivanje firme inspekcijama (njihov izlazak se tada naplacivao), a za 40 maraka sam kupila materijal i pocela da RADIM.
A pre svega toga, dok nisam imala tih 300 maraka, imala sam toliko da kupim dve gajbe paradajza i voca i stanem kod svih pijacara i to prodam za dva sata. Tako sam zaradila prvih 20 maraka. Nije bilo lako ni lepo i bilo me je pomalo i sramota, ali je bilo mnogo lakse nego trpeti neciju vlast nad sobom.
Lepo je to jako, Mardž, ali mi ovde i govorimo o osobi (osobama) koja je radila za vreme komunizma i volela taj sistem. Koji jeste, kad sve saberemo, imao dosta kvalitetnih elemenata, bar sa ekonomskog aspekta.
Ljudi uglavnom žele da rade u struci, tako i ona radi u struci, a da bi počela sama da radi treba joj mnogo veće ulaganje od 300 maraka, i to ne samo za mašine, već bi najveći problem bio prostor..... a ja kada bih počela da radim privatno (u struci), trebalo bi mi par stotina hiljada, do milion, bez preterivanja.

Da li sve ovo opravdava čin gazdarice, mislim, čemu?
 
Minimalna cena rada po satu je 70 dinara, ispod toga ne moze. a sto se tice inspekcije uvek ti daju rok barem dva dana da prijavis neprijavljene radnike,a postoji i varijanta da poslodavac svakih sedam dana pravi fiktivni ugovor sa zaposlenim jer po zakonu ima rok od nedelju dana od potpisivanja ugovora da prijavi radnika
Bila je majka jednom kod nekog što je prijavljivao na 3 meseca, za svaki slučaj..... samo ne znam na koji način i kako mu se to isplatilo. A ova žena, što plaća 50, aj preterala sam, 55 je bilo prošle godine, nema nijednu prijavljenu, ali je ovde... blizu. I fina je prema njima, za divno čudo. Izgleda da se i uljudnost naplaćuje :cry:
 
E, ljudi otvorite sami svoje privatne firme, pa se borite sa radnicima koji neće da razmišljaju, sa državom koja vam uzima silne akontacije poreza pa kao bićete u pretplati narednih pet godina (a ko te yebe za ostale troškove), sa službenicima kojim ase opraštaju raznorazne greške (ljudski faktor) koje vas koštaju živaca i novaca, sa administracijom i gubljenjme vremena po redovima u socijalnom, i u poreskim upravama...... , i provedite besane noći i noći razmišljajući kako da se izvučete iz tih govana... A pošteni ste i radite... A sve jedan taj radnik razmišlja kako da radi što manje a uzme od vas što više...
Izvini, ali ovaj post je bezobrazluk. Ne sporim da ti, kao poslodavac, imaš specifične probleme sa kojima se suočavaš, ali prebacivati radnicima zbog toga niti je ispravno, niti razumno. Ako smatraš da je izigravanje zakona i propisa na način opisan u ovoj temi opravdan, reci, mada i sama znaš da nećeš pobrati simpatije, osim zalutalih kad_porastem_biću_menadžer likova. Jer oni koji rade u ovoj zemlji ne da više nemaju nikakva prava, već su odavno izgubili dostojanstvo i ljudskost, prinuđeni svašta da otrpe da bi im neko udelio taj dinar koji zarađuju. Između ostalog, i stalno zapomaganje poslodavaca kako je sve loše, toliko da su otupeli za tebe koliko i ti za njih.
 
jedan od mojih prvih poslova je bio kod jednog privatnika kojem sam bila i sekretarica i kafe kuvarica i sef racunovodstva..i kod kojeg sam za sicu radila neprijavljena...bilo je to pre vise od 10god..kad smo diskutovali o tome sta on hoce, i sta ja hocu, njegova omiljena recenica je bila..eee, znas li ti koliko ima na birou..e, vidis..to me ne zanima..jer od sto na birou, ima troje koje su stvarno sjani, 60 koji su solidni..i ostatak koji su zabusanti...i sigurno ce doci momenat kad ce se dobri radnici ne samo prijavljivati, nego i cestito placati..jer svako ko ima mozga, zeli da zadrzi dobrog radnika...stvari se polako menjaju..ali jako polako...
najgore prolaze tih 60..koji nisu bas ni mladi, ni lepi, ni narocito obrazovani...ali su ok ljudi, koji hoce da odrade svoju platu..rade neke prosecne poslove, moz da ih zahebavas kako oces..i onda se nadje neka mlada nadobudna devojcica da prica o tome kako svako gleda kako da uzme vise, a da radi manje..cccc
 
crna ko to tamo peva cice
pa ti si kao multipraktik
mislim svaki bi te gazda poželeo za sekretaricu itd
dodje mi (ponekad) da se vratim u privatnike
ovo je naravno bio offff
a što se tiče teme
stvar je uglavnom jednostavna i tiče se fenomena ponude i potražnje
 
tija ti je najbolje napisala.
to je upozorenje pred otkaz koji je po zakonu o radu obavezan deo otkazne procedure...ako se npr. odmah da otkaz, bez upozorenja, otkaz ce bez ikakakvih problema biti ponisten u eventualnom sudskom postupku.
to sto je zena potpisala upozorenje, ne znaci apsolutno nista...samo da ga je primila...i nije se lisila apsolutno nijednog prava potpisom istog.
po zakonu o radu neispunjavanje rezultata rada i povrede radne discipline su razlozi za otkaz(kako elasticni pojmovi!), pa to uglavnom izmisle kad treba da daju otkaz.
e sad ako neko hoce da ga pobija, to moze da ucini ili pozivajuci se na propuste u formi (npr. ovo upozorenje je sklepano i ne sadrzi sve sto je potrebno - osnov, cinjenice na kojima se zahteva, dokaze) ili da dokazuje da nije postojao otkazni razlog. norme su propisane u ugovoru, sistematizaciji radnih mesta i sl. a ako nisu onda covek na sudu moze da pokusa da dokaze da otkazni razlog ne postoji...putem svedoka...vestacenja...i sl.
ko hoce da ulazi u spor na upozorenje odgovara.
i naravno, inspekcija.
http://www.prvisud.com/zakoni/zakoni.asp?ID=100 (detaljnije o proceduri, otkaznom roku, otpremninama, zastiti od cl. 179-196)
 
Poslednja izmena:
Upravo sam popizdeo...Ovo inace radi dooosta privatnika u zemlji...Na ovaj nacin se osiguraju od eventualnih naknada kada daju otkaz nekome naravno bez ikakvog radnika...I sam sam iskusio nesto slicno, kao i moja majka i jos gomile ljudi...Od inspekcije slaba vajda jer su olosi i ..pa olosi...govna...uzece neku sicu i sve ce biti u redu..I sa tim stvarima sam imao iskustva...


kakva iskustva? :dontunderstand:
 
Ustvari sam ovim mnogo više iznervirana ja nego ona..... zato sam i pustila to ovde. Nervira me način na koji tretira te žene, postoji X načina da se poboljša produktivnost i da svima odgovara ali da ne ulazim sad u detalje. Nikome tamo ne pada na pamet da se spore jer posao jednostavno nije vredan tolikog truda. A stanje u toj grani industrije je toliko jadno da je besmisleno tražiti drugi. I tako nema izlaza, nego prihvati šta te snađe. Živimo u demokratskoj i pravnoj državi?!

Ali je jadno. I ponavlja se iznova i iznova. Mogu, dakle, da nas "upozore" pred otkaz, navodeći koji bilo razlog, ali kompletnu postavu je upozorila odjednom :shock: sve, dakle... sve. Misssim :shock:
 
pa naravno...obicno nije vredno truda i energije, a ume da bude riskantno, tesko dokazivo, da postupak traje godinama, a i naravno, da kosta. pogotovo nema smisla kad nadjes brzo drugi posao.
ali kad je zicer, a nisi nasla drugi posao, ili radis na crno a to niko ne zna, a poslodavac solventan, to bi trebalo uvek iskoristiti, nema nista sladje. onda ti lepo duguje svu izgubljenu zaradu do presude i doprinose za obavezno socijalno osiguranje. a advokat radi za troskove. milina.
ima neka agencija za mirno resavanje radnih sporova, koja je brza i efikasnija, i manje kosta, ali samo se bavi, kako sam cula, kao i vecina ostalih na tv-u, nezakonitoscu otkaza i minimalcima.

ybga...sranye je...i ja sam zavrsila sam fax i kao i vecina pripravnika formalno volontirala 2.5 godine (a fakticki radila za male pare). ali ni dana radnog staza nemam. e najveselije je bilo kad su me na sve to iz nacionalne sluzbe za zaposljavanje zvali da volontiram u jednoj poreskoj upravi koja je sinonim za ludaru :lol: ta moja savetnica je bila ekstra, ne zalim se...ali sam na nekom blogu citala da su momka hteli da skinu sa evidencije jer nije hteo da volontira :lol:
 
znam slican slucaj to je zapravo blanko otkaz,da moze da otpusti radnika bez obrazloenja da tako kazem...e sada postoji fora sto ako radik ovo potpise gubi pravo na mnogo toga nema pravo na biro rada,zdrvstveno itd itd...ali postoji fora i za poslodavca posto u zakonu pise da mora da obavesi radnika koje su posledice potpisivanja ovoga dokumenta pa mogu radnici na tu foru da tuze...ma peripetija samo ne potpisivati bez iole razmisljanja
 
U svakom slucaju, radi se o izivljavanju poslodavca. Treba da se uporedi sa resenjem o prijemu na odredjeno radno mesto pa da se uporedi sa ovim sto smo procitali kao upozorenje........

Ali verovatno se radi o iskompleksiranoj osobi koja leci svoje komplekse na ovaj nacin. Treba da se prijavi, inspekciji rada prvenstveno, mada mislim da bi bolje bilo nekoj psihijatrijskoj ustanovi.

Evo skoro dve decenije sam privatnik i nikada ovako nesto ni na kraj pameti mi ne bi palo da uradim!
 
vd:
crna ko to tamo peva cice
pa ti si kao multipraktik
mislim svaki bi te gazda poželeo za sekretaricu itd
dodje mi (ponekad) da se vratim u privatnike
ovo je naravno bio offff
a što se tiče teme
stvar je uglavnom jednostavna i tiče se fenomena ponude i potražnje
heheheh..eee, to je bilo pre deset godina..sad ne zadovoljavam kriterijum godina..misim, ko jos prima preko 35?:mrgreen:
 
Lepo je to jako, Mardž, ali mi ovde i govorimo o osobi (osobama) koja je radila za vreme komunizma i volela taj sistem. Koji jeste, kad sve saberemo, imao dosta kvalitetnih elemenata, bar sa ekonomskog aspekta.
Ljudi uglavnom žele da rade u struci, tako i ona radi u struci, a da bi počela sama da radi treba joj mnogo veće ulaganje od 300 maraka, i to ne samo za mašine, već bi najveći problem bio prostor..... a ja kada bih počela da radim privatno (u struci), trebalo bi mi par stotina hiljada, do milion, bez preterivanja.

Da li sve ovo opravdava čin gazdarice, mislim, čemu?

Mislim da nije problem u novcu, jer , ako se ne varam, tekstilna industrija je u pitanju. Pa ima u tekstilnoj industriji neki posao koji je mozda slican onom sto ona radi a moze se poceti i sa manje novca. Sivace masine nisu bas tako skupe. Imam poznanike koji siju novcanike, futrole za mobilne i sl i uopste nisu mnogo ulozili.
Znam i ljude koji siju predivne stvari od kože a ne treba im mnogo novca za pocetak. Ako je u pitanju stamparstvo i za taj pocetak nije potrebno vise od 300 evra, ali... treba nesto mnogo vise, treba srca, hrabrosti i snage.
 
Original postavio Nešto
Lepo je to jako, Mardž, ali mi ovde i govorimo o osobi (osobama) koja je radila za vreme komunizma i volela taj sistem. Koji jeste, kad sve saberemo, imao dosta kvalitetnih elemenata, bar sa ekonomskog aspekta.
Ljudi uglavnom žele da rade u struci, tako i ona radi u struci, a da bi počela sama da radi treba joj mnogo veće ulaganje od 300 maraka, i to ne samo za mašine, već bi najveći problem bio prostor..... a ja kada bih počela da radim privatno (u struci), trebalo bi mi par stotina hiljada, do milion, bez preterivanja.
Da li sve ovo opravdava čin gazdarice, mislim, čemu?


stvarno me odusevljava ova recenica
ovo redovno cujem od ljudi koji rade za druge i za svoje neuspehe okrivlkjuju druge.....
idiota ima sa obe strane(i među privatnicima i medju zaposlenima) i zato mi je svaka generalizacija glupa
sta bilo koga sprecava da predje u drugu firmu i trazi bolji posao.NISTA,ali najlakse je sedeti tu gde si i trpeti a kad izadjes sa posla onda olajavas i kukas.Sto se niko ne buni tamo gde treba,ili kod poslodavca ili inspekciji ili sudu....
sa druge strane ,naravno da nijedan privatnik nece trpeti da nekoga placa a da taj neko nece da radi,jer nijedan privatnik nije socijalna sluzba
prica o evotivnoj vezanosti za komunizam i prosla vremena mi izaziva mucninu.Toga vise ,srecom ,nema i mislim da je sasvim normalno da koliko i kako radis,toliko i imas
Dokument koji je postavljen gore je teski idiotizam ,ali ja sa druge strane ne mogu da shvatim zasto neko dozvoljava da ga tretiraju kao stoku
ja da sam cekala da skupim nekako par miliona da bi pocela da osnivam svoju firmu ,ne znam da l bi je ikada otvorila,prema tome ko je nezadovoljan neka uradi nesto konkretno po tom pitanju i neka menja ,a ne da sedi skrstenih ruku,kuka cuti i trpi
 
Sprečava ih što posla uglavnom nema, i to je stvarnost, barem za veći deo Srbije. I nisu samo sredstva problem, nismo ni svi voljni da budemo preduzetnici, mali ili veliki, ali to nije razlog da se vi koji jeste nešto započeli, manje ili više uspešno, možda čak i kao poslodavci, osećate bogomdanim da pametujete drugima što nisu ili da se neko nad svojim zaposlenima iživljava.
 
Srećna Mama, ja ne radim, nemam ni dana radnog staža, student sam. Našla sam neki honorarac i ljudi su prema meni 10 puta korektniji nego prema njoj, koja je prijavljena.
Inače, jedan instrument (koji u svetu odavno nije poslednji krik tehnike) košta oko 20000 evra, a jedan je daleko od firme. Osim toga, ne pada mi na pamet da radim privatno pre nego me neko zapravo nauči da radim, a to u ovoj zemlji podrazumeva 2 - 3 godine ispomaganja ili baš baš bedno plaćenog rada, koji ni fizički nije preterano lak, u svakom slučaju, biću bačena na milos' i nemilos' nekog već privatnika, najverovatnije..... (ovi moji su presrećni zbog privatizovanja, ali to je zato što nemam nijednog profesora koji jednostavno radi, već svi imaju firme, ili su ljudi od uticaja...)

A što se mame tiče da, mlakonja je i ne, nema ni volje ni želje ni hrabrosti da se kome suprotstavlja, ona je od ljudi koji ćute i rade. Doslovno. O komunizmu nisam pričala sa suzama u očima (ako je nekome muka od toh priča :roll: već kao činjenično stanje). Tim pre me sve ovo nervira, jer ja tako ne bih reagovala i mogu do sutra da joj govorim kako ima izbora..... ne vredi. To je njen život, ali ne volim da vidim kako je neko zayebava.
Sa ćaletom se desilo i štošta gore u firmi, i ništa ne može da uradi, a on ne spada u kategoriju "smotanih".....

Al' kad razgovor krene tako u tom toku - što je ona nesposobna i što nema energije da u 50-oj počinje svoj posao (u fazonu - ko joj kriv), pa ljudi, mora neko i da radi, da li to znači da moramo da ih tretiramo kao stoku?

Uopšte nije bitno zašto su te žene preplašene od života i neambiciozne, ako ništa drugo, tema nije o tome..... al' to izgleda mora svaki put da se napiše.
 
Sprečava ih što posla uglavnom nema, i to je stvarnost, barem za veći deo Srbije. I nisu samo sredstva problem, nismo ni svi voljni da budemo preduzetnici, mali ili veliki, ali to nije razlog da se vi koji jeste nešto započeli, manje ili više uspešno, možda čak i kao poslodavci, osećate bogomdanim da pametujete drugima što nisu ili da se neko nad svojim zaposlenima iživljava.

mislim da sam bila veoma jasna
niti su svi zaposleni super fini i korektni niti svi privatnici smatraju da su bogom dani
 
Srećna Mama, ja ne radim, nemam ni dana radnog staža, student sam. Našla sam neki honorarac i ljudi su prema meni 10 puta korektniji nego prema njoj, koja je prijavljena.
Inače, jedan instrument (koji u svetu odavno nije poslednji krik tehnike) košta oko 20000 evra, a jedan je daleko od firme. Osim toga, ne pada mi na pamet da radim privatno pre nego me neko zapravo nauči da radim, a to u ovoj zemlji podrazumeva 2 - 3 godine ispomaganja ili baš baš bedno plaćenog rada, koji ni fizički nije preterano lak, u svakom slučaju, biću bačena na milos' i nemilos' nekog već privatnika, najverovatnije..... (ovi moji su presrećni zbog privatizovanja, ali to je zato što nemam nijednog profesora koji jednostavno radi, već svi imaju firme, ili su ljudi od uticaja...)

A što se mame tiče da, mlakonja je i ne, nema ni volje ni želje ni hrabrosti da se kome suprotstavlja, ona je od ljudi koji ćute i rade. Doslovno. O komunizmu nisam pričala sa suzama u očima (ako je nekome muka od toh priča :roll: već kao činjenično stanje). Tim pre me sve ovo nervira, jer ja tako ne bih reagovala i mogu do sutra da joj govorim kako ima izbora..... ne vredi. To je njen život, ali ne volim da vidim kako je neko zayebava.

Sa ćaletom se desilo i štošta gore u firmi, i ništa ne može da uradi, a on ne spada u kategoriju "smotanih".....

Al' kad razgovor krene tako u tom toku - što je ona nesposobna i što nema energije da u 50-oj počinje svoj posao (u fazonu - ko joj kriv), pa ljudi, mora neko i da radi, da li to znači da moramo da ih tretiramo kao stoku?

Uopšte nije bitno zašto su te žene preplašene od života i neambiciozne, ako ništa drugo, tema nije o tome..... al' to izgleda mora svaki put da se napiše.

ja ni u jednom trenutku nisam bila zlonamerna,i zao mi je ako sam ostavila takav utisak,ali i dalje mislim da bez borbe za sebe nista ne moze da se promeni
u bilo kom segmentu zivota ,pa i u poslu
kao sto rekoh i ja sam u pocetku radila za drugog pa mi se nije dopalo i sad radim za sebe
 

Back
Top