Dokle idu privatnici?!

ja ni u jednom trenutku nisam bila zlonamerna,i zao mi je ako sam ostavila takav utisak,ali i dalje mislim da bez borbe za sebe nista ne moze da se promeni
u bilo kom segmentu zivota ,pa i u poslu
kao sto rekoh i ja sam u pocetku radila za drugog pa mi se nije dopalo i sad radim za sebe
Nisam ni ja nigde rekla da si zlonamerna. Samo da su ovakvi (bold) komentari na ovakvoj temi najobičnije trljanje nosa i to nikome ne treba. Bez obzira na tvoje namere.

I ja sam dobila 9 iz elektronike, pa nisam otišla da popujem svima, koji su pali i žalili se zbog toga, kako su sami krivi.
 
I zbog sindikata i zbog neograničenih prava radnika i jesmo ovde gde jesmo. Svi gledali kaao da ukradu nešto i piju kafe po ceo dan; pa tako bi i sada...
I ko bre daje poslodavcu pravbo, kad ne možeš neradniku ni otkaz da uručiš bez takvih gluposti:roll:

ti si u pravu i ja te totalno podrzavam:worth::worth::worth::worth: mackice iz novoga sada

nekad sam bio za kapitalizam demokratiju .......
ali sad sve vise sam za diktaturu proleterijata staljinovog tipa
 
Nisam ni ja nigde rekla da si zlonamerna. Samo da su ovakvi (bold) komentari na ovakvoj temi najobičnije trljanje nosa i to nikome ne treba. Bez obzira na tvoje namere.

I ja sam dobila 9 iz elektronike, pa nisam otišla da popujem svima, koji su pali i žalili se zbog toga, kako su sami krivi.


hm...ja ne vidim sta je srecna mama lose rekla?
S druge strane, kakve veze imaju tvoje ocene iz elektronike (elektronike??) sa temom? :roll:
 
A šta sam ja loše rekla?

Je li poenta da, kad nešto bolje uradiš, da li zbog truda, sreće, položaja zvezda..... dođeš međ nas smrtnike da nam trljaš nos ili glumiš gurua? Mislim, šta ja sad da uradim? Da zovem mamu da joj pokažem kako je Srećna Mama sposobna? Šta ona ima od toga?
A poređenje ako nisi shvatila onda yebi ga, ne znam šta da ti kažem.

Ništa loše nije rekla, napisala sam..... samo besmisleno. Stvarno nema smisla da trljaš nos nekome ko je pred penzijom kako je izpred njega milion mogućnosti jer si TI to uspela..... tja.....

A mene zanima šta ste vi kapitalisti radili dok smo mi krali......... i ste ono..... plava krv koja je propala usled loše ekonomije i sudbe zle, treba seriju o vama da napišu...
 
Offtopic;

Možda deluje kako mi je reakcija prejaka. Ali ja sam stvarno alergična na dve stvari (pored nepravde), a ovo strogo vezano za forum:
- kad neko koristi temu da se nahvali, nespretno pokušavajući da ubaci i neku pouku u to (ako imate probleme sa bubuljicama koristite to i to, ali meni to ne treba jer sam u pubertetu jela manje čokolade pa imam savršen ten i prelepu kožu)
- kad se razbacuje kritikama, a ne može da je prihvati ("ma bravo za tebe"), nekulturno u najmanju ruku.....
 
Offtopic;

Možda deluje kako mi je reakcija prejaka. Ali ja sam stvarno alergična na dve stvari (pored nepravde), a ovo strogo vezano za forum:
- kad neko koristi temu da se nahvali, nespretno pokušavajući da ubaci i neku pouku u to (ako imate probleme sa bubuljicama koristite to i to, ali meni to ne treba jer sam u pubertetu jela manje čokolade pa imam savršen ten i prelepu kožu)
- kad se razbacuje kritikama, a ne može da je prihvati ("ma bravo za tebe"), nekulturno u najmanju ruku.....

Neshto, potpisujem. Ako ima potrebu da nekom popuje i objasnjava kako je najlepsa, najpametnija, najsposobnija osoba u poredjenju s kojom su svi bezbeze + tako im i treba kad su ruzni glupi i nesposobni, onda neka to radi svojoj mami, tati, muzu, deci i ostalima koji su po prirodnom poretku stvaru prinudjeni da je trpe.
 
Zanimljivo je da poslodavci i radnici i nezaposleni gledaju na stvari potpuno drugačije i iz različitog pa čak i iz suprotnog ugla ali kad vidim ovakav neki komentar malo je reći da mi se povraća:

I zbog sindikata i zbog neograničenih prava radnika i jesmo ovde gde jesmo. Svi gledali kaao da ukradu nešto i piju kafe po ceo dan; pa tako bi i sada...
I ko bre daje poslodavcu pravbo, kad ne možeš neradniku ni otkaz da uručiš bez takvih gluposti:roll:

A naročito mi se dopao ovaj deo "neograničenih prava radnika" ! :dash: Koja bre neograničena prava radnika ? Šta pričaš bre ti ? Gde ti živiš uopšte ? U Švedskoj, u Norveškoj ? To bi mogla da kažeš samo da si u Švedskoj jer radnici tamo stvarno imaju skoro neograničena prava a najviše odsustvuju sa posla. Još im poslodavci donose sveže voće na radno mesto obezbedjuju im besplatne masaže (nekima) da bi ih privoleli da dolaze redovno i na vreme na posao i da manje odsustvuju. Nemam sad taj link da ti pokažem. A o jačini sindikata u Švedskoj ili u Francuskoj npr. da i ne govorimo. Uostalom to možeš i sama da vidiš na TV-u da kad sindikati organizuju proteste i štrajkove maltene cela zemlja izadje na ulice.

A koja prava kod nas imaju radnici ? Nemaju pravo na godišnji odmor kod mnogih privatnika, o slobodnim danima i 13. plati da i ne pričamo, on ti daje godišnji odmor kad mu se ćefne, za mnoge radnike se ne zna ni radno mesto, ni radno vreme, ne plaća se ili se minimalno plaća prekovremeni rad. Mnogi radnici nemaju pravo na zdravstvenu i soc. zaštitu, nisu prijavljeni, ne ide im radni staž, prinudjeni su da rade na crno pa zato mnogi ne mogu da podignu nikakav kredit u banci niti da planiraju godišnji odmor, rade na ugovore od mesec, 2, 3, sve je nestabilno, privatnik može da te otpusti kad hoće a o sindikatima u privatnim firmama i da ne govorim. Sve u svemu mnogi privatnici u Srbiji se ponašaju kao stoka prema radnicima ! Čast izuzecima.

Što se tiče spora izmedju Srecne mame i Nešto podržavam i razumem obe strane i onu bold rečenicu a i argumentaciju Nešto.

Rešenje je jednostavno-ne potpisati takav papir a u slučaju otkaza mnogi su rekli šta joj je činiti, ili inspekcija rada ili upravni spor a neko je pomenuo i medijaciju koja bi možda bila dobro rešenje.
 
Poslednja izmena:
ma klasichan srpski problem je meni se cini nedostatak opste organizacije... svako radi sta mu se svidja a nema nekog generalnog opsteg cilja.. bahati se probijaju i vaze za sposobne i kur.e se pred stidljivijima koji cute trpe i jedu bensedine... ok sigurno ima i kul gazdi i seljaka radnika - gde je seljak pogrdna rec u tom kontekstu... - ali ja ovako na blic uglavnom vidjam iritantne gazda koji veze nemaju s upravljanjem i odnosom prema ljudima narocito zaposlenima... a medju radnicima nema solidarnosti.. ali mozda su to i stvari mentaliteta... a onda se neko uvati evrope, pa mi ovakvi da dodjemo u evropu pojesce nas za dorucak i napraviti josh grdjima...?? mozhda i ne.. mislim daje jedino resenje uvek imati plan b,c,d i e, traziti srodne dushe/saradnike i s njima pokusavati nesto
 
kako mozes da "Radis za sebe"? pa uvek radis za nekog... jedino neshto tipa drzis casove, prevodis... pa nije ni to med i mleko, danas jesi sutra nisi, mala bara puna krokodila i slichno... je l to siva ekonomija pa to ej protivzakonito i tako.....
 
Primetio sam da se i privatnici i radnici slazu po jednoj stvari a to je da su ovi drugi bezobrazni.
Ja smatram da nijedan privatnik nece da otpusti dobrog radnika vec ce da ga stimulise na razne nacine. Ako pak nije zadovoljan iz bilo kog razloga po meni logicno je da to ima posledice za zaposlenog. Ko dresi kesu logicno je da diktira uslove.
 
Primetio sam da se i privatnici i radnici slazu po jednoj stvari a to je da su ovi drugi bezobrazni.
Ja smatram da nijedan privatnik nece da otpusti dobrog radnika vec ce da ga stimulise na razne nacine. Ako pak nije zadovoljan iz bilo kog razloga po meni logicno je da to ima posledice za zaposlenog. Ko dresi kesu logicno je da diktira uslove.
Apsolutno.

Inače, htela sam da se izvinim što sam bila suviše gruba; baš sam bila iznervirana sa svime što mi se dešava u firmi, a onda naletim na ovakav naslov. i da nabrojim gomilu primera koji opravdavaju moj stav; ali nisam imala živaca... A vidim da neko i razume, tako da...

Šta znači, majke ti; ako sam daš otkaz imaš platu još narednih..... Jel' tu neko normalan? Oon, što bi bilo ko radio ako može da da otkaz i dobija još godina dana platu nizašta
 
Apsolutno.

Inače, htela sam da se izvinim što sam bila suviše gruba; baš sam bila iznervirana sa svime što mi se dešava u firmi, a onda naletim na ovakav naslov. i da nabrojim gomilu primera koji opravdavaju moj stav; ali nisam imala živaca... A vidim da neko i razume, tako da...

Šta znači, majke ti; ako sam daš otkaz imaš platu još narednih..... Jel' tu neko normalan? Oon, što bi bilo ko radio ako može da da otkaz i dobija još godina dana platu nizašta

Znaci socijalno odgovorna drzava koja brine o ljudima bez prihoda, ugrozene egzistencije, drzava sa jakim radnickim sindikatom, zakonima koji se primenjuju i pravosudjem koje brzo i efikasno radi. Napr. Svajcarska i Svedska. Tamo ne mozes da zaposlenog ne prijavis, ili da ga prijavis na minimalac, da mu placas za 12casovno radno vreme najnizu mogucu platu, pa ako se pobuni da ga sikaniras dok sam ne resi da da otkaz, kao sto mozes ovde bez da te bilo ko sankcionise zbog toga, iz prostog razloga sto i ako bi pokrenuo spor, radnika bi on kostao kao Sv. Petra kajgana a trajao bi barem par godina. Da se razumemo, ja radim u dobroj firmi u kojoj se striktno primenjuju zakonske odredbe o radu, kolektivni ugovor i ugovor o radu, ali znam za XY slucajeva, narocito malih privatnika, koji do te mere sikaniraju svoje radnike da se to granici sa robovlasnistvom, skandalozno. I pri tom kvalitet rada u nasim uslovima gde je nezaposlenost preko 30% ne igra bas neku presudnu ulogu. Znam slucajeve privatnih "firmi" u kojima neprekidno na svaka 2 do 3 meseca raspisuju oglase za posao, zaposle nekog jadnika, izmrcvare ga, ne plate ili mu zakinu na plati, pa ga sutnu.O prijavljivanju nema ni govora, naravno. Pa onda sledeceg i sledeceg i sledeceg. To sto je neko ulozio svoj kapital i otvorio firmu ne daje mu za pravo da svoje radnike eksploatise kao da smo u eri prvobitne akumulacije kapitala, narocito kad se ima u vidu da si do skoro firmu mogao da otvoris sa par stotina evra. Pa se namnozile "srpske" gazde koji misle da su uhvatili Boga za onu stvar i da im to sto su gazde daje za pravo da se ponasaju kako hoce. Nas zakon o radu je relativno dobar, i pruza okej zasitu radnicima, ali sindikati uopste ne rade svoj posao, kao ni sudovi, na zalost. Toplo se nadam da ce situacija da se promeni uskoro. Iz korena.
 

Back
Top