Dokle da cela Srbija finansira Beograd?

Jer u BG je procenat 'čistih' Beograđana zanemarljiv.Što ih ne vratite tamo odakle su došli sve ove pridošlice?
Najbolje da se sad bavimo i "čistoćom" beograđana. Jednog stanovnika bilo kog graf (pa i Beograda) ne čini rođenje, već ponašanje. Onaj ko pljuje po ulici, baca pikavce, vazi bahato, priča godinama namerno kao u svom zavičaju, ne može da bude beograđanin (ili građanin bilo kog grada). Kad prihvatiš grad u kome si odlučio da živiš, postaješ njegov deo
 
Najbolje da se sad bavimo i "čistoćom" beograđana. Jednog stanovnika bilo kog graf (pa i Beograda) ne čini rođenje, već ponašanje. Onaj ko pljuje po ulici, baca pikavce, vazi bahato, priča godinama namerno kao u svom zavičaju, ne može da bude beograđanin (ili građanin bilo kog grada). Kad prihvatiš grad u kome si odlučio da živiš, postaješ njegov deo
Nije u tome poenta, već u podelama sa kojima živimo.
 
Naravno, budžeta Srbije , ali to je budžet koji svi mi punimo. I da se razumemo, ne kritikujem ja ljude u BG već sistem koji je dozvolio toliko neravnomerno raspoređena sredstva pa imamo podelu na BG i bedni ostatak Srbije..a onda kad taj besni ostatak navali u BG onda dobije epitet pridošlice i tako smo u jednom začaranom krugu već decenijama...
kako neravnomernu?
pa malopre sam pokazao da je u prethodnom budzetu najvise novca otislo na puteve na jugu srbije, policiju i vojsku.
 
Naravno, budžeta Srbije , ali to je budžet koji svi mi punimo. I da se razumemo, ne kritikujem ja ljude u BG već sistem koji je dozvolio toliko neravnomerno raspoređena sredstva pa imamo podelu na BG i bedni ostatak Srbije..a onda kad taj besni ostatak navali u BG onda dobije epitet pridošlice i tako smo u jednom začaranom krugu već decenijama...
Najveći deo budžeta se puni u Beogradu (porezi su najveći i par centralnih gradskih opština) a budžet se troši na nerazvijene opštine mnogo više nego što one mogu da zarade. To dolazi iz poreza pomenutih opština sa najvećim prosekom plata.
 
Naravno, budžeta Srbije , ali to je budžet koji svi mi punimo. I da se razumemo, ne kritikujem ja ljude u BG već sistem koji je dozvolio toliko neravnomerno raspoređena sredstva pa imamo podelu na BG i bedni ostatak Srbije..a onda kad taj besni ostatak navali u BG onda dobije epitet pridošlice i tako smo u jednom začaranom krugu već decenijama...

U Beogradu mnogo ljudi zivi jako bedno.

Taj svet bi ziveo u provinciji sa vise dostojanstva. Oni putuju po tri sata dnevno kroz zaista uzasan gradski prevoz po suncu, vetru, uzasnom vetru...stoje na stanicama koje prekrivaju izduvni gasovi kojih u provinciji nema jer je broj automobila manji.


I njima puno znace udzbenici ili pomoc prvog septembra jer nemaju vremena za sebe. Ni novca, ni vremena.
U Beogradu za normalan zivot cetvoroclane porodice treba 3000 evra. Ljudi zaboravljaju da Beograd ima iste cene kao i Rim, Bec, Solun.

Neki ljudi u Beogradu imaju puno para. Neki.
Mnogi zive sa jako malo u odnosu na potrosnju i cene.
Beograd je pun ponizenog sveta.
 
Moze se svakako diskutirati dal Beograd ima preveliki deo investicija, dal treba vise pare za regionalni razvoj i.t.d. Dal je Srbija previse centralizovana i.t.d.

Ali to necemo uspeti za jeftinim populistickim recenicama.

Svaki glavni grad zivi dobrim delom od toga da je glavni grad i maltene svaki glavni grad je u odnosu na ostale gradove u drzavi najbogatiji ili medju najbogatijama. Mora se pricati kakvu decentralizafciju hoces, sta okruzi, regije i opstine rade i sta se ne radi u Beogradu. Da mala zemlja tipa Srbija ima jedan grad gde se one krupne stvari lokalizuju je normalno, nismo mi Amerika, Indija i Kina da imamo vise takvih centara (doduse i Kina ima centar u Peking, ali velik deo funkcije ima i Sanghai). Jedini glavni grad u Evropi koji je relativno nerazvijen je Berlin, a to ima specificne razloga, prvenstveno jer niko se niju usudio da stavi neki regionalni centar u gradu gde svaki cas moze Rusi da napadne. Berlin ima i vec 30 godina nesposobne vlade. Ali Berlin mozda najvise zivi od statusa glavnog grada, jer osim toga maltene nema nista.

Mora se pricati o decentralizaciji, mora se pricati o naseljavanju industrije u nerazvijene krajeve zemlje. Ali ove gluposti i slogene nemaju veze za mozgom. Pa tako su i Siptari pricali kako "Trepca radi Beograd se gradi" sta za realnost nije imalo veze. Isto tako Vladicin Han koji nema nista, sigurno ne financira Beograd. Beograd mora da bude drzavni i politicki centar koji dobrim delom zivi od toga, a ostatak zemlje mora da zivi uglavnom od Industrije.

Mi svatamo decentralizaciju tako jer smo napravili od Vojvodine drzave u drzavi gde su nadlezni institucije za iste stvari i dzabe idu pare za takvu strukturu ili da svako selo ima privatni universitet i slicne idiotarije. Novi Sad je maltene neka vrsta Beograda za Vojvodinu dok Banat umire, pa to za ozbiljnom decentralizacijom nema veze.
 
Poslednja izmena:
U mom gradu se dešava da dileri dolaze iz BG i traže klijente na razne načine...

Koridori droge ne idu iz Beograda.

Bugarska granica je jedan od koridora, Kosovo je drugi...itd itd...u velikim gradovima ima najvise dobrih i najvise losih stvari.
Tako je svuda u svetu. I bubasvabe se hrane ostacima tog grada, mnogi se hrane ostacima.

Zavideti Beogradjanima nema nikakvog smisla. Ako je neko ostecen to su oni, u centru deca ni biciklu ne mogu da voze jer nemaju gde.
Strani jezik ako dete uci placa se 9000 dinara mesecno, za troje dece 27000din samo za privatnu skolu engleskog.
Plus prevoz, plus vreme, plus slobodan roditelj.

Deci iz provincije je lakse. Mnogo lakse.
 
Naravno, budžeta Srbije , ali to je budžet koji svi mi punimo. I da se razumemo, ne kritikujem ja ljude u BG već sistem koji je dozvolio toliko neravnomerno raspoređena sredstva pa imamo podelu na BG i bedni ostatak Srbije..a onda kad taj besni ostatak navali u BG onda dobije epitet pridošlice i tako smo u jednom začaranom krugu već decenijama...
Podelu su napravili ljudi, a ne vlast. Ljudi koji idu u BG da zive tamo. Ekonomija se ne razvija od strane centralne vlasti. Budzet se najvise trosi prvo na penzionere, drugo na plate prosvetnim radnicima. Tu idu vise pare nego za bilo sta drugo. Retki su gradovi koji kroz svoj PDV/akcize/takse mogu da finansiraju svoje penzionere i svoje preosvetare. Tako da, oni se subvencionisu iz vecih gradova, pre svega od BG-a, pa Novog Sada, pa Nisa, tim redom. Sto manji grad, vise je gubitaski, ne zbog Beograda, nego zbog programa Drzave Blagostanja i nepostojanja trzista.
 
Moze se svakako diskutirati dal Beograd ima preveliki deo investicija, dal treba vise pare za regionalni razvoj i.t.d. Dal je Srbija previse centralizovana i.t.d.

Ali to necemo uspeti za jeftinim populistickim recenicama.

Svaki glavni grad zivi dobrim delom od toga da je glavni grad i maltene svaki glavni grad je u odnosu na ostale gradove u drzavi najbogatiji ili medju najbogatijama. Mora se pricati kakvu decentralizafciju hoces, sta okruzi, regije i opstine rade i sta se ne radi u Beogradu. Da mala zemlja tipa Srbija ima jedan grad gde se one krupne stvari lokalizuju je normalno, nismo mi Amerika, Indija i Kina da imamo vise takvih centara (doduse i Kina ima centar u Peking, ali velik deo funkcije ima i Sanghai). Jedini glavni grad u Evropi koji je relativno nerazvijen je Berlin, a to ima specificne razloga, prvenstveno jer niko se niju usudio da stavi neki regionalni centar u gradu gde svaki cas moze Rusi da napadne. Berlin ima i vec 30 godina nesposobne vlade. Ali Berlin mozda najvise zivi od statusa glavnog grada, jer osim toga maltene nema nista.

Mora se pricati o decentralizaciji, mora se pricati o naseljavanju industrije u nerazvijene krajeve zemlje. Ali ove gluposti i slogene nemaju veze za mozgom. Pa tako su i Siptari pricali kako "Trepca radi Beograd se gradi" sta za realnost nije imalo veze. Isto tako Vladicin Han koji nema nista, sigurno ne financira Beograd. Beograd mora da bude drzavni i politicki centar koji dobrim delom zivi od toga, a ostatak zemlje mora da zivi uglavnom od Industrije.

Mi svatamo decentralizaciju tako jer smo napravili od Vojvodine drzave u drzavi gde su nadlezni institucije za iste stvari i dzabe idu pare za takvu strukturu ili da svako selo ima privatni universitet i slicne idiotarije. Novi Sad je maltene neka vrsta Beograda za Vojvodinu dok Banat umire, pa to za ozbiljnom decentralizacijom nema veze.

Berlin je evropski San Francisko, centar WOKE-a u ovom delu sveta, i on se finansira kroz visu klasu i davanjem para obrazovnom sistemu.

Sa tim sto je to u Evropi jos genijalnije uradjeno, jer te pare ne daju privatni donatori, kao u Ajvi Ligi, nego Drzava.
 
Dokle da cela Srbija finansira Beograd? Volim ja Beograd, on je glavni grad Srbije, ali dokle da cela Srbija finansira Beograd a zauzvrat dobije malo. Još kad vidim kako Beograđani veoma cene sebe i svoj grad a nipodaštavaju ostatak Srbije ovo pitanje dobija još više na značaju.
Jedino što vrijedi je Bgd, NS ...

malo i Niš...


i to ne bi Niš dirao...tko Nišlija.

Cjela Srbija da se sjati u 3-7 da grada...

Kg, Subotica, NP, Čačak...
 
Dokle da cela Srbija finansira Beograd? Volim ja Beograd, on je glavni grad Srbije, ali dokle da cela Srbija finansira Beograd a zauzvrat dobije malo. Još kad vidim kako Beograđani veoma cene sebe i svoj grad a nipodaštavaju ostatak Srbije ovo pitanje dobija još više na značaju.

Док се не вратимо на стари добри Пашалук нема стајања. Норнално брат Веселиновић или Радојичић паша да буде!
 
Da male opstine opstanu trebaju industriju ili da zive od nekih specijalnih turistickih atrakcija tipa Guca.

Ne moze Bosiljgrad da glumi Beograd, kako to nasi misle da urade kad pricaju o decentralizaciji.
Otvori se fabrika u Bosilegradu pa veći deo poreza koji ona plaća ostane u Bosilegradu. Drvna industrija na primer, u opštini Bosilegrad ima puno šume.
 

Back
Top