Diskriminacija Roma u Rumuniji

Чињеница је да су Цигани нерадници и да ће радије да живе у беди, а да не раде ништа или неке ситне послове, него да живе као сав нормалан свет и да се школују и раде.

Када је једном Мадеона у Румунији на концерту почела да прича о дискриминацији Цигана и њиховим правима, публика је извиждала ко будалу.:hahaha:

Receno ne moze biti dalje od istine. Romima u nasoj sredini (i u drugim sredinama naravno) nije dozvoljeno da budu deo kolektiva. Otpor prema njima u celosti je vidljiv u svim sferama drustvenog zivota, od dece u skoli preko odnosa kolega ukoliko dodju do nekog pristojnog posla pa sve do prodavacica u pekari, instruktora voznje, prodavaca raznih usluga. Romima postaje jasno od malih nogu da su drugaciji, manje vredni, da ih niko nece prihvatiti kao sebi ravne i onda se oni okrecu svojim sunarodnicima i retko mesaju sa vecinskim narodom. Ni jedno dete nije apriori dobro ili lose, pametno ili glupo, vredno ili lenjo, dakle za romsku decu bi morala da se pojaca socijalna politika kako bi uspeli da prevazidju vekovnu izolovanost i ponizenje kroz koje su masovno prinudjeni da prolaze svakodnevno...
 
Receno ne moze biti dalje od istine. Romima u nasoj sredini (i u drugim sredinama naravno) nije dozvoljeno da budu deo kolektiva. Otpor prema njima u celosti je vidljiv u svim sferama drustvenog zivota, od dece u skoli preko odnosa kolega ukoliko dodju do nekog pristojnog posla pa sve do prodavacica u pekari, instruktora voznje, prodavaca raznih usluga. Romima postaje jasno od malih nogu da su drugaciji, manje vredni, da ih niko nece prihvatiti kao sebi ravne i onda se oni okrecu svojim sunarodnicima i retko mesaju sa vecinskim narodom. Ni jedno dete nije apriori dobro ili lose, pametno ili glupo, vredno ili lenjo, dakle za romsku decu bi morala da se pojaca socijalna politika kako bi uspeli da prevazidju vekovnu izolovanost i ponizenje kroz koje su masovno prinudjeni da prolaze svakodnevno...

Ako je neko "odbačen" u svakom društvu Evrope, Amerike i Azije

Dok u istim društvima, na primer, mogu bez nekih problema da uspeju njihova rođena braća Indusi, kao naučnici, lekari, sudije, industrijalci, umetnici

Onda...
 
Ako je neko "odbačen" u svakom društvu Evrope, Amerike i Azije

Dok u istim društvima, na primer, mogu bez nekih problema da uspeju njihova rođena braća Indusi, kao naučnici, lekari, sudije, industrijalci, umetnici

Onda...

Nije tako jednostavno pitanje, zapravo pokreces dva u jednom.

Najpre nije svaka kultura jednako otvorena za uticaj, romska nije otvorena uopste i stoga joj je potrebno agresivnije pristupiti. Ne agresivnije u kontekstu sile vec u smislu drzavne intervencije. Secam se dvoje Rome iz osnovne skole, dok smo bili u nizim razredima nikome nije palo na um da ih sikanira kako smo sazrevali tako smo skupljali ponasanje starijih i ponizavali ih sve vise. Oni su sasvim marginalizovani i zato opravdavam upis na fakultet i radna mesta. Ne samo sto se oni moraju navici na ideju da se isplati skolovati se vec se i mi moramo navici na ideju da nam je koleginica ili sefica Romkinja.

Romima koji pokusaju da se izvuku nije lako, najpre sledi borba sa njihovim narodom jer se on odvaja, pokusava da bude nesto drugacije od njih dok sa druge strana ih mi ne prihvatamo.

Drugo pitanje se odnosi na maticnu sredinu. Rizikujem da me razapnete ali objasnicu ako je potrebno, sto je domicilna kultura razvijenija i otvorenija to je manjinama lakse da se uklope. Romi u Francuskoj su nalik nasim odavde ali Rom u Francuskoj moze dogurati daleko i niko ga nece pljuvati na nacionalnoj osnovi kroz 20 godina dok je nas "zig" Ciganin jako tezak i nose ga cak i asimilirani Romi citavog zivota
 
Nema ni jednog društva u kom su Cigani integrisani i većinski žive normalnim životom

Uvek se provlače iste note - nezaposlenost, delikvencija, prosjačenje, sitan kriminal, zapostavljanje dece, zloupotreba dece, itd

Kada na takvu situaciju naiđeš u društvima koja su tako različita kao što smo mi, Španci, Mađari, Irci, Iračani i Rusi onda ubrzo postane jasno da je ciganska kultura problem, a ne kultura svih zemalja u kojima žive

Pričam ti priču, braon čovek je prokažen i ne može da uspe... kako da ne.
 
Nema ni jednog društva u kom su Cigani integrisani i većinski žive normalnim životom

Uvek se provlače iste note - nezaposlenost, delikvencija, prosjačenje, sitan kriminal, zapostavljanje dece, zloupotreba dece, itd

Kada na takvu situaciju naiđeš u društvima koja su tako različita kao što smo mi, Španci, Mađari, Irci, Iračani i Rusi onda ubrzo postane jasno da je ciganska kultura problem, a ne kultura svih zemalja u kojima žive

Pričam ti priču, braon čovek je prokažen i ne može da uspe... kako da ne.

Nisam ja kazala nista o braon coveku i njegovom mogucem uspehu. Naprotiv. Upravo sam potencirala romsku kulturu kao homogen arhaizam koga bi se trebalo resiti drzavnim uticajem. Jasno mi je da bi se ljudi bunili sto njihov porez odlazi na resavanje romskog pitanja ali smatram da je to resavanje neophodno kako bi pomogli njima ali i nama ma kako to kontradiktorno zvucalo...
 
Voleo bih da vidim primer bar jedne države gde je ovo "pitanje" rešeno, a pogotovo pozitivnom diskriminacijom. Nekako osećam da takvih primera nema.

Švajcarci su imali program "Kinder der Landstrasse" gde su lokalnim Ciganima decenijama bukvalno otimali decu i davali ih na podizanje švajcarskim porodicama. Tako nešto možda i može da uspe, ali ja bih se ustručavao da budem odgovoran za takvu politiku. U srpskim uslovima, uostalom, to je nemoguće.
 
Taman posla. Nisam upucena u materiju ali idem logikom da bi pomoglo davanje stipendija vrlo dobroj i odlicnoj deci od osnovne skole preko gimnazije do kraja fakulteta...organizovanje nesto poput sigurne kuce u kojoj bi mogli da borave na dnevnom nivou, boravka u skolama, besplatnih vanskolskih aktivnosti...mislis da ne bi imalo nikakav uticaj? Ja mislim da bi...ne kao nasilno otimanje protiv cega sam zdusno vec lagana igra zeca i sargarepe...vaspitaci u tim kucama bi bili recimo studenti koji za odredjem broj studentskih poena volontiraju i rade sa njima...ovako iz prve mi to pada na um sto se dece tice
 
Nisam ja kazala nista o braon coveku i njegovom mogucem uspehu. Naprotiv. Upravo sam potencirala romsku kulturu kao homogen arhaizam koga bi se trebalo resiti drzavnim uticajem. Jasno mi je da bi se ljudi bunili sto njihov porez odlazi na resavanje romskog pitanja ali smatram da je to resavanje neophodno kako bi pomogli njima ali i nama ma kako to kontradiktorno zvucalo...

Ја се и данас буним зашто им ја радим за социјалну помоћ, а они не раде ништа! Ја/ми их финансирамо нашим радом да би они - ШТА? Убијали нашу, белу, децу? :rtfm:
 
Sto se tice tog proterivanja iz Francuske, ako dobro procitah, da je to nasa zemlja Srbija uradila mislim da bi nas rastrgli i sasuli paljbu sa svih strana.Ali posto je zemlja EU , procice lako.
A inace sto se njih samih Roma tice, ma jesu lenji vecina, na zalost, mada eto ima primera kod mene u gradu gde je cura zavrsila za hirurga i sada to radi sto je eto bas fino, njena sestra nastavnik engleskog , radi takodje.Znaci da hoce , da zele verujem da bi mogli bez problema uspeti kao i svi ostali ljudi, ali ovoj vecini je nekako lakse da zive od te socijale jer njima je najbitnije da dobro pojednu, i da se obuku , sve ostalo im nije vazno.Ni kuca, ni stan, to im je nebitno.
 
Ја се и данас буним зашто им ја радим за социјалну помоћ, а они не раде ништа! Ја/ми их финансирамо нашим радом да би они - ШТА? Убијали нашу, белу, децу? :rtfm:

...nemoj tako...najpre bih kazala da i bela deca ubijaju drugu decu, bilo belu bilo neke druge rase. Ubica ima u svakoj boji i obliku, niko nije rodjenjem dobio pravo na povlascen polozaj i ako jeste na nama je da drugima pomognemo...to je ljudska i moralna obaveza zbog sveta koji nas okruzuje i zbog nase dece ako ne zbog romske...
 
...nemoj tako...najpre bih kazala da i bela deca ubijaju drugu decu, bilo belu bilo neke druge rase. Ubica ima u svakoj boji i obliku, niko nije rodjenjem dobio pravo na povlascen polozaj i ako jeste na nama je da drugima pomognemo...to je ljudska i moralna obaveza zbog sveta koji nas okruzuje i zbog nase dece ako ne zbog romske...

Слажем се, али ја скоро нисам читао/чуо да је бело дете убило друго бело дете због сока, или измасакрирало (више убода у груди, исечене вене на обе руке и урезан крст на образ) дечака на најбруталнији начин.
 
Vidim da ti je jedino preostalo da izvrćeš moje reči. Prvo, ne radi se o "par indijanskih i afričkih plemena". To je slučaj samo danas: do pre dva, tri veka je civilizacija ta koja je bila u manjini; ja pričam o životu ljudi koji je trajao i sad u manjini traje daleko više i rasprostranjenije od civilizacije, kad uzmemo u obzir istoriju ljudske vrste. I tu se uopšte ne radi o "noble savage" idealizacijama, a kamoli još gorom idealizacijom (tj. racionalizacijom civilizacije) o primitivnom divljaku u blatu, koji nije ništa drugo do stepenik iza civilizovanog čoveka, isti kao i on, samo nerafiniran i divlji (od koje zaita patiš). Knjigu koju sam ti ponudio je, neposredno, upravo kritika i jednog i drugog. Priča je daleko zamršenija.

I da, to što pričam ne potiče od anarhizma, utopizma, anarhističkog primitivizma, itd. Ona potiče od proučavanja tih ljudi, potpuno naučničkih, onako kako vi civlizovani volite. Uostalom, samo uzmi i čitaj Levi Strosa, ako ćeš zameriti Pjeru Klastru zato što ima neku anarhističku tendenciju (ne znam dal' ju je zaista imao, il' mu je pripisana, no to nije kriterijum da bi se ocenila istinitost onoga što je napisao).

No, da se ne gnjavim s tobom - da želiš da znaš nešto više o tome pročitao bi knjigu il bi probao da proširiš razgovor sa mnom (razumem da te mrzi da pročitaš knjigu), mesto što imitiraš kolegu Pobedonosceva sa pokušajima da ignorišeš ono što je rečeno ("Ta društva postoje, da, ne zna se baš gde, kad ili kako, ali postoje..." - ne zna se? :roll: pored svega što sam napričao, kolega je ili gluv ili glup), da me pokopaš izvrtanjem reči i pripisivanjem nečega što nisam rekao. No, ti si već na svom putu, potpuno zadovoljan svojim nivoom znanja o ovoj tematici.

I to je to.

Ништа колега нисам изврнуо него мало уобличио твоје завијене тезе. На моје силно набрајање примери све што си имао да кажеш је да сам, јелте, цивилизацијским погледима ограничен и како су поменута друштва уствари показивале знаке цивилизованкости што је наравно лоше :roll: Мислим можда теби то збучи онако убедљиво и научно... Шта да се ради, нисам оспособљен да гледам из угла афричког, пацифичког или амазонског племена које лови рибу онако колективну у складу са потребама и таман толико да манири гладни стомак сваког свог члана. Такав живот не верујем да би омогућио дискусију или било какву препоруку за читање.

Твоје је да наведеш пример друштва, племена, чопора или шта год у коме није било вође, старешине, поглавице или оног који увек први викне ''јабадабаду идемо у лов'', похлепе, хијарархије или концентрације власти, добара и моћи у рукама мањине. А да због дискусије читам књигу право да ти кажем мрзи ме, то си једино у праву. Имам пречег посла и штива која се не тичу циганског изобиља и лепоте живљења што је почетна тема од које смо побегли.

Inače, saznao sam da će se u septembru pojaviti srpski prevod knjige jednog poznatog američkog antropologa, Maršala Salinsa: "Zapadnjačka iluzija o ljudskoj prirodi (sa osvrtom na dugu istoriju hijerarhije, jednakosti, sublimacije anarhije i uporednim zapažanjima o drugačijim shvatanjima ljudskog stanja)".

Vas dvojica mi delujete orno i željno da proširite malo shvatanja i da propitate zapadnjačko shvatanje ljudske prirode, pa vam mogu proslediti knjigu u elektronskom obliku ako želite. Da ne bude posle kako pričam utopije, nešto što nije postojalo, blablablatruć. 8) Možemo i da otvorimo temu i zajedno prodiskutujemo kad svi pročitamo.

Шаља ако је у корист алтернативних праваца, нисам алергичан, убацићу га преко реда међу цивилизацијски мејн стрим :D
 
Твоје је да наведеш пример друштва, племена, чопора или шта год у коме није било вође, старешине, поглавице или оног који увек први викне ''јабадабаду идемо у лов'', похлепе, хијарархије или концентрације власти, добара и моћи у рукама мањине.
Primer? Primeri su mnogobrojni, a nimalo uniformni. Hoću reći, ne možeš ih sve potrpati u dve fioke i vaditi po potrebi. Zato, ako ti je baš tako stalo, moraš malo nešto dublje proučiti, zato sam i ponudio knjigu. Mogu ti reći "narod Tupi Gvarani", mogu ti reći "Apači", i još gomilu drugih, ali oni su vrlo različiti među sobom. Zato i, recimo, Levi Stros govori o "dugi ljudskih društava". A civilizacija je ta koja liči jedna na drugu, a naročito savremena je ta koja čini ceo svet i društva uniformnim.

Zatim, veliki problem je posmatrati celu stvar kroz oči civilizacije, a to je upravo ono što ti radiš. Na primer, civilizovan čovek vidi poglavicu nekog plemena i odmah zamišlja da je on taj koji komanduje i koji govori šta da se radi. Kod severnoameričkih Indijanaca, običaj među civilizovanima je bio da se u njihovim ratnim poglavicama vide naši generali. Međutim, to nije bio slučaj. Da si uzeo makar malo da čitaš knjigu, brzo bi naišao na slučaj kada je čuveni Džeronimo poveo pohod iz osvete na Meksikance koji su ih prethodno napali. Kada su zadovoljili tu svoju potrebu, Džeronimo je poželeo da nastavi pohod. Međutim, niko iz plemena ga nije slušao, i uspeo je da nagovori samo dvojicu ratnika u samoubilački pohod (koji je preživeo). Toliko o tome kolika je zaista moć tih poglavica. Oni imaju samo "ulogu" koja im je dodeljena, ne "funkciju", ne "položaj". Ta uloga podrazumeva da budu na čelu ratnog pohoda (ali nikad osvajačkog, što je bitna razlika između civilizacije i necivilizacije), da vode setvu, žetvu, ili da razreše svojom moći ubeđivanja i pravljenja kompromisa neke plemenske sporove, itd; u svemu tome, oni su podložni svojim ljudima i sve što imaju su jako stroga ograničenja, a ne moć. Moraju da zadovolje svoje ljude, inače će izgubiti kredibilitet. Poglavica jedne grupe Nambikwara Indijanaca se žalio Levi Strosu u knjizi "Tužni tropi" kako mu je njegov položaj nezgodan i nezahvalan. On ima veliku odgovornost i težak zadatak, a ne poseduje moć nad svojim ljudima.

Zatim, kako da poglavice/glavešine/vođe skupljaju dobra u svojim rukama, kad, kao prvo, nemaju moć, a kao drugo, primitivna društva ne rade za višak vrednosti, ona odbijaju da rade preko svojih potreba? Šta onda te "vođe" koje nemaju moć uopšte mogu prisvojiti? Ta društva nisu usmerena na proizvodnju, na višak vrednosti, na rad, na progres; iako svakako skladište hranu/zimnicu, i ostaje im viškova koji propadaju, kao što se nekad desi da škrtare jer su ih vremenske prilike prevarile. Međutim, tu nema političke volje da se stvori kapital. A nekakav "glavešina" ne može prisvojiti nešto čega nema. Zatim, drugi primer: kada primitivci ratuju, ako ratuju (a rat im je uglavnom važan), on ima neznatnu ekonomsku dimenziju (nešto potrošnih dobara i novo oružje). Međutim, nije uopšte pravilo da su to pljačkaški pohodi koji služe da se zgomila bogatstvo. Ono što je najvažnije kod, recimo, Apača, je skalp. Ili dobar konj. Kod mnogih južnoameričkih Indijanaca, radi se o zarobljeniku koji neće biti sluga, rob, nego žrtva. Dakle, ne radi se o ekonomiji i zgrtanju, nego o magiji ili prestižu, recimo. Kod primitivnih ne smeš prenaglasiti ekonomiju samo zato što je ona prenaglašena u civilizaciji. Civilizacija je ta koja proizvodi kapital, i koja pljačka i osvaja zbog materijalnih dobara. Ne primitivci.

No, i među primitivnima postoje neke krute hijerarhije. Ali čak ni one ne izgledaju kao civilizacijske, tu opet nema prisvajanja dobara i moći, već se radi o nečem drugom. Sad bih ti rado ispričao primer Bororo Indijanaca, koji imaju poglavicu i njegovu ženu koje bukvalno dvore i koji im izigravaju nekakve vladare, al' razlozi za to se ne vrte oko materijalnih razloga, prisvajanja dobara, ili moći. No, pošto ne mogu da se setim, a knjigu nemam pri sebi, uzmi ovo s rezervom.

Zatim, u pomenutoj knjizi koju sam ti ponudio se spominju primeri Južnoameričkih Indijanaca koji žive poprilično zguznuto, i koji su došli u napast da se udruže, ujedine, naprave preveliku skupinu ljudi. A kad imaš velike skupine, pojedinac gubi na važnosti, velike skupine je teže koordinisati, zato se javljaju potrebe za koordinatorima (vođama, vladarima) kojima će ljudi biti nužno potčinjeni. Šta se desilo? Ljudi su počeli da sami odlaze, govoreći kako se sprema zlo. Oni su potpuno svesni kuda taj put može da odvede. Oni nisu zaostala forma društva koja je nespremna za Državu, oni znaju šta znači vlast, Država, i svesno to izbegavaju. Severnoamerički Indijanci su, recimo, morali da se ujedine. Doneli su nekakav svoj Zakon ("Great Binding Law" iz oko 1500.god, o ujedinjenju Irokeza, ako se ne varam), koji je, osim što je postao jedan od uzora za Ustav USA (pošto nigde u civilizovanom svetu u to vreme nije postojao primer demokratije, federativnih načela i slobode na koju bi se američki pioniri ugledali), bio praktično neprevodiv, veoma fluidan, i doživeo je mnoga izvrtanja kad je bio zapisan; razlog je prost, oni ne mogu da stvore čvrstu strukturu vlasti, vlast kakvu je poznaju civilizovani ,a ako dođu u napast da to urade, boje se toga. Među njima ne postoji zakonodavstvo, ne postoji policijska sila, sud, volja vladara koji će sprovesti nešto (s tim u vezi, jedno pitanje za tebe: kako onda taj fiktivni vladar primitivnog plemena ostvaruje svoju vlast, kad među njima ne postoji nikakva institucija, nikakva represivna aparatura?), već se sve mora rešiti usmeno, razgovorom lice u lice.

Na kraju, šta još da ti pričam?
Evo, za kraj, sećaš se onoga u vezi osvajanja prestiža u ratu kod primitivnih? E, ratnici osvajaju prestiž u svojim ratnim pohodima, i oni su ljubljeni i slavljeni od strane plemena. Međutim, vrlo kratko, i njihovi podvizi se zaboravljaju. Onda su oni prinuđeni da čine nove podvige, i u stalnom ratovanju i sve luđim pokušajima da se načini podvig, oni brzo ginu. Zašto se to dešava? Zato što pleme ne želi da ratnika ni približi mestu vođe, a to bi mogao postati ukoliko bi ga non stop slavili i hvalili (kao što mi slavimo svoje velike generale i vojskovođe). Oni ga rađe brzo zaborave. I onda on, vođen željom za slavom, odlazi u nove pohode i gine.

Toliko o tome.
Nadam se da sam ti, pre svega, objasnio da na ne-civilizaciju moraš probati videti njenim očima, ne očima civilizacije. Ako to nisi u stanju, onda makar budi toliko pošten da joj ne pripisuješ odlike civilizacije. A ako si u stanju, onda bi ti trebalo biti jasno da tamo ne postoji Vlast, da ljudi ne moraju biti potčinjeni drugim ljudima, a uglavnom i ne mogu biti jer nema uslova za to. Vlast i potčinjavanje su posao civilizacije.
Pa ako budeš spreman da prihvatiš da postoje drugačije kulture, a ne samo civilizacija i njeni primitivni i napredni oblici, možda da drugačijim očima vidimo i Cigane, pa da uvidimo da je problem za njihov jad i u nama, koji oduzimamo onima koji bi da žive drugačije prostor za taj život i trpamo ih silom (ili milom, kako ova koleginica gore želi) u naše okvire, i time snosimo mnogo odgovornosti za njihov bedni položaj.
 
Poslednja izmena:
''Barbaros'' је старо грчка реч. Представља имитацију говора околних племена тј ономатопеју начина на који су га Грци разумели, нешто попут режања ''бааар, бааар''... Реч су касније преузели Римљани и Византија. Сличне речи постојале у Кинеском царству за околне некултивисане номаде.



Цигани и шиптари су данашњи варвари.
:ok::ok::ok:
 
Nisam ja kazala nista o braon coveku i njegovom mogucem uspehu. Naprotiv. Upravo sam potencirala romsku kulturu kao homogen arhaizam koga bi se trebalo resiti drzavnim uticajem. Jasno mi je da bi se ljudi bunili sto njihov porez odlazi na resavanje romskog pitanja ali smatram da je to resavanje neophodno kako bi pomogli njima ali i nama ma kako to kontradiktorno zvucalo...

Zvuci ne kontradiktorno vec suludo. Izvini ali ovo je moje licno misljenje.
Nije istina da im je zabranjeno da idu u skole, naprotiv, moju decu vaspitavam da ne gledaju ko kakvu boju koze ima vec kakav je, prema tome ne spadam u diskriminatore. Imala sam ja najboljeg druga ciganina/roma, kako god, i bio je dobar ucenik do 3 razreda srednje skole. Niko ga nikada nije mrko pogledao niti uputio pogrdnu rec, pomagali smo mu kada god je trebalo. Ali njima je u krvi lenjost. Napustio je skolu, samo godina mu je jos ostala. Nakon 10 godina srela sam ga u busu, pitala sta radi odgovorio je : u gradskoj cistoci. Zasto? Zar je bilo toliko tesko izgurati jos jednu godinu, vec je postao dovoljno zreo i upisati fakultet ili visu skolu? U to vreme fakultete si mogao da biras i upisujes bez prijemnog.
I sada on i njemu slicni, zive u bedi kao i vecina ostale populacije u Srbiji. Pa sada, ta ista populacija koja i ne prima socijalnu pomoc, gladuje i bez lekova je, terba jos da izdvaja porez za cigane kojima je doq***lo da uce. Ma pazi bogati.
Drugo oni su itekako povlasceni u odnosu na sve nas.
Ako me murija uhvati da vozim bez pojasa, pise kaznu, ako me uhvati bez tablica, opet kazna, ako vidi da nisam na vreme otisla na tehnicki pregled = kazna itd. A sta "doticni" rade? Drndaju neke sklopocije (Boga pitaj kako su sklepane) po celom gradu, bez naravno tablica, pojasa itd i naravno, niko ih od pandura ne zaustavlja i kaznjava. E to je diskriminacija ali na nasu stetu ! To sto ce on sa pretovarenim djubretom, mokrom hartijom, cudom od sklopocije i pride celom familijom povrh svega toga napraviti mozda neki haos na ulicama grada, naravno nikoga ne zabrinjava.
A je li ih treba uciti i higijeni mozda? Onoliki smrad sirio se prekoputa Hajata, licio je na deponiju, pa je pravo cudo da neka pandemija nije krenula odatle.
A cik da im na ulici "ne udelis koji dinar" ebu ti sve po spisku. Licno sam videla prosjake cigane koji sa 5-6 dece i kilogramima djubreta sakupljenim po kontejnerima razgovaraju mobilnim telefonom. Slika za "NO COMMENT" !
Kada sam upitala jednog klinju, ciganina koji mi je trazio nesto sice, da li je gladan, rekao je da jeste. Stajao je pored rafa u centru grada gde se prodaju sendvici. Rekla sam mu: "Pare ti ne dam, a posto si gladan kupicu ti sendvic, jel' ok?" Slozio se. I, sta je uradio? Stavio ga u kantu za djubre ( za posle valjda) a onda nastavio dalje da zicka.
U prolazu koliko puta smo svedoci, da na ulicama ostavljaju bebe na kartonu sa plasticnom casom za novac. Ili decu koja imaju 2-3 godine uplakana, slinava, prljava i SAMA (oskudno obucena cak i usrted zime), samo da bi izmuzli koju kintu, koristeci ih za svoju koliku toliku zaradu. Pa prepune su novine o tome da su organizovani i da svako ima svoj rejon po vecim gradovima.
Sta, zar im je novac bitniji od zivota dece, iako im u skolama daju povlastice ( ko kaze da nije tako laze) jer moje dvoje dece ide u skolu i znam da im skola pomaze.
Pre neki dan cigancic, nema ga 9-10 godina dok sam vozila, ide istom tom ulicom prema meni. Ja na sirenu on pokazuje srednji prst i ne sklanja se, kezi se, ja jos jednom on u stranu i pljune mi u bocni prozor.
Jer za njih da izdvajam porez? Ocu boli me .... bas. Izdvajajte vi koji hocete, ja ne dam ni popisani dinar, jer u Juznoj Srbiji deca padaju u nesvest u skoli, zbog toga sto nemaju sta da jedu. Ako neko misli da je ovo laz, neka se raspita malo.
I koju to oni kulturu imaju uopste ovde? Hajde neka neko posalje neki njihov autenticni rucni rad, pricu. A "Romale-cavale" muziku neka ostave po strani jer to je sve sto znaju.
Izgradili su im stanove negde gore u Zemun polju, Altini , tu negde, pa kada se bulumenta uselila, poceli su da skidaju parket i da ga preprodaju!
Drugo, gde je tu Socijalna sluzba protiv zloupotrebe dece? Nas ce da kaznjavaju ako svoju lupimo po dup***u ali njih za ovako ozbiljne stvari i prekrsaje uopste ne diraju.
Itekako su se osilili. Ko sto rece jedan od clanova varvari, ali ja mislim da su oni jos gori.
Pa ko je onda ovde diskriminisan? :rtfm:
 
Poslednja izmena:
Voleo bih da vidim primer bar jedne države gde je ovo "pitanje" rešeno, a pogotovo pozitivnom diskriminacijom. Nekako osećam da takvih primera nema.

Švajcarci su imali program "Kinder der Landstrasse" gde su lokalnim Ciganima decenijama bukvalno otimali decu i davali ih na podizanje švajcarskim porodicama. Tako nešto možda i može da uspe, ali ja bih se ustručavao da budem odgovoran za takvu politiku. U srpskim uslovima, uostalom, to je nemoguće.
U mojoj sredini ima dosta Roma koji zive jednim normalnim zivotom.
U principu svakoj porodici koja maltretira trajno svoju decu,tera ih na prosjacenje i slicno treba oduzeti decu,ali na osnovu jasne zakonske procedure.Roditelji ovakve dece bi morali da placaju za izdrzavanje svoje dece pod pretnjom slanja na robiju.
Moja Nova civilizacija zagovara stav da ko sta rodi to mora sam i da njiha!
 

Back
Top