DESET knjiga koje moramo pročitati

Dragojlo:
Pa i ne treba da predstavlja otkrice, u tome i jeste stvar.Teorija je da svaki covek u sebi poseduje svu mudrost sveta samo sto je se ne seca ili ne zeli da se priseti.citajuci knjige ali i na mnoge druge nacine mi otkrivamo ono sto smo duboko u sebi vec znali.

Nije mi namjera da bilo koga vrijeđam ali ovo zaista djeluje nezrelo. Šta je to uopšte "sva mudrost svijeta"? I zašto književnost doživljavate didaktički? Čitanje knjige je umjetnički doživljaj a ne susret sa mudrim starcem koji živi na planini. Ako o životu učite čitajući Koelja ozbiljno se brinem. Više bi naučili gledajući Leteći cirkus Montija Pajtona.
Toliko od mene o Koelju.
 
spontano mi dolazi da postavim podtemu: ZASTO, USTVARI, CITATE. mene u knjizi moze da fascinira jezik, nacin izrazavanja i nacin razmisljanja pisca, tek onda dolazi poruka a tema mi je manje bitna. znaci, nije mi bitno o cemu se pise vec nacin na koji mi se nesto docarava. to je za mene knjizevna umesnost.
sama mi se, potom, nalaze sledeca podtema: KNJIGA KOJU BISTE POKLONILI. za mene je to
Ivo Andric: Znakovi pored puta
rado bih poklonila i Markesa: Sto godina samoce, ili O ljubavi i drugim demonima
zatim: Nepodnosljiva lakoca postojanja od Kundere - ta me je knjiga oborila s nogu!
Dervis i smrt - obavezno i svakome
Slika Dorijana Greja (O.Vajld)
knjiga je jedini poklon koji biram prema sopstvenom ukusu a ne prema ukusu osobe kojoj je poklanjam i tu sam izuzetno egoisticna!
razmislicu jos pa cu se javiti, ovo je bilo onako "s nogu"
cao, pozdrav svima, Asja
 
Smatram da je i u knjizevnosti potrebna sirina u izboru dela za citanje i da je dobro procitati i ono za sta smo culi da je lose.[/SIZE] [/B][/QUOTE]

ja knjige citam gotovo iskljucivo po preporuci i samo u retkim izuzecima po sopstvenom instinktu jer jer me, eto, intrigira neko delo. a cula sam oprecna misljenja kao npr. Secanja jedne gejse koju trenutno citam. Ima toliko knjiga koje me cekaju na polici da jednostavno nemam vremena za one za koje mi ljudi u koje imam poverenja kazu da nisu moj ukus! vec sam se odrekla dnevne stampe i casopisa jer ne mogu sve da postignem! blago onima koji imaju vremena da puno citaju!!!!!
 
quentin:
Nije mi namjera da bilo koga vrijeđam ali ovo zaista djeluje nezrelo. Šta je to uopšte "sva mudrost svijeta"? I zašto književnost doživljavate didaktički? Čitanje knjige je umjetnički doživljaj a ne susret sa mudrim starcem koji živi na planini. Ako o životu učite čitajući Koelja ozbiljno se brinem. Više bi naučili gledajući Leteći cirkus Montija Pajtona.
Toliko od mene o Koelju.

Потпуно се слажем са Вама. Наиме, књижевности сврха није дидактичке природе. Један је од ставова да уметност, а самим тим и књижевност, има сврху у себи самој. Рецимо да је ја подржавам и браним.
"Странац", "Мучнина", "Божанствена комедија", "Фауст" и др. нису уџбеници нити Коељови приручници "Како постати мудар кроз 90 и више страница" - апсурдно!
Уосталом, добром укусу је страно повољно изјашњавање о Коељу и његовом делу. Ту су још "класици" "женске" литературе: Данијела Стил, код нас Љиљана Хабјановић-Ђуровић и сличне. Свеједно, да нема тог лошег, човек вероватно не би имао прилике да пуким поређењем уочи добро.

Има и мој брат једну дивну која би можда могла да заокружи све ово: Ко зна - зна; ко не зна - научиће! ;) Ја додајем - можда...;)
 
glorya:
Slazem sa tobom kada su u pitanju ruski pisci ali, NAZALOST, vecina ne bi procitala cak ni "Anu Karenjinu", "Rat i mir", "Tihi Don"....da to nisu dela koja su svrstana u obaveznu skolsku lektiru.

"Gospodar prstenova" i "Hobit" mogu da ti se ne dopadaju ali ne smatram da su ljudi koji citaju Tolkina plitki. To je njihov izbor a on nije pisac koga treba nipodastavati, jer ne bi bilo toliko ljubitelja njegovih dela da je to sto je pisao toliko lose. Mozemo da kritikujemo samo ono sto smo procitali a ne na osnovu kritika drugih ljudi koji su to ucinili umesto nas.

Smatram da je i u knjizevnosti potrebna sirina u izboru dela za citanje i da je dobro procitati i ono za sta smo culi da je lose.

Kратко: Да ли Вам се допада "Тихи Дон"?
 
uncle Felix:
Uvek,uvek i uvek nezaobilazna knjiga-Tako je govorio Zaratustra.

Ne mogu da verujem, prvi put do sad,se u necemu slazem s tobom Felix-e!
Zaista, NEPREVAZIDJENA knjiga! :grin:
Sve pohvale!

I neko pomenu Koeljo-Hese! Nemojte ih porediti ni u kom slucaju! Hesea stavljati na tako nizak nivo! c c c :cry:

Moze li se dodati Ex Ponto (za kolekciju Ive Andrica), neponovljivo! i takodje neko je vec pomenuo Irvina Stouna,ali ne i njegovu fantasticnu knjigu - Kad je Nice plakao! odlicnaaa
 
1.''Башта, пепео'' Данило Киш
2.''Оркански висови'' Емили Бронте
3.''Сплеткарење са сопственом душом'' Марија Јовановић
4.''Демијан'' Херман Хесе
5.''Злочин и казна'' Фјодор Михаилович Достојевски
6.''На Дрини ћуприја'' Андрић Иво
7.''Покојни Матија Паскал'' Луиђи Пирандело
 
''PLES SITNIH DEMONA'',MARKO VIDOJKOVIC
''DJAVO JE MOJ DRUG'',MARKO VIDOJKOVIC
''PIKAVCI NA PLAZI'',MARKO VIDOJKOVIC
''KANDZE'',MARKO VIDOJKOVIC
''IDIOT'',DOSTOJEVSKI
''BLUDNI SIN'',BUKOVSKI
''NEBO NEMA MILJENIKE'',REMARK
''ANA KARENJINA'',TOLSTOJ
''DOZIVLJAJI JEDNE ANE & HEJ NISAM TI TO PRICALA'',MOMO KAPOR
''BUDJENJE'',ANTONI DE MELO
''DNEVNIK''FRIDE KALO
''PROGOVORI'',LORI HALSE ANDERSON


Auuu,koj koktel...:-)
 
HELLGIRL:
''PLES SITNIH DEMONA'',MARKO VIDOJKOVIC
''DJAVO JE MOJ DRUG'',MARKO VIDOJKOVIC
''PIKAVCI NA PLAZI'',MARKO VIDOJKOVIC
''KANDZE'',MARKO VIDOJKOVIC
''IDIOT'',DOSTOJEVSKI
''BLUDNI SIN'',BUKOVSKI
''NEBO NEMA MILJENIKE'',REMARK
''ANA KARENJINA'',TOLSTOJ
''DOZIVLJAJI JEDNE ANE & HEJ NISAM TI TO PRICALA'',MOMO KAPOR
''BUDJENJE'',ANTONI DE MELO
''DNEVNIK''FRIDE KALO
''PROGOVORI'',LORI HALSE ANDERSON

mislim stvarno, ako je od 12 knjiga koje moramo pročitati 4 od Marka Vidojkovića onda stvarno....
idem/eadem/idem da legnem pod avion...
 
Арион Дали:
1.''Башта, пепео'' Данило Киш
2.''Оркански висови'' Емили Бронте
3.''Сплеткарење са сопственом душом'' Марија Јовановић
4.''Демијан'' Херман Хесе
5.''Злочин и казна'' Фјодор Михаилович Достојевски
6.''На Дрини ћуприја'' Андрић Иво
7.''Покојни Матија Паскал'' Луиђи Пирандело

Да не студирате можда италијански језик и књижевност? ;)
 

Back
Top