Decentalizacija; ukidanje Vojvodine; glavni grad

Da li treba Vojvodinu ukinuti?

  • DA

  • NE


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Na sremskoj strani u Beogradu zhivi bar 800 hiljada ljudi, na shumadijskoj milion a na banatskoj 50000. Izmedju banatske i sremske strane nema ni jedan most, izmedju banatske i shumadijske 1 a izmedju sremske i shumadijske ukupno 7 traka u svakom smeru od kojih 3 sluzhe kao medjunarodni koridor. U Novom Sadu postoji 5 traka u svakom smeru iako na sremskoj strani zhivi svega 50000 ljudi. Pri tome u Novom Sadu je premoshcen Dunav, triput shiri od Save. Ako BG pljachka NS, kako je to moguce?

NS je velik grad mora to sve da ima, slazem se da treba ulagati i u te delove, onoliko kloiko je potrbno.
 
Pravite veliku gresku kada uporedjujete Srbiju i Vojvodinu sa nekim (uglavnom ili bogatim ili velikim ili i jedno i drugo...Svajcarska,Nemacka,Amerika...

Ovo ovde je Balkan i to ce i ostati...svidelo se nama ili ne ali tako je kako je !

Evo uporedi Srbiju sa Bosnom. RS je vec prestigla Srbiju po platama, verujem da ce i Federacija ako vec nije. Sve to samo zato shto je Bosna za dlaku decentralizovanija od Srbije.
 
A ja sam za to da Vojvodina i Beograd UOPSHTE ne daju pare, vec da ih samo puste da raspolazhu sa onim koje zarade. Nishta vishe. Reci mi, ako NS ima pravo da ga BG ne pljachka, zashto to pravo uskracujesh Nishu, Kragujevcu, Zajecharu?

Ne uskracujem ga, i ja sam za to da BG i NS ne daju pare, ali negde moraju ipak su oni bogatiji gradovi....a to sve ide u krug, ns uzima od npr. kikinde, bg od ns i od nisa....
 
Evo uporedi Srbiju sa Bosnom. RS je vec prestigla Srbiju po platama, verujem da ce i Federacija ako vec nije. Sve to samo zato shto je Bosna za dlaku decentralizovanija od Srbije.

Po broju zaposlenih i po visina plata?

Ako je jedno na ustrb drugog, neka hvala, dobre su plate.

A jos ako su redovne kao u nekim nasim preduzecima, e onda mogu i 1000 evra da budu...
 
Ovako mozete do sutra. Ko je parazit ko nije, drz-ne daj:roll:. Svi misle jedni za druge da su paraziti. Jedini i najveci parazit nije cak ni Beograd sam po sebi(mada ruku na srce i uzima prilicno) vec ova ogromna drzavna birokratija, puna neradnika i sa enormnim platama. E to su vam braco Paraziti( sa velikim P).

Oni se i bore sa decentralizacijom(i bezhe od nje) kao djavo sa krstom.
 
Nisi u pravu...te bolesti nemaju veze sa nacinom na koji je uredjena drzava,one proizilaze iz naseg nacina razmisljanja i vaspitanja ! Ko je korumpiran i krade u centralizovanoj drzavi taj ce isto to da radi i u decentralizovanoj !

Tachno, ali je manje para na gomili pa se i manje krade. Decentralizovani cemo biti slabija ali bogatija drzhava.
 
NS je velik grad mora to sve da ima, slazem se da treba ulagati i u te delove, onoliko kloiko je potrbno.

Beograd je toliko zaostao za Novim Sadom da NS 100 godina nishta ne ulazhe nece ga prestici. Medjutim ni NS nije ni blizu evropskim standardima shto se tiche recimo infrastrukture. medjutim nisam o tome govorio vec da BG ne pljachka NS, to eventualno radi Dedinje a ne BG. A druga stvar je da ce sve te probleme moj predlog ublazhiti ili potpuno reshiti. Nazhalost znam da je to samo mashtanje, ali ko zna mozhda neko uticajan ovo chita pa mu se svidi.
 
A shvatam smeta ti sto je Vojvodina jaka, bogata, razvijena,...
630px-Flag_of_Vojvodina.svg.png


Da se odmah zna, nisam autonomas, samo ne treba nista dirati dobro je ovako....

Nije problem sto je ona bogata i jaka, nego sto se bas u vreme najvece krize poteze pitanje kako Vojvodinu napraviti autonomnijom od ostatka zemlje. Znas ono dole juznije i tuznije amputirati i ostaviti da se nose kako znaju i umeju.

Da su Amerikanci na koje se kao svi progresivci toliko ugledaju tako npr. 1976. odhebali NYC kad je zapao u krizu, tamo bu sad bila neka ruinirana varosica, a ne najveci poslovni centar na svetu.

A, kad su oni u svom nemilosrdnom kapitalizmu mogli da nadju prostora za neku solidarnost, trebalo bi da i mi sledimo taj primer.
 
Beograd je toliko zaostao za Novim Sadom da NS 100 godina nishta ne ulazhe nece ga prestici. Medjutim ni NS nije ni blizu evropskim standardima shto se tiche recimo infrastrukture. medjutim nisam o tome govorio vec da BG ne pljachka NS, to eventualno radi Dedinje a ne BG. A druga stvar je da ce sve te probleme moj predlog ublazhiti ili potpuno reshiti. Nazhalost znam da je to samo mashtanje, ali ko zna mozhda neko uticajan ovo chita pa mu se svidi.

Gledao sam negde i neki nas politicar, ne znam tacno koji je rekao da posecuje ponekad forume, da vidi sta narod misli, mada mislim da ovaj nije bio nesto uticajan...
 
Covece kada si otvarao topik mogao si ga i nazvati pljujem po Vojvodini,ali pre svega po Novom Sadu.:roll:
Vec mi je dosta te price o ukidanje Vojvodine jer ona kao koci razvoj ostatka Srbije,a pogotovo bajke o tome kako je novosadizacija mnogo gora od beogradizacije.
Pa Novi Sad nikome ne otima pare,grad je totalno zapusten,nova vlast za skoro godinu i po dana sve sto je uradila jeste asfaltiranje par nevaznih ulica,i gradnja jedne polutribine stadiona.Grad Novi Sad nema zelju da dominira nad bilo kome,pa on ima jednu od najmanjih opstina koja cak ne obuhvata ni oblasti koje spadaju u njegov metropolis.Opstine Backi Petrovac,Temerin,Beocin i Sremski Karlovci samostalno funkcionisu,iako su prirodno deo novosadskog podrucja.Pa Novi Sad nema ni bioskop.Nema ni cestitu autobusku stanicu iako je nova bila izgradjena.Na sceni je pravi monopol Gradskog saobracajnog preduzeca gde se ljudi peljese,a linija ka naseljima koja po statutu grada spadaju u uze gradsko podrucje se smatraju prigradskim samo zato da bi se zbog frekventnosti linije sto vise para pokralo.Novom Sadu ne trebaju mostovi?Pa dodji jednom da se provozas po gradu da vidis kakva guzva i zakrcenje u saobracaju zbog toga umeju da nastanu,pogotovo na Bulevaru Oslobodjenja koji je raskrsnica ka svim tackama izlaska iz grada.Drumsko-zeleznicki most je gradjen kao privremeni i on ne moze vecno da traje,a zbog njegovog loseg kvaliteta zeleznica trpi gubitke.Pa kada se onomad popravljao,vozovi nisu ni isli.A da ne govorim o tome koliko je most nizak pa veci brodovi ni ne mogu ispod da prolaze.
Novi Sad i njegova okolina su izuzetno razvijeno podrucje sa ogromnim brojem preduzeca,industrijom,rafinerijom,ali niko nece da mrdne ni prstom da se teska industrija izmesti iz grada.Tesko kamioni non-stop plave ulice i stvaraju haos,a asfalt pod njihovom tezinom stalno propada.Novi Sad je podrucje sa najpozitivnijim prirodnim prirastajem u zemlji i jedno od najvecih gradilista u Evropi.I sada neko predlaze da se takav grad totalno zapusti i da se svi ti ljudi ostave na cedilu.Mislim neverovatno.
To sto Beograd redom otima od cele Srbije,a pogotovo od Vojvodine i Novog Sada ne moze se opravdati nikakvom demagogijom o beogradizaciji.
Dalje,niko da mrdne prstom da se Petrovaradinska tvrdjava kao spomenik kulture od izuzetnog znacaja uredi i stavi pod zastitu UNESKA.I dalje se tamo petljaju neki ostaci vojske,kuvari i slicno,potpuno bespotrebno.
Sta Novi Sad dobija?Nista?Trebao je da dobije sredstva od prodaje NIS-a,a to je ispala jedna velika laz.
Da ne govorim da je Novi Sad srpska Atina i sediste srpske duhovnosti zajedno sa Sremskim Karlovcima i fruskogorskim manastirima.A da li se iko zapitao koliko su zapusteni novosadski muzeji?Pa to je uzas jedan,a pustili su onoga ludaka Milana Paroskog da tamo pravi rusvaj,samo je dugove napravio.
Niko ni prstom da mrdne da se konacno sredi stadion "Karadjordje" gde su svoje prve korake napravili brojni reprezentativci,a neki Palma u Jagodini koja je uvek bila beton liga gradi neki licni stadion-mauzolej.
Vojvodina je motor razvoja Srbije i time sto bi je unistili i poharali bi unistili i poharali i samu Srbiju.Ovo nema nikakve veze sa politikom,vec zdravim razumom.Nase pare ostaju ovde,a mi ljudi iz Vojvodine smo itekako umeli da se kroz istoriju izborimo za srpske interese,i oruzjem,ali i pre svega pamecu.
 
Nije problem sto je ona bogata i jaka, nego sto se bas u vreme najvece krize poteze pitanje kako Vojvodinu napraviti autonomnijom od ostatka zemlje. Znas ono dole juznije i tuznije amputirati i ostaviti da se nose kako znaju i umeju.

Da su Amerikanci na koje se kao svi progresivci toliko ugledaju tako npr. 1976. odhebali NYC kad je zapao u krizu, tamo bu sad bila neka ruinirana varosica, a ne najveci poslovni centar na svetu.

A, kad su oni u svom nemilosrdnom kapitalizmu mogli da nadju prostora za neku solidarnost, trebalo bi da i mi sledimo taj primer.

Једино исправно и паметно размишљање на овој теми! :ok:
 
Covece kada si otvarao topik mogao si ga i nazvati pljujem po Vojvodini,ali pre svega po Novom Sadu.:roll:
Vec mi je dosta te price o ukidanje Vojvodine jer ona kao koci razvoj ostatka Srbije,a pogotovo bajke o tome kako je novosadizacija mnogo gora od beogradizacije.
Pa Novi Sad nikome ne otima pare,grad je totalno zapusten,nova vlast za skoro godinu i po dana sve sto je uradila jeste asfaltiranje par nevaznih ulica,i gradnja jedne polutribine stadiona.Grad Novi Sad nema zelju da dominira nad bilo kome,pa on ima jednu od najmanjih opstina koja cak ne obuhvata ni oblasti koje spadaju u njegov metropolis.Opstine Backi Petrovac,Temerin,Beocin i Sremski Karlovci samostalno funkcionisu,iako su prirodno deo novosadskog podrucja.Pa Novi Sad nema ni bioskop.Nema ni cestitu autobusku stanicu iako je nova bila izgradjena.Na sceni je pravi monopol Gradskog saobracajnog preduzeca gde se ljudi peljese,a linija ka naseljima koja po statutu grada spadaju u uze gradsko podrucje se smatraju prigradskim samo zato da bi se zbog frekventnosti linije sto vise para pokralo.Novom Sadu ne trebaju mostovi?Pa dodji jednom da se provozas po gradu da vidis kakva guzva i zakrcenje u saobracaju zbog toga umeju da nastanu,pogotovo na Bulevaru Oslobodjenja koji je raskrsnica ka svim tackama izlaska iz grada.Drumsko-zeleznicki most je gradjen kao privremeni i on ne moze vecno da traje,a zbog njegovog loseg kvaliteta zeleznica trpi gubitke.Pa kada se onomad popravljao,vozovi nisu ni isli.A da ne govorim o tome koliko je most nizak pa veci brodovi ni ne mogu ispod da prolaze.
Novi Sad i njegova okolina su izuzetno razvijeno podrucje sa ogromnim brojem preduzeca,industrijom,rafinerijom,ali niko nece da mrdne ni prstom da se teska industrija izmesti iz grada.Tesko kamioni non-stop plave ulice i stvaraju haos,a asfalt pod njihovom tezinom stalno propada.Novi Sad je podrucje sa najpozitivnijim prirodnim prirastajem u zemlji i jedno od najvecih gradilista u Evropi.I sada neko predlaze da se takav grad totalno zapusti i da se svi ti ljudi ostave na cedilu.Mislim neverovatno.
To sto Beograd redom otima od cele Srbije,a pogotovo od Vojvodine i Novog Sada ne moze se opravdati nikakvom demagogijom o beogradizaciji.
Dalje,niko da mrdne prstom da se Petrovaradinska tvrdjava kao spomenik kulture od izuzetnog znacaja uredi i stavi pod zastitu UNESKA.I dalje se tamo petljaju neki ostaci vojske,kuvari i slicno,potpuno bespotrebno.
Sta Novi Sad dobija?Nista?Trebao je da dobije sredstva od prodaje NIS-a,a to je ispala jedna velika laz.
Da ne govorim da je Novi Sad srpska Atina i sediste srpske duhovnosti zajedno sa Sremskim Karlovcima i fruskogorskim manastirima.A da li se iko zapitao koliko su zapusteni novosadski muzeji?Pa to je uzas jedan,a pustili su onoga ludaka Milana Paroskog da tamo pravi rusvaj,samo je dugove napravio.
Niko ni prstom da mrdne da se konacno sredi stadion "Karadjordje" gde su svoje prve korake napravili brojni reprezentativci,a neki Palma u Jagodini koja je uvek bila beton liga gradi neki licni stadion-mauzolej.
Vojvodina je motor razvoja Srbije i time sto bi je unistili i poharali bi unistili i poharali i samu Srbiju.Ovo nema nikakve veze sa politikom,vec zdravim razumom.Nase pare ostaju ovde,a mi ljudi iz Vojvodine smo itekako umeli da se kroz istoriju izborimo za srpske interese,i oruzjem,ali i pre svega pamecu.

Pre svega ja se slazhem da je i Novi Sad zapushten gledajuci evropske standarde, ali gledajuci poredjenje sa Beogradom, vasha infrastruktura je super. Vojvodina ne treba da bude motor razvoja Srbije, treba cela Srbija ravnomerno da se razvija. To ne znachi da mora Vojvodina da izdvaja za nerazvijene regije jer ako si chitao shta pishem video si da nisam za to. Vojvodina je negativan faktor po stabilnost Srbije i potencijalno separatistichko zharishte, zato je treba ukinuti. Ako zaista imash evropsko razmishljanje, svaka ulica u gradu mora biti asfaltirana, chak i izbeglichka i romska, jer i tu zhive ljudi.
Grad Novi Sad itekako ima zhelju da dominira, prvo da otcepi Vojvodinu a zatim da postane drugi Beograd. Od toga ineteres ne bi imali Novosadjani vec mafijshka vlast u Novom Sadu. Novom Sadu realno treba josh 5-6 mostova, ali kakvo je stanje u Beogradu, vishe nego dovoljan je most Slobode(Duga se dakle mozhe i srushiti, shalim se naravno). U Novom Sadu se vozi poshtuje ogranichenje brzine, kad bi ste vozili 80km/h ko u Beogradu, ne bi ste imali guzhve. Ja necu s tim da kazhem ako je BG bedan da i NS treba da bude bedan vec da BG NE KRADE NS. To eventualno rade Dedinje i Senjak, ako razumesh shta hocu da kazhem. Teshka industrija je blizu gradova u svim komunistichkim zemljama, a teshki kamioni ne prolaze kroz najstrozhiji centar Novog Sada, kao shto je sluchaj u Beogradu. Kroz centar Beograda prolazi i medjunarodna zheleznica kojom se chesto voze opasne materije. Novi Sad nije podruchje sa pozitivnim PRIRODNIM prirashtajem, on potiche od doseljavanja a ne velikog nataliteta. Beograd ne krade od Novog Sada i Vojvodine, u BG mahom stizhu pare iz centralne Srbije, ali on i izdrzhava tu centralnu Srbiju, dok Novi Sad radi to isto sa parama iz Vojvodine. To tako jednostavno mora biti samo mislim da je mnogo bolje da umesto samo 2 imamo 40 finansijskih centara u Srbiji, pa svako za sebe. Kulturni spomenici su nazhalost svugde zapushteni, a nemoj misliti d asu oni samo u NS. Ima i BG tvrdjavu, kao i Nish i drugi gradovi. Pare od NISA ako mene pitash i ne treba da idu u Novi Sad vec u Banat gde se nafta i gas proizvode. Ako cesh da dajesh rafinerijama, onda veci deo je trebao dobiti Panchevo jer proizvodi vishe nafte. Mozhemo ako zhelish i o sedishtu srpske ''duhovnosti''. Pravoslavne crkve u Vojvodini i nisu prave pravoslavne jer su radjene kako su propisi austrougarske vlasti naredjivale, te su na korak do unijatske crkve. Udji u bilo koju staru pravoslavnu crkvu u Novom Sadu i videcesh na fresci Boga prikazanog kao dedu sa trouglastim oreolom na glavi, kao i Sveti duh u vidu goluba ili svetlosti. To je strogo protiv propisa pravoslavne crkve, Bog i Sveti Duh se ne oslikavaju. Shto se Jagodine i Palme tiche, ti mu ne mozhesh zabraniti shto je sposoban da radi za svoj grad. Ne znam otkud mu pare ali novosadske nisu, budi uveren. Ja sam zato da pare ostaju i u Kikindi i u Novom Sadu i u Beogradu i u Krushevcu, da niko nikog ne izdrzhava. Ovako cete za 5 godina vi postati druga drzhava i bice jako tuzhno i po vas i po nas. Osim toga Vojvodina ne proizvodi ni jedan KWh struje, tako da cete morati uvoziti ili od nas ili nekog drugog.
 
Ma kakvi bre okruzi,regioni i pokrajine...sve to je samo zaludjivanje naroda i vodi u nove svadje i podele a osim toga i mnogo kosta ! Treba nam unitarna Srbija sa malo sirim ovlascenjima na nivou opstine i nista vise od toga !

eeeeeeeeeeeee kad bi to ljudi shvatili....a i politicarima ne odgovara,....usvojenim resenjem se politicari sigurno uhlebljuju...
 
Subotica je lepsha od NS a Kragujevac od BG... Osim toga bash za BG i NS je bolje da se vishe niko ne doseljava u njih. To cesh postici samo ako SVE pare ostanu tamo gde su zaradjane. Shta ti hocesh da Vojvodina radi, Novi Sad se gradi? Gde je to fer d asiromashniji izdrzhava bogatijeg?

Ns ne uzima pare ni od koga cak sta vise puno daje za to postoje vrlo konkretni podaci ,drugo sam grad ima najskuplji prevoz gradski u zemlji , preko 400 neasfaltiranih ulica , komunalne probleme ogromne , periferni delovi su toliko zapusteni da je to sramota
 

Back
Top