Da vas ne nađe da spavate

Da se o sopoljašnjem radi, ne bi imao potrebe da traži priče i poređenja.
Lepo bi rekao koji ljudi su sluge i koji su vratari i kome je šta činiti.
Pa zato što Isus ne stavlja sam fokus na uloge, nego slušatelje poziva na budnost. Tako i u prispodobi o talentima, ne govori izravno, ali možemo pratiti smisao. U ovom slučaju, imamo neke koji imaju veću odgovornost i koji su zaista "vratari", koji brinu za red u "domu". Ali bez obzira na to, poziv na budnost je univerzalan za sve, za razliku od uloga.
Ova priča ima dodatni smisao kada se uzme u obzir da je rekao
''Carstvo nebesko unutra je u vama'' i da je telo hram Božiji.
Ako je unutra haos, ako se ne zna šta čemu služi i šta treba da
radi, ako ne stražari niko, kakav je to hram Božiji? I kako bilo koji
sveštenik može da stražari umesto mene? On pojma nema šta
se tu dešava.
Svećenik ne može umjesto nas stražariti, no, ono što može i mora je stražariti nad stadom koje mu je povjereno. A to podrazumijeva pastirski rad, brigu, apologetiku itd.
 
Pa zato što Isus ne stavlja sam fokus na uloge, nego slušatelje poziva na budnost. Tako i u prispodobi o talentima, ne govori izravno, ali možemo pratiti smisao. U ovom slučaju, imamo neke koji imaju veću odgovornost i koji su zaista "vratari", koji brinu za red u "domu". Ali bez obzira na to, poziv na budnost je univerzalan za sve, za razliku od uloga.

Svećenik ne može umjesto nas stražariti, no, ono što može i mora je stražariti nad stadom koje mu je povjereno. A to podrazumijeva pastirski rad, brigu, apologetiku itd.
Inkvizicija je bila odličan pokazatelj šta se dešava kada sveštenici stražare
nad stadom koje im je povereno, umesto da stražare unutar sebe. Da su
se ka sebi okrenuli, ne bi imali vremena da maltretiraju narod, jer ih je
tu mnogo veći posao čekao.
Isus je uloge samo pomenuo, a na jednu je stavio fokus. Nazvao ju je
vratar i rekao je da vratar treba da stražari.
 
San na koji Isus upozorava, ni malo nije naivan. Recimo, noć pre nego
što je uhapšen, tri puta je učenike zaticao u snu. Kaže da u tuzi spavaju.
On je čitajući njihova srca, bolje znao ko su oni iznutra, nego oni sami.
Pa je tako znao i ko će ga izdati. Znao je i ko će ga se pred svetom
odreći. Petar nije verovao da može tako nešto da učini, ali jeste ga se
odrekao. Ne shvatajući ni šta je učinio, dok se petao nije oglasio i
setio ga na Isusove reči.
Ljudi tako olako doživljavaju sebe. Imaju utisak da su uvek budni,
prisutni, svesni onoga što rade. Odakle takve ideje kada vidimo da
su se i apostoli sa snom borili?
 
Inkvizicija je bila odličan pokazatelj šta se dešava kada sveštenici stražare
nad stadom koje im je povereno, umesto da stražare unutar sebe. Da su
se ka sebi okrenuli, ne bi imali vremena da maltretiraju narod, jer ih je
tu mnogo veći posao čekao.
Bez razumijevanja Božjeg Zakona (introspekcija ne vodi do spoznaje o grešnosti). Kroz mračni srednji vijek, sve i da su ponirali u sebe, opet bi gorčina izbijala na van.
Isus je uloge samo pomenuo, a na jednu je stavio fokus. Nazvao ju je

vratar i rekao je da vratar treba da stražari.
"Kao kad ono čovjek neki polazeći na put ostavi svoju kuću, upravu povjeri slugama, svakomu svoj posao, a vrataru zapovjedi da bdije. Bdijte, dakle, jer ne znate kad će se domaćin vratiti - da li uvečer ili o ponoći, da li za prvih pijetlova ili ujutro -" - opominje one koji imaju odgovornost, ali i isto tako daje univerzalnu opomenu koja se odnosi na sve vjerne.
Odakle takve ideje kada vidimo da
su se i apostoli sa snom borili?
Možeš to promatrati i alegorijski, ali još u to vrijeme oni su bili mahom tjelesne naravi; "Bdijte i molite se, da ne padnete u napast; jer je duh voljan, ali je tijelo slabo."
 
San na koji Isus upozorava, ni malo nije naivan. Recimo, noć pre nego
što je uhapšen, tri puta je učenike zaticao u snu. Kaže da u tuzi spavaju.
Marko 14,38Stražite i molite se Bogu da ne padnete u napast; jer je duh srčan ali je tijelo slabo.
Odakle takve ideje kada vidimo da
su se i apostoli sa snom borili?
to mi tako kazemo da se covek bori da ne padne u san, a zapravo se dok spava jedino tada NE BORI, pa moze da bude napadnut, tj da padne u napast
===========
e, sad, ja pokusavam da vidim kako bi ovu epizodu doveli u vezu sa strazarenjem - tj, sa temom, i uvodnim postom tvojim... ali mi nesto ne ide
 
Da su vratari neka posebna grupa ljudi, ne bi rekao svima stražite.
da, ali je ovo vaznije, da on od vrata prelazi na pastira, vidi
Jovan 10,9Ja sam vrata; ko uđe kroza me spašće se, i ući će i izići će, i pašu će naći.
posle ide na pastira
Jovan 10,14Ja sam pastir dobri i znam svoje, i moje mene znaju.
ali da se vratimo ako je on vrata, zasto kaze:
Jovan 10,1Zaista, zaista vam kažem: ko ne ulazi na vrata u tor ovčij nego prelazi na drugom mjestu on je lupež i hajduk;
Jovan 10,2A koji ulazi na vrata jest pastir ovcama:
Jovan 10,3Njemu vratar otvora, i ovce glas njegov slušaju, i svoje ovce zove po imenu, i izgoni ih;

hm, onda je Bog Otac vratar koji nam otvara Hrista - vrata, ... nema vise vratara, i nisu ljudi, gajo je u domenu teorija zavera o gatekeeprs, nema pojma
 
Marko 14,38Stražite i molite se Bogu da ne padnete u napast; jer je duh srčan ali je tijelo slabo.

to mi tako kazemo da se covek bori da ne padne u san, a zapravo se dok spava jedino tada NE BORI, pa moze da bude napadnut, tj da padne u napast
===========
e, sad, ja pokusavam da vidim kako bi ovu epizodu doveli u vezu sa strazarenjem - tj, sa temom, i uvodnim postom tvojim... ali mi nesto ne ide
Šta je za apostole bila napast te noći?
 
ali da se vratimo ako je on vrata, zasto kaze:
Jovan 10,1Zaista, zaista vam kažem: ko ne ulazi na vrata u tor ovčij nego prelazi na drugom mjestu on je lupež i hajduk;
Jovan 10,2A koji ulazi na vrata jest pastir ovcama:
Jovan 10,3Njemu vratar otvora, i ovce glas njegov slušaju, i svoje ovce zove po imenu, i izgoni ih;

hm, onda je Bog Otac vratar koji nam otvara Hrista - vrata, ... nema vise vratara, i nisu ljudi,
Ovo je baš zanimljivo.. :ceka: Na tragu smo vrataru..
 
Šta je za apostole bila napast te noći?
ja bar mislim da je to samo izraz "napast" [promenio sam misljenje, vidi nize], da fizicki izdrze bdijuci, jer nisu mogli, duh je srcan, ali je telo slabo [kako rece Hristos]
ovde bih cak bio slobodan da upletem meditaciju, ali ne da ti meditoras misleci da ces da postignes neki cilj, vec samo kao fizicku praksu, jer je telo slabo, neki cak padaju u san u obicnoj konverzaciji sa mnom, ako iskljuce neprijateljstvo koje ih drzi budnima, tj. ako samo ja pricam [no, ipak jest' to napast, samo podlegnu, jer oni sami ne napadaju moj govor, a za drugo ne znaju, ili nece, i onda ih napadne san]
Možeš to promatrati i alegorijski, ali još u to vrijeme oni su bili mahom tjelesne naravi; "Bdijte i molite se, da ne padnete u napast; jer je duh voljan, ali je tijelo slabo."
to vazi za sve ljude, a ne samo za njih
ja sada da se prisetim svojih zivotnih iskustava kada spavam na pola, vozim sa jednim okom, i polovinom mozga, dok drugom spavam, gotov sam da padnem u napast, i sletim sa puta, ali ipak nisam, i tako satima, a cak nisam vozac, da sam to ispraksovao, nego sam eto putovao daleko.
 
Poslednja izmena:
svaka religija je kuća za sebe....u kući hriščanstva domaćin je Isus...sluge su hrišćani...vratar je onaj ko drži sluge u ropstvu i ne dozvoljava im da izađu na slobodu iz kuće koja je njihova tamnica....vratar je crkvena organizacija....sluge su dužne da izvršavaju svoje dužnosti i u odsustvu gospodara....znači vernici su dužni da postupaju kako im je Isus zapovedio u njegovom odsustvu....domaćin Isus ovde nagoveštava da če se vratiti i onda teško onom slugi koji nije bio budan tj. nije živeo kako je on propovedao...kad uzmeš jaram Hristov onda moraš da se ponašaš kako je zapovedao svojim slugama inače sledi večni plač i škrgut zuba...to je ugovor sa Hristom...ti da budeš savršen a on da te nagradi kad se vrati ili da budeš čovek koji nekad i spava i da platiš kaznu za nesavršenost...
pošto normalan čovek mora i da spava tj. nije u stanju da uvek izvršava Isusove zapovesti to znači da će Isus osuditi na večni plač i škrgut zuba praktično svakog slugu koji je u njegovoj kući tj. u hrišćanstvu...šta reći nego Jehovin sin....ne bi ja baš čamio u njegovoj kući čekajući da se vrati...jeste da van kuće vreba opasnost od demona ali izgleda da su bolje šanse čoveku van Hristove kuće....
evo zanimljivog videa...koji pokazuje da kad umreš ideš tamo gde si zamišljao da ćeš ići...ova žena je doživela pakao zato što je ceo život bila u katoličanstvu i verovala da je čeka čistilište...sada je pametnija i ne bira više da živi u tom svetu iluzija...pristao si na ideju da postoje raj i pakao i smatraš sebe grešnim onda ideš u pakao iako ništa nisi zgrešio...ti manifestuješ ono što veruješ da te očekuje i da zaslužuješ....

 
Bez razumijevanja Božjeg Zakona (introspekcija ne vodi do spoznaje o grešnosti). Kroz mračni srednji vijek, sve i da su ponirali u sebe, opet bi gorčina izbijala na van.

"Kao kad ono čovjek neki polazeći na put ostavi svoju kuću, upravu povjeri slugama, svakomu svoj posao, a vrataru zapovjedi da bdije. Bdijte, dakle, jer ne znate kad će se domaćin vratiti - da li uvečer ili o ponoći, da li za prvih pijetlova ili ujutro -" - opominje one koji imaju odgovornost, ali i isto tako daje univerzalnu opomenu koja se odnosi na sve vjerne.

Možeš to promatrati i alegorijski, ali još u to vrijeme oni su bili mahom tjelesne naravi; "Bdijte i molite se, da ne padnete u napast; jer je duh voljan, ali je tijelo slabo."
Malo sam razmišljala o ovome. Ne treba sudija da stražari, već vratar.
Vratar nikakve zakone ne mora da zna, već samo da prepoznaje ono
što dolazi i odlazi. Introspekcija uz konstantno osuđivanje sebe, vodi
u more negativnih osećanja. Kao i što posmatranje drugih i osuđivanje
onoga što rade vodi u negativna osećanja.
Ne treba suditi, nego stražariti. Tek kada postigneš da sve što se dešava
prihvatiš i pustiš bez prosuđivanja, možeš objektivno da posmatraš i
da shvatiš čitav mehanizam i sam uzrok grešnosti.

Sasvim je ispravno znati Božiji Zakon. Primetiti da i pored toga što
zakon poznaješ i želiš da ga primeniš u svakodnevnom životu, ti i dalje
grešiš. To te onda vodi dalje. Da vidiš zašto je to tako..
 
Ne znam.stvarno da li ima te zapovesti ali ima veze sa bilo cim..evo sa kulturom.Ako se ne oseca da si predan onome sto treba da se ostvari u kulturnom stvaralstvu ne stvaras.Samovoljno se igras tesis sebe.Stvaralac bez vrhovnog nacela bez ideale pred kojim se klanja ne stvara nista.Buvljak mozda.

to o čemu pričaš je - Umetnost, 'kultura' se samo bavi njome, proučava

Umetnost stvara
 

Back
Top