Da li tzv. budućnost već postoji?

ma buducnost je tu kojim god budem da krenes...svakim svojim pomakom prsta je mijenjas, svakom misli, svakim pomjeranjem predmeta...

Slažem se sa ovim. Budućnost postoji jer je evidentno da će doći. Svakog trenutka dolazi. Možemo je čak i predvideti do neke granice: Recimo, za nekoliko sekundi ću pritisniti taster x ..... X! Eto. Predvideo sam! Čak se i kiša može predvideti danas. Zemljotresi. Ali ne i svaki detalj budućnosti naših života.

To da su svi događaji unapred negde zapisani i da se ne mogu promeniti. To je samo za dokone!
 
Ako nije tako, zašto bih onda radio, išao na posao, trudio se da zaradim....
Kad je budućnost već zacrtana i tačno će biti ono što će biti.

Ajde nemojte da vrtite ovde. Jel jeste sve zacrtano ili nije?

Јесте зацртано и сваки твој корак је одређен мотивима који се презентују испред тебе и који те покрећу нужно на одређени начин. Немаш избора. Зависно од твог ткз, интелигибилног карактера одређени мотиви деловаће на одређени начин и ти као индивидуа се ту ништа не питаш. Значи, да би ленчарио мора наићи мотив који ће те натерати на то. Ако не наиђе, ленчарити у том трнутку за тебе је немогуће. Немаш слободу над тиме. Ово можда чудно звучи али ако размислиш и сам ћеш се уверити у то знање.

Не знам да ли си већ наишао на ову моју тему о слободи воље али погледај уводни пост и оно што следи ако ти нешто није јасно, јер је за многе то знање о слободи воље на известан начин просветљујуће јер нам открива да немамо слободу у деловању без обзира што смо изван појавног света заправо свемоћни.

http://forum.krstarica.com/showthread.php/286498-Sloboda-volje
 
Јесте зацртано и сваки твој корак је одређен мотивима који се презентују испред тебе и који те покрећу нужно на одређени начин. Немаш избора. Зависно од твог ткз, интелигибилног карактера одређени мотиви деловаће на одређени начин и ти као индивидуа се ту ништа не питаш. Значи, да би ленчарио мора наићи мотив који ће те натерати на то. Ако не наиђе, ленчарити у том трнутку за тебе је немогуће. Немаш слободу над тиме. Ово можда чудно звучи али ако размислиш и сам ћеш се уверити у то знање.

Не знам да ли си већ наишао на ову моју тему о слободи воље али погледај уводни пост и оно што следи ако ти нешто није јасно, јер је за многе то знање о слободи воље на известан начин просветљујуће јер нам открива да немамо слободу у деловању без обзира што смо изван појавног света заправо свемоћни.

http://forum.krstarica.com/showthread.php/286498-Sloboda-volje

Tačno. Jedini motiv koji imam da ne lenčarim je saznanje da ucrtana budućnost ne postoji. Veruj mi, da sam siguran da postoji, ne bih se više trudio ni jedan jedini dinar da zaradim.
 
ako sam dobro povezao tebi je nekritičan um primitivan i on ne pripada tebi kako bi ti voleo da pripada pa ga zbog toga potiskuješ.
s jedne strane potpuno si u pravu jer to radi velika većina ljudi, s druge strane ja mislim da taj um nije nimalo primitivan, nego, čak šta više, on je izvor velike inteligencije. potiskujući taj um mi potiskujemo sopstvenu inteligenciju, ne inteligenciju intelekta koja je nastala usled znanja koji smo primili s vana, nego našu kreativnu inteligenciju s kojom smo rođeni. upravo ga je taj kritički, intelektualni um potisnuo, tako da mi skoro da i nemamo kontakt s njim osim u nekim ekstremnim situacijama kad se javlja u obliku upozorenja ili inspiracije.
taj potisnuti um deluje uvek u sadašnjem trenutku, dok je kritični um plod vremenskog trajanja, pa se javlja kad pokupi materijal za kritiku iz memorije koja je razultat prošlosti.
ovo drugo što si naveo je tačno; hipnotizer zaobilazi kritički um, odnosno naše lažno "Ja" da bi došao do našeg istinskog "Ja".
Ne Bill...Naprotiv-joga i meditacije su mi omogučile da obe hemisfere koristim budan,a nisam (sasvim :mrgreen:)shiz...
Tako da sanjam šta hoću,kompleksi kao na dlanu ,nema potiskivanja itd...Ali već decenijama...I naravno-sanjam šta mi se sviđa...
Preporučujem svakom podsećanje na svoju infantilnost...Mada nije nešto naročito (malo manje glup...;))
 
Ne želim da te ubeđujem u bilo šta, ali mislim da ti imaš potpuno pogrešno viđenje pojma sudbina. Sudbina nije da lenčariš i da ti pare padaju s neba već su to upravo motivi koji te pokreću ( bukvalno kao konci koji povlače lutku ).

Ne sudbina. Budućnost. Vrlo dobro shvatam sve.

Ukoliko budućnost nije unapred napisana, treba ti lavovska borba kroz život.

Ukoliko je sve unapred zacrtano, radi šta hoćeš... biće onako kako je isplanirano. Tako da u ovom slučaju ne treba brinuti i jurcati za parama i srećom. Šta je zacrtano - dogodiće se.


Ako se neko ne slaže sa mnom neka lepo i jednostavno iznese svoju logiku. Kao što sam ja kratko i jasno izneo svoju.
 
Ne sudbina. Budućnost. Vrlo dobro shvatam sve.

Ukoliko budućnost nije unapred napisana, treba ti lavovska borba kroz život.

Ukoliko je sve unapred zacrtano, radi šta hoćeš... biće onako kako je isplanirano. Tako da u ovom slučaju ne treba brinuti i jurcati za parama i srećom. Šta je zacrtano - dogodiće se.

Стави се у конкретну ситуацију:
Лавовски се бориш крећући се кроз живот.Онда сазнаш да је твоја судбина одређена И шта онда?
На који начин те то сазнање ослободило твоје лавовске борбе коју си водио до тада ?
Јел нећеш после тога бити гладан ако не једеш, или остати без пара ако не радиш?

КАЖЕш, СЕШЋЕШ И ленчарићеш .Па то си могао и пре него што си сазнао да је судбина одређена. Али онда би трпео последице те одлуке баш као што ћеш их трпeти и после тог сазнања.

Поента је да ниси задобио слободу деловања сазнавши да је будућност непромењива.
 
Ja mislim da su putevi odavno zacrtani tj od samog pocetka i da postoje nenormalno mnogo kombinacija u svemiru i tako svako zivo bice svojom slobodnom voljom bira puteve na koje ce da krene...

Kad neko izabere neki put automatski npr menja tok desavanja i onda ona stara kombinacija ne vazi, prekida se i pocinje da vazi neka druga ali ipak je i ta druga od pocetka odredjena zna se tako da nekim delom se utice na sudbinu i moze da se promeni buducnost...
Od trenutka kad je neko u dilemi na primer da li da odem ili ne tu se vec bira put i ako npr ne ode onda se buducnost menja na snagu stupa neka druga kombinacija koja se opet zna...Tom odlukom se sve menja ne samo put te osobe vec isto tako menja sve, utice i na nas druge...
 
Стави се у конкретну ситуацију:
Лавовски се бориш крећући се кроз живот.Онда сазнаш да је твоја судбина одређена И шта онда?
На који начин те то сазнање ослободило твоје лавовске борбе коју си водио до тада ?
Јел нећеш после тога бити гладан ако не једеш, или остати без пара ако не радиш?

КАЖЕш, СЕШЋЕШ И ленчарићеш .Па то си могао и пре него што си сазнао да је судбина одређена. Али онда би трпео последице те одлуке баш као што ћеш их трпeти и после тог сазнања.

Поента је да ниси задобио слободу деловања сазнавши да је будућност непромењива.

Upravo zato nepromenjiva budućnost ne postoji tako da bismo je mi nekada nekom tehnologijom videli ili pročitali.

Ona jeste nepromenjiva samo zato što ne postoji kao negde zapisana. Mi je pišemo i to što se dogodi znamo da je i moralo da se dogodi.
 
Ja mislim da su putevi odavno zacrtani tj od samog pocetka i da postoje nenormalno mnogo kombinacija u svemiru i tako svako zivo bice svojom slobodnom voljom bira puteve na koje ce da krene...

Kad neko izabere neki put automatski npr menja tok desavanja i onda ona stara kombinacija ne vazi, prekida se i pocinje da vazi neka druga ali ipak je i ta druga od pocetka odredjena zna se tako da nekim delom se utice na sudbinu i moze da se promeni buducnost...
Od trenutka kad je neko u dilemi na primer da li da odem ili ne tu se vec bira put i ako npr ne ode onda se buducnost menja na snagu stupa neka druga kombinacija koja se opet zna...Tom odlukom se sve menja ne samo put te osobe vec isto tako menja sve, utice i na nas druge...

Upravo to. Uticaj jednog guštera je ograničen u smislu univerzuma, ali itekako može promeniti život na planeti. Da se Hitler uplašio guštera i pao sa terase.....
 
Upravo zato nepromenjiva budućnost ne postoji tako da bismo je mi nekada nekom tehnologijom videli ili pročitali.
Ona jeste nepromenjiva samo zato što ne postoji kao negde zapisana. Mi je pišemo i to što se dogodi znamo da je i moralo da se dogodi.

Ако анализираш своје мисли када говориш о прошлости,садашњости или будућности наћи ћеш у њима овако нешто.

0_0_0_0_202_134_csupload_41392522.jpg


Ето, тако нешто замишљаш када изводиш те своје закључке о природи времена.То што зовеш "будућност" јесте заправо део једне замишљене линије у простору, подељене на три дела. Ту линију зовеш"време".
Проблем је што тиме ниси ни додирнуо право време које је суштински другачије од тога, самим тим ни слободу ..ткз. "интелигибилну слободу".

Дакле, са једне стране ти си заправо у праву. То право време је сушта слобода! Али то право време не личи на једну линију подељену на три дела.... а на којој ћеш ти боравећи на њеној средини у садашњости... изграђивати будућност. То право време је својеврсна егзистенција. Недељива. Оно не познаје ни прошлост ни садашњост ни будућност. То је сушта слобода. Али слобода која нема везе са било чиме што замишљаш или опажаш. Говоримо о нечем метафизичком..о интуицији. И то осећамо као своју слободу иако смо у појави тј. у просторном опажајном свету потпуно подвргнути нужности.
 
Ако анализираш своје мисли када говориш о прошлости,садашњости или будућности наћи ћеш у њима овако нешто.

0_0_0_0_202_134_csupload_41392522.jpg


Ето, тако нешто замишљаш када изводиш те своје закључке о природи времена.То што зовеш "будућност" јесте заправо део једне замишљене линије у простору, подељене на три дела. Ту линију зовеш"време".
Проблем је што тиме ниси ни додирнуо право време које је суштински другачије од тога, самим тим ни слободу ..ткз. "интелигибилну слободу".

Дакле, са једне стране ти си заправо у праву. То право време је сушта слобода! Али то право време не личи на једну линију подељену на три дела.... а на којој ћеш ти боравећи на њеној средини у садашњости... изграђивати будућност. То право време је својеврсна егзистенција. Недељива. Оно не познаје ни прошлост ни садашњост ни будућност. То је сушта слобода. Али слобода која нема везе са било чиме што замишљаш или опажаш. Говоримо о нечем метафизичком..о интуицији. И то осећамо као своју слободу иако смо у појави тј. у просторном опажајном свету потпуно подвргнути нужности.

Ti si se dohvatio jedne od filozofskih teorija o vremenu. Sve ovo što si napisao ja mogu da ponovim koristeći sijaset raznih egzotičnih izraza i njihovih kombinacija. To je teorija i niti ti možeš da je dokažeš, niti ja da je opovrgnem.

Ja se upravljam logički. Ta linija vremena je za mene svetinja i izuzetno me dobro služi. Neću je menjati za nikakve uslovljene egzistencijalne subjektivno-bitišuće varijacije našeg bitisanja u četvorodimenzionalnom medijumu podvrgnut nužnosti.
 
Ti si se dohvatio jedne od filozofskih teorija o vremenu. Sve ovo što si napisao ja mogu da ponovim koristeći sijaset raznih egzotičnih izraza i njihovih kombinacija. To je teorija i niti ti možeš da je dokažeš, niti ja da je opovrgnem.

Ja se upravljam logički. Ta linija vremena je za mene svetinja i izuzetno me dobro služi. Neću je menjati za nikakve uslovljene egzistencijalne subjektivno-bitišuće varijacije našeg bitisanja u četvorodimenzionalnom medijumu podvrgnut nužnosti.

Ово што ти говорим није теорија већ факт. Очито си један од оних који мисле да у филозофији нема доказа. Епа грешиш. Једино у филозофији заправо има ткз. апсолутних истина (распитај се шта значи појам "аподиктички суд").

То да време није линија у простору и да је оно интуиција јесте једна таква истина која се чак не мора много ни објашњавати, јер је свако супрото тврђење апсурд..баш као када би би апсурд да ,рецимо, на тврдњу да троугао није исто што и круг одговориш; " To je teorija i niti ti možeš da je dokažeš, niti ja da je opovrgnem." Ма немој. Време није скуп тачака поређаних једна до друге у простору. Као што троугао није круг.

А ако ово једном схватиш, видеђеш да су све те твоје контемплације о будућности засноване на једној заблуди. То је исто као када би тврдио да је знак на путу који означава неко насеље,град, исто што и тај град сам.
На симболу времена уместо на правом времену ти градиш своје закључке о будућности док у правом времену до кога долазимо интуицијом, нема тако нечег што би звали будућност нити пак садашњост нити прошлост.
 
На симболу времена уместо на правом времену ти градиш своје закључке о будућности док у правом времену до кога долазимо интуицијом, нема тако нечег што би звали будућност нити пак садашњост нити прошлост.
slazem se. nemam vise repki za ovo. ko se previse oslanja na (tudje) naucne dokaze a sam ne proucava ima problem sa boldovanim.
 
Iskomplikovali ste vrlo prostu stvar. Nazvali je drugačijim imenom. I sve ja to razumem. Rezultat je na kraju isti. Samo što se primenom "teških" izraza ispada pametniji u očima drugih.

Vaše shvatanje vremena i moje nikako ne može da uslovi drugačiji pristup životu i drugačiji odnos prema budućnosti.

Ako je budućnost zacrtana, mi je ne možemo videti i ne znamo šta je. Radi i ponašaj se kao da nije zacrtana.
Ako nije zacrtana ne možeš je ni videti. Radi jer nije zacrtana.


Jedini problem je što se ta vaša shvatanja ne mogu na jednostavan način objasniti prosečnom čoveku.

To je kao da hoću da saberem dva broja, 5 i 2.

Moj način: 5+2=(1+1+1+1+1)+(1+1)=1+1+1+1+1+1+1=7

Vaš način: 5+2=((750/10+71*4-9)-(60*6-5*5+(-10)))+((2000/25+20)/(5*10))=((75+284-9)-(360-25+(-10))+((80+20)/50)=((359-9)-(360-15))+(100/50)=(350-345)+2=5+2=7

7 u oba slučaja.
 
Moje ponašanje nije zacrtano u budućnosti nego u mom genetskom kodu, i dalje se sociološki razvija.

Teoretičari zacrtanosti imaju fantastično opravdanje za svoje stavove. Kad god se nešto dogodi, oni kažu TO JE I BILO ZACRTANO. A pre toga pričaju bajke o intuiciji, koja nije zacrtana budućnost, već čovekova podsvesna sposobnost da od primljenih informacija izvede zaključak o nečemu što će verovatno proisteći iz toga. Stiče se iskustvom, znanjem i urođenom inteligencijom.
 
Ocigledno je Branimirov zivotni put da veruje da ima slobodu volje. Njegov motiv je da nama dokazuje kako mi imamo slobodu izbora, i on ne moze nista protiv toga. Dela u skladu sa svojim motivom i ispunjava svoju sudbinu.

Kao što je i tvoja volja potčinjena zabludi da postoji zacrtani put i sudbina. Čvrstih dokaza nemaš da mi dokažeš suprotno. Kao ni ja.
 

Back
Top